Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, *Vasoula είπε:

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

      Δεν είναι έντονο όχι.. ελαφρύς πονος περιοδου θα το έλεγα..  έστειλα στην γιατρό καλού κακού.. μου είπε είναι από την προγεστερονη! Όλα οκ

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

Αυτό το θεμα με τις λίστες, πολύ μ'αρέσει! Ήθελα βέβαια να ρωτήσω, η αλαξιέρα για παράδειγμα είναι απαραίτητη; Όχι, δε θέλω να μου βγαίνει η μέση, αλλα επειδή προσπαθούμε να οργανώσουμε μια λίστα να αρχίσουμε απο τα απολύτως απαραίτητα και δεν έχω συμπεριλάβει την αλαξιέρα σε αυτά.

Οι ποσότητες ρούχων είναι ιδιαίτερα χρήσιμες στις άπειρες μέλουσες μαμάδες. Αυτό το ερώτημα"πόσα φορμάκια για νεογέννητα να έχω;" μας ταλανίζει με τον άντρα μου μέρες τώρα.

Καθισματάκι αυτοκινήτου δεν το συζητώ. Θα είναι απο τα πρώτα που θα πάρουμε. Εδώ, δεν θυμάμαι αν σας το έχω ξαναπεί, αν δεν έχεις κάθισμα, παιδί απο το νοσοκομείο δεν σου δίνουν. Και αν σε τσακώσουν με παιδί χωρίς κάθισμα στο αυτοκίνητο, σου πήραν όχι μόνο άδεια, αλλα και το παιδί μαζι. Δεν έχουν παίξε γέλασε. Επίσης οι ασφαλιστηκες σε καλύπτουν μόνο αν η εγκατάσταση του καθίσματος έχει γίνει απο εξουσιοδοτημένο άτομο που κλείνεις ραντεβού μαζί του είτε στο δήμο, είτε στη μαιευτική κλινική του κοντινου νοσοκομείου.

xeimwna, με το τρακάρισμα, δεν ήταν κάτι σοβαρό. Πάνε ήδη 2 μήνες. Πριν φύγουμε για διακοπές καν. Απλά η ασφαλιστική του υπάιτιου το απέσυρε επειδη η αξία ήταν μικρότερη απο τη ζημιά και μας αποζημίωσαν στην αξία του στην ουσία. Ετσι κανουν εδώ.

Κοιλιά έχω κάνει και άρχισα να το συνειδητοποιώ ότι δεν είμαι απλά χοντρή... είμαι μια ζουμπουρλού εγκυος. αχαχαχαχα.

Παντελόνια με λάστιχο είχα ήδη πάρει. Τώρα άρχισαν και οι μπλούζες να στενεύουν στην κοιλιά επικίνδυνα. Δεν ήμουν και φαν των φαρδιών. Βρήκα ένα online κατάστημα με ρούχα εγκυμοσύνης σε πολύ καλές τιμές. Περιμένω να φτιάξει ο καιρός λίγο για να περιοριστώ σε κοντομάνικα μόνο, γιατί έτσι όπως τα κατάφερα όλη την εγκυμοσύνη θα την περάσω σε καλοκαίρια.

Και τώρα που το είδα, JimDim, τι γιαγια και κουραφέξαλα είναι αυτά που διαβάζω; Τα λεγα με την κολλητή μου τις προάλλες. Τα 40 είναι τα νέα 30 darling! Να ευλογήσουμε τα γένια μας, γιατί 3 χρόνια παρα 10 μέρες ξοπίσω σου είμαι. Καπου εκεί θα είμαι όταν θα παλεύω για το δεύτερο ή το τρίτο. αχαχαχαχα :P Μην αγχώνεσαι! :) Χρόνια πολλα και με το καλό η μπεμπούλα σας!


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

οοοοοοοο....χρονια πολλα κοριτσακι μου!!!!!!!!με το καλο το μωρακι σου!!!!και παντα χαρες!!!!!!!

ελα που εισαι γιαγια!!!!μια χαρα ηλικια!!!!!το λεω, να το ακουσω και εγω που ειμαι στα 37....μια χαρα λεμε!!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!Να χαίρεσαι και εσύ τα κοριτσάκια σου και μετο καλό το μωράκι!!!

Η αλήθεια είναι οτι αν είχαν πάει όλα κάλα θα είχα τώρα ήδη ένα μωράκι 9 μηνών αλλά μας έτυχε η στραβή...δεν πειράζει ο θεός ξέρει καλύτερα και δεν θέλω να σκέφτομαι έτσι γιατί με έριξε πολύ όλο αυτό που έπαθα...άλλωστε ήταν τυχερό μου να κρατήσω αυτή την μπέμπα στην αγκαλιά μου και είμαι ξετρελαμένη με αυτό!!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγκυούλες μου!!!ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα....τι ωραίες λίστες που βάλατε για το τι χρειαζόμαστε για το μωρό και για το μαιευτήριο!!!πολύ χρήσιμες!!εγώ δυστυχώς ξύπνησα για ακόμη μια μέρα με πονοκέφαλο...κατά τα άλλα όπως είχα ξαναγράψει δεν νιώθω έγκυος!!!μετράω μέρες μέχρι τον υπέρηχο την Τρίτη...Fysalida είμαστε ακριβώς ίδιες μέρες έγκυος...τι ωραία...έχεις νιώσει καμία κίνηση απο το μωράκι σου?

Τα φιλιά μου σε όλες σας!!


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και χρόνια μου πολλά!!!

Έχω γενέθλια σήμερα!!!

Ελενάκι χρόνια πολλά και σε σένα!!!!Έχουμε 10 χρόνια και 1 μέρα διαφορά!!!Εγώ η γιαγιά κλείνω σήμερα τα 38!!!!

JimDin χρόνια πολλά!!Σου εύχομαι να έχεις το μπεμπέ σου σε λίγους μήνες στην αγκαλιά σου!!ε και όχι και γιαγιά 38 χρονών...


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θεμα με τις λίστες, πολύ μ'αρέσει! Ήθελα βέβαια να ρωτήσω, η αλαξιέρα για παράδειγμα είναι απαραίτητη; Όχι, δε θέλω να μου βγαίνει η μέση, αλλα επειδή προσπαθούμε να οργανώσουμε μια λίστα να αρχίσουμε απο τα απολύτως απαραίτητα και δεν έχω συμπεριλάβει την αλαξιέρα σε αυτά.

Οι ποσότητες ρούχων είναι ιδιαίτερα χρήσιμες στις άπειρες μέλουσες μαμάδες. Αυτό το ερώτημα"πόσα φορμάκια για νεογέννητα να έχω;" μας ταλανίζει με τον άντρα μου μέρες τώρα.

Καθισματάκι αυτοκινήτου δεν το συζητώ. Θα είναι απο τα πρώτα που θα πάρουμε. Εδώ, δεν θυμάμαι αν σας το έχω ξαναπεί, αν δεν έχεις κάθισμα, παιδί απο το νοσοκομείο δεν σου δίνουν. Και αν σε τσακώσουν με παιδί χωρίς κάθισμα στο αυτοκίνητο, σου πήραν όχι μόνο άδεια, αλλα και το παιδί μαζι. Δεν έχουν παίξε γέλασε. Επίσης οι ασφαλιστηκες σε καλύπτουν μόνο αν η εγκατάσταση του καθίσματος έχει γίνει απο εξουσιοδοτημένο άτομο που κλείνεις ραντεβού μαζί του είτε στο δήμο, είτε στη μαιευτική κλινική του κοντινου νοσοκομείου.

xeimwna, με το τρακάρισμα, δεν ήταν κάτι σοβαρό. Πάνε ήδη 2 μήνες. Πριν φύγουμε για διακοπές καν. Απλά η ασφαλιστική του υπάιτιου το απέσυρε επειδη η αξία ήταν μικρότερη απο τη ζημιά και μας αποζημίωσαν στην αξία του στην ουσία. Ετσι κανουν εδώ.

Κοιλιά έχω κάνει και άρχισα να το συνειδητοποιώ ότι δεν είμαι απλά χοντρή... είμαι μια ζουμπουρλού εγκυος. αχαχαχαχα.

Παντελόνια με λάστιχο είχα ήδη πάρει. Τώρα άρχισαν και οι μπλούζες να στενεύουν στην κοιλιά επικίνδυνα. Δεν ήμουν και φαν των φαρδιών. Βρήκα ένα online κατάστημα με ρούχα εγκυμοσύνης σε πολύ καλές τιμές. Περιμένω να φτιάξει ο καιρός λίγο για να περιοριστώ σε κοντομάνικα μόνο, γιατί έτσι όπως τα κατάφερα όλη την εγκυμοσύνη θα την περάσω σε καλοκαίρια.

Και τώρα που το είδα, JimDim, τι γιαγια και κουραφέξαλα είναι αυτά που διαβάζω; Τα λεγα με την κολλητή μου τις προάλλες. Τα 40 είναι τα νέα 30 darling! Να ευλογήσουμε τα γένια μας, γιατί 3 χρόνια παρα 10 μέρες ξοπίσω σου είμαι. Καπου εκεί θα είμαι όταν θα παλεύω για το δεύτερο ή το τρίτο. αχαχαχαχα :P Μην αγχώνεσαι! :) Χρόνια πολλα και με το καλό η μπεμπούλα σας!

Καλημέρα!!!

Όλο ήθελα να σου πώ κάτι και όλο το ξέχναγα!!!Αυστραλία είναι και η αδερφή μου αλλά τώρα είναι εδώ για διακοπές.Ξετρελαμένη με το όλο σύστημα εκεί και με τη χώρα γενικά.Θα ήθελα να πάω όταν γεννήσω αλλά τις 22 ωρες ταξίδι ποίος τις αντέχει?????

Κοίτα αν η αλλαξιέρα σε βγάλει εκτός προυπολογισμού δεν είναι απαραίτητη...στο γίο μου την κάνανε δώρο...οκ τον άλλαξα εκεί με βόλευε είχε και ντουλάπια απο κάτω και έβαζα πράγματα...αλλά δεν είναι κάτι απαραίτητο...του είχα φτιάξει ολοκληρωμένο το δωμάτιο γύρω στους 9 μήνες και ήταν πολύ όμορφο!!!

Και το καθησματάκι απαραίτητο!!!Ο μικρός μου είναι 5 χρ και όμως τον βάζουμε σε καθησμα για πιο μεγάλα παιδιά (4 χρ με 12)της britax αλλά αυτά που είναι κανονικά και δένουν με την ζωνη!!!Αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο!!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα και χρόνια μου πολλά!!!

Έχω γενέθλια σήμερα!!!

Ελενάκι χρόνια πολλά και σε σένα!!!!Έχουμε 10 χρόνια και 1 μέρα διαφορά!!!Εγώ η γιαγιά κλείνω σήμερα τα 38!!!!

καλημερα ευχαριστω!!!ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ!!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!!!δεν εισαι γιαγια αν ειναι απο τα 38 να εισαι γιαγια τοτε ζητω που καικαμε!!!!;)


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες σας ευχαριστς πολυ για τις ομορφες ευχες σας!!!!πως ειστε σημερα???να ρωτησω κατι ρε κοριτσια το θηλαστρο ποναει???εγω που μενω εκτος αθηνων θα πρεπει να αγορασω?


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω αλλαξει 2,3 θηλαστρα αυτο που με βολεψε ηταν το μοντελο swing της medela....

με αυτο εδω το πραγματακι καταφερα οτι καταφερα...

http://www.medelabreastfeedingus.com/products/145/swing-breastpump

...επειδη ξεκινησα σχετικα νωρις τις αντλησεις...αρχες 2ου μηνα των κοριτσιων, οταν καταλαβα οτι δεν παιρνουν καλο βαρος και η παιδιατρος,μου προτεινε να βαλω ξενο γαλα στη διατροφη τους, αρχισα να αντλω λοιπον και το στηθος μου προσαρμοστηκε πολυ γρηγορα και ευκολα και ειχα πολυ καλη παραγωγη...

δεν ξερω...αλλες δεν τα καταφεραν...εγω νιωθω τυχερη...γιατι τις θηλασα αποκλειστικα εστω και ετσι...

μαρια2610 ναι το ειδα και εγω χθες...ειμαστε ιδιες μερες....που γεννας;αυτα που νιωθω ειναι μαλλον εντερακια...ειναι νωρις ακομη...αλλα σε 2 εβδομαδες μαξ...περιμενω να νιωσω το θησαυρουλι μου...

για την κοπλεα που ρωτουσα για τα αποτελεσματα του παπ α,εμενα βγηκαν την επομενη μερα, σε ιδιωτικο κεντρο την εκανα.τα αποτελεσματα της κυστικης ινωσης που επισης εκανα,αργουν..θελουν κανα μηνα μου ειπαν.


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και χρόνια μου πολλά!!!

Έχω γενέθλια σήμερα!!!

Ελενάκι χρόνια πολλά και σε σένα!!!!Έχουμε 10 χρόνια και 1 μέρα διαφορά!!!Εγώ η γιαγιά κλείνω σήμερα τα 38!!!!

χρόνια πολλά, χρόνια πολλά!!!! και δε θέλω χαζά με την ηλικία:tongue:


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω αλλαξει 2,3 θηλαστρα αυτο που με βολεψε ηταν το μοντελο swing της medela....

με αυτο εδω το πραγματακι καταφερα οτι καταφερα...

http://www.medelabreastfeedingus.com/products/145/swing-breastpump

...επειδη ξεκινησα σχετικα νωρις τις αντλησεις...αρχες 2ου μηνα των κοριτσιων, οταν καταλαβα οτι δεν παιρνουν καλο βαρος και η παιδιατρος,μου προτεινε να βαλω ξενο γαλα στη διατροφη τους, αρχισα να αντλω λοιπον και το στηθος μου προσαρμοστηκε πολυ γρηγορα και ευκολα και ειχα πολυ καλη παραγωγη...

δεν ξερω...αλλες δεν τα καταφεραν...εγω νιωθω τυχερη...γιατι τις θηλασα αποκλειστικα εστω και ετσι...

μαρια2610 ναι το ειδα και εγω χθες...ειμαστε ιδιες μερες....που γεννας;αυτα που νιωθω ειναι μαλλον εντερακια...ειναι νωρις ακομη...αλλα σε 2 εβδομαδες μαξ...περιμενω να νιωσω το θησαυρουλι μου...

για την κοπλεα που ρωτουσα για τα αποτελεσματα του παπ α,εμενα βγηκαν την επομενη μερα, σε ιδιωτικο κεντρο την εκανα.τα αποτελεσματα της κυστικης ινωσης που επισης εκανα,αργουν..θελουν κανα μηνα μου ειπαν.

Aυτό το θήλαστροέχω και εγώ!!!!Μπραβο σου που δεν το έβαλες κάτω και τελικά τα κατάφερες και πάλι μπράβο!!!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

ελενακι το θηλαστρο στην αρχη μπορεις να πεις οτι ποναει...αλλα κυριως ειναι καπως αβολο να το πω...στη συνεχεια επειδη το στηθος μαθαινει την κινηση δεν το καταλαβαινεις...θελει ενα διαστημα να προσαρμοστει παντως το στηθος και μπορει να νιωθεις καπως αβολα...

παντως σας ξαναλεω...προσπαθηστε πολυ πολυ με βοηθεια απο τις μαιες αλλα και προσωπικο κουραγιο...να θηλαστε απευθειας απο το στηθος...ειναι πολυ πιο βολικο, η φαση με το θηλαστρο εμπεριεχει και αποστειρωσεις και ειναι ενα πακετακι πιο περιπλοκο..που για να το καταφερεις ,πρεπει να το θες απειρως πολυ...εγω το ηθελα...και το καταφερα....


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου δεν χρειαζεται να μου λες μπραβο, ειμαστε μανουλες...θελουμε οτι καλυτερο για τα παιδακια μας...εγω ετσι μπορουσα να προσφερω το καλυτερο,ετσι εκανα...με βολεψε κιολας μετα...ειναι στην κριση της καθε μανουλας!!!!!


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

[quote=fysalida;

μαρια2610 ναι το ειδα και εγω χθες...ειμαστε ιδιες μερες....που γεννας;αυτα που νιωθω ειναι μαλλον εντερακια...ειναι νωρις ακομη...αλλα σε 2 εβδομαδες μαξ...περιμενω να νιωσω το θησαυρουλι μου...

Εγώ μένω μόνιμα στο εξωτερικό,Γερμανία εδώ και 3 χρόνια άρα δεν γεννάω στην Ελλάδα!εγώ κάτι έχω νιώσει πάρα πάρα πολύ απαλά,μάλλον επειδή είναι και δίδυμα τα ένιωσα λίγο νωρίτερα!


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια εσεις που ειστε δευτερομανουλες πειτε μου ποναει ο θηλασμος???γιατι ολοι λενε οτι ειναι δυσκολο θελω οποσδιποτε να θηλασω αλλα με εχουν φοβιση με ολα αυτα που ακουω ειδικα για τον πονο γιατι η αληθεια ειναι οτι ειμαι και λιγο φοβιτσιαρα αλλα θελω να κανω το καλυτερο για το μωρακι μου!!!


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...