Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!

Τι κάνετε;;;

Αλμα ευχαριστούμε για το αρθρο!!!Καλά τα νέα.

Εμένα με έφαγε η παιδίατρος χθες (στην προσπάθεια να με πείσει για το εμβόλιο)..μα τι μου είπε..: "Καλά να σου πεθάνει το παιδί,αλλά αν βγάλεις κανένα ανάπειρο και το έχεις έτσι για πάντα.."..τι να πω,το ξέρω ότι χάνει λίγο (λιγο....)

βρε φέλια μου συγγνώμη κι όλας αλλά που τους βρίσκεις όλους αυτούς τους γιατρούς; δεν έχεις κανέναν φίλο να σου συστήσει κανένα νορμάλ;


i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Λιτσακι κι εμας μας ειπαν ότι η μονηρης ομφαλικη δεν σημαινει απαραίτητα ότι δεν θα τρεφεται πολύ, αλλα ας κάνουμε δυο doppler για τη δική μας ηρεμία. Γερασε και ο πλακούντας μου από τώρα (το είχα και στη μπέμπα πάθει). Κυρίως οφείλεται στο τσιγάρο, μόνο που εγώ δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου. Ξεκουραση λεει και ηρεμία.....

Jend ολα στη Σουκα τα κάναμε κι εμεις και μας άρεσε. Ο γιατρός μου της έχει απόλυτη εμπιστοσύνη.

Felia φοβερη η παιδίατρος!!!!


nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites

Νατασα μου αν είναι για την δική σας ηρεμία τότε δεν το συζητώ! Κάνε ότι νομίζεις για να νιώθεις εσύ καλά....

Felia να μας συστήσεις την παιδίατρο για να νιώθουμε ασφαλείς....


EIXrp2.png

Αγγελική ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Α κορίτσια δεν ξέρετε τι χάνετε...επαρχια βλέπεις,χωριο στην νοτροπία δλδ!!!

Άσε πως δεν έχω καραφλιάσει ακόμα δεν ξέρω!!!

Και σας τα είχα πει και για τον γυναικολόγο...ευτυχώς πάμε στην Λαμια να γεννήσω και δεν έχω άγχος για το τι κάφρο θα μου πετάξει σε κάθε επίσκεψη....

Την παιδίατρο δν την αλλάζουμε γιατί ο άντρας μου κάνει ότι ο υπόλοιπος λαός εδώ..


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites

Κουκλίτσες καλημέρα και απο μένα!!! Να έχουμε έναν τέλειο μήνα εύχομαι!!!! Αν αποφασίσει να κάνει και λίγο κρύο θα είναι ακόμα καλύτερα... Καλός ο ήλιος δεν λέω αλλά εχουμε χειμώνα και χειμώνας=κρύο...

Βρε κορίτσια με την γρίπη μας έχουνε τρελάνει.. Ο ένας τα λέει έτσι ο άλλος τα λέει αλλιώς και άκρη δεν βγάζουμε...


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sorry Τριτη ήθελα να πώ την Τρίτη που πέρασε΄είχα πάει.

Καλά μικρός που είναι ο κόσμος!!!

Εγώ είχα πάει με την μητέρα μου και καθόμουνα στην προτελευταία σειρά στη μέση!!!!

Εγώ ήμουν που ρώτησα για το αν πρέπει να βάζουμε κρέμα στις θηλές!!!!!

Η μαία φανταστική ε?????? Όλα τα λεφτά!!!!


lX5Hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Ειδα και εγώ το άρθρο στο zougla.gr ελπίζω να είναι έτσι!

Είμαστε σπίτι με τον μικρούλη μου, προσπαθώ να τον ταίσω :-)

Η αντιβίωση που παίρνει του προκάλει διάρροιες και ο π...ς του είναι κατακόκκινος του κακομοιρούλη!!Και βγάζει και 2 καινούργια δόντια..χαμός πάλι λέμεεεεεεεεεεεεε!!!χαχαχαχα...

Σήμερα το φιλοσόφησα το θέμα και είπα ότι εμείς θα προσέχουμε σε λογικά πλαίσια και από εκεί και πέρα ότι είναι να γίνει θα γίνει...

Λίγος καιρός μένει ακόμα. ελπίζω να πάνε για όλες μας, όλα καλά!!

Καλό μεσημέρι !!!


eNortjKzUjI0NDWxMFSyBlwwFXcC0Q,,92.pngeNortjKzUjI0NLGwMFayBlwwFYsC1g,,37.png
Link to comment
Share on other sites

Inkaki το άρθρο απο την Ζούγλα το διάβασα και άκουσα και τον γιατρό αλλά βρε κορίτσια μου φάνηκε λογικός.. Τι να πω.. Ioanna και εγώ αυτό λέω να κάνουμε.. Έτσι και αλλιώς σε γυάλα για να μπούμε αποκλείεται... Το καλό είναι οτι είμαστε στα τελειώματα της εγκυμοσύνης!


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια! Ποσα γραψατε παλι δε μπορω να σας παρακολουθησω!! Σημερα ειμαι μονη μου, ο αντρουλης μου αργει να σχολασει αυτες τις μερες! Ευτυχως μου περασε ο πυρετος εχω μονο λιγο τη μυτη μου βουλωμενη! Περαστικα σε οσα παιδακια ειναι αρρωστα!! Μην πανικοβαλεστε με τη γρίπη! Η εγκυος που λετε ακουσα χτες στις ειδησεις οτι ηταν παχυσαρκη και ειχε χρονια αναπνευστικα προβλήματα!

Ο κουμπαρος μου μου ειπε για εναν κοινο μας γνωστο που ειναι καρδιοπαθης οτι περασε τη γριπη κ αυτός και η οικογενεια του!Νομιζω οτι μας εχουν πανικοβαλει αρκετα!!!!!Ψυχραιμια και να κανουμε την προσευχούλα μας να μαστε γερες και μεις και τα μωρακια μας !


N4Dwp2.png?3e5EjzTx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


manoules kalimera!!!!!!!!

xtes piga sto mothecare gia seminario ...itan poly oraia kaoritsia !!!!milisame gia toketo ,thilasmo kai protes meres me to moro!!!!

gia ton thilasmo eipe oti prepei kathe mera me ligo oinopnevma epalipsi gia na vgoun ekso kai sto kapaki otidipote liparo (ladaki)gia na ginoun lies kai na min exei skasimata kai matosoun otan thilasoume ...apo tin stigmi tou thilasmou stamatame kremes kai ladia giati to salio tou morou epoulonei ta panta!!!

se genikes grames na imaste cool mamades ,na min alaksoume oli mas tin zoi gia to moro alla na prosarmosoume to moro stin diki mas !!!makria apo sigenis kai entaseis ton proto kairo ....kai otan boroume meta tis 40 meres na kanoume kati gia ton eayto mas (malakia ,nixakia ,kafedaki me files,gym,)...gia na mi mas parei apo kato

ego xtes to vradi ponaga poly stin koilia ...den itan ponos periodou ..itan san na eixe xothei i foufoula kato ,kato ....pira ena olokliro yutopar kai ksaplosa ..kai o adras mou me malone olo to vradi ...dikio exei... ksefiga xtes oli mera san ton gianni ton svoura ...

alla pragmatika koritsia ksexnieme ...skyvo ..kano vlakies ...

se ligo pao stin bioiatriki gia tis klasikes eksetaseis ...

sas filo stis koilitses!!!!!!

Inka h maia sou den sou eixe pei na mhn vazeis tipota stis thiles??????

Giati mperdeyetai o organismos mas kai stelenei shmata ston egkefalo gia thilasmo????

Diaforetika ti na balw??? baby oil h ladi kanoniko ???

Filakia


lX5Hp3.png
Link to comment
Share on other sites

eleonora ,mou eixe pei na mi tis pirazo giati tin eixa rotisei gia masage me ladi ..aloste ayto mou to eixe pei 2 mines prin !!!!!...alla leo na valo ligo oinopnevma(den ksero an tha to kano kathe mera )kai sto dous tha rixno baby oil...to vlepo oti xriazete ...etsi den tha tis pirazo idietera ..ti na po i gineka ...esy ti tha kaneis?


inka

AW3sp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εμενα κοριτσια η μαια του γιατρου μου μου ειπε να μην πειραζω καθολου τις θηλες, οσο αφορα την γριπη εγω οπως ξερετε εχω εμβολιαστει αλλα επειδη εχω προσφατο παραδειγμα την περναει ο αδερφος μου ο οποιος πηγε εκανε εξεταση και εχει την συγκεκριμενη γριπη τα πραγματα δεν ειναι τοσο ασχημα ειχε απλα πυρετο 3-4 μερες και πονολαιμο και βηχα αλλα τωρα ειναι απο εχθες απυρετος και πολυ καλυτερα εμενα αυτο που με ανησυχει ειναι τι θα κανουμε με τα νεογεννητα και πως θα τα προφυλαξουμε οταν με το καλο γεννηθουν αυριο εχω ραντεβου με την παιδιατρο του μικρου και θα την ρωτησω και γιαυτο γιατι φοβαμαι πολυ


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites

Inka και Ελεονωρα, εγώ πάντως βάζω πάντα baby oi μετά το μπάνιο και στην κοιλίτσα και στις θηλές. Και νιώθω εγώ πως είναι μαλακές και ενυδατομένες. Αν ωστόσο θέλετε κάτι πιο άοσμο και ουδέτερο πολύ καλό είναι το αμυγδαλέλαιο. Εχω διαβάσει πως κάνει καλό στις ρώγες.Μπορείτε να το βρείτε και στα φαρμακεία και εγώ τοχα βρει στα body-shop.

eleonora είμασταν στο ίδιο σεμινάριο. Στο έγραψα χτες αλλά περασαν οι σελίδες και δεν ήσουν online.


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...