Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, nat11 είπε:

      Kαλημερα κοριτσια! Ευχομαι ολοψυχα σε ολες να ειναι το καλυτερο καλοκαιρι της ζωης μας και το ονειρο μας να πραγματοποιηθει! Καλη επιτυχια σε ολες,σε οποια φαση βρισκομαστε! Οσες εχετε μωρακια ηδη να εχετε πολλές ομορφες στιγμές!! Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες σκεφτομαι ποσα εχουμε περασει ολες πραγματικα και συγκινουμαι..

      Παρακαλουθω το γκρουπ και το φορουμ εδω και 2 χρονια αλλα λιγες φορες εχω γραψει. Ειμαι και εγω με δωρεα πλεον, σε φαση που περιμενω περιοδο για να κανουμε προετοιμασια για εμβρυομεταφορα. Εχουμε παρει απο δοτρια τραπεζας εξωτερικου κυριως για να εχουμε εικονα και για την εμφανιση,λιγοτερη αναμονη (που ειναι σχετικο φανταζομαι),και να ξερουμε τον αριθμο που θα παρουμε (δεν δοκιμασαμε με δοτρια Ελλαδας και αυτο με το μοιρασμα κτλ δεν ξερω πως λειτουργει εδω) Και για την κοπελα που ρωτησε. βοηθανε γενικα οι μαιες ή καποια υπευθυνη του εκαστοτε γιατρου στην ολη επικοινωνια με την τραπεζα του εξωτερικου. Επισης στον προηγουμενο γιατρο η εμβρυολογος μου χε πει οτι στην Ισπανια κανουν ακομα περισσοτερες εξετασεις στις δοτριες(δεν το χω επιβεβαιωσει απο καπου,απλα το αναφερω,ηταν μεγαλο κεντρο και η συγκεκριμενη κοπελα κορη του γιατρου). Εμεις ξεκινησαμε αρχες Μαρτη να ψαχνουμε και 15/5 ειχαν ερθει τα ωαρια.Τωρα το διλημα μου ειναι αν θα βαλω μονο 1 ή 2 καθως δεν πολυθελουμε διδυμα (καθαρα για πρακτικους λογους) αλλα εγω κυριως απο φοβο προωροτητας . Μετα απο 5 ωοληψιες, 3 εμβρυομεταφορες και μια παλινδρομη στη 12 εβδομαδα λογω χρωμοχωμικου νομιζω θα μου πεσει βαρυ ψυχολογικα να εχω το φοβο μην τους συμβει κατι μεχρι να φτασω στο στελος της εγκυμοσυνης. Γενικα και στην προηγουμενη ημουν μεσα στο αγχος, δεν το εκδηλωνα αλλα ειχα αυπνιες ολο τον καιρο που μουν εγκυος. Απο την αλλη φοβαμαι μηπως το 1 μειωνει τις πιθανοτητες επιτυχιας. Η δοτρια ειναι 29,εγω 41 (57 κιλα δεν ξερω αν παιζει ρολο) και με καλο ενδομητριο. Ο γιατρος προτιμά 1 ,θεωρει βεβαια οτι οι πιθανοτητες επιτυχιας αυξανονται με τα 2, και μας ειπε θα προτεινε να αποφασισω εγω (με την εννοια οτι ειναι σωμα μου και εγω εχω περασει την μεγαλυτερη ταλαιπωρια)  Ξερω οτι καποιες κοπελες εχετε διδυμα. Εχω και την αδερφη του ανδρα μου που εχει διδυμα απο εξωσωματικη 15 ετων τα παιδια, και για τα πρωτα 2 χρονια ειχε γυναικα μονιμα σπιτι. Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο, θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας!

      Καλησπέρα! Σου εύχομαι να σου πάνε όλα πολύ καλά και σύντομα να έχεις αγκαλιά το μωράκι σου.

      Εγώ έχω δίδυμα με δωρεά, έβαλα κι εγώ δύο για να αυξήσω τις πιθανότητες και έπιασαν και τα δύο.. βέβαια εγώ δεν ήμουν εντελώς αρνητική στα δίδυμα, αλλά θεωρούσα κι εγώ ότι είναι χαμηλά τα ποσοστά και δεν ήθελα να ρισκάρω! Φυσικά αυτή τη στιγμή δεν τα αλλάζω με τίποτα τα διδυμακια μου και δεν μπορώ να φανταστώ καν ποιο δε θα είχα αν είχαμε βάλει ένα. Είναι και η ηλικία μου τέτοια, γέννησα στα 43, που ξέρω ότι δε θα έμπαινα δε διαδικασία δεύτερης εγκυμοσύνης για να κάνω κι άλλο παιδί, οπότε είμαι πολύ χαρούμενη που εξελίχθηκε έτσι η κατάσταση. Δε θα σου πω ψέματα, είναι πολύ δύσκολα τα δίδυμα κι εγώ δεν έχω καμία βοήθεια. Είμαστε μόνο εγώ και ο άντρας μου δλδ. Βέβαια βγαίνει και όσο περνά ο καιρός γίνεται όλο και πιο βατό, αλλά έχει πολλές δυσκολίες. Και πολλές χαρές όμως. 

      Είναι τελείως προσωπικη σου όμως η απόφαση.. 

Cafe Νοέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Τζια της κολλητής μου το κοριτσάκι από την ώρα που γεννήθηκε έκανε κάθε μέρα 4-5 φορές εμμετό!Ποτέ δεν της είπε τίποτα η γιατρός για ΓΟΠ.Μια κουκλίτσα 5 ετών είναι υγιέστατη!Εγώ πάντως είμαι της γνώμης να το δώσεις το σιρόπι,αφού στο λέει και η Ελένη1.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 44,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aleca

    6117

  • omorfakia

    4099

  • mary77

    3427

  • kimi

    2958

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aleca

    aleca 6.117 δημοσιεύσεις

  • omorfakia

    omorfakia 4.099 δημοσιεύσεις

  • mary77

    mary77 3.427 δημοσιεύσεις

  • kimi

    kimi 2.958 δημοσιεύσεις

Posted Images

ελενη1 δεν ξερω τι να κάνω...αυτος που πηγα το απόγευμα καθως και αυτος της Αλέκας ειπαν να μη δωσω...

η εισαγωγή των στερεών βοηθάει μετά από 10-15 μερες που αρχικά χειροτερευουν τα πράγματα οπως λενε άλλες μαμαδες...το σιροπι δίνεται σε εντονη παλλινδρόμηση...το παιδί μου εχει εντονη παλλινδρόμηση???μεχρι πριν μια βδομαδα δεν εβγαζε γουλιες και τωρα πολύ νορμαλ κατάσταση...αν δεν ηταν ο συριγμος δε θα το συζητούσα καθολου.

διαβάζοντας διαπίστωσα οτι τα παιδάκια με εντονη παλλινδρομηση πονανε αρκετά και γκρινιάζουν..η δικιά μου δε δειχνει κατι τετοιο..εκτος από το να χαμογελάει διάπλατα καθε φορα που βγάζει γουλιά.

Μεφη οσον αφορα ειδικά το πορτοκάλι σκεφτομαι το εξης..εχω ενα παιδάκι που τα οξεα του στομάχου του εχουν δημιουργησει οίδημα στο λάρυγγα..δεν ειναι λιγο επικίνδυνο να του δωσω πορτοκάλι που ειναι οξινο πριν ηρεμησει η κτάσταση της???


byXKp2.png

Link to comment
Share on other sites

μεφη δες

Η ΓΟΠ θεωρείται φυσιολογικό φαινόμενο της πρώτης βρεφικής ηλικίας λόγω ανωριμότητος του οισοφαγικού σφιγκτήρα. Δεν είναι απαραίτητη οποιαδήποτε αγωγή εάν το μωρό δεν βγάζει μεγάλη ποσότητα γάλατος, δεν παρουσιάζει συχνές αναπνευστικές λοιμώξεις και κερδίζει φυσιολογικά βάρος. Πολλοί συνάδελφοι προτείνουν αντιαναγωγικά γάλατα που δεν είναι αρκετά εύγευστα. Απλές οδηγίες ημικαθιστικής θέσης αρκετή ώρα μετά το γεύμα είναι αρκετές. Η υδροχλωρική ρανιτιδίνη ή αλλοιώς Epadoren είναι το αντίστοιχο Zantac για τα παιδιά και συνταγογραφείται σε διαπιστωμένη με pH οξυμετρία ΓΟΠ η οποία εκδηλώνει επιπλοκές.

Πράγματι στερεότερες και πυκνότερες τροφές βοηθούν στην ΓΟΠ. Αυτό αποτελεί άλλωστε και το 2ο θεραπευτικό βήμα μετά από την πρηνή όρθια θέση. Προκινητικά φάρμακα όπως το Cilroton βοηθούν στο γρήγορο άδειασμα του στομάχου. Εάν τα παραπάνω δεν βοηθήσουν τότε προσθέτουμε και Epadoren για τον μετριασμό της οξύτητας του γαστρικού περιεχομένου και την αποφυγή οισοφαγίτιδος που είναι υπεύθυνη για τα συμπτώματα πόνου του παιδιού. Παράλληλα πρέπει να αποκλεισθεί η δυσανεξία στο γάλα αγελάδος με δοκιμασία αποφυγής 6 εβδομάδων και να σκεφθούμε παθήσεις όπως η υπερτροφική πυλωρική στένωση και η ουρολοίμωξη που μπορεί να είναι η αιτία των εμετών. Στα περισσότερα παιδιά τα συμπτώματα υποχωρούν στη διάρκεια του 2ου χρόνου.

Το Cilroton είναι ένα φάρμακο γενικώς καλά ανεκτό.Αναφέρονται εξωπυραμιδικές εκδηλώσεις και γαλακτόρροια σε μεγάλες δόσεις. Το epadoren παρουσιάζει συχνότερες ανεπιθύμητες ενέργειες την κεφαλαλγία, ζάλη κοιλιακά άλγη και εξανθήματα. Και στα δύο φάρμακα στα παιδιά είναι απαραίτητος ο υπολογισμός με βάση το σωματικό βάρος και η αυστηρή τήρηση της δόσης από την οικογένεια. To Frisolac Comfort ανήκει στα ειδικά αντιαναγωγικά γάλατα όπως μπορείτε να διαπιστώσετε και μόνη σας από τον πλήρη κατάλογο της Α Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών http://www.pediatrics-uoa.edu.gr/pdf/Galata_Kremes.pdf. Εύχομαι να σας κάλυψα.


byXKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τζια της κολλητής μου το κοριτσάκι από την ώρα που γεννήθηκε έκανε κάθε μέρα 4-5 φορές εμμετό!Ποτέ δεν της είπε τίποτα η γιατρός για ΓΟΠ.Μια κουκλίτσα 5 ετών είναι υγιέστατη!Εγώ πάντως είμαι της γνώμης να το δώσεις το σιρόπι,αφού στο λέει και η Ελένη1.

Εχει παθει σοκ....την καταλαβαινω....εγω τοτε στο γιαννη επερνα την παιδιατρο συνεχεια τηλεφωνο την ειχα πρηξει..οταν μου ειπε για το συροπι καταστεναχωρηθηκα νομιζα πως κατι εχει το παιδι μου και σκεφτομουν τρελες.... και γιατι να παρει φαρμακα 40 μερων μωρο και χιλια δυο...η φαρμακοποιος μου ελεγε καλε δεν ειναι τιποτα τα μισα απο τα μωρα που γεννιουνται εχουν αυτο το προβληματακι .....δεν μπορουσα να ησυχασω.

Τωρα αν ξαναειχα το γιαννη μωρο θα τον ευχαριστιομουν 100% και δεν θα εδινα συμασια σε τοσο ασυμαντα πραγματα.

'Αλλα ειναι τα ασχημα...


Γιαννης 1/7/2006 - Νικόλας 20/10/2009

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελενη1 δεν ξερω τι να κάνω...αυτος που πηγα το απόγευμα καθως και αυτος της Αλέκας ειπαν να μη δωσω...

η εισαγωγή των στερεών βοηθάει μετά από 10-15 μερες που αρχικά χειροτερευουν τα πράγματα οπως λενε άλλες μαμαδες...το σιροπι δίνεται σε εντονη παλλινδρόμηση...το παιδί μου εχει εντονη παλλινδρόμηση???μεχρι πριν μια βδομαδα δεν εβγαζε γουλιες και τωρα πολύ νορμαλ κατάσταση...αν δεν ηταν ο συριγμος δε θα το συζητούσα καθολου.

διαβάζοντας διαπίστωσα οτι τα παιδάκια με εντονη παλλινδρομηση πονανε αρκετά και γκρινιάζουν..η δικιά μου δε δειχνει κατι τετοιο..εκτος από το να χαμογελάει διάπλατα καθε φορα που βγάζει γουλιά.

Μεφη οσον αφορα ειδικά το πορτοκάλι σκεφτομαι το εξης..εχω ενα παιδάκι που τα οξεα του στομάχου του εχουν δημιουργησει οίδημα στο λάρυγγα..δεν ειναι λιγο επικίνδυνο να του δωσω πορτοκάλι που ειναι οξινο πριν ηρεμησει η κτάσταση της???

Τότε μην το δίνεις.Και για το πορτοκάλι έχεις δίκιο.συγνώμη ρε Τζία τα διάβασα πολύ γρήγορα.Καλώς πράττεις λοιπόν συμφωνα και με τα παραπάνω που έβαλες.

[

Εχει παθει σοκ....την καταλαβαινω....εγω τοτε στο γιαννη επερνα την παιδιατρο συνεχεια τηλεφωνο την ειχα πρηξει..οταν μου ειπε για το συροπι καταστεναχωρηθηκα νομιζα πως κατι εχει το παιδι μου και σκεφτομουν τρελες.... και γιατι να παρει φαρμακα 40 μερων μωρο και χιλια δυο...η φαρμακοποιος μου ελεγε καλε δεν ειναι τιποτα τα μισα απο τα μωρα που γεννιουνται εχουν αυτο το προβληματακι .....δεν μπορουσα να ησυχασω.

Τωρα αν ξαναειχα το γιαννη μωρο θα τον ευχαριστιομουν 100% και δεν θα εδινα συμασια σε τοσο ασυμαντα πραγματα.

'Αλλα ειναι τα ασχημα...

Οντως άλλα είναι τα άσχημα.....

Μα σου λέω η άλλη 5 φορές την ημέρα εμμετό έκανε και δεν του έδωσε τίποτα.

Πάω να ταισω.

Link to comment
Share on other sites

ελενη1 δεν ξερω τι να κάνω...αυτος που πηγα το απόγευμα καθως και αυτος της Αλέκας ειπαν να μη δωσω...

η εισαγωγή των στερεών βοηθάει μετά από 10-15 μερες που αρχικά χειροτερευουν τα πράγματα οπως λενε άλλες μαμαδες...το σιροπι δίνεται σε εντονη παλλινδρόμηση...το παιδί μου εχει εντονη παλλινδρόμηση???μεχρι πριν μια βδομαδα δεν εβγαζε γουλιες και τωρα πολύ νορμαλ κατάσταση...αν δεν ηταν ο συριγμος δε θα το συζητούσα καθολου.

διαβάζοντας διαπίστωσα οτι τα παιδάκια με εντονη παλλινδρομηση πονανε αρκετά και γκρινιάζουν..η δικιά μου δε δειχνει κατι τετοιο..εκτος από το να χαμογελάει διάπλατα καθε φορα που βγάζει γουλιά.

?

Το θεμα πρωτα ειναι να ηρεμισεις !!!

Και να δωσεις δεν θα παθει τπτ η Γεωργια.

Εγω εδωσα.....αν τον ξαναειχα τωρα μωρο μπορει και να μην εδινα γιατι συγκρινω με το μπεμπη και βλεπω πως και αυτος τα ιδια και χειροτερα μου κανει....απλα δεν ανησυχω σε αυτο το μωρο γιατι ξερω.

Με την εισαγωγη των στερεων θα παρει λιγο καιρο αλλα θα φτιαξουν τα πραγματα .Στην αρχη θα σου κανει γουλιες και καθε μερα θα κανει ολο και λιγοτερες .Το καλο ειναι οτι το παιδι δεν φαινεται να ποναει !!!! Εγω λεω πως δεν υπαρχει καν θεμα !!!!

Αν ηταν θα ''σφυριζε'' σχεδον απο την αρχη.....


Γιαννης 1/7/2006 - Νικόλας 20/10/2009

 

Link to comment
Share on other sites

ρε συ δεν εχω πάθει σοκ..σκεφτομαι οτι το παιδί μπορει να πονάει..εσυ μαρη την προηγούμενη βδομαδα που ειχες μουγκαθει δεν πόναγες???

οχι καθολου πονος απλα δεν εβγαινε η φωνη μου!!


Γιαννης 1/7/2006 - Νικόλας 20/10/2009

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι τζια και εγω θα το σκεφτομουν για το πορτοκαλιμ,ειναι οντως πολυ οξινο.....

συμπεθερα τι θες να κανουμε?εγω δεν ξερω τιποτα..

Τιποτα καλε....απλα ζητησα να μπαινουν στην ιστιοσελιδα μας για να ανεβει λιγο γιατι μας ....επεσε:mrgreen:

Ερχεται ο μανω...τον ακουω απ'εξω που μιλαει στο τηλεφωνο........εγω και ολο το περαμα..


Γιαννης 1/7/2006 - Νικόλας 20/10/2009

 

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα καλε....απλα ζητησα να μπαινουν στην ιστιοσελιδα μας για να ανεβει λιγο γιατι μας ....επεσε:mrgreen:

Ερχεται ο μανω...τον ακουω απ'εξω που μιλαει στο τηλεφωνο........εγω και ολο το περαμα..

οκ απο το φεις να μπαινω?


fCS8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...