Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , ZetaK είπε:

      Μου είπε πως δεν μπαίνουμε έτσι στα χειρουργια γιατί είναι μια επεμβατική εξέταση !  Επίσης είχα κάνει από αφαίρεση πολύποδα πριν ξεκινήσω ! Δεν θα μπορούσε να είχε δει και κάτι τότε; 

      Υστεροσκοπηση δεν χρειάζετε να μπεις χειρουργείο . Υπάρχει Κ μη επεμβατική υστεροσκοπηση. Απλώς βάζουν κάμερα Κ βλέπουν. Επίσης για ενδομιτριτηδα μπορείς να κάνεις Κ άλλες εξετάσεις πιο απλές από την υστεροσκοπηση. Γενικά πλέον μετά από αποτυχίες υπάρχουν πολλές μη επεμβατικές εξετάσεις 

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια. Σημερα με ΄πλάκωσε το πάπλωμα και νόμιζα ότι ήταν πρωί και είχε πάει 3 το μεσημέρι. Τώρα νιώθω σαν κοτοπουλάκι από τον πολύ τον ύπνο.Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες. Αχ βρε κοριτσάκια υπομονή λίγος καιρός έμεινε, είδα κάποιες είσασταν χάλια το σκ. Inka μάλλον θαναι τα utopar. Ελεονώρα μεγεια τις κουρτινούλες.

Εγω ήρεμα πράγματα, τα μωράκια κουνιούνται αυριο θα ξανακάνουμε κορτιζονη τη δευτερη δόση για τα πνευμονάκια. Α το Σάββατο κι εγώ ένιώθα πόνο δεξια χαμηλα μάλον ήταν το έντερο που ακουμπαγαν τα μωρά. Πόναγα πολύ και με το άγγιγμα, αλλά τελικά χτες ήταν κα΄λυτερα. Καλη εβδομάδα σε όλες. Κι εγώ περιμένω ναρθει η Πέμπτη να τα δώ στο ντοπλερ

Καλημέρα κι από εμένα!!!!

Πήγα εχτές στον γιατρό το μωράκι μια χαρά αλλά δεν έχει πάρει πολύ βάρος (1300 γρ) είναι 2 εβδομάδες πίσω από αυτή που κανονικά είμαι... βέβαια όλα μου είπε ότι πηγαίνουν καλά και μου είπε κι εμένα να κάνω 4 ενέσεις 2+2 για τα πνευμόνια για προληπτικούς λόγους μου είπε ... λίγο στεναχωρήθηκα... μου έδωσε και σαλοσπιρ των 80 1 την ημέρα... για την καλύτερη κυκλοφορία του αίματος.....

Ο πλακούντας είναι πολύ καλός + το αμνιακό υγρό το ίδιο και να τρώω πολύ κρέας και κομμένα τα γλυκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ντόπλερ έκλεισα στις 19/12 στο ΙΑΣΩ θα είναι κι ο γιατρός μου μαζί!!!!

Οι ενέσεις ρε κορίτσια έίναι καλές????? Celestone Chronodose


lX5Hp3.png
Link to comment
Share on other sites

georgiab Τι εννοείς, δεν στέκονται καθόλου στον αποστειρωτη η απλά δεν μπορείς να τα πιάσεις με την λαβίδα?

Μπαινουν με το ανοιγμα προς τα κατω αλλα μετα για να τα βγαλω δε πρεπει να τα πιανω με τη λαβιδα ? Δε τα πιανει γιατι ειναι βαρια και χοντρα προς τα κατω!! πρεπει να τα πιανω με τη λαβιδα δε μπορω να τα πιανω απ΄τη βαση με το χερι και να τα βγαζω απ΄τον αποστειρωτη?


N4Dwp2.png?3e5EjzTx
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι μπορείς, η λαβίδα είναι ουσιαστικά γιατί καίνε πάρα πολύ, πουλάνε όμως και ξεχωριστά λαβίδες, αν πάρεις μια μεγαλύτερη δεν θα μπορείς να τα πιάσεις?


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι μπορείς, η λαβίδα είναι ουσιαστικά γιατί καίνε πάρα πολύ, πουλάνε όμως και ξεχωριστά λαβίδες, αν πάρεις μια μεγαλύτερη δεν θα μπορείς να τα πιάσεις?

Δεν ειδα να χει χτες θα κοιταξω στα mothercare οταν παω για τα ρουχαλακια! Ο αντρα μου ηρθε χτες 11:00 το βραδυ και μου βαλε ιδεες οτι δεν κανει να τα πιανω με τα χερια καθολου και τετοια καλα του λεω και πως θα βιδωνω τις θηλες! Με το ανοιγμα ή με το ανοιγμα πανω τοποθετουνται? Ευχαριστω για τη βοηθεια πολυ - πολυ!!:tongue::tongue::tongue:


N4Dwp2.png?3e5EjzTx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειδα να χει χτες θα κοιταξω στα mothercare οταν παω για τα ρουχαλακια! Ο αντρα μου ηρθε χτες 11:00 το βραδυ και μου βαλε ιδεες οτι δεν κανει να τα πιανω με τα χερια καθολου και τετοια καλα του λεω και πως θα βιδωνω τις θηλες! Με το ανοιγμα ή με το ανοιγμα πανω τοποθετουνται? Ευχαριστω για τη βοηθεια πολυ - πολυ!!:tongue::tongue::tongue:

Τίποτα βρε... Με το άνοιγμα προς τα κάτω μπαίνουν, για να αποστηρωθούν και μέσα! Ε, ναι αφού μετά έτσι και αλλιώς θα τα πιάσεις, δεν γίνεται διαφορετικά.. Και το jumbo πρέπει να έχει λαβίδα, στο λέω για να μην την χρυσοπληρώσεις:wink:


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγκυουλες!! Πηγα χτες και ειδα τη μπεμπουλα μπου 1660 γρ. και δεν ηταν με το κεφαλι ψηλα!! κουνιοταν απιστευτα!!Τι χαρα!! Ο γιτρος μου ειπε δεν ειναι κια το τερστιο μωρο ειναι κανονικο σας μοιαζει στη μαμα του σχολιασε!!Μετα πηγαμε για μπιμπερο στα jumbo πηρα της nuk αλλα οχι τα κανονικα τα αλλα που ειναι λιγο χοντροκομμενα, μετα ερχομαι σπιτι και να το θεμα! πως μπαινιουν στον αποστηρωτη? Φανταζομαι με το ανοιγμα κατω? Και επειδη ειναι πιο βαρια απ΄τα αλλα δε συγκρατουνται με τη λαβιδα για να τα βγαζω!! Τι κανω κοριτσια τ΄αλλαζω και παιρνω τα συνιθισμενα?

1660gr!!!!!!!!!!!!!!

Super!!!

Ανυπομονώ κι εγώ να δω τη μπεμπούλα μου αύριο και να δω τι βάρος έχει!!!!


EIXrp2.png

Αγγελική ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σας χαιρετώ!

Ελπίζω να είστε όλες καλά και να περνάτε μια υπέροχη ημέρα!:D

Ο Νικόλας μου κοιμήθηκε πριν από λίγο και χαλαρώνω μέχρι να έρθει ο αντρούλης μου. Αύριο θα πάω για τις εξετάσεις αίματος, να δούμε τί θα δείξουν...έχω αγωνία!

Κατα τ' άλλα ησυχία, καλή είναι και αυτή..η μπέμπα κλωτσάει συνέχεια και το βράδυ έχω όλο καούρες..επίσης τα χείλια μου είναι μονίμως σκασμένα, προσπαθω να πίνω παραπάνω νερό, αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα :-(

Καλό μεσημέρι και καλή ξεκούραση σε όλες!


eNortjKzUjI0NDWxMFSyBlwwFXcC0Q,,92.pngeNortjKzUjI0NLGwMFayBlwwFYsC1g,,37.png
Link to comment
Share on other sites

Λιτσάκι την πηρες τελικά;

Εμένα την προηγουμενη φορά που πηγα μου ειπε πως ειναι πολυ νωρίς και πως εχουμε χρόνο μέχρι τις 30 Δεκεμβρίου!! Ειχα ραντεβου 3 του μηνός, πηγα έλειπε με αδεια!!! Χθές με πηραν τηλέφωνο να ακυρώσουν και το δευτερο ραντεβου που ειχα για 10 του μηνός!! Με έχουν ήδη ειδοποιήσει πως 22 θα λειπει με αδεια και θα επιστρέψει μετα τις γιορτές!! Τώρα εχω κλεισει ενα ραντεβου στις 15 και ενα στις 18, αντε να δουμε τι θα γινει!!!!

Φελια πολυ χρησιμο το σαιτ, θα το ψαξω!!

Γεωργια μεγάλωσε το κοριτσακι σου!!! Μηπως να αλλαξεις λαβίδα;

Ελεονώρα εγω νομίζω πως για την εβδομάδα σου το βαρος ειναι καλο!!Τι σου ειπε ο γιατρος; Εμενα δεν μου εχει πει κατι για ενεσεις!! Αντε να ερθει η Πεμπτη να δω τι θα μουπει!!!

Αναρωτιέμαι ποσο θα ειναι η μικρή μου!!! Ιωάννα καλητ υχη με τις εξετα΄σεις!!!


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α ναι ξεχασα να σας πω πηρα και 2 σαλιαρες που η μια εχει 1 καρδουλα και λεει η καρδια μου ανηκει στο μπαμπα μου και μια αλλη με το τομ και τζερυ και δυο πιπιλες η μια με καρδουλες ροζ και η αλλη πορτοκαλι! Χααααχαχαα ααα ειμαι μια χαζομαμα!!!!!


N4Dwp2.png?3e5EjzTx
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κούκλες

σήμερα είχα μια μέρα εγκύου δουλειά γιοκ πήγα για μάθημα ανώδυνου και μετά γιατρό. Στο μάθημα σχετικά με μωρό και θηλασμό δεν έμαθα και τίποτα που δεν είχα ξανακούσει ή ξαναδιαβάσει αλλά κάναμε αναπνοές!

Ηταν μια κοπέλα που γεννάει κοντά μας και είχε δίκερο μήτρα και όταν ξάπλωσε ανάσκελα φούσκωνε μόνο το αριστερό μισό της κοιλιάς της! ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ σαν να ήταν άδεια η μισή!!!

Στη γιατρό τώρα

  • όλα πάνε πολύ καλά
  • να περπατάω και να κάνω γυμναστικούλα και να κάθομαι οκλαδόν κτλ κτλ
  • Χριστούγεννα Πρωτοχρονιά πάω όπου θέλω (μάλιστα μου είπε αν θέλω μου υπογράφει και χαρτί για το αεροπλάνο!! περίεργο μου φάνηκε αλλά δε σχολίασα...)
  • Βάρος δε μετράει
  • μου πε ότι από κιλά και κοιλιά είμαι μια χαρά (μετά ανέβηκα στη ζυγαριά και στραβομουτσούνιασε :tongue: αλλά ήταν αργά +15 φτάσαμε)
  • η κοιλιά δεν είναι τσίτα άρα ραγάδες μάλλον δεν προβλέπονται
  • πρέπει να στείλω 2 μπουκάλες αίμα στο Ιπποκράτειο για περίπτωση ανάγκης επειδή έχω στίγμα
  • Αιματολογικές σούπερ δεδομένου του στίγματος
  • Μόλις μπω στο μήνα μου σταματάω το μαγνήσιο
  • Είναι υπέρ του φυσιολογικού ΜΕ επισκληρίδιο αλλά αν χρειαστεί καισαρική το αποφασίζει ΑΥΤΗ και κανένας άλλος
  • doppler δε θα κάνω αλλά τον άλλο μήνα θα κάνω μια εξέταση αίματος για να δει το πόσο έχει ωριμάσει ο πλακούντας
  • αααα κι ένα κακό... έχω χαμηλή πίεση και πολλούς σφυγμούς...το νιωθα κι εγώ, είχα ζαλιστεί και ένα πρωί. Είπε να μετράω τους σφυγμούς κι αν είναι συχνά πάνω από 100 να δω κανέναν καρδιολόγο

Χθες έβαλα και το 2ο πλυντήριο και σήμερα έχει σίδερο

Μου στειλε η κουμπάρα μου αποστειρωτή NUK και θα δοκιμάσω κι εγώ να βάλω τα μπουκάλια μέσα...

θέλω να ρθει η παραγγελία μου!!!!!!!!!!!!!!!*&^%$##@$%^&*(*&^%$#@$%^&*(

Επεξεργάστηκαν by mummycool

i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λιτσάκι την πηρες τελικά;

Εμένα την προηγουμενη φορά που πηγα μου ειπε πως ειναι πολυ νωρίς και πως εχουμε χρόνο μέχρι τις 30 Δεκεμβρίου!! Ειχα ραντεβου 3 του μηνός, πηγα έλειπε με αδεια!!! Χθές με πηραν τηλέφωνο να ακυρώσουν και το δευτερο ραντεβου που ειχα για 10 του μηνός!! Με έχουν ήδη ειδοποιήσει πως 22 θα λειπει με αδεια και θα επιστρέψει μετα τις γιορτές!! Τώρα εχω κλεισει ενα ραντεβου στις 15 και ενα στις 18, αντε να δουμε τι θα γινει!!!!

Φελια πολυ χρησιμο το σαιτ, θα το ψαξω!!

Γεωργια μεγάλωσε το κοριτσακι σου!!! Μηπως να αλλαξεις λαβίδα;

Ελεονώρα εγω νομίζω πως για την εβδομάδα σου το βαρος ειναι καλο!!Τι σου ειπε ο γιατρος; Εμενα δεν μου εχει πει κατι για ενεσεις!! Αντε να ερθει η Πεμπτη να δω τι θα μουπει!!!

Αναρωτιέμαι ποσο θα ειναι η μικρή μου!!! Ιωάννα καλητ υχη με τις εξετα΄σεις!!!

Μαρία μου ο γιατρός είπε ότι για την εβδομάδα που είναι το παιδί (28 εβδ) είναι μέσα στα όρια δεν υπάρχει πρόβλημα αλλα για προληπτικούς λόγους μου είπε να τις κανω τις ενέσεις έτσι όταν είναι να γεννήσω και το μωρό είναι 2 εβδομάδες μικρότερο από την κανονική να μην έχω πρόβλημα.... τι να πω...

Εσύ την Πέμπτη ε??? αντε με το καλό!!!!!!!!!!!!!


lX5Hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mammycool τι εξεταση αιματος ειναι αυτη που μετραει την ωριμανση του πλακουντα? Εμενα ο γιατρος μου ειδε την προηγουμενη βδομαδα από τον υπερηχο οτι αρχιζει να γερναει και μαλλον θα το επιβεβαιωσουμε και στο doppler το αλλο Σαββατο. Το ειχα και στη μικρη αυτο (ειχε ωριμασει από την 30η εβδομαδα).


nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...