Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

      Τέλεια! Θα αγωνιούμε παρέα!!!χαχα!! Καλή μας επιτυχία κορίτσι μου!όλα καλά να μας πάνε! 🧡

      Ναι δίκιο έχεις όταν μου είπαν οκ έχουμε γονιμοποιημένα μέχρι να περάσουν 5 μέρες ήμουν να σκάσω σε καταλαβαίνω! Κοίτα να χαρείς την Κυριακή σου και η τρίτη κοντεύει μη σκέφτεσαι τίποτα!

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

καρδουλα εγω εχω παρει σλινγκ και μει ται , το σλινγκ δεν με βολεψε καθολου ισως δεν το εβαζα σωστα δεν ξερω αλλα ενιωθα οτι ζοριζοταν το μωρο ασε που το βαρος πεφτει μονο στον εναν ωμο και κουραζεσαι

το μει ται ειναι σουπερ ειναι σαν μαρσιπος και το βαρος πεφτει και στους 2 ωμους μεχρι και σουπερ μαρκετ εχω παει με την μικρη μεσα με τα ποδια και δεν κουραστηκα καθολου και αρεσει και πολυ στην μικρη

Γεωργια δοκιμασε και εναν αλλο παιδιατρο να δεις τι θα σου πει εγω στον Αλκη αλλαξα 3 μεχρι να καταληξω σαυτην που παω τωρα ,για τογαλαποτε κανεις δεν μου ειπε τιποτα το επινε 1 χρονο σχεδον και ηταν μια χαρα καναμε και αιματολογικες οταν επαθε 14 μηνων γαστρεντεριτιδα και ηταν ολα σουπερ επισης απο αναπτυξη αλλο τιποτα σου ειπα ειμαστε απο 3 μηνων στο 97% των καμπυλων φαντασου τωρα ειναι 14,5 κιλα παιδι και εκτος απο μια γαστρεντεριτιδα και ενα κρυωμα πριν λιγες μερες ειναι υγιεστατος ουτε συναχι δεν εχει παθει ποτε δεν καταλαβαινω γιατι σου ειπε ετσι

Επισης τι εννοεις δεν κανει εμετους ο Αλκης δεν εκανε εμετους αλλα εβγαζε συνεχεια γουλιτσες σε καθε γευμα ακομα και ωρες μετα το γευμα , το προβλημα συνεχιστηκε και οταν μπηκαμε στις στερεες φαντασου ποσο μεγαλο θεμα ειχαμε,εγω προτεινω να την πας απο μονη σου για εναν υπερηχο στομαχου για να δεις αν εχει και τι βαθμου παλλινδρομηση και αναλογα με το πορισμα να παρεις και αλλη γνωμη παιδιατρου το κακο ειναι οτι αν εχει οντως και την αφηνεις χωρις φαρμακο μπορει να παθει οισοφαγητιδα και να ποναει το μωρο και γιαυτο να μην τρωει , το σιροπι μην το φοβασαι το παιρναμε ενα χρονο αλλα δεν ανησυχουσα γιατι ηξερα οτι προστατευει το παιδι μου απο την οισοφαγιτιδα ,η οισοφαγιτιδα δημιουργειται απο την παλινδρομηση λογω του οτι οταν κανει ενα μωρο παλινδρομηση ανεβαινουν τα υγρα στον οισοφαγο και αυτα ειναι οξινα και μπορει να δημιουργησουν πληγη τα συμπτωματα ειναι αρνηση φαγητου γιατι το μωρο ποναει εκεινη την ωρα και κλαμα την ωρα του γευματος για τον ιδιο λογο

Ποσο σου πινει σε καθε γευμα?

Επισης και εμενα η μπουμπου ειναι προωρη και μαλιστα νοσηλευτηκε κιολας στη μενν αλλα η παιδιατρος μου εχει πει οτι αφου εχει καλη αναπτυξη , φαντασου ηδη κραταει το κεφαλι της κανονικα δεν υπολογιζουμε καθολου την προωροτητα και της φερομαστε σαν ενα κανονικο τελειομηνο μωρο

Τελος η παιδιατροςμου εχει πει οτι δεν την ενδιαφερει ποσα γευματα κανει το μωρο η ποσα μλ πινει σε καθε γευμα γιατι καθε μωρο εχει διαφορετικη ορεξη οπως και οι μεγαλοι το μονο που μας απασχολει ειναι να παιρνει βαρος και να αναπτυσσεται αν συμβαινει αυτο δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν συγκρινω τον Αλκη με την μικρη μου και εγω καμια σχεση στην ηλικια της επινε 240 μλ το γευμα ενω η μικρη πινει 120-150 αλλα αφου παιρνει βαρος δεν με απασχολει

Απο την εμπειρια μου με ολα αυτα μου φαινεται περιεργος ο τροπος που αντιμετωπιζει το παιδι ο παιδιατρος σου γιατι οπως σου ειπα εχω αλλαξει τρεις οι οποιοι συμφωνουσαν ολοι στον τροπο αντιμετωπισης της παλινδρομησης του Αλκη δηλαδη αντιαναγωγικο γαλα και σιροπι 2 φορες την ημερα οποτε θεωρω πως πρεπει οπωσδηποτε να παρεις αμεσα κι αλλη γνωμη, ελπιζω να σε βοηθησα λιγομε αυτα που σου ειπα και ευχομαι περαστικα στην μπεμπουλα!!!!

Κατερινακι εχει κανει ηδη οισοφαγητιδα εκλαιγε οπως λες την ωρα του φαγητου και δν ετρωγε!

θα κανουμε υπερηχο στομαχου να δουμε τι γινετε! Προς το παρον πηνει το γαλα s26- gf και το επομενο βημα ειναι φαρμακο και μου ειπε οτι θα αρχισουμε τις στερεες τροφες γρηγοροτερα. δε μου ειπε και μενα για το φαγητο τπτ απλα εγω ψιλοανχωθηκα γενικα δεν τρωει πολυ, αφου να φανταστεις μου ειπε να την αφηνω να κοιματε και ας τρωει και 4 γευματα δε πειραζει!

Ενθαρυντικο αυτο που λες με το κεφαλι και μενα το κραταει και το στριφογυριζει επαθα πλακααααα τοσο μικρα τα αρχιζουν αυτα και βγαζει και επιφωνηματα επικοινωνουμε πλεον την ωρα που της αλλαζω πανα κυριως!

Παντως γενικα πολυ ψειρας ο γιατρος μας εχει τρελανει στις εξετασεις!!Μου δημιουργει ενα ανχος μπορω καποιες φορες να πω και αλλες με καθησυχαζει!

Θα δω Κατερινακι πως θα παει περιμενω να κλεισουμε τη βδομαδα με το νεο μας γαλα ευχαριστω γα τη βοηθεια


N4Dwp2.png?3e5EjzTx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

αν εχει κανει οισοφαγιτδα γιαυτο δεν τρωει ποναει η καημενη γιαυτο αλλα νομιζω οτι αν εχει κανει οισοφαγιτιδα χρειαζεται σιροπακι ,το οτι κραταει το κεφαλι της ειναι πολυ καλο σηγμαινει οτι αναπτυσσεται καλα χαμογελαει?

Δες πως θα πατε με το καινουριο γαλα αλλα κοιτα να παρεις κι αλλη γνωμη δεν σου λεω αλλξε γιατρο αλλα μιλησε και με καποιον αλλον να σου πει την γνωμη του εμεις μολις αρχισαμε τις κρεμες δυστυχως επιδεινωθηκε το προβλημα


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites

inka μου το είχε κάνει και εμένα 2 μέρες και όταν πείρα την παιδίατρο μου είπε ότι αφού τρώει δεν υπάρχει θέμα. απλά να τον ξυπνάω μην με αφήσει άγρυπνη το βράδυ. αλλά ούτε ξύπναγε ούτε το βράδυ το ξενυχτούσε.

κορίτσια από τις 3 το απόγευμα τώρα κοιμήθηκε και δεν ξέρω για πόσο. inka έχω ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα. πονάει η πλάτη μου. Κατερίνα το mei tai κάνει για θηλασμό; χρειάζομαι κάτι να τον κρατάς μέσα στο σπίτι και να μην επιβαρύνεται η πλάτη μου και να μπορώ να κάνω και μικροδουλειές. θα ήθελα όμως αν μπορώ να θηλάζω μέσα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το παταω και δεν ανοιγει μου λεει υπαρχει προβλημα συνισταται επανεγκατασταση προγραμματος το ξανακατεβαζω και παλι τα ιδια θα ζητησω απο τον αντραμου να μου το φτιαξει


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!!!!!!!!!!

Τινακι να σου ζησει κουκλα μου ο γιοκας σου!!!!!!!!Παντα χαρες να σας δινουν τα παιδακια!!!!!!!

Γεωργια περαστικα!!!

Βρε κοριτσια η δικη μου μολις γεννηθηκε και μου την φερανε σηκωσε το κεφαλι και κοιταγε τριγυρω...

Κατα τ αλλα τρωει και κοιμαται 3 ωρα...ευτυχως γιατί δεν παλεύεται πλέον ο Γιώργος που ακόμα δεν τον έχω φέρει σε συχνη επαφή με τη μικρή...


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites

Γιωτα απο Δευτέρα που ο ανδρας μου επιστρέφει στην δουλειά θα εχω υπολογιστή για να ξαναμπω στο μσν!!! Τώρα με την άδεια ειναι συνέχεια στον υπολογιστή!! Αφου τις πληροφορίες για την φυλαξη του μητρικού γάλακτος εμεινα ξυπνια με την μπεμπα αγκαλιά στις 3 τα ξημερώματα λιγες μερες για να τα διαβάσω!!!

Γεωργία και εγω δεν πιστεύω πως ειναι κατι σοβαρο. Αφου οι εξετάσεις σας βγηκαν μια χαρα.Εξάλλου 200 γρμ την εβδομάδα ειναι πολυ καλή ανάπτυξη!! Κάπου είχα διαβάσει πως κατα μέσο όρο πρέπει να παίρνουν 25γρμ την ημέρα (με ελάχιστο τα 13γρμ) δηλαδη 175γρμ την εβδομάδα!!! Οποτε με 200 είστε +1 μέρα!!!

Ινκα κατι με το εντεράκι της ειναι τότε!! Και η δικιά μου έχει θέμα εδω και μέρες!! Αλλαξα την διατροφή μου τώρα και εχει ψιλοστρώσει. Οταν λες συμπληρωμα εννοεις το μητρικό που εχεις βγάλει ή ξένο γάλα; Μήπως την ενοχλει το ξένο; Δοκίμασε να την κρατάς με τα μπράτσα σου ενωμένα και η μικρή να κοιτάει στο πάτωμα. Την δικιά μου την βοηθάει πολυ στην κοιλιτσα αυτο!!

Κοριτσια και η δικιά μου το ίδιο με το κεφάλι!! Το έχει σηκωμένο απο την ώρα που γεννήθηκε!! Αν ειναι δυνατόν δηλαδη!! Είναι απίστευτα κινητική, τα χέρια και τα πόδια, ειδικά τα χέρια δεν σταματάει να τα κουνάει οταν ειναι ξυπνια και παρα πολλες φορές τα χέρια τα κουνάει και στον υπνο της!! Καποιες φορές την κρατάω ορθια αγκαλιά και στηρίζει ελάχιστα τα ποδαράκια της, αφήστε που πηγε να αλλαξει και βημα!!! Εχω και τον ανδρα μου να μου την λεει για τα πολλα κολοκυθάκια και φασολάκια που ετρωγα στο πρωτο τρίμηνο για να κανει καλό νευρικό συστημα η μικρη!!!

Αχ ξύπνησε παλι!!!!!! Ούτε 1,5 ώρα δεν κοιμήθηκε!!!!!!!


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

Eίναι καμμία εδω; Εχουν αρχίσει πολύ εντονα πονάκια στην κοιλιά και κοκκινίζει ολόκληρη απο το κλάμα.

Της δώσαμε χαμομήλι, της βάλαμε χλιαρές κομπρέσες στην κοιλίτσα αλλα τιποτα. Εξακολουθει να σπαράζει στο κλάμα. Μ'αρέσει που υποτίθεται πως τα μωράκια που θηλάζουν δεν έχουν έντονους κολικούς!!!

Εσείς τι κανετε; πως τα ηρεμείτε;

Επεξεργάστηκαν by mariamg

Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγώ αυτό λέω...πάλι καλά που θηλάζουμε...

βασικά νομίζω ότι το μόνο πράγμα που έχει αποτέλεσμα είναι η αγκαλίτσα...

τινάκι να σου ζήσει!!!!!!!!

Γεωργία ο γιατρός σου είναι λίγο προσεκτικός αλλά δε χρειάζεται να στεναχωριέσαι...περιμένουμε νέα σου

γέννησε και η ευα79 είχε χαθεί εντελώς στις 10/2 μια μπουμπούκα!! Καρδούλα τη λίστα!!!

καρδούλα

http://www.ehow.com/video_4441710_public-breastfeeding-mei-tai.html

κι εγώ θέλω να πάρω κάτι για το καλοκαίρι γιατί το σλίνγκ που έχω έχει σκληρό ύφασμα και δεν αυξομειώνεται εύκολα και θα είναι και πολύ ζεστό

δεν έχω νέα από τα σπίτια ακόμη, για την 1η επιλογή που είχε 300 του είπαμε έχουμε 280 και μας είπε διάφορες βλακείες (ότι είναι πανάκριβα εδώ, ότι η αρχική ήταν 320 και μου πε ψέμματα 300 από το τηλέφωνο γιατί φοβάται την εφορία, ότι αν μας το δώσει φτηνότερα γιατί θέλει να βοηθάει τα νέα ζευγάρια θα εξαγριωθούν οι υπόλοιποι, μέχρι που του πα ότι πλέον οι τράπεζες δε δίνουν δάνεια και μου λέει οι υπόλοιποι τα χαν μετρητά....το ρεζουμέ είναι ότι θα μιλήσει με το συνέταιρό του και θα μας απαντήσει)

για η 2η επιλογή που είχε 282 της είπαμε 260 και είπε 265, μπορεί να το κατεβάσει κι άλλο αν αποφασίσουμε, μας έδωσε και αποθήκη μεγαλύτερη και γενικώς αν και είναι μια από τις μεγαλύτερες κατασκευαστικές της Θεσ/νικης έδειχνε να προσφέρει για να πουλήσει και το εκτίμησα...

Μπορεί το πρώτο σπίτι όντως να αξίζει τα 300 δε σχέση με άλλες βλακείες που έχουμε δει πάντα ε; αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι και θα το χει καταλάβει και στην τελική δεν τα χουμε τι να κάνουμε;; περιμένουμε την απάντησή του αν κ εγώ νομίζω θα πει 290 που μπορεί να τα βρούμε αλλά δε θέλω να τα δώσουμε, να μην έχουμε κάτι λίγο στην άκρη; παιδιά μεγαλώνουμε....

Και τα δύο σπίτια έχουν φοβερή διαρρύθμιση, 3 δωμάτια, διαμπερή, φωτεινά, στο 2ο όροφο και τα 2, έχουν πάρκινγκ κ αποθήκη, το φτηνό είναι 10 τμ μεγαλύτερο αλλά είναι ημιυπαίθριοι, η περιοχή τους είναι καλή αλλά το ακριβό είναι σε καλύτερη τοποθεσία με ανοιχτωσιά και έχει 2 διαμερίσματα στον όροφο σε αντίθεση με το φτηνό που έχει 6 διαμερίσματα στον όροφο. Το φτηνό επίσης είναι έτοιμο, το ακριβό θα είναι έτοιμο σε 2-3 μήνες. Αυτά εν ολίγοις...

Επεξεργάστηκαν by mummycool

i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites

χθες το βράδυ απελπίστηκα έτρωγε όλη μέρα και το απόγευμα έβαζε τη ρώγα και μετά από 5 λεπτά ούρλιαζε...δεν ξέρω τι του φταιγε, σκέφτηκα ότι δεν έχω γάλα, ότι έχει κάτι το στομάχι του, δεν ξέρω....είχα προσπαθεί και με το θήλαστρο και πάλι δεν έβγαλα κάτι σοβαρό...τι να κάνω; να νοικιάσω ένα νοσοκομειακό για ένα μήνα να δοκιμάσω; πόσο καιρό θα αντέξω έτσι; σήμερα είναι κάπως καλύτερα ξύπνησε στις 7 έφαγε και ξανακοιμήθηκε

να σας πω χθες κατά τη διάρκεια της μέρας κοιμήθηκε σύνολο 2 ώρες, από τις οποίες η μία μέσα στο αυτοκίνητο

όταν πονάει πάντως εμένα κλαίει στιγμιαία και μετά επανέρχεται (ή τον επαναφέρω εγώ με αγκαλίτσα στήθος κούνημα κάτι)

ουφ άντε να πάμε στη γιατρό αυτή τη βδομάδα να τον δει να ηρεμήσω λίγο...


i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...