Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, *Vasoula είπε:

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

      Δεν είναι έντονο όχι.. ελαφρύς πονος περιοδου θα το έλεγα..  έστειλα στην γιατρό καλού κακού.. μου είπε είναι από την προγεστερονη! Όλα οκ

      • Μου αρέσει 3

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

καλημερα κοιλακια ομορφα!!!!

ολα καλα;

τι ωραιο το σκ...αλλα τωρα επιστροφη στα ρουτινιαρικα....ουφ...

και εγω εχω συσπασεις...νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο για το μηνα που ειμαστε...αν ομως κρατουν πολυ και ειναι συχνες πρεπει να αντιμετωπιστουν ....εμενα δεν με εχουν αγχωσει ακομη...αλλα τη δευτερα που εχω ραντεβου θα του το πω και εγω...

εγω κοριτσια παρολο που ειναι η τριτη μου εγκυμοσυνη...και το τριτο μου παιδακι...εχω τον ενθουσιασμο της πρωταρας...θελω να το ζησω οσο πιο εντονα μπορω...φουλ της χαρας και του συναισθηματος...δεν πιεζομαι ,μου βγαινει αυθορμητα...τα παιδια για μενα ειναι ευλογια και υγεια...τα λατρευω...

ο μηνας που γενναμε ειναι λιγο δυσκολος ...υπαρχουν ιωσεις μεν...αλλα επειδη μπορεις να ανοιγεις περισσοτερο το σπιτι, δεν θα κανει και το κρυο του χειμωνα ...καπως παλευται η φαση... επισης μπορεις πολυ συντομα να βγεις εξω για βολτουλες ..με το μπεμπακι γιατι ο καιρος το επιτρεπει...για μενα που εχω γεννησει τα αλλα μου παιδια μαρτιο και ιουνιο...ο μαρτιος ειναι σιγουρα πολυ καλυτερος μηνας...


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

εμενα οι εξετασεις που μου ζητησε να του παω αυτη τη φορα περιλαμβανουν μονο μια γενικη αιματος και ουρων..ουτε τοξοπλασματα ουτε τιποτα αλλο...ουτε για παπ α μου μιλησε ξανα.....


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

Αααχχχ βρε στρουμφ !!!μπορει να μην τα χω αυτα αλλα τα χω δει σε φιλη μου και μπορω να σε καταλαβω ....! Τι να κανεις αν δεν γινονται με κακια και το κανουν απο πραγματικη αγαπη καλως ή κακως πρεπει να τα υποστεις ! Βεβαια αν κατι σε ενοχλει πολυ μπορεις να συνενοηθεις με τον αντρουλη σου και να τους το κοψει εκεινος .... Αλλιως να το πει ο γιος αλλιως η νυφη !

Jimdin ωραιο το λικνο ειδικα αν δεν εχεις χωρο αλλα εινι μονο για εξι μηνες!!

Τις κουνιες που ανεβαινει το στρωμα σέ πολλα επιπεδα τις ξερετε? ενοω δεν θα κανουν απο νεογεννητο?

Fysalida ουφφ δεν ειμαι μονη ευτυχως ! Ειναι τελειο να απολαμβανεις Οπως θελεις την εγκυμοσυνη σου ! Τις 2 τελευταιες εβδομαδες ημουν πολυ χαλαρη ! Τωρα με τις συσπασεις αγχωθηκα παλι !

Βεβαια σιγουρα εσυ στην τριτη φορα εισαι ηρεμη καμια σχεση απ οτι την πρωτη φορα φανταζομαι ετσι δεν ειναι ?

Μην παρεξηγηθω τα παιδια ειναι ευλογια και πρωτα ο Θεος σκοπευουμε και γι αλλα ! Ή ειναι στον χαρακτηρα να ειναι αγχωδης καποιος ή φταιει που ειναι η πρωτη εγκυμοσυνη .... !


SDUwp3.png

0VcDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πολυ όμορφοι λίκνοι. Πολυ τυχερη που ειναι ετσι τα μελη τ οικογενειας σου. Η δικη μ οικογενεια δε ειναι κατά πιεστικη οποτε δε θα χω θεμα. Αλλα απο τ αλλη πλευρα αστα. Ελπίζω να καταφέρουμε να βαλουμε αυτα τ ορια που λες. Πφ. Ειμαι σιγουρη οτι θα ερθουν στο μαιευτηριο να τ ταισουν σοκολατες κ αναψυκτικα :P

Kαλημέρα εγκυούλα!!!

Συζήτησε το με το άντρα σου και άστον αυτόν να πάρεις απεναντί τους θέση.Όλα καλά θα πάνε εσύ μην αγχώνεσαι!!!Γέλασα πολύ με τις σοκολάτες!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

neo geo...ναι ειμαι πολυ πιο ηερεμη τωρα πια...γνωριζω πολλα πραγματα για το σωμα μου αυτη την περιοδο... εχω 2 παιδακια που λατρευω και ζουν και περιμενουν με πολυ αγαπη την τριτη μου εγκυμοσυνη αρα μονο ευλογημενη και ευτυχισμενη νιωθω...αγχος εχω και εγω...αλλα ελεγχομενο...και πιο πολυ αγχος και αγωνια για την επομενη φορα που θα δω τον γιατρο ....κατι σαν ενθουσιασμο θα το περιεγραφα...

συμβουλη...ζηστε το στο μαξιμουμ...ειναι μοναδικες οι μερες που ζουμε...αν παλι νιωθετε καπως και τα συναισθηματα σας δεν ταιριαζουν, να το πω ετσι με την την ευτυχια που δινει το γεγονος οτι περιμενετε παιδακι...μην αγχωνεστε...και μην κατηγορειτε τον εαυτο σας...δημιουργουνται τετεοια ψυχολογικα θεματα σε μια εγκυμοσυνη,οταν πιασετε στα χερια σας το παιδακι σας...θα ερωτευτειτε μια για παντα....;)


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοιλακια ομορφα!!!!

ολα καλα;

τι ωραιο το σκ...αλλα τωρα επιστροφη στα ρουτινιαρικα....ουφ...

και εγω εχω συσπασεις...νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο για το μηνα που ειμαστε...αν ομως κρατουν πολυ και ειναι συχνες πρεπει να αντιμετωπιστουν ....εμενα δεν με εχουν αγχωσει ακομη...αλλα τη δευτερα που εχω ραντεβου θα του το πω και εγω...

εγω κοριτσια παρολο που ειναι η τριτη μου εγκυμοσυνη...και το τριτο μου παιδακι...εχω τον ενθουσιασμο της πρωταρας...θελω να το ζησω οσο πιο εντονα μπορω...φουλ της χαρας και του συναισθηματος...δεν πιεζομαι ,μου βγαινει αυθορμητα...τα παιδια για μενα ειναι ευλογια και υγεια...τα λατρευω...

ο μηνας που γενναμε ειναι λιγο δυσκολος ...υπαρχουν ιωσεις μεν...αλλα επειδη μπορεις να ανοιγεις περισσοτερο το σπιτι, δεν θα κανει και το κρυο του χειμωνα ...καπως παλευται η φαση... επισης μπορεις πολυ συντομα να βγεις εξω για βολτουλες ..με το μπεμπακι γιατι ο καιρος το επιτρεπει...για μενα που εχω γεννησει τα αλλα μου παιδια μαρτιο και ιουνιο...ο μαρτιος ειναι σιγουρα πολυ καλυτερος μηνας...

Σε αυτήν την κατηγορία ανήκω και εγώ και μοιάζουν τόσο πολύ τα συναισθηματά μας!

Αχ τον Μάρτιο μου δίνεις τόσο κουραγιο και θέλω να πιστεύω πως είναι καλή η εποχή!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

neo geo...ναι ειμαι πολυ πιο ηερεμη τωρα πια...γνωριζω πολλα πραγματα για το σωμα μου αυτη την περιοδο... εχω 2 παιδακια που λατρευω και ζουν και περιμενουν με πολυ αγαπη την τριτη μου εγκυμοσυνη αρα μονο ευλογημενη και ευτυχισμενη νιωθω...αγχος εχω και εγω...αλλα ελεγχομενο...και πιο πολυ αγχος και αγωνια για την επομενη φορα που θα δω τον γιατρο ....κατι σαν ενθουσιασμο θα το περιεγραφα...

συμβουλη...ζηστε το στο μαξιμουμ...ειναι μοναδικες οι μερες που ζουμε...αν παλι νιωθετε καπως και τα συναισθηματα σας δεν ταιριαζουν, να το πω ετσι με την την ευτυχια που δινει το γεγονος οτι περιμενετε παιδακι...μην αγχωνεστε...και μην κατηγορειτε τον εαυτο σας...δημιουργουνται τετεοια ψυχολογικα θεματα σε μια εγκυμοσυνη,οταν πιασετε στα χερια σας το παιδακι σας...θα ερωτευτειτε μια για παντα....;)

Ετσι ακριβώς!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Αααχχχ βρε στρουμφ !!!μπορει να μην τα χω αυτα αλλα τα χω δει σε φιλη μου και μπορω να σε καταλαβω ....! Τι να κανεις αν δεν γινονται με κακια και το κανουν απο πραγματικη αγαπη καλως ή κακως πρεπει να τα υποστεις ! Βεβαια αν κατι σε ενοχλει πολυ μπορεις να συνενοηθεις με τον αντρουλη σου και να τους το κοψει εκεινος .... Αλλιως να το πει ο γιος αλλιως η νυφη !

Jimdin ωραιο το λικνο ειδικα αν δεν εχεις χωρο αλλα εινι μονο για εξι μηνες!!

Τις κουνιες που ανεβαινει το στρωμα σέ πολλα επιπεδα τις ξερετε? ενοω δεν θα κανουν απο νεογεννητο?

Fysalida ουφφ δεν ειμαι μονη ευτυχως ! Ειναι τελειο να απολαμβανεις Οπως θελεις την εγκυμοσυνη σου ! Τις 2 τελευταιες εβδομαδες ημουν πολυ χαλαρη ! Τωρα με τις συσπασεις αγχωθηκα παλι !

Βεβαια σιγουρα εσυ στην τριτη φορα εισαι ηρεμη καμια σχεση απ οτι την πρωτη φορα φανταζομαι ετσι δεν ειναι ?

Μην παρεξηγηθω τα παιδια ειναι ευλογια και πρωτα ο Θεος σκοπευουμε και γι αλλα ! Ή ειναι στον χαρακτηρα να ειναι αγχωδης καποιος ή φταιει που ειναι η πρωτη εγκυμοσυνη .... !

Τ εχουμε συζητησει συμφωνουμε με για τ ωρα απλα ο αντρας μ δουλεύει πολλες ωρες οποτε εγω θα μα7 σπίτι με οποιον ερχεται. Η κουνια π ανεβαινει αν θυμάμαι απο μια φιλη κανει για νεογεννητο γτ οταν βγάζει γουλιες βολευει η κουνια


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αααχχχ βρε στρουμφ !!!μπορει να μην τα χω αυτα αλλα τα χω δει σε φιλη μου και μπορω να σε καταλαβω ....! Τι να κανεις αν δεν γινονται με κακια και το κανουν απο πραγματικη αγαπη καλως ή κακως πρεπει να τα υποστεις ! Βεβαια αν κατι σε ενοχλει πολυ μπορεις να συνενοηθεις με τον αντρουλη σου και να τους το κοψει εκεινος .... Αλλιως να το πει ο γιος αλλιως η νυφη !

Jimdin ωραιο το λικνο ειδικα αν δεν εχεις χωρο αλλα εινι μονο για εξι μηνες!!

Τις κουνιες που ανεβαινει το στρωμα σέ πολλα επιπεδα τις ξερετε? ενοω δεν θα κανουν απο νεογεννητο?

Fysalida ουφφ δεν ειμαι μονη ευτυχως ! Ειναι τελειο να απολαμβανεις Οπως θελεις την εγκυμοσυνη σου ! Τις 2 τελευταιες εβδομαδες ημουν πολυ χαλαρη ! Τωρα με τις συσπασεις αγχωθηκα παλι !

Βεβαια σιγουρα εσυ στην τριτη φορα εισαι ηρεμη καμια σχεση απ οτι την πρωτη φορα φανταζομαι ετσι δεν ειναι ?

Μην παρεξηγηθω τα παιδια ειναι ευλογια και πρωτα ο Θεος σκοπευουμε και γι αλλα ! Ή ειναι στον χαρακτηρα να ειναι αγχωδης καποιος ή φταιει που ειναι η πρωτη εγκυμοσυνη .... !

Κούνια έχω απο τον γιό μου αλλά επειδή το πρώτο σαρανταήμερο βλέπω να την βγάζω στο σαλόνι γιατί ο μικρός έχει σχολείο και ο άντρας μου δουλειά και δεν θέλω να τους ξυπνάω συνέχεια απο τα ξυπνήματα του θηλασμου και γενικά του μωρού ένα τέτοιο λίκνο μικρό και βολικό θα ήταν ότι πρέπει!Μετά και στην κρεβατοκαμαρά μας θα ήταν πιο βολικό απο άποψη χώρου και για να πώ και την αλήθεια επειδή όλα τα απαραίτητα τα έχω λέω ας πάρω και κάτι ροζ και ζουζουνιάρικο για την μπεμπούλα...α και νομίζω μέχρι 8 ή 9 μηνών κάνει ανάλογα με το μέγεθος του μωρού!

Όλες οι κούνιες νομίζω έχουν 3 επιπεδα στο στρώμα και όλες κάνουν για νεογέννητα!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Η κοιλίτσα είναι ευδιάκριτη πλέον ...)

σαν μικρό καρπουζάκι κοντεύει η δική μου. Ερχονται τα πιτσιρίκια της φίλης μου την χαιδεύουν και με ρωτάνε "is there a baby in your belly?"

Δεν ξέρω πως και γιατί το νιώθω απο τόσο νωρίς. Συνήθως λένε πως στην πρώτη εγκυμοσύνη το νιώθεις μετά την 20η εβδομάδα.

Δεν ξέρω πως θα αντέξω να περιμένω τώρα 1 μήνα για να ξαναδώ το μικρό..

Τα ίδια μου έλεγαν και μένα, αλλα το έχω νιώσει απο την 17η εβδομαδα σχεδον. Τωρα πια στην 19η καθημερινά και πολλαπλως. Ο γιατρός το βρίσκει normal.

Εγω ακομα τπτ. Αλλα εσενα ειναι κ πιο μεγαλο μπορει κ αυτο να παίζει σημασια. Εμενα μ πε οτι μεγαλώνει η μητρα κ δυσκολευεται να τ στηριξει τ σωμα

Όσο πιο μεγάλο το έμβρυο, τόσο πιο δυνατό και γι'αυτο καταλαβαίνεις τα κλωτσομπουνίδια.

Καλημέρα εγκυούλες!!!

Εχθές έμεινα στο κρεβάτι απο το μεσημέρι και μετά γιατί με τσάκισε ο πονοκέφαλος.Η πεθερά μου πήρε το μικρό και ο αντρούλης μου με βοηθούσε σε ό,τι ήθελα.Ευτυχώς σήμερα είμαι μια χαρά!

Εχω πονοκεφαλο 4 μερες τώρα. Κατι "καλοθελητές" φρόντισαν να μου τον επιδεινώσουν. Σήμερα έμαθα και άσχημα μαντάτα απο μία εγκυμονούσα φίλη, που μου σήκωσαν την τρίχα κάγκελο και προβλέπω τρελή επιδείνωση. Το κλάμα δε βοηθάει ιδιαιτέρως.

Πως τ καταλαβαινεις τ συσπασεις; εγω δε καταλαβαίνω τπτ.

Ουτε εγω. Κανα βράδυ, μια φορά στο τόσο κάτι τραβήγματα. Παίρνω μαγνήσιο απο την 11η εβδομαδα. Την προηγουμενη εβδομαδα είχα κατι σουβλιες αλλά όχι στη μήτρα. Το είπα σήμερα στο γιατρό. Είναι λεει απο το τέντωμα μυών και συνδέσμων. Να μην ανησυχώ καθόλου.

Κ εγω τ νιωθω αυτο γαμωτο. Ενω χαιρομαι για τ μωρο κ τ θελαμε κ προσπαθουσαμε καιρο νιωθω οτι επρεπε να αμαι πιο χαρούμενη κ πιο ενθουσσιασμενη. Ειμαι κ περιεργη γενικως σαν ανθρωπος κ τωρα ενα παραπανο. Δεν θελω να ασχολουνται ολοι μαζι μ κ να μ λενε μη αυτο μη τ αλλο ....

Αχ, βαχ. Μέσα στο μυαλό μου είσαι. Όσο χαίρομαι, τόσο κάτι θα με κάνει να κρατάω μια "καβάτζα". Μου τη έδινε στα νεύρα που όταν ήρθα Ελλαδα οι συγγενείς με αντιμετώπιζαν ως "ωωωωω... κοίτα μια έγκυος" λες και δεν έχουν ξαναδει. Μου έρχεται να παραγγείλω αυτή τη μπλούζα:

if_you_didnt_put_it_here_dont_touch_it_maternity.jpg?color=Black&height=460&width=460&qv=90

Μην παρεξηγηθω τα παιδια ειναι ευλογια και πρωτα ο Θεος σκοπευουμε και γι αλλα ! Ή ειναι στον χαρακτηρα να ειναι αγχωδης καποιος ή φταιει που ειναι η πρωτη εγκυμοσυνη .... !

Σήμερα, με τα νέα της φίλης, έφτασα σε σημείο να νιώθω τύψεις που όλα πάνε καλά με το μπεμπάκι μας. Απο τη αλλη νιώθω ότι είμαστε τυχεροί και φτύνω τον κόρφο μου που τα προβλήματα είναι της πλάκας.

Αναιμία... γατάκι. Σίδηρος και φεριτίνη τουμπανο μου λένε. Όλα τα συμπτώματα κούρασης καθαρά απο το στίγμα.

Θυρεοειδής, ακόμα την παλεύει. Σταυροκοπιούνται μέχρι και οι Ινδοί ενδοκρινολόγοι μου. Ο όζος μικραίνει. Ούτε του παπα να μην το πω.

Εξαιτίας του μάλιστα θα λάβω εξτρα 3 υπέρηχους στο 3ο τρίμηνο, για να βλέπουν την ανάπτυξη του μωρού. Ωραία, γιατι θα έπρεπε να περάσω 19 εβδομάδες χωρίς υπέρηχο. Τώρα δωράκι στις 28, στις 32 και 36 εβδομάδες κύησης.

Αντε να κάνουμε και την β' επιπέδου γιατί μετά τα σημερινά πολύ έχω αγχωθεί.

ΥΓ. Δεν σας λέω λεπτομέρειες για να μην σας αγχώσω.

ΥΓ. Προίκα για το μωρό εμείς λέμε να την προμηθευτουμε περι τα Χριστούγεννα, πριν, μετά,κάπου εκεί τέλος πάντων. Την άλλη εβδδομάδα θα αρχίσουμε τις αναγνωριστικές στο Ikea και σε ένα με καρότσια, αλλα μόνο για να κόψουμε κίνηση.

Φιλιά σε όλες τις κοιλίτσες, μικρές μεγάλες!


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχαχχαααχαχαχαχαχχα daip κλαιω με την μπλουζαααααα !!!! Ειναι υπεροχη πρεπει να την βρω !

Τωρα που ειπες για θυροειδη .... Κανω αιματος αλλα οχι υπερηχο ! Κ ο ενας οζος ειναι κυστικος !! Πρεπει να κλεισω ραντεβου !

Για πιο λογο θα κανεις τους εξτρα υπερηχους ??


SDUwp3.png

0VcDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Jimdin καλα κανεις να χει κ η μικρουλα κατι δικο της !! Αμα κανει μεχρι 9 μηνων μεβολευει κ μενα αλλα σιγα που θα βγαλω εγω κ ο αντρας μου μικρο παιδι !! εχει να παρει κ απ τους δυο κ μποι κ κιλα οποτε για κανα 4 μηνο το βλεπω να χωραει λικνο με το ζορι ! Ειπαμε παχουλοκομψοι ! :P


SDUwp3.png

0VcDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τσούπρες....Τι κάνετε σήμερα??κίνηση βλέπω σήμερα...

Daip η μπλούζα είναι υπέροχη ,αν την παραγγείλουμε όλες μας λές να μας κάνουν καλύτερη τιμή??χαχαχα

Κορίτσια και γω έχω πολύ άγχος για την εγκυμοσύνη και το αν θα πάνε όλα καλά!!προσπαθώ πάρα πολύ για να το αποβάλλω αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα!!είναι στιγμές που λέω όλα θα πάνε καλα και άλλες που με νικούν οι αρνητικές σκέψεις και τα αν!!!θέλω πάρα πολύ να αρχίσω σιγά σιγά να αρχίσω να φτιάχνω το παιδικό δωμάτιο,ο άντρας μου έχει λυσσάξει,γιατί και με τα δίδυμα φοβάμαι μήπως πιο μετά βαρύνω πολύ και δεν θα μπορώ να τα κάνω όπως θέλω,αλλά απο την άλλη μήπως είναι νωρίς,και αν γίνει κάτι και αν και αν...ποιά είναι η γνώμη σας?


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τσούπρες....Τι κάνετε σήμερα??κίνηση βλέπω σήμερα...

Daip η μπλούζα είναι υπέροχη ,αν την παραγγείλουμε όλες μας λές να μας κάνουν καλύτερη τιμή??χαχαχα

Κορίτσια και γω έχω πολύ άγχος για την εγκυμοσύνη και το αν θα πάνε όλα καλά!!προσπαθώ πάρα πολύ για να το αποβάλλω αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα!!είναι στιγμές που λέω όλα θα πάνε καλα και άλλες που με νικούν οι αρνητικές σκέψεις και τα αν!!!θέλω πάρα πολύ να αρχίσω σιγά σιγά να αρχίσω να φτιάχνω το παιδικό δωμάτιο,ο άντρας μου έχει λυσσάξει,γιατί και με τα δίδυμα φοβάμαι μήπως πιο μετά βαρύνω πολύ και δεν θα μπορώ να τα κάνω όπως θέλω,αλλά απο την άλλη μήπως είναι νωρίς,και αν γίνει κάτι και αν και αν...ποιά είναι η γνώμη σας?

Σε καταλαβαίνω 1000%. Αν εμείς αγχωνόμαστε μία, εσείς με τα δίδυμα αγχώνεστε δύο φορές.

Για το δωμάτιο του μωρού δεν ανησυχώ και θα έλεγα να μην τρελαίνεσαι και εσυ. Εγω δεν θέλω καν να φτιάξω. Εξάλλου τους πρώτους μήνες, θα τα έχεις δίπλα σου στο δωματιό σου.

Προσωπικά, το δευτερο δωμάτιο θα το κρατήσουμε ως ξένων/επισκεπτών μέσρι να γίνει το παιδί τουλάχιστον 6 μηνών. Δε λέω, κούνια θα πάρουμε, απλά θα τη βάλουμε στο δικό μας. Και μάλιστα σκέφτομαι να πω στον άντρα μου να την στήσει όσο θα είμαι στο μαιευτήριο.

Την υγειά τους να έχουν τα μωρά μας κορίτσια και τα δωμάτια γίνονται. Και αν βαρύνεις; Βάλε τους άλλους να τα κάνουν όλα. Μην αγχώνεστε για τέτοια ψιλοπράγματα.

Για τους υπέρηχους τώρα... Για τον όζο είχα να κάνω ενάμιση χρόνο. Επειδή ήταν περίεργος όζος (κάπως πλακέ) και δεν είναι έυκολος στην ψηλάφηση γι'αυτό με έβαλαν να κάνω και άλλον. Εχω υποθυρεοειδισμό από αυτοανοση υποθυρεοειδίτιδα και μισός θυρεοειδής παρουσιάζει βροχοκήλη δηλαδή είναι τουμπανιασμένος κατα το ήμιση. Απο εδώ και στο εξης μονο TSH και T4 ανα μήνα.

Εδώ όταν πας δημόσια, δεν δικαιολογουν άλλους υπέρηχους για το μωρό πέραν τριών (date scanning -8 εβδδομαδες, αυχενική - 12 εβδομάδες και β΄επιπέδου στις 20 εβδομάδες). Αν αυτοί είναι καλοί και δεν συντρέχουν λόγοι υγείας δεν δικαιολογουν άλλους. Απο εκει και πέρα σε παρακολουθουν οι μαίες και ακουν το μωρό στα ραντεβού με doppler.

Λόγω αναιμίας και θυρεοειδή ανήκω στις high risk εγκυους για τα δεδομένα των Αυστραλών. Που δε με χάλασε γιατι τελικά μου δικαιολογούν άλλους 3 υπέρηχους για το μωρό. Ετσι θα μου φεύγει και το άγχος. Όπως επισης δε με παρακολουθουν οι μαίες, αλλα μόνο μαιευτήρες και ενδοκρινολόγοι, και μέχρι στιγμής όπως πάμε ανα 3 εβδομάδες περίππου πάνε τα ραντεβού.


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...