Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Ελίτα μηπως έχετε πολύ ζέστη στο σπίτι;;;

Κανονικα γιατι?Αν και καμοια φορα κι εγω ξυπναω και ζεστενομαι και παω και το χαμηλωνω. Αλλα σε αυτα ειναι λιγο κρυα τα χερακια τους


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κανονικα γιατι?Αν και καμοια φορα κι εγω ξυπναω και ζεστενομαι και παω και το χαμηλωνω. Αλλα σε αυτα ειναι λιγο κρυα τα χερακια τους

Αν και τωρα που το λες εγω βγαζζω το παπλωμα


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι ξερω δεν κανει να μετρας την θερμοκρασια τους στα χερακια και στα ποδαρακια!!

Μονο στο λαιμουδάκι ή στην κοιλιτσα!! Τουλαχιστον ετσι εχω διαβασει!! Μονο εκει εχουν την σωστη θερμοκρασια!!


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

elita 37 και 2 ειναι κανονικη θερμοκρασια για μωρακι δεν ειναι πυρετος επισης τα ακρα χερια ποδια ειναι παντα κρυα στα μωρα γιατι δεν εχουν ρυθμισει θερμοκρασια ακομα κρυωνουν μονο αν ειναι κρυα η πλατουλα ή το λαιμουδακι τους απο εκει φαινεται


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα και για την κοιλίτσα ειχα διαβάσει δεν ισχυει;

Διάβασα πως την καλυτερη θερμοκρασία την παιρνεις απο τον αυχαινα τους, καθώς ειναι το πρωτο σημειο που ιδρωνει σε περιπτωση που ζεσταινονται!!! Ισχυει;

Ξέρω εχω καταντησει βιβλιοφάγος και ιντερνιοφαγος!!!! Στην θεωρια καλα τα παω, τα διαβασα ολα!! Στην πραξη να με δω!!!!

Επεξεργάστηκαν by mariamg

Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα και για την κοιλίτσα ειχα διαβάσει δεν ισχυει;

Διάβασα πως την καλυτερη θερμοκρασία την παιρνεις απο τον αυχαινα τους!!!

Εγω στη μασχαλη του τοβαλα. Και πως την παιρνεις απο τη μασχαλη καλε ή την κοιλια?

Παντως τωρα που το λες θυμαμαι που οταν ηταν στη θερμοκοιτιδα ελεγε θερμοκρασια ασθενη 36 και 9, 37 και 1 και 2 και ηταν φυσιολογικο μου ειχαν πει


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελιτα γιατι να τους κοψεις από τώρα το βραδυνο? Ειναι πολυ μικρά ακόμα...

Μεγαλώνοντας θα καταλάβουν τη διαφορά μερας και νυχτας και θα κοιμουνται σερι το βράδυ.


nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρια και απο τον αυχενα βαζεις το χερι σου και βλεπεις αν ειναι ιδρωμενος ζεσταινονται αν ειναι κρυος κρυωνουν και εμενα τα χερακια της μπεμπας ειναι σχεδον ολες τις ωρες κρυα αλλα απο οτι θυμαμαι και απο τον γιο μου ειναι απολυτως φυσιολογικο


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites

Ελιτα γιατι να τους κοψεις από τώρα το βραδυνο? Ειναι πολυ μικρά ακόμα...

Μεγαλώνοντας θα καταλάβουν τη διαφορά μερας και νυχτας και θα κοιμουνται σερι το βράδυ.

Δε θελω να τους το κοψω τωρα απλα γενικα ρωταω αν κανεις κατι γιαυτο ή απο μονα τους.


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατερινα αυτο ειχα διαβασει και εγω. Οπως καταλαβεις ειμαι στην θεωρια ακομα!!!

Εμπειρες μανουλες Κατερινα και Φελια διαβασα επισης πως το θερμομετρο του παιδιου πρέπει να ειναι μονο δικό του και πριν απο καθε χρηση να το απολυμαινω. Καθως και πως την πιο σωστη μετρηση θερμομετρο την παιρνω απο τον πρωκτο!! Ισχυει;

Ελιτακι οταν βλεπεις θερμοκρασια με το χερι σου το λεω οχι με θερμομετρο!!


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

Αα ενα ενα τα θυμαμαι!! Το βιβλίο ελεγε πως μπορω να μετρησω θερμοκρασια με το θερμομετρο και κατω απο την μασχάλη ή την γλώσσα αλλαεπειδη δενειναι ακριβη η μετρηση πρεπει να προσθέσω μισο βαθμο. Και πως η κανονικη θερμοκρασια κυμαίνεται απο 36,5-37,5!!!

Και πως πυρετος θεωρειτε απο 38 και πανω, αλλα επειδη μπορει να ανεβει αμεσα πρεπει να την κανω μπανιο αμεσως.


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

Ελιτα εγω της εδινα την πιπιλα οταν γκρινιαζε τη νυχτα. μερικες φορες επιανε μερικες οχι (αν πεινουσε πολυ δηλαδη). Καποιοι δινουν χαμομηλι για να το ξεγελασουν, εμεις δεν δωσαμε ποτε. Γενικα το εκοψε γρηγορα το βραδυνο από μονη της (γυρω στους 2-3 μηνες). Ειμαστε πολυ βολικες στον υπνο, και νομιζω ότι θα τα βρούμε όλα τωρα από τον γιο.......

Μαρια εμεις από τη μασχαλη τη μετραμε. Εχουμε παρει ολα τα θερμομετρα, υδραργυρου, πιπιλα, αυτιου, ηλεκτρονικα λεπτου, ηλεκτρονικα 10 δευτερολεπτων. Τα πιο αξιοπιστα ειναι του υδραργυρου (παντα οταν φαινεται να ανεβαζει με το ηλεκτρονικο της βαζουμε και του υδραργυρου για σιγουρια και συνηθως οι μετρησεις διαφερουν, οχι τραγικα αλλα διαφερουν)


nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακιααααα !!!

Να μαι και εγω!! Εχετε γραψει τοοοοσαααα ππου αληθεια εχω ξεχασει κιολας τι εχω διαβασει !! Συγκρατησα ομως το καλυτερο.... η φιλεναδα μας σε λιγες μερες θα εχει αγκαλιτσα το παιδακι της! Αντε καρδουλα ηρθε κ η σειρα σου !! Με το καλο ! Θα μπω και στο μσν μετα να τα πουμε...

Ελεγα τωρα που βρηκα λιγο χρονο να σας γραψω τα νεακι μας! Το σκαθαρακι μου ειναι ησυχουλης γενικα ..ξυπναει καθε τρεις με τεσσερις ωριτσες και μονο το βραδυ δυο μερες τωρα μου εχει κανει νουμερακιαα δλδ ξυπναει κατα τις 11 και κοιμαται κατα τις 2. Μετα ομως στις 6 και στις 10. οποτε λεω να μην παραπονιεμαι ε????

Λεω να σας γραψω και τον επεισοδικο τοκετο μαςς!! Καλα που δεν μας δειξανε στις ειδησεις... Με πιασανε κατι πονοι την παρασκευη το μεσημερι , πρωτογνωροι και διαφορετικοι..καπως σαν να θελω να παω τουαλετααα. Παιρνω τηλ την μαια και μου λεει παρε τον γιατρο ..πριν προλαβω να μιλησω μαζι του καλα καλα βλεπω και αιματακι ..μιλαμε τα επαιξα ...μου λεει φευγεις για Αθηνα...να εισαι εδω σε καμια ωρα...ο ανδρας μου ελειπε ..ερχεται ο Σουμαχερ αδελφος μου μαζι με την μαμα μου ....οι πονοι να γινονται ολο και πιο εντονοι αλλα να σας πω και την αληθεια ηταν υποφερτοι και να μην ξεχασω να σας πω πως ηταν καθε 5λεπτο απο την αρχη..

Στην διαδρομη σπανε και τα νερα..μεσα σε 3 τεταρτα ημασταν στην Αθηνα ...και καλσσικα αυτο που φοβομουν ..η Αττικη οδος και η Κηφισιας ΠΗΧΤΡΑ στην κινηση. Η μονη λυση ηταν να καλεσουμε την τροχαια να μας ανοιξει ενα περιπολικο το δρομο...αν καποια ηταν εκεινη την στιγμη καπου κοντα μας και εβλεπε ενα περιπολικο να ανοιγει δρομο σ ενα μαυρο τουτου με μια εγκυμονουσα ΝΑΙ ημουν εγω !! χιχι

Στις 4 και 10 ημασταν στο Μητερα... με παραλαμβανει ο γιατρος μου ( τπυ χρωσταω απειρα ευχαριστω ηταν ΤΕΛΕΙΟΣΣΣ) !! Με πανε σ ενα δωματιο, με ξεντυνουν , καλλωπισμο δεν προλαβαν να μου κανουν χαχα και με πανε στην αιθουσα τοκετων , ζητουσα επισκληριδιο γαιτι νομιζα πως θα τραβουσε και αλλο και θα πονουσα παραπανω αλλα και παλι δεν μου εγινε η χαρη !! ..οι πονοι δεν ηταν και εντονοι απλα πιο συχνοι ...μου λενε σπρωξε μια , σπρωξε δυο και γυρω στις 4 και μιση ..τσουπ ενα μαυρουλι μικρουλι παιδακι ηταν στην αγκαλια μου !!!! Αξεχαστο συναισθημα και οντως μετα τα ξεχνας ολα!!! Τελος καλο ολα καλα!!!! Βεβαια το λεω τωρα ...ο γιατορς μου , μου ειπε πως ηταν γεννα για ανθρωπους που δεν ειχαν καρδιακα προβληματα χαχα....

Το σκαθαρακι μου ομως τα εκανε ολα να ξεχαστουν !!!

Αυτο ειναι που λεμε μαλλον μ ενα πονο !!!!!

Θα σας γραψω λεπτομερεις καποια αλλη στιγμη γιατι τωρα γκρινιαζει και πρεπει να παω να του δωσω γαλατακι να φαει να μεγαλωσει ......

Link to comment
Share on other sites

Και πως πυρετος θεωρειτε απο 38 και πανω, αλλα επειδη μπορει να ανεβει αμεσα πρεπει να την κανω μπανιο αμεσως.

Ο παιδιατρος μας λεει ποτε κάτω από 38 αντιπυρετικα και μπάνιο στο 39....

Καθενας βεβαια λεει τα δικα του, οπότε εσεις θα ακουτε τον δικό σας....


nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...