Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

12 hours ago, Georgia1972 είπε:

Ααααα! Δηλαδή σκέπτεσαι και για τρίτο με το καλό!

καλημερα!!!κοιτα να δεις αν ειμαστε σε καλη κατασταση γιατι οχι??δε θα το προσπαθησω οπως εκανα για τη μπουμπου μου τωρα λεω αμα τυχει!!!βεβαια μεχρι να ξεπαταχτει η μικρη μπορει να εχω αλλαξει γνωμη!!αν ειχα τα λεφτα και τα ηξερα στα σιγουρα οτι μπορω να του προσφερω ολα τα απαραιτητα δε θα το συζηταγα καθολου!!


iZHz.png

xyNB.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Ψοφόκρυο έχει πάλι σήμερα! Παρόλα αυτά, εγώ θα βγω! Δε μπορώ χωρίς περπάτημα! Κάτι με πιάνει.

Κάρπε, μπράβο που βελτιώνεστε! Ν. Ιωνία μένουν τα πεθερικά μου, οπότε πηγαίνουμε αρκετά συχνά, αλλά, για να πω την αλήθεια, δεν έχω τσεκάρει ούτε μου έχουν πει για κάποιο καλό παιδίατρο εκεί γύρω. Εμείς τον πηγαίνουμε σε μια παιδίατρο πιο νότια, που είναι και επιστημονική συνεργάτις στο Παίδων (οπότε έχει πρόσβαση), και είναι πάρα πολύ καλή. Μας έχει βοηθήσει σε πολύ δύσκολες καταστάσεις και, ενώ είχα μπει στον πειρασμό να ρωτήσω κάποιες φορές 2η και 3η γνώμη από άλλους παιδιάτρους, διαπίστωσα τελικά ότι είχε πάντα δίκιο. Οπότε την εμπιστευόμαστε πολύ.

Με τα ονόματα κι εμείς είμαστε της παράδοσης. Εγώ προσωπικά θα ήθελα ιδανικά 4 παιδιά για να τους βγάλω όλους τους γονείς μας, παρόλο που κανείς δεν έχει ζητήσει κατι τέτοιο. Τώρα και το δεύτερο μάλλον αγόρι είναι, απ' ό,τι φαίνεται. Το πρώτο το έβγαλα εγώ το όνομα του πατέρα μου γιατί ήθελε κορίτσι ο άντρας μου (ο πεθερός μου έχει βγει άλλες 2 φορές, ενώ η πεθερά μου καμία), τώρα όμως δεν έχει επιλογή. Αναγκαστικά θα βγάλει το δεύτερο όπως θέλει, γιατί δε θέλω και να με συζητάνε οι συγγενείς ότι όλα τα βγάζω εγώ. Την πάτησε!

Εσύ, Νατασού, δεν είσαι της παράδοσης τόσο, καταλαβαίνω. Πώς σκέφτεστε να βγάλετε τον μικρούλη σας; Έχεις σκεφτεί υποψήφια ονόματα;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς το όνομα της πεθεράς μου αποφασίσαμε να δώσουμε, Ειρήνη θα την πούμε. Φυσικά αν δεν είχαμε καλές σχέσεις, εννοείται ότι δεν θα ήθελα.

Ο άντρας μου δεν τρελαίνεται και τόσο στην ιδέα, για κάποιο λόγο δεν του αρέσει πολύ αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι ωραίο όνομα. 

Επίσης, εγώ το είχα πάρει απόφαση ότι δεν θα δώσω το όνομα των γονιών μου. Ο άντρας μου και ο πατέρας μου έχουν το ίδιο όνομα, όπως και ο πεθερός μου με τη μαμά μου!! :-D

Δεν μου αρέσει πλέον και αυτή η μόδα με τα πολύ περίεργα ονόματα, δεν ξέρω, σε λίγο μου φαίνεται δεν θα υπάρχουν Μαρίες!!


EyHAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!! 

Μελένια τι όμορφα που περάσατε τόσο καλά...πόσο μου έλειψαν τα 2μερα που φεύγαμε κ περνάγαμε τέλεια.Ευτυχώς έρχεται το καλοκαίρι κ θα παίρνουμε αγκαζέ το μικρό κ θα φεύγουμε !!!

Άννιε μου δεν αντέχεται άλλο αυτός ο καιρός...είπαμε χειμώνας αλλά παράγινε φέτος!!!

Σουίνι μου γεροί να είστε κ να κάνετε όσο αντέχει η αγκαλιά σας!!!!

Ροζαλάκι δεν είμαι αντιρρησίας παράδοσης αλλά στεναχωριέμαι να υπάρχουν τόσο υπέροχα ονόματα για τα παιδάκια κ να ακούς μόνιμα με το ζόρι 10 .Αυτό μου την δίνει προσωπικά,το να μην έχεις την επιλογή να σκεφτείς κάτι άλλο γιατί κάποιος θα "χαρεί" ακούγωντας το ,λές κ δεν θα χαιρόταν απλά βλέποντας το.Παραδέχομαι τα ζευγάρια που έχουν τα κότσια κ ξεφεύγουν κ σε όποιον αρέσει.Αυτή είναι κ μια καθημερινή συζήτηση στο σπίτι μας,ο άντρας μου θέλει κάποιο συγκεκριμένο (καμία σχέση) με των γονιών του ξεκαθαρισμένο απο την αρχή αυτό κ αμοιβαίο και εγώ αρνούμαι να αποφασίσω ακόμα.

 

 

 

10 minutes ago, annie1979 είπε:

Κι εμείς το όνομα της πεθεράς μου αποφασίσαμε να δώσουμε, Ειρήνη θα την πούμε. Φυσικά αν δεν είχαμε καλές σχέσεις, εννοείται ότι δεν θα ήθελα.

Ο άντρας μου δεν τρελαίνεται και τόσο στην ιδέα, για κάποιο λόγο δεν του αρέσει πολύ αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι ωραίο όνομα. 

Επίσης, εγώ το είχα πάρει απόφαση ότι δεν θα δώσω το όνομα των γονιών μου. Ο άντρας μου και ο πατέρας μου έχουν το ίδιο όνομα, όπως και ο πεθερός μου με τη μαμά μου!! :-D

Δεν μου αρέσει πλέον και αυτή η μόδα με τα πολύ περίεργα ονόματα, δεν ξέρω, σε λίγο μου φαίνεται δεν θα υπάρχουν Μαρίες!!

Αχαχαχαχα...αν δώ ποτέ στην παραλία να φωνάζουν αριάδνη,ιόλη και πάρη πιτσιρίκια αντί για γιωργάκη,μαρία,γιαννάκη,κωστάκη τότε σίγουρα έχει γυρίσει τούμπα ο κόσμος.

Αγάπη μου ποτέ δεν θα εκλείψουν οι μαρίες κτλ...με τόση πλύση εγκεφάλου τύψεων μόνο απο τα παιδάκια μας μπορεί να αλλάξει.


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες! Καλή εβδομάδα να έχουμε! 

Αυτός ο καιρός μου την έχει δώσει στα νεύρα! :mad: Αλλά θα βγω αναγκαστικά, παρόλο που εγώ μια χαρά μπορώ χωρίς περπάτημα ροζαλι μου :cool: ας όψεται... 

Χθες είχε γενέθλια η πεθερά μου και της πήραμε μια τούρτα από ένα ζαχαροπλαστείο που κάνει γλυκά μόνο με στέβια, κατάλληλα λέει για διαβητικούς, δίαιτες κτλ. Έφαγα ένα κανονικό κομμάτι και τι να πω, είχα χαμηλότερο ζάχαρο από ποτέ! Σαν να το έριξε κιόλας! :-D Χάρηκα πολύ που βρήκα αυτή την εναλλακτική, αλλά δεν ξέρω κι αυτή τη στέβια αν την εμπιστεύομαι μωρέ για εγκυμοσύνη, λένε φυσικό προϊόν ότι είναι, αλλά ξέρω γω; Εσείς τι γνώμη έχετε για τη στέβια; Έχετε ακούσει κάτι;

Για τα ονόματα, πρέπει να χω ξαναπεί, ο άντρας μου θέλει οπωσδήποτε του πατέρα του να ακουστεί, οπότε το κρατάμε καβάτζα μήπως και το δεύτερο είναι αγόρι. Εγώ και οι γονείς μου δεν έχουμε τέτοια θέματα, το όνομα της μαμάς μου δεν μου αρέσει καθόλου, οπότε πάμε για άσχετο. Αν πάντως έκανα αγόρι και μπορούσα να το πω όπως θέλω θα το έλεγα Ρωμανό, μου αρέσει τρελά!! Ο άντρας μου όποτε του το αναφέρω με λέει ψωνάρα, και σιγά μην έλεγε έτσι το παιδί του, φλώρικα ονόματα, και αν διάλεγε αυτός άσχετο θα τον έλεγε Φώντα να βγει μάγκας αχαχαχαχαχα. Μα Φώντα?!?!? :-D:-D

 


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 minutes ago, melitini81 είπε:

Καλημέρα κοριτσάρες! Καλή εβδομάδα να έχουμε! 

Αυτός ο καιρός μου την έχει δώσει στα νεύρα! :mad: Αλλά θα βγω αναγκαστικά, παρόλο που εγώ μια χαρά μπορώ χωρίς περπάτημα ροζαλι μου :cool: ας όψεται... 

Χθες είχε γενέθλια η πεθερά μου και της πήραμε μια τούρτα από ένα ζαχαροπλαστείο που κάνει γλυκά μόνο με στέβια, κατάλληλα λέει για διαβητικούς, δίαιτες κτλ. Έφαγα ένα κανονικό κομμάτι και τι να πω, είχα χαμηλότερο ζάχαρο από ποτέ! Σαν να το έριξε κιόλας! :-D Χάρηκα πολύ που βρήκα αυτή την εναλλακτική, αλλά δεν ξέρω κι αυτή τη στέβια αν την εμπιστεύομαι μωρέ για εγκυμοσύνη, λένε φυσικό προϊόν ότι είναι, αλλά ξέρω γω; Εσείς τι γνώμη έχετε για τη στέβια; Έχετε ακούσει κάτι;

Για τα ονόματα, πρέπει να χω ξαναπεί, ο άντρας μου θέλει οπωσδήποτε του πατέρα του να ακουστεί, οπότε το κρατάμε καβάτζα μήπως και το δεύτερο είναι αγόρι. Εγώ και οι γονείς μου δεν έχουμε τέτοια θέματα, το όνομα της μαμάς μου δεν μου αρέσει καθόλου, οπότε πάμε για άσχετο. Αν πάντως έκανα αγόρι και μπορούσα να το πω όπως θέλω θα το έλεγα Ρωμανό, μου αρέσει τρελά!! Ο άντρας μου όποτε του το αναφέρω με λέει ψωνάρα, και σιγά μην έλεγε έτσι το παιδί του, φλώρικα ονόματα, και αν διάλεγε αυτός άσχετο θα τον έλεγε Φώντα να βγει μάγκας αχαχαχαχαχα. Μα Φώντα?!?!? :-D:-D

 

Καλημέρα μελιτινάκι,και εγώ το απόγευμα ετοιμάζομαι για εξόρμηση περπατήματος!!!Για την στέβια ξέρω πως σαν γλυκαντική ουσία δεν ξέρουμε πολλά μιας κ πήρε έγκριση το 2010.Το σημαντικότερο είναι πως πρέπει να αποφεύγεται απο γυναίκες με διαβήτη κύησης ή αντίσταση στην ινσουλίνη.Εγώ λίγο με τα υποκατάστατα φοβάμαι,προτιμώ πχ κανονική ζάχαρη ή καθόλου.

Πόσο γέλασα με το φώντα δεν φαντάζεσαι....το φαντάστηκα με γιλεκάκι,μπεγκλεράκι και να λέει "άλαααα" χαχαχαχαχαχα!!!!!!

 

 


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα Νατασάκι έχει αρχίσει και γυρίζει τούμπα ο κόσμος!! Εγώ όλο περίεργα ονόματα ακούω!! :-D

Μελιτίνη μου για τη στέβια κι εγώ έχω ακούσει ότι στην εγκυμοσύνη καλό είναι να αποφεύγεται.  Καλά το Φώντας δεν υπάρχει!! Ελπίζω του πεθερού σου να είναι λίιιιιγο καλύτερο!!!

 


EyHAp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, annie1979 είπε:

Χαχαχαχαχα Νατασάκι έχει αρχίσει και γυρίζει τούμπα ο κόσμος!! Εγώ όλο περίεργα ονόματα ακούω!! :-D

Μελιτίνη μου για τη στέβια κι εγώ έχω ακούσει ότι στην εγκυμοσύνη καλό είναι να αποφεύγεται.  Καλά το Φώντας δεν υπάρχει!! Ελπίζω του πεθερού σου να είναι λίιιιιγο καλύτερο!!!

 

Μα πού γυρνάς κ τα ακούς;;;;εγώ δεν έχω ακούσει κανένα περίεργο,εκτός αν έχουν κάνει οι γονείς καμία περίεργη ένωση δύο ονομάτων.


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σας όμορφα κορίτσια! Τσαγκαροδευτέρα σήμερα κ κρύο, έχω να κάνω κ βεράντες, ας μην αρχίσω  με γκρίνια κ στραβώσει κ άλλο J

 

Τζόρτζια τα φόρεσα ήδη τα παπούτσια κ τα χάρηκα! Τόσο καιρό στα πλαίσια της σύντομης εγκυμοσύνης που έζησα (!) φορούσα όλο φλατ κ άνετα ρούχα κ τώρα του έχω δώσει να καταλάβει!!

 

Γεια σου Άννι, εργασία κ χαρά, εσύ τι κάνεις;

 

Για τα ονόματα που λέτε, μια εποχή ήταν της μόδας οι Μακεδόνες βασιλείς, είχε γεμίσει ο κόσμος με Αλεξάνδρους κ  Φιλίππους! 3 τέτοια πιτσιρίκια μόνο στην πολυκατοικία μας! Τώρα τελευταία ακούω άλλη φουρνιά ονομάτων, εμπνευσμένα από την αρχαία Ελλάδα, πχ Ξενοφώντας.  Στον σχολείο που πηγαίνει το μικρό της μια φίλη, μέχρι και...Δίας υπάρχει, μάλλον τώρα έχουμε πιάσει το δωδεκάθεο!!! Εμένα πείτε με παραδοσιακή, μου αρέσει να τιμήσει το ζευγάρι και τους γονείς. Όταν γιορτάζουν ίδια μέρα παππούδια κ εγγόνια, είναι πραγματικά διπλή γιορτή κ διπλή χαρά στο σπίτι, έτσι το έχω ζήσει τουλάχιστον εγω στα παιδικά μου χρόνια με όμορφες αναμνήσεις!  Προϋπόθεση βέβαια να υπάρχουν καλές σχέσεις. Αλλιώς, αν είναι φορτισμένη η ατμόσφαιρα ή γίνεται κατόπιν απαιτήσεως ούτε εγώ θα το έκανα. Κ φυσικά να είναι ένα εύηχο όνομα, μην το χαντακώσουμε από μικρό το πιτσιρίκι J   

 

Μελιτίνη ο άντρας σου θα έκανε πολύ καλή παρέα με τον δικό μου, σα να τον ακούω, ειδικά το σχόλιο με το ψώνιο! Χαχαχ, Φώντας, Νώντας, κ γενικώς, μη βροντοχτυπάς τις χάντρες, η δουλειά κάνει τους άντρες!

 

Όσο για τα γλυκά, επειγόντως όνομα κ διεύθυνση του ζαχαροπλαστείου παρακαλώ!  Η στέβια αφού είναι φυτικό προιόν κ δεν ανεβάζει το ζάχαρο γιατί να πειράζει; Θα ρωτήσω τον ενδοκρ  για λεπτομέρειες, συχνότητα κατανάλωσης κλπ κ θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, NatasaP είπε:

Μα πού γυρνάς κ τα ακούς;;;;εγώ δεν έχω ακούσει κανένα περίεργο,εκτός αν έχουν κάνει οι γονείς καμία περίεργη ένωση δύο ονομάτων.

Σε κάτι μαμαδο-ομάδες στο fb!! Αλλά και στο γραφείο είναι κάποιοι που έχουν δώσει περίεργα ονόματα, όπως και τα αδέρφια μου. Εγώ είμαι η παραδοσιακή! :P

Γεια σου στρολάκι!! Κι εγώ τα ίδια, εργασία και εκπαίδευση στους αντικαταστάτες!! Περνάει ο καιρός και έχουν αγχωθεί πολύ!! Προσπαθώ να τους ηρεμήσω! 

Η στέβια καθόλου δεν μου άρεσε που είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή στον καφέ. Είχε μια περίεργη γεύση. Οπότε προτιμώ την καστανή ζάχαρη. 


EyHAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα κορίτσια!!!!τι κάνετε?είχα 2-3 μέρες να μπω να δω νεα σας και τα είδα μαζεμένα!μη με ρωτήσετε τι θυμάμαι...νομίζω μόνο τη γενική διαπίστωση για το κρύο!!!!κρύο τρελό έχουμε κι εδώ αλλά δεν βγαίνω ούτε στην αυλή!

απόψε ο μικρός μου άφησε τη μανούλα να κοιμηθεί και πραγματικά είχα να νιώσω τόσο χορτάτη από ύπνο από την εγκυμοσύνη και μάλιστα όχι τους τελευταίους μήνες της!τώρα κοιμάται και η μαμά ετοιμάζει φαγητό!κι έχω και σίδεροοοοοοοοοοοοοοοοο!!!(όποια προσφέρεται να βοηθήσει ευπρόσδεκτη)

για τα ονόματα που συζητατε εμείς θα δώσουμε το όνομα του πεθερού μου  στον μπέμπη μας γιατί το ήθελα εγώ πρώτα από όλα από τη μέρα που γίναμε ζευγάρι με τον άντρα μου!βέβαια στο μαιευτήριο ακούστηκε μήπως βγάλουμε το όνομα της πεθερας μιας και ο μικρος γεννηθηκε τη μερα της γιορτης της αλλα  μπααααααααααα.....

στέλνω πολλά πολλά φιλιά σε όλες τις φουσκωμένες κοιλίτσες και μπόλικη μωρουδόσκονη σε όλες τις υπόλοιπες για να γεμίσουν γρήγορα!!!!!!!!!


x6WFp2.pngYIVQp2.png

Link to comment
Share on other sites

φωντα?????απαπαπαπαπα!!!!!!εμενα μου αρεσει το αχιλλεας!!!δε ξερω γιατι αλλα μου αρεσει παρα πολυ!!!!και εμενα ο μπαμπας μου και η πεθερα μοθ το ιδιο ονομα!!!τη μαμα μου τη λενε λαμπρινη,η μικρη θα γεννηθει κοντα στο πασχα για αυτο μου λεει η πεθερα μου να τη πω λαμπρινη!!!μαρεσει και το νεφελη για κοριτσι!!!αμα κατσεις και το ψαξεις θα μπερδευτεις μου φαινετε!!!οποτε δημητρα,η θεα της γεωργιας αν θυμαμαι καλα(επειδη καποια κοπελα αναφερε κατι για το δωδεκαθεο!!!!)


iZHz.png

xyNB.png
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, stroll είπε:

Γεια και χαρά σας όμορφα κορίτσια! Τσαγκαροδευτέρα σήμερα κ κρύο, έχω να κάνω κ βεράντες, ας μην αρχίσω  με γκρίνια κ στραβώσει κ άλλο J

 

 

 

Τζόρτζια τα φόρεσα ήδη τα παπούτσια κ τα χάρηκα! Τόσο καιρό στα πλαίσια της σύντομης εγκυμοσύνης που έζησα (!) φορούσα όλο φλατ κ άνετα ρούχα κ τώρα του έχω δώσει να καταλάβει!!

 

 

 

Γεια σου Άννι, εργασία κ χαρά, εσύ τι κάνεις;

 

 

 

Για τα ονόματα που λέτε, μια εποχή ήταν της μόδας οι Μακεδόνες βασιλείς, είχε γεμίσει ο κόσμος με Αλεξάνδρους κ  Φιλίππους! 3 τέτοια πιτσιρίκια μόνο στην πολυκατοικία μας! Τώρα τελευταία ακούω άλλη φουρνιά ονομάτων, εμπνευσμένα από την αρχαία Ελλάδα, πχ Ξενοφώντας.  Στον σχολείο που πηγαίνει το μικρό της μια φίλη, μέχρι και...Δίας υπάρχει, μάλλον τώρα έχουμε πιάσει το δωδεκάθεο!!! Εμένα πείτε με παραδοσιακή, μου αρέσει να τιμήσει το ζευγάρι και τους γονείς. Όταν γιορτάζουν ίδια μέρα παππούδια κ εγγόνια, είναι πραγματικά διπλή γιορτή κ διπλή χαρά στο σπίτι, έτσι το έχω ζήσει τουλάχιστον εγω στα παιδικά μου χρόνια με όμορφες αναμνήσεις!  Προϋπόθεση βέβαια να υπάρχουν καλές σχέσεις. Αλλιώς, αν είναι φορτισμένη η ατμόσφαιρα ή γίνεται κατόπιν απαιτήσεως ούτε εγώ θα το έκανα. Κ φυσικά να είναι ένα εύηχο όνομα, μην το χαντακώσουμε από μικρό το πιτσιρίκι J   

 

 

 

Μελιτίνη ο άντρας σου θα έκανε πολύ καλή παρέα με τον δικό μου, σα να τον ακούω, ειδικά το σχόλιο με το ψώνιο! Χαχαχ, Φώντας, Νώντας, κ γενικώς, μη βροντοχτυπάς τις χάντρες, η δουλειά κάνει τους άντρες!

 

 

 

Όσο για τα γλυκά, επειγόντως όνομα κ διεύθυνση του ζαχαροπλαστείου παρακαλώ!  Η στέβια αφού είναι φυτικό προιόν κ δεν ανεβάζει το ζάχαρο γιατί να πειράζει; Θα ρωτήσω τον ενδοκρ  για λεπτομέρειες, συχνότητα κατανάλωσης κλπ κ θα επανέλθω.

 

Στρολλάκι βεράντες;;;;;; μπρρρρρ.....

Φόρα τις γόβες τώρα γιατί η επόμενη θα σε πάει σερί στο φλάτ,κ θα αργήσεις να ξαναδείς τακούνι!!!!

Δίας;;;;παπάς το είπε αυτό;;;;αν δεν έχει σχέση με άγιο το όνομα δεν το λένε με τίποτα.Εμένα του πεθερού μου δεν είναι εύηχο και με την πεθερά όπως ξέρετε όλοι δεν υπάρχει ταύτιση,οπότε τι θα μου έλεγε ο άντρας μου;;να βάλουμε των γονιών του;;; αποκλείεται να το έκανε πρώτον γιατί με αγάπαει κ δεύτερον για το λόγο που λες θα χαντάκωνε το παιδάκι μια ζωή!!!Άσε που δεν θα ήθελε να φωνάζω το μικρό με ενά όνομα που μισώ τόσο πολύ.

 

 

 

12 minutes ago, Δέσποινa είπε:

καλημέρα κορίτσια!!!!τι κάνετε?είχα 2-3 μέρες να μπω να δω νεα σας και τα είδα μαζεμένα!μη με ρωτήσετε τι θυμάμαι...νομίζω μόνο τη γενική διαπίστωση για το κρύο!!!!κρύο τρελό έχουμε κι εδώ αλλά δεν βγαίνω ούτε στην αυλή!

απόψε ο μικρός μου άφησε τη μανούλα να κοιμηθεί και πραγματικά είχα να νιώσω τόσο χορτάτη από ύπνο από την εγκυμοσύνη και μάλιστα όχι τους τελευταίους μήνες της!τώρα κοιμάται και η μαμά ετοιμάζει φαγητό!κι έχω και σίδεροοοοοοοοοοοοοοοοο!!!(όποια προσφέρεται να βοηθήσει ευπρόσδεκτη)

για τα ονόματα που συζητατε εμείς θα δώσουμε το όνομα του πεθερού μου  στον μπέμπη μας γιατί το ήθελα εγώ πρώτα από όλα από τη μέρα που γίναμε ζευγάρι με τον άντρα μου!βέβαια στο μαιευτήριο ακούστηκε μήπως βγάλουμε το όνομα της πεθερας μιας και ο μικρος γεννηθηκε τη μερα της γιορτης της αλλα  μπααααααααααα.....

στέλνω πολλά πολλά φιλιά σε όλες τις φουσκωμένες κοιλίτσες και μπόλικη μωρουδόσκονη σε όλες τις υπόλοιπες για να γεμίσουν γρήγορα!!!!!!!!!

Να έρθω;;;;;;; με την συμφωνία να έχουμε κοντά τον μπέμπη να τον χαζεύω !!!!!!!!!

Γελάω με το όνομα της πεθεράς!!!!!


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δίας;;;;; Αν είναι δυνατόν! Όχι και Δίας, βρε παιδιά! Είπαμε!!! Εγώ πάντως αν έβγαζα ένα αγορίστικο όνομα που να μου αρέσει, μόνο με αυτό το κριτήριο, θα έβγαζα το Ραφαήλ. Μου αρέσει γιατί μου φαίνεται και εύηχο και καλλιτεχνικό. Επίσης μου αρέσει πολύ και στο θηλυκό, Ραφαέλλα (ο άντρας μου βέβαια λέει ότι παραπέμπει σε σόκιν πράγματα κλπ... τι μυαλό κι αυτός ο άνθρωπος!). Το πιο περίεργο που έχω ακούσει είναι Φούλβια (και από Έλληνες γονείς, παρακαλώ) και επίσης Γουάλιν (κι αυτό από Έλληνες)!!! Δεν ξέρω αν είναι βαφτισμένα αυτά τα παιδιά. Χλωμό το κόβω πάντως. Πώς τα βάφτισαν στην εκκλησία;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rosali είπε:

Δίας;;;;; Αν είναι δυνατόν! Όχι και Δίας, βρε παιδιά! Είπαμε!!! Εγώ πάντως αν έβγαζα ένα αγορίστικο όνομα που να μου αρέσει, μόνο με αυτό το κριτήριο, θα έβγαζα το Ραφαήλ. Μου αρέσει γιατί μου φαίνεται και εύηχο και καλλιτεχνικό. Επίσης μου αρέσει πολύ και στο θηλυκό, Ραφαέλλα (ο άντρας μου βέβαια λέει ότι παραπέμπει σε σόκιν πράγματα κλπ... τι μυαλό κι αυτός ο άνθρωπος!). Το πιο περίεργο που έχω ακούσει είναι Φούλβια (και από Έλληνες γονείς, παρακαλώ) και επίσης Γουάλιν (κι αυτό από Έλληνες)!!! Δεν ξέρω αν είναι βαφτισμένα αυτά τα παιδιά. Χλωμό το κόβω πάντως. Πώς τα βάφτισαν στην εκκλησία;

Απλά δεν τα βάφτισαν.

Εδώ παπάδες κάνουν φασαρία για πιο απλά πράγματα κ ακυρώνουν όχι να πούν ενα όνομα κουκουρούκου.

 


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...