Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 16 ώρες πρίν, helena212 είπε:

      Μην μπεις στην διαδικασία να μαζέψεις αν δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα. Μπορεί να πετύχεις με την πρώτη..  γιατί να μπεις στην διαδικασία εξτρά διεγερσεων?

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η προηγούμενη γυναικολόγος που πήγαινα μου είπε ότι λόγω ΣΠΩ τα ωάρια μου μετά τα 35 θα είναι πολύ χειρότερης ποιότητας από μια κοπέλα που δεν έχει ΣΠΩ και έχω τρομοκρατηθεί κάπως έκτοτε, σκέφτομαι μήπως από τώρα έχουν πάρει την κάτω βόλτα.

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

kalhspera koritsares,

natasaz na sou zhsei na th xerese:)

ioanna ftou ftou koukla montelaki xixi

katerina elpizw sintoma na mhn ponas katholou.

jend enoite kafedaki me thea to mpourtzi kai trigwna panoramatos sth thessaloniki me ta mpempakia mas aggalia auta einai:)

egw exw agxothi ligo gia aurio. 6.30 ora mpainoume gia proklisi. ofeilo na omologisw oti den ta perimena na erthoun etsi ta pragmata. einai ligo kapos na ksereis to pote. elpizw na pane ola kala. sas euxaristw oles gia tis euxes sas.

mexri tora to epeza aneth alla nomizw oti arxizei na me katalavanei krios idrwtas siga siga. ax th trabame kai emeis oi gynaikes.

thelw na sas euxaristw oles gia tis yperoxes stigmes kai th simparastasi pou mou prosferate autous tous 9 mhnes, na euxithw kalh lefteria se oles sas kai sintoma na sizitame oles gia vromikes panes kai thilasmous. enoite oti an gennisi kamia sas oso tha eimai mesa na me idopiisete:)

filakia koritsares

an mporesw tha mpw ksana :)

Καρδουλα μου επιτελους θα γινεις μανουλα. Με το καλο κοπελα μου με ενα πονο!!!!Περιμενουμε νέα σου.


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Hello!!!

Καρδούλα σε καταλαβαίνω και γω με πρόκληση είχα μπει στον Γιώργο!!!Μην αγχώνεσαι,εμπιστεύσου τον γιατρό και όλα καλά θα πάνε....να σκέφτεσαι μόνο ότι αύριο είναι η ωραιότερη μέρα της ζωής σου!!!Όταν ακούσεις γι πρώτη φορά το κλάμα του μωρού θα καταλάβεις ότι όλα σε τούτο τον κόσμο είναι ΤΟΣΟ ασήμαντα και μόνο η οικογένεια σου αξίζει!!!ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΟΟΟΟΣΑ ΠΟΛΛΛΑ ΑΥΡΙΟ ,Α-Π-Ο-Λ-Α-Υ-Σ-Ε Τ-Ο!!!!!!!!!!!

elita τι έγινε;;;;

Να ρωτήσω κάτι : αφού τα μωρά τρώνα στο στήθος γιατί αντλείτε με το θήλαστρο και ταλαιπωρείστε;;;;

Μαρία για φύλλα λαχάνου δεν ξέρω..την αγκινάρα μου την είχε πει η γιαγία μου ,τότε βλ δν είχαν φάρμακα για την μαστίτιδα...το είχα διαβάσει και σε ένα βιβλίο για βότανα ,που έχω.

Επεξεργάστηκαν by Felia

line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας πω πως πάνε τα μωρακια. Ο μικρος εχει παει 2600 και η μικρη 2120. Ο μικρος πινει αρκετα δεν σταματαει μονος μπορει να φαει μεχρι σκασμου και μετα να βγαζει γουλιες, μπορει να φαει και 120 μλ. Συνηθως καθε τρεις ωρες. Ομως επειδη εχει βολευτει με την πολυ ροη βαριεται να τραωβαει απο το στηθος. Το κανει οταν πειναει πολυ.

Η μπεμπα απο την αλλη αν φαει απο το στηθος δεν θελει μπιμπερο. Επισης οταν της εβαλα 4+ πιπιλα που μας ειπε η παιδιατρος το παιδι πνιγοταν και το εβγαζε το γαλα απο το πλαι, ετσι της εβαλα με τρεις τρυπουλες ή δυο. Ομως γενικα οταν φαει απο το στηθος και μαλιστα τρωει γερα με δυναμη μετα δε θελει να φαει καθολου μπιμπερο και κοιμαται.

Οταν λοιπον ηρθε η παιδιατρος μας εκανε παρατηρηση να τους εχουμε πιπιλες που τρεχουν, αυτες που δεινεις την κρεμα 4+. Εγω της ειπα οτι το παιδι πνιγεται. Εκεινη την ωρα η μικρη πειναγε και επειδη δεν ειχα ετοιμασει γαλα την εβαλα στο στηθος. Στην αρχη ρουφηξε και πνιγικε που σημαινει πως το στηθπος μου εβγαλε πολυ αποτομα. Αρα ειχα εντονη ροη. Μετα θηλασε και κάποιθα στιγμη σταματησε απο μονη της. Απο δικη μου ανασφαλεια και επιμονη της παιδιατρου να ξερω ποσο τρωει της εδωσα μπιμπερο και δεν ηθελε επαιζε με την πιπιλα. Λεω εγω, θαναι χορτασμενη και η παιδιατρος ειπε πως κουραστηκε.

Εγω ρε κοριτσια ξερω πως λειτουργει το παιδι μου. Οταν πειναει δε χαμπαριαζει και δε σταματαει. Το ξερω. Ετσι επεμενα για να δω αν θα φαει, εκανε μια ρουφιξια και το αφηνε. Την εβαλα τοτε να ρευτει και οταν την αφησα κατω μετα απο λιγο μου εβγαλε παρα πολυ γαλα γουλια. Ξερετε γιατι ?Γιατι το παιδακι εφαγε οσο ηθελε απο το στηθος, ειχε χορτασει γιαυτο δεν ηθελε πιπιλα, με αποτελεσμα να ξεχειλησει, ειχε φαει του σκασμου.

Και οχι δεν ειχε κουραστει. Και λεω γιατι να μπω κι εγω και η μικρη σε μια διαδικασια να το μπερδρυω με πιπιλες και διαφορα οταν τρωει απο μονη της στηθος και οταν βλεπω πως και το παιδακι τι προτειμα. Γιατι να τη μαθω σε μια ακατασχετη ροη και μετα να μη θελει καθολου στηθος. Οπως τωρα ο μικρος ο οποιος βαριεται να ρουφαει.Γιατι να μπαινουμε σε ενα τρυπακι του τυπου πρεπει να παρει 500 γρ σε 10 μερες κλπ που ειπε η παιδιατρος για το μικρο. Καθε απιδακι εχει τους δικπους του ρυθμους ρε κοριτσια, βρεχει και λερωνει τις πανες σχεδον σε καθε γευμα το ιδιο και η μικρη γιατι να τα μπουκωνω και να τα ζαλιζω με τις πιπιλες?Στο τελος κι εγω θα κουραστω ποσο θα αντεξω μεε το θηλαστρο?Θα αρχισουν να τραυματιζονται οι θηλες, κι εγω ηδη εχω κουραστει με αυτο το μαραθωνιο. Με καταλαβαινετε τι εννοώ?

Αν συνεχισω ετσι δεν ξερω ποσο θα αντεξω κι εγω και αντι στο τελος να οφεληθουν τα παιδακια μου θα εχουν μια εξασθενημενη μαμα που ουτε γαλα δε θα εχει να τους δωσει. Αν ομως συνεργαστω λιγο με τα παιδακαι μου θαναι πολυ καλυτερα.

Και λεω, οιο παλιες ρε κοριτσια τα ζυγιζανε κθε μερα/Μετραγαν τα μλ και τα γρ?Η ειχαν πιπιλες 4 και 14 πλας. Και μη μου πειτε πως δεν καναν προωρα μωρακια?

Λενε πως τα προωρα παθαινουν συγχιση θηλων. Και τοτε αφου εμενα η μικρη της αρεσει το στηθος γιατι να την ξεμαθω να την πάω στο μπιμπερο?Ετσι δεν ειναι?

Θα με ενδιεφερε πολυ η γνωμη σας.Συγνωμη αν σας κουρασα

Πντως οντως ειναι αναμεικτα τα συναισθηματα. Κουραζεσαι, κουτουλας, πονάς, αλλα οταν τοχεις αγκαλια και σε κοιταει, οταν ανοιγει τα ματακια οταν χαμογελαει εστω και αντανακλαστικα, σε αποζημειωνει λες χαλαλι του, και το αγαπας. Αυτα κοριτσακια μου. Ευτυχως ο μπαμπας μας παρολο το ξενυχτι μας ταζε τα μωρακια και μας αφησε να κοιμηθουμε 4 ωριτσες και καπως συνηλθα.


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ειναι φορες που ερχεσαι σε δηλειμμα και λες τι ειναι σωστο αυτο που πιστευω και μου λεει το ενστικτο μου ή αυτο που λενε οι γιατροι? Και να σας πω κατι?εγω εβλεπα στη μοναδα πως ολοι μεταχειριζονται τα παιδια το ιδιο με τον ιδιο τροπο. Αλλα καθε παιδακι ειναι διαφορτικο εχει το δικο του χαρακτηρα. Το οτι λες πως τα μωρα τα κουραζει το στηθος δεν ισχυει για ολα. Και να σας πω ενα παραδειγμα?Οταν εγω ταιζα τη μικρη κοιταζα γονεια που ταιζαν τα παιδακια τους. Ναι υπηρχαν μωρα που δε ρουφαγαν δεν ετρωγαν, με το ζορι 10μλ. Εμενα τα εξαφανιζε 55 με 60. Πως λοιπον γενικευουμε ενα κανονα για ολα τα παιδακια. Ετσι δεν ειναι?


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελίτα το πράγμα είναι απλό ,θηλάζεις στο στήθος και τέλος!!!Τη πιπίλα τη δίνουμε συνήθως για να κοιμηθει ένα ανήσυχο μωρό και του την βγάζουμε μετά..εγώ έτσι έκανα...το θήλαστρο καταρχήν σου έχει αυξήσει την παραγωγή και πρέπει να το κόψεις,αφού φτάνει το γάλα .

ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΔΕΥΕΣΑΙ;;;;;;;;;;;;

Α η γιατρός είναι πολύ ενημερωμένη στον θηλασμό :tongue:


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το στήθος ,όπως μας είχε πει και ο καθηγητής μας στην ψυχολογία (Πανταζής Ιορδανίδης στο όνομα,να είναι καλά ο άνθρωπός) είναι η μεγαλύτερη απόλαυση στο μωρό......Οι περισσότερες εργασίες μου στην σχολή ήταν πάνω στον θηλασμό,ε κάτι λίγα ξέρω και γω!!!!:wink:


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό πρέπει να θηλάζει ελεύθερα και απερεμπόδιστα!!!

Το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο γιατί το στομαχάκι τους το χωνεύει και καλύτερα και παίρνουν περισσότερο βάρος.

Το ξένο είναι κάτι ξένο,πώς να το κάνουμε δλδ!!!Και πάνω στα κουτιά του ξένου γάλακτος επισημένεται ότι δίνετε μόνο σε περίπτωση αποτυχίας θηλασμού

Το 98% των γυναικών μπορούν να θηλάσουν τα παιδιά τους...μόνο σε κάποιες περιπτώσεις που υπάρχουν παθολογικά αίτια αποφεύγεται!!!


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites

φέλια μάλλον με την πιπίλα εννοεί τη θηλή του μπιμπερό η ελίτα

εγώ πάντως φοβήθηκα λίγο χθες και σήμερα έβραζα μια πιπίλα να είναι έτοιμη, δεν ξέρω τι είχε και αν θα συνεχιστεί αλλά λέω να δοκιμάσω και την πιπίλα μήπως τον ηρεμεί

Φέλια αν τυχόν έχει πονάκια ή κολικούς μπορεί να φταίει κάτι που έφαγα;


i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


φέλια μάλλον με την πιπίλα εννοεί τη θηλή του μπιμπερό η ελίτα

εγώ πάντως φοβήθηκα λίγο χθες και σήμερα έβραζα μια πιπίλα να είναι έτοιμη, δεν ξέρω τι είχε και αν θα συνεχιστεί αλλά λέω να δοκιμάσω και την πιπίλα μήπως τον ηρεμεί

Φέλια αν τυχόν έχει πονάκια ή κολικούς μπορεί να φταίει κάτι που έφαγα;

Ναι την θηλη του μπιμπερο εννοω


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

α έχω κι άλλη απορία, καμιά φορά τα κακά μας είναι πρασινωπά (1-2 φορές από τις 6-7 στη μέρα) μπορέι να οφείλεται στο σίδηρο που παίρνω (2 tardyferon τη μέρα) ή είναι απαράιτητα κάτι από αυτά που διάβασα, αλλεργία στα γαλακτοκομικά;


i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πιστευω σε αυτο Felia μου. Ετσι ειναι. Οι γιατροι μιλανε με γρ και αριθμους. Ο αντρας μου λειει οτι και καλα το κανουν για να παρει βαρος γιατι ειναι προωρα.Οταν ομως τα βλεπεις πως ανταποκρινονται να εγω τωρα με το μπεμπη παιδευομαι γιατι συνηθησες τα μπιμπερο


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...