Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 28 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

      Πραγματικά και εγώ αν τα έβαζα σε κατάταξη, πιο δύσκολη είναι η αναμονή της εξέλιξης έχεις δίκιο! Όλα πηγαίνουν καλά..  μπράβο! Εγώ στην αναμονή 6 μέρες και σήμερα.. 

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

.

Στο νοσοκομείο που θα γεννήσω εγώ, πρώτα ο θεός,είναι 125 ευρώ την μέρα το μονόκλινο λουξ ,75 την μέρα το απλό μονόκλινο και 35 την μέρα το δίκλινο.Οπότε δεν αξίζει να μην πάς σε μονόκλινο!

Ε ναι βεβαια μη 4 συζηταε καθολου


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Συμφωνώ μαζί σου!και εγώ θα ρωτησω τη διάφορα της τιμής και αν είναι Νορμάλ,ασυζητητί θα κανονισω για μονόκλινο!!!άσε που στο ριο που γεννάω γίνεται χαμός και απο ρομά...και με τις λεχώνες δεν έχω θέμα...έχω θέμα με το σοι τους που δεν παλευονται...έρχονται δέκα μαζί τη φορά,κανουν φασαρία και ψάχνουν αφορμή για κλοπές...δεν θα το αντεχα!!!

Καλυτερα σε μικρο μονόκλινο κ μονος σ παρα σε δικλινο με αλλη. Αν ειναι κ καμια κοινωνική κ εχει συνεχεια επισκεψεις αστα χαχα.


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

.

Στο νοσοκομείο που θα γεννήσω εγώ, πρώτα ο θεός,είναι 125 ευρώ την μέρα το μονόκλινο λουξ ,75 την μέρα το απλό μονόκλινο και 35 την μέρα το δίκλινο.Οπότε δεν αξίζει να μην πάς σε μονόκλινο!

Ακριβως,και εχεις και την ησυχία σου!!!Μακάρι να ισχυει το ίδιο και εδώ!καληνύχτα!!!


2Yq2p2.png

Pig8p3.png

uAlxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φουσκες καλη εβδομαδα ! Το να χεις το μωρο διπλα ειναι θεμα.... Θα θελα να το χω διπλα για να παρω το κολαι απο πριν κ οχι στο σπιτι σαν πρωταρα μαμα , απ την αλλη θα μπαινουν και θα κανουν ντου στο μωρο σαν να ναι δικο τους , απο ενθουσιασμο οχι απο κακια, αλλα θα το κανουν.....!

Δεν το βλέπω έτσι.Ξέρω ότι όσοι θα έρθουν θα έρθουν απο αγάπη και όχι για να δουν μωρέ...έχουμε ήδη ξεκαθαρίσει οτι στο σπίτι δεν θέλουμε κόσμο...Τώρα είμαστε και μεγάλες οικογένειες και φίλους έχουμε αρκετούς που πάντα ο ένας πήγαίνει στο άλλόν ,και ευτυχώς οι περισσότερες κοπέλες είναι μανούλες και θέλω να πιστεύω πως όπως εγώ και μόνο με την υποψία τις ίωσης δεν θα πήγαινα ποτε σε ένα μωράκι έτσι θα κάνουν και εκείνες...στην τελικη σας είπα η καλύτερη λύση είναι ο σύζηγος..με την μία βουρ στην καφετέρια για τα κεράσματα και τα συγχαρίκια!!!!Χαχαχα!!!

Καλά χαρτοπετσέτα σε νεογέννητο και μάλιστα ΜΕΝΝ??????Για να μην πώ για την πιπίλα!Καλέ σίγουρα και αυτές τα περνάνε τα κρυωματα τους και πάνε για δουλειά...τι δηλαδή στο πρώτο σινάχι πέρνουν άδεια????

Jimdin εσυ σωστα τα λες και εγω δεν παω σε νεογεννητα ή μωρα αν ειμαι αρρωστη... Δεν ειναι ολοι ετσι , εχω εδω κοντα κατι γνωστους ... Οταν γεννησε η κορη τους δεν θελανε να παει η ανηψια μου μηπως ειναι αρρωστη,λεςκ ειμαστε μαλακες κ θα στελναμε αρρωστο παιδι .οταν γεννησε η νυφη κ της κορης ηταν δυομιση ολη τη μερα πανω απ το νεογεννητο ηταν!

Αλλα μετρα αλλα σταθμα ισχυουν για καποιες οικογενειες , κ πριν μου πειτε αυτοι ηταν σοι να σας πω οτι το χουν κανει κ αλλου, οταν εμαθαν για μενα μου ηρθαν επισκεψη με τον μικρο εξι χρονων τωρα αρρωστο απ το σχολειο .... Τελος παντων φλυαρω κ κουτσομπολευω η κακιστρο δευτεριατικα!

Λοιπον jimdin που ειναι βρε κοριτσι μου αυτο το μαιευτηριο με 75 ευρω μονοκλινο ημερησιως? να ρθω εκει, εδω το ρεα 4000 μονοκλινο και μονο να το ονειρευομαι μπορω


SDUwp3.png

0VcDp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοιλακια!!!!

καλη εβδομαδα!!!

ημερα γιατρου σημερα!!!!!!αργα βεβαια, αλλα σημερα σημερα σημερα!!!!

εχω τρελη αγωνια!!!!!!

και εγω τα αλλα μου 2 παιδια τα γεννησα σε ιδιωτικα μαιευτηρια...λητω και γαια...αλλα τωρα ειπαμε να παμε σε δημοσιο...μια ο γιατρος που δεν μου εκανε κλικ λογω διαφορων γεγονοτων...μια τα λεφτα που μας ζητουσε(2500 και για τη μαια του)...ε... ειπαμε να παμε σε δημοσιο...και ευτυχως νομιζω βρηκα καλο γιατρο...θα δειξει...

neo geo...γιαυτο που περιγραφεις με τα βρωμικα σεντονια...κανω οτι δεν το ακουω....δεν θα θελα να μου συμβει γιατι ειμαι ικανη να φερω δικα μου απο το σπιτι...και εγω σε μονοκλινο θα παω ή το πολυ δικλινο αν δεν βρεθει μονοκλινο...και εννοειται πως θα ναι μεγαλη η χαρα μου να εχω το μωρακι μου διπλα μου συνεχεια.....

για τις επισκεψεις στο σπιτι....δεν το συζηταω...κανενας που δεν μπορει να ελεγχθει για το τι μπορει να κουβαλαει δεν θα μπει στο σπιτι μεχρι το μωρο να σαραντισει τουλαχιστον...εγω εχω και τα κοριτσακια μου που πανε σχολειο...καλα την μκρη θα την σταματησω εκεινο τον μηνα σιγουρα,προνηπιακι ειναι.....η μεγαλη παει δημοτικο αρα δεν το συζηταμε....να σταματησει το παιδι...αλλα εκεινη πια δεν αρρωσταινει οπως παλια....μεγαλωσε το μαναρακι...εχει αντισωματα πια....θελει μεγαλη προσοχη παντως, εχουμε απολυτη ευθυνη να προστατεψουμε τους παρθενους οργανισμους των μωρων...ακομη και αν καποιοι μας παρεξηγησουν οτι δεν τους δεχομαστε σπιτι...κριμα...

dimrousκαταλαβαινω απολυτα πως λειτουργουν τα τα μυαλα...σε μικρες κλειστες κοινωνιες...και στις μεγαλες πολεις...αν και το φαινομενο ειναι πολυ λιγοτερο,υπαρχει...στην ελλαδα ζουμε...αλλα βαλε ορια...

doctor day today!!!!!!!σας το πα ε;;;εεεεε δνε πειραζει ...με καταλαβαινετε ειμαι σιγουρη....ενας μηνας αποχης ειναι αυτος....στερησηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερούδια σε όλες σας, να καλωσορίσω και τις καινούριες που το ξέχασα στο προηγούμενο μήνυμα. Βρε κορίτσια,καλά τα σκέφτήκαμε, με τις λίστες για τα μωρουδιακά, με τις ιδέες για τα παιδικα δωμάτια κτλ, εμένα με προβληματίζει σιγά σιγά η τσάντα για το μαιευτήριο. Όσο περνάει ο καιρός δεν μπαίνω σε κανένα νυχτικό μου χωρίς να είναι άκρως αποκαλυπτικό και εννοείται αυτά τα πράγματα δε θα βγουν έξω απο το σπιτι. Είναι προς τέρψην οφθαλμών μόνο του συζύγου...:P:tongue::D

Εριξα μια ματιά στα online καταστήματα, ψιλοπανάκριβα, μου έπεσε το σαγόνι κάτω. Ενα σετ πυτζάμες, 80 δολλάρια, λεει... Δε πα να λέει. Σκέφτηκα τη λύστη του kmart, που έχει τα λεγόμενα lounge pants, που είναι το απο κάτω της πυτζάμας, σε πολυ φαρδύ, και κανενα φανελάκι (εμεις θα έχουμε καλοκαίρι). Να πάρω σε σκούρα χρώματα, μαλιστα λεω, μην έχω και διαρροες.

Και εκει ήρθε η θεία επιφοίτηση. Και καλα εγω λεω θα κάνω φυσιολογικό τοκετο. Αν δε μου κάτσει; Που θα βάλω την πυτζάμα που θα ακουμπάει πάνω στα ράματα; Και εσώρουχα; Τι φοράνε μετα; Γιατι η μανα μου μου είπε να πάρω "γιαγιαδιστικα βρακια";;;:rolleyes::rolleyes:

Καμμια βοήθεια απο τις έμπειρες έχουμε επι του θέματος;

Τι άλλο βάζουν σ'αυτή την τσάντα του μαιευτηρίου; Κλείνω 20 εβδομάδες, και λέω μέχρι τα τέλη του άλλου μήνα να έχω κλείσει τουλάχιστον στο τι θέλω να έχει μέσα και να τα έχω καβατζωμένα. Νομίζω είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να ετοιμαστεί.


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα Μαρτιομανούλες

Ήθελα να σας πω την εμπειρία μου από την πρώτη μου γέννα για να την έχετε στο μυαλό σας και να μην την πατήσετε όπως εγώ. Γέννησα λοιπόν με καισαρική στις 38 εβδομάδες και 4 ημέρες. Απ' ότι συνειδητοποίησα αργότερα η καισαρική έγινε χωρίς σοβαρό λόγο. Πήγα για την προγραμματισμένη μου επίσκεψη στον γυναικολόγο μου, τον οποίο γνώριζα χρόνια και εμπιστευόμουν τυφλά. Μου λέει αφού με εξετάζει ότι το μωρό είναι ήδη πολύ μεγάλο (3600) κι εσύ είσαι μικροκαμωμένη. Αν περιμένουμε να φτάσεις στις μέρες σου το μωρό θα μεγαλώσει κι άλλο και δεν θα μπορέσεις να το γεννήσεις φυσιολογικά. Εγώ προτείνω να μπούμε αύριο για πρόκληση. Άλλωστε βλέπω και τον πλακούντα να έχει αρχίσει να γερνάει. Γιατί να περιμένουμε άλλες 10 μέρες και να καταλήξεις να γεννήσεις ούτως ή άλλως με καισαρική. Με τα πολλά μας έπεισε (ήμασταν και πρωτάρηδες). Τονίζω ότι ήξερε πόσο πολύ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά. Την επομένη μπήκα στο μαιευτήριο για πρόκληση. Βάλαμε τον ορό και μιάμιση ώρα μετά έρχεται και μου λέει ότι δεν βλέπει καμία εξέλιξη και οι παλμοί του μωρού δεν είναι καλοί. Μην τα πολυλογώ μέχρι τις 10.00 είχα γεννήσει. Να σημειώσω ότι ήταν Μεγάλη Τρίτη και πιθανώς να έπαιξε κι αυτό τον ρόλο του.

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι ο άνθρωπος με είχε προγραμματισμένη για καισαρική, κι εγώ το ζώον πήγα σαν αμνός στην σφαγή.

Τώρα έχω αλλάξει γιατρό και πάω πάλι για φυσιολογικό τοκετό. Μην με παρεξηγήσετε, σε καμία περίπτωση δεν καταδικάζω τη καισαρική εάν συντρέχει σοβαρός λόγος, αλλά δυστυχώς συνειδητοποίησα εκ των υστέρων ότι στην Ελλάδα τα ποσοστά καισαρικής - φυσιολογικού είναι 70%-30%. Στον υπόλοιπο κόσμο τα νούμερα είναι αντίστροφα. Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα, απλά νομίζω ότι αν ήμουν πιο ενημερωμένη θα επέλεγα να περιμένω να μου δώσει τα σημάδια το μωρό μου, ότι είναι έτοιμο να έρθει στον κόσμο.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!!!

Σήμερα έχω τον γιόκα μου εδώ!Ηταν μπουκωμένος και ψιλοέβηχε ,είχε κολυμβητήριο σήμερα οπότε λέω ας τον κρατήσω σπίτι γιατί να μην κάνει κολύμβηση και να κοιτάει τους άλλους αποκλείεται μάλλον με τα ρούχα θα βούταγε...ψεκασμοί στην μυτούλα με θαλασσινό νερό και ένα φυτικό βιολογικό σιροπάκι του δίνω και τον βλέπω καλά.Αυτά με αγχώνουν για το Μαρτιο ένα απλό συνάχι για ένα παιδάκι είναι πολύ πιο σοβαρό για ένα νεογέννητο...μάλλον τον Μάρτιο θα τον σταματήσουμε για λίγο...θα μιλησουμε και με την δασκάλα και το σχολείο και βλέπουμε.


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Jimdim το λες αυτο γιατι εχεις στο μυαλο σου την Αθηνα και οχι το χωριό, που καθε γείτονας κάθε συγγενείς δε ξέρω και εγώ τι βαθμου θελουν να ερθουν για να "ξεμπερεύουν" από την υποχρέωση προς τα πεθερικά μου βέβαια. Ήμουν και η πρώτη νύφη και εδώ εγινε παρέλαση. Να σας πω και πως παίρνεις ενα σκασμό κιλα, κάθε ενας που ερχόταν έφερνε και ενα κουτι γλυκά κάποια στιγμή στη κυριολεξία το ψυγείο δεν είχε τίποτα αλλο από γλυκα και δεν χώραγε τίποτα. Οι κοντινοί συγγενείς και αυτοί που πραγματικά θελαν να μας δουν απο αγαπη ήταν πολυ διακριτικοί και δεν χρειάστηκε καν να τους το πουμε.

Εχείς δίκιο κοριτσάκι δεν το σκέφτηκα!!!Καλά και εδώ δεν είναι ιδανικά τα πράγματα όλο και κάποιος ψιλοκρυωμένος θα βρεθεί αλλά έχω ένα άντρα που άμα δεί το παραμικρό όσο έχει σχέση με τα παιδιά μας δεν θα κολλήσει να την πεί σε κάποιον και ας παρεξηγηθεί!!!;););)


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φουσκες καλη εβδομαδα ! Το να χεις το μωρο διπλα ειναι θεμα.... Θα θελα να το χω διπλα για να παρω το κολαι απο πριν κ οχι στο σπιτι σαν πρωταρα μαμα , απ την αλλη θα μπαινουν και θα κανουν ντου στο μωρο σαν να ναι δικο τους , απο ενθουσιασμο οχι απο κακια, αλλα θα το κανουν.....!

Jimdin εσυ σωστα τα λες και εγω δεν παω σε νεογεννητα ή μωρα αν ειμαι αρρωστη... Δεν ειναι ολοι ετσι , εχω εδω κοντα κατι γνωστους ... Οταν γεννησε η κορη τους δεν θελανε να παει η ανηψια μου μηπως ειναι αρρωστη,λεςκ ειμαστε μαλακες κ θα στελναμε αρρωστο παιδι .οταν γεννησε η νυφη κ της κορης ηταν δυομιση ολη τη μερα πανω απ το νεογεννητο ηταν!

Αλλα μετρα αλλα σταθμα ισχυουν για καποιες οικογενειες , κ πριν μου πειτε αυτοι ηταν σοι να σας πω οτι το χουν κανει κ αλλου, οταν εμαθαν για μενα μου ηρθαν επισκεψη με τον μικρο εξι χρονων τωρα αρρωστο απ το σχολειο .... Τελος παντων φλυαρω κ κουτσομπολευω η κακιστρο δευτεριατικα!

Λοιπον jimdin που ειναι βρε κοριτσι μου αυτο το μαιευτηριο με 75 ευρω μονοκλινο ημερησιως? να ρθω εκει, εδω το ρεα 4000 μονοκλινο και μονο να το ονειρευομαι μπορω

Ξέρω απο Ρέα γιατί εκεί έκανα μια μικροεπέμβαση αρχές Μαίου πριν μείνω έγκυος...γνώμη χμ δεν θέλω να πώ...έφυγα στο τριωρο ενώ θα μπορούσα να μείνω κι άλλο...τσπ

Εγώ γεννάω σε δημόσιο νοσοκομεί το μονόκλινο λουξ που έχω επιλέξει εγω να γεννησω έχει 125/ημέρα το απλό μονόκλινο έχει 75/μέρα αλλά τα πράγματα του μωρού τα φέρνει απο το σπίτι...κοίτα σκοπός είναι τι περιμένεις απο ένα νοσοκομείο και τι σου παρέχει...και δεν θέλω να το κάνω τραγικό αλλά καλό είναι να κοιτάμε και τι παρέχει σε κάποια κακιά ώρα ΜΕΝΝ εξοπλισμένη κτλ.Οικονομικό απο θέμα του δεν μπορώ να πάω στο ιδιωτικό δεν υπάρχει...κουτσά στραβα βρήσκονται τα χρήματα όπως για όλους μας απλά το θεωρώ απίστευτα κουτό (στην πρώτη γέννα το έκανα) να στερηθώ να δώσω τα χρήματα που χρειάζονται...έχω να τα διαθέσω σε άλλα πράγματα...άλλωστε το μονοκλινο σας για μένα είναι μονόδρομος όσο αφορά το μωρό + το οτι το θέλω δίπλα μου και για να δώσω 4500 στο μιαευτήριο + του γιατρού όπως έτυχε σε γνωστή μου (καποιοι γιατροι πέρνουν αμοιβή όσο ακριβώς κάνει και το δωμάτιο)τα θεωρώ μεγαλή υπερβολή...δεν πάω διακοπές οικογενειάκως στα καλυτερα να το ευχαριστηθώ κι όλας!!!!:)


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κι από εμένα Μαρτιομανούλες

Ήθελα να σας πω την εμπειρία μου από την πρώτη μου γέννα για να την έχετε στο μυαλό σας και να μην την πατήσετε όπως εγώ. Γέννησα λοιπόν με καισαρική στις 38 εβδομάδες και 4 ημέρες. Απ' ότι συνειδητοποίησα αργότερα η καισαρική έγινε χωρίς σοβαρό λόγο. Πήγα για την προγραμματισμένη μου επίσκεψη στον γυναικολόγο μου, τον οποίο γνώριζα χρόνια και εμπιστευόμουν τυφλά. Μου λέει αφού με εξετάζει ότι το μωρό είναι ήδη πολύ μεγάλο (3600) κι εσύ είσαι μικροκαμωμένη. Αν περιμένουμε να φτάσεις στις μέρες σου το μωρό θα μεγαλώσει κι άλλο και δεν θα μπορέσεις να το γεννήσεις φυσιολογικά. Εγώ προτείνω να μπούμε αύριο για πρόκληση. Άλλωστε βλέπω και τον πλακούντα να έχει αρχίσει να γερνάει. Γιατί να περιμένουμε άλλες 10 μέρες και να καταλήξεις να γεννήσεις ούτως ή άλλως με καισαρική. Με τα πολλά μας έπεισε (ήμασταν και πρωτάρηδες). Τονίζω ότι ήξερε πόσο πολύ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά. Την επομένη μπήκα στο μαιευτήριο για πρόκληση. Βάλαμε τον ορό και μιάμιση ώρα μετά έρχεται και μου λέει ότι δεν βλέπει καμία εξέλιξη και οι παλμοί του μωρού δεν είναι καλοί. Μην τα πολυλογώ μέχρι τις 10.00 είχα γεννήσει. Να σημειώσω ότι ήταν Μεγάλη Τρίτη και πιθανώς να έπαιξε κι αυτό τον ρόλο του.

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι ο άνθρωπος με είχε προγραμματισμένη για καισαρική, κι εγώ το ζώον πήγα σαν αμνός στην σφαγή.

Τώρα έχω αλλάξει γιατρό και πάω πάλι για φυσιολογικό τοκετό. Μην με παρεξηγήσετε, σε καμία περίπτωση δεν καταδικάζω τη καισαρική εάν συντρέχει σοβαρός λόγος, αλλά δυστυχώς συνειδητοποίησα εκ των υστέρων ότι στην Ελλάδα τα ποσοστά καισαρικής - φυσιολογικού είναι 70%-30%. Στον υπόλοιπο κόσμο τα νούμερα είναι αντίστροφα. Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα, απλά νομίζω ότι αν ήμουν πιο ενημερωμένη θα επέλεγα να περιμένω να μου δώσει τα σημάδια το μωρό μου, ότι είναι έτοιμο να έρθει στον κόσμο.

Να σου ζήσει το παιδάκι και με το καλό το 2ο!

Πολύ καλά τα λές και είναι μεγάλα καθαρματα μερικοί...σίγουρα έπαιξε το ρόλο του οτι ήσουν κοντά στο Πάσχα και ο κύριος μάλλον θα ήθελε να φύγει...κορίτσια μέσα στο μυαλό μας πρέπει να έχουμε μόνο το ΦΤ που είναι και το πιο φυσιολογικό και είναι μοναδική εμπειρία και αν χρειαστεί καισαρική τότε οκ...βεβαια είναι θέμα γιατρού δυστυχώς...


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια σε όλες σας, να καλωσορίσω και τις καινούριες που το ξέχασα στο προηγούμενο μήνυμα. Βρε κορίτσια,καλά τα σκέφτήκαμε, με τις λίστες για τα μωρουδιακά, με τις ιδέες για τα παιδικα δωμάτια κτλ, εμένα με προβληματίζει σιγά σιγά η τσάντα για το μαιευτήριο. Όσο περνάει ο καιρός δεν μπαίνω σε κανένα νυχτικό μου χωρίς να είναι άκρως αποκαλυπτικό και εννοείται αυτά τα πράγματα δε θα βγουν έξω απο το σπιτι. Είναι προς τέρψην οφθαλμών μόνο του συζύγου...:P:tongue::D

Εριξα μια ματιά στα online καταστήματα, ψιλοπανάκριβα, μου έπεσε το σαγόνι κάτω. Ενα σετ πυτζάμες, 80 δολλάρια, λεει... Δε πα να λέει. Σκέφτηκα τη λύστη του kmart, που έχει τα λεγόμενα lounge pants, που είναι το απο κάτω της πυτζάμας, σε πολυ φαρδύ, και κανενα φανελάκι (εμεις θα έχουμε καλοκαίρι). Να πάρω σε σκούρα χρώματα, μαλιστα λεω, μην έχω και διαρροες.

Και εκει ήρθε η θεία επιφοίτηση. Και καλα εγω λεω θα κάνω φυσιολογικό τοκετο. Αν δε μου κάτσει; Που θα βάλω την πυτζάμα που θα ακουμπάει πάνω στα ράματα; Και εσώρουχα; Τι φοράνε μετα; Γιατι η μανα μου μου είπε να πάρω "γιαγιαδιστικα βρακια";;;:rolleyes::rolleyes:

Καμμια βοήθεια απο τις έμπειρες έχουμε επι του θέματος;

Τι άλλο βάζουν σ'αυτή την τσάντα του μαιευτηρίου; Κλείνω 20 εβδομάδες, και λέω μέχρι τα τέλη του άλλου μήνα να έχω κλείσει τουλάχιστον στο τι θέλω να έχει μέσα και να τα έχω καβατζωμένα. Νομίζω είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να ετοιμαστεί.

Καλημέρα,σε όλες τις μανουλες!!Την βαλίτσα και εγώ θεωρώ οτι πρεπει να την έχουμε έτοιμη μπαίνοντας στον έβδομο και να την βάζουμε στο αυτοκίνητο στον ένατο...όσο για τα απαραίτητα,εγώ βρήκα ενα μαγαζί που έκλεινε εδώ στην Πάτρα και πήρα 3ζευγαρια πυζαμες και μια ρόμπα 59 ευρώ όλα.απλα οι πυζαμες έχουν όλες κουμπιά για το θηλασμό.δεν χρειαζεται να είναι πυζαμες εγκυμοσύνης και να τις χρυσοπληρωνουμε αφού είναι οι ίδιες.για την κλινική πιο βολικά είναι τα νυχτικά γιατί μετα τη γέννα(με φυσιολογικό)σε εξετάζουν συνέχεια στον τράχηλο,μήτρα οποτε βάλε βγάλε παντελόνια δεν βολευει.θα χρειαστειται ενα νυχτικό αμανικο για την ωρα του τοκετού και τρια για μετα(όλα με κουμπιά)και ανοιχτόχρωμα βρε κορίτσια,όχι σκούρα!ας βλέπουν χρωμα τα μικράκια μας!!!!χρειάζονται σερβιετες τενα(τόσο μεγάλες και χοντρές)και όσο για κυλοτακια ,συνήθως στην κλινική σου βάζουν μονές τους μιας χρήσεως.αυτά που θα πάρετε εσείς απλα να είναι πιο μεγαλο μέγεθος απο το κανονικό σας.εγώ αυτή τη φορά δεν πήρα μεχρι στιγμής γιατί έχω κάτι ξεχειλωμενα απο την προηγούμενη φορά και κάνα δυο τρια πιο καλά.


2Yq2p2.png

Pig8p3.png

uAlxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια σε όλες σας, να καλωσορίσω και τις καινούριες που το ξέχασα στο προηγούμενο μήνυμα. Βρε κορίτσια,καλά τα σκέφτήκαμε, με τις λίστες για τα μωρουδιακά, με τις ιδέες για τα παιδικα δωμάτια κτλ, εμένα με προβληματίζει σιγά σιγά η τσάντα για το μαιευτήριο. Όσο περνάει ο καιρός δεν μπαίνω σε κανένα νυχτικό μου χωρίς να είναι άκρως αποκαλυπτικό και εννοείται αυτά τα πράγματα δε θα βγουν έξω απο το σπιτι. Είναι προς τέρψην οφθαλμών μόνο του συζύγου...:P:tongue::D

Εριξα μια ματιά στα online καταστήματα, ψιλοπανάκριβα, μου έπεσε το σαγόνι κάτω. Ενα σετ πυτζάμες, 80 δολλάρια, λεει... Δε πα να λέει. Σκέφτηκα τη λύστη του kmart, που έχει τα λεγόμενα lounge pants, που είναι το απο κάτω της πυτζάμας, σε πολυ φαρδύ, και κανενα φανελάκι (εμεις θα έχουμε καλοκαίρι). Να πάρω σε σκούρα χρώματα, μαλιστα λεω, μην έχω και διαρροες.

Και εκει ήρθε η θεία επιφοίτηση. Και καλα εγω λεω θα κάνω φυσιολογικό τοκετο. Αν δε μου κάτσει; Που θα βάλω την πυτζάμα που θα ακουμπάει πάνω στα ράματα; Και εσώρουχα; Τι φοράνε μετα; Γιατι η μανα μου μου είπε να πάρω "γιαγιαδιστικα βρακια";;;:rolleyes::rolleyes:

Καμμια βοήθεια απο τις έμπειρες έχουμε επι του θέματος;

Τι άλλο βάζουν σ'αυτή την τσάντα του μαιευτηρίου; Κλείνω 20 εβδομάδες, και λέω μέχρι τα τέλη του άλλου μήνα να έχω κλείσει τουλάχιστον στο τι θέλω να έχει μέσα και να τα έχω καβατζωμένα. Νομίζω είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να ετοιμαστεί.

Εγώ μόνο πιτζάμες βολεύομαι τα νυχτικά δεν τα μπορώ...αν λέμε αν κάνεις καισαρική νομίζω οτι γίνεται χαμηλά οπότε δεν έχεις θέμα αλλά και πάλι δεν ξέρω...εσώρουχα και εγώ γιαγιαδίστικα φόραγα μετά την γέννα που μου πήρε η μαμά μου και πραγματικά με βόλεψαν...και τα μίας χρήσης για τις πρώτες μέρες που είναι πολλά τα λόχια είναι απίθανα βολικά!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τους γονείς μου σήμερα και πετάω...την Πέμπτη φεύγει η αδερφή μου (daip έρχεται στα μέρη σου) και πιθανότατα να μην είναι εδώ στη γέννα αν και η ίδια λέει πως θα έρθει να δεί την ανηψιά της!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...