Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , ZetaK είπε:

      Μου είπε πως δεν μπαίνουμε έτσι στα χειρουργια γιατί είναι μια επεμβατική εξέταση !  Επίσης είχα κάνει από αφαίρεση πολύποδα πριν ξεκινήσω ! Δεν θα μπορούσε να είχε δει και κάτι τότε; 

      Υστεροσκοπηση δεν χρειάζετε να μπεις χειρουργείο . Υπάρχει Κ μη επεμβατική υστεροσκοπηση. Απλώς βάζουν κάμερα Κ βλέπουν. Επίσης για ενδομιτριτηδα μπορείς να κάνεις Κ άλλες εξετάσεις πιο απλές από την υστεροσκοπηση. Γενικά πλέον μετά από αποτυχίες υπάρχουν πολλές μη επεμβατικές εξετάσεις 

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

eleonora ,ego ta filetakia ta troo gia ton aimatokriti ...apo 43 pige sto 35 ..meta ta filetakia anevika sto 37 ..tora sintirisi

to diko mou thema einai to xamilo zaxaro 62 ...prepei apla na troo kathe 2 ores !!!!!

mammycool!!!ti oraia e?sideroses ta bebe sou!!!!ax nomizo otan ftasei ekini i stigmi tha klaio....vrikes kamia akri me to mothercare ?pote tha sou ta stiloun ?

georgia ,ti oraia me ta psonia e?

bouda ,perstika kai ypomoni kali epitixia me to doppler...an kai mexri tin triti tha ta ksanapoume !!!!

kardoula mia xara tha pane ola !!!!me tis enesoules sou akoma kalitera!!!!gi ayto stis edose o giatros!!!!

na xereste kai tis manoules sas !!!!!

evala prin baby mozart sti foufoula ..nomizo oti kserei na xorevei baleto!!!!!....tin akousa e?xaxaxaxaxaxaxxxaxa!!!!!


inka

AW3sp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια το επεισόδιο είναι για τα βρέφη που αφήνουν στο Αλεξάνδρας.... Έχει μωράκια που οι γονείς τους τα γεννάνε εκεί και δεν τα πέρνουν... Είναι απίστευτο...

Εγώ είχα πάρει latex για μετά την εγκυμοσύνη αλλά ο γιατρός μου είπε να μην το φορέσω και να αφήσω την κοιλιά να επανέλθει μόνη της. Και όντως έγινε πλάκα και πάλι!!!!!


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

α κι εγώ έβαλα σίδερο χθες!! τα σιδέρωσα από την ανάποδη γιατί έτσι θυμόμουν ότι έκανε η μαμά μου αλλά μάλλον είναι υπερβολή ε;;

αν έρθει και η παραγγελία από το mothercare θα είμαστε οκ για τους 2-3 πρώτους μήνες από ρούχα σαλιάρες κτλ

Κορίτσια λαστεξάκι θα πάρετε;; τι λέει ο γιατρός σας; εμένα είναι υπέρ

Mummycool, προς τι το λαστεξάκι? Αν θες κατατόπισε με γιατί σήμερα μετά το doppler θα πάω στο γιατρό μου για να τον ρωτήσω....


EIXrp2.png

Αγγελική ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα και χτες βρήκα και δυο ματάκια που μου άρεσαν ένα για το καθένα και τα πήρα έτσι για το καλό.όχι τίποτα το ακριβό. Εξάλλου μπορεί να μας φέρει κανείς για δώρο απλά επειδή δεν είχα να τους βάλω. Της μπέμπας είναι κόκκινο, και έχει μια καρδουλίτσα και ένα σταυρουδάκι και του μπέμπη είναι μπλε και έχει ένα αγοράκι και σταυρουδάκι κρεμμασμένα εξτρά.Πολύ χάρηκα. Ωστόσο έχω και ένα δικό μου που είναι χρυσό με μια παναγίτσα από τα βαφτίσια μου αλλά έχει χαλάσει η παραμάνα σκέφτομαι να το φτιάξω και ίσως το χαρήσω στη μπέμπα. Είναι παλιό.Αλλά έχει άλλη αξία


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

το λαστεξάκι λέω για μετά τη γέννα για να επανέλθει η κοιλιά και για να κάνουμε καμιά δημόσια εμφάνιση :) χωρίς να νομίζουν όλοι ότι είμαστε ακόμα έγκυες... ξέρω ότι μερικοί γιατροί είναι υπέρ και άλλοι όχι...

με το mothercare καμία άκρη ακόμα...περιμένω....

ο αιματοκρίτης πάντα πέφτει με την εγκυμοσύνη, δεν είναι θέμα διατροφής μόνο, αραιώνει το αίμα, εγώ είμαι στο 32 και η γιατρός είναι πολύ ικανοποιημένη (είχα 35 πριν) αφού έχω στίγμα... κρέας δεν τρώω σχεδόν καθόλου δε μου αρέσει, ειδικά μοσχάρι ποτέ... υπάρχουν κι άλλες τροφές που βοηθάνε.... felia!!!!!

καλή συνέχεια σε όλες τιε εγκυμοσύνες!!!


i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα στη μικροβιολόγο για να ξανακάνω εξέταση αίματος για το ζαχαρο και μου πε πως της φαίνεται πως έχει κατέβει η κοιλιά μου δηλαδή ότι έχουν αρχισει να ετοιμάζονται. Δεν ξέρω πάντως δεν έχω ουτε μια σύσπαση. Πριν λίγο ένιωσα κάτι περίεργο κοντά στο αιδιο νομιζα πως θα κατουρηθώ και μετά κουνήθηκε και η μικρή απο πάνω, ΄Να δούμε τι θα μας πουνε αυριο.Πάντως κορίτσια τις τελευταίες μέρες σημβαίνει το εξής παράξενο κάθε φορά που ακουμπάω το χέρι στην κοιλιά η μπέμπα πουναι από πάνω σπρώχνει με το χεράκι (μπορεί και ποδαράκι αν και πιστευω πως είναι το χεράκι της γιατί είναι σα να με γαργαλαει. Λέτε να με νιώθει και να βέζει το χεράκι σαν να απαντάει?Ενω ο μπεμπούλης που είναι από κάτω πως να με νιώσει τον έχει πλακώσει και η αδερφή του από πάνω. Εχει φάει όλο το στριμωγμα αλλά θαχει την πρωτιά γιατί μάλλον αυτός θα βγει πρώτος


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες!!!!!

Ραμονιτσα χρονια πολλα οτι επιθυμεις και με το καλο να κρατησεις αγκαλιτσα τον ζυμαρουλη σου!!!

πηγα σημερακαι εκανα το doppler ολα καλα η μπεμπε μου εχει φτασει 1.600 το μονο προβλημα μας ειναι το αμνιακο που ειναι στα ανωτερα φυσιολογικα πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να επαναλαβω την καμπυλη και να κανω δυστυχως την μεγαλη γιατι αυτο μπορει να σημαινει ζαχαρο βεβαια με ρωτησε ο γιατρος αν αυτες τις μερες εχω φαει πολλα γλυκα και η αληθεια ειναι οτι εχω τσακισει τους κουραμπιεδες οποτε μπορει να οφειλεται και εκει παντως μου ειπε απο σημερα κομμενα τα γλυκα οτι εφαγα εφαγα:-( Το κοριτσακι μου εχει παρει θεση με το κεφαλι προς τα κατω οτραχηλος πολυ καλος παρολες τις συσπασεις που εχω ακομα οποτε σε ολα ειμαστε σουπερ:D

ινκα και εμενα εχθες με πειραξε πολυ τοπρεπαρ και ειχα τρομερη ταχυκαρδια και τρεμουλο εκανα 2 ωρες να συνελθω


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ρωτήσω κάτι -μάλλον χαζό - αλλά...

Στο doppler φαίνεται το αμνιακό υγρό (ποσότητα), ο τράχηλος και ο πλακούντας (γηρασμένος ή όχι), γιατί δεν έχω ιδέα....???:confused::confused::confused:


EIXrp2.png

Αγγελική ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα αυτα φαινονται λιτσακι και τα μετραει ο γιατρος τωρα που ειπες πλακουντας να ρωτησω κατι κοριτσια μου γραφει οτι ο πλακουντας μου ειναι ωριμοτητας 2 και μου φαινεται οτι στον γιο μου ηταν 1 αυτη την εβδομαδα εσας ποσο ειναι?


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι ολα αυτα φαινονται λιτσακι και τα μετραει ο γιατρος τωρα που ειπες πλακουντας να ρωτησω κατι κοριτσια μου γραφει οτι ο πλακουντας μου ειναι ωριμοτητας 2 και μου φαινεται οτι στον γιο μου ηταν 1 αυτη την εβδομαδα εσας ποσο ειναι?

Ευχαριστώ! Θα ρωτήσω κι εγώ σήμερα γιατί μέχρι τώρα δεν έχουμε αναφερθεί σε κανένα απ'όλα αυτά. Να υποθέσω οτι είναι όλα φυσιολογικά και γι αυτό δεν μου έλεγαν τίποτα???:confused:


EIXrp2.png

Αγγελική ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Βιοφυσικό προφίλ του εμβρύου

Πρόκειται για ένα είδος Apgar score, που χρησιμοποιείται για την εκτίμηση της καλής κατάστασης του εμβρύου και την ενδομήτρια ζωή του. Με την χρήση υπερήχων αξιολογούνται πέντε παράμετροι: οι κινήσεις των άκρων του εμβρύου(έκταση και επαναφορά των άκρων), οι κινήσεις του σώματος του εμβρύου( έκταση και επαναφορά της σπονδυλικής στήλης), οι αναπνευστικές κινήσεις του εμβρύου(αυτόματες κινήσεις διαφράγματος και των πλευρικών μυών), η διαφοροποίηση των καρδιακών παλμών (μεταβολή της καρδιακής συχνότητας) και τέλος, η ποσότητα του αμνιακού υγρού(ενδεικτικό σημείο της νεφρικής λειτουργίας του εμβρύου). Η φιλοσοφία της αξιολόγησης αυτής βασίζεται στο γεγονός ότι, όταν το έμβρυο υποστηρίζεται κανονικά από τον πλακούντα τότε εμφανίζει όλες αυτές τις λειτουργίες.

http://www.mwrakia.gr/smf/index.php?topic=6145.0

Επεξεργάστηκαν by mummycool

i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα αυτα φαινονται λιτσακι και τα μετραει ο γιατρος τωρα που ειπες πλακουντας να ρωτησω κατι κοριτσια μου γραφει οτι ο πλακουντας μου ειναι ωριμοτητας 2 και μου φαινεται οτι στον γιο μου ηταν 1 αυτη την εβδομαδα εσας ποσο ειναι?

Εμενα ειναι 1 εκανα dopleer στην 31+3 αλλα μην ανησυχεις 2 ειναι οταν εχεις ξανακανει παιδακι αυτο μου ειπε μια φιλη που ειχε 2 απ΄του β΄τριμηνου τον υπερηχο! ρωτα όμως και το γιατρο σου για σιγουρια!!!


N4Dwp2.png?3e5EjzTx
Link to comment
Share on other sites

To doppler αγγείων μετράει τη ροή αίματος στον ομφάλιο λώρο και στις δύο μητριαίες αρτηρίες, για να διαπιστωθεί εάν ο πλακούντας τροφοδοτείται επαρκώς ή αν υπάρχουν σημάδια πλακουντιακής ανεπάρκειας.

τώρα επειδή κάνουμε που κάνουμε τον υπέρηχο μετράνε κι όλα τα υπόλοιπα (βάρος, αμνιακό υγρό, ωριμότητα πλακούντα, μήκος τραχήλου κτλ)

http://www.paidorama.com/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B7/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CE%95%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B7.html

κι όπως έχουμε καταλάβει δεν την κάνουν όλη οι γιατροί αυτή την εξέταση...

Επεξεργάστηκαν by mummycool

i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...