Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα!!

      Έχω μια απορία για τις αναρρωτικες. Τώρα είμαι με την ειδική άδεια υποβοηθουμενης των 7 ημερών. Όταν τελειώσουν αυτές, μπορεί ο γυναικολόγος να μου γράψει αναρρωτική λόγω κύησης ή πρεπει πρώτα να γίνει επιβεβαιωση με εμβρυακα στοιχεία κ άκουσμα καρδιας;; ( βέβαια αφού όλα πάνε καλα με την χοριακη)

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011


bloublou

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα κοριτσια !!!

Αγγελικουλα να χαιρεσαι τον αντορυλη σου !

τζινακι μου ο γιατρος ειδε τις συσπασεις στον υπερηχο ? εσυ δεν ειχες καταλαβει κατι ?

κ κατι αλλο ! ποσο κοστιζει το ντοπλερ ?????

οσο για τα καροτσια εγω περεγκο πηρα κανεις δεν μου ειπε οτι ειναι κινεζικα αλλα να μαι κ ειλικρινης ουτε θυμαμαι την προελευση τους !!!!!!!!

ωστοσο εγω εχω ακουσει τα καλυτερα απο τις μαμαδες κ οταν το ειδα μου φανηκε καλο κ αν κ λενε ειναι βαρυ εγω δεν το καταλαβα...αυτα θα τα δουμε στην πορεια αλλωστε !!!

Κατι αλλο τωρα !

οσες γεννανε στο μητερα ξερουνε τι παιζει απο τιμες κ εξτρα χρεωσεις ???

γιατι εμαθα κατι κ φρικαρα !

Καλημερα Βιργινακι!

Το ειχα καταλαβει οτι εχω συσπασεις γι'αυτο κ πηγα να με δει κ ειχα κ εκεινη τη στιγμη μια μικρη συσπαση κ το ειδε.

Το doppler στο Ρεα κοστιζει 100ευρω στο Εμβρυο (που ειναι οι ακριβοτεροι νομιζω) κανει 150ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Kaι συνεχίζω να μονολογώ....

Τα chicco ιταλικά δεν είναι????? ή τα καρότσια μόνο είναι κινέζικα???

Πάντως στα μαγαζιά δεν ξέρω γιατί, προωθούν τα perego...

Στον δρόμο που πλέον παρατηρώ σε σημείο παρεξηγήσεως,,, τα per perego είναι περισσότερα...

Τα chicco επίσης κυκλοφορούν αλλά νομίζω το καλοκαίρι "φοριούνται" πιο πολύ...

Τα stokke η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά τσιμπημένα,,, αυτό που μου αρέσει είναι ότι τα μωρά είναι ψηλά!!! Αλλά σαν όγκος είναι τεράστια,,που να χωρέσουν στο αμάξι..

Εμείς που τον Αύγουστο θα πάμε διακοπούλες, είμαστε των ταξιδιών γενικά, θέλουμε ένα καρότσι που να μην πιάνει όλο το αυτοκίνητο,,, δηλαδή αν η μπέμπα έχει το καρότσι-βαλίτσα-καλαθούνα-εμάς οι βαλίτσες που θα μπούνε????

Τέσπα,, σας πρήζω βρε κούκλες,,,

Δε ξερω κοριτσακι μου αν ειναι ολα, τα καροτσια ομως σιγουρα ειναι...

Ψαξ'το παντως καλα για καροτσι, ειναι κατι που θα χρησιμοποιουμε πολυ κ για αρκετο καιρο οποτε πρεπει να ειναι καλο κατα τη γνωμη μου...

Κι εμεις θα παμε διακοπουλεσ τον Αυγουστο κ περιμενουμε πως κ πως αλλα εχω κι εγω την ιδια απορια....που θα χωρεσουμε ολοι???????χαχαχαχα:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τζινάκι Ραφήνα μένω!! Λίγο μακριά!!!

Βιργινάκι καλημέρα. Εμείς δεν έχουμε πάρει ακόμα καρότσι, αλλά κι εμείς για peg perego σκεφτόμαστε. Μάλιστα σχεδόν παντού μας είπαν ότι σχεδόν όλα κατασκευάζονται στην Κίνα λόγω χαμηλού κόστους, όπως πχ και τα Nike. Στο Ήρα μια πωλήτρια μας έδειξε τα Cam και μας είπε ότι είναι Ελληνικά. Άσχετη ήταν;;;

Stokke δεν έχω δει πουθενά, αλλά θα τα ψάξω.

Όσο για τις άδειες, το ξέρω είναι πολύ αυστηρά, οπότε ό,τι και να γίνει δε θα σκάσω. Πάλι καλά θα έχω τη μανούλα μου να τον προσέχει μετά.

Υπάρχει και το εξάμηνο του Οαεδ;);) αν παραμείνει κ δεν το καταργήσουν,

παντως αυτο που ειπατε οτι κυκλοφορουν πολλα περεγκο...ισχυει !

8 στα 10 καροτσια ειναι περεγκο ! απλα σκεφτομαι οτι γι ανα ειναι τοσα αρα ειναι κ καλα !!

Σωστό κι αυτό;);)

Καλημερα Βιργινακι!

Το ειχα καταλαβει οτι εχω συσπασεις γι'αυτο κ πηγα να με δει κ ειχα κ εκεινη τη στιγμη μια μικρη συσπαση κ το ειδε.

Το doppler στο Ρεα κοστιζει 100ευρω στο Εμβρυο (που ειναι οι ακριβοτεροι νομιζω) κανει 150ευρω!

Είχα κι εγώ συσπασούλες, μην ανησυχείς,,,

ΣΤο doppler τι ακριβώς βλέπουμε???


"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας χαίρομαι που ήδη σκέφτεστε διακοπές τον Αύγουστο........

θα μετακινηθήτε λίγο σαν τσαντήρι αλλά οκ.......

και εμείς θα πάμε αρχές Σεπτεμβρίου γιατι φέτος ο μικρός θα πάει πρώτη δημοτικού αλλά τις διακοπές δεν τις χάνουμε.......

θα θηλάζω πάλι στην παραλία όπως και με τον Θωμά και η μπέμπα θα χορτάσει βόλτα........;)

καρότσι έχω chicco το οπόίο χρησημοποίησα και στον γιό μου και αντέχει να μεγάλωσει 3 παιδιά ακόμα..........και καθισματακι αυτοκινήτου πάλι chicco και έιμαι πολύ ευχαριστιμένη γιατι το μωρό προστατεύεται πολύ καλά και εγώ απο 40 ημερών ταξίδευα στην Πελοπόννησο για να πηγαίνω στους γονείς μου..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το εξάμηνο του Οαεδ;);) αν παραμείνει κ δεν το καταργήσουν,

Σωστό κι αυτό;);)

Είχα κι εγώ συσπασούλες, μην ανησυχείς,,,

ΣΤο doppler τι ακριβώς βλέπουμε???

Δυστυχώς δεν πρόκειται να πάρω το εξάμηνο, πονεμένη ιστορία.

Για το doppler:

Το υπερηχογράφημα Doppler (triplex μελέτη ροής των αγγείων) είναι ένας απο τους πιο σημαντικούς δείκτες της υγειούς κατάστασης του εμβρύου.

Η μελέτη αυτή γίνεται στο τρίτο τρίμηνο της κύησης. Συνήθως πραγματοποιείται την 34η εβδομάδα, αλλά αρκετές φορές χρειάζεται να γίνει από πολύ νωρίτερα και να επαναλαμάνεται τακτικά. Συνδυάζεται πάντα πάντα με τις μετρήσεις οι οποίες επιβεβαιώνουν την σωστή ανάπτυξη του εμβρύου. Αυτές είναι η μέτρηση των βασικών ανατομικών μεγεθών (αμφιβρεγματική διάμετρος, περίμετρος κεφαλής και κοιλιάς, μήκος μηριαίου οστού), η μέτρηση του αμνιακού υγρού, ο έλεγχος του πλακούντα, της κινητικότητας του εμβρύου, της καρδιακής λειτουργίας και της φυσιολογικής ανάπτυξης και λειτουργίας των συστημάτων και οργάνων (εγκέφαλος, ουροποιητικό και γαστρεντερικό σύστημα, πνεύμονες κλπ).

Ο έλεγχος Doppler είναι η μελέτη της ροής των αγγείων σε πραγματικό χρόνο. Συνήθως αρκεί η μέτρηση των χαρακτηριστικών ροής της ομφαλικής αρτηρίας και φλέβας, αλλά αρκετά συχνά ελέγχεται η μέση εγκεφαλική αρτηρία και άλλα σημαντικά αγγεία όπως η αορτή και ο φλεβώδης πόρος.

Το σημαντικότερο πλεονέκτημα του Doppler είναι πως αποτελεί τον μοναδικό τρόπο ταυτόχρονου ελέγχου της τρέχουσας και της μελλοντικής υγείας του εμβρύου. Μπορούμε δηλαδή να πιστοποιήσουμε ότι για τις επόμενες ημέρες το έμβρυο θα βρίσκεται σε καλή κατάσταση και δεν διατρέχει κίνδυνο. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε περιπτώσεις πολύδυμης κύησης, ενδομήτριας καθυστέρησης της ανάπτυξης του εμβρύου, σακχαρώδους διαβήτη της κύησης και γενικά σε όλες τις περιπτώσεις όπου υπάρχει επιπλοκή ή και υποψία επιπλοκής της εγκυμοσύνης.

Κατά συνέπεια το Doppler είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο στα χέρια του εξειδικευμένου μαιευτήρα, το οποίο μπορεί να ελέγξει την υγεία του εμβρύου σε πραγματικό χρόνο και να προβλέψει μεσοπρόθεσμη επιδείνωσή της σώζοντας έτσι μερικές φορές ακόμα και τη ζωή του


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

σας χαίρομαι που ήδη σκέφτεστε διακοπές τον Αύγουστο........

θα μετακινηθήτε λίγο σαν τσαντήρι αλλά οκ.......

και εμείς θα πάμε αρχές Σεπτεμβρίου γιατι φέτος ο μικρός θα πάει πρώτη δημοτικού αλλά τις διακοπές δεν τις χάνουμε.......

θα θηλάζω πάλι στην παραλία όπως και με τον Θωμά και η μπέμπα θα χορτάσει βόλτα........;)

καρότσι έχω chicco το οπόίο χρησημοποίησα και στον γιό μου και αντέχει να μεγάλωσει 3 παιδιά ακόμα..........και καθισματακι αυτοκινήτου πάλι chicco και έιμαι πολύ ευχαριστιμένη γιατι το μωρό προστατεύεται πολύ καλά και εγώ απο 40 ημερών ταξίδευα στην Πελοπόννησο για να πηγαίνω στους γονείς μου..

Μανούλα παλιά θήλαζες στην παραλία:shock::shock: τι φοβερή εικόνα,,,,

Αυτό συζητούσαμε με τον σύζυγο, τον Αύγουστο το μωράκι θα είναι περίπου 3 μηνών,,, θα την παίρνουμε στην θάλασσα??? απλά για βόλτα, εμείς θα ρίχνουμε τις βουτίτσες μας,,, επιτρέπεται??? Κι αν την πάρουμε κ πεινάσει θα την θηλάσω μπροστά σε όλη την παραλία???


"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites

Μανούλα παλιά θήλαζες στην παραλία:shock::shock: τι φοβερή εικόνα,,,,

Αυτό συζητούσαμε με τον σύζυγο, τον Αύγουστο το μωράκι θα είναι περίπου 3 μηνών,,, θα την παίρνουμε στην θάλασσα??? απλά για βόλτα, εμείς θα ρίχνουμε τις βουτίτσες μας,,, επιτρέπεται??? Κι αν την πάρουμε κ πεινάσει θα την θηλάσω μπροστά σε όλη την παραλία???

φοβερή εικόνα και φοβερό συναίσθημα........

έπερνα το μωράκι στην παραλία πάντα κάτω από την ομπρέλα και τον είχα ή στο καρότσι ή για πιο άνετα στο rilax.......έκανα τις βουτιές μου και όταν πείνούσε καθάριζα το στήθος μου τον έπερνα αγκαλίτσα και τον θήλαζα......δεν ντρεπόμουν καθόλου γιατί δεν υπάρχει ντροπή είναι μαγεία.......ήμασταν διακοπές στην Λευκάδα και εκεί ήταν σχεδόν όλοι άγγλοι και να φανταστείς ερχόντουσαν και μου μιλούσαν μετά......

με τίποτα δεν αλλάζω αυτές τις στιγμές και φυσικά θα το κάνω πάλι......

παρεπιπτόντως μετά τις 40 ημέρες επιτρέπονται τα ΠΑΝΤΑ εφόσον έχεις διάθεση;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ενταξει μαγεια ο θηλασμος, αλλα δε θα ντρεπομαι γενικα μπροστα σε κοσμο να θηλαζω? Ειχα παει ταχυδρομιο τις προαλες και ειχε μια ενα παιδακι τουλαχιστον 2 ετων και αρχισε να το θηλαζει...το ταχυδρομιο τιγκα στον κοσμο και οι πιο πολλοι ηλικιωμενοι. Εγω δε θα το εκανα αυτο...ντραπηκα μονο που με σκεφτηκα. Γι'αυτο ειχα σκεφτει να παρω αυτο το μαρσιπο αγκαλιας. Οσον αφορα το καροτσι, εμεις πηραμε της perego το 3 σε 1 απο το ebaby και μου φανηκε γερη κατασκευη και σε καλη τιμη σε σχεση με τα μαγαζια Ελλαδας. Για τα chicco παντου μας ειπαν να μην τα προτιμησουμε.Πολυ καλα λογια απο φιλους γονεις εχω ακουσει για τα neonato και για τα καροτσια της prenatal.

Βιργινακι σε ευχαριστω πολυ!!! Τι εμαθες για το μητερα?

Εχω και 2 αποριουλες...πρωτον οταν βγαλουμε τα μωρακια απο το μαιευτηριο θα τα μεταφερουμε με το καθισματακι του αυτοκινητου ή με το πορτμπεμπε? Τι ειναι πιο ασφαλες? Εμεις εχουμε και 1 ωρα δρομο απο το μαιευτηριο στο σπιτι.

Και δευτερον, σημερα και οχι μονο σημερα 2-3 εβδομαδες σιγουρα με πιανουν κατι σφαχτες ξαφνικα απο κατω, οπως οτσν ειχαμε περιοδο. Ειναι φυσιοκογικο και αν ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

Αυτα...το απογευμα θα παμε mall για σινεμαδακι!

ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!


GKvPp2.png

nN72p2.png

SoVDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και απο εμας, μανουλες και μπεμπακια!! Τι κανετε; Γραψατε πολλα, δεν τα θυμαμαι.. :oops: Αλλα θυμαμαι μια ωραια κοιλιτσα, της Κατερινας!!:D

Εμεις ειχαμε γιατρο σημερα, ολα καλα. Ο μπεμπης ειναι 2130 και 40 εκατοστα. Με εβαλε και στον καρδιοτοκογραφο και ειναι ολα καλα. Απο πρωτομαγια μου ειπε να ξεκινησω περπατημα γιατι ο μικρος ειναι λιγο λοξα και απο 5 μεχρι 20 θα γεννησουμε, μου ειπε κανονικα, το ευχομαι!!

Επλιζω να ειστε ολες καλα. Πολλα φιλακια σε ολες σας και στα μωρακια σας!!


IAL5p2.png

u83tp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ 1415 ΦΤΑΣΑΜΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΓΑΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ 28/4 ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΔΕΣΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΣΧΑ!


XV8Fp2.png?r1Ro6Ema
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΕΓΑΛΟΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΛΕΣ ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ? ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ... ΠΟΣΟ ΗΤΑΝ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΘΥΜΑΣΑΙ?


XV8Fp2.png?r1Ro6Ema
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...