Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

απολκειεται να ειναι βαφτισμενα!!κυκλοφορουν αρκετα περιεργα ονοματα!!και τωρα τελευταια παρατηρω οτι δινουν πολλες μαμαδες ονοματα αγιων χωρις να υπαρχει καποιο ταμα!ας πουμε μια φιλη μου ονομασε το παιδι της εφραιμ!!!


iZHz.png

xyNB.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσάκια! Πως τα πάμε σήμερα;

Κι εμένα μου αρέσουν τα αρχαία ονόματα. Τυχαίνει να έχει και ο αδερφός μου αρχαιο ελληνικό όνομα, καθώς υπάρχει στην οικογένεια για πολλές γενιές. Μικρούλης όταν ήταν, δεν το ήθελε γιατί δεν είχε γιορτή και όλα τα άλλα παιδάκια που ήξερε είχαν! Α χα χα!

Εγώ πάλι είχα γιορτή, αλλά δεν ήθελα να έχω γιατί ήθελα κάποιο αρχαιελληνικό όνομα! Α χα χα χα!


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ομορφες....τι κανετε;

Νατασουλι η Σοφια μου εχει παρει το όνομα της μαμάς μου.γενικα λέγαμε στο πρώτο παιδι οτι αν ηταν κορίτσι θα έπαιρνε το όνομα της μαμάς μου κ αν ηταν αγόρι του πεθερού μου.τωρα που κάναμε κ το γιο θα τον πούμε Θοδωρή...

δεν με πειράζει να πάρουν τα παιδια ονόματα των γονιών μας...


VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ουυουουουουου!!! τι κάνετε; ποιά παντρεύτηκε; κάτι πήρε πεταχτά το μάτι μου! είχαμε γάμους και χαρές;

κάρπε μου τι κάνει η μπουμπούκα;

ελενάκι η φραουλίτσα; ροζαλάκι τα μπεμπάκια σου; δεσποινάκι το αντράκι σου; σίδερο είδα και ξέρεις..στρίβω!

άννιε νατασάκι καλπάζει ο καιρός! φτάνει! :wub:

μελένια πως πάνε οι ενέσεις; έκανες υπέρηχο;

γεωργία μου έχω κοιμηθεί σε σινεμά! σε μια ταινία με τον αντονυ χόπκινς και έναν μάυρο που είχε για μαθητή.. δε θα το ξεχάσω ύπνοςςςςς όχι αστεία! πλέον πηγαίνουμε μόνο σε ταινίες με εφέ που αξίζει να δεις στην μεγάλη οθόνη με τα ντόλμπυ και τα άτμος! αλλιώς σπίτι με κουβέρτα!

σουίνι πως είσαι; από ονόματα σας έχω το λουλουδιά ,συμφοιτήτρια, και στο χωριό του άνδρα μου πρόσφατα βάφτισαν δίδυμα και από τα νεύρα τους οι γονείς βγάλαν τα δικά τους ονόματα! έχουν πλέον τον ανδρέα τζούνιορ και τη σοφία τζούνιορ! κόκκαλο όλοι αλλά με τόσο σαματά που έκαναν για τα ονόματα οι παππουδογιαγιάδες ήταν μια κίνηση νίντζα! :ph34r:


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βρε λουκουμαδάκι με το ωραίο το ψαρακι και το χαρουμενο στρατιωτάκι!

Συμφωνω. Για τα εφε αξιζει. Αλλα δεν τις προτιμω πια αυτες τις ταινίες, οπότε κυρίως απεχω απο το αθλημα...


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εμεις κοριτσια πλεον σινεμά πηγαίνουμε σε ταινίες με πολυ καλες κριτικές κ εφεεεε,διαφορετικα κ εμεις καθόμαστε στον καναπέ μας με την κουβερτούλα μας...


VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!! Πολυ γελαω με τα ονοματα!!!! χαχαχα!!!

Εγω κοριτσια απογοητευτηκα σημερα γιατι στην εκκλησια που θελαμε να κανουμε γαμοβαπτιση ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΑΜΟΒΑΠΤΙΣΕΙΣ! Ειναι καινουργιο αυτο! Στεναχωρηθηκαμε γιατι σε αυτη την εκκλησια(Αγιος Νικολαος) πηγαιναμε στις αποτυχιες και τις επιτυχιες μας(μετα απο υπερηχους κλπ) και ειχε δει στον υπνο του ο αντρας μου τον Αγιο να του λεει οτι θα πανε ολα καλα και απο εκει και περα πηγαιναν ολα ρολοι. Τωρα θα πρεπει να βρουμε αλλη εκκλησια δυστυχως...


ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!! Σας ελειψα??? 

Πφφφ...περάσαμε βαρβάτο άλμα ανάπτυξης και ακόμα το διανύουμε αλλά η κορύφωση την 17η εβδομάδα μας γονάτισε!!!!! Βέβαια η εβδομάδα ξεκίνησε με καινούρια κατορθώματα!! Ξεκαρδιζεται συνεχεια, γυρναει στο πλάι, πιάνει τα πατουσάκια του και όταν ειναι μπρούμητα προσπαθει να γυρίσει!! Ειναι τρέλα!!!!

Εγω έκανα μια έρευνα για τη μέθοδο εισαγωγής στερεων που θα ακολουθήσω και το BLW (δίνει στο παιδί ολόκληρη την τροφή και πειραματίζεται τρώγωντας μόνο τ!) μου κέντρισε το ενδιαφέρον... παρήγγειλα και ενα βιβλίο σχετικά με αυτό αλλά την Παρασκευη ο παιδίατρος μας με προβλημάτισε κυρίως για την πρόληψη σιδήρου που θα έχει ο μικρός με αυτη τη μέθοδο.. Συμπλήρωμα σιδήρου δεν θέλω να δωσω.... Βεβαια τ ξεκαθάρισα ότι πριν τους εξι μηνες δεν ξεκινω και ούτε θέλω διατροφή με ρυζάλευρο και ετοιμες κρέμες και βγάλαμε ένα πολύ όμορφο προγραμμα εισαγωγης στερεών!!! Ελενακι εσυ τι σκεφτεσαι να κάνεις???

Πήρα και κάτι βιβλία του Παπαβέντση για τη διατροφη και εχω μαθει αρκετά πραγματακια!!! Ρίξτε μια ματια... είναι πολύ ψαγμένος παιδίατρος!

 

Μμμμμ για τα ονόματα!!! Εμεις θα το βγάλουμε Γιαννη τον μικρό μας ! Ετσι λένε τον πεθερό μου..... Η αλήθεια είναι ότι δεν εχουμε κόλλημα να βγάλουμε των γονιών μας αλλά ο άντρας μου θα ήθελε πολύ να υπάρξει στο μέλλον κάποιος αλλο Ευαγγελος του Ιωάννη(αν και του λέω ότι ο γιος μου Μαριο πό τη μαμα τ θα βγάλει το παιδί τ) χαχαχαχαχαχαχαχα!!!! Και εννοείται ότι θα του κάνω το χατήρι!!!!  Εάν όμως το βγάζαμε από κόλλημα γονέων δεν ξέρω αν θα ήμουν το ιδιο χαρούμενη!!!

 

Ρόζαλι! Το Φουλβια μαλλον βγαίνει ως εξής:

Σοφία-Ασημένια: Σοφία - Σοφούλα- Φούλα- Φουλ

Ασημένια- Σύλβια-Βια

Όλο μαζί : Φουλβια!!!! Ξερω και κοριτσάκι που το λένε Γιοντινα από το Παναγιώτα - Κωνσταντίνα!

 Εμείς αν κάνουμε κοριτσάκι θα ήθελα να το πουμε Λυδία!!! Μου αρέσει πολύ... Απλά η γιαγια μου απο τη μεριά της μαμας μου μας έχει προσφέρει τόσα και ίσως εάν ζει (νέα είναι ακόμα βέβαια) θα δώσουμε το δικό της όνομα!!

Εγω θέλω πιο πολύ με το να δωσω ένα όνομα να τιμήσω κάποιον που μου έχει κάνει τόσα καλά!!! Πχ επειδή δεν μεγάλωσα με την μαμα μου, καθώς ήταν νέα μαμα (!!!!) δεν θα βγάλω το όνομα της για κανενα λόγο!!!

πφφφφ..... Λουκουμαδάκιιι!! Εγω παντρευομαι 23/04!!! Είσαστε όλες καλεσμένες!!!!!!!!!!!!!!

Κοριτσάκια μου σας φιλώ γλυκά!! Ωρα για υπνοοο!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ Μαθετε στα μικρά σας να κοιμούντε νωρίς!! Ανεκτίμητο το να έχετε και για εσας 2 ωρίτσες μέχρι να καταρεύσετε στο κρεβάτι σας!! Αυτό το κενό 8κ30 με 10κ30 είμαι τόοοοσο χαπι!!! 10κ30 βέβαια πάω βόλτα με τον θεό του υπνου!!!!

 

Νανι τωρααααααα.......ωωωωωω  ωωωωω ωωωωω 

χχχχχχψψψψψψψψψψψψ χχχχχχχχχχψψψψψψψψψψψχχχχχχχχχχψψψψψψ

(Κοιμήθηκα)χαχαχαχαχα


OFubp3.png

TyB7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!! Σχετικά με τα ονόματα είναι πως το σκέφτεται ο καθένας. Εγώ είμαι πιο παραδοσιακή. Θέλω να βγάλω τα ονόματα των γονιών μου ή έστω των πεθερικών μου. Μου αρέσει πολύ η ιδέα. Ο άντρας μου από την άλλη δεν θέλει όυτε να το ακούσει. Δεν είναι ότι του αρέσουν τα αρχαία ονόματα απλά θεωρεί πιο φυσιολογικό να βγάλουμε κάποιο άλλο άσχετο όνομα. Τι να πείς?! Γούστα είναι αυτά. Θα μου πεις βέβαια ας καταφέρουμε πρώτα να αποκτήσουμε παιδάκια και μετά θα βρεθεί η λύση!


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angie.31 είπε:

καλησπερα ομορφες....τι κανετε;

Νατασουλι η Σοφια μου εχει παρει το όνομα της μαμάς μου.γενικα λέγαμε στο πρώτο παιδι οτι αν ηταν κορίτσι θα έπαιρνε το όνομα της μαμάς μου κ αν ηταν αγόρι του πεθερού μου.τωρα που κάναμε κ το γιο θα τον πούμε Θοδωρή...

δεν με πειράζει να πάρουν τα παιδια ονόματα των γονιών μας...

Ααα τα είχατε μοιρασμένα απο την αρχή...μάλιστα τα ζουζούνια!!!

2 hours ago, λουκουμαδακι είπε:

κορίτσια ουυουουουουου!!! τι κάνετε; ποιά παντρεύτηκε; κάτι πήρε πεταχτά το μάτι μου! είχαμε γάμους και χαρές;

κάρπε μου τι κάνει η μπουμπούκα;

ελενάκι η φραουλίτσα; ροζαλάκι τα μπεμπάκια σου; δεσποινάκι το αντράκι σου; σίδερο είδα και ξέρεις..στρίβω!

άννιε νατασάκι καλπάζει ο καιρός! φτάνει! :wub:

μελένια πως πάνε οι ενέσεις; έκανες υπέρηχο;

γεωργία μου έχω κοιμηθεί σε σινεμά! σε μια ταινία με τον αντονυ χόπκινς και έναν μάυρο που είχε για μαθητή.. δε θα το ξεχάσω ύπνοςςςςς όχι αστεία! πλέον πηγαίνουμε μόνο σε ταινίες με εφέ που αξίζει να δεις στην μεγάλη οθόνη με τα ντόλμπυ και τα άτμος! αλλιώς σπίτι με κουβέρτα!

σουίνι πως είσαι; από ονόματα σας έχω το λουλουδιά ,συμφοιτήτρια, και στο χωριό του άνδρα μου πρόσφατα βάφτισαν δίδυμα και από τα νεύρα τους οι γονείς βγάλαν τα δικά τους ονόματα! έχουν πλέον τον ανδρέα τζούνιορ και τη σοφία τζούνιορ! κόκκαλο όλοι αλλά με τόσο σαματά που έκαναν για τα ονόματα οι παππουδογιαγιάδες ήταν μια κίνηση νίντζα! :ph34r:

Λουκουμαδάκι μου τι κάνεις;;;

γάμο θα έχει η μπλού αυτή την εβδομάδα πρός το τέλος αν δεν κάνω λάθος!!

αχαχαχα γέλασα με την κίνηση νίντζα φαντάσου που τους έφτασαν τους κακόμοιρους.

 

59 minutes ago, Eleni1986 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!! Πολυ γελαω με τα ονοματα!!!! χαχαχα!!!

Εγω κοριτσια απογοητευτηκα σημερα γιατι στην εκκλησια που θελαμε να κανουμε γαμοβαπτιση ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΑΜΟΒΑΠΤΙΣΕΙΣ! Ειναι καινουργιο αυτο! Στεναχωρηθηκαμε γιατι σε αυτη την εκκλησια(Αγιος Νικολαος) πηγαιναμε στις αποτυχιες και τις επιτυχιες μας(μετα απο υπερηχους κλπ) και ειχε δει στον υπνο του ο αντρας μου τον Αγιο να του λεει οτι θα πανε ολα καλα και απο εκει και περα πηγαιναν ολα ρολοι. Τωρα θα πρεπει να βρουμε αλλη εκκλησια δυστυχως...

Ελενάκι σας εξήγησαν γιατί αρνούνται;;μου κάνει εντύπωση.Ψάξτε άλλο Αγ.Νικόλαο τουλάχιστον.Απίστευτο!!!

 

55 minutes ago, marakiinlove είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!! Σας ελειψα??? 

Πφφφ...περάσαμε βαρβάτο άλμα ανάπτυξης και ακόμα το διανύουμε αλλά η κορύφωση την 17η εβδομάδα μας γονάτισε!!!!! Βέβαια η εβδομάδα ξεκίνησε με καινούρια κατορθώματα!! Ξεκαρδιζεται συνεχεια, γυρναει στο πλάι, πιάνει τα πατουσάκια του και όταν ειναι μπρούμητα προσπαθει να γυρίσει!! Ειναι τρέλα!!!!

Εγω έκανα μια έρευνα για τη μέθοδο εισαγωγής στερεων που θα ακολουθήσω και το BLW (δίνει στο παιδί ολόκληρη την τροφή και πειραματίζεται τρώγωντας μόνο τ!) μου κέντρισε το ενδιαφέρον... παρήγγειλα και ενα βιβλίο σχετικά με αυτό αλλά την Παρασκευη ο παιδίατρος μας με προβλημάτισε κυρίως για την πρόληψη σιδήρου που θα έχει ο μικρός με αυτη τη μέθοδο.. Συμπλήρωμα σιδήρου δεν θέλω να δωσω.... Βεβαια τ ξεκαθάρισα ότι πριν τους εξι μηνες δεν ξεκινω και ούτε θέλω διατροφή με ρυζάλευρο και ετοιμες κρέμες και βγάλαμε ένα πολύ όμορφο προγραμμα εισαγωγης στερεών!!! Ελενακι εσυ τι σκεφτεσαι να κάνεις???

Πήρα και κάτι βιβλία του Παπαβέντση για τη διατροφη και εχω μαθει αρκετά πραγματακια!!! Ρίξτε μια ματια... είναι πολύ ψαγμένος παιδίατρος!

 

Μμμμμ για τα ονόματα!!! Εμεις θα το βγάλουμε Γιαννη τον μικρό μας ! Ετσι λένε τον πεθερό μου..... Η αλήθεια είναι ότι δεν εχουμε κόλλημα να βγάλουμε των γονιών μας αλλά ο άντρας μου θα ήθελε πολύ να υπάρξει στο μέλλον κάποιος αλλο Ευαγγελος του Ιωάννη(αν και του λέω ότι ο γιος μου Μαριο πό τη μαμα τ θα βγάλει το παιδί τ) χαχαχαχαχαχαχαχα!!!! Και εννοείται ότι θα του κάνω το χατήρι!!!!  Εάν όμως το βγάζαμε από κόλλημα γονέων δεν ξέρω αν θα ήμουν το ιδιο χαρούμενη!!!

 

Ρόζαλι! Το Φουλβια μαλλον βγαίνει ως εξής:

Σοφία-Ασημένια: Σοφία - Σοφούλα- Φούλα- Φουλ

Ασημένια- Σύλβια-Βια

Όλο μαζί : Φουλβια!!!! Ξερω και κοριτσάκι που το λένε Γιοντινα από το Παναγιώτα - Κωνσταντίνα!

 Εμείς αν κάνουμε κοριτσάκι θα ήθελα να το πουμε Λυδία!!! Μου αρέσει πολύ... Απλά η γιαγια μου απο τη μεριά της μαμας μου μας έχει προσφέρει τόσα και ίσως εάν ζει (νέα είναι ακόμα βέβαια) θα δώσουμε το δικό της όνομα!!

Εγω θέλω πιο πολύ με το να δωσω ένα όνομα να τιμήσω κάποιον που μου έχει κάνει τόσα καλά!!! Πχ επειδή δεν μεγάλωσα με την μαμα μου, καθώς ήταν νέα μαμα (!!!!) δεν θα βγάλω το όνομα της για κανενα λόγο!!!

πφφφφ..... Λουκουμαδάκιιι!! Εγω παντρευομαι 23/04!!! Είσαστε όλες καλεσμένες!!!!!!!!!!!!!!

Κοριτσάκια μου σας φιλώ γλυκά!! Ωρα για υπνοοο!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ Μαθετε στα μικρά σας να κοιμούντε νωρίς!! Ανεκτίμητο το να έχετε και για εσας 2 ωρίτσες μέχρι να καταρεύσετε στο κρεβάτι σας!! Αυτό το κενό 8κ30 με 10κ30 είμαι τόοοοσο χαπι!!! 10κ30 βέβαια πάω βόλτα με τον θεό του υπνου!!!!

 

Νανι τωρααααααα.......ωωωωωω  ωωωωω ωωωωω 

χχχχχχψψψψψψψψψψψψ χχχχχχχχχχψψψψψψψψψψψχχχχχχχχχχψψψψψψ

(Κοιμήθηκα)χαχαχαχαχα

Μαράκι ο μικρός δίνει ρεσιτάλ απο ότι διαβάζω...τέλεια!!!

Έπαθα σόκ απο το που μπορεί να βγαίνει ενα όνομα,τραγικοί συνδυασμοί....

Αυτό με το φαγητό δεν το ξέρω,αλλά προετοιμάσου να μαζεύεις φαγητά απο παντού,τουλάχιστον όσα μπομπιράκια έχω δει σε αυτούς τους μήνες να κρατάνε κάτι απο μόνα τους για φαγητό με μαγικό τρόπο διασκορπίζεται σε πολλά σημεία.

 

 

21 minutes ago, butterfly1986 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!! Σχετικά με τα ονόματα είναι πως το σκέφτεται ο καθένας. Εγώ είμαι πιο παραδοσιακή. Θέλω να βγάλω τα ονόματα των γονιών μου ή έστω των πεθερικών μου. Μου αρέσει πολύ η ιδέα. Ο άντρας μου από την άλλη δεν θέλει όυτε να το ακούσει. Δεν είναι ότι του αρέσουν τα αρχαία ονόματα απλά θεωρεί πιο φυσιολογικό να βγάλουμε κάποιο άλλο άσχετο όνομα. Τι να πείς?! Γούστα είναι αυτά. Θα μου πεις βέβαια ας καταφέρουμε πρώτα να αποκτήσουμε παιδάκια και μετά θα βρεθεί η λύση!

Πεταλουδάκι ετοιμαστείτε για 9 μήνες συζήτησης για αυτό το θέμα,αφού έχετε διαφορετικές απόψεις.Έτσι είμαστε κ εμείς!!


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 hours ago, Eleni1986 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!! Πολυ γελαω με τα ονοματα!!!! χαχαχα!!!

Εγω κοριτσια απογοητευτηκα σημερα γιατι στην εκκλησια που θελαμε να κανουμε γαμοβαπτιση ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΑΜΟΒΑΠΤΙΣΕΙΣ! Ειναι καινουργιο αυτο! Στεναχωρηθηκαμε γιατι σε αυτη την εκκλησια(Αγιος Νικολαος) πηγαιναμε στις αποτυχιες και τις επιτυχιες μας(μετα απο υπερηχους κλπ) και ειχε δει στον υπνο του ο αντρας μου τον Αγιο να του λεει οτι θα πανε ολα καλα και απο εκει και περα πηγαιναν ολα ρολοι. Τωρα θα πρεπει να βρουμε αλλη εκκλησια δυστυχως...

Ελενακι ξέρω ότι υπήρχαν συζητήσεις για να καταργηθούν οι γαμοβαπτισεις επομένως μήπως σε κάποιες εκκλησιες εχει αρχίσει ηδη να εφαρμόζεται;;; 

Ολα για το χρήμα γινονται...σου λενε γιατι να βγάλουμε χρήμα απο μια γαμοβαπτιση κ οχι απο γάμο κ βάπτιση ξεχωριστά;;;

μεχρι κ στη θρησκεία υπάρχει το οικονομικό συμφέρον...


VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, melitini81 είπε:

Καλημέρα κοριτσάρες! Καλή εβδομάδα να έχουμε! 

Αυτός ο καιρός μου την έχει δώσει στα νεύρα! :mad: Αλλά θα βγω αναγκαστικά, παρόλο που εγώ μια χαρά μπορώ χωρίς περπάτημα ροζαλι μου :cool: ας όψεται... 

Χθες είχε γενέθλια η πεθερά μου και της πήραμε μια τούρτα από ένα ζαχαροπλαστείο που κάνει γλυκά μόνο με στέβια, κατάλληλα λέει για διαβητικούς, δίαιτες κτλ. Έφαγα ένα κανονικό κομμάτι και τι να πω, είχα χαμηλότερο ζάχαρο από ποτέ! Σαν να το έριξε κιόλας! :-D Χάρηκα πολύ που βρήκα αυτή την εναλλακτική, αλλά δεν ξέρω κι αυτή τη στέβια αν την εμπιστεύομαι μωρέ για εγκυμοσύνη, λένε φυσικό προϊόν ότι είναι, αλλά ξέρω γω; Εσείς τι γνώμη έχετε για τη στέβια; Έχετε ακούσει κάτι;

Για τα ονόματα, πρέπει να χω ξαναπεί, ο άντρας μου θέλει οπωσδήποτε του πατέρα του να ακουστεί, οπότε το κρατάμε καβάτζα μήπως και το δεύτερο είναι αγόρι. Εγώ και οι γονείς μου δεν έχουμε τέτοια θέματα, το όνομα της μαμάς μου δεν μου αρέσει καθόλου, οπότε πάμε για άσχετο. Αν πάντως έκανα αγόρι και μπορούσα να το πω όπως θέλω θα το έλεγα Ρωμανό, μου αρέσει τρελά!! Ο άντρας μου όποτε του το αναφέρω με λέει ψωνάρα, και σιγά μην έλεγε έτσι το παιδί του, φλώρικα ονόματα, και αν διάλεγε αυτός άσχετο θα τον έλεγε Φώντα να βγει μάγκας αχαχαχαχαχα. Μα Φώντα?!?!? :-D:-D

 

Εγω την χρησιμοποιηα τη στεβια και πριν και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης...Με βοηθησε πολυ πριν να χασω καποια κιλα που ηθελα χωρις να στερηθω το γλυκο καφεδακι μου.Ξερω οτι ουδεμια σχεση εχει με ασπάρταμες κλπ..εμεις πλεον βαλαμε και φυτο και κοβουμε κανονικα τα φυλαρακια για να τα χρησιμοποιουμε...(οπως το τσαι)..Στον καλο μου αρεσει επισης το οτι δεν εχει ιδιαιτερη μυρωδια..

Τωρα σε περιπτωση ζαχαρου ο μονος ειδικος να απαντησει ειναι μαλλον ο γιατρος σου...:)

15 hours ago, NatasaP είπε:

Μα πού γυρνάς κ τα ακούς;;;;εγώ δεν έχω ακούσει κανένα περίεργο,εκτός αν έχουν κάνει οι γονείς καμία περίεργη ένωση δύο ονομάτων.

Η αληθεια ειναι οτι στα σχολεια το Λυδια ειναι το καινουριο Μαρια...:-D

Προσωπικα δενμε ενοχλει καθολου!!

8 hours ago, λουκουμαδακι είπε:

κορίτσια ουυουουουουου!!! τι κάνετε; ποιά παντρεύτηκε; κάτι πήρε πεταχτά το μάτι μου! είχαμε γάμους και χαρές;

κάρπε μου τι κάνει η μπουμπούκα;

ελενάκι η φραουλίτσα; ροζαλάκι τα μπεμπάκια σου; δεσποινάκι το αντράκι σου; σίδερο είδα και ξέρεις..στρίβω!

άννιε νατασάκι καλπάζει ο καιρός! φτάνει! :wub:

μελένια πως πάνε οι ενέσεις; έκανες υπέρηχο;

γεωργία μου έχω κοιμηθεί σε σινεμά! σε μια ταινία με τον αντονυ χόπκινς και έναν μάυρο που είχε για μαθητή.. δε θα το ξεχάσω ύπνοςςςςς όχι αστεία! πλέον πηγαίνουμε μόνο σε ταινίες με εφέ που αξίζει να δεις στην μεγάλη οθόνη με τα ντόλμπυ και τα άτμος! αλλιώς σπίτι με κουβέρτα!

σουίνι πως είσαι; από ονόματα σας έχω το λουλουδιά ,συμφοιτήτρια, και στο χωριό του άνδρα μου πρόσφατα βάφτισαν δίδυμα και από τα νεύρα τους οι γονείς βγάλαν τα δικά τους ονόματα! έχουν πλέον τον ανδρέα τζούνιορ και τη σοφία τζούνιορ! κόκκαλο όλοι αλλά με τόσο σαματά που έκαναν για τα ονόματα οι παππουδογιαγιάδες ήταν μια κίνηση νίντζα! :ph34r:

Καλα εχω ριξει κατι υπνους σε σινεμα...Μεχρι και σε πρωτο ραντεβου καποτε εχω κοιμηθει χαχα.τι να κανω ημουν απο τη δουλεια η δολια πτωμα...

Τι κανεις λουκουμαδακι????


JU2Xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τα ονοματα

Κι εμεις σε αρχαιο κλινουμε....για την ακριβεια θελαμε να βγαλουμε κατι που ειχε σημασια μονο για μας..αλλα δεν ειναι υπαρκτο ονομα...κι επειδη καταλαβα οτι παρολο που εχω ακουσει ενα σωρο χαζα η ασχημα ονοματα..το παιδι μου θα ζει γυρω του με ολους αυτους που με κοιταγαν καλα καλα και μου ελεγαν οτι θα το κοροιδευουν και θα φταιω εγω..τελος παντων αποφασισαμε να βγαλουμε αρτεμις που μας αρεσε και στους δυο ..και να κρατησουμε το αλλο για εσωτερικη χαιδευτικη χρηση...

Της πεθερας μου το ονομα μου αρεσε αλλα δεν ηθελε ο καλος μου..ηθελε της γιαγιας του...αλλα πρωτον δεν μου αρεσε καθολου και δευτερον παρολο που δεν ηθελα καθολου να βγαλω ουτε των δικων μου..μου φανηκε αδικο η μητερα μου να ειναι διπλα μας και να μας στηριζει ψυχολογικα, οικονομικα κι με οποιον τροπο μπορουσε κι εγω να βγαλω τη γιαγια που σκεφτοταν αν θα ερθει να δει το μωρο...

επισης κοριτσια μου εχω αντοχη στο κραξιμο...εχουμε αποφασισει να μην κανουμε γαμο...καναμε ενα ωραιοτατο συμφωνο συμβιωσης...αν με ρωταγατε αν μπορουσα να το αποφυγω κι αυτο δενθα με χαλαγε...αλλα ηταν πιο περιπλοκη η διαδικασια για το επωνυμο του μωρου μετα...εχουμε και οι δυο απο ενα προηγουμενο γαμο..κι επισης σκεφτομαστε σοβαρα ναμην κανουμε βαφτιση αλλα ονοματοδοσια...εχω την πιστη μου και πιστευω πολυ παραπανω απο πολλους που ξερω και φωναζουν τη πιστη τους..και θελω να τη περασω στο παιδι μου αλλα δινοντας του μια γενικη αρχη του πως λειτουργουμε χωρις να πρεπει να του εξηγησω γιατι ο καλος θεουλης εβαλε τον αβρααμ να παει το γιο του για σφαγη...Θεωρω οτι η πιστη ειναι μεσα μας...και ουδεμια σχεση εχει με βρωμικα παπαδαρια που κοιτανε τη τσεπη τους και πως να στοιβαζουν η να ταλαιπωρουν τον κοσμο..

αντε αφου με κραξετε κι εσεις να σας πω και τα νεα μας...Η μικρη μου καταρχην αλλου την αφηνω κι αλλου την βρισκω...μεγαλη σουρτουκω θα γινει...Παλι την αλλαξανε στεκι...πηγαμε στην απλη παρακολουθηση...και χτες το απογευματακι πηγα πρωτη φορα και την πηρα αγκαλια...τη βαλαμε λιγο στο στηθος να αρχισει να συνηθιζει τη μυρωδια και την ταισα και λιγο με το μπιμπερο...θα παω και αυριο και καθε μερα μεχρι να βγει δηλαδη..αχ τι να σας πω μου ερχεται να βαλω τα κλαματα μονο που το σκεφτομαι....ειναι τοσο γλυκουλα...ολα τα μωρακια κλαιγανε και η δικια μου ζεν...μια με κοιταγε μια κοιμοτανε...ανυπομονω να την παρω σπιτι...

Δεν ξερω πως να βαλω τικερακι ηλικιας...οσες φορες εχω προσπαθησει δεν το δεχεται λεει...

Επισης δεν ξερω πως να σας στειλω σε μυνημα φωτογαρφιες...επισης δεν ου τις δεχεται...

ενταξει εχω γινει αυτα που κοροιδευα...τη βλεπω και νομιζω οτι ειναι απο τα πιο ομορφα μωρα που εχω δει..ουφφφ

Αυτα κοριτσαρες μου...παω να τη πεσω σε μια ωρα ξανασηκωνομαι ξανα για αρμεγμα....:oops::-D


JU2Xp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angie.31 είπε:

Ελενακι ξέρω ότι υπήρχαν συζητήσεις για να καταργηθούν οι γαμοβαπτισεις επομένως μήπως σε κάποιες εκκλησιες εχει αρχίσει ηδη να εφαρμόζεται;;; 

Ολα για το χρήμα γινονται...σου λενε γιατι να βγάλουμε χρήμα απο μια γαμοβαπτιση κ οχι απο γάμο κ βάπτιση ξεχωριστά;;;

μεχρι κ στη θρησκεία υπάρχει το οικονομικό συμφέρον...

Καλημερούδια,μα έτσι κ αλλιώς διπλά δεν τα μαζεύουν τα χρήματα,αφού κ πάλι είναι δύο μυστήρια.Πφφφφ τι να πώ,και μετά γκρινιάζουν που όλοι πάνε στο δημαρχείο.

4 hours ago, Carpediem είπε:

Σχετικα με τα ονοματα

Κι εμεις σε αρχαιο κλινουμε....για την ακριβεια θελαμε να βγαλουμε κατι που ειχε σημασια μονο για μας..αλλα δεν ειναι υπαρκτο ονομα...κι επειδη καταλαβα οτι παρολο που εχω ακουσει ενα σωρο χαζα η ασχημα ονοματα..το παιδι μου θα ζει γυρω του με ολους αυτους που με κοιταγαν καλα καλα και μου ελεγαν οτι θα το κοροιδευουν και θα φταιω εγω..τελος παντων αποφασισαμε να βγαλουμε αρτεμις που μας αρεσε και στους δυο ..και να κρατησουμε το αλλο για εσωτερικη χαιδευτικη χρηση...

Της πεθερας μου το ονομα μου αρεσε αλλα δεν ηθελε ο καλος μου..ηθελε της γιαγιας του...αλλα πρωτον δεν μου αρεσε καθολου και δευτερον παρολο που δεν ηθελα καθολου να βγαλω ουτε των δικων μου..μου φανηκε αδικο η μητερα μου να ειναι διπλα μας και να μας στηριζει ψυχολογικα, οικονομικα κι με οποιον τροπο μπορουσε κι εγω να βγαλω τη γιαγια που σκεφτοταν αν θα ερθει να δει το μωρο...

επισης κοριτσια μου εχω αντοχη στο κραξιμο...εχουμε αποφασισει να μην κανουμε γαμο...καναμε ενα ωραιοτατο συμφωνο συμβιωσης...αν με ρωταγατε αν μπορουσα να το αποφυγω κι αυτο δενθα με χαλαγε...αλλα ηταν πιο περιπλοκη η διαδικασια για το επωνυμο του μωρου μετα...εχουμε και οι δυο απο ενα προηγουμενο γαμο..κι επισης σκεφτομαστε σοβαρα ναμην κανουμε βαφτιση αλλα ονοματοδοσια...εχω την πιστη μου και πιστευω πολυ παραπανω απο πολλους που ξερω και φωναζουν τη πιστη τους..και θελω να τη περασω στο παιδι μου αλλα δινοντας του μια γενικη αρχη του πως λειτουργουμε χωρις να πρεπει να του εξηγησω γιατι ο καλος θεουλης εβαλε τον αβρααμ να παει το γιο του για σφαγη...Θεωρω οτι η πιστη ειναι μεσα μας...και ουδεμια σχεση εχει με βρωμικα παπαδαρια που κοιτανε τη τσεπη τους και πως να στοιβαζουν η να ταλαιπωρουν τον κοσμο..

αντε αφου με κραξετε κι εσεις να σας πω και τα νεα μας...Η μικρη μου καταρχην αλλου την αφηνω κι αλλου την βρισκω...μεγαλη σουρτουκω θα γινει...Παλι την αλλαξανε στεκι...πηγαμε στην απλη παρακολουθηση...και χτες το απογευματακι πηγα πρωτη φορα και την πηρα αγκαλια...τη βαλαμε λιγο στο στηθος να αρχισει να συνηθιζει τη μυρωδια και την ταισα και λιγο με το μπιμπερο...θα παω και αυριο και καθε μερα μεχρι να βγει δηλαδη..αχ τι να σας πω μου ερχεται να βαλω τα κλαματα μονο που το σκεφτομαι....ειναι τοσο γλυκουλα...ολα τα μωρακια κλαιγανε και η δικια μου ζεν...μια με κοιταγε μια κοιμοτανε...ανυπομονω να την παρω σπιτι...

Δεν ξερω πως να βαλω τικερακι ηλικιας...οσες φορες εχω προσπαθησει δεν το δεχεται λεει...

Επισης δεν ξερω πως να σας στειλω σε μυνημα φωτογαρφιες...επισης δεν ου τις δεχεται...

ενταξει εχω γινει αυτα που κοροιδευα...τη βλεπω και νομιζω οτι ειναι απο τα πιο ομορφα μωρα που εχω δει..ουφφφ

Αυτα κοριτσαρες μου...παω να τη πεσω σε μια ωρα ξανασηκωνομαι ξανα για αρμεγμα....:oops::-D

Καλημέρα Καρπετάκι...καταρχάς ξεκινάω απο τα σούπερ ευχάριστα...αγκαλίτσα διαβάζω...ζέν νινί διαβάζω...απλή παρακολούθηση διαβάζω ..οπότε μετράμε αντίστροφα να έρθει σπιτάκι σας!!!!

Το άρτεμις είναι πολύ ωραίο όνομα,κ σημασία έχει τι αρέσει σε εσάς!!!!!

Όσο για το σύμφωνο ή έναν πολιτικό γάμο και την ονοματοδοσία είναι κάτι σύνηθες κορίτσι μου και δεν έχει να κάνει με την πίστη μας στο Θεό.Συμφωνώ απόλυτα αυτοί που διατυμπανίζουν την πίστη τους δεν έχουν ιερό κ όσιο τις περισσότερες φορές,σύν οτι για να βρείς και σωστό πάτερ πρέπει να ψάξεις πολύ.

Σημασία έχει που δεν θα ταλαιπωρηθείς με διαδικαστικά απο το μαιευτήριο,με βάση αυτά που έχω διαβάσει σε περίπτωση μη γάμου κτλ..

φιλιά πολλά !!!!

4 hours ago, Carpediem είπε:

Εγω την χρησιμοποιηα τη στεβια και πριν και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης...Με βοηθησε πολυ πριν να χασω καποια κιλα που ηθελα χωρις να στερηθω το γλυκο καφεδακι μου.Ξερω οτι ουδεμια σχεση εχει με ασπάρταμες κλπ..εμεις πλεον βαλαμε και φυτο και κοβουμε κανονικα τα φυλαρακια για να τα χρησιμοποιουμε...(οπως το τσαι)..Στον καλο μου αρεσει επισης το οτι δεν εχει ιδιαιτερη μυρωδια..

Τωρα σε περιπτωση ζαχαρου ο μονος ειδικος να απαντησει ειναι μαλλον ο γιατρος σου...:)

Η αληθεια ειναι οτι στα σχολεια το Λυδια ειναι το καινουριο Μαρια...:-D

Προσωπικα δενμε ενοχλει καθολου!!

Καλα εχω ριξει κατι υπνους σε σινεμα...Μεχρι και σε πρωτο ραντεβου καποτε εχω κοιμηθει χαχα.τι να κανω ημουν απο τη δουλεια η δολια πτωμα...

Τι κανεις λουκουμαδακι????

Το λυδία το ακούω πολλά χρόνια και να σου πω την αλήθεια το προτιμώ :)


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, Μαράκι, το Φούλβια δεν είναι χαιδευτικό! Είναι το κανονικό, επίσημο όνομα! Όπως και το Γουάλιν που είπα. Γι' αυτό θεωρώ ότι μάλλον αυτά τα παιδιά δεν είναι βαφτισμένα.

Κάρπε, γιατί να σε κράξουμε;; Αυτά τα πράγματα είναι όπως νιώθει ο καθένας. Εγώ προσωπικά νιώθω την ανάγκη να είμαι πιο κοντά στη θρησκεία, γι' αυτό κάναμε μόνο θρησκευτικό γάμο (και βάφτιση, εννοείται), όμως σέβομαι εξίσου τους ανθρώπους που αποφασίζουν να κάνουν πολιτικό γάμο ή σύμφωνο συμβίωσης ή και τίποτα. Αυτά είναι προσωπικές επιλογές και θεωρώ ότι δεν έχουμε δικαίωμα να τις κατακρίνουμε.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...