Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Δεν ξέρω αλλά τουλαχιστον στο δικό μου δέρμα το οινόπνευμα το καιει, σκάει. Δεν θα το προτεινα. Εξάλλου απόταν έμεινα έγκυος το στήθος μου μεταμορφώθηκε, από ροζ έγινε σαν της γυναίκες της Αιθιοπίας γυρω από τη ρόγα και έσκαγαν οι ρώγες οπότε έβαζα από μόνη μου λαδάκι για να ενυδατώνονται


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

και εμενα κοριτσια η μαια του γιατρου μου μου ειπε να μην πειραζω καθολου τις θηλες, οσο αφορα την γριπη εγω οπως ξερετε εχω εμβολιαστει αλλα επειδη εχω προσφατο παραδειγμα την περναει ο αδερφος μου ο οποιος πηγε εκανε εξεταση και εχει την συγκεκριμενη γριπη τα πραγματα δεν ειναι τοσο ασχημα ειχε απλα πυρετο 3-4 μερες και πονολαιμο και βηχα αλλα τωρα ειναι απο εχθες απυρετος και πολυ καλυτερα εμενα αυτο που με ανησυχει ειναι τι θα κανουμε με τα νεογεννητα και πως θα τα προφυλαξουμε οταν με το καλο γεννηθουν αυριο εχω ραντεβου με την παιδιατρο του μικρου και θα την ρωτησω και γιαυτο γιατι φοβαμαι πολυ

Έτσι για να χαλαρώσεις λίγο, είδικα τα μωράκια που θηλάζουν έχουν πολλά αντισώματα. Πολύ δύσκολα αρρωσταίνουν μέχρι τον 6ο μήνα. Πιο ευκολο είναι να αρρωστήσεις εσύ, αλλα και σαυτην την περίπτωση μπορείς να το ταιζεις, δεν κολλάει. Λένε μπορεις να φοράς μάσκα όταν το θηλάζεις ή αν είσαι πολύ χάλια να του το δώσεις με μπυμπερό. Αυτό το διάβασα σε ένα άρθρό θα το βρω και θα σας το παραθέσω


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.ivf-embryo.gr/gynaikologia/egkymosyni-kai-gripi-ton-choiron.htm

Το βρήκα επειδή έψαχνα σχετικά, πρεπει ναναι από συνέντευξη. Πρεπει ναναι παλίο αλλά ήταν πριν ναρθουν τα εμβόλια και αρχίσουν να μας πανικοβάλουν. Εγώ σημερα πάω γιατρό θα σας πω τι θα πει κιαυτός


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα μονο η ρωγα είναι λίγο άγρια δηλ. εχει κάτι ίνες πως είναι πιχτο γάλα μπεζ όχι πολύ... πως να το περιγραψω... όταν όμως κάνω μπανιο και ριχνω νεράκι γίνεται λεία.. η ρώγα και εννοείται ότι εξέχει δεν χρειάζομαι οινόπνευμα για να πεταχτει....

Θα ρωτήσω πάλι αυριο τον γιατρό μου που θα πάω !!!!

Πάντως η αδερφή μου που δεν τις πείραξε σε όλη την εγκυμοσύνη θήλασε μια χαρά αλλά εννοείται πως δεν απεφυγε τραυματισμούς στις θηλές στην αρχη μετά δεν καταλάβαινε τίποτα!!! Τι να πω??????


lX5Hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Geia sas koritsia. Apo oti vlepw oles kala eisaste kai oles agonioume mias kai plisiazh ekeinh h mera. eipa lipon na epanaferw th lista mas.

paros 99 02/02 ΙΑΣΩ* Αγοράκι

kardoula 02/02 * Αγοράκι

mummycool 03/02 Γενική Kλινική Θεσ/νίκης * Αγοράκι

Litsaki 19 05/02 * ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ * Κοριτσάκι

ioanna k 05/02 * Κοριτσάκι

georgiab 05/02 * Κοριτσάκι

Ydroxoaki 06/02 Μητέρα* Αγοράκι

katerina23 09/02 ΙΑΣΩ * Κοριτσάκι

Eua79 09/02 ΠΓΝΙ *Κοριτσάκι

Bouda 10/02 ΜΗΤΕΡΑ* Κοριτσάκι

sofiaanna 10/02 ΜΗΤΕΡΑ* Κοριτσάκι

myrto 11/02 AΡΕΤΑΙΕΙΟ* Αγοράκι

inka 12/02 ΜΗΤΕΡΑ * Κοριτσάκι

Eleonora2 12/02 ΙΑΣΩ * Κοριτσάκι

giota!14/02 ΙΑΣΩ * Κοριτσάκι

huida 14/02 ΜΗΤΕΡΑ * Αγοράκι

elita 14/2 ΜΗΤΕΡΑ* Αγοράκι & Κοριτσάκι

Σιλβή17/02 ΙΑΣΩ * Κοριτσάκι

jend 17/02 * Αγοράκι

ramonitsa 18/02 ΙΑΣΩ* Αγοράκι

georghar 20/02 *Κοριτσάκι

mariamg 22/02 ΜΗΤΕΡΑ * Κοριτσάκι

Felia 22/02 ΜΗΤΕΡΑ ΛΑΜΙΑΣ* Κοριτσάκι

AlmA24/02 ΜΗΤΕΡΑ * Αγοράκι

natasaZ 25/02 ATTIKO* Αγοράκι

nutella 25/02 ΓΕΝΕΣΙΣ * Κοριτσάκι

Νίνια 27/02 ΜΗΤΕΡΑ * Κοριτσάκι

Elena1982 06/03 Γενικό Κρατικό Νίκαιας * Κοριτσάκι

Link to comment
Share on other sites

eleonora,emena isos mou protine to oinopnevma giati exo mikres thiles kai tis to eipa pithanon esy den to xriazese!!!!!

pantos ego den exo dei na vgenei tipota apo to stithos mou ...oute protogala...tipota ...eseis ?

..to ladaki gi ayto einai gia na mi travmatistoun i thiles!!!

na rotiso kati ?to stithos mas tha ksanaginei roz?


inka

AW3sp2.png

Link to comment
Share on other sites

αύριο έχω κι εγώ σεμινάριο!!!

αχ ελίτα κι εγώ θα θελα να κοροιδέψω τη γιατρό αλλά έλα που θα σκοτωθώ με τον άντρα μου και στη συνέχεια θα με καρφώσει κι όλας

περπατάω όμως όσο περισσότερο μπορώ, στο κέντρο μετά τη δουλειά και βγάζω και το σκύλο βόλτα


i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια πήγαμε στο γιατρό. Τα μωράκια μας είναι μια χαρά. Είδα τα κεφαλάκια τους. Τελικά όντως θα πάω κι εγώ για ντοπλερ την άλλη Πέμπτη, οπότε και θα τα δούμε και θα τα μετρήσουμε και όλα και τα κιλάκια τους. Πάντως μουπε πως ήδη είναι δυο βδομάδες πιο μπροστά από την ηλικία τους σε ανάπτυξη τοχουν τα δίδυμα. Επίσης μουπε πως θα βα΄λουμε σαν ανωτερο στόχο τις 20 Γενάρη τελικά.Από τις 16 Γενάρη περίπου ανάλογα πως θαναι ως τότε. Και στο εξής θα πάω μετά από 15 μέρες ξανά για υπέρηχο.Τι άλλο? Α να μην πάω πουθενά τa Χριστούγεννα γιατί φυσικά ουτε αυτός θαπάει για να μαστε σταντ μπαι.Και μας είπε και καλά για την πληρωμή γιατί δεν θα πάρει όσα το μαιευτήριο όπως κάνουν οι πιο πολλοί.Μας είπε ακριβώς δηλαδη και ίσως να βοηθήσει για κάνα upgreat.Σ'αυτά η αλήθεια είναι πως είναι μανούλα. Σε κάτι άλλο με στεναχώρησε λιγουλάκι αλλά δεν με πείραξε γιατί είχα χαρεί με όλα τα άλλα. Να τον πηρε τηλ μια κοπέλα που ηταν 20 εβδομάδων εγκυος και θα πήγαινε μήνα του μέλιτος εξωτερικό και ρώτησε αν μπορεί να κολυμπήσει σε πισίνα και της είπε βέβαια αρκεί να μην πνιγείς. Χαλάω λεει εγώ χατήρι?Ξέρετε γιατί το λέω γιατί εμένα δε με άφηνε για πισίνα. Δε βαριέσαι. Περασμάνα ξεχασμένα, όταν γεννήσω μπορεί να του το πω. Α καλά μου πε πως δε θαχω καθετήρα και πως θα σηκωθώ αμέσως και θα πάω και στο μπαρ. Καλά βέβαια όλοι έτσι στα λένε για να μη φοβάσαι. Σιγά μην αρχίσω και το συρτάκι όταν σηκωθώ !!!!!!Τελικά η μπέμπα είναι πάνω και όντως εκει που ένιωθα χτυπήματα είναι τα ποδαράκια της και ο μπέμπης εναι απο κάτω αλλά αντίθετα, τα πόδια εκει πουναι το κεφαλάκι της αλλά άρχισε να παίρνει κλίση προς τα κάτω ήδη.

Αυτά κοριτσάρες φιλάκια πολλά. Σας γράφω από σημερα για αυριο γιατί συνήθως αργώ να ξυπνήσω και εσείς ήδη θα γεμισετε τις σελιδούλες


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες καλημερούδια!!!!!!!!

Ελπίζω να είστε όλες καλά σήμερα παρόλο που ο καιρός δεν είναι καλός!

Βεβαια λογικό πια να χαλάσει και να βρέχει αλλά εμένα προσωπικά με ρίχνει ψυχολογικά... (ίσως επειδή είμαι στο γραφείο, αν ήμουν σπίτι μου και χουζούρευα θα ένιωθα καλύτερα).

Elita πολύ ωραία τα νέα σου για τα μπεμπάκια!! Μπράβο!!

Εγώ ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες (μέχρι την άλλη Τετάρτη) για να πάω για το doppler και να δω τη ζουζούνα μου....

Καλημέρα σε όλες!!!!!!!!!!


EIXrp2.png

Αγγελική ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

Ελίτα μπράβο, πολύ ωραία! Μην στενοχωριέσαι για την πισίνα, θα ..λυσσάξεις το καλοκαίρι! Μπράβο, όλα τα άλλα είναι πολύ καλά

Mummycool είναι πολύ ωραία η φωτο σου με την κοιλίτσα! Νομίζω κάπως έτσι είμαι και εγώ!

Έγώ δεν είμαι πολύ καλά από το πρωί.. Είχα εμετούς και τώρα είμαι πτώμα, στο γραφείο και κλασσικά σέρνομαι..

Σας φιλώ πολύ


lvEGp2.png?7VF60MK8
Link to comment
Share on other sites

kalimera manoules!!!!

elita sigaritiria gia ta didimakia sou!!!!!!me to kalo!!!!diladi tora esy tha geniseis pio noris ap oles?

ramonitsa ta magoulakia pou les ...einai pou eisai mikroula ki exeis poly kolagono!!!!!..aloste exo ki ego kati photos pou fenetete to progoulaki (aidia)kai ta bratsakia mou(aisxos)...:)

felia ,an pires ki esy kila ...e ti na po ...

ego koritsia eimai +13!!!!!!

litsaki ,melagxoliki mera e?ximoniase koritsia ...kala xristougenna na exoume!!!!!!

na exoume oles mia omorfi mera!!!!!!


inka

AW3sp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...