Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα κορίτσια! Ερώτηση για όσες έγιναν πρόσφατα μανούλες.. έκανα αυτή την εβδομάδα την ονοματοδοσία μέσω gov, δήλωσα και τη βαφτιση. Ήρθε ενημερωτικο email πως ολοκληρώθηκε. Η καινούργια ληξιαρχική γέννησης με το όνομα δεν έρχεται κατευθείαν στη θυρίδα? Χρειάζεται κάτι άλλο? Δεν φαίνεται ακόμα το όνομα του μωρού.

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!!

Ουτε που προλαβαινω να σας διαβασω καλα - καλα, αλλα καταλαβαινετε ... γινεται πανικος... Η μικρη ξυπναει περιπου καθε 3 - 3.5 ωρες και τρωει μεσα σε πεντε λεπτα!! Σημερα δεν την εχω βαλει καθολου στο στηθος, απλα βγαζω με το θηλαστρο και της δινω.. μου ειπε ο γιατρος δεν εχει νοημα να την ταλαιπωρω και να πληγωνω και το στηθος μου... δεν υπαρχει περιπτωση να πιασει ακομα επειδη ειναι πολυ αδυναμοι οι μυς στο προσωπο της. Σε καμια εβδομαδα να προσπαθησω.. αλλα τοτε αν εχει συνηθισει το μπουκαλι πως θα πιασει στηθος??? Εχω μαζεψει και ενα μπουκαλακι ακομα για την νυχτα , ωστε οταν ξυπνησει απλα να της το δωσω και να ξανακοιμηθουμε!! Για να δουμε θα πιασει το κολπο??? Παντως γενικα ειναι ησυχο μωρακι, δεν με κουραζει καθολου!!

Κανενα νεο απο την νατασα εχουμε???

Η Μαρια επιτελους μπαινει το Σαββατο.. αντε βρε φιλεναδα με το καλο....

Μην ανησυχεις θα μαθει σιγα σιγα, συνηθησει δε συνηθησει. Εδω εγω αλλωτε στηθος αλλωτε μπουκαλι με το μικρο μια χαρα τα καταφερνει. Απλα βαριεται οταν πειναει πολυ και αν δε του δωσω μπιμπερο γκρινιαζει. Αντιθετα αν ειναι ηρεμος και δεν εχει ξελυγωθει ρουφαει απο στηθος, μεχρι να χορτασει και να κοιμηθει. Η μπεμπα απο την αλλη αν και 2700 τα καταφερνει αποκλειστικα ρουφαει μεχρι τελους


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Inka εγω χρησιμοποιω την purelan και ειναι οντως πολυ καλη. υποτιθεται πως και αυτην μπορεις αν θες να μην την βγαλεις πριν θηλασεις, αλλα εγω δεν εχω εμπιστοσυνη και την πλενω... στο σεμιναριο μητρικου θηλασμου μας ειπαν πως βοηθανε πολυ και οι κομπρεσες με αλατονερο, αλλα την πιο καλη δουλεια την κανει το ιδιο το γαλα..... καθε φορα μολις τελειωνει ο θηλασμος βγαζεις λιγο ακομα γαλα πιεζοντας το στηθος με το χερι, το απλωνεις στην θηλη και αφηνεις ξεσκεπαστο το στηθος μεχρι να στεγνωσει... α....... επισης μας ειπαν πως αντι για επιθεματα που δεν αφηνουν το δερμα να αναπνευσει καλυτερα να βαζουμε γαζες..


mYQbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις θα μαθει σιγα σιγα, συνηθησει δε συνηθησει. Εδω εγω αλλωτε στηθος αλλωτε μπουκαλι με το μικρο μια χαρα τα καταφερνει. Απλα βαριεται οταν πειναει πολυ και αν δε του δωσω μπιμπερο γκρινιαζει. Αντιθετα αν ειναι ηρεμος και δεν εχει ξελυγωθει ρουφαει απο στηθος, μεχρι να χορτασει και να κοιμηθει. Η μπεμπα απο την αλλη αν και 2700 τα καταφερνει αποκλειστικα ρουφαει μεχρι τελους

Μακαρι να γινει ετσι... ανησυχω λιγακι αν και το πιο σημαντικο ειναι που τρωει απο το δικο μου γαλα.. τωρα αν θα ειναι στηθος η μπουκαλι θα δειξει...


mYQbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και απο μένα!

Οι τελευταίες δυο μέρες είναι λίγο δύσκολες και για μένα και για την μπέμπα...

Το βράδυ δεν κοιμήθηκε καλά, ξευχτήσαμε κι εμείς και 'ολη τη μέρα περάσαμε λίγο δύσκολα... Ελπίζω σήμερα να κοιμηθουμε λίο περισσότερο. Δεν προλαβαίνω να μπαίνω κάθε μέρα και να σας γράφω...

Να ξέρετε όμως οτι σας σκέφτομαι όλες πολύ...

Νομίζω πως μόλις σαραντίσουμε θα στρώσουν τα πράγματα και θα τα λέμε συχνότερα και πιο άνετα...

Καλό βράδυ σε όλες και πολλά φιλιά στα μωράκια σας!!!


EIXrp2.png

Αγγελική ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!

Καταρχήν όλες μου τις ευχές στο Μαράκι, με το καλό να γεννήσει και να κρατήσει την πριγκίπισσα της αγκαλίτσα γρήγορα!!

Εμείς είμαστε καλύτερα από εχθές- φτου, φτου!!!- απλά ο Νικόλας μου λόγω πυρετού έχει ρίξει μπαταρίες και είναι λίγο νωχελικός...θέλει όλο αγκαλιές ο μικρούλης μου. Ευτυχώς η μπεμπούλα μας κάνει την χάρη και μας αφήνει να χουχουλιαζόμαστε, είναι ησυχούλα το μωράκι μου~~

Θέλω πολύ να βγώ έξω, να πάω βόλτα, αλλά δεν προβλέπεται ούτε το ΣΚ, να φυλαχτούμε λίγο να μην την πατήσουμε..τελικά καλύτερο είναι να γεννάς καλοκαίρι!! Πας άνετε βόλτα, κάθεσαι έξω, χωρίς τσιγάρα, χωρίς τίποτα...στον Νικόλα είχαμε βγει από 15 ημερών!Και μετά όταν έπιασαν κρύα ήταν ήδη 5 μηνών και δεν είχαμε πρόβλημα..

Για εσάς λοιπόν που έχετε 1 μωράκι προς το παρόν, θυμηθείτε με..πρακτική άσκηση Ιούλιο- Αύγουστο- Σεπτέμβριο!!!

Φιλιά σε όλες, να έχουμε μια καλή και μπέμπο-ήσυχη ημέρα!!!


eNortjKzUjI0NDWxMFSyBlwwFXcC0Q,,92.pngeNortjKzUjI0NLGwMFayBlwwFYsC1g,,37.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

εμείς το βράδυ είμαστε ήσυχοι δεν έχω παράπονο...όταν ξυπνήσει αρχίζει τη γκρίνια, με το που θα αρχίσει η γκρίνια μάρσιπος και βουρ έξω!!

εγώ τη λανσινόη την ξέπλενα με χαμομήλι

ελίτα αυτό για το χαμομηλι δεν το ξερα, μια φορά που του δωσα 50 ml το βρασα μαζί με το νερό, γίνεται βαρύ έτσι;

α και τώρα που το θυμήθηκα μια χαρά είναι το βάρος σας Κατερίνα, τα παιδάκια που θηλάζουν μπορεί να βάλουν και ενάμιση κιλό τον πρώτο μήνα, κάπου τόσο βάλαμε και εμείς (1700 σε 37 μέρες)

ΥΓ χθες γκρίνιαξα λίγο στον άντρα μου και στις 4 που ξύπνησε ο μικρός σηκώθηκε τον άλλαξε και μου τον έφερε στο κρεβάτι, μεγάλη υπόθεση!


i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kalhmera manoules kai egkioules,

Simera mou fenete tha eimaste kalitera. Perimenw kai th paidiatro na rthei. Gia na doume ti tha mas pei. Pantos anextisa tis dinamis mou to vradi estw kai an den koimithika poly. Na doume pws tha maste mexri to vradi:)

Καρδουλα να πω την αμαρτια μου, παρολλο που λενε να μη δεινεις χαμομηλια κλπ οταν θηλαζουν, εγω του εδωσα και ηρεμησε χτες που ειχε πονακια και κλανιτσες και μετα εχεσε και κοιμηθηκε σαν πουλακι. Τωρα τι να σου πω καλο κακο δε νομιζω πως μια φορα βλαπτει. Του εδωσα αγνο φυσικο χαμομηλακι χωρις ζαχαρη χωρις τιποτα 50 μλ.Ασε που διαβασα σε ενα αρθρο πως τελικα κανει καλο και τα βοηθαει να ηρεμησουν

Elita tou dinw xamomili outws i allos otan peinaei prin to 3oro. Etsi mou eipe i giatros tou giati eimaste megala mwrakia.

Μακαρι να γινει ετσι... ανησυχω λιγακι αν και το πιο σημαντικο ειναι που τρωει απο το δικο μου γαλα.. τωρα αν θα ειναι στηθος η μπουκαλι θα δειξει...

Giota mou to vasiko einai na piei mitriko gala. Enoite auto. Tora vizi einai mpoukali einai den exei simasia.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μας, εμεις εχουμε απιστευτη γκρινια τα βραδια, απο τις 11.30 και μετα γινεται χαμος μεχρι τις3.30 μαλλον εχουμε ψιλοκολικους, εγω νυσταζω απιστευτααααααααααα θα δοκιμασω να δωσω χαμομηλι αποψε οταν αρχισει την γκρινια

ιωαννα μπραβο που ειναι καλυτερα το αγορακι σου, αντε να ανοιξει ο καιρος να φυγουν οι παλιοιωσεις κι εμεις τα ιδια περναμε στην αρχη κρυωσα εγω μετα εκανε τον πυρετο ο Αλκης και τωρα ειναι κρυωμενος ο αντρας μου

Μαρακι με το καλο αυριο να αγκαλιασεις το κοριτσακι σου

Καρδουλα και mummycool ειναι πολυ σημαντικο που κοιμαστε βραδυ εγω γυρναω σαν ζομπι ολη μερα γιατι ζητημα να κοιμαμαι ενα 4ωρο το βραδυ οταν μπορω ξεκλεβω εναν υπνακο μεσαστην μερα


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsakia mou !!!!!!

ego den exo pireto katholou ala to stithos einai kokino se alo simeio tora ...ouf....toulaxiston den ponaei toso ...i mikri tin nyxta ksipnise gia fagito 1:00 kai 5:00..super!!!ksekourastika i manoula !!!!!

simera tha erthei kai se mas i paidiatros ...na dei kai ta spirakia tis foufoulas !!!!!

ante na doume ....

giota ,min agxonomaste me leptomeries ..tosa perses!!!!simasia exei na einai gera ta morakia mas ...!!xalarose kai apolafse tin boubou sou me boukali i vizi ..mi trelathoume !!!!!!

ioanna ,mia xara einai kai tora ...se ena mina kalokairi tha exoume !!!!!!!

koritsa eseis pou thilazete apoklistika otan pate volta ti pernete mazi sas ...ki an klapsei to paidi kai thelei mam ,kaka?...pame panta kapou pou exei alaksiera kai xoro gia thilasmo?..mothercare diladi ...pou alou exei ?ego den yparxei periptosi na thilaso se dimosio xoro ...den exo parei ton aera akoma ...thelo maksilari ...kai ntrepome akoma kai na krivo me yfasma to stithos ..mou kanei tsikanei tsigana tourkogiftisa ...ti lete gi ayto ?

dixnei na vgazei i lio simera ...!!!!!

smouch!!!


inka

AW3sp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μπεμπάκια και μανούλες

Σήμερα περιμένουμε παιδίατρο - κλείσαμε 4 εβδομάδες!

Το βράδυ ήταν πολύ ανήσυχη, δεν πολυκοιμηθήκαμε

Κατερίνα μου και εμένα τόσο πίνει περίπου ξένο γάλα - από 70 μέχρι 160 μλ ανάλογα με τα κέφια.

Της δίνω ξένο γάλα αφού την βάλω στο στήθος, αλλά νομίζω ότι το στήθος είναι κοροιδία. Δεν πρέπει να έχει ιδιαίτερη ποσότητα

Μου κάνει εντύπωση όμως γιατί το πρωί θηλάζει μόνο και ξεραίνεται στον ύπνο, όσο προχωράει όμως η ημέρα πίνει όλο και περισσότερο ξένο γάλα.. Δεν ξέρω.. Ελπίζω κάτι να δίνει και το στήθος μου

Διάβαζα ένα βιβλίο που λέγεται "Γιατί κλαίει ένα μωρό" και έλεγε πόσο ονειρεμένα τα περιμένουμε όλα πριν γεννήσουμε, πχ το μωρό να θηλάζει εύκολα και ωραία, να γουργουρίζει ευτυχισμένο και να κοιμάται χαμογελώντας και πώς μετά προσγειωνόμαστε στην σκληρή πραγματικότητα ενός μωρού που πονάει, κλαίει, δεν πιάνει στήθος εύκολα, ξενυχτάει κτλ - και για αυτό πολλές γυναίκες παθαίνουν κατάθλιψη - να ξέρουν όμως ότι αυτά τα περνάνε οι περισσότερες γυναίκες και αργότερα στρώνει η κατάσταση.

Εμένα με βοήθησε αυτό γιατί έφτασα σε σημεία απελπισίας - τουλάχιστον βοηθάει να ξέρεις ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά

Σας φιλώ πολύ


lvEGp2.png?7VF60MK8
Link to comment
Share on other sites

Ινκάκι περαστικά

Πολλές φίλες θήλαζαν στο αμάξι όταν έβγαιναν έξω

Προσοχή όμως αυτές τις μέρες, μην πολυβγαίνετε γιατί έχει αυτήν την αρρωστημένη σκόνη από Αφρική


lvEGp2.png?7VF60MK8
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!!

Εμένα ο μπέμπης έφαγε στις 12:00 και μετά στις 5:30!!!! Απλά έχει μυξούλες όπως και εγώ.. Βέβαια πήρα απο το φαρμακείο τη συσκευή που τις ρουφάς και είναι απίστευτη!!! ξεμπούκωσε αμέσως ο γλυκούλης!!!!

Ινκα και στο Mall και στο Golden έχει δωμάτιο θηλασμού!!! Εγώ τα μόνα που παίρνω μαζί μου είναι πάνες, μωρομάντηλα και ένα πετσετάκι για τις γουλίτσες! Επίσεις αν εκεί που βρίσκομαι δεν έχει χώρο για να θηλάσω, μπαίνω στο αμάξι!!! Πάντως έχω δεί και μανούλες που ρίχνουν ένα σεντονάκι και σκεπάζουν τον ώμο τους και το μωρό και δεν φαίνεται τπτ!!!! Δεν είναι κακό, το μωρό τους ταίζουν!!!!


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

Geia sas kai pali,

Eimaste poly iremi akoma simera :) ftou ftou na mhn to matiakso.

Irthei paidiatros kai mas vrike apsogous. 4450gr kai 58cm megalwsame poly:) Oso gia ta ponakia einai koliki kai mas edwse ena idiko rofima an katalava kala gripe water legete otan poname poly kai den isixazoume na tou to dinw. Episis mou eipe oti evgale ena kainourgio rofima gia mwra h milupa pou einai me maratho kai pou kai auto voithaei stous kolikous.

Episis mas eipe oti mporoume na vgoume kanonika volta kai me marsipo an theloume alla na apofigoume xwrous me polla paidakia opws einai to mall. Genika na apofeugoume opou yparxoun paidakia akoma kai se spitia filwn giati tora me tis iosis einai epikindyno.

O omos mas eftiakse eutixos. Den exoume pia ragismataki. Ante me eftiakse i giatros pali kala. Xalali oi dio meres ksenixtia kai kourasi:)

Euxome kai stis ypolipes manoules pou perimenoun tous giatrous tous kala apotelesmata:)

inka den theoro oti einai ntropi na thilazeis se dimosio xwro. O thilasmos einai kati to iero kai an kapoios se vlepei perierga autos exei to provlima kai oxi esy.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι απίστευτος

ξυπνάει 9μιση και αρχίζει η γκρίνια, τον βάζω στο σλίνγκ για να μαγειρέψω και κοιμάται όρθιος, τον βάζω στο ρηλάξ κι αρχίζει η γκρίνια, τον βάζω μάρσιπο και πάμε λαική (παρεπιπτόντως τι μου λέει ο λαλάκας ο ψαράς; αχ εσείς οι νέες όλο ευκολίες είστε! Οι μαμάδες μας είχαν μάρσιπο νομίζεις;;; του λέω και οι γυναίκες στην αφρική έχουν μάρσιπο καλέ! σιγά!) και φυσικά κοιμάται και τώρα που γυρίσαμε αρχισε πάλι τη γκρίνια...

Επεξεργάστηκαν by mummycool

i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...