Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Σε καταλαβαινω πραγματικα. Ολοι μας τα εχουμε σκεφτει και καλα κανεις και τα μοιραζεσαι..(Οτι χασαμε χρόνο και ολα αυτα)

      Αλλα δεν υπαρχει σωστη και λαθος επιλογη κατα τη γνωμη μου, ολοι λιγο με οτι ψαξουμε,κρινουμε,ακουσουμε παμε..και στα 40 δε θα σου πουν πολλοι γιατροί να πας με δωρεα, απο τη δικη μου τουλαχιστον εμπειρια και απο μια φιλη τουλαχιστον, μη σας "κατηγορείς" σε καμια περιπτωση..και δεν ισχυει και δεν σας προσφερει και κατι..Εμενα δε μου την προτειναν καν τη δωρεα οι γιατροι..Και ας καναμε χρωμοσωμικους και βρισκαμε χρωμοσωμικα στα περισσότερα. Εγω το αποφασισα στις αρχες του 2024 οταν δεν αντεχα αλλο.

      και οπως ειπε και η @*Vasoula επειδη επισης πηρα απο τραπεζα ωαριων (απο εξωτερικό) τοσο ακριβως πηρε και σε μας,2 μηνες. Εχω ακουσει οτι οι αναμονες Ελλαδα εχουν ανεβει τελευταια ειναι η αληθεια.. Εγω ειχε μπει και σε 2 γιατρους σε λιστα αναμονης για να νιωθουμε κάπως οτι "το κυνηγαμε" ας πουμε και στον ενα που ναι και καπως ονομα μου χαν πει εχουν 75 κοπελες αναμονη. Κατα τη γνωμη μου αν το θελτε μην το αργειτε, και αν από αλλες εξετασεις πχ υστεροσκοπιση,σπερμα τα χετε ηδη κανει θεωρω οτι εχετε πολυ καλες πιθανοτητες με δωρεα..Σιγουρα δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες αλλα σε μενα πχ που το θεμα ηταν οι φραγμενες σαλπιγκες και ειχα καλο ενδομητριο επιασε αμεσως..Και γω φοβομουν πάρα πολυ μην δεν πετυχει,αφου ενω δε θελαμε διδυμα σκεφτομουν να βαλω 2 βλαστοκυστες για να αυξησω τις πιθανοτητες και μόνο..Ολες τα ιδια αγχη περναμε..Και μεχρι να γεννηθει δεν νομιζω να σταματησουν τα αγχη..απλα ζω με αυτα :)

      Σου ευχομαι οτι καλυτερο!!! 

      • Μου αρέσει 1
      • Δύναμη! 1
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 12 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αν είναι κέντρο μεγάλο και δεν είναι μόνος του, ζήτα να μιλήσεις και με άλλον εξωσωματικο. Παντως ειτε το ξέρει είτε όχι δεν αλλάζει τίποτα γι αυτόν, η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια. Να σου πει ότι δε θα προχωρήσετε επειδή θα κάνεις ενέσεις αποκλείεται αλλα αν θες πες του το ενημερωτικά με το που κάνεις την εμβρυομεταφορα ότι θα ξεκινήσεις ενέσεις και τέλος. Πάντως δε μου βγάζει εμπιστοσύνη ο συγκεκριμένος.

      Οχι είναι καλός απλά σκάλωσε μόνο σε αυτό.Ναι είναι στο Ι..ω που είναι μεγάλο κέντρο.Είπα να πάρω κ μια 2 γνώμη για να ησυχάσω.Εγώ υπέρ είμαι στο να τις κάνω.

      πρίν από 10 λεπτά , linaa είπε:

      Θα σου πω γιατί έφαγε σκάλωμα γιατί αυτά τα έκανες Κ τα πρότεινες εσύ Κ όχι αυτός Κ νιώθει ότι πρέπει να πει Κ αυτός την εξυπνάδα του για να αιτιολογήσει γιατί δεν στο είχε πει πιο πριν να κάνεις ενέσεις 

      Θα συμφωνήσω μαζί σου παίζει να είναι κ αυτο!Μόλις έχω νέα θα σας πω,αργούν πολύ κ τα ραντεβου ρε γαμωτο.

      2 ώρες πρίν, LeSou είπε:

      Καλημέρα! Διάβασα τις απαντήσεις σου και για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκε λίγο τραγικό το σου "κάνει καλό λίγη θρομβοφιλία". Καλύτερα άκου την αιματολόγο σου όπως σου είπαν και τα κορίτσια παραπάνω. Άλλωστε έκαστος στο είδος του, πχ ο δικός μου ο εξωσωματικός ούτε έκρινε ούτε παρενέβη στην αγωγή της αιματολόγου, απλά συμπορεύτηκε με αυτήν. Κι επειδή είναι μια πολύ σημαντική κίνηση η εμβρυομεταφορά που θέλει ηρεμία και ασφάλεια πριν προχωρήσεις ζύγισε το μέσα σου αν όντως θέλεις να προχωρήσεις μαζί του και αν τον εμπιστεύεσαι. Το οτι έχεις εκεί τα έμβρυα είναι το λιγότερο, μπορείς να τα μεταφέρεις αλλού αν θέλεις, οπότε γνώμη μου σκέψου το πολύ σοβαρά πως θέλεις να προχωρήσεις.

      Σ ευχαριστω πολύ για την απάντηση,εννοείται κ θα τις κάνω κ ας λέει ότι θέλει.Το θέμα είναι ότι πραγματικα είναι καλός κ δεν θέλω να τον αλλαξω(για την ώρα τουλάχιστον χαχα)Του εχω εμπιστοσύνη.

       

      2 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

      Λογικά ενέσεις θα ξεκινήσεις με το που έχεις θετική χοριακη, σωστά? Τι σου είπε η αιματολογος? 

      Γιατί δεν κάνεις την μεταφορά σου στον εξωσωματικο και μετά να συνεχίσεις με το γυναικολόγο που είχες πριν?? Δν χρειάζεται να σε παρακολουθεί και να γεννήσεις με τον εξωσωματικο.. 

       

      Μου είπε να της ξεκινήσω 5 ήμερες πριν την εμβρυομεταφορα.Η γυναικολόγος που είχα πριν είναι σε άλλη πόλη αλλιώς εκεί θα πήγαινα!Τον εξωσωματικό τον έχω τα τελευταία χρόνια κ για γυναικολόγο δλδ για τα πιο απλά.

      Κοριτσια μου οπως κ να χει όταν έχω νέα θα σας πω,τέλος του μήνα έχω ραντεβού με την αιματολόγο κ θα κλείσω κ ένα δευτερο ραντεβου για να πάρω κ 2 γνώμη σε γυναικολόγο-εξωσωματικό!Περιμένω να δω κ τ αποτελέσματα για το μικροβιωμα.Σας ευχαριστώ τόσο πολύ όλες σας!🩷

      • Μου αρέσει 1

Θηλασμός


Recommended Posts

μ

κι εγώ διάβασα, βιβλία, ενημερώθηκα από ίντερνετ, το parents, 2 παιδιάτρους.:mrgreen: η γνώση των γιαγιάδων μου, της αδερφής μου δεν συγκρίνεται.

;:roll:

. αλλά δεν αντικαθιστώ τον γιατρό του παιδιού μου με τον κάθε ένα !:cool:

Ασε που με έχεις μπερδέψει τις γιαγιάδες ακούς η την παιδίατρο ?????????

Μπερδεμένα μας τα λες


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λες να μην ξέρω τί έχω γράψει;

ξέρω τί κάνω για το μωρό μου.

διαβάζω τα πάντα, αλλά τα φιλτράρω. το ελάττωμά μου αλλά και συγχρόνως το προτέρημά μου είναι η αμφιβολία ή αλλιώς δεν πείθομαι εύκολα.

έτσι έγινα δικηγόρος!

Link to comment
Share on other sites

λες να μην ξέρω τί έχω γράψει;

ξέρω τί κάνω για το μωρό μου.

διαβάζω τα πάντα, αλλά τα φιλτράρω. το ελάττωμά μου αλλά και συγχρόνως το προτέρημά μου είναι η αμφιβολία ή αλλιώς δεν πείθομαι εύκολα.

έτσι έγινα δικηγόρος!

Μιαμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμιαμμμμμμμμμμμμ

Απλά δεν βλέπω ξεκάθαρη άποψη γιαυτο:wink::wink::wink::wink:

συγγνώμη κιόλας αλά με μπέρδεψες


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

ούτε πείθομαι εύκολα ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν για την ορθότητα της σκέψης μου!

πόσο εύκολο σου φαίνεται; εμένα μου ακούγεται τέλειο!

φιλτράρω τα πάντα καλή μου.

διαβάζω, ακούω, ρωτάω, παρατηρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεσαι απόλυτη πολύ

αν και ο γραπτός λόγος διαφέρει πολύ

από την ελευθερία του προφορικού λογού γιατί δεν έχει χρώμα ..

Και μην ξεχνάμε ότι γράφουμε σε ένα φόρουμ που διαβάζουν μελλοντικές μανούλες

και τα λεγόμενα μας ίσως να παραπληροφορήσουν αν δεν είναι σωστά

η να βοηθήσουν κόπιες

γιαυτο σου λέω για την ξεκάθαρη άποψη

με μπέρδεψες εμένα

πόσο μάλλον μια που δεν έχει σχέση με το αντικείμενο

με όλο το θέρος και ειλικρινά συγγνώμη


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν συναντηθούμε κα ιγνωριστούμε, θα δεις ότι δεν είμαι τόσο Θάτσερ, όσο ακούγομαι.

πάντως με διαβάζω πιο ελαστική από άλλες που το παίζουν πρυτάνεις ιατρικής, αλλά κατέχουν απολυτήριο χασάπη!

Link to comment
Share on other sites

αυτό που κάνω εγώ, κάποια άλλη μπορεί να το θεωρεί περιττό ή ....

εγώ διαβάζω βιβλίο αμερικανικής παιδιατρικής ακαδημίας, βιβλία παιδιατρικής, ίντερνετ, ρωτάω μανούλα, αδερφή, παιδιάτρους, παθολόγους, γυναικολόγο, εμβρυολόγο, διατροφολόγο, μικροβιολόγο, κάποια πράγματα τα έχω ακούσει από γιαγιάδες....

όλα μαζί σε κόσκινο λογικής επεξεργασίας μαζί με την παρατήρηση στο μωρό μου, στις ανάγκες του, να βγει το τελικό συμπέρασμα.

τώρα ελπίζω να έγινα κατανοητή.

Link to comment
Share on other sites

όταν συναντηθούμε κα ιγνωριστούμε, θα δεις ότι δεν είμαι τόσο Θάτσερ, όσο ακούγομαι.

πάντως με διαβάζω πιο ελαστική από άλλες που το παίζουν πρυτάνεις ιατρικής, αλλά κατέχουν απολυτήριο χασάπη!

Καμία σχέση το απολυτήριο χασάπη με το θηλασμό:tongue::tongue::tongue::tongue:

δεν χρειάζεται πτυχίο από κανένα πανεπιστήμιο

να γίνεις θηλάζουσα μητέρα

ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΝΥΧΤΗ

ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ

ΚΑΙ

Η ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΣΤΗΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΜΟΥ

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ;);););););)


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

το ότι μια μάνα δεν χρειάζεται πτυχίο για να θηλάσει, μη μου τα λες, γιατί η μανούλα μου έβγαλε το δημοτικό μόνο.

το ξενύχτι και η αγάπη αρκούν!

το να το παίζει κάποια προφέσορας ιατρικής, ενώ την ιατρική σχολή την βλέπει από μακριά είναι επικίνδυνο!

δεν αναφέρομαι σε εσένα, ελπίζω να το καταλαβαίνεις!

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαμε εκτός θέματος σε τοπικ για θηλασμό είμαστε

και σε αυτό δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο

ιχιχχι

άντε καλό μεσημέρι :D:D:D:D

πλακά έχεις και μου αρέσει που δεν είσαι καθόλου ισχυρογνώμων χιιχιχ:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:eek::eek::eek: Κορίτσια γιατί τσακώνεστε? Εγώ πιστεύω ότι για να έχει επιτυχία ο θηλασμός χωρίς πολλά προβλήματα (όπως π.χ. πληγωμένες θηλές, πρήξημο κ.α.) χρειάζεται ενημέρωση εκ μέρους της μητέρας (ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΕΣ) και όχι μόνο το μητρικό ένστικτο. Εγώ για παράδειγμα ξεκίνησα με εισέχουσες και επίπεδες θηλές!!! Είχα αποκλείσει το ενδεχόμενο να τα καταφέρω. Ποιος θα το περίμενε ότι ακόμη θηλάζω εδώ και 2 μήνες; Έβαλα ασπίδες (σιλικονούχες θηλές) στην αρχή και μετά η ΦΙΛΗ μου με έπεισε να τις βγάλω σιγά - σιγά και το μωρό μου θα πιάσει μόνο του την θηλή. Η ΑΔΕΛΦΗ μου επίσης με εμψύχωνε στην κλινική όπου με τις σιλικόνες έπρεπε παράλληλα να κάνω μασάζ στο στήθος για να έχει ροή το γάλα μου. Η ΜΗΤΕΡΑ μου από την άλλη προσπαθούσε να με πείσει ότι το γάλα μου δεν φτάνει και να δίνω ξένο στο μωρό! Μάλιστα αφού τελείωνα το θηλασμό, μου έλεγε «έλα δώστο μου τώρα να του δώσω γάλα (από το μπιμπερό)». Δηλαδή από εμένα τι έπινε; Πορτοκαλάδα; Πιστεύω λοιπόν ότι είναι συνδυασμός όλων των πηγών ενημέρωσης και επιρροής και όπως λέει η sevoula φιλτράρουμε και προχωράμε!!!:-D:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

:eek::eek::eek: Καφού τελείωνα το θηλασμό, μου έλεγε «έλα δώστο μου τώρα να του δώσω γάλα (από το μπιμπερό)». Δηλαδή από εμένα τι έπινε; Πορτοκαλάδα; Π!:-D:grin::-D:grin:

:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted: επινε νερομενο γαλα μωρε

καλα

εγω τωρα

μετα απο 2 χρονια εχει ξυνηση το δικο μου γαλα χιχιιχ ασε που κανω κακο καιστο εμβρυο στην κοιλια μου χιχιχι:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

Ειλικρινά δεν πέρασα και λίγα στην αρχη του θηλασμό μέχρι καντίνιαση και πολλές φόρες μαστίτιδα

βοηθήθηκα

από γιατρούς

την μαία ΠΟΠΗ ΣΩΤΗΡΗ

από το ιντερνέτ και την Αγλαΐα από την αμαρετο :D:D:D

θηλάζοντα ένα παιδί 26 μήνες και με παράλληλο θηλασμό στην εγκυμοσύνη πλέον

έχω άνοιξη πολύ τους ορίζοντες μου

δεν έφτασα έως εδώ με μονόπλευρες απόψεις αλά με πολύ ερεύνα και πολύ διάβασμα :wink::wink::wink:


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μήπως έχετε κάποια ιδέα για διατροφή στο θηλασμό; Εγώ πίνω καμιά μπυρίτσα, γιατί μου έχουν πει ότι κατεβάζει γάλα, αλλά γενικώς τρώω τα πάντα. Οφείλω πάντως να αναφέρω σε όσες γίνονται για πρώτη φορά μανούλες ότι το διαδίκτυο με βοήθησε πολύ σχετικά με πληροφορίες που έπαιρνα για το θηλασμό, διότι μπορεί να είναι μια φυσική διαδικασία θέλει όμως ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ προσπάθεια για να πετύχει!!!

τρώγε τα πάντα...αν παρατηρήσεις κάποια αλλεργία θα σου πει ο γιατρός να κόψεις κάτι...

εμένα είχε αλλεργία στα γαλακτοκομικά και για 6 μήνες τα έκοψα τελείως...

μετά όμως τα επανεισήγαγα...

η μαγιά της μπύρας κάνει καλό, αλλά προτίμησε να πίνεις χωρίς αλκοόλ!

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D Ευχαριστώ για τις πληροφορίες culte και όλες τις μανούλες που με βοηθήσατε με την ενημέρωση. Αλλά μπυρίτσα χωρίς αλκοόλ γίνεται μωρέ; :confused::confused::confused:Ας είναι, θα ψάξω να βρω στο σούπερ μάρκετ και αν μου αρέσει θα την πίνω.

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D Ευχαριστώ για τις πληροφορίες culte και όλες τις μανούλες που με βοηθήσατε με την ενημέρωση. Αλλά μπυρίτσα χωρίς αλκοόλ γίνεται μωρέ; :confused::confused::confused:Ας είναι, θα ψάξω να βρω στο σούπερ μάρκετ και αν μου αρέσει θα την πίνω.

καλησπέρα οι απαγορεύσεις είναι αρκετές όταν υπάρχει ένδειξη στο μωρό αν δεν ειδές τίποτα ανησυχητικό μπορείς να πίνει μια μπύρα το βραδύ η ενα ποτήρι κρασάκι όχι υπερβολής πόσο είναι το μωράκι σου ?


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...