Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 41 λεπτά , baby_love είπε:

      Καλησπερα και καλο μηνα! Γραφω πρωτη φορα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ειμαι 35 χρονων και εχω κανει  3 εξωσωματικες στον κ. Μ.Μ. χωρις καμια εμβρυομεταφορα. Στην πρωτη εξωσωματκη εφαρμοσαμε  πρωτοκολλο ανταγωνιστη με gonal  175 μοναδες  για 3 μερες, 200 μοναδες για 5 μερες και φτασαμε εως 225 μοναδες  τις τελευταιες μερες,  πηραμε 19 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 14 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη ημερα. Συγχρονως επαθα υπερδιεγερση ωοθηκων. Στην δευτερη εξωσωματικη o εμβρυολογος ζητησε λιγοτερα ωαρια και καλυτερη ποιοτητα και δοκιμασαμε gonal 150 μοναδες ολες τις μερες και τις τελευταιες 2 μερες 220 μοναδες. Πηραμε 14 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 4 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη μερα. Στην τριτη προσπαθεια με φυσικο κυκλο πηραμε 1 ωαριο το οποιο ειχε την καλυτερη εικονα καθως εγινε ενα υγιεστατο εμβρυακι , αλλα ετα την τεταρτη μερα  δεν προχωρησε. Δεν βρηκαμε καποια αιτια για την κακη ποιοτητα ωαριων. Το σπερμα ειναι πολυ καλο, εχω καλη Αμη και δεν βρισκουμε καποιον αλλο παραγοντα που να ευθυνεται. Τωρα προκειται να κανουμε εξεταση καρυοτυπου. Σκεφτηκα να παρω και αλλη μια γνωμη και επισκεφτηκα τον κ Σφ. ο οποιος μου προτεινε να εφαρμοσουμε μια διαφορετικη δοσολογια με 300 μοναδες την ημερα. Δεν γνωριζω και αναρωτιεμαι εαν ειναι μια συνηθισμενη δοσολογια και δη για τη βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων. Δεν υπαρχει παλι κινδυνος να παθω υπερδιεγερση? Εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια? Αναμενω την οποια βοηθεια και συμβουλη.  Ευχομαι απο καρδιας σε ολες μας την πραγματοποιηση του ονειρου μας.

      Χωρίς να γνωρίζω πολλά, πιστεύω πως δεν σου έχει ταιριάξει ακόμα πρωτόκολλο. Ο Σφ είναι αν μη τι άλλο έμπειρος. Αν δουν σημάδια υπερδιέγερσης θα σου μειώσουν τη δόση. Το θετικό είναι πως δίνεις πολλά ωάρια. Έχεις σύνδρομο πολυκυστικων?

      Το σπέρμα το έχετε ελέγξει σε πιστοποιημενο ανδρολογικο εργαστήριο? Dfi, καλλιέργεια κτλ κάνατε?

Μανούλες Μαΐου 2016


Ioio

Recommended Posts

μανουλες καλησπερα!!πως ειστε??πως πατε με τον θηλασμο??σας εχω διαβασει,αλλα δυστηχως δν προλαβαινω να γραψω για καθε μια ξεχωριστα..

κοριτσια μη τρελενεστε με τον θηλασμο..ειμαι σιγουρη οτι κανουμε το καλυτερο που μπορουμε κ ακομα παραπανω..αγαπη,αγκαλιτσες κ φιλακια χρειαζονται περισσσοτερο..οποτε μη σκατε..

εμεις θηλαζουμε καθε 2-3 ωρες κ εννιοτε καθε μια ωρα..δν ξερω αν ειναι φυσιολογικο.παντως της δινω οποτε ζητησει κ οσο ζητησει.δν ξερω αν ειναι σωστο..θα ρωτησω αυριο τη παιδιατρο..μακαρι να εχουμε παρει γραμμαρια να ηρεμησω λιγακι..

για πειτε για τα κοχυλια,.ειναι χρησιμα??τι γινετε με το γαλα που μαζευουν??μπορουμε να το δωσουνε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέπλυ να σου ζήσει! Γερό και τυχερό να είναι!!

Νυμέρια μην αγχώνεσαι και μη στενοχωριέσαι, είμαι σίγουρη ότι κάνεις ο,τι καλύτερο για το παιδί σου. Είναι αυτή η περίοδος της λοχείας που σε κάνει να τα βλέπεις λίγο περίεργα αλλά θα περάσει. Όσο για το θηλασμό δεν είναι και πανάκεια, αν κάτσει έκατσε, αν δεν κάτσει δεν πειράζει. Θα δινεις το δικό σου όσο μπορείς και μετά το ξένο, τόσα παιδιά μεγάλωσαν με ξένο, δεν έπαθαν απολύτως τίποτα. Δε θα πεθάνεις κιόλας! Όσο είσαι εσύ αγχωμένη θα είναι και το μωρό, οπότε χαλάρωσε όσο μπορείς και είναι εφικτό!

Μάρτη μου, γλυκιά μου Μάρτη πόσο χαίρομαι κάθε φορά που διαβάζω τα νέα σου και που όλα πάνε τόσο καλά! Το αξίζεις και ανταμείβεσαι! Δεν είναι τυχαίο που είσαι η ηρωίδα του καφέ μας!

Εμεις κλείσαμε ένα μήνα σήμερα, αναπτύσσεται κάθε μέρα όλο και περισσότερο και δε θυμίζει σε τίποτα εκείνο το ποντικάκι που πήρα στα χέρια μου! Έχει πάρει ήδη ενάμιση κιλό! Από γάλα δεν την προλαβαίνω πλεον με το δικό μου που αντλώ, πινει τρελές ποσότητες και νομίζω ότι αρχίζει να μου κόβεται κιόλας. Μια ανακούφιση τη νιώθω μεταξύ μας γιατί δεν μπορώ άλλο με το θήλαστρο, περιμένω να μου κοπεί εντελως. Εχει εμφανίσει και αλλεργία στο αγελαδινό γάλα οπότε της δίνω υποαλλεργικό και είναι καλύτερα από άποψη κολικών. Κατά τα άλλα είμαστε όλη μέρα αγκαλιά γιατί είναι ο μόνος τρόπος να μην κλαίει!

ΒHappy είστε τέλεια από άποψη βάρους! Αλήθεια μπαίνουν σε μια σειρά μόλις σαραντίσουμε?? Ξυπνάει ανά δύο ώρες για να φάει, ακόμα και το βράδυ, και μας έχει διαλύσει οπότε όπως καταλαβαίνεις μου δίνεις λίγο θάρρος!


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

dobby φαντασου η δικη μου μπορει μεσα στην ημερα να ξυπνησει καθε μια ωρα κ να πειναει.κ λεω δν μπορει!!!τωρα εφαγε!!κ αναρωτιεμαι μηπως δν της φτανει το γαλα μου κ πρεπει να δωσω ξενο..μακαρι να μπουμε σε ενα προγραμμα μολις σαραντησει με το καλο!!

invisible αληθεια μπορω να χρησιμοποιησω το γαλα μου για να καθαρισω ματακια κλππ??δν το ηξερα!!

για πειτε βρε κοριτσια εσεις που σαραντησατε βγηκατε πιο νωρις για καμια βολτα??πηρατε τη μιση ευχη που λενε κ βγαλατε τα ζουζουνια σας??εγω τα εχω παιξει μεσα 2 εβδομαδες..ειμαι κ μονη μου ολη μερα,χωρις καμια βοηθεια κ μου την εχει δωσει καπως...επισης,κοσμο δεχτηκατε σπιτι??

Link to comment
Share on other sites

invisible ευχαριστώ για τι link, τις έχω ξαναδιαβάσει τις μελέτες. Δυστυχώς είναι το πρώτο από τα πολλά που δε συμφωνούν μεταξύ τους οι γιατροί κ μας πετούν το μπαλάκι να διαλέξουμε. Υπάρχουν δύο σχολές, η μία λέει μόνο μητρικό γάλα χωρίς νερό, χαμομήλι ή οτιδήποτε άλλο, το μωρό θηλάζει όποτε κ όσο θέλει κ δεν το ξυπνάμε ποτέ. Η άλλη σχολή λέει ότι ο συνεχής θηλασμός δεν είναι σωστός κ ότι τα γεύματα πρέπει να απέχουν 2 με 2,5 ώρες προκειμένου να έχει χωνέψει το μωρό, αλλιώς επιβαρύνουμε το στομάχι του κ κατεπέκταση την παλλινδρόμηση κ τους κολικούς. κάθε γεύμα πρέπει να διαρκεί 20-40 λεπτά στο νεογέννητο για να είναι ικανοποιητικό κ στα μεσοδιαστήματα αντιμετωπίζουμε τυχόν κλάμα με κάποιο ρόφημα (χαμομήλι) μέχρι να περάσει τουλάχιστον το 2ωρο. Στις 3,5 ώρες το αργότερο ταϊζουμε πάλι ακόμη κ αν δεν έχει ξυπνήσει μόνο του. Εγώ ακολουθώ το δεύτερο γιατί με το δικό μου μυαλό μου φαίνεται λογικότερο (δεν είμαι γιατρός) κ γιατί με αυτόν τον τρόπο μπαίνει πολύ γρήγορα μια σειρά. στο γιο μου μπορούσα να τον αφήσω κ να γυρίσω συγκεκριμένη ώρα να θηλάσω ή κ να τον ταϊσει η γιαγια αφού μαθαίνει κ το μπιμπιρό. Έτσι θήλασα πιο πολύ!

Το μωρό εγώ δεν το έχω βγάλει αλλά εγώ κυκλοφορώ εδώ γύρω κανονικά... θα το βγάλω σίγουρα στις 30 μέρες γιατί έχουμε μια εξέταση στο νοσοκομείο!

Απ'όσο γνωρίζω 5-6 'ωρες σερί κοιμούνται στο δίμηνο, όμως κάπου στις 40 μέρες στρώνει όχι τόσο το μωρό αλλά η μαμά κ ο μπαμπάς τα βλέπουν όλα λίγο καλύτερα...

Κορίτσια από λόχια πώς τα πάτε? οι πιο παλιές πότε καθαρίζουμε τελείως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκούλες μου;;; Τι κάνετε;;; Αντέχετε;;;

Peplaki μου να ζήσει το μωράκι σου!!!

Εμείς πάνω κάτω τα ίδια....όλη μερα στο στήθος και ανα διαστήματα και συμπλήρωμα!!! Δε ξέρω που θα πει αλλά βλέπω τη σύγχυση θηλών να έρχεται. Απο εχθές το μπεμπάκι όλο στο στήθος θέλει να είναι. Μετά τη παίρνει ο ύπνος στο δεκάλεπτο με τέταρτο. Μόλις την αφήσω ξυπνάει και άντε πάλι από την αρχή. Έν το μεταξύ ο γιατρός είπε συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα όσο φάει. Εκτός από το Β΄οτι δεν έχουμε πια στάνταρ ώρες φαγητού αν της δίνω κάθε φορά ξένο μετά δεν έχω για πολύ ώρα ερέθισμα στο στήθος και φοβάμαι Β΄οτι θα κοπεί και το γάλα. Απο την άλλη όσο και να της δώσω με το μπιμπερό θα το φάει και μετά συνέχεια βγάζει. Γενικά ένα μπάχαλο....δε ξέρω τι μου γίνεται!!!!

Πάντως έμείς στις 12 μέρες πήραμε ευχή. Δε την έβγαλα κατευθείαν αλλά κοντά στο 20 ήμερο. Αυτό το ΣΚ που κλείνουμε μήνα θα πάνε στο εξοχικό. Σπίτι το ένα σπίτι και το άλλο. Αλλά εγώ θα πάρω λίγο αέρα γιατί δε παλεύεται πια.....


eNortjKzUjIyMjUxMVOyBlwwFYUC1A,,84.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια!

Κι εγώ τη βγάζω με τις ευλογίες του παιδιάτρου από 15 ημερών. Έχουμε σαραντήσει κιόλας :) Τα λοχία σε μένα σταμάτησαν τη μέρα ππυ σαράντησα.

Vamvaki, η οδηγία του παιδιατρου σου νομίζω ότι οδηγεί σε αποθηλασμό, στη θέση σου θα έβλεπα άλλο παιδίατρο για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, στο θηλασμό υπομονή μέχρι να σαραντήσετε. Μέχρι τότε ρυθμίζεται η παραγωγή ( αν δεν δίνεις ξένο).

B.happy, τη σχολή αυτή δεν την ήξερα.

Ουτε κ εγω την ηξερα και να πω την αληθεια, προτιμω τη σχολη που συμβαδιζει με τα προτυπα που οριζει ο ΠΟΥ. Τα λοχεια λογικα σταματησαν το Σαββατο, μεθαυριο σαραντιζω.

Εμεις βγηκαμε εξω απο τη 10η μερα! Και απο τοτε βγαινουμε σχεδον καθε μερα!


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

Ioio μου είναι ο ίδιος σύμβουλος θηλασμού. Γενικά επειδή έχασε βάρος με αποκλειστικό θηλασμό, το συμπλήρωμα ήταν μονόδρομος. Μέχρι να πάρει τα πάνω της μου είπε Β΄οτι μας ενδιαφέρει να τρέφεται όσο θέλει. Τι να πω...μίλησα και με μαία και με άλλο παιδίατρο που είχαν την ίδια άποψη. Το ξέρω όμως Β΄οτι δε θα το κρατήσω πολύ με αυτούς τους ρυθμούς.

Εμένα τα λόχεια τείνουν να τελειώσουν...!! Λογικά μέχρι το σαραντισμό θα έχω καθαρίσει!!! Να τελειώνουμε και με αυτό


eNortjKzUjIyMjUxMVOyBlwwFYUC1A,,84.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


eri87 και peply να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!!:P:p

κορίτσια μου εμεις πάμε καλύτερα με τους θηλασμόυς , δεν κρεμεται συνέχεια στο στήθος, με αφηνει και κανα 2ωρο ελεύθερο!αν και κάποιες μέρες είναι πιο δύσκολες κια θέλει να ειναι συνεχώς πάνω μου :rolleyes::rolleyes:! ενταξει δεν μπορω ουτε τουαλετα να παω αλλα τι να κάνουμε αφου μας εχουν ανάγκη τωρα που ειναι τόσο μικρουλια!

Επίσης πήρα τα κοχύλια που είπατε και πραγματικα σώθηκα!!!εγω το γάλα που μαζεύεται το πετάω η τρέχει απο μόνο του οταν σκύβω!!:mad::-x γενικα αλλάζω συνεχεια μπλούζα! αχ πολλά πλυντηρια!!

Εμεις σήμερα είμαστε 53 ημερών και αφου σαραντήσαμε αρχισα να νιωθω το στηθος μου γεμάτο, μαλλον εχει εδραιωθει ο θηλασμος! ααα ξέχασα να σας πω οτι εδω και μια βδομαδα θηλαζουμε αποκλειστικα!:P:p Αυτο που εχει προκύψει τωρα και με στεναχωρει πολυ ειναι οτι δεν μπορει να ενεργηθει μονος του! τον βοηθαω εγω με το θερμομετρο! τα κακακια του ειναι πολυ νερουλα αλλα σφιγκεται, ποναει και δεν μπορει μέχρι να τον βοηθησω εγω! μετα ηρεμει! προχθες πηγαμε και για εξετασεις γτ ειμαστε ακομη λιγο κιτρινοι! ο ικτερος ειναι 9 ακόμα!λόγω θηλασμου αργει να πέσει!

Τα λοχεία κορίτσια ακόμα δεν μου εχουν περάσει, δεν ξέρω πραγματικα τι γίνεται!! ενω πριν δεκα μερες ειχα μονο τα γνωστα καφε μετα ξαφνικα αρχισα να εχω κατακοκκινο αιμα και χρειαζομουν σερβιετα για 3 μερες περιπου, τωρα παλι καφε!! ακομα δεν πηγα στο γιατρο!!επλιζω μεσα στη βδομαδα να τα καταφερω!

Νυμερια μου μη στεναχωριεσαι , αν το θες τοσο πολυ προσπαθησε το ...με υπομονη θα τα καταφερεις! κι εγω πέρασα παρα πολυ δύσκολα μέχρι να τα καταφερω!!:wink::wink: οτι χρειαστείς απο συμβουλες εδω είμαστε!ααα μήπως να δοκίμαζες ψευδοθηλή??


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ioio μου είναι ο ίδιος σύμβουλος θηλασμού. Γενικά επειδή έχασε βάρος με αποκλειστικό θηλασμό, το συμπλήρωμα ήταν μονόδρομος. Μέχρι να πάρει τα πάνω της μου είπε Β΄οτι μας ενδιαφέρει να τρέφεται όσο θέλει. Τι να πω...μίλησα και με μαία και με άλλο παιδίατρο που είχαν την ίδια άποψη. Το ξέρω όμως Β΄οτι δε θα το κρατήσω πολύ με αυτούς τους ρυθμούς.

Εμένα τα λόχεια τείνουν να τελειώσουν...!! Λογικά μέχρι το σαραντισμό θα έχω καθαρίσει!!! Να τελειώνουμε και με αυτό

Συγγνώμη, μου διέφυγε το θέμα με το βάρος. Το σημαντικό είναι να είναι καλά τα μωράκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και απο μας! Γεννήσαμε και εμείς Δευτέρα ξημερώματα με φυσιολογικό τοκετό και όλα πήγαν μια χαρα και για τους δυο μας...χθές γυρίσαμε σπίτι και τρέχω και δεν φτάνω μιας και όλα θέλουν να τον έχουν συνέχεια αγκαλιά οπότε στα διαλείματα με αφήνουν και θηλάζω.

Η γέννα ήταν σχετικά ευκολη και κρατησε μόνο 4 ώρες και πάλι καλά που δεν γέννησα παραλία αφού την Κυριακή είχαμε πάει όλοι μαζι για μπανάκι...ευτυχώς οι έντονοι πόνοι με πιάσαν οταν γυρίσαμε σπίτι οπότε όλα καλα...αυτά απο μας εύχομαι και σε όσες είχαν μέινει και γέννησαν καλή ανατροφή

Link to comment
Share on other sites

Alex μου να σου ζησει το μπεμπακι σου!!εισαι πολυ τυχερη που βιωσες τοσο ομορφα κ φυσιολογικα τον τοκετο σου!!συγχαρητηρια!!εγβ δυστηχως θυμαμαι τον δικο μου κ θελω να βαλω τα κλαμματα..πολυ δυσκομα,κοριτσια περασα αλλα εχω τη μπεμπουλα μου τωρα κ αυτο μου αρκει..

εμεις πηγαμε προχθες στη παιδιατρο,μας βρωκε αριστες,εκτος απο τον ικτερο που συνεχιζει να ειναι ανεβασμενος.βεβαια αποκλεισαμε λοιμωξεις η κατι παθολογικο με ςξετασεις κ ετσι απλα περιμενουμε με τις μερες να πεσει..ειναι ο καλος ικτερος απο τον μητρικο θηλασμο,ετσι μου ειπε η παιδιατρος..να φανταστω εσεις δν ειχατε θεμα με τον ικτερο??συνεχιζω μου ειπε τον αποκλειστικο θηλασμο οσο θελει κ οποτε θελει..μας ζυγισε κ απο 3.050 που ηταν πριν εξι μερες πηγε 3.190.καλα δν ειναι βρε κοριτσια??μου ειπε,οτι τωρα ξεκιναει να παιρνει βαρος με τον θηλασμο κ απλα θα παρατηρουμε το βαρος της..σκεφτομαι να νοικιασω ζυγαρια,αλλα μηπως με αγχωσει παραπανω??

παρολα αυτα,εχουμε νυχτες μαραθωνιου θηλασμου οπου καθε μια ωρα πειναει κ θελει στηθος.εγω δινω βεβαια αλλα μερικες φορες με κανει πιπιλα κ δν ξερω τι να κανω..η παιδιατρος μου προτεινε πιπιλα,αλλα δν θελω να τη δωσω μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος.για πειτε κ εσεις την αποψη σας..

σας ζαλισα το ξερω..αλλα ειστε μανουλες κ με καταλαβαινετε..

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει Αλεξ!!

Ερη, καλο ειναι το βαρος σας. Στα θηλαζοντα, μου ειπε η παιδιατρος, το κατωτατο βαρος που μπορει να παιρνει ανα βδομαδα ειναι 150γρ. Δεδομενου οτι εχει και ικτερο ειναι πολυ καλο. Εμενα επαιρνε λιγοτερο και χωρις ικτερο, τωρα στρωσαμε βεβαια και επιτελους 40ντησαμε κιολας! Οσο για την πιπιλα, καλυτερα μην δωσεις ως αντικατασταση των γευματων. Αστη να πιπιλαει οσο θελει το στηθος, ρυθμιζει την παραγωγη ετσι. Εγω του εδωσα οταν γκρινιαζε και ηταν φανερο οτι δεν ηθελε να φαει, πχ οταν τον αλλαζα η στο αυτοκινητο η λιγο μετα που ξυπναγε αν ηθελα να τελειωσω μια δουλεια κλπ. Τετοιες περιπτωσεις και για λιγο φυσικα. Βεβαια λενε και για συγχυση θηλων, οτι μετα δεν θα πιανει το στηθος, αλλα να σου πω εγω δεν αντιμετωπισα τετοιο προβλημα. Μια χαρα ξεχωριζει την πιπιλα απο το στηθος.

Γιατι ηταν δυσκολος ο τοκετος σου? Φυσιολογικος η με καισαρικη?

Οσες θηλαζετε αποκλειστικα, πως την παλευετε με τις δουλειες του σπιτιου? Παρολο που εχω βοηθεια και απο μαμα και απο πεθερα και παλι πελαγωνω. Και παω και για δουλεια σε ενα μηνα!!!


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...