Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011


bloublou

Recommended Posts

Αχ μου ανεβάσατε την ψυχολογία με όλα αυτά! Ντρέπομαι πολύ όμως το τσιτσίδισμα! Και Κατερίνα μου που το έχεις ξαναπεράσει, με το κλίσμα θα είμαστε ΟΚ ή θα έχουμε πάλι ...διαρροές και ανεπιθύμητα αέρια;;;

Σε αυτά θα ντρέπομαι και τον άντρα μου, αν αποφασίσω να τον έχω μαζί μου! :rolleyes::rolleyes:


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοριτσακια μου πλησιαζει ο καιρος και εχουμε ενα γενικο αγχος! Εμενα η γνωμη μου ειναι οχι καισαρικη χωρις να υπαρχει λογος.Σιγουρα ειναι η ευκολη λυση,αλλα οσες γνωστες μου φιλες γεννησαν προσφατα με καισαρικη, ενω δεν πονεσαν για να φερουν το μωρακι τους στον κοσμο, μετα δεν μπορουσαν να εξυπηρετησουν ουτε τους εαυτους τους ουτε τα μωρακια τους.Χειρουργειο ειναι...Εγω ειμαι πολυ φοβιτσιαρα και φοβαμαι πολυ τον πονο, αλλα τοσες και τοσες τα καταφεραν! Παντως με επισκληριδιο και κανονικη δοση και θα μου λεει ο γιατρος ποτε να σπρωξω ;)!Οσον αφορα το κλυσμα πρεπει να το αφησουμε να κανει τη δουλεια του...ετσι μου εχουν πει. Οπως επισης οτι μποριε να συμβαιν και ατυχηματα,αλλα για τους γιατρους ειναι κατι φυσιολογικο...! Τωρα αν δε τα ζησουμε ολα αυτα ειναι θεωριες...τοι ειναι να γινει θα γινει!!! Οσον αφορα τις ατελειωτες χαζες ή μη αποριες που εχουμε για τα μωρα για μας, νομιζω οτι πανω κατω ειμαστε ολες στην ιδια κατασταση!!! Θα μας βοηθησουν ολοι οσοι ξερουν υποθετω! Και αυτα τα παιδια γιατι να μην ερχονται με οδηγιες χρησης???????? Θα εχουμε το μητρικο ενστικτο!!!!

Κικη μου, καλα ειναι το μωρακι μου! Κλωτσαει συνεχως!!! Τωρα για λεπτομερειες,τη Δευτερα που θα παω στο γιατρο θα μαθω!!! Σας φιλω γλυκα!!!


GKvPp2.png

nN72p2.png

SoVDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ μου ανεβάσατε την ψυχολογία με όλα αυτά! Ντρέπομαι πολύ όμως το τσιτσίδισμα! Και Κατερίνα μου που το έχεις ξαναπεράσει, με το κλίσμα θα είμαστε ΟΚ ή θα έχουμε πάλι ...διαρροές και ανεπιθύμητα αέρια;;;

Σε αυτά θα ντρέπομαι και τον άντρα μου, αν αποφασίσω να τον έχω μαζί μου! :rolleyes::rolleyes:

Μην σπαταλάτε τις σκέψεις σας με χαζα πραγματάκια. Οι στιγμές τις γέννας είναι ΙΕΡΕΣ. Κανένας δεν θα πει ουτε θα σχολάσει τιποτα για σας. Εκεινη την ώρα δεν εισαι η Κατερινα, η Μαρια, η Λιζα, η Βιργινια. Εισαι μια γυναικα που φέρνει στον κοσμο ένα μωρο! Το μεγαλείο της φύσης!!

Τον άντρα μου τον ειχα διπλα μου. Ισως με ειδε σε στιγμες που δεν θα το ήθελα. Όταν τον ρώτησα μου ειπε ότι ευτυχώς ήταν εκει, μαζί μου. Ηθελε και αυτος να το ζησει! Και σε ερωτηση μου αν εχει "αλλάξει" κάτι στον τρόπο που με βλέπει...μου ειπε ΟΧΙ!!Και πιστέψτε με τα ειδε ΟΛΑ. Ακόμα και πως με "κόβανε" για να βγει το μωρο!

Όσον αφορα την καισαρική... και εγώ πιστευω ότι δεν πρέπει να την διαλέγουμε απλά γιατι φοβόμαστε τον φυσιολογικό τοκετο. Η φύση έχει προνοησει για τα πάντα. Αλλά αν οι συνθήκες το απαιτουν τοτε πολλες φορες ειναι καλύτερη η καισαρικη!

Σας φιλώ όλες γλυκα. Καλο Βράδυ!!!!!!!!!!!!!


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις


Καλημέρα......πως είστε κορίτσια μου????

εμείς είμαστε καλά ,η μπεμπουλίνα μου είναι ησυχούλα αλλά δεν με ανησυχεί....μάλλον ξεκουράζεται το καμάρι μου.......

γράψατε πολλά για τον τοκέτο δεν τα θυμάμαι όλα,απλά θα καταθέσω την δική μου εμπειρία και άποψη....

Γέννησα 28 ωρες μετά που έσπασαν τα νερά....όμως στον γιατρό μου έιχα πει να μην μου κάνει καισαρική παρά μόνο αν κινδυνεύει η ζωή μου ή η ζωή του μωρού μου........

με εκπληκτική υπομονη και παρά τις πιεσεις της μητέρας μου(έμπειρη γαρ με 3 παιδιά να πρωχωρήσει ο γιατρος μου τον τοκετό) αυτός περίμενε.

Στις 24 ωρες με έβαλε στην αίθουσα τοκετών και μου έιπε Μαράκι σε 3 ώρες θα έχουμε τελειώσει........είχα διαστολη 3...

Μου έβαλαν ορό και φαρμακάκι για να βοηθήσουν την διαστολή η οποία δεν προχωρούσε γιατι ο μικρός ερχόταν πλάγια.......υπομονή εγώ......παιδί γεννούσα όχι αυγό.....

σε 2 ωρίτσες είχα φτασει στο 6.....όταν άρχισα να πονάω πολύ ζήτησα απο τον γιατρό μου μια πεθιδίνη(ειναι ναρκωτικό παυσίπονο και το είχα συζητήσει απο πρίν)....μου την έβαλαν στον ορό και τότε ένιωθα μόνο τις συσπάσεις μετά ήμουν τόοοοοοοσο χαλαρή... που ένιωθα μικρό παιδάκι.....

κατάλαβα τα πάντα και το μαγικότερο όλων ήταν η στιγμή που ο μικρός γίστρισε από μέσα μου........

ΘΕΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ........

μακάρι να την ΄ζησω και με την μπεμπούλα.......

αμέσως μου τον έδωσαν αγκαλια και δεν με ενοιζε κορίτσια μου τι έκαναν ανάμεσα στα πόδια μου.........εγω είχα αγκαλιά ένα θαύμα......

μου έκανα 16 ράμματα και όχι γιατι με έκοψε ο γιατρός μου δεν πρόλαβε.......

είχαμε μεγάλο κεφάλι.........

με επλυναν ωραία και καλά,σηκώθηκα από το μπουμ και περπατησα μέχρι το κρεββάτι μου,και χάζευα το μωρό μου που ήταν δίπλα μου....

1 ωρα μετά θήλασα πήρα αγκαλιά το μπεμπάκι μου και μας πήγαν στο δωμάτιο που με περίμεναν όλοι........

δεν κάθησα στο κρεββάτι,ήμουν μια χαρα, θήλαζα περπατουσα και οταν λίγο πονούσα επαιρνα ενα ντεπόν κ ολα οκ......

σας κουρασα ίσως αλλά από πεποιθηση και από επαγγελματική ματιά είμαι αντίθετη στην καισαρική όταν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος......

παίρνεις νάρκωση,σου ανοίγουν την κοιλίτσα και σου αρπάζουν το μωράκι...

είχα δεί αρκετές καισαρικές και από φοιτήτρια ακόμα έιχα πει ποτέ δεν θα το κάνω αυτό στον εαυτό μου ή στο παιδι μου,εγώ που στην περίοδο κλαίω απο τον πόνο........:P

και δεν υπάρχει ντροπή κορίτσια μου.......καμία ντροπή.......είναι μαγεία αυτό που ζούμε εκείνη την στιγμή......

αυτ'α τα πολλά για την ωρα......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα :D

Μαθήματα ανώδυνου τοκετού θα κάνει καμία;;; Ποιον να ρωτήσω; Τον γιατρό μου ή στο μαιευτήριο;; Σε ποιους μήνες γίνονται;; Σας έπρηξα :tongue::tongue:

θα ξανα-κάνω εγώ και ξεκινούν στην 32η εβδομάδα αλλά θα πρέπει να έχεις κανονίσει λίγο νωρίτερα για να μπείς στο πρόγραμμα.

πολύ όμορφη εμπειρία και μαθαίνεις πολλα

Link to comment
Share on other sites

Μην σπαταλάτε τις σκέψεις σας με χαζα πραγματάκια. Οι στιγμές τις γέννας είναι ΙΕΡΕΣ. Κανένας δεν θα πει ουτε θα σχολάσει τιποτα για σας. Εκεινη την ώρα δεν εισαι η Κατερινα, η Μαρια, η Λιζα, η Βιργινια. Εισαι μια γυναικα που φέρνει στον κοσμο ένα μωρο! Το μεγαλείο της φύσης!!

Τον άντρα μου τον ειχα διπλα μου. Ισως με ειδε σε στιγμες που δεν θα το ήθελα. Όταν τον ρώτησα μου ειπε ότι ευτυχώς ήταν εκει, μαζί μου. Ηθελε και αυτος να το ζησει! Και σε ερωτηση μου αν εχει "αλλάξει" κάτι στον τρόπο που με βλέπει...μου ειπε ΟΧΙ!!Και πιστέψτε με τα ειδε ΟΛΑ. Ακόμα και πως με "κόβανε" για να βγει το μωρο!

Όσον αφορα την καισαρική... και εγώ πιστευω ότι δεν πρέπει να την διαλέγουμε απλά γιατι φοβόμαστε τον φυσιολογικό τοκετο. Η φύση έχει προνοησει για τα πάντα. Αλλά αν οι συνθήκες το απαιτουν τοτε πολλες φορες ειναι καλύτερη η καισαρικη!

Σας φιλώ όλες γλυκα. Καλο Βράδυ!!!!!!!!!!!!!

σωστή Κατερινάκι.ΙΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ.....ΜΟΝΑΔΙΚΈΣ......

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μπράβο, καταρχήν χαίρομαι πολύ που ζήσατε τόσο όμορφες στιγμές και εύχομαι όλες να το απολαύσουμε και να γεννήσουμε γερά και στρουμπουλά μωράκια!!

Κατερίνα μου να χαίρεσαι το αγγελούδι σου!

Ευχαριστώ ozalina για τις πληροφορίες. Θα πρέπει να ρωτήσω άμεσα λοιπόν!!


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

ήρθε η μανούλα μου και πάμε να αγοράσουμε σεντονάκια και πάνες και κορδελες και τρέσες για να ράψουμε πραγματάκια για το λουλουδάκι μου......:tongue::tongue::tongue:

φιλάκια κουκλίτσες μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...