Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, *Vasoula είπε:

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

      Δεν είναι έντονο όχι.. ελαφρύς πονος περιοδου θα το έλεγα..  έστειλα στην γιατρό καλού κακού.. μου είπε είναι από την προγεστερονη! Όλα οκ

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

Fysalida έχεις δίκιο αλλά τι να κάνω είμαι οργανωτική και πολύ αγχώδης!!! Αιγόκερως γαρ! Μη νομίζεις πάντως και εγώ το να πάνε όλα καλά με το μωράκι και τις εξετάσεις σκέφτομαι και όχι το μαιευτήριο. Απλά είπα να πάρουμε μθα ιδέα... Όσο τον τοκετό που λες και τους πόνους, αυτό είναι το τελευταίο που θα σκεφτόμουν... Περισσότερο με προβληματίζει το πως θα φτάσουμε ως εκεί.


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Fysalida, έκανα το τικεράκι μου και τώρα προσπαθώ ν το περάσω ανεπιτυχώς εδώ... πηγαίνω στην προσθήκη αρχείων(εδώ στον forum) και μετά το χάος...:tongue:. Δεν πρέπει να βγει μεγαλύτερο όπως τα δικά σας; :mad:

post-38363-14825440891839_thumb.png


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

φαιη μου...οι κινησεις που εκανα εγω ειναι οι εξης:

πηγα σε ενα site και εφτιαξα το τικερακι μου

εκανα copy τον κωδικο του

πηγα στο προφιλ μου εδω στο parentscafe

μεσα στο προφιλ μου επελεξα customize profile

μετα πηγα στο επεξεργασια υπογραφης

και εκανα paste τον κωδικο που ειχα φερει απο το αλλο site

μου το εφερε στο μεγεθος που βλεπεις...

βλεπω το δικο σου, ειναι οντως μικρο...δεν ξερω να σου πω γιατι ομως...

ρουνα καλα κανεις και δεν σκεφτεσαι τον τοκετο...απολαυσε την στιγμη...και ολη την διαδικασια μεχρι εκει...!!!!


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βγαλεις μια prepaid και καθε φορα που θες να ψωνίσεις να βαζεις το ποσο που θα χαλασεις +τη προμήθεια της τραπεζας (η πειραιως που εχω εγω χρεώνει 1.20). Εχει διαφορά σου λεω με την Ελλαδα

μπορεις να γλιτωσεις πολλα απο αυτα που νομιζουμε πχ γιατι να παρεις αποστειρωτή, θερμαντήρα και ενα σωρό μπιμπερό; παίρνεις ενα μπιμπερο να το εχεις σε ωρα αναγκης και αν δε θηλασεις τα παιρνεις τότε. Γιατι να παρεις αλλαζιέρα, δες αν βολεύεσαι πάνω στο κρεβάτι πρωτα. Ακομα και το πανακριβο καροτσι μπορεις να γλιτώσεις. Μπορεις να παρεις ενα ring sling ή mai tai για τους πρωτους 5 μηνες και μετα να αγορασεις το επομενο που με 150 ευρω αγοραζεις πολυ καλο. Επισης εσείς που μένετε Αθήνα μπορειτε να αγορασετε ύφασμα με το μετρο και να κανετε σεντονια. Η μητέρα μου, τωρα για τη μπεμπα του αδελφου μου εδωσε συνολικα 45 ευρω για ύφασμα και ραφτικά για τρία σετ.

Eυχαριστώ πολύ κοριτσάκι!Θα την βγάλω για να συνεχίσω τις αγορές!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Μαρία και με το καλό τα κοριτσάκια σου!!!

Εγώ τα απογεύματα έχω ανακατωσούρες και φούσκωμα στο στομάχι.Το στήθος μου πονάει αλλά όχι πια συχνά και έχει φουσκώσει αρκετά.Αλλές φορές ξεχνάω οτι είμαι έγκυος άλλες όχι το μόνο σίγουρο είναι οτι θέλω να το ζήσω όλο αυτό όσο καλύτερα μπορώ γιατί δεν θα κάνουμε μάλλον(δυστυχώς) άλλο παιδάκι!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια να σςς ρωτήσω κάτι? Το παπ-α που κάναμε με την αυχενική σε πόσες μέρες βγήκαν τα αποτελέσματα? Εμένα πέρασαν 14 μέρες και δεν έχουν βγει ακόμα!!! Δεν είναι πολλές? :confused:


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα 4 φανελάκια (ζιπουνάκια) είναι πολύ λίγα για την εποχή που θα γεννήσουμε εμείς.Λίγο θα λερωθούν απο την πάνα ίσως απο γουλιές...το βραδινό μπάνιο θα είναι και τέτοιος ο καιρός που δεν θα στεγνώνουν εύκολα οπότε θα χρειαστούν παραπάνω!

Το θήλαστρο δεν είναι αναγκαίο ειδικά στις πρώτες αγορές.Μόνο το στήθος της μαμάς έχουν ανάγκη τα μωράκια!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα 4 φανελάκια (ζιπουνάκια) είναι πολύ λίγα για την εποχή που θα γεννήσουμε εμείς.Λίγο θα λερωθούν απο την πάνα ίσως απο γουλιές...το βραδινό μπάνιο θα είναι και τέτοιος ο καιρός που δεν θα στεγνώνουν εύκολα οπότε θα χρειαστούν παραπάνω!

Το θήλαστρο δεν είναι αναγκαίο ειδικά στις πρώτες αγορές.Μόνο το στήθος της μαμάς έχουν ανάγκη τα μωράκια!!!

Καλά λες για τα ζιπουνάκια. Νομίζω θες τουλάχιστον 8-10. Όσο για το θήλαστρο εγώ θα πάρω καλού-κακού γιατί δεν ξέρω αν θα μπορέσω να θηλάσω...


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σςς ρωτήσω κάτι? Το παπ-α που κάναμε με την αυχενική σε πόσες μέρες βγήκαν τα αποτελέσματα? Εμένα πέρασαν 14 μέρες και δεν έχουν βγει ακόμα!!! Δεν είναι πολλές? :confused:

εγώ τις πήγα σε διαγνωστικό μεγάλο, ημέρα παρασκευή και την τρίτη το απόγευμα τα είχαν έτοιμα!!!μου είχαν πει και ακριβώς την ημέρα που θα τα είχαν έτοιμα.

καλά μόνο το δικό μου τικεράκι βγαίνει έτσι; τόσο computer illiterate τελικά;;;;;;


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριστια. Εγω εμεινα στο 10 -12 πανες τ ημερα χαχα. Κ ζιπιυνακια λογικα θα θελουμε παραπάνω χωτις να ξερω. Εμενα η εξεταση βγηκε μετα απο 10 μερες περιπου.


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά λες για τα ζιπουνάκια. Νομίζω θες τουλάχιστον 8-10. Όσο για το θήλαστρο εγώ θα πάρω καλού-κακού γιατί δεν ξέρω αν θα μπορέσω να θηλάσω...

Aπλά νομίζω το απλό θήλαστρο μέχρι την εδραίωση του θηλασμου δεν βοηθάει εκεί χρειάζεται μόνο νοσοκομειακό το οποίο το νοικιάζεις απο το νοσοκομείο που θα γεννήσεις γιατί για να το αγοράσεις είναι πανάκριβο αλλά είναι το μόνο που βοηθάει για αρχή και εδραίωση...το άλλο (πχ το ηλεκτρικό της medela) που αγόρασα εγώ στο 5ο μήνα του μικρού βοηθάει για αποθήκευση...αν και εγώ έβγαζα με το ζόρι 30ml εως 150ml την μέρα...βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος γιατί η πείρα μου δεν είναι πολύ μεγάλη και μπορεί κάποια κοπέλα να γνωρίζει καλύτερα ή και μιά σύμβουλος θηλασμού θα στα πεί καλύτερα!!!Αν και τελικά πιστεύω πως μιά χαρά θα τα καταφέρεις και ανέξοδα;);););)!!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σε 2 μέρες βγήκε η απάντηση και την έστειλαν απευθείας στο γιατρό μου.Μήπως έχει βγεί και την έχει ο γιατρός σου???Μήπως έκανες μαζί και για κυστική ίνωση που είναι εξτρα εξέταση???Γιατί αυτή μου βγήκε σε 20 μέρες.


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ τις πήγα σε διαγνωστικό μεγάλο, ημέρα παρασκευή και την τρίτη το απόγευμα τα είχαν έτοιμα!!!μου είχαν πει και ακριβώς την ημέρα που θα τα είχαν έτοιμα.

καλά μόνο το δικό μου τικεράκι βγαίνει έτσι; τόσο computer illiterate τελικά;;;;;;

Κάνεις copy paste το ΒΒ code???


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Και για το μαιευτήριο βρήκα αυτό

Ο κατάλογος για την τσάντα του μαιευτηρίου

Ακολουθήστε αυτό τον κατάλογο και θα έχετε την ιδανική τσάντα για το μαιευτήριο. Θυμηθείτε πως δεν υπάρχει λόγος να πάρετε πάρα πολλά πράγματα, αλλά λίγα και απαραίτητα.

Για τον τοκετό:

Χαρτιά για την εισαγωγή σας στο μαιευτήριο (Tαυτότητα, βιβλιάριο υγείας ή έγγραφα ιδιωτικής ασφάλειας).

Νυχτικό, ρόμπα, άνετα καλτσάκια και παντόφλες.

Φακούς επαφής και τα γυαλιά σας (αν φοράτε).

Λαστιχάκι/κορδέλα για τα μαλλιά σας (αν είναι μακριά).

Ένα σπρέι προσώπου με νερό (για να δροσίζεστε στη διάρκεια των ωδινών).

Το τσαντάκι με τα είδη της τουαλέτας σας, π.χ. οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, σαπούνι ή αφρόλουτρο, σαμπουάν.

Lip balm για τα χείλη.

Φωτογραφική μηχανή ή/και βιντεοκάμερα (μάθετε αν επιτρέπεται στο χώρο που πραγματοποιείται ο τοκετός).

Πετσέτα και 2 πανάκια για να κάνετε κομπρέσες (ορισμένα μαιευτήρια τα παρέχουν).

Για μετά τον τοκετό:

Λάδι για μασάζ, για να ανακουφίζεστε απʼ τους πόνους.

Μάσκα για τα μάτια, αν το φως σας δυσκολεύει στον ύπνο.

Σουτιέν θηλασμού και επιθέματα για το στήθος.

Σερβιέτες και εσώρουχο μιας χρήσης αν δέν τα παρέχει το μαιευτήριο.

Ένα μαξιλάρι σε τριγωνικό σχήμα (μπορεί να σας βολεύει καλύτερα στο θηλασμό).

Τα απαραίτητα για το μωρό διαφέρουν ανάλογα με το μαιευτήριο που θα γεννήσετε. Ρωτήστε εάν το μαιευτήριο παρέχει ρουχαλάκια και πάνες για το μωρό. Αν ναι, θα χρειαστείτε μόνο τα ρούχα για την έξοδό σας, διαφορετικά πάρετε μαζί σας μερικά φανελάκια, φορμάκια, κάλτσες, σκουφάκι, κουβέρτα, σεντόνι.

Κρέμα (που θα σας συστήσει ο γιατρός ή η μαία) για την πρόληψη και θεραπεία των πληγωμένων θηλών εξαιτίας του θηλασμού.

Προτιμήστε φορμάκια και φανέλες που μπαινοβγαίνουν εύκολα χωρίς να ταλαιπωρείτε το κεφαλάκι του μωρού.

Μια τσάντα για τα άπλυτα.

Το κινητό σας τηλέφωνο και φορτιστή.

Άνετα ρούχα και ίσια παπούτσια για την έξοδό σας απʼ το μαιευτήριο.

Ταυτότητα (θα ενημερωθείτε για τυχόν άλλα επίσημα χαρτιά που θα χρειαστείτε για τη δήλωση της γέννησης του μωρού και θα τα φέρει ο σύντροφός σας την επόμενη μέρα).

Ένα βιβλίο ή οτιδήποτε σας κάνει να χαλαρώσετε τις ώρες που δεν θα βρίσκεστε με το μωρό σας.

Τα χαρτιά που θα χρειαστείς για το ληξιαρχείο είναι:

1. Ταυτότητες και φωτοτυπία αυτών (ή διαβατήριο)

2. Ληξιαρχική πράξη γάμου

3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (από τον Δήμο/Κοινότητα όπου ανοίξατε οικογενειακή μερίδα)

4. Πράξη προσδιορισμού επώνυμου τέκνου

5. Βεβαίωση μαιευτήρα για το πού αι πότε γεννήσατε

Πηγή: http://www.mothersblog.gr/o-kosmos-toy-paidioy/item/7942-poia-einai-ta-aparaitita-hartia-gia-na-diloso-to-moro-moy-sto-lixiarheio#ixzz3EEiRBns3

καλα ρουνα εσυ δεν παιζεσε!!!μπραβο ειναι πολυ χρησιμα για τις πρωτομανουλες!!!;)


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...