Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, helena212 είπε:

      Κορίτσια τα πονακια περιοδου είναι φυσιολογικά? Είμαι 3η μερα από την ετ.

      Πονοι που έρχονται και φεύγουν αλλά λέω εκείνη την ώρα ότι θα μου έρθει περιοδος.

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

τι παθατε καλε;

εμενα το πιθανοτερο ειναι να πουν "παλι πάχυνε"

για το μαιευτηριο ειναι αλλη για ιδιωτικό και αλλη για δημοσιο. Αν και για μενα περα απο τα πραγματα για την αρχη αρχη, ενας ειναι ο κανονας για οικονομια "εμφανίζεται ανάγκη και τότε τη καλύπτω". Μην αγχώνεστε τα μωρα εχουν λιγοτερες αναγκες απο αυτες που νομίζουμε.

Ασε dim χάσαμε την μισή μας ζωή προχθές για να μην πώ όλη...ξαφνικά άρχισε να πρήζεται στην αριστερή μεριά του λαιμού το παιδί...του κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις αλλά όλα ήταν οκ και το πρήξιμο έφυγε...τώρα το παρακολουθούμε...ίωση???Ίσως και αλλεργία μιάς και ο μικρός έκανε εκείνη την μέρα είχε για πρώτη φορά κολυμβητήριο...Υγεία και μόνο υγεία για όλα τα παιδάκια του κόσμου!!!

Πάντως έχει απόλυτο δίκιο σε ότι αφορά τις ανάγκες ενός μωρού...στο πρώτο ειδικά γινόμαστε υπερβολικές...στο γιό μου πχ αλλάξαμε 4 μπανάκια μέχρι να βρούμε το κατάλληλο και τελικά το πιο βολικό ήταν να τον κάνω στο νιπτήρα...ένα μάλιστα που ήταν και με ράφια απο κατώ ήταν τελείως άχρηστο για εμάς και το έφαγε το πατάρι...σίγουρα τα μωρά χρειάζονται πολύ πολύ λιγότερα απο αυτά που εμείς πιστεύουμε...


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημερα!!!!

jimdin μεγαλο σοκ τραβηξατε...αλλα αφου ολα καλα...οκ...μαθε αν ηταν καποια αλλεργια απο το κολυμβητηριο για να ξερεις αν θα συνεχισει το παιδι....

τι ωραια δροσουλα σημερα.....φορεσαμε ζακετουλες στο σχολειο!!!!και η μαμα βεβαια...η χαρα της ζακετας...χαχαχαχα

στα πρωτα παιδακια παντα ειμαστε υπερβολικες και ψαρωμενες...στα επομενα χαλαρωνεις αρκετα...ξερεις οτι το χεις...γνωριζεις και πολλα πραγματα πια και ειναι πιο ευκολο....

εγω ,τωρα στο τριτο αν μου βγει ησυχουλι οπως τα αλλα μου 2 παιδακια...θα την περασω ζαχαρη...ως βετερανα μαμα!!!!


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα καλημέρα!!!! τι μου κάνετε;; Εμείς μια χαρά, αν εξαιρέσεις ότι νυστάζω γιατί η κόρη μου για κολατσιό θέλει κρέπα και σηκώνομαι το αχάραγο για να ετοιμάσω πρωινό και δεκατιανό. τουλάχιστον τα τρώει μπας και πάρει κανένα γραμμάριο. αγόρασα και τα πρώτα μου ρούχα εγκυμοσύνης γιατί η κοιλιά έχει πεταχτεί για τα καλά. πήρα ένα τζινάκι και αυτό http://gr.nextdirect.com/en/g298s4 γιατί όλο κρύα είναι η κοιλιά μου.

Dim με προπληρωμένη μπορώ να πληρώσω???Σε πόσες μέρες έρχονται τα πράγματα???Είναι χωρίς μεταφορικά ε?


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Λέω σήμερα με την βοήθεια της πεθεράς μου θα φτιάξω την παιδική ντουλάπα σιγά σιγά.

από νωρίς ξεκινάς, εγώ όλα αυτά λέω να τα αφήσω για το 3ο τρίμηνο.
Ασε dim χάσαμε την μισή μας ζωή προχθές για να μην πώ όλη...ξαφνικά άρχισε να πρήζεται στην αριστερή μεριά του λαιμού το παιδί...του κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις αλλά όλα ήταν οκ και το πρήξιμο έφυγε...τώρα το παρακολουθούμε...ίωση???Ίσως και αλλεργία μιάς και ο μικρός έκανε εκείνη την μέρα είχε για πρώτη φορά κολυμβητήριο...Υγεία και μόνο υγεία για όλα τα παιδάκια του κόσμου!!!

Περαστικά και αγύριστα να είναι.

Dim με προπληρωμένη μπορώ να πληρώσω???Σε πόσες μέρες έρχονται τα πράγματα???Είναι χωρίς μεταφορικά ε?
με πριπαιντ σίγουρα με παηπολ δε ξέρω αλλά πρέπει να λέει. τα πράγματα έρχονται σε 3 εργάσιμες ημέρες και δεν έχει μεταφορικά από το πρώτο ευρώ.

as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!

jimdin μεγαλο σοκ τραβηξατε...αλλα αφου ολα καλα...οκ...μαθε αν ηταν καποια αλλεργια απο το κολυμβητηριο για να ξερεις αν θα συνεχισει το παιδι....

τι ωραια δροσουλα σημερα.....φορεσαμε ζακετουλες στο σχολειο!!!!και η μαμα βεβαια...η χαρα της ζακετας...χαχαχαχα

στα πρωτα παιδακια παντα ειμαστε υπερβολικες και ψαρωμενες...στα επομενα χαλαρωνεις αρκετα...ξερεις οτι το χεις...γνωριζεις και πολλα πραγματα πια και ειναι πιο ευκολο....

εγω ,τωρα στο τριτο αν μου βγει ησυχουλι οπως τα αλλα μου 2 παιδακια...θα την περασω ζαχαρη...ως βετερανα μαμα!!!!

Άστα κοριτσάκι τρελαθήκαμε...ο μπαμπάς έχει που έχει τρελή αδυναμία στον μικρό μετά απο αυτό τα είδε όλα και εγώ φυσικά αλλά έπρεπε κάποιος να είναι πιο ψύχραιμος...Μπορεί να ήταν και ο σιελογόνος αδένας μας είπαν κάτι που συμβαίνει συχνά στα μικρά παιδιά.

Α και μένα ο μικρό ήταν πολύ ήσυχο μωρό...ούτε γκρίνια ,ούτε κολικούς ,ούτε δόντια καταλάβαμε πως έβγαλε.


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από νωρίς ξεκινάς, εγώ όλα αυτά λέω να τα αφήσω για το 3ο τρίμηνο.

Περαστικά και αγύριστα να είναι.

με πριπαιντ σίγουρα με παηπολ δε ξέρω αλλά πρέπει να λέει. τα πράγματα έρχονται σε 3 εργάσιμες ημέρες και δεν έχει μεταφορικά από το πρώτο ευρώ.

Όχι την βρεφική καλέ του γιού μου θέλω...να τακτοποιήσω τις φόρμες κτλ να ξεκαθαρίσω τα περσινά και να πετάξω τα φθαρμένα...να δώσω και κάποια...αυτά!

Για την κάρτα επειδή δεν έχουμε πιστωτική (και φυσικά ούτε θέλω να βγάλω)μπορώ να βάλω χρήματα σε μια προπληρωμένη απο κάποια τραπεζα και να βάλω το ποσό που θέλω να ψωνίσω???Συγνώμη που σε πρήζω αλλά σήμερα πήγα στα next και πήρα κάλτσες στο μικρό και ήθελα να του πάρω τζην και είδα οτι έχει 6 ευρώ διαφορά με τα εκεί συν οτι θέλω να του πάρω 2 μπουφαν που τα σχέδια δεν υπάρχουν Ελλάδα!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Ασε dim χάσαμε την μισή μας ζωή προχθές για να μην πώ όλη...ξαφνικά άρχισε να πρήζεται στην αριστερή μεριά του λαιμού το παιδί...του κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις αλλά όλα ήταν οκ και το πρήξιμο έφυγε...τώρα το παρακολουθούμε...ίωση???Ίσως και αλλεργία μιάς και ο μικρός έκανε εκείνη την μέρα είχε για πρώτη φορά κολυμβητήριο...Υγεία και μόνο υγεία για όλα τα παιδάκια του κόσμου!!!

Πάντως έχει απόλυτο δίκιο σε ότι αφορά τις ανάγκες ενός μωρού...στο πρώτο ειδικά γινόμαστε υπερβολικές...στο γιό μου πχ αλλάξαμε 4 μπανάκια μέχρι να βρούμε το κατάλληλο και τελικά το πιο βολικό ήταν να τον κάνω στο νιπτήρα...ένα μάλιστα που ήταν και με ράφια απο κατώ ήταν τελείως άχρηστο για εμάς και το έφαγε το πατάρι...σίγουρα τα μωρά χρειάζονται πολύ πολύ λιγότερα απο αυτά που εμείς πιστεύουμε...

Jim Dim περαστικά σας, εύχομαι να μην ξανασυναντήσετε κτ τέτοιο...(και κανείς μας)

Παιδιά, έχουμε ανάγκη τις δευτερομανούλες για συμβουλές στα πράγματα, ό,τι θυμάστε πείτε το να σώσουμε κανένα ευρώ και λίγο χώρο....:tongue:


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι την βρεφική καλέ του γιού μου θέλω...να τακτοποιήσω τις φόρμες κτλ να ξεκαθαρίσω τα περσινά και να πετάξω τα φθαρμένα...να δώσω και κάποια...αυτά!

Για την κάρτα επειδή δεν έχουμε πιστωτική (και φυσικά ούτε θέλω να βγάλω)μπορώ να βάλω χρήματα σε μια προπληρωμένη απο κάποια τραπεζα και να βάλω το ποσό που θέλω να ψωνίσω???Συγνώμη που σε πρήζω αλλά σήμερα πήγα στα next και πήρα κάλτσες στο μικρό και ήθελα να του πάρω τζην και είδα οτι έχει 6 ευρώ διαφορά με τα εκεί συν οτι θέλω να του πάρω 2 μπουφαν που τα σχέδια δεν υπάρχουν Ελλάδα!

μπορεις να βγαλεις μια prepaid και καθε φορα που θες να ψωνίσεις να βαζεις το ποσο που θα χαλασεις +τη προμήθεια της τραπεζας (η πειραιως που εχω εγω χρεώνει 1.20). Εχει διαφορά σου λεω με την Ελλαδα
Jim Dim περαστικά σας, εύχομαι να μην ξανασυναντήσετε κτ τέτοιο...(και κανείς μας)

Παιδιά, έχουμε ανάγκη τις δευτερομανούλες για συμβουλές στα πράγματα, ότι θυμάστε πείτε το να σώσουμε κανένα ευρώ και λίγο χώρο....:tongue:

μπορεις να γλιτωσεις πολλα απο αυτα που νομιζουμε πχ γιατι να παρεις αποστειρωτή, θερμαντήρα και ενα σωρό μπιμπερό; παίρνεις ενα μπιμπερο να το εχεις σε ωρα αναγκης και αν δε θηλασεις τα παιρνεις τότε. Γιατι να παρεις αλλαζιέρα, δες αν βολεύεσαι πάνω στο κρεβάτι πρωτα. Ακομα και το πανακριβο καροτσι μπορεις να γλιτώσεις. Μπορεις να παρεις ενα ring sling ή mai tai για τους πρωτους 5 μηνες και μετα να αγορασεις το επομενο που με 150 ευρω αγοραζεις πολυ καλο. Επισης εσείς που μένετε Αθήνα μπορειτε να αγορασετε ύφασμα με το μετρο και να κανετε σεντονια. Η μητέρα μου, τωρα για τη μπεμπα του αδελφου μου εδωσε συνολικα 45 ευρω για ύφασμα και ραφτικά για τρία σετ.

as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ

JimDin - 1/3

vasiliki27 - 1/3

want_s_baby - 3/3

daip - 3/3

mariaeleni1984 - 3/3

xeimwnas - 13/3

fey81 - 15/3

elenaki028 - 15/3

sad_sam - 17/3

ρούνα - 19/3

ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΙΑΡΑΚΙΑ

stroumf1989 - 22/3

maria2610 - 26/3

fysalida - 26/3

ANNAAAA - 29/3

DimRous - 29/3

Λέω το φύλο των μωρών μας να το προσθέσω μετά τη β' επιπέδου για να είμαστε σίγουρες!


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα απαραίτητα για το νεογέννητο μωρό σας

ΡΟΥΧΑ

Τουλάχιστον 6 φορμάκια και 4 φανελάκια, όλα με σούστες.

Μερικά ζευγάρια κάλτσες.

Ένα καπελάκι.

Ένα δυο ζευγάρια γάντια, στην περίπτωση που γρατζουνιέται.

ΤΑΪΣΜΑ

Ένα πακέτο βαμβακερά πανάκια για να προστατεύετε τα ρούχα σας από ατυχήματα!

Αν θηλάζετε, αγοράστε μερικά καλής ποιότητας σουτιέν εγκυμοσύνης, επιθέματα θηλασμού και αν θέλετε να βγάζετε γάλα θα χρειαστείτε ένα θήλαστρο.

ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΑΓΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ

Πάνες (υπολογίστε 10-12 τη μέρα).

Στρώμα για το άλλαγμα.

Τσάντα για τα πράγματα του μωρού.

Αλλαξιέρα.

ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ

Βρεφικό αφρόλουτρο.

Ένα βρεφικό μπανάκι, μια αχρησιμοποίητη λεκάνη ή ένα ειδικό στήριγμα πλάτης για νεογέννητα.

Μερικές μικρές απαλές πετσέτες.

ΩΡΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ

Καλαθούνα ή κούνια.

Στρώμα ανάλογο με το κρεβάτι του.

Μια δυο κουβέρτες.

Σεντόνια στο μέγεθος του κρεβατιού του ή κατωσέντονο και υπνόσακο.

Συσκευή ενδοεπικοινωνίας.

Θερμόμετρο.

ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ

Για το αυτοκίνητο προμηθευτείτε ένα βρεφικό κάθισμα αυτοκινήτου και βεβαιωθείτε πως το έχετε τοποθετήσει σωστά.

Ένα καρότσι με ειδική οριζόντια θέση πλάτης για νεογέννητα.

Κορίτσια βρήκα αυτό. Δεν ξέρω βέβαια αν πραγματικά θα χρειαστούμε αυτά ή λείπει κάτι.


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και για το μαιευτήριο βρήκα αυτό

Ο κατάλογος για την τσάντα του μαιευτηρίου

Ακολουθήστε αυτό τον κατάλογο και θα έχετε την ιδανική τσάντα για το μαιευτήριο. Θυμηθείτε πως δεν υπάρχει λόγος να πάρετε πάρα πολλά πράγματα, αλλά λίγα και απαραίτητα.

Για τον τοκετό:

Χαρτιά για την εισαγωγή σας στο μαιευτήριο (Tαυτότητα, βιβλιάριο υγείας ή έγγραφα ιδιωτικής ασφάλειας).

Νυχτικό, ρόμπα, άνετα καλτσάκια και παντόφλες.

Φακούς επαφής και τα γυαλιά σας (αν φοράτε).

Λαστιχάκι/κορδέλα για τα μαλλιά σας (αν είναι μακριά).

Ένα σπρέι προσώπου με νερό (για να δροσίζεστε στη διάρκεια των ωδινών).

Το τσαντάκι με τα είδη της τουαλέτας σας, π.χ. οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, σαπούνι ή αφρόλουτρο, σαμπουάν.

Lip balm για τα χείλη.

Φωτογραφική μηχανή ή/και βιντεοκάμερα (μάθετε αν επιτρέπεται στο χώρο που πραγματοποιείται ο τοκετός).

Πετσέτα και 2 πανάκια για να κάνετε κομπρέσες (ορισμένα μαιευτήρια τα παρέχουν).

Για μετά τον τοκετό:

Λάδι για μασάζ, για να ανακουφίζεστε απʼ τους πόνους.

Μάσκα για τα μάτια, αν το φως σας δυσκολεύει στον ύπνο.

Σουτιέν θηλασμού και επιθέματα για το στήθος.

Σερβιέτες και εσώρουχο μιας χρήσης αν δέν τα παρέχει το μαιευτήριο.

Ένα μαξιλάρι σε τριγωνικό σχήμα (μπορεί να σας βολεύει καλύτερα στο θηλασμό).

Τα απαραίτητα για το μωρό διαφέρουν ανάλογα με το μαιευτήριο που θα γεννήσετε. Ρωτήστε εάν το μαιευτήριο παρέχει ρουχαλάκια και πάνες για το μωρό. Αν ναι, θα χρειαστείτε μόνο τα ρούχα για την έξοδό σας, διαφορετικά πάρετε μαζί σας μερικά φανελάκια, φορμάκια, κάλτσες, σκουφάκι, κουβέρτα, σεντόνι.

Κρέμα (που θα σας συστήσει ο γιατρός ή η μαία) για την πρόληψη και θεραπεία των πληγωμένων θηλών εξαιτίας του θηλασμού.

Προτιμήστε φορμάκια και φανέλες που μπαινοβγαίνουν εύκολα χωρίς να ταλαιπωρείτε το κεφαλάκι του μωρού.

Μια τσάντα για τα άπλυτα.

Το κινητό σας τηλέφωνο και φορτιστή.

Άνετα ρούχα και ίσια παπούτσια για την έξοδό σας απʼ το μαιευτήριο.

Ταυτότητα (θα ενημερωθείτε για τυχόν άλλα επίσημα χαρτιά που θα χρειαστείτε για τη δήλωση της γέννησης του μωρού και θα τα φέρει ο σύντροφός σας την επόμενη μέρα).

Ένα βιβλίο ή οτιδήποτε σας κάνει να χαλαρώσετε τις ώρες που δεν θα βρίσκεστε με το μωρό σας.

Τα χαρτιά που θα χρειαστείς για το ληξιαρχείο είναι:

1. Ταυτότητες και φωτοτυπία αυτών (ή διαβατήριο)

2. Ληξιαρχική πράξη γάμου

3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (από τον Δήμο/Κοινότητα όπου ανοίξατε οικογενειακή μερίδα)

4. Πράξη προσδιορισμού επώνυμου τέκνου

5. Βεβαίωση μαιευτήρα για το πού αι πότε γεννήσατε

Πηγή: http://www.mothersblog.gr/o-kosmos-toy-paidioy/item/7942-poia-einai-ta-aparaitita-hartia-gia-na-diloso-to-moro-moy-sto-lixiarheio#ixzz3EEiRBns3


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!Είχα ξαναγράψει και στις αρχές που άνοιξε το συγκεκριμένο post αλλά βλέπω πως τώρα έχει μεγαλώσει πολύ η παρέα!!!Εγώ κλείνω την 14η βδομάδα αύριο,και απο οτι μας είπαν στην αυχενική περιμένουμε δυο κοριτσάκια τα οποία τα συλλάβαμε με εξωσωματική!!!Απο συμπτώματα πως είστε?εγώ γενικά δεν είχα ιδιαίτερα συμπτώματα απο την αρχή,ούτε αναγούλες.ούτε εμετούς τίποτα αλλά εδώ και λίγες μέρες δεν νιώθω καθόλου έγκυος...δεν έχω καν πονάκια στην κοιλιά που είχα μέχρι πρόσφατα!!μόνο καθημερινούς πονοκεφάλους αλλα πάλι καλά όχι πολύ έντονους,το στήθος δεν πρήστηκε πολύ απο την αρχή και μια είναι ευαίσθητο και μια δεν είναι,μόνο οι θηλές έχουν σκουρήνει!και εσείς έτσι είστε?με αγχώνει λίγο όλο αυτό να πω την αλήθεια και υπέρηχο έχω στις 30/9 τώρα!


ZI1Yp2.pngRerGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!Είχα ξαναγράψει και στις αρχές που άνοιξε το συγκεκριμένο post αλλά βλέπω πως τώρα έχει μεγαλώσει πολύ η παρέα!!!Εγώ κλείνω την 14η βδομάδα αύριο,και απο οτι μας είπαν στην αυχενική περιμένουμε δυο κοριτσάκια τα οποία τα συλλάβαμε με εξωσωματική!!!Απο συμπτώματα πως είστε?εγώ γενικά δεν είχα ιδιαίτερα συμπτώματα απο την αρχή,ούτε αναγούλες.ούτε εμετούς τίποτα αλλά εδώ και λίγες μέρες δεν νιώθω καθόλου έγκυος...δεν έχω καν πονάκια στην κοιλιά που είχα μέχρι πρόσφατα!!μόνο καθημερινούς πονοκεφάλους αλλα πάλι καλά όχι πολύ έντονους,το στήθος δεν πρήστηκε πολύ απο την αρχή και μια είναι ευαίσθητο και μια δεν είναι,μόνο οι θηλές έχουν σκουρήνει!και εσείς έτσι είστε?με αγχώνει λίγο όλο αυτό να πω την αλήθεια και υπέρηχο έχω στις 30/9 τώρα!

Γειά σου maria! Με το καλό να ρθουν τα μωράκια σου! Ούτε εμένα πονάει πια η κοιλιά μου και το στήθος μου δεν είναι ιδιαίτερα πρισμένο και η ευαισθησία περιορίζεται μόνο στις θηλές τώρα. Εγώ έχω όμως ξινίλες πολλές και ανακατοσούρα. Πάντως μην ανησυχείς! Όλα καλά θα είναι!!!


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

ρουνα μου πρεπει να εισαι πολυ οργανωτικη!!!!καλα κανεις....

απλα εγω σε αυτη τη φαση δεν σκεφτομαι καν την τσαντα του μαιευτηριου γιατι και να σκεφτω μεχρι να ερθει η ωρα θα τα εχω ξεχασει σιγουρα...;):P

τωρα σκεφτομαι μονο να προχωραει καλα η εγκυμοσυνη μου και να εχω καλες εξετασεις...σε οτι κανω...

καλα εγω ειμαι και τριτο μανουλα αρα καπως αυτα τα πραγματα υπαρχουν τακτοποιημενα στο μυαλο μου...οσες ειστε πρωτομανουλες ειναι λογικο να σκεφτεστε μεχρι και τον τοκετο απο τωρα...ετσι εκανα και εγω...και αγχωνομουν...αλλα σας διαβεβαιω..οτι δεν υπαρχει κατι πιο μαγικο απο την ωρα του τοκετου...ολη η εγκυμοσυνη μπροστα στην ωρα του τοκετου ειναι τιποτα...τι πονοι και βλακειες...οτι θα ζησουμε ειναι τοσο εντονο συναισθηματικα και τοσο θετικα φορτισμενο με αυτο που θα αντικρυσουμε που ολα ξεχνιουνται στο δευτερολεπτο...θα με θυμηθειτε!

μαρια2610 καλως ξανρθες!!!!!

εχουμε ιδιες μερες εγκυμοσυνης...

εγω συνεχιζω να εχω λιγα πονακια και στηθος πρησμενο και ευαισθητο και σημερα με θυμηθηκαν και κατι αναγουλες...και εγω εντονα συμπτωματα δεν ειχα ως τωρα...ουτε εμετους ...

λενε ομως οτι το β΄τριμηνο που διανυουμε ειναι το πιο ξεκουραστο και πιο ανετο για την γυναικα...γιατι υποχωρουν πολλα απο αυτα τα αρχικα συμπτωματα...αρα μην αγχωνεσαι...μαλλον μπηκες σε αυτη την ανετη τροχια...με το καλο τα διδυμακια σου!!!!!!


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!Είχα ξαναγράψει και στις αρχές που άνοιξε το συγκεκριμένο post αλλά βλέπω πως τώρα έχει μεγαλώσει πολύ η παρέα!!!Εγώ κλείνω την 14η βδομάδα αύριο,και απο οτι μας είπαν στην αυχενική περιμένουμε δυο κοριτσάκια τα οποία τα συλλάβαμε με εξωσωματική!!!Απο συμπτώματα πως είστε?εγώ γενικά δεν είχα ιδιαίτερα συμπτώματα απο την αρχή,ούτε αναγούλες.ούτε εμετούς τίποτα αλλά εδώ και λίγες μέρες δεν νιώθω καθόλου έγκυος...δεν έχω καν πονάκια στην κοιλιά που είχα μέχρι πρόσφατα!!μόνο καθημερινούς πονοκεφάλους αλλα πάλι καλά όχι πολύ έντονους,το στήθος δεν πρήστηκε πολύ απο την αρχή και μια είναι ευαίσθητο και μια δεν είναι,μόνο οι θηλές έχουν σκουρήνει!και εσείς έτσι είστε?με αγχώνει λίγο όλο αυτό να πω την αλήθεια και υπέρηχο έχω στις 30/9 τώρα!

maria2610, με το καλό τα κοριτσάκια σου!!!:D Εγώ από συμπτώματα είχα από την αρχή πολύ ανακατωσούρα, η οποία έχει περιοριστεί αλλά δεν έχει φύγει εντελώς. Σήμερα για παράδειγμα δεν είμαι καλά. Τελειώνοντας το πρώτο τρίμηνο ξεκίνησαν πονοκέφαλοι, τους οποίους καταπολεμώ με παγοκύστη σε πετσέτα και τοποθετημένη πάνω στο κεφάλι. Η γιατρός μου λέει ότι είναι φυσιολογικό, λόγω αγγειοδιαστολής και να παίρνω και παυσίπονο όταν δεν βοηθά μόνο ο πάγος. Το στήθος μου κι εμένα δε με πονάει, ούτε οι θηλές μάλιστα, απλά έχει βαρύνει. Τα πονάκια στην κοιλιά έχουν περιοριστεί και νομίζω ότι σε αυτό βοήθησε και το μαγνήσιο που παίρνω εδώ και 10 μέρες. Αν κουραστώ ωστόσο έχω κάτι ήπιες ενοχλήσεις. Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, κι εσύ είσαι τυχερή που δεν έχεις τίποτα ιδιαίτερο. Αν νιώθεις πάντως άγχος, μπορείς να ζητήσεις από τον γυναικολόγο σου να σε δει πριν την προβλεπόμενη ημερομηνία(εγώ την τελευταία φορά πήγα νωρίτερα, δεν άντεξα). Νομίζω ότι σε λίγο που θα αρχίσουν να μας κλοτσάνε θα ηρεμήσουμε λίγο με τις φοβίες μας γτ θα έχουμε μία μορφή επικοινωνίας μαζί τους...:D


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...