Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ:

  • σε περίπτωση γέννησης παιδιού δικαιούσαι δυο (2) ημέρες άδειας με αποδοχές τ
  • ην άδεια απουσίας για λόγους φροντίδας του παιδιού, μπορείς εναλλακτικά να ζητήσεις κι εσύ εφόσον δεν κάνει χρήση αυτής η εργαζόμενη μητέρα του παιδιού σου, προσκομίζοντας στον εργοδότη σου σχετική βεβαίωση του εργοδότη της μητέρας του παιδιού.

to kserate auto????8a to pw ston antra mou!


i omorfia mou genni8ike 8 martiou!

Link to comment
Share on other sites

Καλά Ramonitsa δεν παίζεσαι τρομερό.Τόσο μικρά αδερφάκια. Δηλαδή ο μικρός σου θαχει θείους που θα τον παίζουν. Τρομερό. Μπράβο της πάντως.Εμένα ο άντρας μου είναι χωρισμένος και έχει ένα αγοράκι 5μιση χρονών.Τοχει η μαμά τουυ βέβαια αλλά το παίρνουμε κανονικά όποτε πρέπει. Τωρα ας πουμε αυτό το σκ τοχουμε εμείς/ Φυσικά ξέρει για τα αδερφάκια του και τωρα τελευταία τα περιμένει πως και πως. Βεβαια λίγο ζηλιτσα θαχουμε και είναι λογικό. Τις προάλες είχαμε πάει σενα παιδότοπο και τον ακούμε να λέαι στα άλλα παιδάκια Εμένα η μαμά μου είναι έγκυος και τα αδερφάκια μου θαναι δίδυμα.Και συγκινηθήκαμε. Εντάξει τι θαλεγε το παιδάκι (Η γυναίκα του μπαμπά μου?)Μπερδεμένα πράγματα. Το καλό είναι πως ο δικός μου ξέρει να αλλάζει, να νταντεύει και τέτοια και έτσι νιώθω καλά γιατί δεν θαχω το άγχος να του μάθω εγώ που ούτως ή άλλως πρώτη φόρά το κάνω.

xaxaaxa.. Κοιτα να δεις ε?

Κ εμενα εχει ο αντρας μου ενα αγορακι απο τον πρωτο του γαμο..12 χρονων...μενει με την μαμα του..αλλα κ εμεις τον παιρνουμε συνεχεια...κ ειναι πολυ χαρουμενο το αγορακι μας με το ερχομο του αδερφουλη του....!

Ο αντρας μου βεβαια δεν πολυ ξερει απο μωρα....αλλα τωρα θα μαθει..χαχα

Πως κ πως τον περιμενουμε ολοι τον ζυμαρουλη μας!:D


 

Εισαι ο απολυτος ερωτας μου!!!!!!!!!!

Ο δικος μου Αποστολος! Ο δικος μου Αγγελος!

Link to comment
Share on other sites

po,po koritsia gemisate 3 selides pali!!!!!

elena ,se xasame ola kala ?pes mas kanena neo gia to bebaki sou !!!!!

ramonitsa ,se vlepo na ftiaxneis omada podosferou !!!!xaxaxaxaxa !!!!mou aresei pou exete etsi megales oikogeneies kai ta zimaroulia sas tha exoun idi aderfakia !!!!

i mamades sas einai 44 apistefto ...exo files s aytin tin ilikia ...afou me pernane mono 6 xronia !!!!!!!

maria sou arese to bikinaki ?den ksero giati alla tin dikia sou tin fantazome poly koketa ...me kapeladoures ,bikinakia ,gialia ...pistevo tha einai dimiourgiki san ki esena !!!!

katerinaki ,esy ekanes to emvolio etsi den einai ?min anisixis poly giati kai i kori mias filis mou pou kolise ton io i ipolipi oikogenia den kolise ...

loipon ego apofasisa na mi stenoxorieme pia otan mou lene m@#$%$%%^es ...ti enoo ...mexri na mino egyos den mou edine kanenas simvoules kai den asxoliotan mazi mou ...ekana aneta tin zoi mou ...apo tin egimosini arxisan oloi tis simvoules les kai ksafnika egina moro ...simvoules tou tipou ...a pahines mi pahineis !!!!na tros na pareis kai kanena kilo!!!!na mi vgeneis ekso tha koliseis gripi!!!!mi pas diakopes!!!!mi kaneis banio sti thalassa !!!!!...kai ena soro alla ...

simera me pire mia theia til pou eixe erthei apo to spiti prin 3 meres ...opou tin eixa ipodextei me apistefti aksioprepia ...ntimeni ,vameni me tis botoules mou ,tis eftiaksa kafe ,tis prosfera koulourakia ...genika ekan ta panta gia na dei oti eimai mia xara!!!kai xaroumeni!!!

me pire simera tilefono kai mou eipe na po stin mama mou na erxete mera para mera na me voithaei na mou ftaxnei fagito ...tis eipa oti eimai 38 xronon kai an pragmatika xriazome voithia apo tin mama mou tha tin zitousa(i mama erxete mia fora tin evdomada)kai ti mou eipe ....oti me lipate kai den borei na me vlepei etsi gi ayto kai mou ta lei ...tis eipa oti exo doulia kai den boro na sinexiso ayti tin sizitisi giati me enoxlei .

ego meta apo ayti tin sizitisi ...evgala to eksis siberasma ...oti ayto den thA STAMATISEI stin egimosini alla kai meta ...tou typou lipame to pedi pou einai adinato ,mi vgeis ekso ,mi kathese mesa ....na sou doso mia simvouli ...

kai pira tin eksis apofasi ...na skiso tin gata ...alithia koritsa tha gino ligo disaresti kai tha tous kopso ton aera!!!!!kalitera na me fovounte na paroun til opos ekanan mexri tora ...para na ipotimoun tin noimosini mou kai tin aksioprepia mou..kai na me vlepei i foufoula avrio na frikaro i na stenoxorieme ...telos .


inka

AW3sp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!

Σας διαβάζω, αλλά γράφετε τόσα΄πολλά που δε σας προλαβαίνω...

Ψωνίσαμε σήμερα σχεδόν τα πάντα....Σεντονάκια, φορμάκια, καλτσάκια, γαντάκια, μπορνουζάκια, πετσέτες, σελτεδάκια, καλλυντικά,αλλαξιέρα, πιπίλες,βάση για μπιμπερό,βάλαμε και κουρτίνα στο παιδικό και περιμένουμε σε καμια εβδομάδα τα έπιπλα...

Επίσης και εμένα η καμπύλη μου δεν βγήκε πολυ καλή και είμαι σε δίαιτα...Όλα μετρημένα σε γραμμάρια, ψητά,σαλάτες κλπ.Γλυκά καθόλου...!!!!

Όσον αφορά για το εμβόλιο, ο γιατρός δε με αφήνει με τιποτα να το κάνω και είμαι και σε σχολείο με παιδιά γύρω μου συνεχώς....

Τι άλλα νέα...Α! Παίρνω ένα yutopar κάθε 8 ώρες και θα κάνω και κορτιζόνη την άλλη εβδομάδα....Τον μπέμπη θα τον δούμε ξανά την Πέμπτη...Και αναρωτιέμαι...Αν πριν ένα μήν περίπου ήταν 1300...Τώρα πόσο θα ζυγίζει............??????


k5f4p3.png

NRrPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα!!!!! Σας διαβάζω σχεδόν καθημερινά αλλά που χρόνος για να γράψω. Δυστυχώς τις τελευταίες 2-3 βδομάδες τρέχω και δεν φτάνω που λένε.... Και αυτό θα κρατήσει ως τα Χριστούγεννα. Και μαζί με όλα τα άλλα λείπει και ο άντρας μου εκτός Θεσσαλονίκης για 1 μήνα (λόγω δουλειάς) και όλες οι ευθύνες έπεσαν πάνω μου. Βέβαια πάντα είναι εδώ οι γονείς μου ή η πεθερά μου λόγω του ότι δουλεύω και απογεύματα και κάποιος πρέπει να προσέχει τα παιδιά, αλλά φανταστείτε ότι οι δύο πηγαίνουν δημοτικό (κοινώς έχουν μαθήματα) και ο μικρούλης ήταν άρρωστος μια βδομάδα. Και φυσικά δεν έχω αγοράσει τίποτα για το μωράκι μας, εδώ πολλές φορές ξεχνάω πως είμαι έγκυος...

Επεξεργάστηκαν by riaili
Link to comment
Share on other sites

Καλά ramonitsa όχι ομάδα ποδοσφαίρου άλλα μπάσκετ σίγουρα με τον αφρατούλη σου φτιάχνετε. Πωπω τι τρελλή ομάδ είναι αυτή. Τελικά όλες έχουμε κι από κάποια όμορφη περίεργη ιστορία.Εμένα γιαυτό ο δικός μου έχει τρελλαθεί με την κόρη, γιατί το πρώτο του ήταν αγόρι, το άλλο το δικό μου το διδυμάκι μας είπαν ότι είναι αγοράκι και έτσι μας λέγαν και για το δευτερο ο γιατρός με τον υπέρρηχο που δε βλέπεις τη μύτη σου. Ή μάνα του άντρα μου και αυτή έχει δυο γιούς και έλεγε ο δικός μου λες ναμαστε αγοροσποροι?Το ενστικτο μου όμως μουλεγε πως το δευτερο ζυμαράκι μου ήταν κορίτσι, χιχι και τελικα κέρδισα το στοίχημα.Πλάκα έχουμε.

huida να σε ρωτήσω η φωτο που έχεις βάλει είναι δικό σου το μωράκι?Ρωτάω γιατί το βλέπω στο νερό και κάνει baby swimming. Θέλω κι εγώ να τα πάω με το καλό όταν γεννηθούν και ξεπεταχτούν. Η απλά είναι τυχαία φωτο?Αν είναι δικό σου να μας πεις γνώμη και ίδεες. Σε σχολείο τι ειδικότητα έχεις γιατί κι εγώ καθηγήτρια είμαι αλλά έχω πάρει άδεια. Έσυ γιατί δεν παίρνεις να κάτσεις σπιτάκι σου τώρα με τις ιώσεις. Ότι χειρότερο στα σχολεία


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!! Ελπιζω καλυτερα απο μενα!! Χτες ετρεχα στους γιατρους κρυωσα το βραδύ ειχα 38 και 1/2!! Καλα το πόσο χ...α δεν περιγραφεται! Πηγα σε εναν παθολολογο που ηταν εξουσιοδοτημμενος για τη νεα γριπη και φανταζομουν οτι θα μου κανει και το τεστ αλλα τπτ,μονο στα νοσοκομεια λεει! Μετα πηγα σε ενα διαγνωστικο κεντρο αλλα το τεστ ηταν μεχρι τις 12:30 και δεν προλαβα! Ο γιατρος βεβαια μου είπε οτι είναι ιωση και θα κρατησει γυρω στις τρείς μερες! Ευτυχως που πεφτει ο πυρετος αλλιως...........

Δε παλευω τον αντρα μου που θελει να μαι συνεχεια ξαπλωμενη τι θα γίνει!

Ευτυχως ηρθε η αδερφούλα μου να μου κανει κανενα φαγητακι και καμια δουλιτσα στο σπίτι!!! Αυτα κοριτσα κια μου δε σας στελνω φιλακια γεια να μη σας κολλησω και τπτ!!!!!!!


N4Dwp2.png?3e5EjzTx
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Περαστικα στα αρρωστούλικα μωράκια μεγάλα και μικρά!!!

Τελικά η καμπύλη:γλυκόζη νηστική 86...1 ώρα μετά την λήψη 50γρ γλυκόζης 97..

αιματοκρίτης 34...έπεσε 4 μονάδες,φυσικό...απο το τηλ μου τα είπε η μικροβιολόγος,η οποία περιπτόντως έχει ΠΗΤ 3 εβδομάδες μετά απο μένα....όταν την είδα δεν κατάλαβα ότι είναι έγκυος..με ρώτησε κιόλας αν κοντεύω...είχα 4 φορές μεγαλύτερη κοιλιά.:?

Αχ μην μιλάτε για τον gummy bear γιατί δεν ακούμε τίποτ αλλο στο σπίτι απο το πρωι μεχρι το βράδυ.

Έκανα τις δουλίτσες μου μπανάκι και πάω έξω με τον γιό μου βόλτα...

Σας φιλώ!!!


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kala eimai inka mou! k i mpempa kala 8a einai, etsi lew giati exw kairo na paw se giatro!!!axaxxaaaa!!!:o entaksei 8a kleisw rantevou tin alli vdomada...variemai!! i beba klotsaei mia xara! apo kila exw paei 53, ekana eksetaseis mou efuge to mikrovio to oueroplasma k i geniki ourwn mia xaroula! twra gia kampili den mou exei pei tpt o giatros...sto ika 8a ksekinisoune k opou nanai ma8imata anodinou toketou k anupomonw! apo dekemvri 8a arxisoume na psaxnoume gia spiti...opote na dw sta teleutaia mou pws 8a kanoume metakomisi ktl..o antras mou douleuei oli tin wra...ouf!:confused:


i omorfia mou genni8ike 8 martiou!

Link to comment
Share on other sites

kalispera manoules!!!!

elena den pirazei pou doulevei o adroulis sou poles ores ....ypomoni toulaxiston prolavenete na metakomisete prin tin genna !!!!me to kalo na deis tin beboula sou ...ti les tha to evgale to vraxioli?

huida ,me geia ta psonia !!!ax ti oraia e?anipomono na matho pos megalose o gios sou ...tha mas koblareis pali!!!!!

felia mia xara den einai i eksetaseis sou?ki ego tha pao apo evdomada ....na doume...

georgia perastika!!!!kale ti taleporia einai ayti !!!!!

ego piga to mesimeri voltoula me ton adra mou kai pigame kai gia fagito...ekei itan i xopsonidou (montelo)me mia koilia san tin dikia mas (isos kai megaliteri)koritsia ...nomizo ekini genaei ianouario.

tin deytera tha pao gia seminario me maia sto mothercare kai eimai enthousiasmeni.!!!!!


inka

AW3sp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!! Σας ευχαριστώ όλες για τα περαστικά, ευτυχώς ο Νικόλας είναι μια χαρά και αρμενίζει όλο το σπίτι και όχι μόνο!!

Αύριο είναι η τελευταία μου ημέρα στην δουλειά και να σας πω την αλήθεια ανυπομονώ να τελειώνει και αυτό μπας και καταφέρω να ξεκουραστώ λίγο..κατα τ' άλλα η ημέρα εδώ είναι προς το παρόν ηλιόλουστη αλλά το βράδυ έβρεχε κιόλας..

Φιλιά σε όλες, καλή Κυριακή να έχουμε!


eNortjKzUjI0NDWxMFSyBlwwFXcC0Q,,92.pngeNortjKzUjI0NLGwMFayBlwwFYsC1g,,37.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Σημερα ξυπνησαμε από τις 6:30. Για μας ειναι πολυ νωρις, γιατι η μικρη μας εχει καλομαθει, το νωριτερο ειναι 9 που ξυπναει. Ποιος ξερει τι επαθε σημερα? Και την πηραμε στο κρεβατι μας, αλλα το εκανε παιδοτοπο. Χτες στολισαμε και το σπιτι και ενθουσιαστηκε. Περσι (11μηνων) δεν ξερω αν ειχε καταλαβει πολλα. Το πρωτο πραγμα που ειπε σημερα που ξυπνησε ηταν "που ειναι δεντρο μου?". Αυριο εχουμε ραντεβου με το γιατρο να δουμε το μπομπιρα, ο οποιος οταν εχω τη μικρη αγκαλια κλωτσαει. Λετε να αρχισανε οι ζηλιες???


nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...