Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Bluee19 είπε:

      Μακαρι κάποια στιγμή όλες να τα καταφέρουμε !!! Σου εύχομαι και εσυ σύντομα με ένα μωράκι 🙏🏼🙏🏼

      Θα τα καταφέρουμε κοριτσάκι μου.. δεν αμφιβάλλω στιγμή..! Και ξέρω ότι αυτή τη στιγμή τα βλέπεις όλα μαύρα.. απλά θέλει χρόνο.. χρόνο να πενθησεις για το εμβρυακι σου.. χρόνο να μαζέψεις τα κομμάτια σου.. και χρόνο μέχρι να έρθει το τυχερό θαυματακι σου.. όλα όμως θα γίνουν στην ώρα τους..! Όλα θα πάνε καλά στο τέλος..! 

      πρίν από 10 λεπτά , Bluee19 είπε:

      Μακαρι κάποια στιγμή όλες να τα καταφέρουμε !!! Σου εύχομαι και εσυ σύντομα με ένα μωράκι 🙏🏼🙏🏼

      Και μην ξεχνάς πόσο σημαντικό είναι το πόσο εύκολα πιάνεις!! Η μήτρα σου είναι απόλυτα δεκτική!! Πλέον είναι απλά θέμα χρόνου και θέμα υγιούς εμβρύου.. Ξέρω ότι δεν σου δίνει ιδιαίτερη παρηγοριά αυτό αυτή τη στιγμή όπως δεν έδινε και σε εμένα.. ούτε υπάρχουν ουσιαστικά λόγια παρηγοριάς να απαλύνουν το πόνο σου.. απλά δεν πρέπει να το βάλεις κάτω και με το χρόνο κάπως θα απαλύνει.. το τυχερό όμως θα έρθει, το πιστεύω απόλυτα..! 

Μανούλες Μαΐου 2016


Ioio

Recommended Posts

Καλημέρα κ απο εμάς κοριτσια.... Τι κανετε; Εμείς καλά είμαστε, μεγαλώνουμε! Άλλες μέρες είναι εύκολες άλλες πιο δύσκολες, αλλά σε γενικές γραμμές πάμε καλά......

Μαρτη μου, μπράβο σας, πάτε μια χαρά με τα ζουζούνια σου που ζουζούνιζουν! Αυτό με το λοξυγκα το έχουμε κι εμείς..... Αρκετά συχνά....

Ζετα να σε ρωτήσω, ποιο γάλα δίνεις; Εγω δίνω frezylac της freZyderm κ πάμε καλά.... Ελάχιστους κολικούς κ το μωρό το πίνει με ευχαρίστηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κ απο εμάς κοριτσια.... Τι κανετε; Εμείς καλά είμαστε, μεγαλώνουμε! Άλλες μέρες είναι εύκολες άλλες πιο δύσκολες, αλλά σε γενικές γραμμές πάμε καλά......

Μαρτη μου, μπράβο σας, πάτε μια χαρά με τα ζουζούνια σου που ζουζούνιζουν! Αυτό με το λοξυγκα το έχουμε κι εμείς..... Αρκετά συχνά....

Ζετα να σε ρωτήσω, ποιο γάλα δίνεις; Εγω δίνω frezylac της freZyderm κ πάμε καλά.... Ελάχιστους κολικούς κ το μωρό το πίνει με ευχαρίστηση!

Του δινω το Hipp το βιολογικο, προσπαθω να αποφυγω το αντιαναγωγικο. Ξεκινησαμε κ εμεις με το fresylac αλλα ο αντρας μου ηθελε το γαλα του μικρου να εινα βιολογικο οποτε ψαξαμε για το καλυτερο βιολογικο. Δυστυχως η τιμη του ειναι 18 ?, ευτυχως υπαρχουν κ τα internetικα φαρμακεια και το βρισκουμε 13 ? τσ 600 γραμμαρια

Παντως και αυτο που του δινεις θεωρειται απο τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον πιστευεις οτι μια σκονη εργαστηριου ειναι καλυτερη για το παιδι σου, απο κατι που το φτιαχνεις εσυ απο το ιδιο σου το αιμα το οποιο ετρεφε το παιδι σου επι 9 μηνες, παω πασο. Απλα ειναι κριμα και λυπαμαι που σκεφτεσαι ετσι. Δεν αξιζει να προσπαθησω να σε πεισω. Να χαιρεσαι το παιδακι σου!


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου αρεσε το hipp αλλά ο άντρας μου ήθελε frezylac! Ευτυχώς είναι κ αυτό βιολογικό!!! Πάει καλύτερα το μωράκι σου; Απο κολικούς έχετε καθόλου;

Το frezylac το βιολογικο ειναι πολυ καλο, ειναι η ιδια φορμουλα με το hipp. Απο κολικους εχουμε πολλους!!! Ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα...Το λυπαμαι το καημενο, δεν του φτανουν οι καουρες εχει και τους κολικους. Πριν λιγο περασαμε εναν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα έχει λιγους κολικούς προς το παρόν κ δεν αντέχω να το βλεπω να υποφέρει..... Μια φίλη μου μου είπε θα σταματήσουν οι πολικοί κ θα έρθουν τα δόντια, εκεί να δεις τι έχει να γίνει!!! Κρίμα να έχει κ καούρες το μωράκι σου.... Θα περάσουν όλα όμως, αυτό να θυμάσαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια!

Κι εμείς μεγαλώνουμε με αποκλειστικό θηλασμό και χωρίς προβλήματα γενικά!

Τώρα αρχίζει και έχει πιο πολύ αλληλεπίδραση με το περιβάλλον. Βρίσκει πράγματα που της αρέσουν, την τρομάζουν κπ θόρυβοι. Πολύ χαίρομαι! Είμαι χαζομαμά μεγάλη!

Φιλιά σε όλες και τα μωράκια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χαίρομαι που σας βοηθσα με το θηλαστρο. Περί θηλαστρου ούτι άλλο θέλετε πείτε. Έχω γίνει εξπερ.

Ζετα μου μη στεναχωριεσαι καθόλου. Πέρα από αυτά που ακούμε ο θηλασμός δυστυχώς δεν είναι γα όλες..όπως έχω ξαναπεί ηψυχικη υγεία της μαμας πάνω απ ολα.ουτε κι εγώ Κατάφερα να θηλασω και έχω βαρεθει να ακούω οτι δεν προσπάθησα αρκετά. Προσπάθησα αλήθεια αλλά ένα μωρό σε υστερία κι εμένα να το μπουκωνω με το ζόρι κάτι μου λέει ότι δεν είναι και η καλύτερη αρχή για χτίσιμο σχέσης μαμας-παιδιου. Οπότε παιδευομαι να δίνω αποκλειστικά το γάλα μου με το θηλαστρο...invisible μην είσαι τοσο αυστηρή με το θέμα του θηλασμού. κανένας δεν αμφισβητεί ότι το μητρικό γάλα είναι η τελειότερη τροφή για τα μωράκια μας, δυστυχως όμως υπαρχουν και μαμαδες που δεν τα καταφέρνουν η μωράκια που δεν τα καταφέρνουν. Απο το να γινεται ή μαμα εμμονικη και να στεναχωριεται να πιέζει το παιδί και να στρεσαρονται και να υποφέρουν και οι 2 χίλιες φορές προτιμότερο είναι να δώσει ξενο. εφόσον ή ζετα προσπάθησε υποθέτω και δεν το δέχτηκε το παιδί ο γάλα γιατί να το βασανίζει?

αερια κι εμείς έχουμε πολλά άλλα ευτυχώς τελευταία πάμε καλύτερα...ψιλοστρωνουν και οι κενώσεις, δεν κάνει πια σε κάθε αλλαγμα πάνας. Τα κορίτσια που αντιμετωπίζουν κόλικους σας προτείνω τα μπουκάλια της mam τα anticolic. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλά, και χω δοκιμάσει πολλές μάρκες chicco, nuk, medela calma και δε θυμάμαι τι άλλο.

Εμβόλια κάναμε κι εμείς 2. Το εξαπλο κι άλλο 1. Ανεβασαμε και πυρετουλι για μερικές ώρες αλλά το ξεπέρασαμε χωρίς ντεπον.

Κορίτσια τα μωράκια σας γυρνάνε το κεφάλι προς την πήγη του ήχου?πχ αν κάνετε ενσν θόρυβο να κουνισετε μία κουδουνίστρα που το μωρό δεν βλέπει, γυρίζει?εμένα όχι ακομα... επίσης τα κορίτσια που θηλάζουν ααασ αποκλειστικά δίνετε σταγόνες βιταμίνης D? Εγώ ολο το ξεχναω...

Τι γνώμη έχετε για το προαιρετικο εμβόλιο της μηνιγγίτιδας? Θα το κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια στην παρέα σας!το ζουζουνάκι μας είναι μόλις 55 ημερών κ θηλάζω δίνοντας της κ συμπλήρωμα όταν χρειαστεί...να ρωτήσω εσείς βάφετε μαλλιά νύχια; γιατί χρειάζεται μια ανανέωση κ η μανούλα έτσι δεν είναι; χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμείς, τώρα το καλοκαίρι δεν δίνουμε βιταμίνη, γιατί μένει αρκετά στον ήλιο. Μετά θα συνεχίσουμε σίγουρα μέχρι το εξάμηνο.

Νομίζω ότι ο δικός μου παιδίατρος δεν το συστήνει, πότε το κάνουν; νόμιζα μετά τα δύο.

Αλήθεια, το μωράκι σου πόσα κιλά είναι και πόσο γάλα πίνει; ρωτάω γιατί έχω μία υποχρέωση μέσα στον Αύγουστο και θα την αφήσω 2 μέρες για 10 ώρες την κάθε μέρα και δεν ξέρω πόσο να της αφήσω.

Ίνα, καλώς ήρθες! Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Εγω βάφω μαλλιά κανονικά και νύχια - μία φορά έχω καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια & τα μωράκια τους!!

Πετάχτηκα από δίπλα (Μανούλες Απριλίου 2016) να δώ τι κάνετε...

Peply & Zeta κι εμένα ο μικρός μου ξεκίνησε έντονους κολικούς από 15 ημερών (με σφιξίματα, κλάματα, χτυπιότανε πραγματικά!) & καταφέραμε με ειδικό γάλα για τους κολικούς (το sanilac AC της Γιώτης τιμή 10,85? στο φαρμακείο) & τα μπιμπερό Dr Brown λίγο πριν κλείσει τον 2ο μήνα, να του κοπούν μαχαίρι!!

Όσο για το θέμα του θηλασμού, θα συμφωνήσω απόλυτα με την Nymeria.

To σημαντικότερο απ'όλα είναι η ψυχική υγεία της μητέρας & του μωρού!

Σίγουρα το να μπορείς να θηλάσεις αποκλειστικά το παιδί σου, είναι ότι πιο ιδανικό & πολύτιμο μπορεί να δώσει μια μητέρα στο ξεκίνημα της ζωής του παιδιού της! Αλλά υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί αυτό να μην πετύχει από την μια ή την άλλη πλευρά..εεεε τότε είναι απαράδεκτο να βάλουμε σε αυτή την μητέρα την ταμπέλα της αποτυχημένης!!:evil:

Όλες έχουμε ένα κοινό στόχο...να βλέπουμε τα παιδιά μας υγιή & δυνατά για μια ολόκληρη ζωή!!:D


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να'τα παλι τα μαμαδομετρα.. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το παιρνετε προσωπικα η "μυγιαζεστε" οταν σας λενε κατι.. Τα ιδια συμβαινουν και στις αντιπαραθεσεις μεταξυ φυσιολογικου τοκετου- καισαρικης. Δεν κατηγορει κανεις τις μαμαδες που δεν θηλασαν η που δεν γεννησαν φυσιολογικα, αλλα εκεινους που δεν τις βοηθησαν. Και οταν ενας επαγγελματιας υγειας (γιατρος-παιδιατρος κλπ) σου λεει πως το γαλα σου ειναι βαρυ, δεν φτανει, ειναι ετσι η γιουβετσι, ε κατι δεν παει καλα, γιατι πολυ απλα δεν ισχυουν αυτα. Η μονη περιπτωση που μπορει να ενοχλει το γαλα ειναι σε περιπτωση αλλεργιων, οπου και εκει με την καταλληλη αποχη απο τις αλλεργιογονες τροφες, γινεται και παλι καταλληλο. Το οτι ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας συστηνει αποκλειστικο θηλασμο για 6 μηνες και συνεχιση εως τα 2 ετη, δεν ειναι τυχαιο. Ολα αυτα εχουν βγει μεσα απο επιστημονικες ερευνες, δε τα λεει καποιος αυθαιρετα. Αλλα στην εποχη μας που εχουμε τα μεσα να ψαχτουμε και η γνωση ειναι μες τα ποδια μας, ειναι κριμα να εχουμε παρωπιδες και να μην κοιταμε λιγο μακρυτερα.


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χαρουμενες μαμαδες Μαιου!! "Πετάγομαι" λιγο απο το καφε του Απριλίου. Παρακολουθησα την συζητηση και δεν μπορεσα να βρω καποιο επιστημονικό αρθρο ή οδηγία που να συνδεει τα αντισωματα με 20 μερες. Μου φαινεται λαθος και ειναι τραγικο ενας γιατρός να λεει τετοιες ανακρίβειες και να αναπαραγονται σαν αληθειες. Αν καποιος βρει κατι σχετικό ας το μοιραστει. Τη μονη σύνδεση που βρήκα ειναι πυαρ-αντισωματα αλλα αυτο δεν ειναι 20 μερες ειναι πολυ λιγοτερο οποτε η δήλωσή του γιατρου παραμενει λάθος συμφωνα με αυτο. Σχετικα με τα οφέλη του μητρικού και την σύγκριση με τη σκονη νομιζω οτι ολοι οσοι ενδιαφερομαστε ξερουμε τις τεραστιες διαφορες. Ακομη και αν ειναι "βιολογικη" αυτη η ταμπελα δεν φτανει για να αντικαταστισει πληρως το μητρικο προφανως. Τελος ειναι κριμα να γινεται επιθεση στις μαιες αδιακρίτως και να θεωρουμε "υπουλο σχέδιο" την προαγωγή του μητρικου γαλακτος. Νομιζω θα πρεπει να λεμε παλι καλα που ζουμε σε αυτη την εποχη και να μην ψάχνουμε ιστοριες συνομωσίας. Το οτι το προγραμμα «ΑΛΚΥΟΝΗ» ηταν το Εθνικό Πρόγραμμα Προαγωγής του Μητρικού Θηλασμού που συγχρηματοδοτήθηκε απο το ΕΣΠΑ και ειχε μαλον επιτυχια για να γινει τοσο γνωτο δεν σημαινει οτι ολες οι μαιες και μαλιστα μετα τη ληξη του πληρωνονται απο το ΕΣΠΑ. Οχι οτι αυτο θα ηταν κακο βεβαιως.. Δεν ειναι δαιμονισμένο το ΕΣΠΑ. Ειδικα οταν αξιοποιούνται σωστα τα χρηματα του. Τελος θα ηθελα να πω οτι φυσικά και καμια μαμα δεν φτανει ο θηλασμός να την χαρακτηρίσει καλη ή κακή. Ειναι άπειρα αυτα που θα δωσουμε στα παιδιά μας, απειρα τα χρονια που θα τα συνοδεψουμε και θα κερδισουμε τη θέση μας στην καρδια τους σαν η "καλυτερη μαμα του κοσμου". Και φυσικα μπορούμε να εχουμε θηλασει ή και μη , μπορουμε να εχουμε γενννησει φυσικα ή και μη. Αλλα και τα δύο ειναι δύσκολα και δεν χαρίζονται χωρις προσπαθεια. Οπως υπαρχουν γυναικες που δεν προσπαθουν αρκετα να γεννησουν φυσικα ετσι υπαρχουν και γυναικες που προτιμούν πιο ευκολα την ευκολη λυση του ξενου -βιολογικου παντα- γαλακτος. Οταν ακουει κανειςντον αγωνα της Μάρτη δεν μπορεί κανεις παρα να τη θαυμασει για την επιμονη και υπομονη με τον θηλασμο. Δεν νομιζω οτι σε πολλες εχει χαριστει ο αποκλειστικός θηλασμός. Ολες παλέψαμε λιγο ή περισσοτερο για να τον κατακτήσουμε και προσωπικά αν δεν ηταν η μαια μου θα ειχα αποτυχει εκτος των αλλων καινλόγω ιατρικού λόγου που οι γιατροι παρεβλεψαν..

Link to comment
Share on other sites

Επισης συμφωνω με Αναστασια ότι το σημαντικότερο ειναι η ψυχικη υγεια της μαμας και του μωρου. Αλλα οταν κάποιος δεν αντεχει κατι ειναι καλυτερο να λεει δεν μπορεσα ψυχικά να το αντεξω και ηταν πολυτιμοτερο για το παιδι μου να ειμαι ψυχικα καλα απο το να πινει μητρικο γαλα. Προφανως και ειναι λογικο και σωστο αλλα τα αλλα περι 20 ημερών και δεν ειχα γαλα / ηταν βαρυ / ηταν ελαφρύ κτλ αποτελούν ίσως παραπληροφόρηση για αλλες μαμαδες που προσπαθουν ή θα προσπαθήσουν

Link to comment
Share on other sites

Οταν ακουει κανειςντον αγωνα της Μάρτη δεν μπορεί κανεις παρα να τη θαυμασει για την επιμονη και υπομονη με τον θηλασμο. Δεν νομιζω οτι σε πολλες εχει χαριστει ο αποκλειστικός θηλασμός. Ολες παλέψαμε λιγο ή περισσοτερο για να τον κατακτήσουμε και προσωπικά αν δεν ηταν η μαια μου θα ειχα αποτυχει εκτος των αλλων καινλόγω ιατρικού λόγου που οι γιατροι παρεβλεψαν..

Αυτο ρε φιλε... Δεν ξερω αν θα το καταφερνα... Μαλλον οχι δηλαδη...


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...