Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, *Vasoula είπε:

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

      Δεν είναι έντονο όχι.. ελαφρύς πονος περιοδου θα το έλεγα..  έστειλα στην γιατρό καλού κακού.. μου είπε είναι από την προγεστερονη! Όλα οκ

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

ωχ...βρε μαρακι μου....χιλια συγγνωμη....δεν το σκεφτηκα καν...:oops::oops:

αν σε παρηγορει να σου πω οτι ηταν βαρια και δεν μου αρεσε....

στη γερμανια μπορεις να βρεις πρετζελ ζεστο ομως που εγω λατρευω...

πως τα πας;


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα!!!! Καταρχην χρονια πολλα JimDin και Ελενακι...!! Σιγα σιγα μεγαλωνουμε ολες!!! Κ ευτυχως εχουν περασει και οι πολλες ανακατωσουρες... Εμεις πηγαμε χθες να δουμε τη νεφρικη λειτουργια στο γιοκα μας που εχει λιγο αμνιακο υγρο. Ολα καλα!!! Μας εκανε και κατι κολπακια με τον ποπο του, τα ποδαρακια του!! Το κοριτσακι ειναι πιο ησυχο!! Ειμαστε 178γρ κ 141γρ.. Ενιοσα κ κατι κλοτσιες ψες βραδυ.. αχ! Ποσο ομορφα ειναι... Κοριτσια διαβασα για το θηλασμο... Καλο θα ειναι ολες να δοκιμασουμε αρχικα και αν δεν εχουμε αρκετο γαλα να δωσουμε ξενο. Φιλακια σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Τώρα μπήκα!!!Πήγα για διάφορες δουλίτσες και σουπερ μαρκετ για την εβδομάδα...ευτυχώς ο πεθερός μου με πηγαίνει παντού γιατί ο μπαμπάς μας το πρωί είναι στη δουλειά!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχθές περάσαμε πολύ ωραία έφερε ο αντρούλης μου τούρτα παγωτό και ο γιόκας μου έβαλε επάνω όσα κεράκια είχαμε με αριθμούς σπίτι μας απο τα περασμένα του γενέθλια και φυσικά τα έσβησε μαζί με την μαμά!!!Το δώρο μου μου το είχε δώσει μία εβδομάδα πριν ο άντρας μου (το λαπτοτ) αν και για μένα το μεγαλύτερο δώρο θα το πάρω τον Μάρτιο!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την dimrous.

οι οδηγιες πρεπει να δινονται απο ειδικους σε θεματα θηλασμου.

οι συμβουλες παλι απο εμπειρες μανουλες ειναι ευπροσδεκτες κατα τη γνωμη μου.

για ολες εσας τις πρωτομανουλες,σημαντικοτατος συμβουλος, η μαια σας...αλλα και πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου που ευκολα μπορειτε να βρειτε.

το πρόβλημα στην Ελλάδα fysalida μου είναι το ποιος τελικά είναι ο ειδικός, όμως εκτός από τους πιστοποιημένους συμβούλους θηλασμού είναι και οι σύμβουλοι της LLL, πραγματικά μπείτε στη σελίδα τους (σας την έχω βάλει) και βρείτε ποια ομάδα σας βολεύει και παρακολουθήστε την. Όσο για την εμπειρία της μητέρας είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι, πολλά από τα "προβλήματα" στο θηλασμό δεν έχουν πάντα επιστημονική λύση και εκεί έρχεται η εμπειρία μιας άλλης μαμάς να σε σώσει που έχει περάσει το ίδιο.

Θέμα μαία. Πολύ πολύ μεγάλο. εγώ θα μιλήσω μέσα από τη προσωπική μου εμπειρία, μαία και μάλιστα προϊσταμένη μου είπε πως με αυτές τις θηλές που έχω δεν πρόκειται να θηλάσω και μου μίλαγε για το πως θα κόψουμε το γάλα (θήλασα 3 χρόνια), σε άλλο νοσοκομείο (γιατί τελευταία στιγμή αποφάσισα να γεννήσω Αθήνα) άλλη μαία αρνιόταν να μου φέρει το θήλαστρο να κάνω έναρξη γαλουχίας γιατί το μωρό μου ήταν στη μονάδα εντατικής νοσηλείας, άλλη μαία μιας φίλης που έχω πάει να τη δω στο νοσοκομείο (τη πρώτη μέρα) της δείχνει πως να βάζει το μωρό στο στήθος και της το έχει βάλει στη πιο χάλια θέση που μπορούσε (της είπα της φίλης μου μετά ότι η θέση είναι λάθος αλλά μου λέει η μαία μου την έδειξε κάτι θα ξέρει) μέχρι το βράδυ το στήθος έτρεχε αίμα. σίγουρα υπάρχουν πολλές αξιόλογες μαίες και ξέρω και πολλές από αυτές όμως και εκεί πρέπει να ξέρεις δυο πράγματα για να μπορέσεις να κρίνεις αυτά που σου λέει.

αχ κορίτσια εσείς οι παλιές δίνετε ρεσιτάλ συμβουλών!!!ευχαριστούμε πολύ. Η αληθεια είναι ότι η σύμβουλος θηλασμού είναι το κατάλληλο πρόσωπο. Εγώ άκουσα για μια εξειδικευμένη παιδίατρο που ίσως επισκεφτω αλλιώς την μαία που θα προσλάβω για τη γέννα και κατόπιν. Aν κάποια γνωρίζει κάποια στη Θεσσαλονίκη ας μου πει παρακαλώ. Πάντως ο θηλασμός με αγχώνει αρκετά, αλλά κι αν δεν πάει καλα βρε κορίτσια τόσο κακό είναι το γάλα το ξένο;
όσο για γιατρό, μαία κτλ στη Θεσσαλονίκη θέλεις να σου δώσω στοιχεία και παιδιάτρων, μαιών και συμβούλων. αν είναι πες μου να σου τα στείλω σε πμ. Δε μπορούμε στείλουμε στο πυρ το εξώτερο το ξένο γάλα, με αυτό μεγαλώνουν ένα σωρό παιδιά, όμως το μητρικό είναι αναντικατάστατο σε θέματα υγείας τόσο του μωρού όσο και τη δικιά σου. δεν είναι μόνο τα αντισώματα και βιταμίνες, είναι τα βλαστοκύτταρα, η προστασία από τα αυτοάνοσα νοσήματα (και στους δύο) και ένα σωρό αλλά πράγματα. μπορώ αν θες εσύ ή κάποια άλλη κοπέλα να σας στείλω τους κινδύνους από τη σίτιση με ξένο γάλα.
τα κατάφερα κορίτσια!!! :rolleyes:

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟ

ευχαριστουμε πολυ dimrous πολυ χρησιμα!!!!:P να ρωτησω και κατι αλλο ρε κοριτσια πρεπει οποσδιποτε να παρεις μαια εγω θα γεννησω σε ιδιοτικο δεν θα υπαρχει εκει καποια νοσοκομα να μου δειξει???
μπορείς να έχεις φροντίσει να έχεις ενημερωθεί από πριν, να έχεις δει ζωντανά τοποθέτηση μωρού στο στήθος (στις συναντήσεις της LLL με χαρά θα βρεθούν μαμάδες με τα μωρά τους να σου δείξουν το σωστό πιάσιμο). επίσης στις 2 Νοεμβρίου στα πλαίσια της εβδομάδας θηλασμού θα διοργανωθεί ο ταυτόχρονος δημόσιος θηλασμός όπου μπορείτε να πάτε να ενημερωθείτε και οι μαμάδες πραγματικά θα χαρούν να συζητήσουν μαζί σας για θέματα θηλασμού και μητρότητας. κοντά στην ημερομηνία να γίνει θα σας δώσω στοιχεία για τη πόλη σας. προς το παρών διοργανώνω το ταυτόχρονο στη Ζάκυνθο.
Γεια σας!χρονια πολλα στα κοριτσια π εχουν γενέθλια!εμείς σημερα ειχαμε γιατρο κ εχουμε σίγουρα αγορι κ είναι 100 γραμαρια. Κ μ ειπε τ αλλη φορα θα κανουμε επαναληπτική τ παππ-α τεστ.

Οσο για τ θηλαστρο η ανησυχια μ ειναι οτι ουτως η αλλως δεν θα μπορω να θηλασω αλλα σε περιπτωση που μπορω να ξερω

χθες μίλαγα με μια σύμβουλο θηλασμού της LLL και πιστοποιημένη σύμβουλο τρέχω λίγο τις διαδικασίες για να γίνω σύμβουλος μπας και τελειώσουμε καμιά φορά) και τη ρώτησα για επεμβάσεις στο στήθος και θηλασμό. Μου είπε πως σε καμία περίπτωση ο θηλασμός δεν δημιουργεί πρόβλημα στο χειρουργημένο στήθος, σε περίπτωση αισθητικής επέμβασης για μείωση στήθος ίσως η γυναίκα να μη μπορεί να κρατήσει αποκλειστικό θηλασμό και να χρειαστεί συμπλήρωμα.

καλημερα καλημερα!!!!

το παμε για βροχη εδω...και μου αρεσει!!!

τι κανετε κοιλιτσες;

εγω σημερα σηκωθηκα με μια τρελη ορεξη για ζαμπονοτυροπιτα...εεεεε την πηρα...εφαγα 2 μπουκιες και την αφησα...με βαρυνε...καλυτερα....;)

για αυτό καλή μου είσαι αδύνατη γιατί εγώ μέχρι να καταλάβω ότι με βάρυνε θα την είχα φάει όλη. Πραγματικά θαυμάζω τις γυναίκες που λαχταράνε κάτι τρώνε μια, δυο μπουκιές και μετά σταματάνε.


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!!!! Καταρχην χρονια πολλα JimDin και Ελενακι...!! Σιγα σιγα μεγαλωνουμε ολες!!! Κ ευτυχως εχουν περασει και οι πολλες ανακατωσουρες... Εμεις πηγαμε χθες να δουμε τη νεφρικη λειτουργια στο γιοκα μας που εχει λιγο αμνιακο υγρο. Ολα καλα!!! Μας εκανε και κατι κολπακια με τον ποπο του, τα ποδαρακια του!! Το κοριτσακι ειναι πιο ησυχο!! Ειμαστε 178γρ κ 141γρ.. Ενιοσα κ κατι κλοτσιες ψες βραδυ.. αχ! Ποσο ομορφα ειναι... Κοριτσια διαβασα για το θηλασμο... Καλο θα ειναι ολες να δοκιμασουμε αρχικα και αν δεν εχουμε αρκετο γαλα να δωσουμε ξενο. Φιλακια σε ολες!!!

Μπράβο κοριτσάκι!!!Πολύ όμορφα νέα!!!!Ζωηρός ο μπέμπης ε?

Και εγώ την αισθάνομαι κάθε μέρα τώρα την μπέμπα...νομίζω δηλαδή...κάτι χτυπηματάκια χαμηλά κάτω απο τον αφαλό!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλημερα!!!!

το παμε για βροχη εδω...και μου αρεσει!!!

τι κανετε κοιλιτσες;

εγω σημερα σηκωθηκα με μια τρελη ορεξη για ζαμπονοτυροπιτα...εεεεε την πηρα...εφαγα 2 μπουκιες και την αφησα...με βαρυνε...καλυτερα....;)

Ζαμπονοτυρόπιτα!!!Η αγαπημένη μου!!!!Εγώ εχθές έφαγα 4 πιπεριές γεμιστές σε δύο δόσεις και με φούσκωσαν τόσο πολύ που νόμιζα πως σκάσω!!!!!Αν δεν φούσκωνα θα έτρωγα άνετα και τρίτη δόση!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

ωχ...βρε μαρακι μου....χιλια συγγνωμη....δεν το σκεφτηκα καν...:oops::oops:

αν σε παρηγορει να σου πω οτι ηταν βαρια και δεν μου αρεσε....

στη γερμανια μπορεις να βρεις πρετζελ ζεστο ομως που εγω λατρευω...

πως τα πας;

Δεν πειράζει πρέπει να το ξεπεράσω γιατί είναι πολλά αυτά που τα έχουμε στην Ελλάδα και δεν τα έχουν εδώ...ας μην αρχίσω καλύτερα να τα απαριθμώ...δυστυχώς το πρετζελ τους δεν μαρέσει καθόλου...:(

Σήμερα ευτυχώς μετά απο 3 μέρες συνεχόμενου πονοκέφαλου είμαι καλύτερα!!Εσύ πως είσαι?Αλήθεια το μωράκι σου τι είναι αγοράκι ή κοριτσάκι?


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα στην Ελλάδα fysalida μου είναι το ποιος τελικά είναι ο ειδικός, όμως εκτός από τους πιστοποιημένους συμβούλους θηλασμού είναι και οι σύμβουλοι της LLL, πραγματικά μπείτε στη σελίδα τους (σας την έχω βάλει) και βρείτε ποια ομάδα σας βολεύει και παρακολουθήστε την. Όσο για την εμπειρία της μητέρας είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι, πολλά από τα "προβλήματα" στο θηλασμό δεν έχουν πάντα επιστημονική λύση και εκεί έρχεται η εμπειρία μιας άλλης μαμάς να σε σώσει που έχει περάσει το ίδιο.

Θέμα μαία. Πολύ πολύ μεγάλο. εγώ θα μιλήσω μέσα από τη προσωπική μου εμπειρία, μαία και μάλιστα προϊσταμένη μου είπε πως με αυτές τις θηλές που έχω δεν πρόκειται να θηλάσω και μου μίλαγε για το πως θα κόψουμε το γάλα (θήλασα 3 χρόνια), σε άλλο νοσοκομείο (γιατί τελευταία στιγμή αποφάσισα να γεννήσω Αθήνα) άλλη μαία αρνιόταν να μου φέρει το θήλαστρο να κάνω έναρξη γαλουχίας γιατί το μωρό μου ήταν στη μονάδα εντατικής νοσηλείας, άλλη μαία μιας φίλης που έχω πάει να τη δω στο νοσοκομείο (τη πρώτη μέρα) της δείχνει πως να βάζει το μωρό στο στήθος και της το έχει βάλει στη πιο χάλια θέση που μπορούσε (της είπα της φίλης μου μετά ότι η θέση είναι λάθος αλλά μου λέει η μαία μου την έδειξε κάτι θα ξέρει) μέχρι το βράδυ το στήθος έτρεχε αίμα. σίγουρα υπάρχουν πολλές αξιόλογες μαίες και ξέρω και πολλές από αυτές όμως και εκεί πρέπει να ξέρεις δυο πράγματα για να μπορέσεις να κρίνεις αυτά που σου λέει.

όσο για γιατρό, μαία κτλ στη Θεσσαλονίκη θέλεις να σου δώσω στοιχεία και παιδιάτρων, μαιών και συμβούλων. αν είναι πες μου να σου τα στείλω σε πμ. Δε μπορούμε στείλουμε στο πυρ το εξώτερο το ξένο γάλα, με αυτό μεγαλώνουν ένα σωρό παιδιά, όμως το μητρικό είναι αναντικατάστατο σε θέματα υγείας τόσο του μωρού όσο και τη δικιά σου. δεν είναι μόνο τα αντισώματα και βιταμίνες, είναι τα βλαστοκύτταρα, η προστασία από τα αυτοάνοσα νοσήματα (και στους δύο) και ένα σωρό αλλά πράγματα.

χθες μίλαγα με μια σύμβουλο θηλασμού της LLL και πιστοποιημένη σύμβουλο τρέχω λίγο τις διαδικασίες για να γίνω σύμβουλος μπας και τελειώσουμε καμιά φορά) και τη ρώτησα για επεμβάσεις στο στήθος και θηλασμό. Μου είπε πως σε καμία περίπτωση ο θηλασμός δεν δημιουργεί πρόβλημα στο χειρουργημένο στήθος, σε περίπτωση αισθητικής επέμβασης για μείωση στήθος ίσως η γυναίκα να μη μπορεί να κρατήσει αποκλειστικό θηλασμό και να χρειαστεί συμπλήρωμα.

για αυτό καλή μου είσαι αδύνατη γιατί εγώ μέχρι να καταλάβω ότι με βάρυνε θα την είχα φάει όλη. Πραγματικά θαυμάζω τις γυναίκες που λαχταράνε κάτι τρώνε μια, δυο μπουκιές και μετά σταματάνε.

Καλημερα!!.εγω εχω κανει 2 φορες εγχειρηση γιατι ειχα ινωαδενωματα. Και οι τομές εχουν γινει γυρω απο τ θηλη . Ο γυναικολογος που ειχα παει τοτε μ ειχε πει οτι δεν επηρεαζεται αλλα τελικα εκανα τ εγχειρησεις στο νοσοκομειο. Και απο αλλες εμπειριες ξερω οτι μπορει να τραυματιστουν οι αδενες αυτοι (τ γαλατος,δεν ξερω πως τ λενε)αλλα μπορει κ οχι. Τ βλεπει ο γιατρος μετα. Βεβαια εμενα σαν αν βγαινουν υγρα κατα διαστηματα βλεπω κατι αλλα μπορει κ να μην εχει σχεση


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια , μπαινω λιγο αποτομα στη συζητηση, εχω ενα ινοαδενωμα7 χιλιοστων που δεν ειδα τον γυναικολογο να τον ενοχλει ιδιαιτερα το μονο που μου ειπε ηταν επανελεγχος στον 7ο να δουμε αν μεγαλωσε ..... Αν ολα ειναι καλα δεν θα υπαρξει προβλημα θηλασμου ετσι?


SDUwp3.png

0VcDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μανούλες του Μαρτίου. Εύχομαι σε όλες ομαλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες. Είμαι κι εγώ μια από εσάς, με ΠΗΤ 26/03 στο ΛΗΤΩ Αθηνών.

Αναφορικά με τον θηλασμό συμφωνώ ότι πρέπει να είμαστε σίγουροι για το πόσο ειδικός είναι αυτός που μας συμβουλεύει. Εγώ θήλασα για 2 μήνες και όχι αποκλειστικά. Στηρίχτηκαν σε ανθρώπους και συμβουλές που τελικά μόνο σωστές δεν ήταν. Αποτέλεσμα να ταλαιπωρηθώ για 2 μήνες, με άσχημη ψυχολογία, γιατί αισθανόμουν ότι δεν ανταποκρινόμουν επαρκώς στις ανάγκες του μωρού μου και τελικά να σταματήσω. Αυτή την φορά το σίγουρο είναι ότι θα νοικιάσω θήλαστρο από το μαιευτήριο και έχω βρει ήδη την γυναίκα που θα με βοηθήσει. Επίσης έχω και μια μικρή εμπειρία μετά τους 2 μήνες. Πιστεύω αυτή την φορά να τα πάω καλύτερα.

Με το άλλο θέμα που συζητάτε, για τα απολύτως απαραίτητα του μωρού, από την εμπειρία μου νομίζω ότι χρειαζόμαστε:

Ντύσιμο

7 φορμάκια (μακρυμάνικα 3 βελουτέ & 4 βαμβακερά)

7-10 φανελάκια (κοντομάνικα & μακρυμάνικα)

καλτσάκια

Μπάνιο

Στην πρώτη είχα πάρει βαμβακερό στήριγμα που έμπαινε μέσα στο μπανάκι και με βόλεψε πάρα πολύ, γιατί φοβόμουν πολύ να την κρατήσω με το ένα χέρι και να την πλένω με το άλλο.

Θερμόμετρο νερού γιατί δεν είχα εμπειρία από θερμοκρασία νερού

2 μπουρνουζοπετσέτες

αφρόλουτρο

Ύπνος

Καλαθούνα για να μπορώ να την έχω σε όποιο δωμάτιο του σπιτιού ήμουν κι εγώ

3-4 σεντόνια αγκαλιάς

2-3 κουβερτούλες αγκαλιάς

Αλλαγή πάνας

5-6 σελτεδάκια αδιάβροχα

Πάνες

κρέμα συγκάματος

Μωρομάντηλα

Φαγητό

Θήλαστρο

Αποστειρωτή (ώστε να έχετε την δυνατότητα να αφήνετε μωρό και γάλα στο σπίτι με κάποιον άλλον, αν χρειαστεί να λείψετε)

3-4 γυάλινα μπιμπερό ίδια

1 είδος θηλές για μπιμπερό (μην πάρετε διάφορες να δοκιμάσετε ποια θα βολέψει το μωρό -τσάμπα λεφτά και μπέρδεμα)

Βόλτα

καθισματάκι αυτοκινήτου

καρότσι (επειδή έχω μικρό αυτοκίνητο και τα μεγάλα καρότσια δεν θα με βόλευαν, εκτός του ότι έχουν και μια περιουσία, πήρα ένα καρότσι της Britax με ?90 και το λάτρεψα - σχεδιάζω να πάρω το ίδιο ή το lite way της cicco)

Τσάντα για τα απαραίτητα (προσωπικά με βόλεψε σάκος για την πλάτη γιατί η άλλη που έμπαινε χιαστή με έκοβε στον έναν ώμο

Θεωρώ ότι τα παραπάνω είναι πάνω από αρκετά για το ξεκίνημα. Από εκεί και πέρα ζώντας με το μωρό, οι ανάγκες που δημιουργούνται είναι διαφορετικές για τον καθένα. Θα βλέπεις τί χρειάζεσαι και θα το παίρνεις. Θα έρθουν και πολλά δώρα οπότε θα καλύψουν κι άλλες ανάγκες.

Α μην ξεχάσω, οπωσδήποτε ένα θερμόμετρο μέχρι να μάθετε την θερμοκρασία του παιδιού σας.

Έχω κι άλλα να πω, αλλά νομίζω ότι σας κούρασα ήδη αρκετά. Σας αφληνω λοιπόν εδώ με τις καλύτερες ευχές μου :D


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια , μπαινω λιγο αποτομα στη συζητηση, εχω ενα ινοαδενωμα7 χιλιοστων που δεν ειδα τον γυναικολογο να τον ενοχλει ιδιαιτερα το μονο που μου ειπε ηταν επανελεγχος στον 7ο να δουμε αν μεγαλωσε ..... Αν ολα ειναι καλα δεν θα υπαρξει προβλημα θηλασμου ετσι?

Ινωαδενωμα στο στηθος ετσι;λογικα απο τ πειρα μ δεν θα σε επηρεασει ειναι κατι που απλα τ εχεις. Αλλα δεν σ πε να υ παρακολουθείς;δεν θυμαμαι ποσο μεγαλα ηταν τ δικα μ οταν τ αφαιρεσα.


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τζαμιν κοντα ειμαστε εγω εχω πητ 28/3 πρωτα ο Θεος ! Κατατοπιστικοτατη και πολυ χρησιμη η λιστα σου , πραγματικα σαν πρωτη εγκυμοσυνη δεν εχω ιδεα τι θα χρειαστω οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα!!

Stroumf μου ειπε οτι θα το ξαναδουμε στον 7ο μηνα περιπου δηλαδη γυρω στον δεκεμβρη γεναρη .... Εδειξα τον υπερηχο και σε 2ο γυναικολογο, ογκολογος στο μεταξα και ουτε αυτος εδειξε αγχος μου λεει δεν ειναι τιποτα.... Σιγουρα ομως επειδη εχω θεματα με αιμμοριες και περιδεση αυτο τον καιρο δεν θα το αφησω ετσι καποια στιγμη θα το ψαξω... Μου ειπαν ομως οτι δεν ειναι επικυνδυνο!


SDUwp3.png

0VcDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ντύσιμο

7 φορμάκια (μακρυμάνικα 3 βελουτέ & 4 βαμβακερά)

7-10 φανελάκια (κοντομάνικα & μακρυμάνικα)

καλτσάκια

Μπάνιο

Στην πρώτη είχα πάρει βαμβακερό στήριγμα που έμπαινε μέσα στο μπανάκι και με βόλεψε πάρα πολύ, γιατί φοβόμουν πολύ να την κρατήσω με το ένα χέρι και να την πλένω με το άλλο.

Θερμόμετρο νερού γιατί δεν είχα εμπειρία από θερμοκρασία νερού

2 μπουρνουζοπετσέτες

αφρόλουτρο

Ύπνος

Καλαθούνα για να μπορώ να την έχω σε όποιο δωμάτιο του σπιτιού ήμουν κι εγώ

3-4 σεντόνια αγκαλιάς

2-3 κουβερτούλες αγκαλιάς

Αλλαγή πάνας

5-6 σελτεδάκια αδιάβροχα

Πάνες

κρέμα συγκάματος

Μωρομάντηλα

Φαγητό

Θήλαστρο

Αποστειρωτή (ώστε να έχετε την δυνατότητα να αφήνετε μωρό και γάλα στο σπίτι με κάποιον άλλον, αν χρειαστεί να λείψετε)

3-4 γυάλινα μπιμπερό ίδια

1 είδος θηλές για μπιμπερό (μην πάρετε διάφορες να δοκιμάσετε ποια θα βολέψει το μωρό -τσάμπα λεφτά και μπέρδεμα)

Βόλτα

καθισματάκι αυτοκινήτου

καρότσι .

Α μην ξεχάσω, οπωσδήποτε ένα θερμόμετρο μέχρι να μάθετε την θερμοκρασία του παιδιού σας.

Ήθελα να ρωτήσω, τα φορμάκια, λες μακρυμαννικα βελουτε, επειδή Μάρτης στην Ελλάδα είναι στην ουσία χειμώνας.

Εδώ που κάνει ζέστη μέχρι Μάιο, να πάρω κοντομάνικα ή μακρυμάννικα βαμβακερα; Πόσο κρυώνουν τα μωρα;

:oops: Μην κοροιδεύετε... :-P:razz: δεν έχω κανέναν άλλο να ρωτήσω! :P


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

Τζαμιν κοντα ειμαστε εγω εχω πητ 28/3 πρωτα ο Θεος ! Κατατοπιστικοτατη και πολυ χρησιμη η λιστα σου , πραγματικα σαν πρωτη εγκυμοσυνη δεν εχω ιδεα τι θα χρειαστω οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα!!

Stroumf μου ειπε οτι θα το ξαναδουμε στον 7ο μηνα περιπου δηλαδη γυρω στον δεκεμβρη γεναρη .... Εδειξα τον υπερηχο και σε 2ο γυναικολογο, ογκολογος στο μεταξα και ουτε αυτος εδειξε αγχος μου λεει δεν ειναι τιποτα.... Σιγουρα ομως επειδη εχω θεματα με αιμμοριες και περιδεση αυτο τον καιρο δεν θα το αφησω ετσι καποια στιγμη θα το ψαξω... Μου ειπαν ομως οτι δεν ειναι επικυνδυνο!

Ναι βρε δεν ειναι τπτ ρωτα κ μενα. Απλα ζεις μαζι τους οσο πάει χαχα. Εγω τ πρωτο τ εβγαλα στα 17 κ εκανα αφαιρεση στα 18 κ φετος περισυ αφαιρεσα αλλα 2. Ξερω ομως οτι με τ εγκυμοσυνη φτιάχνουν η χαλανε δλδ μπορει να εξαφανιστούν η να μεγαλώσουν. Μην αγχωνεσαι για αυτο οταν με τ καλο γεννησεις ολα θα φτιάξουν


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...