Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, *Vasoula είπε:

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

      Δεν είναι έντονο όχι.. ελαφρύς πονος περιοδου θα το έλεγα..  έστειλα στην γιατρό καλού κακού.. μου είπε είναι από την προγεστερονη! Όλα οκ

      • Μου αρέσει 3

Μανούλες Μαΐου 2016


Ioio

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Μαρτη μου δεν καταλαβαινω γιατι εχετε προβλημα με το εμβολιο. Εμεις αυτο το εμβολιο καναμε αλλα η γιατρος δεν μας ειπε να το βρουμε εμεις, το ειχε ετοιμο η ιδια. Μας εξηγησε οτι δεν ειναι πολυ ασφαλες να το βρισκουμε εμεις και να το αποθηκευουμε στα δικα μας ψυγεια, γι αυτο κ ειναι υποχρωση του γιατρο να το εχει ο ιδιος. Ασε που ειναι πααααρα πολυ σημαντικο τα εμβολια να γινονται στην ωρα τους. Σκεψου μηπως πρεπει να βρεις αλλο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Το επομενο εμβολιο μας πρεπει να το κανουμε 30 Αυγουστου κ η γιατρος μας ζητησε οπου και να ειμαστε να γυρισουμε για να το κανουμε γιατι αλλιως ακομα και για 15 μερες διαφορα χαλαει η " σειρα" των εμβολιων!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου!!σας διαβαζω απλα δν 2χω χρονο να γραψω κ τωρα σας γραφω με τη μπεμπα να εχει κανει για μαξηλαρι το στηθος μου χαχα..

Ολα καλα κ εμεις..την αλλη εβδομαδα παμε 2 μηνων κ εχουμε κ εμβολιο..απο κολικους πολλα σφηξιματα με πονους μεχρι να αεριστει η να κανει κακα αλλα μετα ξυπναει κ δν ξανακοιμαται με τοσο σφίξιμο..τι να κανω..

Το αλμα της 8ης 9ης εβδομαδας εχει να κοιμαται σερι 5 ωριτσες;;;αληθεια;;;εμεις διανυουμε υην 7η κ νομιζω δν εχουμε ξεπερασει το αλμα της 5ης εβδομαδας..για δωστε τα φωτα σας στα αλματα..

ερη μου εμενα μετα το σφιξιμο χαλαρωνουν και κοιμουνται.... κυριως οταν ειναι νυχτα.... την μερα μετα το σφιξιμο ε την παλευουμε την γκρινια!!!!!!

κοιτα παρακατω για τα αλματα!!!!!

στα αλματα αναπτυξης καθε παιδι κατορθωνει κατι που προηγουμενα δεν εκανε..... δεν νομιζω ερη μου να ειναι καποια συγκεκριμενη επιτευξη!!! απλα στην ηλικια φτιαχνουν ωραριο φαγητου υπνου!!!!

Εμενα πανω απο 4 σερι, δεν κοιμαται. Και μονο με πιπιλα και να του κραταω το χερακι μεσα απο τα καγκελα του λικνου, χαχα!

αορατουλα......τι ομορφη εικονα!!!!!

ασε εκτος το ενα τετραωρο την νυχτα.... εξακολουθουν πικοιλια... δυωρα... αλλα κυριως τριωρα στην διαρκεια της μερας!!!!!

Μαρτη μου δεν καταλαβαινω γιατι εχετε προβλημα με το εμβολιο. Εμεις αυτο το εμβολιο καναμε αλλα η γιατρος δεν μας ειπε να το βρουμε εμεις, το ειχε ετοιμο η ιδια. Μας εξηγησε οτι δεν ειναι πολυ ασφαλες να το βρισκουμε εμεις και να το αποθηκευουμε στα δικα μας ψυγεια, γι αυτο κ ειναι υποχρωση του γιατρο να το εχει ο ιδιος. Ασε που ειναι πααααρα πολυ σημαντικο τα εμβολια να γινονται στην ωρα τους. Σκεψου μηπως πρεπει να βρεις αλλο γιατρο.
Το επομενο εμβολιο μας πρεπει να το κανουμε 30 Αυγουστου κ η γιατρος μας ζητησε οπου και να ειμαστε να γυρισουμε για να το κανουμε γιατι αλλιως ακομα και για 15 μερες διαφορα χαλαει η " σειρα" των εμβολιων!!!

ζετακι μου περι εμβολιων το συγκεκριμενο εχει πολλες παραλλαγες......

νομιζω οτι οταν τα αρχιζεις και εχει δοσεις.... τοτε πρεπει να γινονται ακριβως στην ωρα τους (σαν την αντιβιωση). σ' ευχαριστω παντωςθα το ψαξω!!!!!! εσεις τι κανετε κατα τ' αλλα?????

εμεις συνεχιζουμε τις βολτες καθε μερα.. παρατηρησα οτι οταν βγουμε το βραδακι και εχει ακομα φως δεν γκριναζουν.......οταν βγουμε μετα τις εννια και..... που σκοτεινιαζει εχουν γκρινια!!!!

εννοειτε οτι πρεπει να εχουν φαει και οι δυο καργα!!!!!!!!!

που ειστε οι υπολοιπες?????? φιλακια ξυμερωσε για τα καλα... αςπαρω κι εγω εναν πρωινο υπνακο!!!!

σας γλυκοφιλω μανουλες και βρεφακια μου!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με προβληματισε ειναι το γεγονος οτι σας εβαλε να το βρειτε και προφανως να το αποθηκευσετε μεχρι να το κανετε το εμβολιακι. Παντως κι ςμεις της μιας δοσης καναμε. 30 Αυγουστου ειναι να κανουμε διαφορετικο εμβολιο. Απλα επρεπε να κλεισουμε ραντεβου για εμβολιο 20 μερες πριν για να εχει εφοδιαστει η γιατρος με τα εμβολια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, κορίτσια! Διαβάζω τα νέα σας! Τα μωράκια μας μεγαλώνουν μια χαρά!

Ζέτα, κι εμείς μόνοι μας βρίσκουμε τα εμβόλια, αλλά το αποθηκεύει ο φαρμακοποιός μέχρι το ραντεβού με το γιατρό. Πρώτη φορά ακούω γιατρό να τα βρίσκει ο ίδιος. Πολύ βολικό!

Η μικρή μου, ευτυχώς, κοιμάται καλά. 4-5 ώρες και μετά δύο 2,5ωρα σύνολο 10 ώρες κάθε βράδυ. Τρώει γρήγορα το βράδυ και πιστεύω ότι μόνο ξεδιψάει. Ελπίζω από το φθινόπωρο που θα δροσίσει να κοιμάται πλέον συνεχόμενα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!!! Ζέτα μου πιστεύεις οτι με το θηλασμό επιβαρύνονταν η κατάσταση ; Εμένα ειχε ο γιος μου και σε καταλαβαίνω δεν προλάβαινα να τον αλλάξω ρουχα έκανε μετο συνέχεια αλλα μετα τον τέταρτο μήνα που ξεκινάνε το φαγητό θα δεις μεγάλη βελτίωση και μετα τον έκτο σχεδόν θα εξαφανιστεί !!! Αυτα τα στάδια που λέτε με τις εβδομαδες δεν τα καταλαβαίνω βρε κορίτσια τι ειναι ; Η μικρή μου ειναι πολυ ήσυχη ξυπνάει τρώει κάθεται λιγο και μετα ξανά κοιμάται μέρα νύχτα λιγο το απόγευμα κάθεται κανενα 2ωρο αλλα και παλι ήσυχη άλλο που σκάει και χαμόγελα τωρα και η Γωγουλα της ειναι χοντρή χα χα χα ! Όσο αφορά τον θηλασμό θηλάζω παντού!!! Όπου κι αν ειμαι οταν θελει να φάει θα φάει !!! Φιλια σε όλες σας καλα να περνατε απολαύστε το !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου η παλυνδρομηση υπηρχε απο την γεννηση αλλα η δυσφαγεια δημιουργηθηκε με το γαλα μου γιατι ηταν αρκετα "βαρυ" . Το μωρακι μου μολις πηγαινε να θηλασει ουρλιαζε απο τον πονο στο στομαχακι του. Ηταν κειμα να περναμε τοση ταλαιπωρια μονο κ μονο για να λεω οτι δινω στο παιδι μητρικο γαλα...

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου η παλυνδρομηση υπηρχε απο την γεννηση αλλα η δυσφαγεια δημιουργηθηκε με το γαλα μου γιατι ηταν αρκετα "βαρυ" . Το μωρακι μου μολις πηγαινε να θηλασει ουρλιαζε απο τον πονο στο στομαχακι του. Ηταν κειμα να περναμε τοση ταλαιπωρια μονο κ μονο για να λεω οτι δινω στο παιδι μητρικο γαλα...

Ζετα μου, σορρυ κιολας, αλλα οποιος και να στο ειπε αυτο, ειναι ασχετος και εγκληματικο αυτο που σου ειπε. Καταρχας, που ξερεις αν πονουσε? Μηπως απλα ειχες υπερπαραγωγη με αποτελεσμα να πνιγεται το μωρο? Εχω αγανακτησει που για ολα κατηγορουν το μητρικο γαλα, που ειναι το πιο καταλληλο για ολα τα μωρα!!!


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ξερω οτι περασα 35 μαρτυρικες μερες θηλασμου και οτι με το ξενο βιολογικο γαλατακι ολα ειναι μια χαρα... 3 γιατροι μου μιλησαν για την δυσφαγεια στο γαλα μου. Βεβαια αν εισαι και εσυ γιατρος invisible δεν χανω τιππτα να παρω μια τεταρτη γνωμη. Το καλο ειναι οτι το δικο σου το παιδακι μπορεις και το θηλαζεις κ φυσικα δεν σου ευχομαι σε καμια περιπτωση να περασεις ο, τι περασα σε επομενο παιδακι που θα κανεις. Ιατρικα λοιπον τα αντισωματα το παιδακι τα παιρνει τις πρωτες 20 μερες θηλασμου. Οσο για το μητρικο γαλα...ειναι πραγματι φοβερο αλλα οχι η λυση για οτιδηποτε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν παλι πιστευεις οτι το μητρικο γαλα ειναι το καλυτερο για ολα τα μωρα τοτε πρεπει να μιλησεις με γιατρους( παιδιατρους κ γυναικολογους) για να σου εξηγησουν οτι περα απο τους κολικους υπαρχουν κ αλλα προβληματα που αντιμετωπιζουν τα νεογεννητα τα οποια αναγκαζονται να μπαινουν σε φαρμακευτικες αγωγες για μηνες

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως σχεση εχει ο γιατρος με το θηλασμο? Σε συμβουλο θηλασμου επρεπε να απευθυνθεις. Και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν παιρνει το μωρο αντισωματα μονο σε 20 μερες. Ειναι σαν να μου λες οτι για να εχεις σιδηρο χρειαζεται να φας μοσχαρι μονο 20 μερες. Δεν σε κατηγορω, κατηγορω ολους αυτους που προωθουν τις σκονες για να γεμιζουν οι τσεπες τους! Αν παντως εχεις ορεξη να ασχοληθεις και να παρεις πολλες συμβουλες, γνωμες και βοηθεια υπερ του θηλασμου, ακομα και να προσπαθησεις τον επαναγαλακτισμο, υπαρχει αναλογη ομαδα στο facebook.


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γλυκά,καλησπέρα!!! Πω πω πόσο καιρό έχω να γράψω. Έμπαινε κατα καιρούς έγραφα κάποιο πράγματα και πάντα κάτι γινόταν και το άφηνα στη μέση. Όπως κι εσείς λοιπόν έτσι κι εμείς μεγαλώνουμε, με τα καλά μας και τα στραβά μας. Η Μπέμπα μας βγήκε λίγο ζόρικη. Κολικούς δεν είχαμε αλλά απο την αρχή και μέχρι σήμερα έχει ενοχλήσεις με αέρια. Γενικά σαν παιδί δεν κοιμάται με τίποτα. Σπασμένα μισάωρα ανάμεσα στους θηλασμούς, που είναι ανα δίωρο το αργότερο και το βράδυ ένα τετράωρο και μετά Πάλι τα ίδια. Μου κάνει αρκετές γουλιές και νομίζω αυτό την ανησυχεί. Επίσης οι κενώσεις της είναι ανα 4-5 μέρες. Ε όλα αυτά και γκρίνια φέρνουν και κούραση. Τη Δευτέρα θα κάνει και το πρώτο της εμβόλιο. Και Εμάς ο γιατρός το έχει αυτός δε ψάξαμε ευτυχώς.

Κατα τα άλλα μεγαλώνει και στρογγυλεύει το ζουζούνι και ξέρω τουλάχιστον Β΄οτι τρώει.

Αυτά από εμάς.... Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα ζουζούνια σας ακόμα καλύτερα!!!!


eNortjKzUjIyMjUxMVOyBlwwFYUC1A,,84.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλεναδες!!!!!

εγω τρεεεεεεεχω...... συνεχεια εχω κατι να κανω.... να ταισω το ενα.... να ταισω το αλλο... να αλλαξω το ενα... να αλλαξω το αλλο.... να ρευτουμε με το ενα.... να ρευτουμε με το αλλο..... εχουμε και λοξυγγα σχεδον καθε μερα σε 2-3 γευματα και οι δυο!!!!! να κοιμηθουμε με το ενα.... να κοιμηθουμε με το αλλο.... κανουμε και μπανιο... κανουμε και μασαζ.... παμε και βολτες.... γυρναμε πλενουμε με μωρομαντηλα τις ροδες απο το καροτσι για να μπει σπιτι..... αλλαγη πανων..... θηλασμο.... και νανι με mozart για μουσικη για υπνο βρφων.....και.....ξεροι μικροι μεγαλοι!!!!

κουραση κοριτσια.... φιλακια σε σας και στα βρεφακια σας!!!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως σχεση εχει ο γιατρος με το θηλασμο? Σε συμβουλο θηλασμου επρεπε να απευθυνθεις. Και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν παιρνει το μωρο αντισωματα μονο σε 20 μερες. Ειναι σαν να μου λες οτι για να εχεις σιδηρο χρειαζεται να φας μοσχαρι μονο 20 μερες. Δεν σε κατηγορω, κατηγορω ολους αυτους που προωθουν τις σκονες για να γεμιζουν οι τσεπες τους! Αν παντως εχεις ορεξη να ασχοληθεις και να παρεις πολλες συμβουλες, γνωμες και βοηθεια υπερ του θηλασμου, ακομα και να προσπαθησεις τον επαναγαλακτισμο, υπαρχει αναλογη ομαδα στο facebook.

Μα τι λες τώρα;;;;;;; Θα απευθυνθώ στην μαία και στο facebook για την υγεία του παιδιού μου;;;;;;;; Αυτοί θα μου κάνουν τους υπερήχους για την παλινδρόμηση;;;;;; Αυτοί θα μου δώσουν την φαρμακευτική αγωγή που πρέπει να ακολουθήσει;;;;;; Αυτοί θα παρακολουθούν την ανάπτυξή του;;;;;; Αυτοί θα παρακολουθούν τα κιλά του λόγω της δυσφαγίας;;;;;;

Οσο για τα αντισώματα (χειρότερη η ημιμάθεια από την αμάθεια) είναι πρωτεινικής φύσεως (σχέση κλειδιού-κλειδαριάς) λαμβάνονται άπαξ για τις περισσότερες ασθένειες. Στα εμβολια δίνουμε τον ίδιο τον ιο για να δημιουργήσει ο οργανισμός το αντίσωμα το οποίο (για τις περισσότερες ασθένειες) θα το έχει μια ζωή (θα ξέρει ο οργανισμός να το φτιάχνει). Δεν είναι το αντίσωμα σίδηρος ούτε ασβέστιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αλήθεια η ομάδα στο facebook έχει και τον λογότυπο του ΕΣΠΑ;;;;;;;; Και δεν κάνω καθόλου πλάκα... Για ρώτα τις μαίες στα μαιευτήρια και τις συμβούλους θηλασμού πόσα παίρνουν από το ΕΣΠΑ για να πείσουν τις μητέρες ότι το μητρικό γάλα είναι πανάκεια για κάθε νόσο ακόμα και εκεί που υπάρχει σοβαρό πρόβλημα !!!!!!!!!!!!!!!! Τι νόμιζες ότι ο κόσμος έγινε καλύτερος και δεν παίζει το οικονομικό;;;;;;;;;;;;;;;;;; Πλάκα μου κάνεις...Ξαφνικά τα μαιευτήρια προωθούν τον αποκλειστικό θηλασμό, ξαφνικά γεμίσαμε συμβούλους θηλασμού και ομάδες από μαίες στο internet....χαχαχαχα

Μάλλον δεν γνωρίζεις ανθρώπους που ήταν έτοιμοι να κινηθούν νομικά γιατί τα μωράκια τους κόντεψαν να εισαχθούν στα νοσοκομεία γιατί οι γονείς ακουγαν αποκλειστικά τις μαίες!!!!!!

Τις μαίες... που κάποτε μπορεί η σχολή τους να ήταν φοβερή αλλά τώρα αρκεί να τελειώσεις ένα ΙΕΚ και τσουκ έγινες μαία και σύμβουλος θηλασμού !!!!!!!!!!!! Και μου λες να ακούσω αυτές και όχι τους γιατρούς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...