Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

11 minutes ago, Carpediem είπε:

Ναι θα ρωτησω και το γυναικολογο μου και τη μαια μου που εχει τρια παιδια..απλα ειπα να ρωτησω κι εδω..να μαζευψω αποψεις...:-D

Carpe Μου το θεμα παιδιατρος θελει πολυ ψαξιμο. Δυστυχως δεν ξερω στην περιοχη σου. Εγω εφερα δυο στ σπιτι για να καταληξω στον καλυτερο. Δεν ειναι απλο ζητημα. Παρε γνωμες απο γνωστους και επελεξε αυτον που ταιριαζει πιο πολυ σε αυτα που εχεις στο μυαλο σου. Αν θες να συνεχισεις τον θηλασμο να υποστηριζει πολυ τον θηλασμο, να παιρνει πρωτοβουλιες και να μην σε στελνει με το παραμικρο στο νοσοκομειο, να απανταει τα τηλεφωνα. Και συνηθως οι παιδιατροι "παλαιας σχολης" δεν ξερουν τα νεα δεδομενα. Εμενα πχ η μια μου ειπε να μην τρωω ενα καρο φαγητα επειδη θηλαζω ενω ο νεος(αυτος που καταληξα) μου ειπε να τρωω τα παντα μεχρι να δω οτι κατι πειραζει το μωρο(που ειναι και το σωστο)!


ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 hours ago, Angie.31 είπε:

Καλησπερα κοριτσακια μου...

Η αληθεια ειναι πως το μεσημεριανο το εχω ψιλοκαταργησει.συνηθως τρωω πρωινο κ μετα κατευθειαν απογευματινο...

καλυτερα γιατι πεφτουν κ τα κιλα. 4,5 κιλα μου εχουν μεινει απο το μπεμπη κ μετα πρεπει να χασω αλλα 10 που μου ειχαν μεινει απο τη Σοφια.Δευτερα ξεκιναω διαιτα συστηματικα...για να δουμε τι θα καταφερω τωρα που το εχω παρει ζεστα...

καλημερα!!τι κανουν τα ζουζουνακια σου??πως ειναι η σοφουλα με τον αδελφουλη της??το εχω μεγαλο ανχος αυτο!!καλο ειναι αφου θηλαζεις να κανεις τουλαχιστον 5γευματα!!δε λεω να πεσεις με τα μουτρα στο φαι αλλα βρες κατι να τσιμπολογας μες στη μερα για να εχεις κανονικη παραγωγη γαλατος!!με το θηλασμο εξαλλου φευγουν τα περιττα κιλα σιγα σιγα!!μην ανχωνεσαι για τετοια πραγματα!κοιτα να θηλασεις το μικρουλη οσο περισσοτερο γινεται γιατι ειναι οτι καλυτερο!!!

45 minutes ago, Eleni1986 είπε:

Carpe Μου το θεμα παιδιατρος θελει πολυ ψαξιμο. Δυστυχως δεν ξερω στην περιοχη σου. Εγω εφερα δυο στ σπιτι για να καταληξω στον καλυτερο. Δεν ειναι απλο ζητημα. Παρε γνωμες απο γνωστους και επελεξε αυτον που ταιριαζει πιο πολυ σε αυτα που εχεις στο μυαλο σου. Αν θες να συνεχισεις τον θηλασμο να υποστηριζει πολυ τον θηλασμο, να παιρνει πρωτοβουλιες και να μην σε στελνει με το παραμικρο στο νοσοκομειο, να απανταει τα τηλεφωνα. Και συνηθως οι παιδιατροι "παλαιας σχολης" δεν ξερουν τα νεα δεδομενα. Εμενα πχ η μια μου ειπε να μην τρωω ενα καρο φαγητα επειδη θηλαζω ενω ο νεος(αυτος που καταληξα) μου ειπε να τρωω τα παντα μεχρι να δω οτι κατι πειραζει το μωρο(που ειναι και το σωστο)!

δεν ειναι απαραιτητο αυτο!και η δικια μας παιδιατρος ειναι 60και σε ηλικια και σε πληροφορο οτι ενημερωνεται για τα παντα!!πιστευω οτι καθαρα θεμα δικο τους να ενημερωνονται για οτι προκειπτει καινουργιο!ειμαι της αποψης οτι απλα εχουν μεγαλυτερη εμπειρια στο πως να αντιμετωπιζουν καταστασεις!!και απο οτι εχω δει οι καινουργιοι παιδιατροι δινουν ποιο ευκολα φαρμακα αντιβιωσεις.και αυτο που παρατηρησα επισης ειναι οτι καποιοι παιδιατροι δινουν φαρμακα απο το τηλεφωνο χωρις να δουν το παιδι πρωτα!τουλαχιστον εδω στην περιοχη μου το βλεπω συχνα!!οσο ενα παιδακι ειναι κατω του ενος χρονου πρεπει να το δουν πρωτα πριν του δωσουν καποιο φαρμακο η ανριβιωση.ειναι περιπλοκο τελικα το θεμα του παιδιατρου!


iZHz.png

xyNB.png
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, sweeney todd είπε:

καλημερα!!τι κανουν τα ζουζουνακια σου??πως ειναι η σοφουλα με τον αδελφουλη της??το εχω μεγαλο ανχος αυτο!!καλο ειναι αφου θηλαζεις να κανεις τουλαχιστον 5γευματα!!δε λεω να πεσεις με τα μουτρα στο φαι αλλα βρες κατι να τσιμπολογας μες στη μερα για να εχεις κανονικη παραγωγη γαλατος!!με το θηλασμο εξαλλου φευγουν τα περιττα κιλα σιγα σιγα!!μην ανχωνεσαι για τετοια πραγματα!κοιτα να θηλασεις το μικρουλη οσο περισσοτερο γινεται γιατι ειναι οτι καλυτερο!!!

δεν ειναι απαραιτητο αυτο!και η δικια μας παιδιατρος ειναι 60και σε ηλικια και σε πληροφορο οτι ενημερωνεται για τα παντα!!πιστευω οτι καθαρα θεμα δικο τους να ενημερωνονται για οτι προκειπτει καινουργιο!ειμαι της αποψης οτι απλα εχουν μεγαλυτερη εμπειρια στο πως να αντιμετωπιζουν καταστασεις!!και απο οτι εχω δει οι καινουργιοι παιδιατροι δινουν ποιο ευκολα φαρμακα αντιβιωσεις.και αυτο που παρατηρησα επισης ειναι οτι καποιοι παιδιατροι δινουν φαρμακα απο το τηλεφωνο χωρις να δουν το παιδι πρωτα!τουλαχιστον εδω στην περιοχη μου το βλεπω συχνα!!οσο ενα παιδακι ειναι κατω του ενος χρονου πρεπει να το δουν πρωτα πριν του δωσουν καποιο φαρμακο η ανριβιωση.ειναι περιπλοκο τελικα το θεμα του παιδιατρου!

Ναι εχεις δικιο οτι εχει να κανει με τον γιατρο ανεξαρτητως ηλικιας!!! Στην δικη μου περιπτωση δεν ηταν ετσι δυστυχως. Εισαι τυχερη που βρηκες παιδιατρο και με εμπειρια και που ενημερωνεται!!!

Οσο για τον θηλασμο λενε οτι χανεις ναι! Αλλα εχεις και ενα φουσκωμα που λενε πως φευγει αφου τελειωσεις το θηλασμο. Εγω βεβαια γεννησα και πηρα και 5 κιλα μετα και ασ θηλαζω αλλα δεν το εραβα το στοματακι μου. Αυτο ειναι αληθεια! Ετρωγα ακατασχετα. Τωρα που προσεχω λιγακι χανω αρκετα!


ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,έχει αρχίσει κ με κουράζει ο καιρός απίστευτα.

Θέλω να βγώ για περπάτημα κ με το μπουφάν κ τόσα ρούχα υποφέρω!!

Ολγάκι μου ποτέ δεν ξέρεις οπότε περίμενε τα αποτελέσματα.Σε ευχαριστώ πολυ.Καλή επιτυχία και στις δικές σας εξετάσεις.

Μελένια βρήκες κάτι όμορφο να τρώς;;;χαχαχαχα.....

Σουίνι μου αχ είναι ψηλή η μπέμπα χαχαχα!!!! Δεν ξέρω αν ο κανόνας είναι να είναι πιο ζωηρά τα κορίτσια αλλά στην δική μου κοιλιά υπάρχει η εξαίρεση..δεν είναι ποτέ ήρεμη σε ενα σημείο,όλη την ώρα κουνιέται πολύ έντονα κ υποφέρω χαχαχα!!!!

Τζώρτζια μου αχχχ μακάρι να μην την χρειαστώ αλλά δεν νομίζω να την γλιτώσω..σνιφ..

Αντέχεις με το κρύο εε;;; πες το μυστικό σου;;;;εγώ τουρτουρίζω όλη μέρα!!!Απο τις εξετάσεις μου έστειλαν τα μισά αποτελέσματα χθές κ περιμένω τα υπόλοιπα σήμερα.

Ελενάκι και φραουλίτσα καλημέρα!!!!!δώσε ενα σβουριχτό φιλί στο μάγουλο της!!!!!

Κάρπε μου το ιδανικό κ εγω πιστεύω είναι απο γνωστό σου να βρείς τον παιδίατρο.

 


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κούκλες! 

Τον έχω ενημερώσει τον γιατρό μου για τις ζαλάδες, τι να κάνει κι αυτός; Έχω και χαμηλό αιματοκρίτη που δεν ανεβαίνει με τίποτα ότι και να προσπαθήσαμε, αλλαγή σκευάσματος σιδήρου, μεγαλύτερη δόση, δεν γίνεται τίποτα. Βέβαια έχω και το στίγμα οπότε δύσκολο να τον ανεβάσουμε. Και χαμηλή πίεση έχω και θυρεοειδή και ζάχαρο και όλα τα καλά χαχαχαχα. Επίσης αν θελήσω να αράξω στον καναπέ να δω τηλεόραση πχ, πρέπει υποχρεωτικά να ξαπλώσω απ το αριστερό πλευρό αλλιώς ζαλίζομαι πάλι. Τις προάλλες ούτε να κάνω υπέρηχο δεν μπορούσα. Σύνδρομο κάτω κοίλης φλέβας λέγεται μου είπε ο γιατρός μου. Ααααχ ένα ερείπιο! :P 

Νατασάκι κρυώνεις ε; Κι εγώ κρυουλιάρα και μου λέγαν όλοι στην εγκυμοσύνη δεν θα χεις πρόβλημα, θα κυκλοφορείς με κοντομάνικο. Αμ δε! :cool: Κι αυτό με το περπάτημα εκνευριστικό όντως, ξεκινάω με χίλια ρούχα, στην πορεία ζεσταίνομαι και θέλω να τα βγάλω, αλλά πως να περπατήσεις με τα μπουφάν στα χέρια; Πφφφ 

Γεωργία μου ομοιοπαθούσα με τις δίαιτες. Έχω κάνει διατριβή! Και φυσικά έχεις δίκιο. Και τώρα με τον διαβήτη αυτές είναι οι οδηγίες, τρώω με το ρολόι ανα τρίωρο το πολύ και τελευταίο γεύμα στις 8, άντε εγώ το κάνω 9 γιατί κοιμάμαι αργά. 

Αντζι να κάνεις μια σωστή διατροφούλα και θα χαθούν τα κιλά! Αλλά πρόσεξε μην εξαντληθείς κιόλας.. ίσως να κάνεις καμιά εξέταση να δεις τι ελλείψεις σου άφησε η εγκυμοσύνη και να πάρεις κανένα συμπλήρωμα; 

Καρπε τέλεια τα νέα, μέχρι τέλος του μήνα θα είστε αγκαλίτσα! :wub: Για παιδίατρο κι εγώ προβληματίζομαι, μέχρι στιγμής οι προτάσεις γνωστών δεν με ικανοποίησαν, το ψάχνω και λίγο στο παρεντς και βλέπουμε. Όποια έχει καμιά καλή πρόταση για βόρεια προάστια ευπρόσδεκτη! 

Μελένια συνεχίζουμε δυναμικά;; :-D 

Ολγάκι πότε πέρασαν τρεις μήνες;; Μακάρι να έχετε ευχάριστα αποτελέσματα, αν και ποτέ δεν ξέρεις, περιμένουμε και την χοριακή! 

Ελενίτσα με τη γλυκιά φραουλίτσα, sweeney με την ζωηρή μπουμπού, δεσποινάκι με τον μπέμπαρο και υπόλοιπα κορίτσια σας φιλώ! :wub:


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, melitini81 είπε:

Καλημέρα κούκλες! 

Τον έχω ενημερώσει τον γιατρό μου για τις ζαλάδες, τι να κάνει κι αυτός; Έχω και χαμηλό αιματοκρίτη που δεν ανεβαίνει με τίποτα ότι και να προσπαθήσαμε, αλλαγή σκευάσματος σιδήρου, μεγαλύτερη δόση, δεν γίνεται τίποτα. Βέβαια έχω και το στίγμα οπότε δύσκολο να τον ανεβάσουμε. Και χαμηλή πίεση έχω και θυρεοειδή και ζάχαρο και όλα τα καλά χαχαχαχα. Επίσης αν θελήσω να αράξω στον καναπέ να δω τηλεόραση πχ, πρέπει υποχρεωτικά να ξαπλώσω απ το αριστερό πλευρό αλλιώς ζαλίζομαι πάλι. Τις προάλλες ούτε να κάνω υπέρηχο δεν μπορούσα. Σύνδρομο κάτω κοίλης φλέβας λέγεται μου είπε ο γιατρός μου. Ααααχ ένα ερείπιο! :P 

Νατασάκι κρυώνεις ε; Κι εγώ κρυουλιάρα και μου λέγαν όλοι στην εγκυμοσύνη δεν θα χεις πρόβλημα, θα κυκλοφορείς με κοντομάνικο. Αμ δε! :cool: Κι αυτό με το περπάτημα εκνευριστικό όντως, ξεκινάω με χίλια ρούχα, στην πορεία ζεσταίνομαι και θέλω να τα βγάλω, αλλά πως να περπατήσεις με τα μπουφάν στα χέρια; Πφφφ 

Γεωργία μου ομοιοπαθούσα με τις δίαιτες. Έχω κάνει διατριβή! Και φυσικά έχεις δίκιο. Και τώρα με τον διαβήτη αυτές είναι οι οδηγίες, τρώω με το ρολόι ανα τρίωρο το πολύ και τελευταίο γεύμα στις 8, άντε εγώ το κάνω 9 γιατί κοιμάμαι αργά. 

Αντζι να κάνεις μια σωστή διατροφούλα και θα χαθούν τα κιλά! Αλλά πρόσεξε μην εξαντληθείς κιόλας.. ίσως να κάνεις καμιά εξέταση να δεις τι ελλείψεις σου άφησε η εγκυμοσύνη και να πάρεις κανένα συμπλήρωμα; 

Καρπε τέλεια τα νέα, μέχρι τέλος του μήνα θα είστε αγκαλίτσα! :wub: Για παιδίατρο κι εγώ προβληματίζομαι, μέχρι στιγμής οι προτάσεις γνωστών δεν με ικανοποίησαν, το ψάχνω και λίγο στο παρεντς και βλέπουμε. Όποια έχει καμιά καλή πρόταση για βόρεια προάστια ευπρόσδεκτη! 

Μελένια συνεχίζουμε δυναμικά;; :-D 

Ολγάκι πότε πέρασαν τρεις μήνες;; Μακάρι να έχετε ευχάριστα αποτελέσματα, αν και ποτέ δεν ξέρεις, περιμένουμε και την χοριακή! 

Ελενίτσα με τη γλυκιά φραουλίτσα, sweeney με την ζωηρή μπουμπού, δεσποινάκι με τον μπέμπαρο και υπόλοιπα κορίτσια σας φιλώ! :wub:

Γέλασα με το ερείπιο που λές χαχχαχα....Ναι ρε κοριτσάρα και εγώ με την ελπίδα ζέστης ζούσα αλλά με κορόιδεψαν...ζεσταίνομαι όταν είμαι σαν κρεμμύδι ντυμένη μόνο,αλλιώς τίποτα.Και ναι αυτό στο περπάτημα που σκάς κ έχεις το μπουφάν κ λές άντε κ το βγάζω τι το κάνω μετά;;;; γρρρρρ....

 

  • Μου αρέσει 1

Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μωρομανούλες και εν δυναμει μανούλες! Πως τα παμε σήμερα;

Μια χαρά σας βρίσκω! Μπράβο! Μπράβο!

Ο καιρός όντως μας κούρασε φέτος. Ήταν αληθινός χειμώνας! Χα χα!

Βρε κορίτσια, σκεπτόμουν εσας τις εγκυουλες που θέλετε τόσο πολύ να περπατήσετε άνετα και ωραία και λόγω του παλιόκαιρου δεν μπορείτε. Τι θα λέγατε αν πηγαίνατε σε διάδρομο γυμναστηρίου; Και να κάνετε το περπάτημά σας όπως το θέλετε και όση ώρα το θέλετε. Τι λέτε;!


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Eleni1986 είπε:

Carpe Μου το θεμα παιδιατρος θελει πολυ ψαξιμο. Δυστυχως δεν ξερω στην περιοχη σου. Εγω εφερα δυο στ σπιτι για να καταληξω στον καλυτερο. Δεν ειναι απλο ζητημα. Παρε γνωμες απο γνωστους και επελεξε αυτον που ταιριαζει πιο πολυ σε αυτα που εχεις στο μυαλο σου. Αν θες να συνεχισεις τον θηλασμο να υποστηριζει πολυ τον θηλασμο, να παιρνει πρωτοβουλιες και να μην σε στελνει με το παραμικρο στο νοσοκομειο, να απανταει τα τηλεφωνα. Και συνηθως οι παιδιατροι "παλαιας σχολης" δεν ξερουν τα νεα δεδομενα. Εμενα πχ η μια μου ειπε να μην τρωω ενα καρο φαγητα επειδη θηλαζω ενω ο νεος(αυτος που καταληξα) μου ειπε να τρωω τα παντα μεχρι να δω οτι κατι πειραζει το μωρο(που ειναι και το σωστο)!

Ναι ακριβως κατι τετοιο ψαχνω...Καποιον υποστηρικτικο στο θηλασμο...και να μην υστεριαζει...με τα φαγητα με προβληματιζεις.,.

Τωρα παω γαλα στο νοσοκομειο, οπου δεν εχω παραπονο με εχουν βοηθησει πολυ με το θηλασμο..αλλα με εχουν βαλει σε διαιτα επειδη πηγαινω γαλα στο μωρο να αποφευγω παρα πολλα φαγητα...

 

Πηγα παλι και ειδα τη μπουμπου μου...εχει παρει 50 γραμμαρια...ξανακαναμε ικτερο και μπηκε ξανα στη λαμπα...ακομα δυσκολευεται με την αναπνοη...αλλα γενικα παει καλα μου λενε...


JU2Xp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Eleni1986 είπε:

Ναι εχεις δικιο οτι εχει να κανει με τον γιατρο ανεξαρτητως ηλικιας!!! Στην δικη μου περιπτωση δεν ηταν ετσι δυστυχως. Εισαι τυχερη που βρηκες παιδιατρο και με εμπειρια και που ενημερωνεται!!!

Οσο για τον θηλασμο λενε οτι χανεις ναι! Αλλα εχεις και ενα φουσκωμα που λενε πως φευγει αφου τελειωσεις το θηλασμο. Εγω βεβαια γεννησα και πηρα και 5 κιλα μετα και ασ θηλαζω αλλα δεν το εραβα το στοματακι μου. Αυτο ειναι αληθεια! Ετρωγα ακατασχετα. Τωρα που προσεχω λιγακι χανω αρκετα!

Ναι ευτυχως ειναι παρα πολυ καλη και δεν την αλλαζω με τπτ!!! Θελει καλη διατροφη ωστε και να μη περνεις κιλα αλλα και να μπορεις να θηλασεις το μωρακι σου σωστα!!!!


iZHz.png

xyNB.png
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Georgia1972 είπε:

Καλησπέρα μωρομανούλες και εν δυναμει μανούλες! Πως τα παμε σήμερα;

Μια χαρά σας βρίσκω! Μπράβο! Μπράβο!

Ο καιρός όντως μας κούρασε φέτος. Ήταν αληθινός χειμώνας! Χα χα!

Βρε κορίτσια, σκεπτόμουν εσας τις εγκυουλες που θέλετε τόσο πολύ να περπατήσετε άνετα και ωραία και λόγω του παλιόκαιρου δεν μπορείτε. Τι θα λέγατε αν πηγαίνατε σε διάδρομο γυμναστηρίου; Και να κάνετε το περπάτημά σας όπως το θέλετε και όση ώρα το θέλετε. Τι λέτε;!

Κλειστός χώρος με τόσες ιώσεις;;;Προτιμώ να γκρινιάζω με το κρύο παράνα γυρίσω κ να πέσω τέζα απο αρρώστια!!!


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 hours ago, melitini81 είπε:

Καλημέρα κούκλες! 

Τον έχω ενημερώσει τον γιατρό μου για τις ζαλάδες, τι να κάνει κι αυτός; Έχω και χαμηλό αιματοκρίτη που δεν ανεβαίνει με τίποτα ότι και να προσπαθήσαμε, αλλαγή σκευάσματος σιδήρου, μεγαλύτερη δόση, δεν γίνεται τίποτα. Βέβαια έχω και το στίγμα οπότε δύσκολο να τον ανεβάσουμε. Και χαμηλή πίεση έχω και θυρεοειδή και ζάχαρο και όλα τα καλά χαχαχαχα. Επίσης αν θελήσω να αράξω στον καναπέ να δω τηλεόραση πχ, πρέπει υποχρεωτικά να ξαπλώσω απ το αριστερό πλευρό αλλιώς ζαλίζομαι πάλι. Τις προάλλες ούτε να κάνω υπέρηχο δεν μπορούσα. Σύνδρομο κάτω κοίλης φλέβας λέγεται μου είπε ο γιατρός μου. Ααααχ ένα ερείπιο! :P 

Νατασάκι κρυώνεις ε; Κι εγώ κρυουλιάρα και μου λέγαν όλοι στην εγκυμοσύνη δεν θα χεις πρόβλημα, θα κυκλοφορείς με κοντομάνικο. Αμ δε! :cool: Κι αυτό με το περπάτημα εκνευριστικό όντως, ξεκινάω με χίλια ρούχα, στην πορεία ζεσταίνομαι και θέλω να τα βγάλω, αλλά πως να περπατήσεις με τα μπουφάν στα χέρια; Πφφφ 

Γεωργία μου ομοιοπαθούσα με τις δίαιτες. Έχω κάνει διατριβή! Και φυσικά έχεις δίκιο. Και τώρα με τον διαβήτη αυτές είναι οι οδηγίες, τρώω με το ρολόι ανα τρίωρο το πολύ και τελευταίο γεύμα στις 8, άντε εγώ το κάνω 9 γιατί κοιμάμαι αργά. 

Αντζι να κάνεις μια σωστή διατροφούλα και θα χαθούν τα κιλά! Αλλά πρόσεξε μην εξαντληθείς κιόλας.. ίσως να κάνεις καμιά εξέταση να δεις τι ελλείψεις σου άφησε η εγκυμοσύνη και να πάρεις κανένα συμπλήρωμα; 

Καρπε τέλεια τα νέα, μέχρι τέλος του μήνα θα είστε αγκαλίτσα! :wub: Για παιδίατρο κι εγώ προβληματίζομαι, μέχρι στιγμής οι προτάσεις γνωστών δεν με ικανοποίησαν, το ψάχνω και λίγο στο παρεντς και βλέπουμε. Όποια έχει καμιά καλή πρόταση για βόρεια προάστια ευπρόσδεκτη! 

Μελένια συνεχίζουμε δυναμικά;; :-D 

Ολγάκι πότε πέρασαν τρεις μήνες;; Μακάρι να έχετε ευχάριστα αποτελέσματα, αν και ποτέ δεν ξέρεις, περιμένουμε και την χοριακή! 

Ελενίτσα με τη γλυκιά φραουλίτσα, sweeney με την ζωηρή μπουμπού, δεσποινάκι με τον μπέμπαρο και υπόλοιπα κορίτσια σας φιλώ! :wub:

Νατασσακι πως εισαι εσυ???σε ποια εβδομαδα εισαι τωρα????τα ετοιμασες ολα???


iZHz.png

xyNB.png
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Carpediem είπε:

Ναι ακριβως κατι τετοιο ψαχνω...Καποιον υποστηρικτικο στο θηλασμο...και να μην υστεριαζει...με τα φαγητα με προβληματιζεις.,.

Τωρα παω γαλα στο νοσοκομειο, οπου δεν εχω παραπονο με εχουν βοηθησει πολυ με το θηλασμο..αλλα με εχουν βαλει σε διαιτα επειδη πηγαινω γαλα στο μωρο να αποφευγω παρα πολλα φαγητα...

 

Πηγα παλι και ειδα τη μπουμπου μου...εχει παρει 50 γραμμαρια...ξανακαναμε ικτερο και μπηκε ξανα στη λαμπα...ακομα δυσκολευεται με την αναπνοη...αλλα γενικα παει καλα μου λενε...

Γιατί σε έβαλαν σε δίαιτα;;;Ίσα ισα η κυρία που κάνει κ τα μαθήματα στο μαιευτήριο ήταν κάθετη πως τρώμε τα πάντα.Με αυτές τις βλακείες απογοητεύουν κ σταματάνε τόσες κοπέλες το θηλασμό,σου λέει αν για 6μήνες το ελάχιστο δεν τρώω τίποτα άστο καλύτερα.

Μεγαλώνει μέρα με την μέρα η ζουζούνα ...μπράβο!!!


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, sweeney todd είπε:

Νατασσακι πως εισαι εσυ???σε ποια εβδομαδα εισαι τωρα????τα ετοιμασες ολα???

Σε υπερένταση νομίζω πως είμαι μέχρι να έρθουν έπιπλα κ όλα να μπούν στην θέση  τους.

Δεν έχω ετοιμάσει ούτε πλύνει τίποτα τα έχω ακόμα στις σακούλες όπως οταν τα αγόρασα.Είμαι 34&1 κοριτσάρα μου.


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, NatasaP είπε:

Γιατί σε έβαλαν σε δίαιτα;;;Ίσα ισα η κυρία που κάνει κ τα μαθήματα στο μαιευτήριο ήταν κάθετη πως τρώμε τα πάντα.Με αυτές τις βλακείες απογοητεύουν κ σταματάνε τόσες κοπέλες το θηλασμό,σου λέει αν για 6μήνες το ελάχιστο δεν τρώω τίποτα άστο καλύτερα.

Μεγαλώνει μέρα με την μέρα η ζουζούνα ...μπράβο!!!

Δενξερω βρε κοριτσακι...επειδη ειναι προωρακι λεει καλο ειναι να αποφευγω καποια φαγητα που μπορει να προκαλεσουν αλλεργιες για να ειμαστε σιγουρες...μωρε ετσι ελεγ κι εγω πριν αλλα τωρα το μονο που μενοιαζει ειναι να καταφερει να βγει..οποτε μπηκα λιγο στο προγραμμα για να το βοηθησω κι αυτο...πιστευω οτι το γαλα το βοηθαει πολυ και δεν θελω να το χαλασω..

Πως πας εσυ?ετοιμη???

31 minutes ago, NatasaP είπε:

Σε υπερένταση νομίζω πως είμαι μέχρι να έρθουν έπιπλα κ όλα να μπούν στην θέση  τους.

Δεν έχω ετοιμάσει ούτε πλύνει τίποτα τα έχω ακόμα στις σακούλες όπως οταν τα αγόρασα.Είμαι 34&1 κοριτσάρα μου.

Φτιαχτα βρε σιγα σιγα....Μην εχεις να κανεις δουλειες στο τελος...


JU2Xp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Carpediem είπε:

Δενξερω βρε κοριτσακι...επειδη ειναι προωρακι λεει καλο ειναι να αποφευγω καποια φαγητα που μπορει να προκαλεσουν αλλεργιες για να ειμαστε σιγουρες...μωρε ετσι ελεγ κι εγω πριν αλλα τωρα το μονο που μενοιαζει ειναι να καταφερει να βγει..οποτε μπηκα λιγο στο προγραμμα για να το βοηθησω κι αυτο...πιστευω οτι το γαλα το βοηθαει πολυ και δεν θελω να το χαλασω..

Πως πας εσυ?ετοιμη???

Φτιαχτα βρε σιγα σιγα....Μην εχεις να κανεις δουλειες στο τελος...

Αυτό το να μην ταυτίζονται στις απόψεις τους κ να λένε ότι ναναι  είναι ότι χειρότερο.Μήπως να μίλαγες με μια πιο υπεύθυνη να σε κατευθύνει σωστά;

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω όρεξη να φτιάξω τίποτα ακόμα,γιατί ότι πλύνω-σιδερώσω θα πρέπει να τα βάλω στην ντουλάπα μας αφού ακόμα δεν έχω τα έπιπλα του παιδικού.

Ίσως ξεκινήσω στο τέλος της επόμενης εβδομάδας σιγά σιγά κ πάλι με επιφύλαξη.

 


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...