Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Alex@ είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα!!

      Έχω μια απορία για τις αναρρωτικες. Τώρα είμαι με την ειδική άδεια υποβοηθουμενης των 7 ημερών. Όταν τελειώσουν αυτές, μπορεί ο γυναικολόγος να μου γράψει αναρρωτική λόγω κύησης ή πρεπει πρώτα να γίνει επιβεβαιωση με εμβρυακα στοιχεία κ άκουσμα καρδιας;; ( βέβαια αφού όλα πάνε καλα με την χοριακη)

      Εξαρτάται λίγο από το αν είσαι στον ιδιωτικό τομέα ή στο δημόσιο. Εννοείται ότι στο δημόσιο η διαδικασία είναι γενικά πιο εύκολη. Πάντως η επιβεβαίωση της κύησης γενικά γίνεται με υπέρηχο..

      Με το καλό όλα!

      • Ευχαριστώ 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011


bloublou

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγώ θα ρωτήσω κι ας με πείτε χαζή:tongue:

Κάνοντας περιήγηση για τα καρότσια μου γεννήθηκαν απορίες,,,

ή δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω ή είμαι....

Το πορτ μπεμπέ είναι το ίδιο με το κάθισμα αυτοκινήτου??? αν όχι,,που χρησιμεύει??? τους 3 πρώτους μήνες???

Τα νεογέννητα απαγορεύεται να τα βάζεις απευθείας στο καρότσι??? υποτίθεται πρέπει να τα βάλεις στο πορτ μπεμπέ??? δηλαδή είναι ο "προάγγελος" του καθίσματος καροτσιού????

Και στην τελική αν δεν καταλαβαίνω τι εξάρτημα χρειαζεται που ,,πως θα καταλάβω τις ανάγκες του μωρού??? αι σιχτίρ με πήρε από κάτω τώρα,,,

Μήπως κουράστηκα κ δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω??? :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:


"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!!! Σημερα ημερα δουλειων σπιτιοιυ παλι...δε τελειωνουν ποτε και κουραζομαι και γρηγορα! Λοιπον, vanillaki το πορτ μπεμπε βασικα ειναι εαν θες να κοιμιζεις το μωρο τους πρωτους μηνες-πιο μικρος χωρος απο την κουνια ή για να το μεταφερεις. Δηλαδη, να σου δωσω να καταλαβεις εμεις το πηραμε γιατι οταν θα παμε στο εξοχικο μας να εχουμε καπου να κοιμιζουμε το μωρο. Δεν ειναι απαραιτητο να προσαρμοζετε στο καροτσι, μονο εαν ειναι σετ 3-1. Στο καροτσι μπορει να μπει το μωρο απο την αρχη,αλλα σε αυτα που λενε οτι ειναι καταλληλα για νεογεννητα-που πεφτουν τελειως ξαπλα δηλαδη. Τωρα, καποια καροτσια σου δινουν την δυνατοτητα και ειναι δυο κατευθυνσεων. Δηλαδη για ενα διαστημα βλεπεις εσυ το μωρο και μετα απο καποιους μηνες, βλεπει το μωρο προς το δρομο. Εμεις που πηραμε της perego το 3-1 εχει τη δυνατοτητα και μπαινει πανω στο σκελετο και το πορτ μπεμπε που θα βλεπω το μωρο στην αρχη. Το καθισματακι ειναι ο ασφαλεστερος τροπος μεταφορας του μωρου με το αυτοκινητο. Το καθισματακι που πηραμε ειναι και ριλαξ. Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις και να μην σε μπερδεψα περισσοτερο!!!!!


GKvPp2.png

nN72p2.png

SoVDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω τα νεα μου...εχτες πηγαμε στα mall και πηγαμε λιγο στα mothercare και μου φανηκαν πανακριβα βρε κοριτσια...ενα ζακετακι 30 ευρω! Πηγα και στα benetton για να δω για ρουχα εγκυμοσυνης και ειχανε ελαχιστα και χαλια για μενα και ακριβα και αυτα...τελικα πηρα απο τα intimisimi ενα σουτιεν γιατι ειχα ξεμεινει....2 νουμερα πανω απο το κανονικο μου στηθος!!! Και κατι ωραια εσωρουχακια!!! Πηρα και ενα ωραιο καλσον! Σκεφτομαι να παω να κοιταξω και στα H&M και στο ZARA που μου ειπαν οτι εχει ρουχα εγκυμοσυνης.

Την αλλη εβδομαδα θελω και εγω να κανω το σπιτι και να ξεστρωσω...αλλα χρειαζομαι ενισχυσεις!!! Θελω τα χοντρα μα ειναι ετοιμα πριν μπω στο μηνα μου.

Χρειαζομαι και πραγματακια για το μωρο...ρουχαλακια, σελτεδακια, πανες, σεντονακια, ειδη υγιεινης κ.α. απο αυτα δεν εχω τιποτα...μονο εσωρουχακια εχω παρει! Παιρναει ο καιρος και αγχωνομαι...

Μαριλου πολυ ωραια η κοιλιτσα σου!!! Σουπερ τα παπουτσακια!!!!!!

Κατερινακι,ολα καλα με το μπεμπε!!! Μαλλον,θα εισαι η πρωτη που θα γεννησεις και θα περιμενουμε με ανυπομονησια την περιγραφη της εμπειριας σου...!!!

Τιτινα, υπομονη κοριτσακι και ξαπλα-πολυ ξαπλα.Μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα!

Οζαλινα και Βιργινια οι γιατροι του ικα ειναι πολυ βλακες...να τον πεις στο διευθυντη και οσον αφορα την κακια του κοσμου...ασχολιαστο! Καθε μερα που μπαινει κοσμος στο μαγαζι και λενε με το καλο κ.α. φτυνομαι μετα και φοραω και ματακι...ξερω και εγω τι λεει ο καθενας απο μεσα του...

Φιλακια σε ολες και καλο βραδυ!!!!!!!!


GKvPp2.png

nN72p2.png

SoVDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα μανούλες γλυκές και μωράκια :)

Κατερίνα και Βιργινία, οι ταλαιπωρίες στο ΙΚΑ είναι ανεπανάληπτες!!!

Κι εμένα ο γυναικολόγος που είναι στο Κέντρο Μητέρας και Παιδιού είναι ξυνός, στριφνός και εξαιρετικά απότομος. Το κορυφαίο όμως είναι πως κάπνιζε μέσα στο ιατρείο παρουσία εγκύων :mad: :mad: :mad: Στην πρώτη επίσκεψη που πήγα με τις ναυτίες και τις ορμόνες στο φουλ, μόνο που δεν πιαστήκαμε στα χέρια...του έκανα μια ωραιότατη καταγγελία και από τότε μοσχομυρίζει το ιατρείο :twisted: Κατερινάκι, φυσικά και να του κάνεις αναφορά...έτσι τα αφήνουμε και τους κάνουμε χειρότερους από ότι είναι...:mad:

Μαριλού, τί υπέροχη κοιλίτσα είναι αυτή!!!! Με το καλό κορίτσι μου να πάρεις αγκαλιά τα μωράκια σου....όσο για τις μελανιές...μη μασάς...θα περάσουν και θα φαντάζουν σαν όνειρο ;)

Κάνω κι εγώ αντιπηκτικές (clexane 0.4). Μου τις κάνει ο άντρας μου κάθε βράδυ που ξαπλώνουμε, στην κοιλιά, οπότε κι εμένα παραλλαγή είναι η δικιά μου :tongue:. Στο μπούτι που τις κάνει η Vanilla δεν έχω τολμήσει...επειδή έχω ακούσει κι εγώ πως πονάει πολύ.

Τώρα τελευταία βέβαια, δεν έβρισκε και κρέας ο καημένος να τσιμπήσει και πεταγόμουν στο ταβάνι από τον πόνο...κλωτσάει παράλληλα και η μικρούλα και τι να σου λέω....!!! Μια ομορφια...χαχααχα

Διαπίστωσα όμως, πως αν ξαπλώσω στο πλάι, και πέσει η κοιλιά, μαζεύεται λίγο "κρεατάκι" και δεν καταλαβαίνω πότε μπαίνει, πότε βγαίνει...τίποτα!! Για δοκίμασε ;)

Vanilla, μια χαρά στα λέει η Αγγελική. Αν πας παράλληλα και μια βόλτα σε κατάστημα που να πουλάει καρότσια (π.χ. Λητώ) θα σου τα εξηγήσουν όλα και θα μπορείς να σερφάρεις χωρίς απορίες ;)

Αγγελική, μην αγχώνεσαι...όλα θα γίνουν σιγά σιγά :)

Με γεια τα νέα εσωρουχάκια!!!

Άντε ξυπνήστε κοριτσάκια :D

Επεξεργάστηκαν by aobatsan
Γραμματικό λάθος

Mopep2.png1LxNp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου!!!

τι κανετε??εχει πολυ ωραιο καιρο αλλα προτιμω να κατσω σπιτι να βλεπω επαναληψεις..χαχαχαχα

aobatsan θα το δοκιμασω κ το ξαπλωτο..δεν εχω να χασω κατι...

περιμενω τη μαμα να κανουμε δουλιτσες...να κανει δλδ κ εγω να επιβλεπω..

σας βαζω να διαβασετε καποια πολυ ενδιαφεροντα πραγματακια που τα διαβασα στο μαμμυλαντ....

για την λοχεία..

1) Τις πρωτες 3-4 μερες θα εχουμε αρκετο αιμα σαν περιοδο...θα πρέπει να μυριζει σαν την περιοδο ..εαν εχει ασχημη μυρωδια πρεπει να ενημερωνουμε γιατι σιως ειναι σημαδι καποιας λοιμωξης... για αυτο το αιμα χρειαζονται οι σερβιετες λοχειας ( τις ανοιξε καμια σας!??!) ειναι θεορατες!!!! Μετα για καμια 10ρια μερες εχουμε λιγο αιματακι που σιγα σιγα γινεται καφετί / ροζ κ μπορουμε να βαζουμε απλη σερβιετα. Τέλος μεχρι κ 6 εωδομαδες μετα τον τοκετο ( κοντα στον σαραντισμο ας πουμε!) εχουμε κατι κιτρινα υγρα τα οποια καλυπτονται με ενα σερβιετακι! Ολα αυητα πρεπει να μην μυριζουν ασχημα. Αιμοραγια εχουμε οταν το κοκκινο ειναι ζωηρο!

2) Φροντιδα περινεου / ραμματα ( σε Φ.Τ.) : Πλενομαστε τουλαχιστον 2 φορες την ημερα με ουδετερο σαπουνι ..καλο ειναι να το κανουμε μετα απο καθε επισκεψη στην τουαλετα αλλα αν ειναι ανεφικτο τουλαχιστον 2 φορες τη μερα.. Ανακουφιση απο τους πονους μπορει να μας δωσει καποια κομπρεσα χλυαρου η παγωμενου αναλογως την καθε κοπελα...οταν πλενομαστε εκει σκουπιζουμε ταμποναριστα με χαρτι υγειας κ αν αντεχουμε το φυσαμε με πιστολάκι στο ΚΡΥΟ>.. κατι που βοηθαει στη γρηγορη επουλωση ειναι νερο παγωμενο / χλυαρο - παλι αναλογος τι μας εξυπηρετει- σε ενα λεκανακι κ χοντρο αλατι διαλυμενο μεσα εκει....θα μας το κάψει οπως η θαλασσα τις πληγες μας παλια που ημασταν μωρα κ χτυπουτσαμε συνεχεια...

3) Πρέπει να δειξουμε στο συντροφο μας τα σημαδια της επιλοχειας καταθλιψης ετσι ωστε να μπορει κι εκεινος να το καταλαβει ετσι ωστε αν μας συμβει να μπορουμε να το αντιμετωπισουμε φαρμακευτικά! Σημάδια ειναι: επιθετικη η βιαιη συμπεριφορά, ανικανοτητα η απουσια διαθεσης για συζητηση γυηρω απο τον τοκετο , οταν η γυναικα νοιωθει ασχημη , οταν παραμελει το μωρο κ ασχολειτε μονο μετην εξωτερικη της εμφανιση υπερβολικα πολυ κ οταν εχει εμφανη καταθλιψη.

4 ) Η κοιλια μας επανερχεται μετα απο αρκετό καιρό...η μτρα μας ομως κατεβαινει σχετικά γρηγορα..θα πρεπει δλδ μετα απο 9-10 μερες απο το ντοκετο η μητρα μας να εχει επανελθει στα κανονικά της.. Ολα τα υπολοιπα .. νυχια , τριχοφυια , πυκνα μαλλια , γραμμη κοιλιας κ σκουρες θηλες θα επανερθουν μετα τον τοκετο στην αρχικη τους κατασταση ..το χρονικο περιθωριο δε μας το προσδιορισαν

5 ) Περιοδος.. στις μη θηλαζουσες γυναικες ερχεται μετά απο 3 μηνες το αργότερο..θελει πολυ προσοχη αν δε θελουμε να ξαναγινουμε μανουλες. Οσο για τις θηλαζουσες αργει περισσότερο. Το σεξ ειναι πολυ επωδυνο κι αυτό συμβαινει γιατι λογο ελειψης περιοδου δεν εχουμε οιστρογονα κ υπαρχει απουσια της λιπανσης στον κολπο...

Τι θα χρειαστουμε για το μαιευτηριο :

2 σουτιεν θηλασμου - 1 ρόμπα - νυχτικα / πιτζάμπες ( καλο ειναι κ τα 2 ) -1 ζευγαρι καλτσες ( μετα τον τοκετο τα ακρα μας συνηθως κρυωνουν πολυ - παντοφλες για το ντουζ - εσωρουχα μιας χρησης η βρακακια - σερβιετες λοχειας - 1 πανα βαμβακερη για το μωρακι που θα το παιρνουμε αγκαλιτσα - 2 σαλιαρες / πανακια για το μωρο - νεσεσερ με τα αντικειμεναμας - βιβλιαριο ασφαλισης κ εξετασεις - χαρτια για τη δηλωση ( η δηλωση γινεται στο ληξιαρχειο που ανηκει το καθε μαιευτηριο & η προθεσμια ειναι 10 μερες!).

Τι θα χρειαστουμε για το σπιτι τις πρωτες μερες :

2 μικρα μπιμπερο για τσαγακι αν χρειαστει - αποστειρωτη - θερμομετρο βρεφικο ( μασχαλης ηλεκτρονικο!) - ψαλιδακι - ουδετερο σαπουνι για εμας - πετσετακι για μπανιο του μωρου ( εδω προσοχη: δε κανοημε μπανιο με σφουγκαρι γιατι μαζευει μυκητες!) - βαμβακι - χτενα μαλλιων - αποστειρωμενες γαζες - μπεταντιν - σφηνακι υπνου ( τιπ: μπορουμε να διπλωσουμε σε στυλ κιλυνδρου την πανα κ να τη βαλουμε κατω απο το μωρο για να ειναι στο πλαι δε χρειζεται να αγορασουμε!) - μπουρνουζοπετσετα - πιπιλα - αμπουλες φυσ. ορου - παμπερς!

Πως θα βγαλω το μωρο απο το μαιευτηριο?

Εσωρουχο βαμβακερο κορμακι - καλτσακι - φορμαεποχης (* για εμας τουτ μαιου λεπτο βαμβακερο ειναι οκ) - πανα βαμβακερη - κουβερτα εποχης - σκουφακι / καπελακι ( απο το κεφαλι χανει θερμοκρασια / παιρνει θερμοκρασια οποτετο εχουμε παντα καλυμενο) - καθισμα αυτοκινητου

Τις πρωτες μερες μπορει να συναντησουμε στο μωρακι μας τα παρακατω :

1) Ρυτιδιασμενο δέρμα

2) Απολέπιση ( ξεφλουδισμα λογω του αμνυακου που το περιτυλιγε τοσο καιρο)

3) Εξανθηματα γυρω απο την πανα

4) Κηλίδες / αιμαγγειωματα ( ειναι απο την πιεση της γεννας)

5) Σμηγματογονους αδενες ( πως ειναι τα δικα μας τα μαυρα στιγματα? ε δε τα ζουλαμε τα αφηνουμε καθαριζουν μονα τους!!)

6) Εξανθηματα στα μαγουλινια του

7) Νινιδα ( στο κεφαλι σαν πιτυριδα)

:cool: Νύχια μεγαλα ( τα κοβουμε ΔΕΝ βαζουμε γαντια - το μωρο θελει να εξερευνει)

Προβληματα που μπορει να παρουσιασει ενα μωρουδελι:

Στοματιτιδα : το βλεπουμε στο στομα ..εχει κομματακια σαν γαλα

Επεφικιτιδια : οι γνωστες τσιμπλες... εαν επιμεινουν μιλαμεμε τον παιδιατρο

Νεογνικη μαστιτιδα :πολλα μωρα εχουν πρησμενα μεμε - ΔΕ τα ζουλαμε οπως ελεγαν οιγιαγιαδεςμας !!!

Ικτερος : εως μια τιμη ειναι φυσιολογικός... αν αυξηθει γινετε φωτοθεραπεια. Συμβαινει εξαιτιας της χολεθρινης κ βλεπουμε το μωρακι λιγο κιτρινο .. για να τσεκαρουμε κ μονες μας ζουλαμε λιγο το κουτελακι κ το αφηνουμε..ανειναι κιτρινο απο κατω τοτε εχει..η οι κορες των ματιων αν ειναι κιτρινες.

Λοξυγκας - ρουθουνισματα (* οι ηχοι που βγαζει) - γαστρικη παλλινδρομιση ( οχι εμετος!!)

** το Μωρακι συνηθως χανει το 10 % του βαρους του τις πρωτες μερες..οποτε αν θηλαζουμε ειναι ψεμα το " δεν εφτασε τ ογαλα σου"

τι συμβαινει κατα την αφιξη μας στο σπιτι?

εμεις οι μαμαδες κ οι μπαμπαδες εχουμε ανυσηχια για το νεο... ο μπαμπας ειναι λιγο στο περιθωριο ομως μη ξεχναμε οτι κι αυτος θελει λιγη προσοχη! Υπαρχει εντονη ελειψη υπνου - οι δυκολες ωρες τις ημερας ειναι κατα τις 5-6 το απογευμα οποτε καλο ειναι εκενες τις ωρες να τις επιλεγουμε για βολτα . Για την αλλαγη της πανας να εχουμε οτι χρειζομαστε σε ενα μέρος για να αποφυγουμε ασκοπες κ κουραστικες κινησεις! Ποτε δεν αφηνουμε το μωρο χωρις επιβλεψη γιατι πεφτει στο τσακα τσακα. Οι επισκέψεις να γινονται με μετρο . Τελος για το καθξαρισμα το φαγητό κ το πλυσιμο σιδερωμα καλο ειναι να ζηταμε βοηθεια.

Πως ντυνουμε το μωρακι μας? Οπως ντυνομαστε εμεις + μια ελαφρθα στρωση... παραδειγμα..οτανεμεις φοραμε κοντομανικο εκεινο να φοραει ενα μακουδακι μακρυμανικο .. οταν εμεις ραντακι αυτο κοντομανικο κ οταν εμειςδεν αντεχουμε το δερμα μας απο τη ζεστ ηεκεινο μετο παμπερς!!

ΥΠΝΟΣ ΜΩΡΟΥ

Τα μωρα κοιμουνται ανασκελα με το κεφαλακι γυρισμενο δεξια / αριστερα ...ποτεστο ιδιο μερος γιατι θα διαμορφωθει στραβα το κρανιο του κ παντα με ελαφρυα κλιση με το σφηνακι. Η δεξια πλευρα ενδικνειται κ για τους κολικους. Οχι χνουδωτα κλπ στο κρεββατακι του.. Τα σκεπασματα του να ειναι μεχρι τη μεση τα χερακια απεξω για αποφυγη πνιγμου. ΡΤΟ καλοκαιρι δε χρειζεται σκεπασμα. Εντομοαποθητικα κυκλοφορουν καποια φυσικα (* αφρο στο φαρμακειοεχει?!) τα οποια κολαμε πανω στην κουνια...ΟΧΙ στο μωρο.

ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΜΩΡΟΥ !

Πλενουμε κ στενγνωνουμε καλα τα χερακια κ τα ποδαρακια αναμεσα στα δαχτυλα , πισω απο τα αυτακια , το λαιμουδακι κ γενιακ τις πτυχες!

Κοβουμε τα νυχακια του οταν κοιματε η οταν ειναι ηρεμο..πως? τραβαμε λιγο το δερματακι του για να εμφανιστει καλυτερα το δερμα κ τσακ τα κοψαμε wink.png Καλο ειναι να μη φοραμε γαντακια στο μωρο γιατι θελει να εξερευνει με την αφη του.

Τα γεννητικα οργανα τα πλενουμε σε καθε αλαγμα της πάνας ή με ενα βρεγμενο βαμβακι ή κξατω απο τον νιπτήρα. Πρωτα δοκιμαζουμε με το χερακι αμς το νερο.

Τα κοριτσακια δε τα ζουλαμε στο πιπι τους μεχρι να καθαρισοτυν αλλα μετο χερι μας κανομε εναν ηπιο διαχωρισμο των χειλιων κ σκουπιζουμε απο μπρος προς τα πισω απαλα.

Στα αγορακια δεν τραβαμε το δερματακι τους.

Το μπανακι του να γινεται σε χωρο με θερμοκρασια 22- 24 βαθμους ενω το νερακι του να ειναι 36-37 βαθμους!

Πως το μπανιαριζουμε? Βαζουμε 4 δαχτυλα νερο στην λεκάνη. Γδυνουμε το μωρακι κ το βουταμε αργα αργα μεσα για να μη τρομαξει ενω στηριζουμε τον αυχενα κ το κεφαλακι του. Δε χρειαζεται καθξημερινο μπάνιο 2- 3 φορες τη βδομαδα ειναι αρκετές. Χρησιμοποιουμε οσο το δυνατον λιγότερα καλλυντικά.

Για τα καλλυντικακια μας ειπαν να διαλεξουμε οτι πιο φυσικο. να μην χρησιμοποιουμε κρέμα για συγκάματα σε κάθε αλλαγη πάνας παρα μονο αν ερεθιστει..αυητο δε ξερω αν θα το ακολουθησω..επισης μας ειπαν οχι μασαζ με λαδακια κλπ γιατι φραζει τους πορους του δερματος.

τις τσιμπλεςτις καθαριζουμε με βαμβακι κ φυσιολογικό ορο.

Τον ομφαλιο λωρο τον σκουπιζουμε οταν βραχει ταμποναριστα κ μετα το σκουπισμα μπεταντιν / οινοπνευμα ( αναλογα την οδηγια του παιδιατρου) κ γαζουλες.

Η πανα κατω απο τον ομφαλιο λωρο μεχρι να κλεισει η πληγουλα.

Γιατι κλαιει το μωρο?

Γιατι πειναει - θελει να ρευτει - θελει να αεριστει- ειναι λερωμενο - κρυωνει / ζεστενεται - ειναι κουρασμενο η νοιωθει μοναξια!

Ειναι αρρωστο?

Σημαδια που δειχνουν οτι δεν ειναι καλα το μωρακι : Εχει πυρετο > 38 , υποθερμια < 36,6 , εχει ανορεξια , εμμετο , διουρηση μειωμενη , κυανωση των ακρων , εχει πεσει σε ληθαργο ( υηπνος πανω απο 6 ωρες τον πρωτο μηνα!) , απαρηγορητο κλάμα , αιμοραγια/ εκρυση πυων απο τον ομφλιο λωρο.

Πως επιλεγω παιδιατρο? το βασικο ειναι να ειναι κοντα στο σπιτι , να εχει καποιον αντικαταστατη εαν λειπει , ναμ πορει να μας επισκεπτετε σπιτι μας κ ν σκοπευουμε να θηλασουμε να ειναι φιλικος με το θηλασμο.


2nTQp3.png

ziCWp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου!!!

τι κανετε??εχει πολυ ωραιο καιρο αλλα προτιμω να κατσω σπιτι να βλεπω επαναληψεις..χαχαχαχα

aobatsan θα το δοκιμασω κ το ξαπλωτο..δεν εχω να χασω κατι...

περιμενω τη μαμα να κανουμε δουλιτσες...να κανει δλδ κ εγω να επιβλεπω..

Καλημέρα Αγγελικούλα, καλημέρα Μαριλού!!

Κι εγώ έχω βάλει σίδερο...:( Κάνω ένα διάλειμμα να διαβάσω τα καλά που μας έγραψες και συνεχίζω...ουφ!


Mopep2.png1LxNp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια όμορφα.;)

marilou πολύ ωραία αυτά που εβαλες:P

aobatsan πρωί πρωί σίδερο?????διάλλειμα γρήγορα:roll::roll::roll:

aggeliki83 kiki2011 καλημερούδια όμορφα.......

έβαλα γαλλικό καφεδάκι,να κεράσω???????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Οζαλινάκι!! Γέμισε το φλυτζάνι ρίξε και μισή ζάχαρη και πετάγομαι :D :D :D

Μαριλού πολύ χρήσιμα αυτά που μοιράστηκες μαζί μας, σ' ευχαριστούμεεεεεε :)

Όσο για τις δουλειές...κάτσε τώρα που μπορείς γιατί μετά θα έχεις δουλειές με φούντες :P

Υγ. Όπως καταλάβατε σιδερώνω ένα πουκάμισο και κάνω 20λεπτο διάλειμμα :tongue: :tongue: :tongue: :tongue:


Mopep2.png1LxNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Οζαλινάκι!! Γέμισε το φλυτζάνι ρίξε και μισή ζάχαρη και πετάγομαι :D :D :D

Μαριλού πολύ χρήσιμα αυτά που μοιράστηκες μαζί μας, σ' ευχαριστούμεεεεεε :)

Όσο για τις δουλειές...κάτσε τώρα που μπορείς γιατί μετά θα έχεις δουλειές με φούντες :P

Υγ. Όπως καταλάβατε σιδερώνω ένα πουκάμισο και κάνω 20λεπτο διάλειμμα :tongue: :tongue: :tongue: :tongue:

κάντο μιση ωρίτσα να το καταλάβεις καλύτερα.......:D:D

έτοιμο το φλυτζάνι σου,το πίνουμε με τον ίδιο τρόπο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια απο την ηλιόλουστη Κεφαλονιά, είναι μια υπέροχη μέρα σήμερα, με πολύ ήλιο και σχετική ζέστη θα έλεγα.

Μαριλου πολύ ωραία αυτά που μας έγραψες. Δεν έχω καμία ένσταση, σωστά τα είπες.

Είμαι δουλειά και πίνω το κακάο μου, ευχαριστώ για τον καφεδάκι πάντως.

Αχ αρχίζει και δυσκολεύει η κατάσταση, εσείς πως πάτε; Έχω και το ζουζούνι μου που θέλει τα παιχνίδια του, Της 14/4 έχω γιατρό, είμαι περίεργη να δω πως κάθεται μέσα στην κοιλιά, με κλωτσάει συνεχώς στην δεξιά μεριά. Τελευταία φορά ήταν με το κεφάλι κάτω.

Αυτές οι δουλειές δεν τελειώνουν δυστυχώς, ευτυχώς η μανούλα μου κρατάει γερά.

Θα δουλεύω μέχρι και της 6 του Μάη, αν και κανονικά η άδεια μου ξεκινάει την Δευτέρα, αλλά θέλω να κάτσω παραπάνω μετά, έτσι και αλλιώς χαλαρά είμαστε τον τελευταίο καιρό.


dYU4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μανουλες και μπεμπακια, τι κανετε;

Εμεις καλα ειμαστε, ο μπεμπης ζωηρος πολυ!!

Μαριλου μου, τι ωραια κοιλιτσα, με το καλο τα μωρακια σου. Και πολυ καλες οι πληροφοριες που μας εβαλες.

Οι υπολοιπες τι κανετε;


IAL5p2.png

u83tp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...