Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

      Κανένα πρόβλημα κορίτσι μου...ναι ειναι καλύτερο να την κάνεις την ίδια ώρα αλλά ειδικά στη prolutex έχεις περιθώριο...μην αγχώνεσαι και τίποτα δεν πήγε στραβά!!!😉

      Αλήθεια είναι 600 ευρώ η μέρα στη θερμοκοιτίδα???τρομερό!!!!!

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου!να πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Τόσο μου είπε ο γιατρός,δεν ξέρω αν εννοούσε για ένα μωράκι η για δύο,πάντως είπε 600€ στην κλινική. Αλλιώς το πάνε στο Ιπποκράτειο και όπως μου είπε,άντε να το βρεις εκεί μέσα ...

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011


bloublou

Recommended Posts

καλημερα μανουλες ιουνιου!!!!!

τι μου κανετε;

εγω μια χαρα, εχω την μπεμπα πολυ ησυχη και μπορω να πω οτι αρχιζω να ψιλοαγχωνομαι...:confused:

δεν την ακουω οπως αλλες μερες, μηπως αλλαξε θεση και γυρισε με την πλατη προς τα εξω;

ή μηπως ειναι η ιδεα μου;;;;

περιμενω τον αντρουλη μου να ξυπνησει για να βγουμε εξω..

καλορίζικα τα ρουχαλάκια σας και τα πραγματάκια σας Μαράκι......

η μαμά κεντάει και ράβει ,εγώ μόνο κενταω και πλέκω:tongue:

με την ραπτομηχανή ξέρω τα βασικά να φτιάξω ;)

μετά νάνι γιατί αύριο έχει γιρτή στο νηπιαγωγίο και ο θυσαυρός μου είναι ο άγγελος Γαβριήλ........

πεθαινω για αγγελακια.... να του δωσεις ενα φιλακι...

σου στελνω πμ.

Μαράκι Πάτρα θα είμαι όταν μπω στο μήνα μου μέχρι και να γεννήσω, υπολογίζω γύρω στις 8 του Μάη να είμαι εκεί, οπότε αν ανέβεις εννοείται ότι θα βρεθούμε.

κοριτσακι, θα ανεβουμε μαλλον Πασχα αλλα δεν ξερω για τον Μαιο.

εννοειτε πως θα τα πουμε αν ανεβω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα ομορφούλες εγγυούλες και μπεμπάκια! Ωραία τα χτεσινά σας νέα, άντε να συμπληρώνουμε τις λίστες να κάνουμε τα ψωνάκια μας!

Εμείς θα πάμε το Σάββατο σε δυο -τρία μαγαζιά να δούμε για κούνια, λίκνο κλπ απαραίτητα.

Μαράκι, σίγουρα θα έχει αλλάξει θέση η μπεμπούλα, μην ανησυχείς. Να δεις που σε λίγο θα αρχίσει πάλι.

Ozalina με γεια τα ψώνια, να τα χαρεί η μπεμπούλα!

Vanilla έχεις ρωτήσει στο Ιασώ για rooming in?

Αμάν βρε κορίτσια με τα γλυκά σας, μου τρέχουν τα σάλια και δεν μπορώ να φάω :tongue::tongue:


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!! Τι κάνουν τα μωράκια σας?

Εμείς είμαστε εξαιρετικά δραστήριες τις τελευταίες 2 μέρες!!! Μεγαλώνει μωρέ το μικρούλι και δίνει δυνατές κλωτσίτσες και μπουνίτσες και είναι σκέτη απόλαυση :)

Πήγαμε και κάναμε την καμπύλη εχθές...πέρασε κι αυτό! Τα αποτελέσματα την άλλη εβδομάδα που θα πάω στο γιατρό. Κάναμε με τη μητέρα μου και μια βόλτα στα μαγαζιά του Πειραιά να έχω μια ιδέα από τιμές και σχέδια όταν ξεκινήσω επιτέλους να ψωνίζω.

Σκέφτηκα επίσης να πάρω την κανονική μου άδεια τώρα. Με άδεια τοκετού σταματάω από τη δουλειά στις 5/5. Αν πάρω και την κανονική μου θα σταματήσω αρχές Απρίλη!!! Ούτως ή άλλως η εταιρεία που δουλεύω πάει από το κακό στο χειρότερο. Μας οφείλει ήδη 6 μισθούς(!!!) και δε προβλέπω να μπορώ να επιστρέψω αφού γεννήσω, μιας και τίποτα δεν μας εγγυάται την επιβίωσή της μέχρι τότε :(

Οπότε τι να πηγαίνω και τώρα?...να χαλάει η ψυχολογία μου...???

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ, να χαίρεσαι το βλαστάρι σου για χθες :) Πολύχρονος και καλότυχος να είναι!!!

Εμενα με πιανει στην κοιλια κατω κατω, οχι στον κολπο, κι εγω δεν μπορω να περπατησω οταν γινεται. Τι να κανω, να τον παρω; Φοβαμαι πολυ για προωρο τοκετο, ελπιζω να μη συμβει τιποτα..

Τέοιου είδους πονάκια έχω κι εγώ, ειδικά αν κάθομαι πολλές ώρες στο γραφείο ή είμαι ξαπλωμένη και πάω να σηκωθώ....θέλω ένα λεπτό μέχρι να πάρω μπρος :P

Επίσης πονάνε και οι προσαγωγοί μου...μίλησα στο τηλέφωνο με τη γιατρό και μου είπε πως είναι φυσιολογικά όλα αυτά. Μαλακώνουν οι σύνδεσμοι μεταξύ τους ώστε να προετοιμαστεί το άνοιγμα της λεκάνης για τον τοκετό, εξ ου και οι πόνοι στη μέση, τους γοφούς, τα γόνατα, τους αστραγάλους κλπ

Για τις συσπάσεις που λέγατε, τέτοιου είδους συσπάσεις θα έχουμε από εδώ και μπρος. Είναι οι λεγόμενες Braxton-Hicks, που προετοιμάζουν τη μήτρα για την τελική "έξοδο".

Ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.pampers.gr/gr_GR/parenting-articles/art066/1469

κι εδώ: http://www.braxton-hickscontractions.com/

Και αυτα τα παιδια γιατι να μην ερχονται με οδηγιες χρησης???????? Θα εχουμε το μητρικο ενστικτο!!!!

χαχαχαχα!!! Κι αν δεν εχουμε, θα αποκτήσουμε βρε ;)

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει ένα μικρό βιβλιαράκι με οδηγίες χρήσεις για το μωρό! Του συμπεριφερόταν σαν να ήταν κάποιο μηχάνημα, χιχιχι, για εντελώς άσχετους γονείς!

Θα ψάξω να το βρω να σας το πω...

Καλημέρα κι απο μένα :D

Μαθήματα ανώδυνου τοκετού θα κάνει καμία;;; Ποιον να ρωτήσω; Τον γιατρό μου ή στο μαιευτήριο;; Σε ποιους μήνες γίνονται;; Σας έπρηξα :tongue::tongue:

Μαθήματα ανώδυνου τοκετού κάνουν στο ΙΚΑ και σίγουρα στο Έλενα, που θα παρακολουθήσω τον Μάιο, μαζί με τον άντρα μου, ώστε να είναι έτοιμος για να με συνοδεύσει στον τοκετό. Τα τηλέφωνα του Έλενα, είναι 2106402366 (http://www.hospital-elena.gr/klinikes/psyco.html), κάνουν 5 2ωρα μαθήματα και κοστίζουν 5ευρώ το ένα.

Για το ΙΚΑ, πάρε στο 184 και ζήτα το τηλέφωνο του Κέντρου Μητέρας και Παιδιού της περιοχής σου και θα σου δώσουν εκεί πληροφορίες. Είναι δωρεάν.

που ειστε κοριτσακια μου!!!

σας γραφω απο Πατρα, φτασαμε και εχω να σας πως πως τα πραγματα της κορης μου ειναι καταπληκτικα!!! κουκλιστικα!

θα εχετε φωτο τις προσεχεις μερες...

κατα τα αλλα, ολα οκ!.

Καλά να περάσετε Μαράκι, και περιμένουμε φώτος φυσικά!!! :D


Mopep2.png1LxNp2.png
Link to comment
Share on other sites

bonjour aobatsan!! Για το Έλενα το διάβασα κι εγώ και μάλιστα δέχονται ακόμα κι αν γεννήσεις σε ιδιωτικό. Το σκέφτομαι σοβαρά να πάω το Μάιο που θα έχω άδεια. Εσύ για ποιες ημερομηνίες έκλεισες; Κάθε εβδομάδα αλλάζουν τα γκρουπ;


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

bonjour aobatsan!! Για το Έλενα το διάβασα κι εγώ και μάλιστα δέχονται ακόμα κι αν γεννήσεις σε ιδιωτικό. Το σκέφτομαι σοβαρά να πάω το Μάιο που θα έχω άδεια. Εσύ για ποιες ημερομηνίες έκλεισες; Κάθε εβδομάδα αλλάζουν τα γκρουπ;

Καλημέρα Λιζάκι, τα ραντεβού τα έκλεισα πριν καμιά 10ριά μέρες. Θα πάω από 30/5 μέχρι 3/6, είχε και νωρίτερα αλλά αυτές οι ημ/νίες εξυπηρετούσαν εμένα. Ναι, κάθε εβδομάδα αλλάζουν τα γκρουπς.


Mopep2.png1LxNp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Λιζάκι, τα ραντεβού τα έκλεισα πριν καμιά 10ριά μέρες. Θα πάω από 30/5 μέχρι 3/6, είχε και νωρίτερα αλλά αυτές οι ημ/νίες εξυπηρετούσαν εμένα. Ναι, κάθε εβδομάδα αλλάζουν τα γκρουπς.

Σε ευχαριστώ πολύ ;)


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ είναι για την προετοιμασία, να ξέρουμε τα στάδια και επίσης δίνουν σημαντικές συμβουλές για θηλασμό και φροντίδα μωρού. Εγώ τουλάχιστον θέλω πολύ να τα παρακολουθήσω έστω και για την εμπειρία.


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι θα κάνατε με το rooming in??

Εγώ θα ζητήσω να την έχω συνεχώς μαζί μου,, σκέφτομαι να την δίνω μόνο τις ώρες επισκέψεων,,,,

Βανιλακι μου κ γω θα ζητησω rooming in το εχω ηδη αποφασισει, κ πολλοι με κατηγορουν γι αυτο οταν το λεω κ καλα γι ατο επισκεπτηριο αλλα οπως λες κ συ εχουμε τη δυνατοτητα να το δινουμε μεσα στα επισκεπτηρια !!!!

Ετσι κ αλλιως τα μωρα τα φερνουν στα επισκεπτηρια δεν καταλαβαινω τη διαφορα ! ΕΜεις ισα κ ισα εκεινη την ωρα θα τα δινουμε μεσα !!!!

Εντωμεταξυ εχω ηδη ενημερωσει τη μαμα μου να μην αφηνει να μπαινουν πολλα ατομα μαζι η ενας ενας η το πολυ δυο δυο, στο δωματιο ! Κ γενικα επειδη θα εχω σοι που πανε μπουλουκι ολοι μαζι της εχω πει να τους απαγορευσει !!! Αρεσει δεν αρεσει δεν φταινε τα μωρακια σε τιποτα ουτε κ οι αλλες κοπελες διπλα μου σωστα ??

Αλλα κ με την πρωτη ευκαιρια θα φροντιζω στις επισκεψεις να βγαινω κ γω απο το δωματιο κ να καθομαι στο σαλονακι !!!!! εκει δεν με πειραζει ας ειναι οσοι θελουν !!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα ομορφούλες εγγυούλες και μπεμπάκια!

Vanilla έχεις ρωτήσει στο Ιασώ για rooming in?

QUOTE]

Το Ιασώ παρέχει rooming in , 24ωρο το νεογέννητο μαζί με την μανούλα...

Κάθε κοπέλα έχει τις αντοχές της, τα θέλω της και ανάλογα πράττει.

Βέβαια καμιά φορά το μεν πνεύμα είναι πρόθυμον αλλά η σαρξ... αδύναμη!!!

Εγώ αγαπούλες το έχω σκεφτεί κ νιώσει ως εξής: Έχω μέσα στο σώμα μου ένα πλασματάκι που αυτή τη στιγμή εξαρτάται από την διάθεσή μου- την διατροφή μου/ γενικά τον τρόπο ζωής μου... Μόλις με το καλό γεννήσω μου φαίνεται ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να το αποχωριστώ τις πρώτες ώρες!!! Δεν θέλω να το αφήσω μόνο του σε ένα δωμάτιο με άλλα πλασματάκια κ χωρίς εμένα!!!

Οι φίλες μου που έχουν γεννήσει μου λένε πως είναι κουραστικό κ καλό θα είναι να ξεκουραστώ στο μαιευτήριο,,, σεβαστή η άποψή τους αλλά διαφωνώ,,

Στο Ιασώ δεν θα πάω για διακοπούλες,,, και νομίζω ότι αν το έχω μαζί μου συνεχώς θα μάθω πράγματα και θα μου είναι πιο εύκολο στο σπίτι!!!!!!

Έτσι νιώθω,,,

Και βέβαια τις ώρες των επισκέψεων το μπεμπάκι θα πηγαίνει με τις μαίες βολτίτσα;););)


"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!!! Χρησιμη η λιστα για το μαιευτηριο!!! Να ξερουμε τι να βαλουμε στη βαλιτσα...!!! Στο Γαια υπαρχει η δυνατοτητα αποκλειστικου θηλασμου, αλλα για rooming in νομιζω πως οχι. Θα μαθω...

Εχτες πηγαμε σε ενα μαγαζι στη Μεταμορφωση,στο yoggolino. Ειχε διαφορα ωραια πραγματακια, σε καλες τιμες και ηταν ενας κυριος πολυ εξηπυρετικος Δεχονται καρτες και κανουν και δοσεις. Πηρα εχτες την κουνουπιερα και την βαση της για την κουνια και θα παω να παρω και μπανακι και αλλαξιερα κ.α.

Ευχαριστω πολυ κοριτσακια μου και για την ενημερωση για τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου!

Επισης, εαν σας ενδιαφερει για τη δικη μας διασκεδαση βρηκα αυτη την προσφορα απο ενα μαγαζι-μεζεδοπωλειο που εχω παει και ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενη και απο το φαγητο και απο τις φωνες των παιδιων που τραγουδανε. Δυστυχως το ειδα λιγο αργα για να σας το προτεινω,γιατι η προσφορα ληγει σε 2 ωρες. Αυτο ειναι το site :

http://www.tsoonami.gr/deal/me-9-5e-epilekste-otidipote-apo-ton-gefstiko-katalogo-sto-mezedwpoleio-tis----kakomoiras--aksias-20e/227

Φιλακια!!!!!!


GKvPp2.png

nN72p2.png

SoVDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βανιλακι μου κ γω θα ζητησω rooming in το εχω ηδη αποφασισει, κ πολλοι με κατηγορουν γι αυτο οταν το λεω κ καλα γι ατο επισκεπτηριο αλλα οπως λες κ συ εχουμε τη δυνατοτητα να το δινουμε μεσα στα επισκεπτηρια !!!!

Ετσι κ αλλιως τα μωρα τα φερνουν στα επισκεπτηρια δεν καταλαβαινω τη διαφορα ! ΕΜεις ισα κ ισα εκεινη την ωρα θα τα δινουμε μεσα !!!!

Εντωμεταξυ εχω ηδη ενημερωσει τη μαμα μου να μην αφηνει να μπαινουν πολλα ατομα μαζι η ενας ενας η το πολυ δυο δυο, στο δωματιο ! Κ γενικα επειδη θα εχω σοι που πανε μπουλουκι ολοι μαζι της εχω πει να τους απαγορευσει !!! Αρεσει δεν αρεσει δεν φταινε τα μωρακια σε τιποτα ουτε κ οι αλλες κοπελες διπλα μου σωστα ??

Αλλα κ με την πρωτη ευκαιρια θα φροντιζω στις επισκεψεις να βγαινω κ γω απο το δωματιο κ να καθομαι στο σαλονακι !!!!! εκει δεν με πειραζει ας ειναι οσοι θελουν !!;)

Τι δωμάτιο εχεις επιλεξει????

και εγώ τον Γιάννη μου ήθελα να τον έχω κοντά μου. αλλα προλαβα μόνο το πρώτο βράδυ, το οποιο κορίτσια δεν κοιμηθηκα καθόλου!!!!!!οχι γιατι έκλαιγε, αλλα γιατι δεν χόρταινα να τον βλέπω και να θαυμάζω τη φύση!!! Αυτο το πλάσμα ειχα μέσα μου???


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα να κοιμηθώ,, με καίει το στομάχι μου,,, νιώθω ότι θα μου σπάσει

Με έχει πιάσει εδώ κ λίγες μέρες αλλά σήμερα παραείναι το κάψιμο...

Είναι φυσιολογικό??? Πως θα ανακουφιστώ????

Αχ βρε Κατερινάκι τι ωραίο αυτό που έγραψες,,, δεν κοιμήθηκες την πρώτη νύχτα για να τον κοιτάζεις!!!!!!!!!!Αυτός είναι έρωτας:D


"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε, μανουλες και μπεμπακια; Εγω σημερα ειμαι σπιτι με ζαλαδες παλι..

Μαρακι, σιγουρα αλλαξε θεση η μικρη, μην αγχωνεσαι.. Κανει ναζακια η νυφουλα μου..:D

Κι εμενα ο μπεμπης ειναι πολυ λιγοτερο δραστηριος αυτες τις μερες, αλλα ειναι καλα γιατι κουνιεται, απλα δεν κανει τουμπες και τον ακουσα και με τον υπερηχο. Μου ειπε η μαμα μου οτι μαλλον εχει μεγαλωσει και δεν εχει πολυ χωρο, λετε να ειναι αυτο;

Πολλα φιλια σε ολες σας!!


IAL5p2.png

u83tp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...