Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 26 λεπτά , Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλημέρα!

      Θα σου στείλω και πμ αλλά κάποια θέλω να τα γράψω και δημόσια σε περίπτωση που βοηθηθούν και άλλες κοπέλες..

      Η clomiphene δεν μας ταίριαξε ούτε εμάς και ευτυχώς δεν αφήσαμε μεγάλο διάστημα λήψης τους καθώς παρακολουθούσα στενά τις ορμόνες του συζύγου και έτσι επεμβηκαμε άμεσα σε αλλαγή θεραπείας..

      Ενδοκρινολόγο τουλάχιστον δεν καταφέραμε ποτέ να βρούμε κάποιον "σωστό" και με εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στην λειτουργία των ανδρικών ορμονών για παρακολούθηση ανδρικής διέγερσης.. Παρόλα αυτά υπάρχει ένα τμήμα μέσα στο Έλενα από ενδοκρινολόγους που ασχολούνται με τις ανδρικές ορμόνες αναπαραγωγής και κάνουν ειδικές ορμονικές θεραπείες! Δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες γιατί πάνε πολλά χρόνια από τότε.. ψαξτο όμως γιατί αξίζει!! Θυμάμαι  είναι ένα πρόγραμμα εντως του Έλενα που μπορεί να πάει ο άντρας σου με ότι εξετάσεις έχει και να κρίνουν αν ανήκει στις περιπτώσεις που θα είχε αποτέλεσμα μια τέτοια ειδική θεραπεία "διέγερσης" για παραγωγή σπερματοζωαρίων ώστε να τον εντάξουν στο πρόγραμμα αυτό. Εμάς δεν μας δέχτηκαν λόγο ιστορικού κρυψορχιας παρά το ότι έχει αποδειχθεί ιατρικός ότι μια τέτοια θεραπεία έχει θετικά αποτελέσματα και σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν το θεώρησαν αρκετό για να τον εντάξουν στο εν λόγω πρόγραμμα.. ιδιωτικά τέτοιου είδους θεραπείες είναι πανάκριβες έχετε υπόψιν σας.. εμείς δεν θα τα καταφέρναμε χωρίς τη συμβολή κοριτσιών με δωρεές φαρμάκων.. Γοναδοτροπινες για διέγερση αντρών χορηγούνται και από την επιτροπή εξωσωματικής να έχετε υπόψιν σας.. αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα αν έχουν ως προαπαιτούμενο για τα δικαιολογητικά βιοψία όρχεων και δεν θέλω να πω βλακεία γιατί πάνε πολλά χρόνια ξαναλέω.. αν χρειαστεί όμως να φτάσετε εκεί, εγώ το αναφέρω γιατί και αυτό είναι μια βοήθεια οπότε ψάξτε το! Για αρχή όμως πάρε ένα τηλέφωνο στο Έλενα και ζήτα να σε συνδέσουν με το ενδοκρινολογικό τμήμα και από εκεί ρώτα το.. ή αν ξέρει ο γιατρός που σε παρακολουθεί.. δεν ξέρω.. ψαξτο όμως!

      Τα παρακάτω δεν τα γράφω για να σε "μαλώσω" αλλά για να έχουν και άλλες κοπέλες υπόψιν τους μη βρεθούν προ εκπλήξεων όπως καταλαβαίνω βρεθήκατε εσείς και σίγουρα δεν είστε οι μόνοι εκεί έξω..

      Καταρχήν δεν ακολουθούμε ποτέ μα ποτέ οδηγίες γυναικολόγου σε ανδρολογικα θέματα!! Όπως δεν θα πηγαίναμε εμείς οι γυναίκες σε ανδρολογο για παρακολούθηση ωορρηξίας ή οποιοδήποτε άλλη γυναικολογική εξέταση έτσι δεν πρέπει να αφήνουμε και τους άνδρες μας να παρακολουθούνται ή να ακολουθούν οδηγίες γυναικολόγου!! ΣΟΣ!! 

      Επίσης δεν λαμβάνουμε ποτέ μα ποτέ φάρμακα διέγερσης χωρίς να παρακολουθούμε στενά τις ορμόνες και το αποτέλεσμα που έχουν σε αυτές!! Δεν ταιριάζουν όλα τα φάρμακα σε όλους τους οργανισμούς! Σε κάποιους έχουν καλό αποτέλεσμα σε άλλους όχι..! Πάντα η όποια αγωγή διέγερσης είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες πρέπει να γίνεται με την απόλυτη και στενή παρακολούθηση του αναλογούντος γιατρού! ΣΟΣ!! 

Τυχερη ομαδα εξωσωματικης Σεπτεμβριου ! ! !


Recommended Posts

Νησακι μου δες την θετικη πλευρα τουλαχιστον εμεινες εγκυος οποτε ξερεις οτι ο οργανισμος σου μπορει να τα καταφερει. Μπορεις την επόμενη φορα να δωσεις κ το ωαριο του φυσικου σου κυκλου κ να κανεις εμβρυομεταφορα με δυο εμβρυο οπως ειχα κανει εγω την τελευταια φορα. Αλλα πρωτα ηρεμησε κ δες τι θα γινει την Δευτερα. Για ελπιδες δεν θελω να σου πω γιατι θεωρω οτι ψυχολογικα καλυτερα να εχεις στο μυαλο σου οτι τελειωσε κ μετα αν σου ερθει το καλο να χαρεις παρα να εχεις ελπιδες κ μετα να παρεις μηδενικο αποτελεσμα. Εχεις μια μεγαλη αγκαλια κ απο μενα! Μην το βαζεις κατω θα γκαστρωθουμε μαζι😀.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καμια ελπιδα δεν εχω...το ξερω..απλα πρεπει να δω επομενο βημα ...μαλλον θα μου πει να παω καπακι στον αλλο κυκλο που ναι ετοιμη η μητρα...δεν ξερω ομως τι θα κανω ειλικρινα..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημερα,Καλη Κυριακη να εχουμε.

Νησακι μου,κανουμε οτι ειναι ανθρωπινως δυνατο και πιστεψε με πριν μερικα χρονια αν μου ελεγε καποιος τις αγωνιες ,την δοκιμασια και ολα τα υπολοιπα που ζησαμε και συνεχιζουμε να ζουμε, ειλικρινα θα του ελεγα πως εχει τρελη φαντασια .

Ομως ειμαστε εδω ,αγωνιστριες,ορθιες,δυνατες,ακομα και λαβωμενες παραμενουμε στον αγωνα.

Τωρα ειναι λογικο ξεχειλιζουν ολα μεσα σου,στο διαστημα που εσυ μονο ξερεις ομωως παλι θα "ορθοσεις αναστημα" και θα παραμεινεις διπλα μας στον αγωνα❤


????❤❤????Focus on Smile and Rainbow Babies????❤❤????

Link to comment
Share on other sites

νησακι μου σκεφτομαι πως αισθανεσαι!!! τις σκεψεις που κανεις!!!! τους ενδοιασμους!!!! την κουραση απο τις ορμονες και..... την ψυχολογικη!!!!

πανω απο ολα σου ευχομαι να εισαι καλα με τον εαυτο σου και τον αντρα σου!!!!!

θα το δεις απο ολες τις πλευρες και μαζι με τον αντρα σου και με τον γιατρουλη σου......

φιλακια!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν θα το παλευω ες αει Μαρτακι μου...ουτε ειμαι διαθετημενη να κανω πολλες εξωματικες..προσωπικα μετα απο πολυ συζητηση με υον αντρα μου ειπαμε μεχρι 3... δεν ειχαμε υπολογισει την καταψυξη...υποθετω οπως αν κ με την τελευταια βλαδτοκυστη δεν πετυχω θα δομιμασω αλλη.μια φορα με φαρμακα...κ μετα τελος...δεν ειναι οτι το θελω λιγοτερο απο την καθεμια σας αλλα δεν θα το κανω στον οργανισμο μου αυτο ξανα με φαρμαμα ουτε μπορω να περναω το ιδιο ψυχολογικο βαρος συνεχεια..διλυει τη σχεση μου ολο αυτο...

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες ειδικά το ψυχολογικό βάρος σε διαλύει....:-(:-(:-(:-( Παρόλα αυτά πιστεύω ειδικά τώρα που έμεινες έγκυος... ότι είναι θέμα χρόνου να μείνει το μπεμπάκι γαντζωμένο μέχρι το τέλος :wink::wink::wink::wink::wink:


rHkwp3.png

dwWcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τωρα γιατι το σκεφτηκες? Δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι τα πιο ακραια σεναρια. Το πιο πιθανο ειναι να αποβληθηκε γτ δεν θα ηταν εντελως φυσιολογικο εμβρυο αν ειχε μεινει....καθε εμποδιο για καλο


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νησάκι μου σε έχω έγνοια πολύ!

φτιάξε τη ψυχούλα σου όσο μπορείς αισιόδοξη...

είναι πιο εύκολα να λέμε στους αλλους τι να κάνουν κ να δινουμε συμβουλές παρά να τα κάνουμε εμείς...

το εξωμητριο έχει πιθανότητες 9%, αφου το έπαθα εγώ πέφτεις αυτομάτως στο 8,9%..

μην ασχοληθείς με αυτο το ποσοστό...

όλες όσες προσπαθούμε με υποβοηθούμενη

έχουμε περισσότερες πιθανότητες για εξωμητριο ή αποβολή.. αυτο δεν σημαίνει ότι πρέπει να μας κόβονται τα πόδια. εγώ θα σου πω το έπαθα απο φυσιολογική σύλληψη, είχα αγνοια την οποία την πλήρωσα με μια ολόκληρη σάλπιγγα.

ναι είναι απόλυτα λογικό να έχουμε ένα φοβο παραπανω, κ εγώ τρέμω στην ιδέα ότι αμα μείνω έγκυος κ πάθω κάτι απο τα δυο ότι δεν θα τα καταφέρω ψυχολογικά είναι όμως λάθος...

κ στο λέω γιατι έχω περάσει κ αποβολές κ εξωμήτριο. πονάει τόσο πολυ η ψυχή σου που το παίρνεις αποφαση κ σηκώνεις το κεφάλι κ πας για την επόμενη προσπαθεια με πιο πολύ πείσμα με περισσότερη φορα. κ ξέρεις υποθέτω ότι μόλις πέσεις στον τοίχο πονάς ακομα περισσότερο..

αλλα τι?

δεν σε αφήνει ο εαυτός σου να εγκαταλείψεις

γιατι έχεις κάνει τόσο κόπο που λες πόσο ακομα θα παλεύω? τώρα είναι η τυχερή φορα....

αν μου το έλεγε κανεις πριν πέντε χρόνια θα γέλαγα... τώρα ξέρω πόσο δύσκολο είναι...

αλλα ξέρεις γιατι αξιζει τον κόπο?

γιατι θα τα καταφέρεις μια μέρα!

κ κάθε μέρα μετά που θα περνάει θα αγαπας το παιδί σου όσο τίποτα στον κόσμο...

γιατι ξέρεις όλα αυτα που έκανες για να το φέρεις στον κόσμο ότι άξιζαν κ με το παραπάνω...

όσο δύσκολα κ αν είναι τα πράγματα

κ λογικό κ μέσα στην σχεση

τόσο πιο πολύ να πεισμωνεις...

τόσο πιο πολύ να αγαπας τον αντρα σου κ να του το δείχνεις...

τα νιώθεις όλα πιο έντονα!

νιωσε λοιπόν πείσμα για το παιδάκι σου

κ αγαπη για τον αντρα σου.

μην αφήσεις μια δύσκολη διαδικασια να σας

καταστεψει....

σου εύχομαι αυριο το πρωί να ξυπνήσεις πλημμυρισμένη απο όμορφα συναισθήματα

να χαμογελάσεις κ να πεις ότι ότι κ να γινει

θα βγεις όρθια κ δυνατή

να ξυπνήσεις κ να αγαπας όσο ποτέ τον αντρα σου!

Καληνύχτα νησάκι μου!

όσο στεναχωριέμαι για τη χοριακη σου

αλλο τόσο ελπίζω!


3BElp3.png

JcrJp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μου!!!!!

νησακι μου εκανες εξετασεις??? περιμενουμε νεα σου μετα την δουλεια!!!

μαρα τι ομορφα που τα ειπες!!! ευχαριστουμε!!!

μαριτσα μου τι κανεις????

πουλακι μου περναν οι μερες και πλησιαζεις στην προσπαθεια!!!

γλιφυτζουρακι μου τι σου ειπε ο γιατρος?

θεια αννουσκαγιαααααααα..... μας λειπουν τα χαδακια σου!!!! ( δεν τα δινω αν δεν τα στειλεις πρωτα)!!! χιχι

ανελακι κοντευεις για το αυγουλακι?

μαγισσουλα τι σου ειπε ο ντοκ?

ποια ξεχναω..... σορρυ!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μου!!!!!

νησακι μου εκανες εξετασεις??? περιμενουμε νεα σου μετα την δουλεια!!!

μαρα τι ομορφα που τα ειπες!!! ευχαριστουμε!!!

μαριτσα μου τι κανεις????

πουλακι μου περναν οι μερες και πλησιαζεις στην προσπαθεια!!!

γλιφυτζουρακι μου τι σου ειπε ο γιατρος?

θεια αννουσκαγιαααααααα..... μας λειπουν τα χαδακια σου!!!! ( δεν τα δινω αν δεν τα στειλεις πρωτα)!!! χιχι

ανελακι κοντευεις για το αυγουλακι?

μαγισσουλα τι σου ειπε ο ντοκ?

ποια ξεχναω..... σορρυ!!!!

Καλησπερα! Ολα κομπλέ στον ντοκ! Μας μείωσε την αγωγη και θα μας ξαναδεί σε δυο μηνες! Δεν καταψυξαμε δειγμα γιατι ειμαστε ετοιμοπόλεμοι απο ολες τις αποψεις! Εχουμε αρκετό υλικό στην καταψυξη!

Απο χθες εχω κατι ενδείξεις οτι μαλλον η περίοδος κοντοζυγώνει ! Για να δουμε!!!

Εσυ τι κανεις με τα ζουζουνακια σας;;;


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...