Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

      Τέλεια! Θα αγωνιούμε παρέα!!!χαχα!! Καλή μας επιτυχία κορίτσι μου!όλα καλά να μας πάνε! 🧡

      Ναι δίκιο έχεις όταν μου είπαν οκ έχουμε γονιμοποιημένα μέχρι να περάσουν 5 μέρες ήμουν να σκάσω σε καταλαβαίνω! Κοίτα να χαρείς την Κυριακή σου και η τρίτη κοντεύει μη σκέφτεσαι τίποτα!

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημέρα κορίτσια ή μάλλον καλησπέρα (όταν άρχισα να σας γράφω ήταν πρωί :P),

εμείς αν και το ξενυχτήσαμε πάλι χθες είμαι καλύτερα γιατί τον κράτησε λίγο το βράδυ ο άντρας μου και κοιμήθηκα ένα 3ωρακι. ευτυχώς δεν γκρινιάζουμε τόσο πολύ όπως χθες αλλά είμαστε ξύπνιοι σχεδόν συνέχεια.

Μαρία μια χαρά κοιμάται η κόρη σου. Μακάρι να κοιμόταν έτσι και ο δικός μου. Τις πρώτες μέρες μόνο κοιμόμασταν έτσι. Σήμερα αποφάσισα ότι αρχίζουμε προσπάθειες να μπούμε σε πρόγραμμα γιατί πρέπει να κοιμάμαι και εγώ λίγο. Οπότε όταν ξυπνάει πριν το 3ωρο τον αφήνω να κλαίει ή τον απασχολώ με κάτι και μόνο μόλις περάσει το 3ωρο τον ταΐζω. Σιγά σιγά ελπίζω ότι θα δουλέψει και θα το κάνουμε μετά 4ωρο. Το βράδυ δεν ξέρω πόση υπομονή θα έχω να το κάνω αυτό αλλά θα προσπαθήσω όσο μπορώ.

Άστα να πάνε Γιώτα μεγάλα μωρά. Χειρότερα από τα μωρά.

Λιτσάκι παρέα είμαστε. Δεν είσαι μόνη σου.

Ρε κορίτσια εσάς όταν προσπαθούν να ρευτούν κλαίνε και δυσανασχετούν; Αυτά μου κάνει τώρα τελευταία και ανησυχώ. Μέχρι να ρευτεί χαλάει το κόσμο.

Λοιπόν πάω να κοιμηθώ λίγο τώρα που κοιμάται. Τα λέμε αργότερα;)

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia !!!ti kanete ?

paros perastika !!!!

i foufoula apo xtes olo koimate se simio pou exo arxisei na anisixo ....otan ksipnaei (kathe 4 ores )dixnei san stenoxorimeni ...troei ,den exei pireto alla exei poles goulitses kai polla kaka kai ponakia kai kanei thorivi diarias i koilitsa ...lete na einai arosto to koritsaki mou ...

mammycool to stithos tha kseprizete meta ton apo 3 mines apo tin mera pou gennas .

..oso gia tous adres ....se allo kosmo....

ramonitsa sigxaritiria me ton afalo !!!!..epitelous pia...:)


inka

AW3sp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kalispera koritsia!

Simera pigame ekklisia kai koritsia itan apo tis liges fores pou to eyxaristithika!Molis teleiwse i leitoyrgia pige o antras moy ston papa kai toy leei theloyme na paroyme eyxi gia ton sarantismo kai o papas edeixe tetoio enthousiasmo!! Kai eilikrina eipe ta logia poly wraia kai oxi tsapatsoulika kai otan pire agkalia to mwraki to pire poli trifera..kai to pio kalo ;otan toy edwsa ta lefta moy eipe "oxi se emena, gia ton nao!" Sto telos mou edwse kai eikonitses gia ta paidakia moy na ta filane..genika den eimai tis ekklisias, alla i pisti mou iparxei kai polu eyxaristithika pou brika enan papa toy goystoy moy-sinithws den ta paw kala me toys papades gi ayto kai spania paw ekklisia..

Kata ta alla, exw trrrrrrrrrromeraaaaaa nea..adiathetisa!!O nai!! Apo xthes me ponage i koilia mou, i mesi moy, to stithos mou ,elega ti einai ayto pali..kai exa ksexasei ta simptwmata bre koritsia!!Panw pou xarikame..pali ta idia!!Telospantwwn...

Eimai kourasmeni poly, thelw na koimithw alla den mou kathetai me tipota..olo skeftomai pote tha erthei i mama mou kai pote tha perasoun alloi 2 mines gia na paei o Nikolas ston paidiko..ax theouli mou, me tis skepseis proxwrame..

Gia na sinelthw opws lew kai ston antra moy thelw mia 24wri adeia..na figw to prwi kai na gyrisw to allo prwi..poso tixeres eiste eseis pou exete boitheia konta!Makari na eixame kai emeis kapoion diko mas konta...kapoies fores poli mou leipei. Kapoies alles lew kalitera monoi mas!

Kai kati gia na gelasete..otan katebikame apo to aytokinito, exw apo to spiti, mas blepei geitonissa/ koytsompola kai me koitaei me ena blemma typou "den to pisteyw" kai me rwtaei.."Kale...!!!Gennises???????" Oxi madam to royfiksa kai to ekana gargara..!!

filakiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:cool::cool::cool::cool:


eNortjKzUjI0NDWxMFSyBlwwFXcC0Q,,92.pngeNortjKzUjI0NLGwMFayBlwwFYsC1g,,37.png
Link to comment
Share on other sites

αυτό ρωτάω ίνκα και φέλια, νόμιζα ότι συμβαίνει νωρίτερα από το τρίμηνο...κατάλαβα τώρα, πάντως τις τελευταίες μέρες είναι ιδιαίτερα πρησμένο

καταλήξαμε σε 2 σπίτια, νεόχτιστα και τα 2, αύριο θα κάνουμε παζάρια και στους 2 θα τα ξαναδούμε και θα αποφασίσουμε. Θα σας πω νέα!!

Χαρήκαμε πολύ οικογενειακώς και όλο το σκ είμαστε έξω για καφέδες και φαγητά, ο μπέμπης είναι κύριος, βέβαια 6-9 γκρινιάζουμε συνεχώς γιατί υποφέρουμε...

Έχουμε αρχίσει να γελάμε στη μαμά και στο μπαμπά και να παρακολουθούμε την κίνηση του χεριού όταν κινείται σχετικά αργά όμως..Πλησιάζει η ώρα και για το πρώτο μας εμβόλιο!

Επεξεργάστηκαν by mummycool

i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιωτα αν το μαζεύω θα αδειάσουμε το ψυγείο και θα έχουμε μόνο γάλα,αφού το στήθος γεμίζει στο 2ωρο...λες να το ρίξω στην παραγωγή;;;;:tongue:...στην μικρη δεν θελω να δωσω κατάψυξης....μόνο όταν πάω στον γιατρό σκέφτομαι πως να συγκεντρώσω 2 γεύματα,αν και δεν ξερω αν θα πιάσει μπιμπερό...

Όταν γυρίσω στη δουλειά, θα πετάγομαι σπίτι να θηλάσω,έτσι έκανα και με τον Γιώργο...

Felia γιατι δεν θες να δωσεις καταψυξης??? Δεν εχει την ιδια ποιοτητα??

Εγω μαζευω γραμμαριο - γραμμαριο, αλλα νομιζα πως ειναι το ιδιο με το φρεσκο.... κανω λαθος???? :confused:


mYQbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα, αν και ξενυχτισμένη... αντέχω..

Δεν ήταν από τα καλύτερα βράδυα μας.. μην πω για την ημέρα μας...

κάθε 1 ώρα μετά από σπαραχτικό κλάμα, την θηλάζω γύρω στα 10 λεπτά που το αφήνει το στήθος και πέφτει σε λήθαργο..

μετά την αλλάζουμε με τρελό κλάμα κάθεται για λίγο και πάλι από την αρχή.. κοιμάται πάνω μας αν την αφήσουμε σπαράζει.. έχω βαρεθεί να βγάζω το στήθος έξω... είμαι ράκος!!!!!

Δεν ξεχωρίζω πότε κλαίει από πόνο ή επειδή πεινάει κάνει τα ίδια πράγματα....

Είσαστε τυχερές όσες κοιμόσατε ανά 3-4 'ωρες ή αν χρησιμοποιείτε πιπίλα γιατί εγώ δεν μπορώ να την απασχολήσω και πολύ μέχρι να περάσει η ώρα για να φάει μας ακούνε όλοι!!!!!!!

Κορίτσια σίδηρο-ασβέστιο παίρνετε???


lX5Hp3.png
Link to comment
Share on other sites

inka πώς είναι η φουφούλα; έβαλες θερμόμετρο;

ελεονόρα έπαιρνα σίδηρο και ασβέστιο 40 μέρες

μου πανε κόλπο για να σταματάει να κλαίει, γιατί πολλές φορές ξεκινάνε να κλαίνε επειδή πονάνε και ξεχνάνε να σταματήσουν, τους φυσάς λίγο στο πρόσωπο ;)


i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites

πάρος κάνε υπομονή!! Για να σε αφήσουν να δώσεις το στήθος υποθέτω πως αυριο μεθαύριο θα βγείτε κιολας ε;

Σοφία καλή τύχη με τα παζάρια!!!! Πως ειναι τα σπίτια;

Ελεονώρα εμεις αν εξαιρέσεις μια φορα που κοιμηθηκα 4 ωρες, δεν εχω κοιμηθεί πάνω απο 2,5 μέχρι τώρα!!! Ελπίζω σε λίγο καιρό να καταφέρω να κοιμηθώ ξανά το 6ωράκι μου!!! Εγω παίρνω σιδηρο και ασβέστιο καθημερινά, μου ειπε να τα παίρνω μεχρι να σαραντήσω, και αν θηλάσω να τα παίρνω μεχρι το τέλος του θηλασμού!!!

Φέλια γιατι δεν κανει; Και εγω το βγάζω δυο με τρεις φορες την ημέρα. Συνολικά συγκεντρώνω γυρω στα 140-350γρμ την ημέρα. Τα βάζω στην συντήρηση και στο τέλος της ημέρας γεμίζω απο ενα μπουκαλάκι μεντέλα και το βάζω στην κατάψυξη! Ο άνδρας μου λεει πως δεν θέλει να το φυλάω εκει και πως δεν θελει να το δώσω στην μικρή αν χρειαστει. Ουτε εμένα με ενθουσιάζει σαν ιδέα, αλλα ανθρωποι είμαστε, πες πως κάτι πάει στραβά ή πως το χρειαζόμαστε!! Οι οδηγίες λενε πως διατηρείτε 3 μήνες εκει!!!

Να της δώσεις τις ευχές μας. Με φυσιολογικό τοκετό παει ε;

Ιωάννα δεν ξέρω τι εύχονται για την ευχή, για να σου ευχηθώ!!!

Καρδούλα εμένα δυσανεσχετεί πολυ εδω και 5 μέρες με τα κακά!! Ενω πριν είμασταν μια χαρά είχαμε 4-5 κενώσεις το 24ωρο, τώρα έχουμε 2-3 με το ζόρι. Την βλέπω πως ζορίζεται πολυ!! Ευτυχως τωρα δέχτηκε το χαμομήλι και την βοηθάει. Εσάς ποσες κενώσεις κάνουν την ημέρα;

Ινκα μαλλον το εντεράκι της ειναι. Εφαγες κάτι περίεργο;


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, εχω διαβάσει ολα τα σχετικά θέματα!!!

Καθώς και πως πρέπει να ζεσταίνονται κτλ!!

Παραθέτω τους βασικούς κανόνες!!

Διατήρηση-Αποθήκευση Μητρικού Γάλακτος – Περιληπτικός Πίνακας

Φρεσκοαντλημένο γάλα

Σε ζεστό δωμάτιο 25°C 4-6 ώρες

Θερμοκρασία χώρου 19 έως 22°C 10 ώρες

Σε θερμονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες 15°C 24 ώρες

Στο ψυγείο (στο πίσω μέρος, μακριά από την πόρτα)

Στο ψυγείο που δουλεύει στο μέγιστο (φρέσκο γάλα) 0 έως 4°C 8 μέρες

Στο ψυγείο (αποψυγμένο) 0 έως 4°C 24 ώρες

Στο ψυγείο που δουλεύει μέτρια και ανοιγοκλείνει συχνά η πόρτα, αποθήκευση στην πόρτα (η χειρότερη θέση) 4 έως 10°C 2-4 μέρες

Στην κατάψυξη (Μην ξανακαταψύχετε, αποθηκεύετε

στο πίσω μέρος, μακριά από την πόρτα)

Κατάψυξη μέσα στο ψυγείο Ποικίλει 2 εβδομάδες

Κατάψυξη με ξεχωριστή πόρτα Ποικίλει 3-6 months

Καταψύκτης -19°C έως -32°C 6-12 months

Οι οδηγίες αυτές είναι για γάλα που αντλείται για ένα υγιές τελειόμηνο νεογνό.

Αν το νεογνό είναι σοβαρά άρρωστο και/ή νοσηλεύεται, συζητήστε τις οδηγίες διατήρησης με το γιατρό.


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω κάποιες οδηγίες που εχω μαζέψει απο ολα τα σχετικά θέματα που διάβασα στο περαντς!! Κυρίως ειναι οδηγίες που έχει δώσει η Αγλαία!! Νομίζω πως ειναι μια πλήρης ενημέρωση!!

Tο γάλα διατηρείται τουλάχιστον 2 24ωρα στο ψυγείο αν και συνήθως πολύ περισσότερα. Το αποθηκεύουμε σε ένα ράφι κατά προτίμηση προς τα πίσω.

Δεν αναμιγνύουμε ζεστό με κρύο γάλα (που ήταν στο ψυγείο...)

Στην κατάψυξη το γάλα διατηρείται μέχρι 6 μήνες αν ο καταψύκτης δουλεύει στο max και τα γάλατα δεν είναι αποθηκευμένα στο κάτω συρτάρι που βρίσκεται μπροστά από το μοτέρ.

Αποψύχουμε κάτω από χλιαρό τρεχούμενο νερό όταν βιαζόμαστε, στο ψυγείο από την προηγούμενη.

Ζεσταίνουμε σε μπαιν μαρί (καλύτερα στο ειδικό θερμαντηράκι που έχει θερμοστάτη).

Αφού ζεσταθεί το γάλα, το ανακινούμε με απαλές κυκλικές κινήσεις.

Το μητρικό γάλα δεν επιτρέπεται να μεταφέρεται εκτός ψυγείου ούτε για λίγο.

Το κούνημα και η ανάμιξή του με αέρα δημιουργούν άριστες συνθηκες για τα μικρόβια. Δεν υπάρχει κανένας χρόνος ασφαλείας όταν το μητρικό γάλα μεταφέρεται εκτός ψυγείου.

Θα πάρεις ένα τσαντάκι ψυγείο από αυτά που παίρνουμε στην παραλία, θα έχεις πάντα έτοιμες παγοκύστες στην κατάψυξη και όταν είναι να φύγεις θα βάζεις 2 παγυκύστες και το γάλα που θέλεις μέσα. Το γάλα στο τσαντάκι διατηρείται πάνω από 8 ώρες.

Για να το ζεστάνεις θα έχεις μαζί σου ένα θερμός των 750 ml με καυτό νερό.

Τα καλύτερα είναι αυτά τα μεταλλικά που έχουν κενό αέρος μεταξύ των δύο στρωμάτων μετάλου.

Το καπάκι αυτού του θερμός μπορεί να χρησιμέψει για να ζεστάνεις το γάλα σε μπαιν μαρί. Συνήθως χρειάζεται να πετάξεις το πρώτο νερό μόλις κρυώσει και να το ξαναγεμίσεις για να ζεσταθεί όσο χρειάζεται το γάλα.

Το μέγεθος του θερμός το αναφέρω για να είναι αρκετό το μέγεθος από το καπάκι και να χωράει το μπιμπερό.

το γάλα μπορεί να αποθηκεύεται μόνο σε δοχεία κατάλληλα για τρόφιμα. Τα δοχεία αυτά έχουν σήμα ένα ποτήρι κι ένα πιρούνι. Οι ουροσυλλέκτες δεν είναι κατάλληλοι για τρόφιμα.

Αν ο καταψύκτης σου δουλεύει στους -18, το γάλα διαρκεί τουλάχιστον 3 μήνες. Αν δουλεύεις τον καταψύκτη στο μέγιστο και πλησιάζει τους -32, τότε το γάλα διατηρείται περίπου 6 μήνες

Αν ξεπαγώσεις το γάλα μέσα στο ψυγείο από την προηγούμενη μέρα, τότε διατηρείται καλά για ένα 24ωρο από το πλήρες ξεπάγωμα που συμβαίνει συνήθως μετά από 16 ώρες. Μπορείς να ζεστάνεις μόνο όσο χρειάζεσαι για να μπορείς το υπόλοιπο να το χρησιμοποιήσεις και την επόμενη μέρα.

Μπορεί να καταψύξει και γάλα μετά τις πρώτες 24 ώρες, δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Και το δεύτερο 24ωρο μπορεί άνετα να καταψυχθεί το γάλα. Το σημειώνουμε και φροντίζουμε όταν το αποψύξουμε να το καταναλώσουμε πιο σύντομα.

Γάλα που έχει αντληθεί την ίδια μέρα αντέχει σίγουρα ένα 24ωρο μετά την απόψυξη. Γάλα που έχει αντληθεί μια μέρα πριν ίσως να μην αντέχει 24 ώρες αποψυγμένο, σίγουρα όμως αντέχει 16....

Το θήλαστρο αποστειρώνεται 1 φορά το 24ωρό. Στις υπόλοιπες χρήσεις το πλένεις με χλιαρό νερό και σαπουνάδα και το αφήνεις σε καθαρό πανί να στεγνώσει.

Γάλα που έχει ζεσταθεί μπορεί να μπει στο ψυγείο για περίπου 4 ώρες και να καταναλωθεί στο επόμενο γεύμα. Αν το επόμενο γεύμα είναι μετά από πολλές ώρες τότε δεν είναι ασφαλές. Για απόψυξη το βάζεις κάτω από κρύο νερό στη βρύση, και μετά κάτω από χλιαρό νερό, ώσπου να ξεπαγώσει. Σε μπεν μαρί δε συνιστάται νομίζω.Ναι αν το χρειαστείς άμεσα το βάζεις κάτω από κρύο τρεχούμενο νερό-βρύση

θέλει περίπου 20 λεπτά και μετά το ζεσταίνεις κανονικά σε "μπεν μαρι".

Δεν χρησιμοποιούμε τον φούρνο μικροκυμάτων γιατί ζεσταίνει ανομοιόμορφα

δημιουργώντας λιγότερο και περισσότερο καυτές περιοχές στο γάλα. τα μπουκάλια αποθήκευσης πρέπει να κλείνουν ΑΕΡΟΣΤΕΓΩΣ,με τη θηλή δεν κλείνουν αεροστεγώς, άρα δεν επιτρέπεται αυτός ο τρόπος αποθήκευσηςτα περισσότερα μπουκάλια έχουν ένα πώμα που προσαρμόζεται στη στεφάνη, και το πώμα με τη στεφάνη είναι ένα αεροστεγές κλείσιμο. Τα γεμίζεις μόνο μέχρι τα 2/3 για να μη σπάσουν.

Επεξεργάστηκαν by mariamg

Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και αυτό. Εχει διάφορα ροφήματα για την αύξηση της παραγωγής του μητρικού γάλακτος!!

http://mitrikosthilasmos.blogspot.com/2010/02/blog-post.html


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...