Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

Ελενάκι καταρχάς μην αγχώνεσαι γιατί δεν είναι καλό για το μωράκι σου. Εγώ είμαι πρωτάρα και φυσικά υπάρχει ο φόβος για το άγνωστο κομμάτι της γέννας αλλά νομίζω πως όλες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα τα καταφέρουμε. Ούτε εγώ έχω περάσει κάποιο τρελό πόνο στη ζωή μου μέχρι τώρα (ούτε σφράγισμα δεν έχω:P) αλλά είμαι αισιόδοξη. Η γνώμη μου είναι να μην ακούς κανένα και να ρωτήσεις σχετικά τον γιατρό σου. Το οτι θα πονέσουμε λιγάκι είναι σίγουρο με όποιο τρόπο και να γεννήσουμε αλλά νομίζω οτι όταν πάρουμε αγκαλιά το παιδάκι μας θα τα ξεχάσουμε όλα.[

οποτε με καταλαβενεις στον πονο τι αγχος εχω!!!μ'αρεσει που εισαι αισιοδοξη και εγω ετσι ειμαι αλλα καμια φορα με ποιανει αυτος ο τρελος φοβος...ευχαριστω κοριτσακι για την θετικη ενεργια!!!:):):)

οσο για την ξαδελφη σου κανε οτι εχεις πονοκεφαλο...γιατι καπιοι ανθρωποι δεν καταλαβενουν ποσο κουραστικη γινονται ωρες ωρες!!!!


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγώ πάλι πίνω το φυλλικό το πρωί, το μεσημέρι ασβέστιο και το βράδυ το σίδηρο. Όμως δεν το ρώτησα. Από μόνη μου το κάνω... Πάντως και ο δικός μου αιματοκρίτης δεν έχει πέσει καθόλου (37.2) και πίνω και εγώ ένα την ημέρα.[/QUO

και εγω κοριτσια το πρωι παιρνω το φυλλικο το μεσημερι το σιδηρο και το βραδυ το ασβεστιο ενα την ημερα παιρνω.ξεκινησα με αιματοκριτη 37.2 και με το σιδηρο πηγε 37.7


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελενάκι καταρχάς μην αγχώνεσαι γιατί δεν είναι καλό για το μωράκι σου. Εγώ είμαι πρωτάρα και φυσικά υπάρχει ο φόβος για το άγνωστο κομμάτι της γέννας αλλά νομίζω πως όλες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα τα καταφέρουμε. Ούτε εγώ έχω περάσει κάποιο τρελό πόνο στη ζωή μου μέχρι τώρα (ούτε σφράγισμα δεν έχω:P) αλλά είμαι αισιόδοξη. Η γνώμη μου είναι να μην ακούς κανένα και να ρωτήσεις σχετικά τον γιατρό σου. Το οτι θα πονέσουμε λιγάκι είναι σίγουρο με όποιο τρόπο και να γεννήσουμε αλλά νομίζω οτι όταν πάρουμε αγκαλιά το παιδάκι μας θα τα ξεχάσουμε όλα.[

οποτε με καταλαβενεις στον πονο τι αγχος εχω!!!μ'αρεσει που εισαι αισιοδοξη και εγω ετσι ειμαι αλλα καμια φορα με ποιανει αυτος ο τρελος φοβος...ευχαριστω κοριτσακι για την θετικη ενεργια!!!:):):)

οσο για την ξαδελφη σου κανε οτι εχεις πονοκεφαλο...γιατι καπιοι ανθρωποι δεν καταλαβενουν ποσο κουραστικη γινονται ωρες ωρες!!!!

Φυσικά και σε καταλαβαίνω! Και εμένα με αγχώνουν άπειρα πράγματα σχετικά με την εηκυμοσύνη αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά. Δεν έχουμε κι άλλη επιλογή! Θα πρέπει να γεννήσουμε!!! Χαχαχα.

Όσο για την ξαδέλφη... δεν σταματάει με τίποτα! Και πονοκέφαλο έχω στα αλήθεια... Δυστυχώς δεν είναι μόνο που μιλάει πολύ αλλά μιλάει και πάρα πολύ δυνατά και τσιριχτά... Ελπίζω ότι σε λίγες ώρες θα φύγει..


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και σε καταλαβαίνω! Και εμένα με αγχώνουν άπειρα πράγματα σχετικά με την εηκυμοσύνη αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά. Δεν έχουμε κι άλλη επιλογή! Θα πρέπει να γεννήσουμε!!! Χαχαχα.

Όσο για την ξαδέλφη... δεν σταματάει με τίποτα! Και πονοκέφαλο έχω στα αλήθεια... Δυστυχώς δεν είναι μόνο που μιλάει πολύ αλλά μιλάει και πάρα πολύ δυνατά και τσιριχτά... Ελπίζω ότι σε λίγες ώρες θα φύγει..[/QUO

χαχαχαχχα δυπλο το κακο και τσιριχτα και δυνατα!!! υπομονη κοριτσακι και καλο κουραγιοοοοο....


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενάκι οι φοβίες είναι λογικές σε αυτή την φάση.Και σου το λέει μια μεγάλη φοβιτσιάρα...ούτε σφάγισμα δεν έχω και μία μικροεπέμβαση που έκανα το Μάη τα είχα κάνει τόσο τραγικά στο μυαλό μου που στο τέλος δεν πόνεσα καθόλου και ένα άγχος μου είχε μείνει...τώρα για την γέννα να σου πώ πως έκανα 10 ολόκληρες ώρες να γεννήσω...πως έκανα 3 δόσεις επισκληρίδιο και δεν με έπιασε και τελικά το μόνο που θυμάμαι απο όλη εκείνη την εμπειρία ήταν τα υπέροχα ματάκια που με κοιτάξαν μόλις τον έβαλα έτσι βρωμικούλη που ήταν στην αγκαλιά μου να θηλάσει!Ναι οκ πονάει αλλά όχι οτι δεν θα το αντέξεις...έχεις παρέα όλες εκείνες τις ώρες τους χτύπους της καρδούλας του μωρού σου και το μόνο που σε νοιάζει είναι να το κρατήσεις αγκαλιά γερό!!!Εγώ πάντως μεσά στο επόμενο μηνο σκεφτόμουν ήδη μια επόμενη εγκυμσύνη αλλο αν το αργήσαμε!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια έχω περάσει πολλούς και διάφορους πόνους με την υγεία μου...έχω βγάλει τους εσώκλειστους φρονιμήτες μου επειδή ήταν πάνω από άλλα δόντια(από τα χειρότερα αυτό, όταν έφυγε η νάρκωση νόμιζα ότι πεθαίνω... :cry::cry::cry:)

εχω πάθει κολικό νεφρού και δεν μπορούσα να περπατήσω από τον πόνο για μέρες, έχω κάνει εγχείριση με ολική το διάφραγμά μου-από τα εύκολα αυτό οκ, αλλά όλα αυτά με βοήθησε να τα αντιμετωπίσω η δυσμηνόρροια που από πολύ μικρή με εξοικίωσε με τον οξύ πόνο.Έτσι γενικά δεν είμαι φυγόπονη και προπαντώς σκέφτομαι ότι ένα τόσο αρχέγονο γεγονός δεν είναι για να με φοβίζει.Εξάλλου όλες οι μαμάδες λένε μετά ότι ο πόνος δίπλα στο αποτέλεσμα είναι πολύ λίγος...Πάνω απ'όλα θέλω να μην έχω επιπλοκές και να γεννηθεί ένα υγιές μπαρμπαδάκι :D:D:D .Το σοκ σίγουρα δεν μπορείς να το αποφύγεις γτ είναι κτ πρωτόγνωρο αλλά μετά...από τώρα σκέφτομαι τη χαρά μου!!!


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια έχω περάσει πολλούς και διάφορους πόνους με την υγεία μου...έχω βγάλει τους εσώκλειστους φρονιμήτες μου επειδή ήταν πάνω από άλλα δόντια(από τα χειρότερα αυτό, όταν έφυγε η νάρκωση νόμιζα ότι πεθαίνω... :cry::cry::cry:)

εχω πάθει κολικό νεφρού και δεν μπορούσα να περπατήσω από τον πόνο για μέρες, έχω κάνει εγχείριση με ολική το διάφραγμά μου-από τα εύκολα αυτό οκ, αλλά όλα αυτά με βοήθησε να τα αντιμετωπίσω η δυσμηνόρροια που από πολύ μικρή με εξοικίωσε με τον οξύ πόνο.Έτσι γενικά δεν είμαι φυγόπονη και προπαντώς σκέφτομαι ότι ένα τόσο αρχέγονο γεγονός δεν είναι για να με φοβίζει.Εξάλλου όλες οι μαμάδες λένε μετά ότι ο πόνος δίπλα στο αποτέλεσμα είναι πολύ λίγος...Πάνω απ'όλα θέλω να μην έχω επιπλοκές και να γεννηθεί ένα υγιές μπαρμπαδάκι :D:D:D .Το σοκ σίγουρα δεν μπορείς να το αποφύγεις γτ είναι κτ πρωτόγνωρο αλλά μετά...από τώρα σκέφτομαι τη χαρά μου!!!

Και καλά κάνεις που σκέφτεσαι τόσο θετικά!!!Όλη η αλήθεια είναι αυτή ένα γερό μωράκι και πιστεψτε με αν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα καμία μανούλα δεν θα έμπενε στην διαδικασία μια ακόμα εγκυμοσύνη...μετά την γέννα δεν θα θυμάσαι τίποτα και μην σας πώ πως θα σας λείπει και η όλη διαδικασία!!!Για αυτό οι πρωτομανούλες ζήστε το χωρίς άγχος αφου δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα γιατί στις επόμενες εγκυμοσύνηες σας με το καλό δεν θα υπάρχει χρόνο ούτε καν για αρνητικές σκέψεις!!!!:D:D:D:D


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

πρωταμανουλικα κοιλακια...βλεπετε οτι οι μαμαδες που εχουν ηδη γεννησει γιατι μαμα εισαι και οταν κυοφορεις σας βεβαιωνουν οτι το μονο που μενει στο τελος ειναι χαρα,μαγεια,ευτυχια,αγαπη περα απο τα ορια....πουθενα και ποτε δεν θα σας μιλησει καποια μανουλα για τον πονο της γεννας που περασε...και αν σας μιλησει θα ειναι μειοψηφια...νομιζω...

θα μας θυμηθειτε οταν γεννησετε...εδω θα μαστε να λεμε τις εμπειριες μας...

φαιη εμενα δεν ειναι μονο φυλλικο αυτο που παιρνω το πρωι...ειναι πολυβιταμινες για κυηση και με φυλλικο...μου εχει πει να τρωω κατι πριν τις παρω γιατι μου προκαλουσαν στις αρχες εξαιρετικη αναγουλα αλλα οταν αρχισα να τρωω πριν τις παρω δεν με ξαναπιασε....

ρουνα λαλιστατη η ξαδερφη...βαλε μαυρα γυαλια στο σπιτι οταν σου μιλαει...και παρε εναν υπνακο...χαχαχαχαχ..πες οτι σε ενοχλει το φως....:tongue::tongue:


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

πρωταμανουλικα κοιλακια...βλεπετε οτι οι μαμαδες που εχουν ηδη γεννησει γιατι μαμα εισαι και οταν κυοφορεις σας βεβαιωνουν οτι το μονο που μενει στο τελος ειναι χαρα,μαγεια,ευτυχια,αγαπη περα απο τα ορια....πουθενα και ποτε δεν θα σας μιλησει καποια μανουλα για τον πονο της γεννας που περασε...και αν σας μιλησει θα ειναι μειοψηφια...νομιζω...

θα μας θυμηθειτε οταν γεννησετε...εδω θα μαστε να λεμε τις εμπειριες μας...

φαιη εμενα δεν ειναι μονο φυλλικο αυτο που παιρνω το πρωι...ειναι πολυβιταμινες για κυηση και με φυλλικο...μου εχει πει να τρωω κατι πριν τις παρω γιατι μου προκαλουσαν στις αρχες εξαιρετικη αναγουλα αλλα οταν αρχισα να τρωω πριν τις παρω δεν με ξαναπιασε....

ρουνα λαλιστατη η ξαδερφη...βαλε μαυρα γυαλια στο σπιτι οταν σου μιλαει...και παρε εναν υπνακο...χαχαχαχαχ..πες οτι σε ενοχλει το φως....:tongue::tongue:

πρωτομανούλικα κοιλάκια ...:D:D:D που τα βρίσκεις βρε fysalida;;;:D:D:D


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελενάκι οι φοβίες είναι λογικές σε αυτή την φάση.Και σου το λέει μια μεγάλη φοβιτσιάρα...ούτε σφάγισμα δεν έχω και μία μικροεπέμβαση που έκανα το Μάη τα είχα κάνει τόσο τραγικά στο μυαλό μου που στο τέλος δεν πόνεσα καθόλου και ένα άγχος μου είχε μείνει...τώρα για την γέννα να σου πώ πως έκανα 10 ολόκληρες ώρες να γεννήσω...πως έκανα 3 δόσεις επισκληρίδιο και δεν με έπιασε και τελικά το μόνο που θυμάμαι απο όλη εκείνη την εμπειρία ήταν τα υπέροχα ματάκια που με κοιτάξαν μόλις τον έβαλα έτσι βρωμικούλη που ήταν στην αγκαλιά μου να θηλάσει!Ναι οκ πονάει αλλά όχι οτι δεν θα το αντέξεις...έχεις παρέα όλες εκείνες τις ώρες τους χτύπους της καρδούλας του μωρού σου και το μόνο που σε νοιάζει είναι να το κρατήσεις αγκαλιά γερό!!!Εγώ πάντως μεσά στο επόμενο μηνο σκεφτόμουν ήδη μια επόμενη εγκυμσύνη αλλο αν το αργήσαμε!!!

αχ jimdim ευχαριστω πολυ και εσενα για την θετικη ενεργια και τις πολυτιμες εμπειριες μπορω να πω οτι με καθησηχασατε σας ευχαριστω και παλι ολεςςςςςς ευχομαι να πανε καλα σε ολες μας και με ενα πονο να κρατησουμε τα ζουζουνακια στην αγκαλιτσα μας!!!!!!


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια έχω περάσει πολλούς και διάφορους πόνους με την υγεία μου...έχω βγάλει τους εσώκλειστους φρονιμήτες μου επειδή ήταν πάνω από άλλα δόντια(από τα χειρότερα αυτό, όταν έφυγε η νάρκωση νόμιζα ότι πεθαίνω... :cry::cry::cry:)

εχω πάθει κολικό νεφρού και δεν μπορούσα να περπατήσω από τον πόνο για μέρες, έχω κάνει εγχείριση με ολική το διάφραγμά μου-από τα εύκολα αυτό οκ, αλλά όλα αυτά με βοήθησε να τα αντιμετωπίσω η δυσμηνόρροια που από πολύ μικρή με εξοικίωσε με τον οξύ πόνο.Έτσι γενικά δεν είμαι φυγόπονη και προπαντώς σκέφτομαι ότι ένα τόσο αρχέγονο γεγονός δεν είναι για να με φοβίζει.Εξάλλου όλες οι μαμάδες λένε μετά ότι ο πόνος δίπλα στο αποτέλεσμα είναι πολύ λίγος...Πάνω απ'όλα θέλω να μην έχω επιπλοκές και να γεννηθεί ένα υγιές μπαρμπαδάκι :D:D:D .Το σοκ σίγουρα δεν μπορείς να το αποφύγεις γτ είναι κτ πρωτόγνωρο αλλά μετά...από τώρα σκέφτομαι τη χαρά μου!!!

μπραβο φαιη ετσι πρεπει να σκεφτομαι και εγω ..μου δινετε δυναμη!!!!:)


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, καλημέρα. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα-δυο μηνύματα για πρωτόγαλα, αλλά δεν τα βρίσκω. Πως είναι; Σήμερα, πονούσε το στήθος πολύ, και του έκανα μασάζ. Παρατήρησα σαν πετσούλες πάνω στη θηλή. Πήγα να τις καθαρίσω απαλά, και τσουπ... μια σταγόνα με ένα διάφανο κολώδες υγρό βγήκε. Δοκίμασα και στο αλλο στήθος, πάλι τα ίδια.

Να υποθέσω ότι είναι φυσιολογικό τόσο νωρίς;


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!!! Σημερα εχει αφισοκόλληση, βγηκαν οι αφισες για την εκδηλωση του θηλασμου και σημερα θα οργωσω τη πολη. Η εκδηλωση μου παει σουπερ στη διοργάνωση και εχω ετοιμασει πολυ πολυ ωραια πραγματα για τα παιδακια που θα ερθουν (να μπορεσουν οι μαμαδες να πουν μια κουβεντα).

Ελενακι το σωμα της γυναικας ειναι φτιαγμενο για να κυοφορει και να γεννα. Ξερει να κανει πολυ πολυ καλα τη δουλεια του και εχει τρελους μηχανισμους. Αν δε χορηγηθούν τεχνικοι πονοι το σωμα μαζι με τις ορμονες που προκαλουν τις συσπάσεις εκκρίνει και οπιουχες και ολα αυτα σε αναλογιες συμφωνα με το feet back που παιρνει απο το κορμί σου, αλλα και το μωρο. Για αυτο ακομα και η ιδια γυναικα δεν εχει ιδιους χρονους στο τοκετο. Οσο για την επισκληριδιο θα συμφωνήσω με τη πεθερα σου, γιατι εκτος των άλλων πολλες φορες μπλοκαρει τη γεννα. Καποια στιγμη θα σας βαλω τις πιθανες παρενεργειες της επισκληριδιου για να είμαστε ενημερωμενες οταν παιρνουμε τις αποφασεις μας.

Εγω παλι επειδη βιωσα τους πονους της καισαρικης και μετα την εμπειρια μου ως θεατης δυο φυσικών τοκετων, θελω σαν τρελη να το ζησω ολο αυτο.


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...