Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, *Vasoula είπε:

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

      Δεν είναι έντονο όχι.. ελαφρύς πονος περιοδου θα το έλεγα..  έστειλα στην γιατρό καλού κακού.. μου είπε είναι από την προγεστερονη! Όλα οκ

      • Μου αρέσει 3

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

Εγραψα ένα σεντόνι, και καταλάθος το έσβησα. Αλλα θα το ξαναγράψω γιατι είναι σημαντικό.

Υπήρξα καπνίστρια. Φανατική κιόλας. Το έκοψα πριν 3.5 χρόνια, με τη αμέριστη συμπαράσταση του άντρα μου (πολυ υπομονή κάνει αυτός ο άνθρωπος μαζί μου!!!!).

Αν είχα νεύρα; Αν είχα σύνδρομο εξάρτησης; Ενα μόνο θα σας πω, ο χριστιανος αναγκάστηκε να με κλειδώσει στο σπιτι νυχτιάτικα και να κρύψει τα κλειδια για να μην πάω για τσιγάρα. Πως την πάλεψα; Σοκολάτα! Πρεπει να έφαγα τόνους σοκολάτας το πρώτο τρίμηνο. Τόσο κρατάει ο χρόνος για να καθαρίσει ο οργανισμός. Μετά είναι καθαρά ψυχολογικό. Η νικοτίνη ανεβάζει τα επίπεδα ζαχάρου στο αίμα. Γι'αυτό και οσοι το κόβουν γίνονται επιρρεπείς στα γλυκά. Για να μην τους πέσει το ζάχαρο! Πήρα 10 κιλά λοιπον σε 3 μήνες. Ε και; Κέρδισα την υγεία μου!

Γιατι το έκοψα; Γιατι έχω φίλη εμβρυολογο και μου είπε ότι οι καπνίστριες έχουν γερασμένο αναπαραγωγικό σύστημα κατα 5-10 χρόνια παραπάνω απο την πραγματική τους ηλικία. Άρα στα τριάντα κάτι μου που μου ξύπνησε το "Εγώ πότε θα γίνω μάνα;;;" ήμουν αναπαραγωγικά κάπου στα σαράντα; Όπως έστρωσα θα κοιμηθώ σκέφτηκα και την άλλη μέρα μπήκα στο τρυπάκι να κόψω το τσιγάρο.

Όταν πια έμεινα έγκυος, εννοείται ότι δεν το πλησιάσα ούτε ως παθητική καπνίστρια. Τσακώθηκα με τους γονείς μου, που καπνίζουν σα φουγάρα και οι δύο, γιατι με απλή συζήτηση δεν έβγαλα άκρη. Το λένε "σεβασμός" προς το αγέννητο εγγόνι και την υγεία του. Έφτασα σε σημείο να μην μείνω στο πατρικό μου γιατι δεν άντεχα τη μυρωδιά που εχει ποτίσει τα πάντα.

Μια πολύ κοντινή συγγενής είναι μαιευτήρας-γυναικολογος. Την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Είναι ανοιχτόμυαλη και μορφωμένη γυναίκα. Ετυχε να τη συμβουλευτώ για θέματα του στυλ "αν θα βάψω τα μαλλια μου ή τα νύχια μου, τι να κάνω αν θελω να πιω μια μπύρα ή ένα κρασί".

Για τα μαλλια... μου έκλεισε ραντεβου σε κομμωτήριο για όλο το πακέτο. Βαφη-ανταύγειες. Για τα νύχια μου πήρε ένα σετ με διάφορα χρώματα μανώ. Επεμεινε να βάψω τα νύχια των ποδιών, γιατι σε λίγους μήνες δε θα φτάνω μάλιστα. Για το κρασί είπε ότι δεν είναι απαγορευτικό. Εντάξει δεν είπαμε να πλακωθουμε να γίνουμε ντίρλα, αλλα σκεφτόμουν ότι πχ. να βρεθω σε ένα γάμο, να μην πιω μια γουλια;

Και συμπλήρωσε και απο'δω γράφω τα ακριβή λόγια: "Τα πάντα με μέτρο... εκτός απο το τσιγάρο. Είναι ο θάνατος του πλακούντα."

Μου είπε λοιπον ότι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνει μια έγκυος και να βλάψει το μωρό της είναι το τσιγάρο. Είτε το καπνίζει η ίδια, είτε ως παθητική καπνίστρια. Πως ναι μεν, επιτρέπουν στις καπνίστριες λίγα τσιγάρα για να τις βοηθήσουν να παραμείνουν στα λογικά τους, αλλα δεν υπάρχει χειρότερο. Με την μία τζούρα και μόνο, απο τον πνεύμονα όλα περνάνε στην κυκλοφορία του αίματος, και απο εκεί κατευθείαν στον πλακούντα, ο οποιός γερνάει πρόωρα εξαιτίας αυτού.

Δε θέλω να κρίνω ούτε να επικρίνω καμμία μανούλα. Δεν ξεχνώ τι πέρασα πριν λίγα χρόνια. Απλά να σας δώσω ενα όπλο για όταν σας πιάνουν τσιγαρολιγούρες. Είστε ήδη στον 4ο μήνα. Αμα σας έρθει η όρεξη να ξέρετε είναι ψυχολογικό. Μεχρι πριν μείνω έγκυος ακόμα λαχταρούσα ένα τσιγαράκι. Το ένα φέρνει το άλλο. Μην το κάνετε το ρημάδι. Καλύτερα μπουκωθήτε καμμια μπάρα σοκολάτα γαλακτος, θα κάνετε και το μωρό/τα μωρά να κλωτσάει/νε περισσότερο. :P

ΥΓ1. Μην μουτρώνετε σε όσους δε σας δίνουν τη τζούρα που λαχταράτε. Κράτησα τοσα μουτρα στον άντρα μου που το μετανιώνω οικτρά τώρα που το σκέφτομαι ότι μόνο το καλό μου ήθελε.

Η επισημη χορηγός της Cadbury τελείωσε το κύρηγμα της! Σας φιλώ μαζί και τα μωρά σας!:D:D

ΥΓ2. Έχω ταράξει τη Nutela... και αυτό γιατί δεν έχω τη λατρεμένη μου μερέντα. Με τέτοιο όπλο δίπλα σας, πετάξτε τα τασάκια μακριά και οπλιστείτε με κουτάλια!

:D

cadbury-milk-chocolate.jpg


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

αααα επισης ειδα που λεγατε για αμυγδαλελαιο πριν κατι καιρους και ειπα να σας πω ... αγορασα το bio oil ,απο κριτικες στο εξωτερικο κυριως που εψαξα λεει οτι κανει θαυματα με ραγαδες

αλλα θελει 2 φορες την ημερα για 3 μηνες απο το δευτερο τριμηνο και μετα !

Το bio oil χρησιμοποιώ, αλλά όχι εντατικά, μετά το μπάνιο πριν σκουπιστώ βάζω 4-5 σταγόνες. Ετυχε και βρέθηκε στα χέρια μου από μία θεία. Είναι το πιο διάσημο εδώ. Η μυρωδιά του είναι απίστευτη πάντως!!!

Δεν ξέρω αν θα κάνω ραγάδες. Έχω απο εφηβεία στο στήθος και λίγες στα μπούτια, αλλα σχεδόν δε φαίνονται πια. Μικρό το κακό σκέφτομαι. Είναι και στο δέρμα απο ότι ξέρω.

ευτυχώς παντρευτήκαμε!!! :tongue:

Ακόμα γελάω και κάνω αίτηση για να συμπεριληφθώ άμεσα στα μέλη του club!


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα daip! Σχετικά με το τσιγάρο πιστεύω πως είναι πιο εύκολο να το κόψεις πριν την εγκυμοσύνη παρά κατά τη διάρκειά της. Έχεις τρελό άγχος τότε και οι ορμόνες κάνουν πάρτυ και δεν βοηθούν αυτά. Εννοείται βέβαια πως κάνει κακό και νομίζω όλες μας το γνωρίζουμε αυτό. Σοκολάτες ε? Εγω που δεν μπορώ να φάω γλυκά τι να κάνω??? Χαχαχα


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοιλακια!!!!!

τι κανετε;πως παμε;εγω σημερα ψιλοσερνομαι....αλλα ελπιζω να την παλεψω...βασικα σηκωθηκα με αισθημα απιστευτυης πεινας...ειχα να φαω απο τις 7 το απογευμα χθες...και ζαλαδα...εφαγα κατι και καπως ισιωσα....

δεν εχω υπαρξει ποτε καπνιστρια...ουτε ως δειγμα...παθητικη σιγουρα υπηρξα μιας και καπνιζε ο αντρας μου χρονια αλλα ευτυχως εχει ενα χρονο ακαπνος...μεγαααααλη προσπαθεια...αλλα επιτυχημενη...ξεκινησε με βελονισμο...αλλα δεν πιστευω οτι ο βελονισμος εκανε το θαυμα...εκεινος ηθελε να το κοψει...και τα καταφερε...θελει πεισμα...

δεν θα σας κρινω οσες καπνιζετε, ποια ειμαι εγω αλλωστε,το μονο που μπορω να σας συμβουλεψω ειναι να κανετε μια μεγαααααααααλη προσπαθεια για εσας και τα μωρα σας να το κοψετε...δεν ειναι μονο τα οσα λενε οι γιατροι...τα οσα μυρια εχουν γραφτει....εσεις και μονες σας ξερετε οτι οσο και να απολαμβανετε το τσιγαρο...αλλο τοσο βλαπτετε τον οργανισμο σας...που αυτη τη στιγμη εχει μεσα του και εναν αλλο οργανισμο.....

αξιζει μια μεγαλη προσπαθεια...σε καλο μονο θα σας βγει....

ευγε daip!!

εδω βρεχει και αργοτερα θα βρεξει πιο πολυ αν κρινω απο τα χρωματα του ουρανου.....χιπ χιπ χουρειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!:D:D:D:D:D:D


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσαρες!!!!λοιπον θα σας πω και εγω την δικη μου ιστορια σχετικα με το τσιγαρο ημουν φανατιτη καπνιστρια εδω και 12 χρονια ολοι μου ελεγαν να το κοψω και παντοτε τους ελεγα οτι δεν θελω να το κοψω γιατι ειναι η απολαυση μου....τους ελεγα οτι θα το κοψω οταν θα μεινω εγκυος...και ηρθε λοιπον η ημερα [που εκανα το τεστακι και βγηκε θετικο απο το ανγχος την χαρα μου και τα αναμικτα συναισθηματα που ειχα εκανα λοιπον ενα καπνο σε μια ημερα το ενα μετα το αλλο ειπα ομως στον εαυτο μου οτι του δεινω περιθωριο μεχρι 2 ημερες και ετσι εγεινε κοριτσια μου την πρωτη ημερα εκανα 2 τσιγαρα και την αλλη ενα και την επομενη κανενα μεχρι και σημερα...ειμαι τωρα 3,5 μηνες χωρις τσιγαρο και ειμαι πολυ υπερηφανη για τον εαυτο μου γιατι καταφερα να δαμασω τον εαυτο μου και να βαλω πιο πανω απο τα θελω του την υγεια του παιδιου μου κοριτσια σας μιλαω ειλικρινα μεχρι και σημερα κανω σαν ναρκωμανης που ζητα την δοση του για να παρω μια τσουριτσα τσιγαρο πολλες φορες μου ερχετε να αρπαξω το πακετο του αντρα μου και να κανω ενα τσιγαρο σαν τρελη δεν μπορειτε νβα φανταστειτε τι φρικες τρωω δεν το κανω ομως...σκεφτομαι οτι αυτο το πλασματακι που εχω μεσα μου δεν μου φταιει σε τιποτα να περνει ολα τα χημικα και κρκινογονα συστατικα του τσιγαρου..!!!!δεν κρινω καμια μανουλα που δεν μπορει να το κοψει ομως να ξερετε οτι με υπομονη και πολυ θεληση γινονται τα παντα εγω εχω μαθει στην ζωη μου οτι...¨"ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ"τα παντα γινονται οταν το θες πραγματικα...στην αρχη περασα παρα πολυ δυσκολα ειχα τρελα νευρα και τα ξεσπουσα στον αντρα μου απορω πως με αντεξε ο ανθρωπος σκεφτειτε ορμονες και διακοπη τσιγαρου θανατηφορος συνδυασμος!!!!σας λεω λοιπον με βεβαιωτητα οτι αν το βαλετε πεισμα για το καλο του παιδιου σας δεν υπαρχει περιπτωση να μην το κοψετε...εμενα ειναι ο μαναδικος λογος που με πεισμωσε για να το κοψω μεχρι τοτε δεν το σηζητουσα καν!!!ελπιζω να σας βοηθησα....


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα!Έφυγε το παιδάκι μου για το σχολείο ,σκούπισα τα μπαλκόνια μου και είπα να αράξω λίγο.

Λοιπόν εγώ προ εγκυμοσύνης κάπνιζα μόνο όταν βγαίναμε για ποτάκι με τον άντρα μου ή όταν αράζαμε στο μπαλκόνι αργά το βράδυ που κοιμόταν ο μικρός για να χαλαρώσουμε.Ένα μήνα πριν μείνω έγκυος και με παρότρυνση του γιατρό μου το έκοψα και δεν έχω ξαναβαλει τσιγάρο στο στόμα μου απο τότε όμως ήμουν και τυχερή γιατι

1ο Δεν κάπνιζα φανατικά (μπορεί να πέρναγε και εβδομάδα χωρίς να κάνω)οπότε δεν ήταν κάτι που μου έλειπε(έβαλα στο στόμα μου τσιγάρο πρώτη φορά όταν ήμουν 34+ χρονών τόσο ηλίθια...στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ούτε καν ήξερα την γεύση)

2ο Με το που έμεινα έγκυος στα πρώτα συπτώματα ήταν η αηδία για το καπνό του τσιγάρου

3ο Απο τότε που παντρευτήκαμε μέσα στο σπίτι μας δεν καπνίζει κανένας...συγγενείς ,φίλοί και γνωστοί όλοι στο μπαλκόνι...ακόμα και ο άντρας μου που είναι κανονικά καπνιστης βγαίνει στο μπαλκόνι όσες φορές θέλει να καπνίσει χειμώνα καλοκαίρι.

Οπότε στο σπίτι δεν υπάρχει μυρωδιά τσιγάρου.

Πάντως καλό είναι αν συνεχίσετε το τσιγάρο και μεχρι και ότσν γεννήσετε νσ μην καπνίζετε μέσα στο σπίτι...τα πνευμονακια τους είναι πολύ τρυφερά γα τον καπνό,αυτό για όλες τις ηλικιές των παιδιών όχι μόνο για βρεφάκια!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Μέλλουσες Μαρτιομανούλες καλημέρα!!Πως είστε?

Αχ θίξατε θέμα που πονάει με το τσιγάρο...Εγώ κάπνιζα πάάαρα πολύ αλλά είχα πει ότι όταν μείνω έγκυος θα το κόψω!!ο εξωσωματικός μου μου είχε πει να το κόψω πριν ακόμα κάνουμε την προσπάθεια αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να περάσω όλο αυτό το ψυχοφθόρο διάστημα χωρίς τσιγάρο!!Αλλά απο την μέρα που πήγα και είδα τις 2 καρδούλες να χτυπάνε το έκοψα μαχαίρι!Καλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν εύκολο...νεύρα και πάλι νεύρα!Αλλά τα κατάφερα και έχω να καπνίσω απο τις 31 Αυγούστου!Υπάρχουν στιγμές που θέλω τόοοοσο πολύ ένα τσιγάρο αλλά κρατιέμαι με νύχια και με δόντια!Είμαι σίγουρη πάντως πως όταν με το καλό γεννήσω και σταματήσω τον θηλασμό θα ξανακαπνίσω δυστυχώς!!!!

Φαίνεται πως τελικά έχω κάνει διαβήτη κύησης γιατί οι μετρήσεις μου μετά απο γεύμα ακόμα και ελαφρύ χτυπάνε κόκκινο...μέχρι και 250 πήγε!Σήμερα έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο για να δούμε τι θα κάνουμε!Πάλι καλά που το έψαξα μόνη μου κατατύχη και το ανακαλύψαμε νωρίς...φαντάζεστε να περίμενα μέχρι την 24η βδομάδα για να κάνω την καμπύλη ζαχάρου??:(:(


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

μαρακι...πολυ καλα εκανες και ψαχτηκες....ετσι θα παρεις τα μετρα σου με μια οπως πρεπει διατροφη!θα ψαχτω και εγω...εχω μηχανακι σπιτι ,θα παω να παρω ταινιες...ενιωσες καποιο συμπτωμα που σε εκανε να πιστευεις οτι εχεις ανεβασμενο ζαχαρο;


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

Fysalida τα συμπτώματα του ζαχάρου είναι έντονη ατονία και πολύ δίψα μία ωρα περίπου μετά το γεύμα. Σπανάκι φίλες διαβητικές, εχει να πέσει πολυ σπανάκι. Βαρεσα χθες μια ομελέτα με 2 αυγά, σπανάκι, μανιτάρια και μια φετα ψωμι και το ζάχαρο πήγε 110. Πήρα και στέβια σε υγρό γιατι όταν παω κάπου τι άλλο να πάρω απο σκέτο καφέ;

Μαρια πες μας μετα τι σου ειπε ο ενδοκρινολογος με ενδιαφερει


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μαρακι...πολυ καλα εκανες και ψαχτηκες....ετσι θα παρεις τα μετρα σου με μια οπως πρεπει διατροφη!θα ψαχτω και εγω...εχω μηχανακι σπιτι ,θα παω να παρω ταινιες...ενιωσες καποιο συμπτωμα που σε εκανε να πιστευεις οτι εχεις ανεβασμενο ζαχαρο;

Fysalida μου δεν είχα και δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα!!!και να φανταστείς σιχαίνομαι τα γλυκά και τις σοκολάτες και το θεωρούσα απίθανο να έχω...μια φίλη μου δυστυχώς γέννησε πρόωρα λόγω ζαχάρου και έτσι θορυβήθηκα και είπα να το δω τελείως προληπτικά για να μου φύγει ο φόβος!και έλα που έχω τελικά!!!!όταν το είχα πει στην γυναικολόγο να το δούμε μου είπε ότι δεν χρειάζεται απο τώρα και ότι θα το δούμε στην καμπύλη ζαχάρου γύρω στην 24η βδομάδα αλλά και πάλι εμένα μου φάνηκε πολύ να περιμένω μέχρι εκείνο το διάστημα και αγόρασα μόνη μου μετρητή και άρχισα να το μετράω!τελικά η πρόληψη είναι η καλύτερη θεράπεια...


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Fysalida τα συμπτώματα του ζαχάρου είναι έντονη ατονία και πολύ δίψα μία ωρα περίπου μετά το γεύμα. Σπανάκι φίλες διαβητικές, εχει να πέσει πολυ σπανάκι. Βαρεσα χθες μια ομελέτα με 2 αυγά, σπανάκι, μανιτάρια και μια φετα ψωμι και το ζάχαρο πήγε 110. Πήρα και στέβια σε υγρό γιατι όταν παω κάπου τι άλλο να πάρω απο σκέτο καφέ;

Μαρια πες μας μετα τι σου ειπε ο ενδοκρινολογος με ενδιαφερει

DimRous εγώ δεν έχω κανένα σύμπτωμα!ούτε καν δίψα!Εσύ έχεις διαβήτη κύησης?Εγώ έφαγα για πρωινό 2 μικρές φρυγανιές ολικής και ένα ποτήρι γάλα και το ζάχαρο ανέβηκε 160!!:shock::shock:

Εννοείται πως θα σας ενημερώσω για αυτά που είπαμε με την ενδοκρινολόγο γιατί το ζάχαρο είναι κάτι που πρέπει να προσέξουμε όλες οι κοπέλες που είμαστε έγκυες για το καλό των ζουζουνιών μας!


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο...παντα προληψη κοριτσια ...σε ολα...καθολου φοβος σε αυτα τα θεματα...

οτι περναει απο το χερι μας ας το κανουμε...

προχθες στο σουπερμαρκετ...πηγα και πηρα μια σακουλα μικρα λακτακια...να τρωω ενα μετα το φαγητο στη δουλεια...και εγω δεν ειμαι φανατικη των γλυκων...μονο η σοκολατα μου αρεσει...με κερνανε τουρτες και διαφορα αλλα γλυκα και δεν τα τρωω...εστω και αν εχουν σοκολατα...με γλυκαινουν πολυ αυτα ...θελω μονο σκετη σοκολατα σε μικρη ποσοτητα...οπως το λακτακι...

εκελισα ραντεβου στο γιατρο 20 του μηνα...αισιως ενα μηνα μετα το αλλο ραντεβου....μου φαινεται αιωνας....


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας συναδέλφισες εγκυουλες !

Νομιζα οτι ο διαβητης τυπου 2 και ο κυησης ειναι το ιδιο αλλα ειναι διαφορετικο !!

εγω ανεβαζω πολυ ζαχαρο στα ζυμαρικα ... προχθες μακαρονια με κιμα 2 ωρες μετα χτυπησα 150 !!

Αλλα με μπροκολακι και κοτοπουλο ψητο ηταν στο 97 !

μπλεξιμο πολυ... μου εδωσε ο ενδοκρινολογος διαιτα !! ουτε καν διατροφη !!

ενα σπιρτοκουτο φετα !

τι να την κανω ενα σπιρτοκουτο φετα? να την δωσω στον μικυ το κατοικιδιο ?!

να τονισω οτι και εγω σιχαινομαι τα γλυκα ! επιτηδες το κανει ... ο διαβητης παει εκει που δεν τρωνε γλυκα !


SDUwp3.png

0VcDp3.png

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες που γραφεις παντως neo geo δεν ειναι εντος των φυσιολογικων οριων;δεν ξερω κιολας δεν το εχω ψαξει ενδελεχως το θεμα...

θυμαμαι παντως οταν ειχα κανει καμπυλη ζαχαρου στη δευτερη κορη μου....η δευτερη τιμη...πιθανοτατα αυτη της 2ωρας ηταν 150 και δεν μου συσταθηκε διαιτα απο τον γιατρο...ή συμβουλη απο ενδοκρινολογο..η τριτη τιμη μετα επεσε πολυ...ηταν κατω απο 100.

θεωρηθηκε μια φυσιολογικη καμπυλη.


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...