Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημερα αγαπουλες και καλο μηνα!!

ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας, ηταν πολυ ομορφο που τις ειδα:)

το τηλεφωνο πηρε φωτια χτες απο το πρωι μεχρι τις 11 το βραδυ, και ηταν η πιο ωραια γιορτη που ειχα (φυσικα του χρονου θα ειναι ακομα ωραιοτερη), φαγαμε σαλατα εν μεσω βομβαρδισμενου τοπιου αλλα ηταν υπεροχα, να φανταστειτε η τραπεζαρια δε φαινεται καθολου απο τα πραγματα, απλα ξερω που ειναι....

χτες πηγα στη ΔΕΗ να κοψω το ρευμα απο το προηγουμενο σπιτι. Ειχα πολυ κοσμο μπροστα μου αλλα ειπα να περιμενω. Επειδη ομως καποια στιγμη εβλεπα οτι πατουσαν νουμερα και δεν εμφανιζοταν κανεις(ηταν και αποπνικτικα) παω στην υπαλληλο και της λεω οτι δεν ειναι η σειρα μου ακομα αλλα αν μπορει να με εξυπηρετησει, λεει φυσικα και οτι επρεπε να παω αμεσως χωρις να περιμενω, καθομαι, ερχεται ενας νεαρος και μας εκανε εμενα και την υπαλληλο ρομπα, ολοι μας κοιταγαν... του λεει μια αλλη υπαλληλος οτι οι εγκυες προηγουνται παντου και λεει το... ευγενεστατο παλικαρι"ειναι αυτη εγκυος?" και μου ειπαν να σηκωθω ορθια, σηκωνομαι, και του λεει η υπαλληλος "για κοιτα την, ειναι?" και εβγαλε επιτελους το σκασμο. Ενιωσα απαισια και ετρεμαν τα χερακια μου γιατι δεν αντεχω φασαρια ουτε να ειμαι στο επικεντρο της προσοχης... τελος παντων, παει αυτο και μετα ηταν ολα καλα...

Μαρακι το δωματιο ειναι σουπερ και γεματο αγαπη και ζεστασια

σημερα εχω απλο υπερηχο, θα δω τη μικρουλα μας... γιουπιιιι

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλημερούδια και καλό μήνα να έχουμε όλες!!!

Περαστικά στα κοριτσάκια που είναι άρρωστα ή στα παιδάκια τους!!

Και λίγη ψυχραιμία βρε κορίτσια για την γρίπη....

Τελικά όλα είναι ενα κατασκεύασμα των ΜΜΕ. Δεν λέω να μην προσέχουμε αλλά όχι και πανικός.... Κι εμένα με κυνηγάει ο άντρας μου να κυκλοφορώ με μάσκα αλλά δεν μπορώ. Νιώθω περίεργα... Φυλλάγομαι (σε φυσιολογικά πλαίσια) αλλά μέχρι εκεί! Δηλαδή τι νομίζουν όλοι? Οτι ξέρουν καλύτερα απο εμάς τι είναι καλό και τι όχι για τα μωρά μας ή οτι εμείς θέλουμε να τα θέσουμε σε κίνδυνο?

Τεσπα, ψυχραιμία! Άλλωστε εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι σε 3 περίπου βδομάδες έχουμε Χριστούγεννα!!! Super!!!!!!


EIXrp2.png

Αγγελική ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!

Σημερα αισθανομαι λιγο καλυτερα δεν ειχα καθολου συσπασεις και πονακια

Νατασσα μεγαλωσε ο μικρουλης σου!!!

Εγω περιμενω πως και πως το doppler την αλλη τεταρτη να δω την μπεμπε εχω να την δω σχεδον 2 εβδομαδες τωρα και μου εχει λειψει. Εμεις θα στολισουμε το σκ και ανυπομονω παντα με τα Χριστουγεννα κανω σαν μωρο ειναι η αγαπημενη μου γιορτη , φετος θα χαρει πολυ και ο μικρος τον στολισμο γιατι περυσι ητανε μπεμπακι και δεν καταλαβαινε βεβαια ελπιζω να μην τα καταστρεψει ολα αλλα θα δειξει..


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!

Σημερα αισθανομαι λιγο καλυτερα δεν ειχα καθολου συσπασεις και πονακια

Νατασσα μεγαλωσε ο μικρουλης σου!!!

Εγω περιμενω πως και πως το doppler την αλλη τεταρτη να δω την μπεμπε εχω να την δω σχεδον 2 εβδομαδες τωρα και μου εχει λειψει. Εμεις θα στολισουμε το σκ και ανυπομονω παντα με τα Χριστουγεννα κανω σαν μωρο ειναι η αγαπημενη μου γιορτη , φετος θα χαρει πολυ και ο μικρος τον στολισμο γιατι περυσι ητανε μπεμπακι και δεν καταλαβαινε βεβαια ελπιζω να μην τα καταστρεψει ολα αλλα θα δειξει..

Αχ τι ωραία!!! Κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα Χριστούγεννα!! Κι εμείς λέμε να στολίσουμε το ΣΚ, θα έχουμε και τα παιδιά του άντρα μου, οπότε θα το κάνουμε οικογενειακώς (όπως κάθε χρόνο)!!!

Που θα κάνεις το doppler? Έχω κι εγώ ραντεβού την άλλη Τετάρτη....


EIXrp2.png

Αγγελική ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

manoules kalimera!!!!!!!!

xtes piga sto mothecare gia seminario ...itan poly oraia kaoritsia !!!!milisame gia toketo ,thilasmo kai protes meres me to moro!!!!

gia ton thilasmo eipe oti prepei kathe mera me ligo oinopnevma epalipsi gia na vgoun ekso kai sto kapaki otidipote liparo (ladaki)gia na ginoun lies kai na min exei skasimata kai matosoun otan thilasoume ...apo tin stigmi tou thilasmou stamatame kremes kai ladia giati to salio tou morou epoulonei ta panta!!!

se genikes grames na imaste cool mamades ,na min alaksoume oli mas tin zoi gia to moro alla na prosarmosoume to moro stin diki mas !!!makria apo sigenis kai entaseis ton proto kairo ....kai otan boroume meta tis 40 meres na kanoume kati gia ton eayto mas (malakia ,nixakia ,kafedaki me files,gym,)...gia na mi mas parei apo kato

ego xtes to vradi ponaga poly stin koilia ...den itan ponos periodou ..itan san na eixe xothei i foufoula kato ,kato ....pira ena olokliro yutopar kai ksaplosa ..kai o adras mou me malone olo to vradi ...dikio exei... ksefiga xtes oli mera san ton gianni ton svoura ...

alla pragmatika koritsia ksexnieme ...skyvo ..kano vlakies ...

se ligo pao stin bioiatriki gia tis klasikes eksetaseis ...

sas filo stis koilitses!!!!!!


inka

AW3sp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι από μενα. Εμεις, επειδη πάω στο Αττικο, μας ειχαν κλεισει doppler στις 13/1, πολύ μακριά νομίζω, αλλά ειναι και οι γιορτές στη μέση. Ετσι κλείσαμε κι ένα ιδιωτικά στις 19/12 στην εμβρυομητρική, στη Σουκα, που είναι και στο Αττικό. Περισσότερο για τη δική μας ηρεμία, που λόγω της μονήρης ομφαλικής, ίσως να μην τρέφεται καλά μεγαλώνοντας.


nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites

Inka κι εμεις ημαστε αρκετά χαλαρή με τη μικρή μας, σαν εγκυμονούσα πίστευα ότι θα ήμουν πιο περιεργη, αλλά ευτυχώς δεν μου βγήκε ποτέ. Και ακούω υπερβολές από άλλες μανάδες, αλλά ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όπως νομίζει καλύτερα.


nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kalimera kmoritsakia mou kai kalo mina!!!!

eimaste prota o 8eos ena mina pio konta sta morakia mas .... ti oraia

maraki tis eida telika tis foto... se euxaristo! iperoxa ta exeis kanei ola !! bebaia trexeis kairo toraaaaa opote telika o kopos aksizei!!!

inka prosexe plzzzzz, kai ego ksexniomoun alla tora kaina 8elo den me pairnei .... pantos eisai se poli kali katastasi kai min gkriniazeis gia ta kilaaaa giati 8a fonakso kai autes tis meres den 8elete na me akouteeeeee fonazo poliiii ........

natasoula einai kali i souka , emeis kaname ekei ayxeniki k b epipedou... ante kanto na mas peis kai neakiaaa ..

ego simetra eimai kapos kalitera .... ayrio exoume kai giatro na mas ksanadei!! (ton traxilo ) alla na sas po to brady imoun poli xalia ..san na eixa dispnoia san na min ksero ti eixa ousiastika ... zalades, gkrinia ap ola... eipa koimisou kai blepoume kaisimera eimai kala... mallon psixosomatik 8a itan!!!!!!!

anywayyyyyy na exoume mia iperoxi meroulaaaaaaa

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι από μενα. Εμεις, επειδη πάω στο Αττικο, μας ειχαν κλεισει doppler στις 13/1, πολύ μακριά νομίζω, αλλά ειναι και οι γιορτές στη μέση. Ετσι κλείσαμε κι ένα ιδιωτικά στις 19/12 στην εμβρυομητρική, στη Σουκα, που είναι και στο Αττικό. Περισσότερο για τη δική μας ηρεμία, που λόγω της μονήρης ομφαλικής, ίσως να μην τρέφεται καλά μεγαλώνοντας.

Νατάσα έχουμε κι εμείς το ίδιο θεματάκι (μονήρης ομφαλική αρτηρία) και επειδή κι εμένα μου είχαν αναφέρει κάποιοι γνωστοί οτι μπορεί η μπέμπα να μην τρέφεται καλά και να μην παίρνει βάρος, το συζήτησα με τον γιατρό μου και μου είπε οτι αυτό δεν είναι καθοριστικό ούτε συμβαίνει πάντα! Δεν σημαίνει οτι όλα τα μωράκια γεννιούνται ελλιποβαρή λόγω αυτού του θέματος.... Οπότε μην αγχώνεσαι κοριτσάκι!


EIXrp2.png

Αγγελική ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, δεν θέλω να επαναφέρω το θέμα της γρίππης πάλι αλλα μια κι έτυχε να το βρώ ρίξτε μια ματιά,

εμένα μου φάνηκε καθησυχαστικό..

αναφέρεται στην έγκυο που λέγατε χτές.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=83113&cid=4


Gfl2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Τι κάνετε;;;

Αλμα ευχαριστούμε για το αρθρο!!!Καλά τα νέα.

Εμένα με έφαγε η παιδίατρος χθες (στην προσπάθεια να με πείσει για το εμβόλιο)..μα τι μου είπε..: "Καλά να σου πεθάνει το παιδί,αλλά αν βγάλεις κανένα ανάπειρο και το έχεις έτσι για πάντα.."..τι να πω,το ξέρω ότι χάνει λίγο (λιγο....)


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!!!

Το είδα το άρθρο από τη Ζούγκλα!!! Να είναι γερό το μωράκι και η κοπέλα!!!

Αν όντως ισχύει οτι δε μεταδίδεται ο ιός μέσω πλακούντα δεν το κάνω το παλιοεμβόλιο!!! Προφυλάσσομαι όσο μπορώ αλλά κι αυτή τη γριπο-φοβία δε την μπορώ!!! 10-11 βδομαδούλες έμειναν...

Το δωματιάκι τέλειο Μαρία τώρα το είδα η άχρηστη!!! Μόνο η μπουμπού σου λείπει!!!

Κι εγώ χτες στην Εθνική και στα ΕΛΤΑ πήγα αλλά ο κόσμος με παρακαλούσε να μπω μπροστά κι εγώ προτίμησα να κάτσω στις καρεκλίτσες σε αναμονή!!! Άσε να μην πέσω σε κανα περίεργο και δε το μετράω και πολύ το στόμα και τα νεύρα...θα γίνει χοντρός καβγάς!!! Η σημερινή νεολαία... Πάντως η αλήθεια είναι οτι και στο αστικό 50άρες γυναίκες σηκώνονται για να κάτσω κι όχι κάτι μοσχαναθρεμμένα με τα ακουστικά στα αυτιά!!! Ντροπή ρε παιδιά!!! Πίσω μας είστε...


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/PqLWp2.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...