Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 40 λεπτά , Sisheido είπε:

      Πότε δεν ξέρεις πια θα είναι τα τυχερά σου!!! Από την πρώτη διέγερση από 3 εμβρυομεταφορες συνολικά 7 βλαστοκυστεων... απέκτησα το γιο μου! Μετά η επόμενη πήγε κουβά με 2 βλαστοκυστες... και τελος με 2 κυκλους με κλομιφαινη πήραμε 3 επιβίωσαν τα 2 στην απόψυξη και μας ήρθαν από το πουθενά δίδυμα στα 40 μου!!!! Να ευχηθώ να γινεις κι εσυ τριτεκνη?

      Αχ μακάρι! Ελπίζω να πάρουμε έστω και ένα υγιές εμβρυακι και να μη χρειαστεί να ξανακάνω ωοληψια❤️ Να σου ζήσουν τα τζουτζουκακια σου ❤️ 

      • Μου αρέσει 1

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

huida,καλημέρα! Ο θηλασμός στην αρχή μπορεί να είναι πολύ δύσκολος!!!! Κάνε λίγο υπομονή και μην αφήνεις γάλα στο στήθος. Να το βγάζεις με θήλαστρο αν δεν θηλάσει το μωρό γιατί κινδυνεύεις με μαστίτιδα. Οι θηλές πολλές φορές ερεθίζονται περισσότερο με την τριβή ή την υγρασία. Προσπάθησε αν μπορείς να αφήσεις λίγο το στήθος ανοιχτό. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

huida μην αφήνεις μέσα το γάλα με τίποτα, πάρε κανένα παυσίπονο αν δεν αντέχεις τον πόνο ή χρησιμοποίησε θήλαστρο όπως λέει η ria ή βγάζε με το χέρι (αν βγαίνει εμένα αδειάζει μόνο στην αρχή με το χέρι μετά κολλάει) ΤΙς ψευδοθηλές δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ δεν έχω άποψη

Αλλη ιδέα αν πονάς: καλύτερα να τον θηλάζεις 5-10 λεπτά όσο αντέχεις σε κάθε στήθος και μετά να δίνεις συμπλήρωμα


i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω το πρόγραμμά μας να μου πείτε την άποψή σας;

από τις 8 μέχρι τις 12 ο μπέμπης μένει ξύπνιος (το βράδυ ε; ) στην αρχή τρώεει με όρεξη και μετά κάνει το στήθος πιπίλα γκρινιάζοντας συνέχεια, κάτι του φταίει προφανώς δεν κοιμάται με τίποτα... Στις 12 τον παίρνει ο ύπνος, κοιμάται μέχρι τις 5 ξυπνάει τρώει μόνο ένα 10λεπτο μετά κοιμάται και ξυπνάει στις 9

ξέρω δεν πρέπει να παραπονιέμαι, αφού με αφήνει και κοιμάμαι αρκετά αλλά ανησυχώ για τις βραδυνές ώρες, είναι η 4η μέρα που το κάνει αυτό, του βαλα λαδάκι, ήπια χαμομήλια, του μάζεψα τα πόδια στην κοιλιά αλλά το μόνο που τον ηρεμεί είναι το στήθος, του δωσα και πιπίλα για λίγο αλλά φάνηκε να τον ξυπνάει περισσότερο ενώ στο στήθος γλαρώνει

Η υπόλοιπη μέρα κυλάει καλά, τρώμε στις 9, μετά κατά τις 12, 4 μπορεί και κανένα γεύμα ακόμα ανάλογα. Ενδιάμεσα κοιμάται εκτός από μια-δυο ώρες το πρωί που κάθεται στο ρηλάξ

Τι λέτε; πρέπει να το χειριστώ κάπως αλλιώς; Κανονικά μετά το μπάνιο δε θα πρεπε να ηρεμεί και να κοιμάται;;

Επεξεργάστηκαν by mummycool

i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites

κατάτη γνώμη μου το πρόγραμμα του μικρούλη είναι σχεδόν τέλειο! Ο λόγος που δεν κοιμάται το βράδυ είναι ότι αρχίζει η περίοδος που τα μωράκια εμφανίζουν κολικούς. Μην σε τρομάζει η ιδέα γιατί δεν είναι πάντα τραγική η κατάσταση. Πάντως συνήθως η ώρα που έχουν πονάκια είναι αυτή που αναφέρεις. Και επειδή τα μωράκια που θηλάζουν νοιώθουν μεγάλη παρηγοριά στο στήθος της μαμάς τους ίσως γιαυτό να θέλει να θηλάζει! Υπομονή, να λες ευχαριστώ που κοιμάσαι και λίγο!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν παραπονιέμαι, απλά σκέφτομαι μήπως θέλει κάτι άλλο και δεν το κάνω, σε ευχαριστώ ria, αν είναι πονάκια-κολικοί ή δεν ξέρω πώς τους λένε θα το περάσουμε


i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!

Φαντάζομαι τι θα πέρασε η Καρδούλα με τόσο μεγάλο μωρό...Χριστέ μου!!!

Καλό είναι να έχουν τα μωρά ένα λογικό βάρος ώστε να μην ταλαιπωρούνται ούτε η μαμά ούτε το μωράκι!!!

Να της ζήσει και να το καμαρώνει πάντα ευτυχισμένο,σε μια ευτυχισμένη οικογένεια με πολλά παιδάκια!!!:-D

Μαράκι πήρα γιατρό το πρωί να τον δει...του έγραψε αντιβίωση....χτυπάω κάτι ξενύχτια τελευταία,ω ρε μάνα μου....βάζω τον Γιώργο για νάνι κατά τις 11 το βράδυ,ξερένομαι και γω δίπλα για κανα 1-2 ώρες μετά τουαλέτα πέρα δώθε...στις 3 ή θα ξυπνήσει ο Γιώργος και θα έρθει στο κρεβάτι, ή θα ξυπνήσω εγώ να δω γιατί δεν ξύπνησε ή να τον σκεπάσω...θα φτίάξω τσάι ή γάλα γιατι ο λαιμός χάλια μαύρα.Θα βάλω τηλεόραση να χαζέζω μέχρι τις 4...ξυπνάει ο Μεγάλος,του αλλάζω τα σεντόνια του δίνω ρούχα γιατί ο καημένος μούσκεμα στο ιρδώτα..μετά ύπνο.....το πρωί έρχεται πάλι ο Γιώργος κατά τις 6 και ξυπνάω καθε λίγο να τον σκεπάσω...μέχρι που να σηκωθώ για να φύγω για δουλειά...το βάρος και την κοιλιά ..δεν το σχολιάζω καθόλου!!!ουφ


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Εμεις σημερα ξυπνησαμε κατα τις 8 και μιση και ακομα ειμαστε ξυπνιοι ..ευτυχως δεν γκρινιαζει αλλα αναρωτιεμαι αν 10 ημερων παιδακι ειναι φυσιολογικο να μην κοιμαται σε καθε γευμα αμεσως...παντως mummy και εμας καπως ετσι ειναι το προγραμμα , με μικρες αποκλισεις οποτε και παιρνω κουραγιο αφου συμβαινει και σ εσας! Ειδικα αυτο με το 10 -2 ειναι λιγοκουραστικο αλλα τελικα μ αποζημιωνει με τον πρωινο υπνο !

Για κολικους δεν ξερω..ποτε ξεκινανε συνηθως?? γιατι ψιλοζοριζεται μερικες φορες με τα κακακια του αλλα και παλι οχι τρελα πραγματα...και τους εχω ενα αγχος!!!!!

Γιωτα και Ραμονιτσα ενα θα σας πω ....την τεταρτη πριν την παρασκευη που γεννησα λυσαγα για γαλακτομπουρεκο !!!! Μιλαμε εβαλα την μαμα να μου φτιαξει και εφαγα σχεδον ενα ταψακι μονη μου !!!! Λετε???? χαχα

Μαρακι μην αγχωνεσαι και κυριως μην τους αφηνεις να σε αγχωνουν !! Η κορουλα σου σε ακουει και θα τα κανει οπως θελει η μανουλα!!!

Huida μονο υπομονη μπορεις να κανεις και να το παλεψεις οσο αντεξεις...ρωτα και την μαια σου ..μπορει να σε συμβουλεψει και να σε βοηθησει καλυτερα απ εμας!! Εμενα στην αρχη μου ειχε προτεινει να ερθει και στο σπιτι αλλα τελλικα δεν την χρειαστηκα !!!!!Εγω παντως ειπα πως θα τον θηλασω οσο αντεξω ..δεν θα τρελαθω κιολας και να σου πω την αληθεια με βοηθησε αρκετα στην αρχη που και εγω δυσκολευτηκα λιγο

Τωρα για τις θηλες σιλικονης δεν εχω αποψη αλλα μια φιλη μου που δεν ειχε καθολου θηλες βρηκε λυση μονο με το θηλαστρο ....και θηλασε τον μπεμπη τησ σχεδον ενα 5μηνο ετσι !

Το σημαντικο ειναι να μην αγχωνεσαι και θα την βρεις την λυση ειμαι σιγουρη , αρκει να εισαι ηρεμη εσυ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσιααααααα!!!!!

Καταρχήν να σας πώ οτι μόλις ζυγίστηκα και σε μια εβδομαδα έχω χάσει 3 κιλά και το σημαντικότερο χωρίς να κάνω δίαιτα!!!!!!!!! Έχω βέβαια ακόμα 13 αλλά δεν πτοούμαι!!!

Έχουμε νέα απο την kardoula??

mummycool και εμένα ο μικρός το ίδιο πρόγραμμα κάνει αλλά δεν γκρινιάζει καθόλου.. Τώρα τι μπορεί να του φταίει δεν ξέρω.. Μήπως έχει πονάκια??

Για τις θηλές εγώ πήρα την PureLan100 της Medela η οποία δεν χρειάζεται πλύσιμο για να θηλάσεις!


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

mummycool γέλαγα χθες με αυτό που έγραψες για τις τύψεις με την πιπίλα...θυμήθηκα τα δικά μου...τώρα μου φαίνεται τίποτα μπροστά σε αυτό που περνάω,όταν του φωνάζω γιατί τα νεύρα μου ώρες ώρες κρόσια,τα έχει διαλύσει όλα,μέχρι και στο τζάκι στις στάχτες μπαίνει και γίνεται σαν σταχτί γάτος!!!


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια

φελια τι τραβας κ συ?? πως αντεχεισ! υπομονη...

mummycool εχω ακουσει οτι τα μωρακια που ξεκιναν κολικους νιωθουν ασφαλεια στην αγκαλια της μαμας κ θελουν να τους ζεσταινεις συχνα την κοιλιτσα..

huida δεν ειμαι ειδικη απο οσο εχω διαβασει πρεπει λιγο να σπρωχνεις το κεφαλακι του να μπαινει η θηλη πολυ καλα μεσα στο στοματακι του


eNortjK1UjI3MLQwVrIGXDASqAKf21.png
Link to comment
Share on other sites

Υδροχοάκι δεν είναι τίποτα,απλά λες απο μέσα σου ¨ο ύπνος είναι εχθρος μου " και συνεχίζεις...βέβαια την ημέρα προσπαθείς να μαζέψεις τα μάτια που σέρνονται στο πάτωμα και να καταλάβεις τους γύρω σου "τώρα αυτό με έβρισε ή μου είπε καλημέρα :shock:" :tongue:


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι εμενα καλο μου φαινεται το προγραμμα!! Ο παιδιατρος τι λεει;

Α βρε Φέλια τι τραβας και εσυ; Κάνε κουράγιο!! Μήπως αν του επαιρνες εναν υπνοσακο θα εξασφάλιζες το οτι δεν ξεσκεπάζεται; Ο μικρός δηλαδη ερχεται δυο φορες την νυχτα στο κρεββάτι σας;

Πως θα το διαχειριστεις οταν γεννηθει η μικρη; Θα εχεις βοήθεια; Τι εννοεις δουλεια; Γιατι δουλευεις ακομα;

Αχ Τζεντ εχω αρχισει να ανυπομωνώ και εγω για την κορουλα μου!!! Αλλα δεν θελω να το λεω δυνατα γιατι ετσι δινω και θαρρος στους υπολοιπους!! Ευτυχως αυριο θα την δω τουλαχιστον!!!


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ακουσω ξανα για διαζυγιο Μενεγάκη Λατσιο θα αρχισω να ουρλιαζω σας το λεω!!!!!!!!

Ελεος δηλαδη αλλα προβληματα δεν εχουμε;


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

Πες τα Μαρία μας 'εχουν πρήξει!!!!!!!!!Δεν φτάνει που είμαστε σπίτι όλη μέρα κακι περιμένουμε πότε θα γεννήσουμε πρέπει ολη μέρα να ακούμε για αυτούς....έλεος!!!!!!!!!


mz6Up2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...