Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημερα κορίτσια σήμερα ειμαι χαρούμενη είχα απελπιστει ειναι η 11 μέρα της εμβρυομεταφορας αύριο θα κάνω την χοριακη μου και κακωε καλώς εκανα ενα τεστ εγκυμοσύνης βγήκε η δεύτερη γραμμή αχνη αλλα αυτο ειναι καλό πιστευω;

      • Μου αρέσει 1
      • Λουλούδια 1

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

ηρθα........ψωνισα για την συμμαθητρια του γιου μου....και για την ανιψια μου......λοιπον ακουστε να σας πωωω.......προχθες ειδα την κουμπαραμου ...με κατι φοβερες μποτουλες.....ποσο τις λεω ...α!!!μου λεει τις πηρα το νοεμβρη πολυ οικονομικα 40 γιουρο....μπραβο της λεεω...... στην κανονικη τιμη .....χωρις προσφορα χωρις τπτ.....μου λεει το μαγαζι και παω να δω ....απο περιεργεια ...και βλεπω βιτρινα.....η ιδια μποτα ....απο 55 γιουρο .....40.......ειπατε τιποτις;;;;.......... τατη σα ταχιονια.......... μπραβο κοπελα μου που σκεφτεσαι και για τριτο.....


24/5/1999

16/8/2001

23/11/2006

28/1/2014

561874hhz1c12ps5.gif

1298739qm9p56dlj4.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

Βικούλα έτσι κάνουν όλοι δυστυχώς!!!

αυξάνουν τις τιμές την τελευταία εβδομάδα και μετά λένε ότι κάνουν έκπτωση!!!!! γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

μωρε ...χωρις παρεξηγηση ...εμεις φταιμε ....ας μη ψωνιζε κανεις και θα τους ελεγα εγωωω.....


24/5/1999

16/8/2001

23/11/2006

28/1/2014

561874hhz1c12ps5.gif

1298739qm9p56dlj4.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι άσχετο; Εδώ και πολλή ώρα ενώ φαίνεται ότι είμαι online, δεν μπορώ να συνδεθώ και φυσικά να συμμετάσχω σε οποιαδήποτε συζήτηση. Έστειλα μηνυμα στον admin και μεταξύ άλλων με συμβούλεψε να πατάω "αυτόματη σύνδεση". Το έκανα και κατάφερα να μπω. Σας έχει συμβεί; Γιατί συμβαίνει αυτό;


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Η δίαιτα µπαίνει σε τάπερ

Θέλετε να χάσετε κιλά, αλλά οι ατελείωτες ώρες στη δουλειά εµποδίζουν τα σχέδιά σας; Τα τάπερ µε σπιτικό φαγητό είναι µια καλή αρχή…

Οι παγίδες

Πριν ξεκινήσετε τη δίαιτά σας φροντίστε να εντοπίσετε τις διατροφικές παγίδες που µπορεί να κρύβονται στο χώρο της εργασίας σας και να τις αποφύγετε.

Αυξηµένη κατανάλωση γλυκών

Συνήθως τα εξαντλητικά ωράρια στη δουλειά αποτελούν πρόσφορο έδαφος για τη συχνή κατανάλωση γλυκών, τα οποία µας δίνουν την αίσθηση ότι φορτίζουν τις «µπαταρίες» µας.

Η λύση: Μάθετε να κάνετε πιο υγιεινές επιλογές, καθώς και να απολαµβάνετε τα γλυκά σε µικρότερη ποσότητα. Έτσι, σε στιγµές υπογλυκαιµίας, προτιµάτε:

• Γιαούρτι µε φρούτα, µέλι, µαρµελάδα, ξηρούς καρπούς ή γλυκό κουταλιού.

• ∆ηµητριακά ολικής άλεσης µε γάλα µε χαµηλά λιπαρά (1,5-2%).

• Μπάρα δηµητριακών ολικής άλεσης µε φρούτα ή σοκολάτα.

• 1 κοµµάτι σοκολάτα υγείας ή παστέλι.

• 3-4 αποξηραµένα φρούτα.

• Ρόφηµα σοκολάτας µε γάλα 1,5%.

• 1 µπολ ρυζόγαλο.

• 1 κοµµάτι σπιτικό κέικ µε λίγη ζάχαρη, λάδι και ξηρούς καρπούς (π.χ. σταφίδες).

• 3-4 µπισκότα ολικής άλεσης.

Συναδελφικά κεράσµατα

Καθηµερινά όλο και κάποιο γλυκό ή φαγώσιµο θα κυκλοφορεί στο γραφείο. Κάποιος γιορτάζει, άλλος βρήκε µια συνταγή ενός πεντανόστιµου κέικ σοκολάτας, άλλος έφτιαξε τυρόπιτα και εσείς δυσκολεύεστε να πείτε «όχι»!

Η λύση: Αρνηθείτε ευγενικά ή δεχτείτε το κέρασµα, αλλά µην το καταναλώσετε ή, ακόµη και αν το φάτε, συνεχίστε κανονικά το διατροφικό σας πρόγραµµα. Όταν ακολουθείτε τις βασικές οδηγίες της δίαιτάς σας (πρωινό, συχνότητα γευµάτων, ποικιλία τροφίµων, αυξηµένη πρόσληψη υγρών), µια µικρή παρασπονδία δεν θα σας στερήσει το επιθυµητό αποτέλεσµα.

Αυτόµατοι πωλητές

Αποτελούν την εύκολη λύση όταν έχετε µείνει πολλές ώρες νηστική και δεν έχετε µαζί κάποιο υγιεινό σνακ. Ωστόσο, οι αυτόµατοι πωλητές τις περισσότερες φορές περιέχουν τρόφιµα πλούσια σε λιπαρά, ζάχαρη, αλάτι και θερµίδες.

Η λύση: Εφοδιαστείτε µε τρόφιµα που καταναλώνονται γρήγορα, σας χορταίνουν και προσφέρουν γεύση και θρέψη όπως: γάλα, γιαούρτι, φρούτα, χυµοί, ανάλατοι ξηροί καρποί, µπισκότα µε πολυδηµητριακά, ρυζογκοφρέτες, φρυγανιές, παξιµάδια, κράκερ σίκαλης, µπάρες δηµητριακών.

Μειωµένη φυσική δραστηριότητα

Η εγγραφή σας στο γυµναστήριο παίρνει καθηµερινά αναβολή, γιατί απλώς δεν έχετε χρόνο.

Η λύση: Η σωµατική άσκηση δεν περιορίζεται στο γυµναστήριο. Μπορείτε πάντα να ακολουθήσετε εύκολες επιλογές που αυξάνουν τα επίπεδα δραστηριότητας:

• Χρησιµοποιήστε τις σκάλες αντί για το ασανσέρ.

• Μετακινηθείτε µε τα µέσα µεταφοράς.

• Αν επιλέξετε το αυτοκίνητο, παρκάρετε λίγο πιο µακριά από τη δουλειά, προκειµένου να περπατήσετε.

• Γραφτείτε στο γυµναστήριο µαζί µε τον φίλο σας ή µία φίλη. Μπορεί ο ένας να συµπαρασύρει τον άλλον.

Παράλειψη γευµάτων

Το τηλέφωνο χτυπάει ασταµάτητα, τα emails που πρέπει να απαντήσετε αυξάνονται συνεχώς, η µία συνάντηση διαδέχεται την άλλη και τελικά περνάει το µεσηµέρι και είστε ακόµη νηστική.

Η λύση: Εφόσον γνωρίζετε τις ώρες που θα χρειαστεί να δουλέψετε εντατικά, φροντίστε να προγραµµατίσετε αντίστοιχα και τα γεύµατά σας. Αν δεν µπορείτε να το κάνετε, έχετε υπόψη ότι είναι προτιµότερο να γευµατίσετε νωρίτερα παρά να µείνετε νηστική. Αν πάλι δεν πεινάτε, καταναλώστε ένα σνακ που θα µετριάσει την πείνα σας όπως:

• Τοστ ή πίτα αραβική µε τυρί µε χαµηλά λιπαρά, γαλοπούλα, ντοµάτα, µαρούλι.

• Κουλούρι Θεσσαλονίκης ή 2 ρυζογκοφρέτες ή 1 µπάρα δηµητριακών και 1 ποτήρι χυµό.

• Γιαούρτι 2% και 2 κράκερ σίκαλης.

Οργανωθείτε βήµα-βήµα

Βήµα 1

Στο σούπερ µάρκετ

Μία φορά την εβδοµάδα επισκεφτείτε το σούπερ µάρκετ και κάντε τις απαραίτητες προµήθειες για τις επόµενες µέρες. Προκειµένου να µην κάνετε περιττές αγορές αλλά και να µην ξεχάσετε να αγοράσετε κάτι, καλό είναι να ετοιµάσετε µια λίστα µε ό,τι χρειάζεστε.

Βήµα 2

Η καλή δίαιτα από το πρωινό φαίνεται

Αν δεν έχετε χρόνο να πάρετε το πρωινό σας µε ησυχία, πάρτε µαζί σας κάτι από τα παρακάτω: µπάρες δηµητριακών, κράκερ/φρυγανιές σίκαλης, ρυζογκοφρέτες, κριτσίνια, µπισκότα µε πολυδηµητριακά τα οποία θα συνδυάζετε µε χυµό ή γάλα µε χαµηλά λιπαρά. Εναλλακτικά προτιµήστε ένα τοστ µε ψωµί σίκαλης, ηµίπαχο τυρί, βραστή γαλοπούλα ή το παραδοσιακό κουλούρι Θεσσαλονίκης.

Η κατανάλωση 500 ml νερού µπορεί να κινητοποιήσει το µεταβολισµό σας. Φροντίστε λοιπόν να καταναλώνετε τουλάχιστον 8-10 ποτήρια υγρών

καθηµερινά.

Βήµα 3

Υγιεινό delivery

Αν δεν έχετε προλάβει να ετοιµάσετε φαγητό από το σπίτι, µπορείτε να παραγγείλετε από ένα εστιατόριο που εµπιστεύεστε τα εξής:

• 2 σουβλάκια καλαµάκια κοτόπουλο, χωριάτικη σαλάτα και 1 πίτα αλάδωτη.

• Σαλάτα του σεφ ή Caesars ή τονοσαλάτα ή ντάκο κρητικό.

• Πίτα αραβική µε τυρί, γαλοπούλα, λαχανικά.

• Μακαρόνια µε σάλτσα ντοµάτας και τυρί.

• Ριζότο µε λαχανικά και µανιτάρια.

• Μπιφτέκια ή κοτόπουλο ψητό ή γαλοπούλα ή µπριζόλα και σαλάτα εποχής.

• Οµελέτα µε λαχανικά.

Βήµα 4

Υπόθεση «µαγείρεµα»

Μαγειρέψτε µία-δύο φορές την εβδοµάδα και καταναλώστε µέσα στην εβδοµάδα 2 φορές το ίδιο φαγητό. Μόλις ετοιµάσετε το φαγητό, ταξινοµήστε το σε τάπερ, τα οποία θα φυλάξετε στο ψυγείο για να παίρνετε ένα κάθε µέρα στη δουλειά. Αν δεν βρείτε χρόνο να µαγειρέψετε, µπορείτε να αγοράσετε µαγειρεµένα φαγητά, όπως ολόκληρο ψηµένο κοτόπουλο στη σχάρα που διατηρείται για 2-3 ηµέρες.

Βήμα 5

Το ευεργετικό νερό

Το αποτέλεσµα στη ζυγαριά δεν εξαρτάται µόνο από τι τρώµε αλλά και από το τι πίνουµε. Η κατανάλωση 500 ml νερού µπορεί να προκαλέσει αύξηση του µεταβολισµού κατά 30%. Έτσι φροντίστε να καταναλώνετε καθηµερινά τουλάχιστον 8-10 ποτήρια υγρών (νερό, χυµοί, τσάι, καφέ, γάλα) και να µην µένετε µόνο µε καφέ στη δουλειά.

Της ∆ήµητρας Βγενοπούλου

Με τη συνεργασία της Ελίνας Ασηµακοπούλου, ∆ιαιτολόγου - ∆ιατροφολόγου, B.Sc., Επιστηµονικήσ Υπεύθυνησ «ΑΠΙΣΧΝΑΝΣΙΣ - Λόγω ∆ιατροφής» ΚαλύβιΩΝ Αττικής,

ΓενικήΣ Γραµµατέα Ελληνικής ∆ιατροφολογικής Εταιρείας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπράβο Ντίνα.

πολύ καλό.

εγώ στο γραφείο έχω μισό λίτρο νερό, φρυγανιές, κασεράκι ή κεφαλοτύρι (λίγο), μία μπανάνα συνήθως.

μερικές φορές παίρνω ξηροκάρπια, μανταρίνια, αποξηραμένα δαμάσκηνα ή βερύκοκα.

όταν αυξηθεί το ωράριο με βλέπω να παίρνω ταπεράκι, όπως παλιά.

από όλα όσα έχεις γράψει μου έμεινε το ρυζόγαλο. τί είπες τώωωωραααα!

Link to comment
Share on other sites

Νικήστε τη χαλάρωση

Οι παρακάτω ασκήσεις µπορούν να σας βοηθήσουν να σφίξετε χέρια, πόδια και κοιλιά, αρκεί να τις κάνετε 3-5 φορές την εβδοµάδα και σε αρκετά υψηλή ένταση.

1 Χέρια

Καθίστε ή σταθείτε όρθια µε τα δύο χέρια τεντωµένα, κρατώντας το βαράκι πίσω από το κεφάλι σας.

Tip

Η πλάτη σας πρέπει να παραµένει ίσια.

Λυγίστε τους αγκώνες (πιο κάτω από ορθή γωνία) και τεντώστε ξανά τα χέρια προς τα πάνω. Κάντε 3 σετ των 12 επαναλήψεων.

2 Καθίσµατα µε βάρη

Σταθείτε όρθιες, τοποθετώντας δύο αλτήρες ή µία µπάρα στους ώµους σας τουλάχιστον 10kg.

Tip

Η σπονδυλική στήλη πρέπει να παραµένει σε ίσια θέση.

Εκτελέστε ένα κάθισµα µέχρι τα γόνατά σας να σχηµατίσουν ορθή γωνία, χωρίς όµως να έρχονται πιο µπροστά από τα δάχτυλα των ποδιών. Κάντε 4 σετ των 12 επαναλήψεων.

3 Γλουτοί

Στηριχτείτε στις παλάµες και στα γόνατά σας και ανεβάστε το ένα πόδι σε ορθή γωνία σαν να θέλετε να πατήσετε µε την πατούσα σας το ταβάνι.

Tip

Φροντίστε η µέση σας να παραµένει σε ευθεία.

Κατεβάστε το πόδι και ξανανεβάστε το όπως προηγουµένως. Κάντε 4 σετ των 15 επαναλήψεων για κάθε πλευρά.

4 Πλάγιες προβολές

Σταθείτε όρθιες µε τα πόδια ανοιχτά και κρατήστε τα βάρη ελεύθερα µπροστά σας.

Tip

Το κεφάλι πρέπει να είναι ψηλά και η πλάτη ίσια.

Λυγίστε τα πόδια εναλλάξ αριστερά - δεξιά αργά. Κάντε 4 σετ των 20 επαναλήψεων.

Του Μιχάλη Μηνούδη, καθηγητή φυσικής αγωγής, πρώην πρωταθλητή Ελλάδας στο άλµα εις ύψος, προέδρου του Συλλόγου Ιδιοκτητών Γυµναστηρίων και ιδιοκτήτη του Personal Training Places

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας όμορφες!

Σας διάβασα! Να αναφέρω ότι χθες εδειξε - 1/2 κιλό στην διαιτολόγΑ, το οποιο ειναι λίγο.... γιατί ειχα πάρει 2,200 τις γιορτές! γκρρρρρρ

συνεχίζουμε

φιλιά σας και καλό πσκ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας όμορφες!

Σας διάβασα! Να αναφέρω ότι χθες εδειξε - 1/2 κιλό στην διαιτολόγΑ, το οποιο ειναι λίγο.... γιατί ειχα πάρει 2,200 τις γιορτές! γκρρρρρρ

συνεχίζουμε

φιλιά σας και καλό πσκ!

τσιπουριτσα .....μπραβοοο..καλο ειναι καο το -μισο....δειχνει οτι λειτουργει ο μεταβολισμος......μπραβοοοοο.............

καλα ε???θα σας μαλωσω....που ειναι οι ατελειωτες σελιδες που γραφατε??????????

πραγματικα ανησυχω....

μην ανησυχεις βρε λεττακι .....αφου ειπαμε ...μιλαμε παντου γι'αυτο!!!!!:D;)


24/5/1999

16/8/2001

23/11/2006

28/1/2014

561874hhz1c12ps5.gif

1298739qm9p56dlj4.gif

Link to comment
Share on other sites

Jenia, πολυ χρησιμα το ποστς. Thanks!!!! .... μάνα μου!!!!!

ΤΑΤΗ[/b];805562]

Έχω να μπω ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ καιρό...........

Καλωστην ... ασωτη!!!!:P:p Καλλιο αργα παρα ποτε!!! Παμε για τριτο, εεεε????? Μπραβο!!! Αντε και με τη νικη!!!

Τσιπουρακι μου εκανε που εφαγες στις γιορτες και πολυ καλα εκανες που ξοφορτωθηκες σχεδον αυτα που φορτωσες. Παμε δυναμικα κουκλα μου!!!!!

ggeny[/b];806066]καλησπερα κοριτσια τι κανετε?

Χαθηκα λιγο τελευταια αλλα μπαινω κ σας διαβαζω οσο μπορω.Στα κιλα μου εκει σταθερη , ειναι μερες που μπορει να κανω μικρες μικρες παρασπονδιες αλλα τις περισσοτερες προσπαθω πολυ.

Να και αλλη ...ασωτη!!!! Αφου δεν μας ξεχνας, μπραβο σου. Οταν βρισκεις χρονο.... εμεις καπου εδω σουλατσαρουμε!!! Μπραβο και για την σταθεροτητα κιλων. Τουτλαχιστο μην ανεβεις!!!

ΒΙΚΥ74[/b];806101]ηρθα........ψωνισα για την συμμαθητρια του γιου μου....και για την ανιψια μου......λοιπον ακουστε να σας πωωω.......προχθες ειδα την κουμπαραμου ...με κατι φοβερες μποτουλες.....ποσο τις λεω ...α!!!μου λεει τις πηρα το νοεμβρη πολυ οικονομικα 40 γιουρο....μπραβο της λεεω...... στην κανονικη τιμη .....χωρις προσφορα χωρις τπτ.....μου λεει το μαγαζι και παω να δω ....απο περιεργεια ...και βλεπω βιτρινα.....η ιδια μποτα ....απο 55 γιουρο .....40.......ειπατε τιποτις;;;;.......... τατη σα ταχιονια.......... μπραβο κοπελα μου που σκεφτεσαι και για τριτο.....

Παλιο κολπο!!!! Συμβουλη: κανουμε βολτα στην αγορα και εντοπιζουμε στην βιτρινα αυτο που μας αρεσει. Φωτογραφιζουμε το προινο με την τιμη και το καταστημα. Αυτοματα κραταει ημερομηνια στην μνημη. Παμε λοιπον να τα αποκτησουμε την περιοδο εκπτωσεων. Το βλεπουμε ακριβοτερο με το τρικ που ειπε η Βικυ??? Ζητουμε τον υπευθυνο του καταστηματος, του δειχνουμε την φωτο και το προιον στη φωτο και με την τωρινη τιμη. Μολις συνειδητοποισει το ...... αυτονοητο, υπαρχουν δυο οδοι. Η μια ειναι η καταγγελια στον συλλογο καταναλωτων και η δευτερη να παρετε το προιον σε χαμηλη τιμη και να σωπασετε. Η αποφαση δικη σας.

καλα ε???θα σας μαλωσω....που ειναι οι ατελειωτες σελιδες που γραφατε??????????

πραγματικα ανησυχω....

Αυτο ειναι μεγααααααααααααααααααλο θεμα!!!! Ελλειψα 20 ωρες και φοβουμουν οτι θα ειχαν γραψει βιβλιο. Αλλα ημουν ...τυχερη!!!Ελπιζω μονο να ελειπαν γιατι προετοιμαζαν ενα ομορφο Σ/Κ.

Καλο Σ/Κ... σε ολα τα γοργονακια.

Μου λειψατε μωρε......!!!

Οφειλω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα γοργονακια που ετυχε να ειναι εντος οταν συνεβηκε το γεγονος που ξερουν, και μου χαρισαν εκεινη την τεραστια αγκαλια. Ηταν πολυ γλυκο απο μερους τους και ενιωθα την ζεστασια τους ολες αυτες τις ωρες!!!

Σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

410892q7ajwcdq4o.gif

Σας διάβασα! Να αναφέρω ότι χθες εδειξε - 1/2 κιλό στην διαιτολόγΑ, το οποιο ειναι λίγο.... γιατί ειχα πάρει 2,200 τις γιορτές! γκρρρρρρ

συνεχίζουμε

Ξερεις οτι μετα απο γαστριμαργικες κρεπαλες χανεις ευκολα ε? Εκμεταλλευσου το!;)

Παλιο κολπο!!!! Συμβουλη: κανουμε βολτα στην αγορα και εντοπιζουμε στην βιτρινα αυτο που μας αρεσει. Φωτογραφιζουμε το προινο με την τιμη και το καταστημα. Αυτοματα κραταει ημερομηνια στην μνημη. Παμε λοιπον να τα αποκτησουμε την περιοδο εκπτωσεων. Το βλεπουμε ακριβοτερο με το τρικ που ειπε η Βικυ??? Ζητουμε τον υπευθυνο του καταστηματος, του δειχνουμε την φωτο και το προιον στη φωτο και με την τωρινη τιμη. Μολις συνειδητοποισει το ...... αυτονοητο, υπαρχουν δυο οδοι. Η μια ειναι η καταγγελια στον συλλογο καταναλωτων και η δευτερη να παρετε το προιον σε χαμηλη τιμη και να σωπασετε. Η αποφαση δικη σας.

Σωστη! Εγω θα εκανα το πρωτο βεβαια, γιατι με εκνευριζουν πολυ τετοια πραγματα.

Τα Χριστουγεννα ειδαμε στο Jumbo ενα παιχνιδι 15 ευρω και την περασμενη εβδομαδα το ιδιο παιχνιδι το ειχαν 10 ευρω...


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...