Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011


bloublou

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

επαθα αποκολληση πλακουντα και ειχα αρκετη αιμορραγια.δοξα τω Θεω ομως ολα πηγαν καλα ακι τωρα με πολλη προσοχη και ξαπλα κερδιζουμε μερες και ελπιζω κ βδομαδες μεχρι να γεννησω.

Κατερινα μου εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει οχι για το παπλωμα γι'αυτο κ ειχα εναλλακτικη τον υπνοσακο

Φυσικά καλα έκανες.Αφου η παιδίατρος σου ειπε κάτι τέτοιο..ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ!!! Την αποκόλληση πως την έπαθες;;Απο τη μικρή??Να προσέχεις καλή μου!

Αχ κορίτσια με "σκοτώνετε" απόψε:tongue::tongue:

Προβληματίστηκα:

α) για τη χρησιμότητα του παπλώματος

β)για την κουνουπιέρα που ανέφερε η Κατερίνα,,, δηλαδή εδώ που τα λέμε για διακόσμηση κι αυτή μονάχα,,, γιατί δεν νομίζω να την χρησιμοποιούμε για τα κουνούπια:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

Vanilla θα ρωτησεις και εσύ τον παιδίατρό σου. όσο για την κουνουπιέρα...τα προστατεύει απο κουνούπια. Αλλα μόλις μεγαλώσουν, το βλέπουν σαν παιχνίδι και καθώς την τραβάνε....μπορεί να μπλεχτει στο λαιμο τους. Εμένα το έκανε, έβαλε τα κλάμματα και έτσι δεν ειχαμε τα χειρότερα. Βέβαια εκεινο το βράδυ χάσαμε 20 χρνια απότη ζωή μας.Τέτοια τρομάρα....


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι μπορει να φταιει.επειδη ειμαι στη μαμα μου,δεν τη σηκωνα ιδιαιτερα αγκαλια.μια βδομαδα πριν την αιμορραγια μου ειχε βρει μειωμενο αμνιακο.επαιρνα κ αντιπηκτικη αγωγη και επιδεινωσ ελιγο την κατασταση.τι να πω.και 6 βδομαδες να μην κερδισω,ασ κερδισω τουλαχιστον 3-4.παλι ευχαριστημενη θα ειμαι!!

Κατερινα μου μεγαλο σοκ.ουτε να το φανταστω δε θελω.εμενα ξεκινησε για ενα διαστημα να παταει στην παντα για να βγει απο την κουνια αλλα ευτυχως το εκοψε γρηγορα.


6ze1tak0qlrac6sy.pngas1cJNlVM3D1200NjM4NTJkYnw2MDhiZHxteSBsaXR0bGUgYmFieSBpcw.gifan1cEZgJmf-1200MjA5ZHw1NDU1ODc5ZGF8bXkgYmlnIGxvdmUgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που έβαλε τα κλάματα το αστεράκι σας,,, ούτε να το σκεφτώ Κατερινάκι,,,

Κοριτσάκια μου σας γλυκοφιλώ στις κοιλίτσες σας,, νύσταξα,,

Τιτινάκι περιμένουμε τα ευχάριστα από το καρδιοτοκογράφημα αύριο!!


"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσέχεις καλη μου! Ολα καλα θα πάνε!!!!!! ΟΛΑ!!!

Α! Ο δικός μου, έπεσε κιόλας...και όλα αυτα γιατι όταν πήρα το κρεβάτι δεν σκέφτηκα ότι τα κάγκελα δεν ανεβοκατεβαινουν και έτσι κάποια στιγμή ο μικρος θα τα καβαλήσει. Ευτυχως δεν χτύπησε...Αλλά τρόμαξε πολύ...

Καληνύχτα vanilla. Καληνύχτα τιτινα. Πάω και εγώ να κοιμηθώ γιατι...νυσταξα!

Φιλάκια σε όλες!


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά....

Χθές πήγα στο γιατρό μου και μου είπε οτι η μπέμπα δεν έχει γυρίσει ακόμη και οτι αν δεν γυρίσει μέχρι το Πάσχα πάμε για καισαρική...καθόλου δε μου άρεσε η ιδέα αλλά πλέον είναι όλα στο χέρι της.

Επίσης κορίτσια θα ήθελα να σας ρωτήσω, παρατήρησα οτι χθές το βράδυ το στήθος μου έβγαζε μερικές σταγονίτσες "γάλα"...Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? Είναι φυσιολογικό σ'αυτη την εβδομάδα? Αγχώθηκα μόλις το κατάλαβα και δεν ξέρω αν είναι καλό να συνβαίνει απο τόσο νωρίς...


an1cJQqVM2J0000MDAwMDYxMmR8MDAwMDExMWRhfHRvIG1wb3VtcG91a2kgbW91IGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και από εμένα!

Εχω λιγο χρόνο τώρα το πρωι και ειπα να μπώ λίγο!

linja εμεις δεν έχουμε ξαναμιλήσει ε;;; Με το καλο να δεχτεις το μωράκι σου! Και η δική μου η μπέμπα δεν πρέπει να έχει γυρίσει ακόμα και με απασχολει αρκετα το θέμα. Όσο για το γαλα...μην αγχώνεσαι. Σε άλλες κοπέλες κάποιες σταγόνες βγαίνουν από τον 5ο μήνα. Αν βλέπεις οτι σε ενοχλει, βάλε επιθέματα στήθους για να μην νιώθεις την υγρασια. Πάντως θεωρώ ότι ειναι κάτι το φυσιολογικό!!!!


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά....

Χθές πήγα στο γιατρό μου και μου είπε οτι η μπέμπα δεν έχει γυρίσει ακόμη και οτι αν δεν γυρίσει μέχρι το Πάσχα πάμε για καισαρική...καθόλου δε μου άρεσε η ιδέα αλλά πλέον είναι όλα στο χέρι της.

Επίσης κορίτσια θα ήθελα να σας ρωτήσω, παρατήρησα οτι χθές το βράδυ το στήθος μου έβγαζε μερικές σταγονίτσες "γάλα"...Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? Είναι φυσιολογικό σ'αυτη την εβδομάδα? Αγχώθηκα μόλις το κατάλαβα και δεν ξέρω αν είναι καλό να συνβαίνει απο τόσο νωρίς...

Kαλημερα σε ολεεες τις εγκυουλες!!!

Τι κανετε?

Linjaki μην αγχωνεσαι εγω σταγονιτσες βγαζω απο πολυ νωρις κ να φανταστεις οτι εχω μικρο στηθος που νομιζα οτι επαιζε ρολο...δηλαδη περιπου απο τον 6ο, η γιατρος μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο κ πολυ καλο...κ οτι ισως οι σταγονιτσες γινουν κ περισσοτερες.

Εγω εχω παρει κ επιθεματα αν κ δε μου χρειαζονται γτ κυριως οταν το πιεζω το στηθος μου βγαζει...μην ανησυχεις ομως..να χαιρεσαι!!!!

Κ η μπεμπουλα θα γυρισει..που θα παει?Αλλα κι αν δε γυρισει μεχρι το Πασχα, μην τρελενεσαι...εδω εχω ακουσει να εχει γυρισει το μωρο κ 1-2 βδομαδες πριν να βρισκεται με το κεφαλι επανω παλι!Συνεβει στην ξαδερφη μου περυσι κ εκανε καισαρικη...ολα πηγαν μια χαρουλα!:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα φιλεναδιτσες!

γυρισαμε χτες στο σπιτακι μας, σας διαβασα αλλα ειμουν πολυ κουρασμενη να σας απαντησω.

ειδα λιγο τους προβληματισμους σας για το παπλωμα και την κουνουπιερα.

δεν ηξερα οτι καποιοι γιατροι δεν επιτρεπουν το παπλωμα αλλα και για την κουνουπιερα και εγω θεωρω οτι ειναι για διακοσμητικους λογους αν και εχω ακουσει οτι ενα κουνουπι αν μπει, στο μωρο θα παει και οτι ειναι επικυνδυνο για τα μωρακια μας.

καληνυχτα και απο μενα!!!θα σας πω αυριο βραδυ τα νεα μου.φιλακια στις κοιλιτσες σας

τιτινακι μου, περιμενουμε με αγωνια!!!!

Καλημέρα σε όλες!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά....

Χθές πήγα στο γιατρό μου και μου είπε οτι η μπέμπα δεν έχει γυρίσει ακόμη και οτι αν δεν γυρίσει μέχρι το Πάσχα πάμε για καισαρική...καθόλου δε μου άρεσε η ιδέα αλλά πλέον είναι όλα στο χέρι της.

Επίσης κορίτσια θα ήθελα να σας ρωτήσω, παρατήρησα οτι χθές το βράδυ το στήθος μου έβγαζε μερικές σταγονίτσες "γάλα"...Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? Είναι φυσιολογικό σ'αυτη την εβδομάδα? Αγχώθηκα μόλις το κατάλαβα και δεν ξέρω αν είναι καλό να συνβαίνει απο τόσο νωρίς...

καλημερα φιλεναδιτσα, και εμενα η μπεμπα μου ειναι αναποδα αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι νωρις ακομα αν και εγω μαλλον θα παω για καισαρικη λογω αλλου προβληματος.

Παντως ειναι νωρις να στο λεει.. μην τον ακους, η μπεμπα σου θα αποφασισει!!!!

Για το γαλα εχω και εγω σταγονιτσες, καιρο τωρα, δεν ειναι τιποτα.

Προετοιμαζεται το στηθος μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Το πάπλωμα απαγορεύεται τον πρώτο χρόνο, εκτός από τους γιατρούς μου το έχουν πει και οι πωλήτριες στα μαγαζιά. Απλά το πήρα για να έχω ολόκληρη την προίκα. Όσο για την κουνουπιέρα, πήραμε για την κούνια, όχι για το λίκνο. Ειδικά τους πρώτους μήνες, καλό είναι να μην φορτώνουμε τα κρεβατάκια τους με όλα αυτά, κουνουπιέρα και πάντα, γιατί δεν ανακυκλώνεται ο αέρας εύκολα. Άσε που με την πάντα ανησυχώ κιόλας ότι δεν θα το βλέπω όταν είμαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι. Θα σκεφτώ πολύ τελικά αν θα την βάλω.


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Linja μην ανησυχείς, έχει δίκιο η Τζίνα μέχρι και τελευταία στιγμή μπορεί να αλλάξει θέση. Η μπέμπα μιας φίλης μου ήταν με το κεφάλι ψηλά, μετά γύρω στον 8ο έκανε την τούμπα και μετά από 2 εβδομάδες ξαναέστριψε με το κεφάλι πάνω και τελικά πήγε σε καισαρική. Αυτό δε σημαίνει ότι θα γίνει το ίδιο και με σένα, απλά σου λέω είναι νωρίς για να ανησυχείς γι' αυτό.


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα !

πηγα εδωσα αιματακι κ γυρισα !

εφαγα κ ενα κρουασαν σοκολατας ομως !!! χαχαχα!!!!

Λοιπον !! Πολλα τα θεματα σημερα κ θα θεσω κ αλλο ενα εγω !!!!

Καταρχην εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι εχουμε περιθωριο να γυρισουν τα μωρα εως την 36η βδομαδα ! Απο κει κ περα ο χωρος ειναι πολυ περιορισμενος !!!

Κ μενα ηταν στον 6ο με το κεφαλι κατω αλλα στον 7ο ειχε το καφαλι πανω ! Τωρα εχω την υποψια οτι εχει γυρισει κ μακαρι να βγω αληθινη !!!!

Βανιλακι μου μην αγχωνεσαι αρχικα, κ οτι δεν μπορεις να κανεις εσυ μπορεις να το κανεις μεσω ιντερνετ !!!! Γερο μωρακι θα βγαλεις σιγουρα μην αγχωνεσαι κ γι αυτο απλα προσπαθεισαι να κανεις ηρεμα κ με ωραια διαθεση τα ψωνια σας !!!!!! ΔΙασκεδασε το εστω κ λιγο !!!

Αυτο με τα παπλωματα το ξερω κ γω ολοι αυτο μου ειπαν ! Κ οι γιατροι απ οσο ξερω απαγορευουν μεχρι τον πρωτο χρονο !

Εγω δεν το πηρα το παπλωμα το αφησα για αργοτερα να το παρω ποιος ο λογος να το φορτωθω απο τωρα ??? το σχεδιο θα το βρω ετσι κ αλλιως !!!

Η κουνουπιερα ιδιως τωρα το καλοκαιρι παιζει πολυ μεγαλο ρολο μιας κ τ απαραθυρα μας ειναι ανοικτα !!! Αν ηταν χειμωνας θα πηγαινα πασο ! Απο που να μπει κουνουπι? τωρα ομως χρειαζεται σιγουρα !! Αλλα ουδεποτε σκεφτηκα αυτην την εξελιξη Κατερινακι μου !!!!!

Παντως ο κυριος που μου εστεισε τα επιπλα κ λεγαμε για την κουνουπιερα με ποιον τροπο να τη βαλω κ σε ποια πλευρα μου ειπε οτι το επικινδυνο ειναι να μεινει μεσα κουνουπι κ να κλεισει η κουνουπιερα ! ετσι την πατησε η κορη του κ ειχε ξυπνησει τοτε τουμπανο το καημενο κ ειχαν φοβηθει γιατι δεν ηξεραν τι ειναι μεχρι που τους εξηγησε ο γιατρος !!!!

Κ τωρα ηρθε η σειρα της αποριας μου !!!!!!!

Σας εχουν πει οι γιατροι σας μεχρι τι πιεση πρεπει να εχουμε για να μπορουμε να γεννησουμε φυσιολογικα ?

εμαθα πως ειμαστε οριακα στο 12-8 !

εγω εχω παντα χαμηλη δλδ 10-7, 9-7, 9-6 αλλα οταν παω στο γιατρο ειμαι παντα 13-8 !!!Απο το αγχος μου εννοειται !! Κ λεω ετσι κ ερθει η ωρα να γεννησω σιγουρα θα ανεβασω πιεση !! Θα κανω καισαρικη μονο κ μονο γι αυτο ας πουμε ?? κλαψ κλαψ ! Νεο αγχος στην τσεφαλη μου !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...