Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, helena212 είπε:

      Κορίτσια τα πονακια περιοδου είναι φυσιολογικά? Είμαι 3η μερα από την ετ.

      Πονοι που έρχονται και φεύγουν αλλά λέω εκείνη την ώρα ότι θα μου έρθει περιοδος.

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

:D:D:D Τέλεια τα νέα σου κοπελιά! Μπράβο μπράβο!

Εγω εξαφανίστηκα γιατι είχαμε τρεχάματα απο ένα πρόσφατο τρακάρισμα που μας ανάγκασε τελικά να ψαχνόμαστε τέτοια ώρα για καινούργιο αυτοκίνητο. Τελικά βρήκαμε και επιτέλους μαζευτήκαμε σπίτι μας. Σήμερα είδα ενδοκρινολογο και αιματολογο. Ακούσαμε και την καρδούλα με doppler. Όλα καλά και ανθηρά. Η δικιά μου καρδούλα μάλλον χτυπά περίεργα γιατί φέρανε και κάτι φοιτητές να ακουσουν κάτι λεει στην αορτή; που είναι σύνηθες στις εγκύους αλλα αφου με βρήκαν, ας με κάνουν μαθημα. :D:D

Μου ζήτησαν να ετοιμάσω ενα birth plan. Ιδέα δεν έχω τι είναι τούτο. Σε μια γρήγορη googlια που έκανα είναι διάφορα πράγματα που πρέπει να σκεφτώ. Σίγουρο είναι πως αν μας βγει αγόρι, μην τολμήσει κανείς να ακουμπήσει τίποτα εκεί χαμηλά. Δεν κάνουμε περιτομές εμείς.:tongue: Το άλλο που αρχίσαμε να σκεφτόμαστε είναι η δωρεά των βλαστοκυττάρων (αυτά δεν είναι το αίμαι απο τον λώρο;) σε τράπεζα για χρήση σε θεραπείες καρκινοπαθών. Κάτι που θέλω να κάνω στη μνήμη της πεθεράς μου αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα με εμποδίσει η αναιμία.

Το άλλο που ήθελα να σας ρωτήσω... Έχει καμμία πρωτομαμα ακούσει το μωρό; Εκεί που καθόμουν σήμερα και χάζευα στο facebook, ένιωσα χαμηλά, κάτω απο τον αφαλο, σα να... πως να το περιγράψω. Σα να είχα εσωτερικό λόξυγγα πολύ αχνο. Στην γρήγορη... τακ τακ τακ. Μεχρι να σκεφτώ ότι μπορεί να είναι η πρώτη φορά που καταλαβαίνω το μωρο... σταμάτησε. Και έμεινα με την απορία. Λες; Στις πρώτες σας εγκυμοσύνες σε ποιες εβδομάδες το ακουσατε; Είμαι σήμερα 16 εβδομαδων νταν. :?

daip, αυτό που ένιωσες το ένιωσα κι εγώ πριν 2 εβδομάδες αλλά η γυναικολόγος μου με διαβεβαίωσε ότι τα εντεράκια μου είναι! :( Θα το ακούσω γύρω στην 20η μου είπε και μόνο στις επόμενες εγκυμοσύνες οι μαμάδες το καταλαβαίνουν νωρίτερα(το νωρίτερο στην 17η). Εγώ τώρα είμαι 16η οπότε έχω ακόμη για τα ευχάριστα.Πάντως πρέπει να είναι μοναδική εμπειρία...:D Εγώ κορίτσια τον Δαμιανό, έτσι θα τον βαπτίσουμε τον μπέμπη όταν έρθει με το καλό, τον βλέπω συχνά στον ύπνο μου και σε διαφορετικές ηλικίες. Έχετε αντίστοιχη εμπειρία; Κατά τ άλλα ψάχνομαι με το θέμα γυμναστική. Διάβασα ότι στην κλινική του Αγίου Λουκά κάνουν aqua baby yoga και λέω να ρωτήσω. Έχει καμία υπόψη της κάτι για γυμναστική στην εγκυμοσύνη στη Θεσσαλονίκη;

ρούνα, πολύ χρήσιμα αυτά μου ανέβασες με τις εταιρίες, σιγά σιγά θα ριχτώ στη μάχη της δωρεάν κατανάλωσης ;)


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες!!! Μην σκεφτεστε τις ανακατοσουρες θα περασουν! :-) ... Μεχρι τις 16 εβδομαδες θα μαστε ολες καλα!! :-D.. Διαβασα για τα ονοματα, εμεις το κοριτσακι θα το πουμε Αρτεμης κ το αγορακι (αν ειναι τελικα αγορακι, γιατι ο γιατρος μου βλεπει σιγουρα κοριτσακι αλλα για το αγορακι δεν ειναι σιγουρος!!!) Γιωργο. Κοριτσια καντε εγγραφη σε οσα site μπορειτε, δεν εχετε τιποτα να χασετε, μπραβο ρουνα κ ευχαριστουμε. (αν κ εγω δεν μπορω να κανω, αφου δεν τα στελνουν Κυπρο). Κοριτσια κανατε καμια ερευνα αγορας? Εγω τρελλαθηκα με τις τιμες εδω. Απο καροτσια για διδυμα μονο 1-2 καταστηματα εχουν κ αυτα στα δινουν ?1600!!! Κρεβατακια? ?300 το ενα χωρις στρωμα. Εχω ψιλοαγχωθει, αλλα θα τα καταφερουμε που θα παει. Καλα να ειναι τα ζουζουνια. Περιμενω νεα σας. Φιλακια σε ολες!!!

Χειμώμα εγώ επειδή αγχώνομαι πάρα πολύ με τα χρήματα που θα χρειαστούν το έχω ψάξει αρκετά με τις τιμές και έχω πάθει σοκ. Ειδικά με τις τιμές για τα καρότσια! Είναι πανάκριβα!!! Εγώ βέβαια θα πάρω κάποια πράγματα από φίλους που δεν τα χρειάζονται πια, όπως παρκοκρέβατο και καρότσι. Όσο για κρεββατάκι για κάποιο λόγο η πεθερά μου έχει κρατήσει το κρεββατι του άντρα μου και απλά θα το στείλουμε για βάψιμο και θα αγοράσουμε ένα στρώμα καινούργιο. Αλλά είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να πάρεις και εμείς που είμαστε πρωτομανούλες δεν ξέρουμε καν τι θα μας είναι χρήσιμο τελικά. Ελπίζω να μας βοηθήσουν τα άλλα κορίτσια που έχουν ήδη παιδάκια με μια λίετα...


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ στις πολύ πολύ αρχές της εγκυμοσύνης (στις γόνιμες μέρες) έκανα ένα ταξίδι στη Τήνο και έταξα το όνομα. οπότε Δέσποινα αν είναι κορίτσι και Μάριος ή Παναγιώτης αν είναι αγόρι.

Και εγώ πήγα στην Τήνο λίγες μέρες πριν μείνω έγκυος! Εγώ έχω κάνει τάμα να βαφτίσω το παιδί σε εκκλησία της Παναγίας. Και εμένα το όνομα μου μου το έδωσαν η γονείς μου για την Παναγία.


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Κ εγω εχω ανακατωμαρες κ ξινιλες τωρα 3 μερες κ όλοι μ λένε οτι θα ναι απο τ αλλαγη τ μηνα. Εμας αν ειναι τελικα αγοράκι (εχω ακομα μια ελπιδα)που αγορακι θα ναι μαλλον τ πεθερου αλλα εγω δεν θελω γτ εχουν αλλο ενα αγορι εγγονι με τ ιδιο ονομα. Είπα οτι αν θελει να βγαλουμε τ ιδιο τοτε θα τ φωναζουμε εξαρχης με καποιο υποκοριστικο. Γτ μενουμε πολυ κοντα κ λογο δουλειάς λογικα θα ναι ολη μερα μαζι κ ειναι σπαστικο να φωναζεις ενα όνομα κ να γυρνανε 2. Παναγιωτης τ ονομα

Συμφωνώ μαζί σου. Να το φωνάζετε Πάνο ή Τάκη.


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

daip, αυτό που ένιωσες το ένιωσα κι εγώ πριν 2 εβδομάδες αλλά η γυναικολόγος μου με διαβεβαίωσε ότι τα εντεράκια μου είναι!

Αν ήταν το έντερο, δε θα το σκεφτόμουν. Δόξα τη σπαστική κολίτιδα, ξέρω τα τελευταία χρόνια κάθε του κίνηση και ήχο. Θα παρακολουθώ την ίδια ώρα τις επομενες μέρες να δω αν θα πιάσω κανα άλλο"σήμα" εκ των εσω. :D Ήταν μία αίσθηση, πως όταν πεταρίζει το βλέφαρο καμμια φορά. Ενα τέτοιο γρήγορο, για διάστημα δευτερολέπτων. Δυο τρεις φορες και σταμάτησε.

Όσο για τα ονόματα, αν μας βγει κοριτσάκι το έχουμε σιγουράκι στο όνομα της πεθεράς μου, για τους ίδιους λόγους με τη fysalida :(

Αν μας βγει αγοράκι δεν το έχουμε σκεφτεί ακόμα. Εμενα δε μ'αρεσει ιδιαίτερα το όνομα του πεθερού μου ή της μαμας μου σε αντρικό και το όνομα του μπαμπά μου είναι ίδιο με του συζύγου οπότε μάλλον το αποκλείουμε.

Πως θα συστήνεται δηλαδή το παιδί; Ο Γιώργος του Γιώργου, εγγονός του Γιώργου; Εμείς και οι Παπανδρεο-οικογένεια, με τον Ανδρέα, τον Ανδρίκο κτλ κτλ. :D

Θα μπορούσαμε άνετα να βάλουμε της πεθεράς, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω με ένα δεύτερο μωρό μπας και μας βγει κορίτσι σ'αυτή την περίπτωση. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ξέρω, σας μπέρδεψα. Πάω να την πέσω τώρα. Αρκετά σας ζαλισα με τα σεντόνια μου σήμερα!

Googlισα τα λόγια των γιατρών σήμερα... φύσημα τελικά ακουσαν και καλεσαν το φοιτηταριο να την ακουσει. :P


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια. Κ εμενα τ πανος μ αρεσει πολυ. Αν τ κοριτσια που ξερουν εχουν καποια λιστα ας μας που να δούμε πόσα πρεπει να καταθέσουμε. Α επισηςς αν μπορείτε βαλτε τ λινκ με τ θεμα τ αγορες απο ιντερνετ.ευχαριστώ


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν το έντερο, δε θα το σκεφτόμουν. Δόξα τη σπαστική κολίτιδα, ξέρω τα τελευταία χρόνια κάθε του κίνηση και ήχο. Θα παρακολουθώ την ίδια ώρα τις επομενες μέρες να δω αν θα πιάσω κανα άλλο"σήμα" εκ των εσω. :D Ήταν μία αίσθηση, πως όταν πεταρίζει το βλέφαρο καμμια φορά. Ενα τέτοιο γρήγορο, για διάστημα δευτερολέπτων. Δυο τρεις φορες και σταμάτησε.

Όσο για τα ονόματα, αν μας βγει κοριτσάκι το έχουμε σιγουράκι στο όνομα της πεθεράς μου, για τους ίδιους λόγους με τη fysalida :(

Αν μας βγει αγοράκι δεν το έχουμε σκεφτεί ακόμα. Εμενα δε μ'αρεσει ιδιαίτερα το όνομα του πεθερού μου ή της μαμας μου σε αντρικό και το όνομα του μπαμπά μου είναι ίδιο με του συζύγου οπότε μάλλον το αποκλείουμε.

Πως θα συστήνεται δηλαδή το παιδί; Ο Γιώργος του Γιώργου, εγγονός του Γιώργου; Εμείς και οι Παπανδρεο-οικογένεια, με τον Ανδρέα, τον Ανδρίκο κτλ κτλ. :D

Θα μπορούσαμε άνετα να βάλουμε της πεθεράς, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω με ένα δεύτερο μωρό μπας και μας βγει κορίτσι σ'αυτή την περίπτωση. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ξέρω, σας μπέρδεψα. Πάω να την πέσω τώρα. Αρκετά σας ζαλισα με τα σεντόνια μου σήμερα!

Googlισα τα λόγια των γιατρών σήμερα... φύσημα τελικά ακουσαν και καλεσαν το φοιτηταριο να την ακουσει. :P

μπράβο, πολύ ωραία το περιέγραψες, ένα πετάρισμα!!!αυτό είχα νιώσει κι εγώ στην 14η ακόμη...Παπανδρεο κλπ χαχαχα, όντως πολύ ομοιοονοματοδοσία παίζει στην Ελλάδα!!!Το φύσημα παίζει πολύ στις γυναίκες και είναι το σύμπτωμα όχι η αιτία. Εγώ πχ έχω πρόπτωση βαλβίδας(κάτι πολύ κοινό που δεν χρειάζεται αγωγή)και παρουσιάστηκε με φύσημα...Οι γιατροί λένε, μόνο η γυναικεία καρδιά κάνει τέτοια κόλπα ;). Να δεις που δεν θα ναι τίποτα και το δικό σου!!!


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

JimDin - 1/3

vasiliki27 - 1/3

want_s_baby - 3/3

daip - 3/3

mariaeleni1984 - 3/3

fey81 - 15/3

elenaki028 - 15/3

sad_sam - 17/3

ρούνα - 19/3

stroumf1989 - 22/3

maria2610 - 26/3

ANNAAAA - 29/3

DimRous - 29/3

xeimwnas -

fysalida -

κλαψ, τι συγκινητικό!!! με το καλό πρώτα τα ψαράκια και μετά τα κριαράκια!


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια μου κανετε πινακακι με πητ;;;;

εμενα μου ειπαν για 26/3...!!!!!!

fysalida, ακόμη ένα κριαράκι!!!πώς το έκανες αυτό το ωραίο σχέδιο που λέει πόσες μέρες έμειναν;


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

JimDin - 1/3

vasiliki27 - 1/3

want_s_baby - 3/3

daip - 3/3

mariaeleni1984 - 3/3

fey81 - 15/3

elenaki028 - 15/3

sad_sam - 17/3

ρούνα - 19/3

stroumf1989 - 22/3

maria2610 - 26/3

ANNAAAA - 29/3

DimRous - 29/3

xeimwnas -

fysalida -

ρουνα ειναι τελειο!!!!!!!!ευχαριστουμε!!!!!!!!!!:P


E9njp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ

JimDin - 1/3

vasiliki27 - 1/3

want_s_baby - 3/3

daip - 3/3

mariaeleni1984 - 3/3

fey81 - 15/3

elenaki028 - 15/3

sad_sam - 17/3

ρούνα - 19/3

ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΙΑΡΑΚΙΑ

stroumf1989 - 22/3

maria2610 - 26/3

fysalida - 26/3

ANNAAAA - 29/3

DimRous - 29/3

xeimwnas -

fysalida σε έβαλα και εσένα


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω να φτιάξω ένα πινακάκι με τις ΠΗΤ μας. Ψάχνω στο φόρουμ αλλά δεν βρίσκω τις ΠΗΤ για xeimwnas και fysalida. Θα μου τις πείτε?

Ρουνα ευχαριστουμε!! :) εμενα ειναι 13/3 .. κ ειναι Παρασκευη κ 13 :( κ ετσι ειπαμε να γεννησουμε πιο γρηγορα!!! Χαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...