Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

      • Μου αρέσει 1

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ !!!


Recommended Posts

Mema μου μην αγχώνεσαι κοριτσάκι.. είμαι σίγουρη ότι όλα θα γίνουν όπως πρέπει, στην ώρα τους και σωστά..

Κι εγώ θα κάνω ενέσεις ηπαρίνης από την μέρα της εμβρυομεταφοράς και για το α' τρίμηνο σίγουρα. Μετά αναλόγως των αποτελεσμάτων κάποιων αιματολογικών που θα χρειαστεί να ξανακάνω θα αποφασίσει ο γιατρός μου..

Ας μείνω εγώ έγκυος και ας πάνε όλα καλά και δεν με νοιάζει τίποτε... Και να φανταστείς ότι έχω φοβία με τις βελόνες γενικότερα αλλά μπρος στο μπεμπέ δεν βάζω τίποτε..

Δομνινα μου αν επιτρεπεις βεβαια αυτος ηταν ο λογος της παλινδρομης που ειχες και γι αυτο σου πε για την ηπαρινη?


C17Yp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 580
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια

επειδή άνοιξα ένα θέμα στο Parents σχετικό με την νέα μέθοδο πριν τη μικρογονιμοποίηση η οποία γίνεται στις περιπτώσεις όπου το σπέρμα έχει υψηλή κατάτμιση http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=67183 . Αν κάποια έχει κάποιες πληροφορίες για το θέμα θα την ευχαριστούσα να μου απαντούσε

Link to comment
Share on other sites

Mema μου και στην πρώτη εγκυμοσύνη μου έκανα ενέσεις ηπαρίνης προληπτικά μιας και είχε βρεθεί ετεροζυγώτης σε κάποια γονίδια θρομφοφιλίας.. Τώρα όμως έκανα και κάποιες συμπληρωματικές εξετάσεις σε αιματολόγο που δείξαν ότι πάσχω από συγκεκριμένο σύνδρομο του οποίου μέρος της αντιμετώπισης είναι και οι ηπαρίνες.. Περισσότερο το σύνδρομο έφταιγε για την παλίνδρομη παρά οτιδήποτε άλλο..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δομνινα μου

Εγω ειμαι ομοζυγωτης σε καποιο γονιδιο και οπως μου πε θα κανω προληπτικα τις ενεσεις ηπαρινης .ποιο ειναι αυτο το συνδρομο δηλαδη εκτος απο τις ηπαρινες πρεπει να κανεις και κατι αλλο??


C17Yp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mema μου πάσχω από αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο το οποίο ευθύνεται για δημιουργία αρνητικού περιβάλλοντος στη μήτρα και δεν αφήνει το έμβρυο να αναπτυχθεί, όπως επίσης δημιουργεί κάποια αντισώματα τα οποία επιτίθενται στο έμβρυο και δεν το αφήνουν να μεγαλώσει, εξ' ου και η παλίνδρομη. Εγώ θα πρέπει να κάνω δύο θεραπείες με ανοσοκαταστολείς, τη μια πριν την ωοληψία και την δεύτερη όταν και εάν με το καλό έχουμε θετικό τεστ κύησης. Ύστερα από αυτές τις θεραπείες θα είμαι καλυμμένη αλλά παράλληλα θα πρέπει να κάνω τις ηπαρίνες και να παίρνω και salospir... τι τραβάμε για να γίνουμε μάνες!!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mema μου πάσχω από αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο το οποίο ευθύνεται για δημιουργία αρνητικού περιβάλλοντος στη μήτρα και δεν αφήνει το έμβρυο να αναπτυχθεί, όπως επίσης δημιουργεί κάποια αντισώματα τα οποία επιτίθενται στο έμβρυο και δεν το αφήνουν να μεγαλώσει, εξ' ου και η παλίνδρομη. Εγώ θα πρέπει να κάνω δύο θεραπείες με ανοσοκαταστολείς, τη μια πριν την ωοληψία και την δεύτερη όταν και εάν με το καλό έχουμε θετικό τεστ κύησης. Ύστερα από αυτές τις θεραπείες θα είμαι καλυμμένη αλλά παράλληλα θα πρέπει να κάνω τις ηπαρίνες και να παίρνω και salospir... τι τραβάμε για να γίνουμε μάνες!!

Δομνίνα, πώς έγινε η διάγνωση γι αυτό; Με αιματολογικές;

Link to comment
Share on other sites

Ελαφάκι μου,

πριν ξεκινήσω την προσπάθεια εξωσωματικής είχα κάνει ένα ολόκληρο πακέτο εξετάσεις θρομβοφιλίας στις οποίες βρέθηκαν κάποιοι δείκτες επηρεασμένοι. Μετά την παλίνδρομη ο γυναικόλογος μου μου είπε ότι καλό θα ήταν να με έβλεπε ένας αιματολόγος που είναι ο πλέον αρμόδιος για τη θρομβοφιλία. Πήγα λοιπόν σε αιματολόγο αρχικώς για να διασταυρώσουμε αν όντως είμαι θρομβοφιλική και αν πρέπει να ακολουθήσω συγκεκριμένη θεραπεία. Πήγα λοιπόν, μου πήρε ιστορικό, κοίταξε όλες τις εξετάσεις που είχα και μου έκανε κάποιες συμπληρωματικές. Από τις συμπληρωματικές ανακαλύψαμε το συγκεκριμένο σύνδρομο, το οποίο δεν θα μπορούσαμε να το είχαμε βρει πριν την εγκυμοσύνη μιας και ενεργοποιείται μόνο σε περίπτωση εγκυμοσύνης...

Τέλος καλό.. όλα καλά ελπίζω να πάνε στη δεύτερη προσπάθεια!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΘΑ ΚΙ ΕΓΩ

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΒΙΡΓΙΝΙΑ

ΕΛΑΦΑΚΙ ΙΣΩΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΙΣΩΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΓΙΑ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ Η ΦΥΣΗ ΞΕΡΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΣΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 100% ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ. ΑΛΛΟ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΚΙ ΑΛΛΟ Η ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ. ΜΗ ΜΟΥ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. ΕΓΩ ΠΑΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ. .......


Και περπατάω και πέφτω και ξανασηκώνομαι και συνεχίζω. Αλλά κουράζομαι γιατί πέρασε καιρός που περιμένω ...

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΘΑ ΚΙ ΕΓΩ

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΒΙΡΓΙΝΙΑ

ΕΛΑΦΑΚΙ ΙΣΩΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΙΣΩΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΓΙΑ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ Η ΦΥΣΗ ΞΕΡΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΣΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 100% ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ. ΑΛΛΟ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΚΙ ΑΛΛΟ Η ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ. ΜΗ ΜΟΥ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. ΕΓΩ ΠΑΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ. .......

Το κατάλαβες, έτσι; Αγχώνομαι μήπως έχω κάτι και δεν το έχω βρει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κοριτσάκια..

Γατούλα σιγά μη βρεις ραντεβού σε ελληνικό νοσοκομείο τον Αύγουστο.. Εγώ είχα πάει πέρσι να κλείσω ραντεβού τον Ιούλη για τον Σεπτέμβρη και τελικά μου κλείσαν αρχές Νοέμβρη... είμαστε για γέλια και για κλάμματα ταυτόχρονα..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΔΟΜΝΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ. ΤΟ ΑΜΕΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗ ΣΚ@#$ΟΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΘΕΛΕΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. Η ΒΛΕΚΕΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ:( ΑΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

ΕΛΑΦΑΚΙ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ? ΝΑ ΠΑΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ? ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ. ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΩΡΙΜΑΣΕ ΤΟ ΩΑΡΙΟ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ? ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΕΜΦΥΤΕΥΣΗΣ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΟ ΛΟΓΟ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

ΤΟ ΒΙΡΓΙΝΑΚΙ ΕΦΥΓΕ Ε? ΤΙ ΩΡΑΙΑ!

ΔΟΜΝΙΝΑ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΧΟΡΟΙ:)


Και περπατάω και πέφτω και ξανασηκώνομαι και συνεχίζω. Αλλά κουράζομαι γιατί πέρασε καιρός που περιμένω ...

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΜΝΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ. ΤΟ ΑΜΕΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗ ΣΚ@#$ΟΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΘΕΛΕΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. Η ΒΛΕΚΕΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ:( ΑΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

ΕΛΑΦΑΚΙ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ? ΝΑ ΠΑΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ? ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ. ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΩΡΙΜΑΣΕ ΤΟ ΩΑΡΙΟ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ? ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΕΜΦΥΤΕΥΣΗΣ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΟ ΛΟΓΟ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

ΤΟ ΒΙΡΓΙΝΑΚΙ ΕΦΥΓΕ Ε? ΤΙ ΩΡΑΙΑ!

ΔΟΜΝΙΝΑ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΧΟΡΟΙ:)

Ναι Νικάτ μου έτσι είναι. Καλά αν αναλογιστούμε πόσα λεφτά έχουμε πετάξει... Τι να κάνουμε όμως? Κανε τις εξετάσεις αναγκαστικά έξω, να μη χάσεις το μήνα περιμένοντας τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες και καλή επιτυχία. Αν και εγώ θα μπω στη λίστα του Νοεμβρίου, θα σας παρακολουθώ και θα λέω μια καλημέρα. Επειδή αρχίζω και ψάχνομαι πολύ τον τελευταίο καιρό το μόνο που θα συνέστηνα σε όλες είναι να ξεψαχνιστείτε. Ειδικά αν είσαστε πάνω από 35 όπου τα περιθώρια αρχίζουν και στενεύουν. Κάνετε όσες περισσότερες εξετάσεις μπορείτε. Οι γιατροί αδιαφορούν ή αρνούνται να τις προτείνουν. Φροντίζουν την τσέπη μας, αλλά πολλές φορές η άγνοια δημιουργεί περισσότερα έξοδα... χωρίς να βάλω το ψυχικό κόστος (και όλα αυτά τα λέω από προσωπική πείρα-ο παθών που έμαθε κατόπιν εορτής). Εξετάσεις θρομβοφιλίας, κυστικής ίνωσης, καρυτότυπου, PCR (ιστού περιόδου για μυκόπλασμα-ουρεόπλασμα-χλαμύδια), ΝΚ, κατάτμισης dna σπέρματος. Ξεψαχνίστε και μόνες σας το πρόβλημα υπογονιμότητας ψάχνοντας ελληνικά και ξένα sites πολλές φορές θα βρείτε απίθανες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...