Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, *Vasoula είπε:

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

      Δεν είναι έντονο όχι.. ελαφρύς πονος περιοδου θα το έλεγα..  έστειλα στην γιατρό καλού κακού.. μου είπε είναι από την προγεστερονη! Όλα οκ

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

μαρακι με το καλο λοιπον στην γερμανια!!!!και ναι τα διδυμακια μπορει να τα νιωθεις πιο γρηγορα...εμπειρια δεν εχω!!!!

ελενακι...στην αρχη μεχρι να προσαρμοστει το μωρο και εσυ στα δεδομενα ...μπορει και να πονας...μπορει και να σου ματωσει η θηλη...μην απογοητευτεις...και μην τα παρατησεις για εναν τετοιο λογο...αυτο ειναι μεχρι να μαθετε μαμα και μωρο...μετα ουτε που θα καταλαβαινεις τον θηλασμο...μονο θα το απολαμβανεις...σιγουρακι...;);)μην αγχωνεσαι καθολου !!!!!


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

μαρακι με το καλο λοιπον στην γερμανια!!!!και ναι τα διδυμακια μπορει να τα νιωθεις πιο γρηγορα...εμπειρια δεν εχω!!!!

ελενακι...στην αρχη μεχρι να προσαρμοστει το μωρο και εσυ στα δεδομενα ...μπορει και να πονας...μπορει και να σου ματωσει η θηλη...μην απογοητευτεις...και μην τα παρατησεις για εναν τετοιο λογο...αυτο ειναι μεχρι να μαθετε μαμα και μωρο...μετα ουτε που θα καταλαβαινεις τον θηλασμο...μονο θα το απολαμβανεις...σιγουρακι...;);)μην αγχωνεσαι καθολου !!!!!

αχ μακαρι fysalida γιατι δεν σου κρυβω οτι με εχει ανγχωση αυτο το θεμα με ολα αυτα που ακουω!!!


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

έλεγα να αφήσω για αργότερα το ποστάρισμα αλλά αφού βιάζεστε οι πρωτομανούλες πάμε λοιπόν.

για τα θήλαστρα http://www.thilasmos.com/%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-2/

σάιτ ενημέρωσης αξιόπιστα

http://www.thilasmos.com/home/

http://www.mitrikosthilasmos.com/ (αν έχετε facebook να μη μπείτε στις απανταχού θηλάζουσες δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση και λέγονται ανακρίβειες, να ψάξετε ομάδα μητρικού θηλασμού και μητρότητας Αθήνα ή σε όποια πόλη μένετε)

http://pediatros-thes.gr/

http://www.lllgreece.org/

σε αυτά τα σάιτ, αλλά και στις ομάδες που σας είπα στο facebook θα βρείτε άρθρα επιστημονικά τεκμηριωμένα και αυτά τα οποία αν κάνετε θα έχετε 100% επιτυχία, τώρα μπορεί μια μαμά (μιας και μιλάμε για θήλαστρα) όπως πχ η fysalida να είχε ένα θεωρητικά ακατάλληλο θήλαστρο όμως σε αυτή λειτούργησε, δε σημαίνει όμως ότι θα λειτουργήσει και σε άλλους.

τώρα αν λόγο επέμβασης δεν επιτρέπεται ο θηλασμός, τότε δεν επιτρέπετε και το θήλαστρο, απαγορεύεται η γαλουχία δηλαδή. Αλλά ξαναλέω οι μόνοι που μπορούν εγγυημένα να σας απαντήσουν αν μπορείτε ή όχι είναι οι πιστοποιημένοι σύμβουλοι και όχι όλοι από αυτούς. αν θελήσετε να πάρετε τη γνώμη ενός μπορώ να βρω ποιος έχει τη καλύτερη γνώση πάνω στο θέμα.

Ο θηλασμός μπορεί να πονάει αν δε γίνεται σωστά ή υπάρχουν ανατομικά θέματα στο μωρό. το παν είναι η σωστή τοποθέτηση του μωρού στο στήθος και η σωστή στάση θηλασμού καθώς και η διατήρησή της. Ο θηλασμός να θυμάστε μπορεί να είναι δύσκολος στην αρχή αλλά μέρα με τη μέρα γίνεται παιχνιδάκι και σιγά σιγά γίνεται ένα όπλο της μητέρας για να παρηγορήσει το μωρό της, να το ανακουφίσει από πόνο και ασθένειες.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΘΗΝΑΙΕΣ

στις 12 Οκτωβρίου ο μητρικός θηλασμός διοργανώνει μια ημερίδα, η είσοδος είναι ελεύθερη και είναι πολύ πολύ καλή ευκαιρία να ενημερωθείτε σωστά.


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την dimrous.

οι οδηγιες πρεπει να δινονται απο ειδικους σε θεματα θηλασμου.

οι συμβουλες παλι απο εμπειρες μανουλες ειναι ευπροσδεκτες κατα τη γνωμη μου.

για ολες εσας τις πρωτομανουλες,σημαντικοτατος συμβουλος, η μαια σας...αλλα και πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου που ευκολα μπορειτε να βρειτε.

ελπιζω να εχετε ολες μια καλα αναπτυγμενη κριση, το μονο σιγουρο ειναι οτι ως μανουλες οπως ξαναπα πιο πανω θελουμε το καλυτερο για τα παιδια μας...

αρα ολα θα πανε καλα!!!!


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την dimrous.

οι οδηγιες πρεπει να δινονται απο ειδικους σε θεματα θηλασμου.

οι συμβουλες παλι απο εμπειρες μανουλες ειναι ευπροσδεκτες κατα τη γνωμη μου.

για ολες εσας τις πρωτομανουλες,σημαντικοτατος συμβουλος, η μαια σας...αλλα και πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου που ευκολα μπορειτε να βρειτε.

ελπιζω να εχετε ολες μια καλα αναπτυγμενη κριση, το μονο σιγουρο ειναι οτι ως μανουλες οπως ξαναπα πιο πανω θελουμε το καλυτερο για τα παιδια μας...

αρα ολα θα πανε καλα!!!!

αχ κορίτσια εσείς οι παλιές δίνετε ρεσιτάλ συμβουλών!!!ευχαριστούμε πολύ. Η αληθεια είναι ότι η σύμβουλος θηλασμού είναι το κατάλληλο πρόσωπο. Εγώ άκουσα για μια εξειδικευμένη παιδίατρο που ίσως επισκεφτω αλλιώς την μαία που θα προσλάβω για τη γέννα και κατόπιν. Aν κάποια γνωρίζει κάποια στη Θεσσαλονίκη ας μου πει παρακαλώ. Πάντως ο θηλασμός με αγχώνει αρκετά, αλλά κι αν δεν πάει καλα βρε κορίτσια τόσο κακό είναι το γάλα το ξένο;


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ευχές!!!!Με το καλό εύχομαι να κρατήσουμε όλες γερά και τελειόμηνα μωράκια στην αγκαλιά μας!!!

χρόνια πολλά κι ευτυχισμένα!!!του χρόνου να είναι τα πιο πλήρη γεννέθλια σου με το μωράκι σου στην αγκαλιά :D


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

yeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh!!!!!!

μπραβο φαιη μου που τα καταφερες!!!!!!!!!!

οσο για αυτο που ρωτας, εννοειται πως δεν ειναι κακο το ξενο γαλα...αλλα το δικο σου γαλα ειναι σιγουρα πολυτιμο, ειναι ενας μικρος θησαυρος...για το μωρο σου.......χωρις αγχος λοιπον...(αν και σε νιωθω ως πρωταρα μανουλα;)) προσπαθησε να μην σκεφτεσαι οτι ειναι δυσκολο αλλα οτι θα τα καταφερεις μια χαρα....οι περιπτωσεις για το αντιθετο ειναι λιγες...

και ρωτα και ζητα βοηθεια απο τους ειδικους του θεματος...δυστυχως για θεσσαλονικη δεν γνωριζω να σε βοηθησω.


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

έλεγα να αφήσω για αργότερα το ποστάρισμα αλλά αφού βιάζεστε οι πρωτομανούλες πάμε λοιπόν.

για τα θήλαστρα http://www.thilasmos.com/%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-2/

σάιτ ενημέρωσης αξιόπιστα

http://www.thilasmos.com/home/

http://www.mitrikosthilasmos.com/ (αν έχετε facebook να μη μπείτε στις απανταχού θηλάζουσες δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση και λέγονται ανακρίβειες, να ψάξετε ομάδα μητρικού θηλασμού και μητρότητας Αθήνα ή σε όποια πόλη μένετε)

http://pediatros-thes.gr/

http://www.lllgreece.org/

σε αυτά τα σάιτ, αλλά και στις ομάδες που σας είπα στο facebook θα βρείτε άρθρα επιστημονικά τεκμηριωμένα και αυτά τα οποία αν κάνετε θα έχετε 100% επιτυχία, τώρα μπορεί μια μαμά (μιας και μιλάμε για θήλαστρα) όπως πχ η fysalida να είχε ένα θεωρητικά ακατάλληλο θήλαστρο όμως σε αυτή λειτούργησε, δε σημαίνει όμως ότι θα λειτουργήσει και σε άλλους.

τώρα αν λόγο επέμβασης δεν επιτρέπεται ο θηλασμός, τότε δεν επιτρέπετε και το θήλαστρο, απαγορεύεται η γαλουχία δηλαδή. Αλλά ξαναλέω οι μόνοι που μπορούν εγγυημένα να σας απαντήσουν αν μπορείτε ή όχι είναι οι πιστοποιημένοι σύμβουλοι και όχι όλοι από αυτούς. αν θελήσετε να πάρετε τη γνώμη ενός μπορώ να βρω ποιος έχει τη καλύτερη γνώση πάνω στο θέμα.

Ο θηλασμός μπορεί να πονάει αν δε γίνεται σωστά ή υπάρχουν ανατομικά θέματα στο μωρό. το παν είναι η σωστή τοποθέτηση του μωρού στο στήθος και η σωστή στάση θηλασμού καθώς και η διατήρησή της. Ο θηλασμός να θυμάστε μπορεί να είναι δύσκολος στην αρχή αλλά μέρα με τη μέρα γίνεται παιχνιδάκι και σιγά σιγά γίνεται ένα όπλο της μητέρας για να παρηγορήσει το μωρό της, να το ανακουφίσει από πόνο και ασθένειες.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΘΗΝΑΙΕΣ

στις 12 Οκτωβρίου ο μητρικός θηλασμός διοργανώνει μια ημερίδα, η είσοδος είναι ελεύθερη και είναι πολύ πολύ καλή ευκαιρία να ενημερωθείτε σωστά.

ευχαριστουμε πολυ dimrous πολυ χρησιμα!!!!:P να ρωτησω και κατι αλλο ρε κοριτσια πρεπει οποσδιποτε να παρεις μαια εγω θα γεννησω σε ιδιοτικο δεν θα υπαρχει εκει καποια νοσοκομα να μου δειξει???


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

yeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh!!!!!!

μπραβο φαιη μου που τα καταφερες!!!!!!!!!!

οσο για αυτο που ρωτας, εννοειται πως δεν ειναι κακο το ξενο γαλα...αλλα το δικο σου γαλα ειναι σιγουρα πολυτιμο, ειναι ενας μικρος θησαυρος...για το μωρο σου.......χωρις αγχος λοιπον...(αν και σε νιωθω ως πρωταρα μανουλα;)) προσπαθησε να μην σκεφτεσαι οτι ειναι δυσκολο αλλα οτι θα τα καταφερεις μια χαρα....οι περιπτωσεις για το αντιθετο ειναι λιγες...

και ρωτα και ζητα βοηθεια απο τους ειδικους του θεματος...δυστυχως για θεσσαλονικη δεν γνωριζω να σε βοηθησω.

σ' ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου fysalida, για τη ενθάρρυνση!!!κάτι θα βρω που θα πάει...


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!χρονια πολλα στα κοριτσια π εχουν γενέθλια!εμείς σημερα ειχαμε γιατρο κ εχουμε σίγουρα αγορι κ είναι 100 γραμαρια. Κ μ ειπε τ αλλη φορα θα κανουμε επαναληπτική τ παππ-α τεστ.

Οσο για τ θηλαστρο η ανησυχια μ ειναι οτι ουτως η αλλως δεν θα μπορω να θηλασω αλλα σε περιπτωση που μπορω να ξερω


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!χρονια πολλα στα κοριτσια π εχουν γενέθλια!εμείς σημερα ειχαμε γιατρο κ εχουμε σίγουρα αγορι κ είναι 100 γραμαρια. Κ μ ειπε τ αλλη φορα θα κανουμε επαναληπτική τ παππ-α τεστ.

Οσο για τ θηλαστρο η ανησυχια μ ειναι οτι ουτως η αλλως δεν θα μπορω να θηλασω αλλα σε περιπτωση που μπορω να ξερω

Μπράβο κορίτσι μου! Γιατί θα κάνεις επανάληψη του παππ-α? Το δικό μου ακόμααα να βγει...


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μ πε οτι ειναι αριστο αλλα πρεπει να κάνουμε κ επαναληπτικο. Κ στο μικροβιολογικο πριν βγουν τ αποτελεσματα μας ειπαν οτι σε λιγο καιρό θα την ξανα κανετε τ εξεταση


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλημερα!!!!

το παμε για βροχη εδω...και μου αρεσει!!!

τι κανετε κοιλιτσες;

εγω σημερα σηκωθηκα με μια τρελη ορεξη για ζαμπονοτυροπιτα...εεεεε την πηρα...εφαγα 2 μπουκιες και την αφησα...με βαρυνε...καλυτερα....;)


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλημερα!!!!

το παμε για βροχη εδω...και μου αρεσει!!!

τι κανετε κοιλιτσες;

εγω σημερα σηκωθηκα με μια τρελη ορεξη για ζαμπονοτυροπιτα...εεεεε την πηρα...εφαγα 2 μπουκιες και την αφησα...με βαρυνε...καλυτερα....;)

Καλημέρα σε όλες τις Μαρτιομανούλες!!!Τι κάνετε??

Αχ fysalida τι μου έκανες πρωί πρωί με την ζαμπονοτυρόπιτα που ανέφερες??σκέψου λίγο και μας στα ξένα που δεν μπορούμε να την βρούμε εδώ....πω πω ζημιά!!!:tongue:


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...