Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

βρε λιτσάκι μήπως απλά δεν μπορούσε ο άνθρωπος το βράδυ και το άλλαξε; μην αγχώνεσαι.... (τι λέω τώρα ε;) πάντως καμιά φορά το απρόοπτο είναι καλύτερο από το αναμενόμενο...

χθες ήρθε η παιδίατρος! σούπερ ο μπέμπης!! Επιτέλους ακούσαμε το κλάμα του...Κρύωνε από το ακουστικό και από τη ζυγαριά και πλάνταξε! Βάλαμε κι άλλο από προχθές, έχουμε ξεπεράσει τα 3500

(εντάξει καρδούλα και huida έχουμε ακόμα για να σας φτάσουμε αλλά προσπαθούμε!!)

Μας είπε κι όλας ότι έχουμε πολύ ζέστη σπίτι (εγώ το ξερα και το πρωί όλο χαμήλωνα τη θερμοκρασία αλλά ο άντρας μου όλο και την ανέβαζε όταν ερχόταν) μέχρι που του είπε ότι μπορεί να κάνει και πυρετό από τη ζέστη και το κατάλαβε! Και όχι μόνο αυτός αλλά η γιαγιά μου που παίρνει κάθε μέρα τηλ να μου λέει να σκεπάζω το παιδί! Έλεος αν 32 χρονών γαιδάρα δεν μπορώ να φροντίσω το παιδί μου!! Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση η γιατρός πάντως, καθόλου υποχόνδρια αλλά πολύ σχολαστική στον έλεγχο

Μόνο που μας στείλαν ένα γράμμα από το Κέντρο Υγείας Παιδιού ότι το αίμα που έστειλε η κλινική για έλεγχο συγγενούς υποθυρεοειδισμού δεν τους έφτασε και πρέπει να το ξανατρυπήσουμε το μωρό μου. Φυσικά και δεν μπορώ να το κάνω μόνη μου, θα το κάνει η γιατρός σε 20 μέρες που θα πάμε πάλι για ζύγισμα και μέτρημα

Επεξεργάστηκαν by mummycool

i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα μανουλες!!

Λιτσακι μην αγχωνεσαι καλε!! Ολα καλα θα πανε... και αν γεννησεις νωριτερα απλα θα γεμισεις την αγκαλια σου λιγο πιο νωρις!! Οτι και να γίνει με το καλο!!

Mummycool τι καλα!! Μπραβο του γιοκα σου!! Οσο για την θερμοκρασια, ναι εχεις δικιο.. Θελει μετρια θερμοκρασια γιατι τα μωρακια θελουν συνηθως 2 βαθμους λγοτερο απο αυτο που θελουμε εμεις!! Αχ αυτες οι γιαγιαδες!! Ολα τα ξερουν !!


mYQbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανούλες και μπεμπάκια!!!

Νατάσσα νομιζα πως τα θερμομετρα υδραργυρου εχουν απαγορευτει!! Δεν μου το ειπε ο παιδιατρος για το μπανιο στο βιβλιο το διάβασα. Απ' οτι καταλαβαίνω ο καθε παιδιατρος λεει τα δικά του ε; Δεν υπάρχει κατι στανταρ!!

Τζενάκι επεισοδιακός τοκετος ε; Πάλι καλα που σκεφτήκατε την τροχαία!! Πάντως του αδελφού σου αξίζουν συγχαρητήρια, εδειξε μεγάλη ψυχραιμία!!!

Αχ ολα τα αξίζουν τα ζουζουνια μας!! Κάποιες φορες δεν ξερω τι κανει και με πονάει πολυ η μικρη,αλλα συγχρονως νιωθω μια κλωτσουλα, λιγες μπουνιτσες και χαμογελαώ!!!

Τα λοχεια μπορεί να κρατήσουν και δυο μήνες; Δηλαδή δεν γλυτώνουμε και κάτι ιδιαίτερο τους εννεα μήνες που δεν αδιαθετουμε!! Το πληρώνουμε οταν γεννησουμε με τόκο!!!

Υδροοάκι αν πήγαινες Τεταρτη να σε δει θα σε πετυχαινα στο ιατρείο!!! Αντε να δουμε τι θα μου πει και εμένα την Τεταρτη!!

Λιτσάκι να μην αγχώνεσαι!! Μπορει απλά να μην μπορούσε το βράδυ και αυτο να μην σημαινει κατι για τηνεγκυμοσύνη σου. Προσπαθησε να τελειωσεις σημερα καποιες δουλιτσες και για τις υπολοιπες να ζητήσεις βοήθεια!! Περιμένουμε νεα σου!!

mammycool πολυ καλώς ο μπέμπακος σου!!! Τα πας πολυ καλα με τον θηλασμο!!! Για τα παπουτσάκια απ' οσο καταλαβα πρεπει να τα δοκιμάζεις στο παιδι!! Εγω της εχω πάρει αγκαλίτσα 0-3 μηνών. Και μου ειπαν πως ουσιαστικά μεχρι εξι μηνών μπορει να της παρω γιατι μετα η ανάπτυξη του κάθε παιδιου ειναι διαφορετική. Π χ το νούμερο 18 στο παπουτσι μπορει να το βάλει ενα μωράκι απο 6-12 μηνών αναλόγως την αναπτυξη τους!!

Γιώτα πως εισαι σημερα;

Εμείς χθες πηγαμε στο μοδερκεαρ, πηραμε μια φορμουλα εξόδου και περασαμε απο τα τζάμπο οπου αλλαξα τα φορμάκια και πήρα ενα σωρο σαλιάρες!!!

Επεξεργάστηκαν by mariamg

Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες εχω και μια ακομα απορία η ασχετη!!! Βιβλίο υγείας του παιδιου παιρνουμε απο τα ταμεία μας ετσι; Αυτο ομως το παιρνουμε μετα, πρεπει να το παμε στο μαιευτήριο για να γραφτουν τι εξετάσεις του εκαναν εκει;


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είδα στο ζάρα 15 16 και 17 αγκαλιάς και τα κανονικά ξεκινούσαν από 18 και δεν ήξερα τι νούμερο να πάρω... Τα αγκαλιάς φυσικά ήταν πιο ακριβά, δεν είχαν καθόλου έκπτωση

Αν εννοείς βιβλιάριο υγείας εκείνο που γράφει ο παιδίατρος, σου το δίνουν από την κλινική (εμάς βέβαια δε μας το δωσαν έχει έλλειψη λέει μας είπαν να παίρνουμε τηλ μέχρι να τους φέρουν, είναι θέμα Εθνικού Τυπογραφείου είπαν) Και επειδή δεν το είχαν μας τα έγραψαν σε ένα χαρτί και μας είπαν να τα περάσει στο βιβλιάριο ο παιδίατρός μας

Αν εννοείς το βιβλιάριο του Ταμείου εκείνο το παίρνεις από το ταμείο σου όταν γράψεις το παιδί.

Τα θερμόμετρα υδραργύρου ναι μεν έχουν απαγορευτεί αλλά είναι τα πιο αξιόπιστα...τα ηλεκτρονικά δείχνουν παντα λιγότερο, όποτε έχω βάλει του μπέμπη για δοκιμή δείχνει σε μένα 36 κοντά, μετά βάζω και του υδραργύρου και δείχνει κανονικά 36,5


i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εγκυούλες τι κάνετε;

εγώ μετράω μέρες επιτέλους:) 2 μας έμειναν χιχι.

Θέλω να καθαρίσω και να ετοιμαστώ πλήρως σήμερα έτσι ώστε αύριο να αράξω και να απολαύσω τη τελευταία μέρα της εγκυμοσύνης μου χαχα. Θα βάλουμε και τα αυτοκολλητάκια στο δωματιάκι μας. Θα βάλω φώτος να δείτε μετά.

Link to comment
Share on other sites

καλημεραααα!!!!

Λιτσακι τι αγχωνεσαι ετσι??? Ολα θα γινουν!!

Καρδουλα τελευταια μερα??? !!! Μετρας αντιστροφα καταλαβα...Κανε τιποτα δουλειες να περασει η ωρα

Κ εμεις θα βγουμε με τον συζυγο το βραδυ για φαγητο σαν τελευταιο σαβ/κο μονοι μας!!

Παω να φτιαξω μακαροναδα για το μεσημερι, εχω κ 2 προχειροδουλιτσες κ μετα λεω να χτυπησω ενα κομμωτηριακι ετσι να ανεβω λιγο

Φιλια!!!


eNortjK1UjI3MLQwVrIGXDASqAKf21.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κούκλες!!!

Τι κάνετε;;;

Περιμένω πως και πως να μπω στο μήνα μου να μου φύγει το άγχος!!!Κουράζομαι πολύ τελευταία...έχω ψιλοκρυώσει κιόλας,με πονάει η αμυγδαλή και το αφτί μου :confused:

Σήμερα πήρα κουρτίνες του μικρού...όχι τίποτα σπουδαίο..δεν είμαστε για πολλά!!!

Την Παρασκευή έχω ραντεβού με τον γιατρό να δούμε την μικρούλα και σε 3 εβδομάδες γεννάω,ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ!!!:-D

mummycool το 18 (της Puma) του το φόρεσα 7-8 μηνών ..


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Εμεις σημερα εχουμε το παρτακι της μικρης και σας διαβαζω στα πεταχτα.

Βιβλιο υγειας του παιδιου ειναι αυτό το μπλε που ειχαμε κι εμεις μικρα, που γραφουν μεσα (το συμπληρωνει ο παιδιατρος σε καθε επίσκεψη) τα εμβολια που κανει την αναπτυξη κλπ. Το παιρνεις από το νοσοκομειο οταν γεννας, αν και τωρα βρισκεται σε έλλειψη (νομιζω ότι φετος άλλαξε και χρωμα). Από το ταμειο παίρνεις αυτό για τη συνταγογραφηση και τις επισκεψεις (αναλογα το ταμειο).

Τα θερμομετρα υδραργυρου τεινουν να εκλειψουν, αλλα καλο ειναι να υπαρχει ενα σπίτι (εμεις εχουμε προμυθευτει για σιγουρια, οποως εχω ξαναπει).

Παπουτσακι του παιδιου καλο ειναι να το δοκιμαζει πριν το παρουμε, γιατι αλλαζει η φορμα από μαρκα σε μάρκα, ασε που μπορει να ειναι καλο σε μηκος, αλλα να το στενευει στο κουτουπιε.


nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!

Εδώ είμαστε και πάλι, σήμερα επιστρέψαμε σπίτι!!

Γέννησα την Τρίτη 26/01 στισ 10:35 το πρωί την πριγκίπισσα μας, 3240 και ύψος 48,5 εκ (μικρούλαααααααααα..!!!)

όλα καλά, είμαστε σπίτι, η μικρή δεν έχει ωράριο ακόμα, θα προσπαθήσω για αποκλειστικό θηλαμό τουλάχιστον όσο θα είναι εδώ η μαμά μου και μετά βλέπουμε...

Θα τα πούμε σύντομα με λεπτομέρειες, φιλιά σε όσες γέννησαν και καλή τύχη σε όσες γέννανε-δεν έχω διαβάσει τίποτα!!

Θα τα λέμεεεεεεεεεεεε....


eNortjKzUjI0NDWxMFSyBlwwFXcC0Q,,92.pngeNortjKzUjI0NLGwMFayBlwwFYsC1g,,37.png
Link to comment
Share on other sites

Koritsia kalispera

Exw xasei ligo tin aisthisi tou xronou - eimai aypni toses meres twra

H beboula einai 10 imerwn simera - einai mia glyka! Thn agaliazw kai liwnw...

Talaipwroumai poly ston thilasmo - tis dinw kai xeno gala - thelei na thilazei synexeia, eidika to brady pou den stamataei. Tin thilazw 1 wra, tin xanathilazw gia kamia wra pali meta apo liga lepta - exakolouthei na peinaei - tis dinw xeno gala - exakolouthei na peinaei.... tin xanathilazw kai kapou ekei ta paizw.. Kathe brady ayto kanoume.. Irthei kai i giatros spiti, tin brike mia xara.

Den xerw gia tis alles filenades pou gennisan, alla ta synaisthimata meta tin genna einai poly entona kai toso antikrouomena.....

Sas afinw twra giati xanaksypnise kai peinaei

Sas filw poly!


lvEGp2.png?7VF60MK8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...