Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα, καταρχάς εύχομαι όλες μας να πετύχουμε το στόχο μας και να μας πάνε όλα καλά! Να σας πω λίγο κ εγώ τον προβληματισμό μου. Είμαι σην προετοιμασία εμβρυομεταφορας με δωρεά ωαρίων (2η φορα, την πρώτη με 3 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες, λόγω μη καλής ποιότητας ωαρίων της δότριας) αλλάξαμε κέντρο με τον ίδιο όμως γιατρό. Πριν το Πάσχα ήταν να κάνω εμβρυομεταφορα, αλλά για κάποιον λόγο δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο μου πάνω από 7,3 & επίσης, είδε ο γιατρός υγρό στη μήτρα -πρώτη φορά- μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, αλλά σταματήσαμε τη διαδικασία, γιατί υπήρχε ο κίνδυνος να παρασυρθούν τα έμβρυα από το υγρό αλλά κ λόγω μικρού πάχους ενδομητρίου. 
      τέλος πάντων, το ξεπερνάμε αυτό, κ τώρα που είπαμε να κάνουμε την προσπάθεια ( 2 βλαστοκύστες 4ΑΒ & 4ΑΑ) μετά που τελείωσε η περίοδος μου , όταν σκουπίζομαι βλέπω πάλι ένα λίγο πηχτό υγρό σαν τζελ.. παρόμοιο με αυτό που είχα δει την προηγούμενη φορά, όμως τώρα δεν είναι κάθε φορά που σκουπίζομαι, όπως πριν το Πάσχα, αλλά μέσα στη μέρα μπορεί να είναι 2-3 φορές, κ αυτό το παρατήρησα μετά που τελείωσε η περίοδος μου. Ξεκίνησα από τη δεύτερη μέρα της περιόδου να παιρνω 2-2-2 τα Cyclacur και την Πέμπτη που πήγα στον γιατρό δεν είδε κάτι κ το ενδομήτριο είναι ήδη 5,2 κ ήμουν στην 5η μέρα του κύκλου. Τη  Δευτέρα έχω υπέρηχο πάλι.

      γνωριζετε τι μπορεί να είναι αυτό το πηχτό υγρό; Είναι πάλι από τη μήτρα μέσα; Δεν θα το αντέξω πάλι.. ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ. Ίσως είναι κατάλοιπα της περιόδου. Αλλά δεν είναι αιμα. Είναι διάφανο..

      συγνωμη για το σεντόνι… αλλά έχω άγχος…

Μανούλες Μαΐου 2016


Ioio

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια κ από εμάς!

Eri εγώ είχα ράμματα που απορροφόνται μόνα τους οπότε δεν ηξερα να σου πω.

Κ εμείς έχουμε κολικούς και γουλιές, είναι πολύ λαίμαργη... όμως έχει πάρει πολύ βάρος κ έτσι δεν έχω θέμα από εκεί. Με το θήλαστρο κ εγώ βγάζω κ αποθηκεύω στην κατάψυξη στα ειδικά σακουλάκια ή σε μπουκάλι στο ψυγείο όταν λείπω...

Περιμένουμε κ εμείς να περάσει λίγο ο καιρός να στρώσει γιατί το ξενύχτι είναι δύσκολο. Η μικρή κλαίει κ ο μεγάλος την ακούει κ ξυπνάει κ θέλει κ αυτός τα δικά του... προχθές έλειπε ο άντρας μου σε ταξίδι κ όλη νύχτα έτρεχα από το ένα στο άλλο... πανικός!!!!

πιπίλα δίνω, άλλες φορές τη θέλει κ άλλες όχι, θέλει κ η πιπίλα το χρόνο της...

όσο για τις εξόδους τη μπέμπα τη βγάζω μόνο όταν είναι απαραίτητο, να πάω μέχρι τους γονείς μου ή να πάρω το μικρό από το σχολικό.

Κ παλεύω να αρχίσω κ εγώ διατροφή...

όσες έχετε κολικούς τρώτε απ'όλα? τί σας έχει πει ο γιατρός?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα mother μου!!κ εσενα ζωηρο το νινι σου??κ μενα τα ιδια,περναει κ κολικους κ σκουζει το καημενο μου!!ελπιζω κ εγω να μπουμε σε ενα προγραμμα σιγα σιγα για να ειναι ηρεμη κ η μπεμπα..

εμεις δν εχουμε κλεισει ακομα τις 40 ημερες κ θηλαζουμε αποκλειστικα.οποτε δν μπορω να αντλησω ακομα γιατι δν εχει εδραιωθει ο θηλασμος.το σκεφτομαι ομως μετα να κανω μια τραπεζα μπας κ μπορεσω κ εγω να γυρισω στη δουλεια..τι θηλαστρο εχεις κ που τα αποθηκευεις??σε σακουλακια??

τα υπολοιπα κοριτσια τι κανουν??μπειτε να πουμε τα νεακια μας!!

Ναι ναι αρκετα ζωηρό θα ελεγα!Εγω αντλώ και με το θηλαστρο απο την αρχη..δεν μειώνεται το γαλα π εχεις!Οσο για θηλαστρο εχω αγοράσω το swing της medela και ειμαι ικανοποιημένη...για 2-3 φορες π κανω άντληση την μερα ειναι μια χαρα!!Το αποθηκευω με μπιμπερο στο ψυγειο και με σακουλάκι στην καταψυξη!Κι εσυ θα γυρισεις δουλεια τοσο νωρις ε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια κ από εμάς!

Eri εγώ είχα ράμματα που απορροφόνται μόνα τους οπότε δεν ηξερα να σου πω.

Κ εμείς έχουμε κολικούς και γουλιές, είναι πολύ λαίμαργη... όμως έχει πάρει πολύ βάρος κ έτσι δεν έχω θέμα από εκεί. Με το θήλαστρο κ εγώ βγάζω κ αποθηκεύω στην κατάψυξη στα ειδικά σακουλάκια ή σε μπουκάλι στο ψυγείο όταν λείπω...

Περιμένουμε κ εμείς να περάσει λίγο ο καιρός να στρώσει γιατί το ξενύχτι είναι δύσκολο. Η μικρή κλαίει κ ο μεγάλος την ακούει κ ξυπνάει κ θέλει κ αυτός τα δικά του... προχθές έλειπε ο άντρας μου σε ταξίδι κ όλη νύχτα έτρεχα από το ένα στο άλλο... πανικός!!!!

πιπίλα δίνω, άλλες φορές τη θέλει κ άλλες όχι, θέλει κ η πιπίλα το χρόνο της...

όσο για τις εξόδους τη μπέμπα τη βγάζω μόνο όταν είναι απαραίτητο, να πάω μέχρι τους γονείς μου ή να πάρω το μικρό από το σχολικό.

Κ παλεύω να αρχίσω κ εγώ διατροφή...

όσες έχετε κολικούς τρώτε απ'όλα? τί σας έχει πει ο γιατρός?

υπομονη happy μου,καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο με δυο παιδια κ μονη σου,ειδικα τα βραδια..εμενα θα φυγει τη τριτη για ταξιδι κ το σκεφτομαι απο τωρα το βραδυ πως θα περασει..

ποσο ημερων ειναι το μπεμπακι σου,θυμισε μου..οσο για τη διατροφη,δν μου εχει πει κατι ο γιατρος..βλεπω τι την πειραζει κ αν τη πειραζει κατι κ το σταματαω..π.χ. Τη πειραζε ο σιδηρος που επαιρνα κ το εκοψα..απλα δν τρωω καυτερα,πολυ σκορδο,κρεμμυδι,οσπρια κ τετοια..παρακολουθεις το παιδι κ πραττεις..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι αρκετα ζωηρό θα ελεγα!Εγω αντλώ και με το θηλαστρο απο την αρχη..δεν μειώνεται το γαλα π εχεις!Οσο για θηλαστρο εχω αγοράσω το swing της medela και ειμαι ικανοποιημένη...για 2-3 φορες π κανω άντληση την μερα ειναι μια χαρα!!Το αποθηκευω με μπιμπερο στο ψυγειο και με σακουλάκι στην καταψυξη!Κι εσυ θα γυρισεις δουλεια τοσο νωρις ε;

να σου πω την αληθεια φοβαμαι ακομα να χρησιμοποιησω θηλαστρο..θα δω μηπως ξεκινησω μετα τις 40 μερες.

το θηλαστρο το εχεις αγορασει ετσι,δν το εχεις νοικιασει??

επειδη δουλευω σε παιδικο σταθμο,δν μπορω να γυρισω το σεπτεμβρη που ξεκινανε γιατι θα ειναι πολυ μικρη η μπεμπα,σκεφτομουν να γυρισω νοεμβριο,αλλα δν ειμαι κ πολυ σιγουρη..απλα σκεφτομουν την αντληση σε περιπτωση που θελω να παω καπου να μην αγχωνομαι.να εχω στο ψυγειο μου το γαλατακι μου κ να το δινουν..

Link to comment
Share on other sites

Eri, bhappy και mother, κουράγιο!!!! Αλήθεια πότε ξεκίνησαν οι κολικοί των μωρών σασ???? Τι με περιμένει άραγε??? Αβέβαιο το μέλλον.....

Για το παρόν, το μωράκι καλά, εγώ καλά..... Βόλτα δεν έχει βγει ο μπέμπης, εγώ βγήκα για κάποιες δουλειές.... Αυτά τα νέα μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια μου, κ εγώ με τη καισαρική δεν έκοψα ράμματα κ τις 2 φορές. Από θηλασμους καλά πάμε αλλά δίνω κ συμπλήρωμα που μειώνω σιγά σιγά. δε τη παλεύω κ πολύ. κάνουμε κ βολτούλες!


Nv77p2.png

kyJep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!! Τι κάνετε;; Απο ότι βλέπω λίγο πολύ όλες τα στα ίδια είμαστε.!!!

Εμείς είχαμε γιατρό εχθές. Πάμε πολύ καλά...βάλανε καλό βάρος( με λίγο συμπλήρωμα βέβαια 2-3 φορές την ημέρα) και έβαλε και 5 πόντους ύψος. Είναι αρκετά υπερκινητική σαν μωρό. Και πολύ λαίμαργη. Το κακό είναι Β΄οτι δε κάθεται μόνη της και θέλει μόνο αγκαλιές!!!! Κολικούς δε μπορώ να πω Β΄οτι έχει...εκτός απο κάτι αέρια που τη παιδεύουν που και που.!!! Δε ξέρω αν θα έρθουν αργότερα!!! Τη Δευτέρα Σαραντίζουμε κιόλας. Αλλά γενικά βγαίνουμε αν τύχει κάτι ή καμια βολτούλα.

Αυτά τα νέα μας. Χαίρομαι που και εσείς είστε καλά!!! Νομίζω μόλις μπούμε σε ένα ρυθμό θα μπορούμε να τα λέμε ποιο συχνά.


eNortjKzUjIyMjUxMVOyBlwwFYUC1A,,84.png
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια φοβαμαι ακομα να χρησιμοποιησω θηλαστρο..θα δω μηπως ξεκινησω μετα τις 40 μερες.

το θηλαστρο το εχεις αγορασει ετσι,δν το εχεις νοικιασει??

επειδη δουλευω σε παιδικο σταθμο,δν μπορω να γυρισω το σεπτεμβρη που ξεκινανε γιατι θα ειναι πολυ μικρη η μπεμπα,σκεφτομουν να γυρισω νοεμβριο,αλλα δν ειμαι κ πολυ σιγουρη..απλα σκεφτομουν την αντληση σε περιπτωση που θελω να παω καπου να μην αγχωνομαι.να εχω στο ψυγειο μου το γαλατακι μου κ να το δινουν..

Το εχω αγοράσει ναι..εκανε γύρω στα 180Ε..Αυτα που τα νοικιάζεις που ειχα κοιτάξει εκαναν 60ε τν μηνα..βεβαια ειναι καλυτερα,αλλα αφου δεν κανω πολλες αντλήσεις την μερα με βολευει και αυτο που πηρα μια χαρα!!Ειναι ευκολία να βγαζεις και να του το δίνει καποιος οταν λειπεις..εγω εχω βολευτεί πολυ!

Τα υπόλοιπα κοριτσια τ κανετε;!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!τι κανετε??πως πατε με τη ζεστη??

vamvaki σαραντιζετε ε??τι ωραια!!κ εμεις το περιμενουμε πως κ πως μπας κ ξεπεταχτουμε λιγακι..κ μενα δν καθεται μονη της,μονο αγκαλια,αλλα δν με πειραζει,αυτο εχει αναγκη τωρα,δν κακομαθαινει..

πως πατε με τις ορμονες??εχετε νευρα,λυπη κλπ??

Link to comment
Share on other sites

Ορμόνες.... Δε ξέρω!!! Νομίζω Β΄οτι η κούραση τις υπερκαλύπτει και δε καταλαβαίνω. Νομίζω Β΄οτι είμαι καλά. Η κλεισούρα λίγο με ενοχλεί αλλά που θα πάει θα βρούμε τους ρυθμούς μας και θα βγαίνουμε πιο συχνά μετά. Πρέπει να ξεπεταχτεί και λίγο η μικρή μωρέ για να είναι πιο εύκολο.

Πάντως κει εγώ όπου να ναι θα γυρίσω στη δουλειά και προβληματίζομαι πως θα τα καταφέρουμε. Σκέφτομαι να αγοράσω κ εγώ θήλαστρο γιατί με βλέπω γρήγορα να αποθηλάζω.


eNortjKzUjIyMjUxMVOyBlwwFYUC1A,,84.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας και απο εμας!!!σαραντιζουμε κι εμεις σε μερικες μερες και ειμαστε μια χαρα!!!εχουμε βεβαια γκρινιτσα λογω πολλων αεριων αλλα το παλευουμε!ευτυχως το αγχος των πρωτων ημερων μου εφυγε και τωρα την απολαμβανω!!!σημερα βγηκαμε και βολτιτσα!!!απο κιλα πως πατε?χανετε?ανυπομονω να επανελθω γιατι ειχα παρε πολλα αλλα φευγουν γρηγορα...

εγω συνεχιζω να αντλω και να της δινω αποκλειστικα το γαλα μου με ενα απλο θηλαστρο της μεντελα...προς το παρον ολα καλα, αν δω να μειωνεται θα νοικιασω νοσοκομειακο...ετσι σκεφτομαι δεν ξερω αν πραττω σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμας!!!σαραντιζουμε κι εμεις σε μερικες μερες και ειμαστε μια χαρα!!!εχουμε βεβαια γκρινιτσα λογω πολλων αεριων αλλα το παλευουμε!ευτυχως το αγχος των πρωτων ημερων μου εφυγε και τωρα την απολαμβανω!!!σημερα βγηκαμε και βολτιτσα!!!απο κιλα πως πατε?χανετε?ανυπομονω να επανελθω γιατι ειχα παρε πολλα αλλα φευγουν γρηγορα...

εγω συνεχιζω να αντλω και να της δινω αποκλειστικα το γαλα μου με ενα απλο θηλαστρο της μεντελα...προς το παρον ολα καλα, αν δω να μειωνεται θα νοικιασω νοσοκομειακο...ετσι σκεφτομαι δεν ξερω αν πραττω σωστα!!!

nymeria μου σαραντιζετε κιολλας??κ εμεις εχουμε αερια κ ολη την ωρα σφιγγεται η καημενη..τη λυπαμαι κ προσπαθω να της πιεζω λιγο τη κοιλιτσα η να της κανω μασαζ,αλλα αν δν ενεργηθει υποφερει..

απο κιλα εχω χασει τα περισσοτερα,εχει μεινει ομως μια μικρη κοιλιτσα κ φυσικα το στηθος φουσκωμενο οσο δν παει αλλο.τα καλοκαιρινα μου φυσικα κ δν μου μπαινουν κ οσα μου μπαινουν δν μου καθονται καλα γιατι ο σωματοτυπος μου εχει αλλαξει μετα την εγκυμοσυνη..δραμα η κατασταση..

κοριτσακι μου θηλαζεις η δινεις μονο με το θηλαστρο??για να μη μειωθει η παραγωγη σου μπορεις ν αδινεις παραλληλα κ στηθος..

εμεις ειμαστε σε αλμα αναπτυξης απο εχθες κ ειναι ολη μερα κ ολη νυχτα στο στηθος!!εσεις το περασατε??

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! εμείς θέλουμε ακόμη 15 μέρες για να σαραντήσουμε.

eri ο παιδίατρος μου είπε ότι περίπου στις 20-25 μέρες για λίγα 24ωρα μειώνεται η παραγωγή στη μαμά κ τα μωρά θηλάζουν πιο πολύ αλλά περνάει πολύ γρήγορα... εκεί, με βάση τα λεγόμενά του πολλές μαμάδες χάνουν το θηλασμό... κ εμένα μειώθηκε η παραγωγή μου αλλά το παλεύω ακόμη... δεν ξέρω για πόσο όμως γιατί κ οι δικές μου οι ορμόνες είναι μαντάρα κ σε συνδυασμό με άλλα που μας συμβαίνουν, εχω ξεσπάσματα. ο γυναικολόγος μου είπε αν παρατραβήξει αυτό να σταματήσω... τι να πω θα προσπαθησω να σαραντήσω κ μετα να πάρω αποφάσεις...

βρε κορίτσια εσείς που χάσατε σχεδόν όλα τα κιλά θηλάζετε? εγώ 2 μέρες προσπάθησα να κάνω διατροφή κ σερνόμουνα κ μειώθηκε κ το γάλα μου ( γι' αυτό μίλησα με τον παιδίατρο κ μου είπε τα παραπάνω)! ενώ πήρα 12 κιλά τα 5 τα έχασα με τη γέννα κ τα υπόλοιπα είναι εδώ.... πεινάω όμως κ τρώω μεγάλες μερίδες....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! εμείς θέλουμε ακόμη 15 μέρες για να σαραντήσουμε.

eri ο παιδίατρος μου είπε ότι περίπου στις 20-25 μέρες για λίγα 24ωρα μειώνεται η παραγωγή στη μαμά κ τα μωρά θηλάζουν πιο πολύ αλλά περνάει πολύ γρήγορα... εκεί, με βάση τα λεγόμενά του πολλές μαμάδες χάνουν το θηλασμό... κ εμένα μειώθηκε η παραγωγή μου αλλά το παλεύω ακόμη... δεν ξέρω για πόσο όμως γιατί κ οι δικές μου οι ορμόνες είναι μαντάρα κ σε συνδυασμό με άλλα που μας συμβαίνουν, εχω ξεσπάσματα. ο γυναικολόγος μου είπε αν παρατραβήξει αυτό να σταματήσω... τι να πω θα προσπαθησω να σαραντήσω κ μετα να πάρω αποφάσεις...

βρε κορίτσια εσείς που χάσατε σχεδόν όλα τα κιλά θηλάζετε? εγώ 2 μέρες προσπάθησα να κάνω διατροφή κ σερνόμουνα κ μειώθηκε κ το γάλα μου ( γι' αυτό μίλησα με τον παιδίατρο κ μου είπε τα παραπάνω)! ενώ πήρα 12 κιλά τα 5 τα έχασα με τη γέννα κ τα υπόλοιπα είναι εδώ.... πεινάω όμως κ τρώω μεγάλες μερίδες....

να πίνεις πολύ νερό κ ο θηλασμός το χρειάζεται κ εσύ τώρα με τις ζεστές εγώ πίνω σίγουρα 2 λίτρα τη μέρα.


Nv77p2.png

kyJep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...