Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

καλημερα και απο μενα και καλη εβδομαδα.....

.....δε μιλαω για σκ ...γιατι τα εκανα μανταρα ....θελω να κατεβω απο τα 64 στα 60 ...αλλα δε το βλεπω....η ζυγαρια με παιζει .....63...με 64......θα δειξει ...ερι μου περαστικα στα παιδακια σου ......οτι πηρε το ματι μου στα γρηγορα ....λετακι καλη αρχη κοριτσακι ...μη αγχωνεσαι......καποια κοριτσακια χασανε κιλακια ....μπραβο ......εστω και μισο σεβουλα ...μπραβοοοο....


24/5/1999

16/8/2001

23/11/2006

28/1/2014

561874hhz1c12ps5.gif

1298739qm9p56dlj4.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα! όλο ξεκινάω να σας διαβάσω και όλο κάτι συμβαίνει... τα νεύρα μου! Καλά είστε; Εγώ κουρασμένη από σ/κ, ώς συνήθιως δεν πήγαμε/κάναμε τπτ, μόνο δουλειές... βαρέθηκα... Ούτε που θυμάμαι από πότε έχω να κάτσω να πιω έναν καφέ μόνη με τον άντρα μου χωρίς βιασύνη ή άγχος. Παρά την περίοδο (2η μέρα σήμερα), σαν να αρχίζει να πέφτει η κοιλιά, να και ένα θετικό....


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα και καλη εβδομαδα.....

.....δε μιλαω για σκ ...γιατι τα εκανα μανταρα ....θελω να κατεβω απο τα 64 στα 60 ...αλλα δε το βλεπω....η ζυγαρια με παιζει .....63...με 64......θα δειξει ...ερι μου περαστικα στα παιδακια σου ......οτι πηρε το ματι μου στα γρηγορα ....λετακι καλη αρχη κοριτσακι ...μη αγχωνεσαι......καποια κοριτσακια χασανε κιλακια ....μπραβο ......εστω και μισο σεβουλα ...μπραβοοοο....

Σε ευχαριστώ Βικούλα!

Και εγώ μόλις τώρα "ζυγαρίστηκα" που λέει και η κόρη μου και δυστυχώς βλέπω ότι αυτά που είχα χάσει τα...ξαναπήρα το Σαββατοκύριακο....προβλέπω η ζυγαριά αύριο στη διαιτολόγο να με δείχνει στα ίδια:-(καλά να πάθω όμως αφού κάνω χαζομάρες:mad:Από σήμερα ( που είναι και Δευτέρα) ξανά στο πρόγραμμα....Λέω μέχρι αύριο να το ράψω ( να φάω ελάχιστα) μήπως και χάσω κανένα γραμμάριο και γλιτώσω το κράξιμο από τη διαιτολόγο....τι λέτε θα πιάσει;;;;;Μόνο για σήμερα και αύριο.....:confused:


jMqBp3.png

OeGUp3.png

F453p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα & Καλή εβδομάδα!!!!!!

στέλνω ευχοβότσαλα σε όλες μας γιατί μας διαβασα λίγο πεσμένες....

images?q=tbn:ANd9GcRZYJHSHhU8JnXXk16-uKWtc7MqodbeeQk1zi8rJyv3cf7I5jQV&t=1

Σήμερα ανακάλυψα ότι ο μικρός δεν ακούει τίποτα όταν μιλάμε ψιθυριστά και έχω αγχωθεί....μιλάμε τίποτα όμως.....Την Πέμπτη θα έρθει η παιδίατρος να δει τη μπέμπα και θα της πω να του ρίξει μια ματιά....;

εύχομαι να μην ειναι κάτι !!!!!

όσο για τη διατροφούλα που ειπες όλα μέσα στο πρόγραμμα ειναι!

ίσως σήμερα αν φας γιαουρτάκια και φρούτα για μια μινι αποτοξίνωση;;;;;

καλημέραααααααααααααααααααα

ξεκινάω δίαιτα σήμερα!!!!! σας το είπα? δεν σας το είπα!!!

άντε με το καλό ειρήνη :) καλή επιτυχία σου ευχομαι!!!!!

υπομονή, επιμονή και καλή διάθεση!

Link to comment
Share on other sites

2790123i2u6s737ka.gif

Μια ενδεικτικη διατροφη που δινει ο διαιτολογος μου ειναι αυτη

http://www.myworld.gr/site/content.php?artid=8795

Απο κει και περα την προσαρμοζει στο γουστο και τις αναγκες του καθενα. Εγω π.χ. ειχα πολλα λαδερα, οσπρια και ζυμαρικα γιατι τρωω ελαχιστο κρεας και καθολου ψαρι.

Ευχομαι να΄ναι κατι απλο, οπως να χρειαζεται ενας καθαρισμος μονο, και να μην ειναι κατι σοβαρο. Περαστικα και στην κουκλιτσα σου!

Καλη εβδομαδα κοριτσια!

ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


georgia περαστικα πουλακι μου....ελπιζω να το περασεις γρηγορα και σχετικα ευκολα....

Ευχαριστω Λετα μου. Ευχαριστω ολα τα κοριτσια για τις ευχες σας και ευχομαι κι εγω περαστικα στα παιδακια σας.

ξεκινάω δίαιτα σήμερα!!!!! σας το είπα? δεν σας το είπα!!!

Καλη αρχη. Παμε πακετο. Εγω απο την Πεμπτη!!!!

ΤΑRA ωραια η διαιτα που εβαλες σε λινκ. Θα την υιοθετησω μετα την διαιτολοΑ μου (γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να δινω καθε μηνα .. ευρω. Ειδικα αν με ξαποστειλουν απο τη δουλεια!!!!

κατά τα άλλα συμπάσχω ακριβώς με την Γεωργία, μα ακριβώς! εύχομαι να τους καταπλήξεις στη δουλειά καλή μου γοργόνα!

Σεβουλα μου, εγω τους εχω ηδη καταπληγμενους (υπαρχει τετοια λεξη????) στο θεμα προσφορας εργασιας αλλα θα προτιμουσα να με καταπληξουν εκεινοι με μια ωραια επιταγη ημερας των μηνιατικων που μου οφειλουν.

Θέλω και εγώ την περίοδό μου πίσω τώραααααα!!!!!!!!

Καλε αφου θηλαζεις, τι κοκκινοσκουφιτσα θελεις??????

Τα υπολοιπα γοργονακια να μου ειστε καλα και αν εχετε καλη βδομαδα. Επισης σημερα ειναι η τελευταια μερα του Γεναρη. Αντε ο Φλεβαρης να μας "μπει" καλυτερος.

Jenia, περιμενω ενημερωση.

Τσιπουρα, παλι συναστρια εχουμε???

Κυριακη, πως παει η διατροφη???

Αχ, σιγουρα κατι ξεχναω οπως παντα.

Φιλακια πολλα


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

όσο για τη διατροφούλα που ειπες όλα μέσα στο πρόγραμμα ειναι!

ίσως σήμερα αν φας γιαουρτάκια και φρούτα για μια μινι αποτοξίνωση;;;;;

Δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί θηλάζω και θα την πιάσει διάρροια.....έλεγα όμως να περιορίσω κατά πολύ τις ποσότητες και τα γεύματα.....δηλαδή να φάω μόνο μεσημεριανό και λίγο και πρωί βράδυ ένα φρούτο.Ελπίζω να πιάσει το κόλπο...


jMqBp3.png

OeGUp3.png

F453p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γοργόνες!!!

Μαριλίνα στείλε μου τη δίαιτα αν μπορείς να ρίξω μια ματιά! Περιμένω και μία από μια φίλη διαιτολόγα που την έκανε όταν ήταν έγκυος.

Γεωργία περαστικούλια.

Λέτα και σε εσένα που ξεκινάς δουλεια!!

Έρη μην ανησυχείς για τον μικρό και κυρίως μην ανησυχε΄ς για την περίοδο. Όταν θα έρθει, θα έρθει για να μείνει, μην βιάζεσαι!!!

Μαεστρία μου ανέβα λίγο! Κι αν δεν ανέβεις δεν πειράζει, εδώ θα είμαστε και πάλι!

Συγχαρητήρια για τις απώλειες γραμμαρίων και κιλών!!

Εγώ ξεκίνησα καλά τη μέρα (-200 γρ), αλλά το ξέσκισα με τρια κουλουράκια με μαρμελάδα (πτι-φουρ τύπου), εκτός του κουλουριού πόυ τσάκισα. Να θυμήσω ότι είμαι μόλις 6 εβδομάδων και η ζυγαριά είχε δείξει 68 πριν ακόμα κάνω το τεστ!!! ντροπή και αίσχος!!

έχω εξελιχθεί σε πολύ αδύναμο χαρακτήρα, ποιος εγω!!! πφφφφφφφφφφ

φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ καλη βδομαδα τι κανετε?

Εγω ειμαι με απιστευτο πονοκεφαλο απο Παρασκευη κ πονολαιμο εδω κ 3 βδομαδες κ δεν μπορω ν απαρω κ τπτ.

Το ΣΚ πολυ ωραια ηταν αν κ διατροφικα εκανα καποιες μικρες ατασθαλιουλες . Τι να κανουμε απο σημερα τα κεφαλια μεσα!

Link to comment
Share on other sites

καλιοπακι μην αγχωνεσαι! Πανω απο ολα τωρα το μωρακι να ειναι καλα. Κ αυτα τα πρωτα κιλα που φανηκε οτι πηρες ειναι κατακρατηση. Εγω κ τωρα αλλα κ στο πρωτο μου παιδι την βδομαδα που περιμενα κανονικα περιοδο με εδειχνε 3 κιλα συν οπως κ οταν περιμενω περιοδο κ εχω μεγαλη κατακρατηση .

Αν σου δωσει η φιλη σου το διαιτολογιο στειλτο μου κ εμενα αν μπορεις να παρω μια ιδεα τι πρπ να τρωμε.

Πηγες στον γιατρο η χι ακομα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...