Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, *Vasoula είπε:

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

      Δεν είναι έντονο όχι.. ελαφρύς πονος περιοδου θα το έλεγα..  έστειλα στην γιατρό καλού κακού.. μου είπε είναι από την προγεστερονη! Όλα οκ

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

χαχααχαχαχχαχα...μακαρι φαιη μου....να περναμε ολες καλα και να γελαμε πολυ!!!!

η κοιλια εχει φουσκωσει αρκετα και αισθητα μεν...αλλα κανεις δεν σηκωνεται στο λεωφορειο για να καθησω ....αν και δεν νομιζω να με θεωρουν χοντρη απλα...γιατι πεταει σε αυτη τη φαση μονο μια κοιλια...δεν εχω παρει αλλου νομιζω....αλλα στα ματια των παιδιων μου...φανταζω κοιλουμπα!!!!και αγιος βασιλης to be....:cool::D:D:D:D

χαχαχα άγιος βασίλης,ε;καλό!!!εμένα σηκώθηκαν 2 φορές κάποιοι πολύ πρόσφατα όμως, και μία σήκωσα κι εγώ γτ ο οδηγός δεν είχε αφήσει λακούβα για λακούβα!!!:tongue:


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Fysalida τι ωραία που τα λες...μου φτιάχνεις το κέφι με αυτά που γράφεις!!χιχιιχι!!!άκου εκεί μεγαλύτερη απο του α'ι' Βασίλη!!έχει φουσκώσει πολύ η κοιλιά?και μένα μου λένε ότι μεγάλη κοιλιά έχω,όπως φαίνεται και τα 4,5 κιλά εκεί τα έχω βάλει!!χααχαχα

αυτό που λες με τα τραβήγματα εγώ κάποιες μέρες τα έχω κάποιες πάλι δεν έχω τίποτα!στο ίντερνετ που διάβασα για το ζάχαρο λέει ότι καλό είναι για τις έγκυες το πρωί νηστικές να είναι κάτω απο 95...άρα στο όριο με βλέπω!θα το ξαναμετρήσω φυσικά και βλέπουμε!απο χθές δεν νιώθω αυτές τις ελαφρές μπουνίτσες που σου έλεγα,κανα 2 φορές μόνο και έχω ψιλοαγχωθεί...βρε λες να μην ήταν τα μωρά τελικά??να ήταν έντερο??

εμένα άλλο ένα σύμπτωμα που με ταλαιπωρεί είναι οι υψηλοί παλμοί,φτάνουν και 120!!και φυσικά με κάνουν κομμάτια!!

αυτό με την ηλεκτρική κούνια δεν το έχω ξανακούσει...θα το ψάξω!!

κάτω από 95 ε; μμμ :(. Πάντως κι εγώ νόμιζα ότι είχα κάτι ενοχλήσεις από το μωρό αλλά η γυναικολόγος είπε τα εντεράκια είναι, κι όντως 2 φορές ήταν και πάει. Μετά την 18η-19η αρχίζουμε και νιώθουμε...εγώ υπερηχογραφικά σήμερα μπήκα στην 18η, δηλαδή τώρα ξεκινάει ο 5ος μήνας, ε;Ax...έχουμε ακόμη!!!Οι σφυγμοί έχω διαβάσει κι εγώ ότι είναι κατά 10% ανεβασμένοι, όποια ώρα και να μετρηθώ είμαι 80-90. Εχθές είχα μάλιστα πολλές έκτακτες συστολές, ίσως είναι από την κόκα κόλα που ήπια γτ πλέον δεν παίρνω καφεινη.Κι εμένα με προβληματίζει αυτό με τους σφυγμούς πάντως γτ λένε αργότερα θα ενταθούν, εγώ εύκολα ανεβάζω γενικά να δούμε που θα φτάσουν. Εσύ έχεις σε ηρεμία 120; γιατί πρέπει να τους μετράμε μόνο μετά από λίγα λεπτά ηρεμίας(5 min)


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

κάτω από 95 ε; μμμ :(. Πάντως κι εγώ νόμιζα ότι είχα κάτι ενοχλήσεις από το μωρό αλλά η γυναικολόγος είπε τα εντεράκια είναι, κι όντως 2 φορές ήταν και πάει. Μετά την 18η-19η αρχίζουμε και νιώθουμε...εγώ υπερηχογραφικά σήμερα μπήκα στην 18η, δηλαδή τώρα ξεκινάει ο 5ος μήνας, ε;Ax...έχουμε ακόμη!!!Οι σφυγμοί έχω διαβάσει κι εγώ ότι είναι κατά 10% ανεβασμένοι, όποια ώρα και να μετρηθώ είμαι 80-90. Εχθές είχα μάλιστα πολλές έκτακτες συστολές, ίσως είναι από την κόκα κόλα που ήπια γτ πλέον δεν παίρνω καφεινη.Κι εμένα με προβληματίζει αυτό με τους σφυγμούς πάντως γτ λένε αργότερα θα ενταθούν, εγώ εύκολα ανεβάζω γενικά να δούμε που θα φτάσουν. Εσύ έχεις σε ηρεμία 120; γιατί πρέπει να τους μετράμε μόνο μετά από λίγα λεπτά ηρεμίας(5 min)

εγώ ένιωθα αρκετές πολύ πολύ απαλές σαν μπουνίτσες κάτω χαμηλά στην κοιλιά που μπορούσα να τις νιώσω μόνο άμα έβαζα το χέρι μου επάνω!μπορεί και να ήταν το εντεράκι...άρα υπομονή...εγώ απο σήμερα μπήκα στην 16η βδομάδα!ναι οι σφυγμοί μου ξαφνικά ενώ κάθομαι ανεβαίνουν 120!γενικά είναι στους 100 παλμούς...προ εγκυμοσύνης ήταν 80-85,άντε να δω που θα φτάσουν αμα λες ότι αργότερα θα ενταθούν!πάντως οι 120 παλμοί δεν παλεύονται...νιώθω ότι χάνομαι...πάλι καλά πέφτουν γρήγορα!


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ ένιωθα αρκετές πολύ πολύ απαλές σαν μπουνίτσες κάτω χαμηλά στην κοιλιά που μπορούσα να τις νιώσω μόνο άμα έβαζα το χέρι μου επάνω!μπορεί και να ήταν το εντεράκι...άρα υπομονή...εγώ απο σήμερα μπήκα στην 16η βδομάδα!ναι οι σφυγμοί μου ξαφνικά ενώ κάθομαι ανεβαίνουν 120!γενικά είναι στους 100 παλμούς...προ εγκυμοσύνης ήταν 80-85,άντε να δω που θα φτάσουν αμα λες ότι αργότερα θα ενταθούν!πάντως οι 120 παλμοί δεν παλεύονται...νιώθω ότι χάνομαι...πάλι καλά πέφτουν γρήγορα!

ναι, οι 120 είναι πολλοί αλλά συνήθως αυτά είναι καλοήθη. Κάνε μία ερώτηση στο γιατρό σου, ίσως χρειαστεί να πάρεις κν χαπάκι, γτ καλό είναι να μην ανεβάζουμε σφυγμούς. Κι εγώ για τις έκτακτες συστολές θα συμβουλευτώ καρδιολόγο.:?

ααα, να προσθέσω ότι ταχυκαρδία κάνει και η έλλειψη σιδήρου, μήπως έχει πέσει πολύ ο αιματοκρίτης σου;


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχχααχαχχααχ ρε κοριτσια δεν σας προλαβαινω !! καλημερα παλι και καλο σαβατοκυριακο !!

Εμεις λεμε να παμε μια βολτουλα σημερα λητω να παρουμε καμια ιδεα ...

η κουνια της fischer price ειναι απαιχτη την ειχαν και οι δυο οι κουμπαρες μου !!! Οπωσδηποτε χρειαζεται ... !!!

stroumf τα ειδα τα καροτσια πολυ καλο .. αυτο που δεν εχω ιδεα ... 15 κιλα ποσο χρονων ειναι ενα παιδι ???

για το κρεβατι με την αλαξιερα που γινεται και παιδικο ειναι στα 1,78 εκατοστα οποτε για παιδακι ειναι μια χαρα και η κουνια γινεται γραφειο με συρταρια !!

Εχθες ειχα πιεση 13,5 δεσαμε λεω ....

Σακχαρο νηστικη ειναι μεχρι 110

1η ωρα μεχρι 180

και 2η ωρα μεχρι 140 νομιζω !!

ζητησα απ τον ενδοκρινολογο διατροφη και μου εδωσε διαιατα 1600 θερμιδες!!

Κιλα δεν εχω παρει καθολου , ειχα αποθεμα απο πριν μεινω εγκυος ! Αυριο πρωτα ο Θεος 15 εβδομαδων και δεν φαινεται τιποτα !!


SDUwp3.png

0VcDp3.png

Link to comment
Share on other sites

σφυγμοι...

και μενα πολλοι ειναι μερικες φορες...αλλα εγω και χωρις να ειμαι εγκυος εχω περισσοτερους παλμους απο το συνηθες...μονη μου το λεω αυτο επειδη το αισθανομαι αρκετες φορες...

δεν τους μετραω ομως...εσεις εχετε το μηχανακι της πιεσης που μετραει και παλμους;

οταν εκανα το παπ α μου μετρησανε πιεση και παλμους και ειχα 95...μου λεει η κοπελα...αγχος εχεις;της λεω ναι...εχω το συνδρομο της ασπρης μπλουζας...ε μου λεει κατσε να βγαλω την ασπρη στολη να δουμε ποσο εχεις...της λεω..α.στο...το ιιδιο θα μετρησεις...πρεπει να φυγω απο εδω μεσαααααα...:cool::D:D:D:D


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

ναι, οι 120 είναι πολλοί αλλά συνήθως αυτά είναι καλοήθη. Κάνε μία ερώτηση στο γιατρό σου, ίσως χρειαστεί να πάρεις κν χαπάκι, γτ καλό είναι να μην ανεβάζουμε σφυγμούς. Κι εγώ για τις έκτακτες συστολές θα συμβουλευτώ καρδιολόγο.:?

ααα, να προσθέσω ότι ταχυκαρδία κάνει και η έλλειψη σιδήρου, μήπως έχει πέσει πολύ ο αιματοκρίτης σου;

πριν κανα μήνα που έκανα εξετάσεις ήταν λίγο χαμηλά αλλά μου είπε ότι είναι φυσιολογικό με δίδυμα και δεν ήθελε να μου δώσει ακόμα σίδηρο,θα ξανακάνω σε 10 μέρες πάλι και θα δούμε. όταν είπα στην γιατρό για τους παλμούς μου είπε ότι υπάρχει χάπι αλλά ούτε αυτό ήθελε να μου το δώσει γιατί δημιουργεί συσπάσεις και τέτοια είπε...άρα είδωμεν...όταν λες ότι κάνεις έκτακτες συστολές τι εννοείς?


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχχααχαχχααχ ρε κοριτσια δεν σας προλαβαινω !! καλημερα παλι και καλο σαβατοκυριακο !!

Εμεις λεμε να παμε μια βολτουλα σημερα λητω να παρουμε καμια ιδεα ...

η κουνια της fischer price ειναι απαιχτη την ειχαν και οι δυο οι κουμπαρες μου !!! Οπωσδηποτε χρειαζεται ... !!!

stroumf τα ειδα τα καροτσια πολυ καλο .. αυτο που δεν εχω ιδεα ... 15 κιλα ποσο χρονων ειναι ενα παιδι ???

για το κρεβατι με την αλαξιερα που γινεται και παιδικο ειναι στα 1,78 εκατοστα οποτε για παιδακι ειναι μια χαρα και η κουνια γινεται γραφειο με συρταρια !!

Εχθες ειχα πιεση 13,5 δεσαμε λεω ....

Σακχαρο νηστικη ειναι μεχρι 110

1η ωρα μεχρι 180

και 2η ωρα μεχρι 140 νομιζω !!

ζητησα απ τον ενδοκρινολογο διατροφη και μου εδωσε διαιατα 1600 θερμιδες!!

Κιλα δεν εχω παρει καθολου , ειχα αποθεμα απο πριν μεινω εγκυος ! Αυριο πρωτα ο Θεος 15 εβδομαδων και δεν φαινεται τιποτα !!

Neo geo καλημέρα και σε σένα και καλό σ/κ.οι τιμές που αναφέρεις για το ζάχαρο είναι οι φυσιολογικές τιμές που πρέπει να έχει μια έγκυος ή οι δικές σου τιμές όταν το μετράς?


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχχααχαχχααχ ρε κοριτσια δεν σας προλαβαινω !! καλημερα παλι και καλο σαβατοκυριακο !!

Εμεις λεμε να παμε μια βολτουλα σημερα λητω να παρουμε καμια ιδεα ...

η κουνια της fischer price ειναι απαιχτη την ειχαν και οι δυο οι κουμπαρες μου !!! Οπωσδηποτε χρειαζεται ... !!!

stroumf τα ειδα τα καροτσια πολυ καλο .. αυτο που δεν εχω ιδεα ... 15 κιλα ποσο χρονων ειναι ενα παιδι ???

για το κρεβατι με την αλαξιερα που γινεται και παιδικο ειναι στα 1,78 εκατοστα οποτε για παιδακι ειναι μια χαρα και η κουνια γινεται γραφειο με συρταρια !!

Εχθες ειχα πιεση 13,5 δεσαμε λεω ....

Σακχαρο νηστικη ειναι μεχρι 110

1η ωρα μεχρι 180

και 2η ωρα μεχρι 140 νομιζω !!

ζητησα απ τον ενδοκρινολογο διατροφη και μου εδωσε διαιατα 1600 θερμιδες!!

Κιλα δεν εχω παρει καθολου , ειχα αποθεμα απο πριν μεινω εγκυος ! Αυριο πρωτα ο Θεος 15 εβδομαδων και δεν φαινεται τιποτα !!

Αν πας λυτω να μας πεις τ σου πανε χαχα. Εμενα με κοιτούσε στη κοιλια χθες μ πε ότι ειναι πολυ νωρις κ τετοια κ να πάμε δεκεμβρη με γεναρη. Χαίρομαι ποθ τ ξερεις τ καροτσι ωραιο μ φανηκε αλλα θα ρωτησω κ αλλου5


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια! Λοιπόν, πολλούς παλμούς έχω και εγώ από 90 μέχρι 120! Και πολλές έκτοπες συστολές καθημερινά. Εγώ ρώτησα τη γιατρό μου σχετικά και μου είπε να μην ανησυχώ γιατί στην εγκυμοσλυνη είναι φυσιολογικό αυτό. Είπε ακόμα ότι ότι χαλάει στην εγκυμοσύνη φτιάχνει μετά μόνο του. Βέβαια εγώ πάντα είχα πολλούς παλμούς γύρω στους 90 και πολύ χαμηλή πίεση (9 με 5,5). Και εξακολουθώ να έέχω υπόταση... και ζαλάδες ειδικά το πρωί.

Για τα κιλά εχω πάρει τελικά 4 και μου είπε οτι είναι μια χαρά. Μήνας και κιλό. Και αργότερα εβδομάδα και κιλό!!! Πάντως και εγώ στην κοιλιά τα έχω πάρει όλα! Και ήμουν 55 κιλά 1,60 ύψος. Μπαλίτσα γίνομαι λέμεεεε!!!


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

maria αυτες ειναι οι φυσιολογικες τιμες στην καμπυλη .... εγω την μικρη καμπυλη που εκανα λογω αντιστασης στην ινσουλινη ειχα 194 την 1η ωρα ... και μου συνεχισε τα glucophage

stroumf ? τι ενοεις ? οτι σου την ειπε η υπαλληλος επειδη δεν μπηκες στον 6ο ας πουμε ??? χααχχαχα και ελεγα τοσα νευρα θα σκασω αμα δεν τα ξεσπασω καπου !!

fysalida ... ειδα το καροτσι και ελεγε μεχρι 15 κιλα ηθελα να δω ποσο χρονων ειναι το παιδι σε αυτα τα κιλα !

Τωρα κοιτουσα παλι κουνιες ... ελεγα μηπως επαιρνα λικνο λογω ελειψης χωρου ... τι λετε ?


SDUwp3.png

0VcDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχα οχι μπηκαμε κ ειπαμε να ρωτησουμε κ κοιτουσε υ κοιλια μ κ με ρωτησε ποτε γενναω κ μ ειπε οτι ειναι νωρις κ να ερθουμε αργότερα γτ μπορει να δουμε κατι που μας αρεσει κ μετα να μην τ βρουμε κ ουτω καθεξης. Τ εξηγησαμε οτι δεν κολλάμε σε κατι συγκεκριμένο κ οτι θέλουμε να δουμε γενικά κ μας εξυπηρετησε. Οτι να ναι. Πολυ εξυπηρετικος κατα τα αλλα . Κ αν ισχυουν κ αυτα π έλεγε δεν θες πολλα λεφτα για καροτσι


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

maria αυτες ειναι οι φυσιολογικες τιμες στην καμπυλη .... εγω την μικρη καμπυλη που εκανα λογω αντιστασης στην ινσουλινη ειχα 194 την 1η ωρα ... και μου συνεχισε τα glucophage

stroumf ? τι ενοεις ? οτι σου την ειπε η υπαλληλος επειδη δεν μπηκες στον 6ο ας πουμε ??? χααχχαχα και ελεγα τοσα νευρα θα σκασω αμα δεν τα ξεσπασω καπου !!

fysalida ... ειδα το καροτσι και ελεγε μεχρι 15 κιλα ηθελα να δω ποσο χρονων ειναι το παιδι σε αυτα τα κιλα !

Τωρα κοιτουσα παλι κουνιες ... ελεγα μηπως επαιρνα λικνο λογω ελειψης χωρου ... τι λετε ?

Νομίζω πως τα καρότσια αυτά είναι για μέχρι 3 χρονών περίπου. Τόσο είναι περίπου τα 15 κιλά.


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...