Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια να ρωτήσω κάτι, εγω πρώτη φορά θα κάνω εμβρυομεταφορα ελπίζω τον επόμενο μήνα και θα ξεκινήσω σικλακουρ. Είχε καμμια κάποια παρενέργεια;; 

      πρίν από 2 λεπτά , helena212 είπε:

      Κάποιο ρόλο παίζει λοιπόν αυτό..  αν ξέρει κάποια κοπέλα ας μας δώσει τα φώτα της..

      Ξέρω ότι έχει να κάνει με την εμφύτευση αλλά κι εγώ δεν ξέρω κάτι παραπάνω!! 

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Τι πράγμα; Δένουν τα χέρια;

Γιατι;;;;;

καλέ δεν τα δένουν πραγματικά...απλά το ένα έχει τον ορό και το άλλο πιεσόμετρο και είναι κάπως άβολο...μου πε μια φίλη μου που γέννησε με καισαρική ότι περισσότερο ήθελε να ξεκουράσει τα χέρια της μετά

στο φυσιολογικό δεν είναι έτσι, έχεις την άβολη πεταλουδα στο χέρι αλλά το κουνάς κανονικά, σου το δίνουν αγκαλιά αλλά δε σου το δίνουν να θηλάσεις, αντ αυτού η γιατρός μου πίεσε τις θηλές για να ξεκινήσει η γαλακτοφορία....

μετά τη γέννα περισσότερο το χαίρεται ο μπαμπάς που πάει με τη νοσοκόμα και τον παιδίατρο και το πλένουν παρά εμείς... μου τον φέραν την επόμενη στις 9 το πρωί και μετά ανά τετράωρο, πάντα νηστικό και καθαρούλη :D την πρώτη μέρα τον άφησα 3 λεπτά σε κάθε στήθος, τη δεύρερη 6 και την τρίτη 9 λεπτά. Το πρώτο βράδυ δεν μου το φέραν και είχαν και δίκιο, αφού δεν έχει κατέβει το γάλα καλύτερα να ξεκουραστείς αλλά το δεύτερο μου το φέρναν κανονικά, σύνολο 6 θηλασμούς τη μέρα όχι άσχημα....Περνουσε πάντα μια μαία και με τσέκαρε, ρωτούσε αν όλα είναι καλά, μου δειχνε κόλπα


i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Και εγω τα ποδαρακια της τα νοιωθω συνεχεια αριστερα... αρα εχουμε δουλεια ακομα μεχρι να ερθει η ωρα να βγουμε!!!

Καλε τι λετε για τις καισαρικες??? Τι θα πει δεμενες?? Αχ, τι μας περιμενει....


mYQbp2.png

Link to comment
Share on other sites

kardoula etsi einai emena !!!!!me ta podarakia sto deksi plevro !!!!!!pou ta pasaxneis ola kai ta vriskeis!!!!!!!esena einai me ta podarakia sto aristero?

felia ti sexy soutien kai nyxtikakia einai ayta !!!!!ta anita ta fernei to premaman ...apo ekei pira dyo !!!!tha pao avrio na ta paro !!!!

giota ,pia einai apo to nafplio?

Την jend ειδα!! Δεν φταιω εγω... Παντως εδωσε παρουσια σημερα!!


mYQbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εεε εντάξει τοτε!! Ετσι ειναι φυσιολογικο οπως το ειπε η Ινκα τρομαξα!!!

Εγω νιώθω σουφλιες χαμηλά στην κοιλιά και οχι ψηλα!!! Αντε να ερθει η Δευτερα επιτέλους!!!


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν πετσέτες δικες μου και μπέμπας γιατί το μαιευτήριο δεν καλύπτει τίποτα...με 2 βαλίτσες θα φύγω...

Δίατα:Κοίτα να τρως καλά ,όχι πολλά λιπαρά και γλυκά (δεν κανουν καλό στο θηλασμό)

Πρωινό σίδηρο+1 ποτηράκι φρέσκο χυμό πορτοκάλι,μετα απο 1/2 με 1 ώρα γάλα με δμημητριακά ή κέικ απλό ή φρυγνιές με μααρμελάδα...ύστερα φρούτα ή χυμό

Μεσημέρι κανονικα΄μερίδα φαγητού (να προτιμάς κυρίως σούπες) και κρέας ή αυγό 2 φέτες ψωμί ολικής...απογευμα όπως δεκατιανό και το ασέβεστιο φυσικά και βράδυ σούπα ή σαλάτα με τυρί ή αυγό ή τοστ ή γιαούρτι,αν έφαγες πολύ το μεσημέρι....

Σήμερα ήρθαν τα σουτιέν...δεν τα έχω δει ακόμα...πήρα της hotmilk και νυχτυκό...

Στην καισαρικη σε δένουν...εμένα με έδεσαν (να μην τους φύγω ,τρομάρα τους) και 4 μέρες με πεταλούδα στα δύο χέρια και να θηλάζω σαν το σκυλί..αϊ σιχτιρι να πουμε ..τι θέλω και τα θυμάμαι....

Αυτή την φορά θα τους πω αν την βάλουν στα πόδια την πεταλούδα...


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites

mommycool το συμπλήρωμα αχρείαστο να ναι,δίνε στήθος συνέχεια όποτε ζητάει...

Εμένα γεννήθηκε μεγάλος ο μπουμπούκος και δεν χόρταινε με τίποτα...ε μετά την ταλαιπωρία και γάλα νη μην φτάνει έδωσα συμπλήρωμα 10 μέρες..οι πιο μαύρες της ζωής μου...μούτζωνα τα β*ζ* μου ...

ε και τώρα πο μεγάλωσε την λέξη που χρησιμοποιεί το παιδί μου πιο πολύ είναι το "μαμ"


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγγυούλες!!!

Μόλις ξύπνησα από την πρωινή μου σιέστα, μόλις πέφτει ο μπέμπης κι εγώ μαζί του ;)

Θηλάζουμε σχετικά καλά, θα δούμε πως θα πάει...χθες έβαλα μια τον αποστειρωτή να δούμε πως λειτουργεί, μια φορά ξεχάσαμε μέσα ενα καπάκι που το βάζεις για να γίνει ατμομάγειρας και τη δεύτερη ξεχάσαμε να βαλουμε τη λαβίδα μέσα...ευτυχώς το βράδυ κύλησε καλά και του φτασε το γάλα μου αλλιώς μας έβλεπα να βράζουμε μπιμπερό βραδιάτικα...

Απ'ότι θυμάμαι αν δεν ανοίξεις τον αποστειρωτή η αποστείρωση κρατάει κανένα 12 ωρο ενώ αν τα κλείσεις και τα βάλεις στο ψυγείο 24 ώρες...εξαρτάται από τον αποστειρωτή

Γάλα δεν αγοράσαμε ακόμα, μας δώσαν ένα δείγμα από το μαιευτήριο και θα αγοράσουμε αργότερα

ΥΓ ινκα τι εννοούσες αν ήμουν δεμένη;;;;;

Καλησπερα κοριτσια, καλωσηρθες mummycool. Ο γιοκας σου ειναι γλυκας. Να σου ζησει, να τον χαιρεσαι. Αντε καλό μηνα του μελιτος!!!!Κι εγω ετσι ακολουθω το προγραμμα υπνου του για να εχω δυναμεις. Γιαυτο χανομαι λιγο καμοια φορα γιατι κοιμαμαι, χιχι!!!!Καλα mummy ολα τα λεφτα η περιγραφή σου. Για το ποσο κρατανε αποστειρομενα κοιτα τις οδηγιες δεν ειναι ολοι το ιδιο. Εγω ειχα ενα του τζαμπο ο οποιος τα επαιξε τελικα ο οποιος δεν ελεγε πως τα κραταει μετα αποστειρωμενα. Τελικα επειδη ειδαμε πως τον χρησιμοιοιουμε πολυ πηραμε εναν καλύτερο ψηφιακο. Ο οποιος αν δεν τον ανοιξεις γραφει αντιστροφα ενδειξη μεχρι 3 ωρες πως τα κραταει αποστειρωμενα και οταν περασουν 3 ωρες μηδενιζει οποτε πρεπει να τα ξαναποστειρωσεις. Για το γαλα μην σε πιανει αγχος. Βαζε το παιδακι και να ξερεις θα βγαζεις οσο ζηταει. Στην αρχη τωρα μπορει να τρωει λιγακι αλλα σιγα σιγα θα θελει κι άλλο και θα παραγεις κι εσυ.Δεν υπαρχει λογος να μπεις στο τρυπακι του συμπληρωματος γιατι τοτε θα αρχισει να σου μειωνεται. Εντομεταξυ αφου ειναι πάνω απο δυομιση κιλάκια το παιδι μην αγχωνεσαι να το ταιζεις σωνει και ντε καθε τρεις ωρες. Αστο να στο ζητησει να δεις με τι ορεξη τρωει μετα. Εγω εχω πάθει άλλο, βγαλε βγαλε με το θηλαστρο εχω υπερπαραγωγη και φυλαω του μικρου ο οποιος ακομα δε μπορει να φαει 100 τις 100 απο το στηθος και επειδη πρεπει να φαει του το βάζω στο μπιμπερο αλλα αν τον αφησω καμοια φορα και ξυπνησει μονος συνηθως στο 4ωρο βουταει το στηθος με τρελλη ορεξη, ενω οταν τον ξυπνάω στο τριωρο απλα μου γλυφει τη ρωγα και παιζει. Επειτα στελνω και στη μικρη περιπου 500 με 600 τη μερα και χτες επειδη με ποναγε το στηθος μου εβγαλα και γεμισα και σακουλακι και τοβαλα στην καταψυξη. Τις προαλλες για να μη ληξει 2 - 3 φορες το ηπια εγω. Χαχα!!!


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kardoula εισαι ολα τα λεφτα μας εχεις φορεσει σε ολες τα γυαλια με την τελειομηνη εγκυμοσυνη σου. Καλα΄ε ο μπεμπης εχει καταβολευτει εκει μεσα , οχι χαζος ειναι να βγει. Εχει αραξει ο μάγκας για τα καλά. Πτου σου αγοράκι μου. Ναναι καλα τα πουλάκια μου. Τωρα πουπα πουλακι ειναι αληθεια βρε κοριτσια πως τα αγοράκια εχουν μια μεμβρανη στο κεφαλάκι που τους την ανοιγουν με νυστερι αργοτερα?Μου το πε ο άντρας μου κι εχω πάθει σοκ. Δηλαδη παλια πως το ανοιγαν. Χτες πηγαμε στην παιδιατρο και του πηρε αιματακι απο την πατουσα και ηθελα να τη βαρεσω που εκανε το γιο μου να πονεσει!!!!

Α και μετα πηραμε το μπεμπη βολτα μεχρι το μητερα και εμεινε με το μπαμπα στο αμαξι και πηγα και ειδα την κορουλα μου η οποια μεγαλωνει αλλα την ειχαν φασκιωσει για να μην κουνιεται και καιει θερμιδες!!!Επειδη ειναι ζουζουνω!!!!Τωρα ειναι 1710 την εχουν στην παρακολουθηση αλλα μεσα στη θερμοκοιτιδα της. Στα 1800 τη βγαζουν και στα 1850 και της δεινουν μπιμπερο.


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

Inkaki εμενα ειχαν βαλει στο δεξι τον ορο δεμενο και το άλλο στα πλάγια χαμηλα δεμενο δε θυμαμαι αν μουχαν βαλει κάτι πάνω ισως για τους σφιγμους, θυμαμαι ομως που το κουναγα και ο ενας γιατρος ακουμπαγε καταλαθος τα .....του μάλον γιατι οταν αγχωνομουν κουναγα τα δαχτυλα μου και τον γαργαλαγα και μου λεει, Μην κουνας συνεχεια το χερι γιατι με γαργαλας. Μετα οταν με άνοιξαν κάτι ζεστο ετρεξε στα πλάγια και γλυστερο και ακουμπαγε το χερι μου σαν χλαπάτσα. Οταν τελειωσαν το χερι μου ειχε αιματα, τρεις μερες εκαναν να βγουν απο τα νυχια μου. Μπλιαχ!!!


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites

kale elita den einai anagkh na eisai toso parastatiki akoma den genissame oles kai plisiazoume xaxa.

ti kaneis pws pane ta mpempakia sou? kala o dikos mou enoite oti thn katavrike ekei mesa. emena omws oute giatros oute gios me rwtane pws aisthanome. eutixos pou me katalavenei o antroulis mou kai me exei sta opa opa:)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο σορυ πάνω στον ειρμο θυμηθηκα αυτες τις αξεχαστες στιγμες. Ενταξει εξαλλου δεν ειχα καμοια αισθηση ουτε ποναγα. Απλα ημουν τρομοκρατημενη, δεν ηθελα να γεννησω, ολο εκλαιγα και ηθελα τον άντρα μου. Γενικα δε χαιρομουν που ημουν εκει μεσα ετσι απροοπτα!!άλλα οταν ειδα τα μωρα μου μετα εκλαιγα απο χαρά!!!!!:tongue::tongue::tongue:


PN8Qp2.png

csXep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...