Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Σιλβή εγω εχω μεγάλη ρόγα, είχα δανειστεί ενα της μεντέλα αλλα μου μάτωσε ξανά τις θηλές ενω είχαν αρχίσει να γιατρεύονται!! τώρα πήρα το ηλεκτρικό της Αβεντ το οποίο το ρυθμίζεις εσύ στην ενταση που θέλεις χειροκίνητα και μπορει να έχει και μονο χειροκίνητη λειτουργία αν δεν αντέχεις την ηλεκτρονική! Εχει μεγάλη και βολική χοάνη και προς το παρον δειχνει καλό!! Μήπως δεν την βάζεις σωστά στο στήθος σου; την ακούς να καταπίνει; Εγω στην αρχή την έβαζα δεκάλεπτο εναλλαξ στο καθε στήθος και μετα απο πεντάλεπτο!! Στην συνέχεια της έδινα συμπλήρωμα!! και τώρα την βάζω 15-20 λεπτά στο κάθε στήθος οταν το αντέχω εννοω!! Απλα ξυπνάει ανα 2,5 ώρες και την μια ώρα τη ν περνάμε θηλασμος-αλλαγή-θηλασμός!!!

Λόξυγγα έχει η δικιά σου;

mariamg: mporo na se rotiso giati kratas roloi osi ora tin thilazeiss??? giati den tin afineis sto kathe stithos oso thelei ekeini kai mexri na to adiasei?


ac76856ef1.png5772be4cd2.png

W93gp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Να'μαι κι εγω. Αλλο ενα ΣΚ χωρις το μωρακι μας. Οι ωρες και οι μερες περνανε βασανιστικα αργα. Κρεμομαστε από τα χειλη τους. Ο μπεμπης δυσκολευεται να αναπνευσει μονος του. Ευτυχως δεν ειναι διασωληνωμενος (στο στομα), του εχουν τα δυο σωληνακια στη μυτη, που οπως μας εξηγησαν σημερα, ειναι μια ελαφρια βοηθεια (ευτυχως). Ξεκινησαν να τον ταϊζουν από τη μυτη (2ml) για να αρχισει να λειτουργει ολο το συστημα, κι οταν αποσωληνωθει τελειως θα παρει μπιμπερο. Εννοειται οτι δεν υπαρχει καποιο χρονοδιαγραμμα και αυτο με τρελαινει.

Προσπαθω να βγαζω και γαλα και τους το πηγαινω ( το ελεγχουν και το παστεριωνουν, αλλα το παραμικρο να βρουν το πετανε, για να μην κολλησει καμια λοιμωξη). Πειραζει που με χαλαει να βγαζω γαλα? Ειναι το μοναδικο που μπορω να κανω για το μικρο και δυσκολευομαι.... Δε μπορω να σηκωνομαι τα βραδια για το γαλα του και να μην ειναι διπλα μας.....

ΘΕλω να ερθει γρηγορα σπιτακι μας... Ποση υπομονη να κανω....


nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ax βολτούλες διαβάζω και θέλω και εγω!!!!

Μαμμυκουλ βρήκατε τίποτα καλο; Γιωτα πολυ χρησιμες οι οδηγίες του γιατρού σου, αυτο για τις σουπες το ειχα διαβάσει αλλα μετα μου ειπαν πως δεν ισχυει!!! Οσο για νερο.. κορίτσια πίνω τρια λιτρα εφιαλομένο την ημέρα.. τα δυο ποτήρια στον κάθε θηλασμο.. διψάω τρελλά!!

τινάκι εχω το ρολόι γιατι σημειώνω γεύματα, κενώσεις κτλ!!! Την αφήνω οσο θέλει στο κάθε στήθος αρκει να μην περάσει το 20λεπτο που δεν το περνάει γιατι μετά τα 10 λεπτά την παίρνει συνέχεια ο ύπνος και τραβάω αυτάκι για να συνεχίσει!! Αν φτάσουμε 20λεπτο της δίνω το αλλο στήθος. Ο γιατρός μου μου είπε δεκάλεπτο στο καθε στήθος και μετα πεντάλεπτο στο καθένα, αλλα επειδη εχω δ ιαβάσει πως το πυχτό γάλα ερχεται μετα το 10λεπτο εγω την αφήνω περισσότερο!!! Προς το παρον δεν θέλω να περάσω το 20λεπτο γιατι οι ρόγες μου ειναι ακόμα πληγωμένες!! Προσέχω για να γιατρευτούν σιγά σιγα και να μην χάσω ολο το θηλασμό!! το θέμα ειναι πως την περισσότερη μέρα ειμαι με το στήθος εξω και τις ρόγες με γάλα για να σκληρύνουν!!! Η μικρή κοιμάται χωρίς να ρευτεί και μετα την πιάνει λοξυγγας και ξυπνάει με λοξυγγα και πεινασμένη!! Ο λόξυγγας διαρκει τουλάχιστον 20λεπτά!! Η παιδιάτρος μου ειπε να την αφήνω κατω οταν εχει αλλα εγω την λυπάμαι!! Γενικώς η μικρή χωρίς στήθος δεν κοιμάται!!! Οτι κι αν γινει για να κοιμηθεί θέλει στήθος!!

Ελενα μην αγχώνεσαι βρε.. μανούλα Μαρτίου εισαι!!! Με τον άνδρα σου τι εγινε; Ολα καλα;

Νατασσα μου κάνε κουράγιο κοριτσάκι μου!! Εχεις ήδη κανει πολλά για τον μικρό και θα κάνεις πολυ περισσότερα στην συνέχεια!! Αντιδράς πολύ καλά γι'αυτα που τραβάς!! Μην νιώθεις ασχημα που δυσκολευεσαι με το γάλα, είναι απόλυτα φυσιολογικό κάτω απο αυτές τις συνθήκες και πάλι καλά να λες!! Απ' οσο καταλαβαίνω ο μικρούλης αντιδρά πολυ καλά!! Πίστη και υπομονή και σύντομα θα τον έχετε σπιτάκι σας!! Η κουκλίτσα σου πως ειναι; πως αντιδρά;

Επεξεργάστηκαν by mariamg

Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα μανουλες και μωρακια!

Νατασουλα κανε λιγη υπομονη ακομα.. Κανεις δεν λεει πως ειναι ευκολο αυτο που περνατε αλλα βλεπεις πως το παιδακι σου το παλευει και αυτο ειναι το πιο βασικο.. Τα μικρα μας ειναι μαχητες και θα δεις πως συντομα θα περασουν ολα.. Και οχι δεν πειραζει που σε χαλαει αυτο με το γαλα... Δεν εισαι ρομποτ.. ανθρωπος εισαι με αισθηματα και αντοχες... απο εμας ομως οτι θες, εδω ειμαστε..

Ελεονορα πως τα πας με την μικρη?? Τα κιλακια της?? Πες μας τα νεα σου οταν μπορεις...

Μαρια πως τα πας με τον θηλασμο?? Και εμενα δεν εχει πιασει στηθος ακομα.. η θηλη μου της πεφτει πολυ μεγαλη οπως φαινεται.. αλλα για να πω την αληθεια βρηκα και εγω βολικο το θηλαστρο, γιατι ετσι ξερω ποσο ακριβως τρωει και νοιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια... αυτο το αγχος με τα κιλα της θα με ακολουθει για πολυ καιρο ακομα οπως φαινεται! Παντως ειμαστε ηδη 3.060 γρ , δηλαδη 380 γρ πανω απο τα κιλα της γεννησης. Ο παιδιατρος ειναι πολυ ευχαριστημενος, αλλα η μαμα ακομα φοβαται...

Ευτυχως εχει αρχισει και στρωνει το προγραμμα της... Ξυπναει καθε τρεις ωρες, τρωει , την αλλαζω, ξανατρωει λιγο (αλλιως δεν κοιμαται) και μετα υπνο... Δεν εχω παραπονο ειναι πολυ ηρεμη.. ακομα τουλαχιστον... Το μονο κακο ειναι πως εχει αρχισει να με ενοχλει αρκετα η καισαρικη επειδη οπως λεει ο γιατρουλης μου κουραζομαι.. η αληθεια ειναι πως καθε φορα που την σηκωνω απο την κουνια ή που την εχω αγκαλια και πρεπει να σηκωθω νοιωθω τραβηγμα και ενοχληση.. για να μην σχολιασω τι γινεται οταν την εχω αγκαλια και την ταιζω και αυτη μου κλωτσαει την κοιλια με τα ποδαρακια της....

Αντε να περασει λιγο ο καιρος να ερθουμε εντελως στα ισια μας γιατι δεν την παλευω!! Α,.......... εχθες με πηγε ο αντρουλης για καφεδακι.. εμεινε η μαμα μου με την μικρη και πηρα λιγο αερα... ενοιωσα αλλος ανθρωπος βρε κοριτσια.. Κοριτσια - φιλες του μσν, πρεπει να οργανωθουμε λιγο καλυτερα.. να ορισουμε μια κοινη ωρα που μας βολευει ολες, αλλιως μας βλεπω να ξαναμιλαμε ολες μαζι σε καμια εικοσαρια χρονια!! :tongue:


mYQbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νατασσα μου κάνε κουράγιο κοριτσάκι μου!! Εχεις ήδη κανει πολλά για τον μικρό και θα κάνεις πολυ περισσότερα στην συνέχεια!! Αντιδράς πολύ καλά γι'αυτα που τραβάς!! Μην νιώθεις ασχημα που δυσκολευεσαι με το γάλα, είναι απόλυτα φυσιολογικό κάτω απο αυτές τις συνθήκες και πάλι καλά να λες!! Απ' οσο καταλαβαίνω ο μικρούλης αντιδρά πολυ καλά!! Πίστη και υπομονή και σύντομα θα τον έχετε σπιτάκι σας!! Η κουκλίτσα σου πως ειναι; πως αντιδρά;

Στη μικρη εχουμε πει οτι ο μπεμπης ειναι στο γιατρο γιατι ποναει η κοιλιτσα του και μας λεει : αλλη μερα ερθει ο μπεμπης μας σπιτι. Γενικα ευτυχως που υπαρχει και ξεφευγουμε λιγο, γιατι αλλιως θα ειχαμε τρελαθει. Και τωρα απλα την κακομαθαινουμε, δεν εχουμε κουραγιο να βαζουμε ορια στις αταξιες της....

Παντως εχω τυψεις και για τη μικρη που δεν ειμαι σε διαθεση για παιχνιδια (ευτυχως που υπαρχουν παπουδες και θειοι γυρω και δεν την αφηνουμε να καταλαβει πολλα από τη στεναχωρια του μπαμπα και της μαμας), αλλα και για το μπεμπη που χανει τοσα από τη ζωη μας και ειναι εκει μοναχουλης του.....


nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites

elita,kouragio koritsi mou !!!exeis dikio me ton mikro ..akoma bibero;kale den pame kala...kita na ksekourazese otan boreis...

pantos ki ego exei simvei 2 fores na frikaro poly kai na mou ftene ola!!!!ormones!!!!ypomoni xriazete koritsia!!!!

natasa se katalaveno me to gala...kouragio !!!!imaste mazi sou!!!

emeis ola kala !!!peksame simera me ton baba mas kai me to gimnastirio....aaaaaaaaaaaaa i pipila den mas aresei..peksame ligo meta tin ftysame kai den tin ksanavalame sto stoma mas.


inka

AW3sp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Νατάσα μου κουράγιο!!!Θα περάσει και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους σαν μια νέα αρχή!!!Το ότι άρχισαν να του βάζουν τροφή είναι καλή είδηση..θα δείς τις επόμενες ημέρες θα έχετε καλύτερα νέα!!!


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ βρε κοριτσια. Ηρεμια.Θελω να τα παω βολτα. Εχουμε ανεβασει και το καροτσι. Ισως αυριο. Ξεκουραστηκα και ηρεμησα τωρα ειναι ξυπνια αλλα ησυχα. Καλυτερα για να κοιμηθουν μετα. Felia, να σου ζησει κολ=πελα μου, να το χαιρεσαι.

Νατασσα υπομονη και κουραγιο. Mummycool eisai tyxerh poy koimatai nyxta, ισως που τον πηγαινεις βολτες.

Ραμονιτσα μην αγχωνεσαι για τον αφαλο. Εμας η μπεμπα εκανε 20 μερες και ο μπεμπης 10.Θα πεσει βρε!!!!

Ειπα στη μανα μου για πλακα, θελετε να σας τα αφησουμε μερικες ωρες να παμε θεατρο οταν ερθετε?Και εκανε σαν τρελλη ναι ναι μου λεει. Περιμενω να ερθουνε συντομα.Εχουμε κατι εισητηρια αλλα δεν ξεραμε τι να τα κανουμε, πως να πάμε. Για να δουμε αμα ερθουν η γιαγια και ο παππους.

Ινκακι ναι καποιες φορες πινει στηθος αλλα για να ηρεμησει θελει να καταπιει σαν γλαρακι. Και ετσι του δινω το δικο μου με μπιμπερο. Απο την αλλη η μπεμπα θελει στηθος εκτος οταν την ταισει καμοια φορα ο μπαμπας ευτυχως ειναι ευελικτη.Αλλα γκρινιαρουλα και εχει ενα κλαμμα μελανιαζει γινεται μωβ.


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

ελιτα τι τελεια φωτο

εμενα μολις εφαγε και περιμενω να ρευτει σημερα ειχα μια απιστευτη γκρινια παρολο που πηγαμε βολτα, μακαρι να κοιμηθουμε τουλαχιστον

και εμενα εχει μια φωνη..


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...