Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Αχ μακάρι! Ελπίζω να πάρουμε έστω και ένα υγιές εμβρυακι και να μη χρειαστεί να ξανακάνω ωοληψια❤️ Να σου ζήσουν τα τζουτζουκακια σου ❤️ 

      Μπράβο κορίτσι μου...πολύ ευχάριστα τα νέα σου...δε θυμάμαι πάτε με 3ης μερας η με βλαστοκυστες??

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

Καλός ηρθες Athinakos να πανε ολα καλα σου ευχομαι.

Ρουνα θα συμφωνήσω με τη γυναικολογο τη κρεμα (νομιζω της frezyderm) την εβαζα απο πριν την αυχενικη καθε βραδυ και απο τον 5ο μηνα πρωι - βραδυ και εκει που ειχα τη χαρα πως δεν ειχα κανει ραγαδες μολις εμπεδώθηκε το μωρο (37η) δίνει μία η κοιλια μου και ανοιξε ολη (και ειχα παρει και3 κιλα μονο σε ολη την εγκυμοσύνη) και απο την αλλη εχω δει κοπελες που με μια ενυδατωση με λαδακι οποτε τους ερχοταν δε βγαλανε τιποτα.


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα!!!

Σήμερα έκλεισα την 16 εβδομάδα!!!Πως περνάει ο καιρός βρε κορίτσια???

Εχθές μου είπε μία φίλη μου πως είναι έγκυος δηλαδή είμαι το πρώτο άτομο που το έμαθα και χάρηκα τόοοοσο πολύ!Τ μωράκια μας πρώτα ο θεός θα έχουν 3 μήνες το πολύ διαφορά!!!Το νηπιάκι μου ενθουσιασμένο με το καινούργιο σχολείο!!!Ηρθε την Παρασκευή τόσο χαρούμενος!!!

Αλήθεια οι δευτερομανούλες έχετε αγχωθεί καθόλου με το σχολείο και την γέννα???Εγώ σκέφτομαι μήπως μόλις γεννήσω το σταματήσω για 2 εβδομάδες...δεν είναι λύση αυτό βέβαια...το θέμα μου δεν είναι πως θα τον πήγαίνω γιατί τον πέρνει και φέρνει σχολικό αλλά τι γίνεται με κρυώματα και ιώσεις???


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας και πάλι. Για κρέμα για ραγάδες όπως έχω γράψει ξανά εγώ χρησιμοποιώ την PERCUTALFA. Μου την έδωσε μια φίλη φαρμακοποιός που τη χρησιμοποιούσε και στις δυο εγκυμοσύνες της χωρίς να βγάλει ραγάδες, αν και είχε στη μέση από την εφηβεία. Εγώ έχω κάνει τετάστια κοιλιά για τις 13 και κάτι μου εβδομάδες αλλά για την ώρα ραγάδες δεν έχω. Την βάζω κάθε βράδυ και στη συνέχεια θα την βάζω δυο φορές την ημέρα. Η γυναικολόγος μου πάντως λέει πως ότι είναι να γίνει θα γίνει, βάζεις δεν βάζεις κρέμα...

Εγώ έβαζα 2 κρέμες της mama της fissan απο τον 4ο μήνα μία για την κοιλιά και μία για το στήθος και η αλήθεια είναι πως δεν έχω ούτε μία ραγάδα με +17 κιλά και μιά κοιλούμπα τεράστια αλλά θα συμφωνήσω πως είμαι καθαρά θέμα δερματος.


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!! Εγώ είμαι μανούλα με ΠΗΤ 6/4/2015 αλλά διαβαζω και εσας μήπως και το μωράκι αποφασίσει να έρθει νωρίτερα.

Εγώ αγόρασα προχτές αμυγδαλελαιο απο το φαρμακείο, 9 ευρώ το 1 λίτρο και μου δωσαν και ενα μικρότερο μπουκαλάκι για να το βάζω πιο εύκολα.

Με το καλό το μωράκι σας!!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια!!! :D

Βλέπω το γκρουπάκι όλο και μεγαλώνει και μαζί μ αυτό οι κοιλίτσες-ή μόνο η δική μου:?:

Εγώ κορίτσια έχω στρογγυλέψει ήδη στην κοιλιά, βέβαια πρόλαβα έβαλα 3,5 κιλά(14η εβδομάδα). Στο papp-a όλα καλά, 1προς 10.000, πάει κι αυτό το άγχος...Για μια κοπέλα που ρώτησε για το ποσοστό που δεν της είπε ο γιατρός

αυτό θα φανεί στην αιματολογική (papp-a). Tώρα για το φύλο κακώς που δε ρώτησε, έπρεπε πρώτα να μάθει αν θέλετε να το γνωρίσετε. Αλλά και πάλι, ποιός αντέχει 6 μήνες!!! Εγώ πάντως στον ύπνο μου βλέπω καπου κάπου ένα αγοράκι, και παρόλο που λατρεύω τα κοριτσίστικα πράγματα με πιάνω να κοιτάζω ρούχα και παιχνίδια για αγοράκια(ένστικτο;)

fysalida την αυχενική την έκανα στη 13η εβδομάδα, αν ο γιατρός σου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να τον εμπιστευτείς ότι και να ακούς ή να διαβάζεις γιατί έχω την πεποίθηση πώς κάποιες κοπέλες με μία γέννα γίνανε ειδικές και διαβάζω πολλές μπούρδες σε forums (sorry :mad:).

Γνωρίζετε, αν στο μονόκλινο μπορείς να έχεις μόνιμα άτομο μεσα;

Και εγώ απο κοιλίτσα μπόλικη και μάλλον φαίνομαι παραπάνω απο 3,5 μηνών και στα κοιλά εχθές το πρωί η ζυγαριά με έδειξε +3!!!

Αν τις μπούρδες τις ακούγαμε μόνο στο φορουμ θα ήταν τέλεια!!!!χαχαχαχα!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου εύχομαι να ακούσεις και εσύ πολύ καλά νέα. Γερά να είναι τα μωράκια μας. Τα άλλα είναι λεπτομέριες. Εμένα είναι το πρώτο και όποιο και αν ήταν το φύλο δεν θα με πείραζε καθόλου. Αλλά τώρα κατάλαβα πως όλοι οι άλλοι ήθελαν αγόρι...!!!

Μου θυμίζεις τον άντρα μου που όταν στο 1ο στην αυχενική μας είπαν "μάλλον" κοριτσάκι χαρηκε πάρα πολύ και μάλιστα καναμε ροζ όνειρα αλλά όταν μιά εβδομάδα μετά ο γυναικολόγο μου είπε πως έχουμε σίγουρα "αγόραρο" τρελάθηκε απο την χαρά του και τους πήρε όλους τηλ έξω απο το ιατρείο για να πεί πως έχουμε "γιό"...καλά το τι κατσάδα άκουσε απο εμένα δεν λέγεται...βέβαια απο την άλλη γέλαγα έτσι που τον έβλεπα!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας! Πριν λίγες ώρες έκανα την αυχενική και πετάω απο την χαρά μου!!! Όλα ήταν πολύ καλά, το μωράκι ήταν τέλειο και ο γιατρίς στο τέλος μου είπε πως είναι αγόρι! Αολά μου έκανε εντύπωση πως δεν ρώτησε αν θέλουμε να μάθουμε το φύλο και επίσης δεν μου είπε ποσοστό. Ήταν κάθετος και σίγουρος. Είπε "έχεις ένα γιο βαρβάτο". Στη επέτειο του γάμου μας σήμερα μάθαμε το νέο!

Για το θηλασμό πάντως και εγώ έχω κάνει επέμβαση στο στήθος και δεν είμαι σίγουρη αν θα θηλάσω.

Τέλεια νέα!!!Με το καλό κοριτσάκι ο γιόκας σου!!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Fysalida μια χαρα με το θηλασμο. Μπραβο για το κουραγιο σου να πας και για τριτο παιδακι.

Elenaki κανενα διαστημα θηλασμου δεν ειναι υπερβολη. Αν σκεφτεις οτι το μητρικο γαλα παντα θα περιεχει αντισωματα, βλαστοκυτταρα και οι βιταμινες του ειναι100% αφομιωσιμες. Δηλαδη αν σου πω πως η κορη μου σταματησε το θηλασμο μονη της στα 3 ετη, θα με πεις τρελη :) για τη δικη μου οικογενεια αυτο ηταν το σωστο για καποιον άλλων μπορει οχι.

κοπελες την επομενη φορα που θα σας γραψει εξετάσεις ο γιατρος ζητηστε του να βαλει και τη βιταμίνη D γιατι χαμηλά επιπεδα της συνδεονται με διαβητη κυησης και επισης απο τις δικες μας αποθηκες θα κανει και το μωρο της δικες του.

Πόσο δίκιο έχεις!!!Ο γιός μου γεννήθηκε Αύγουστο και τον θήλασα μέχρι τα μέσα Μαίου.Όλο τον χειμώνα δεν είδαμε ούτε καν μυξούλες...τον επόμενο χειμώνα όμως κολλησε γαστρεντερίτιδα και φτάσαμε μέχρι το νοσοκομείο...Υπέρ του θηλασμού και εγώ αλλά χωρίς να φτάνει μιά μανούλα στα οριά της και αυτό γίνεται μόνο με πολύ σωστή ενημέρωση και με τουε σωστούς ανθρώπους που μπορούν να λύσουν τις απορίες μας...ξέρω πως ο θηλασμός είναι το πιό φυσικό πράγμα στον κόσμο αλλά δεν τον βρήσκω παράλογο όπου χρειάζεται να ρωτάμε!!!Δεν κάνω την ειδική για κανένα λόγο γιατί δεν είμαι το αντίθετο μάλιστα αλλά πιστεύω οτι το περιβάλλον όσο και αν μας αγαπάει δεν είναι καλώς συμβουλάτορας στο θέμα του θηλασμού και πολλές φορές μας αποτρέπει...


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρουνα με την τελεια αυχενικη και τον γιο.

ιδανικα....ακριβως αυτα θα ηθελα να ακουσω και εγω οταν φτασει η ωρα της αυχενικης....εχω ηδη 2 κορες , αλλα κατα βαθος θελω μονο να ακουσω καλα νεα ανεξαρτητα απο το φυλο...

αντε να δουμε...ανυπομονω τοσο πολυ!

Στο εύχομαι να ακούσεις αυτό που τόσο θέλεις!!!!Με το καλό!!!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια!!! :D

Βλέπω το γκρουπάκι όλο και μεγαλώνει και μαζί μ αυτό οι κοιλίτσες-ή μόνο η δική μου:?:

Εγώ κορίτσια έχω στρογγυλέψει ήδη στην κοιλιά, βέβαια πρόλαβα έβαλα 3,5 κιλά(14η εβδομάδα). Στο papp-a όλα καλά, 1προς 10.000, πάει κι αυτό το άγχος...Για μια κοπέλα που ρώτησε για το ποσοστό που δεν της είπε ο γιατρός

αυτό θα φανεί στην αιματολογική (papp-a). Tώρα για το φύλο κακώς που δε ρώτησε, έπρεπε πρώτα να μάθει αν θέλετε να το γνωρίσετε. Αλλά και πάλι, ποιός αντέχει 6 μήνες!!! Εγώ πάντως στον ύπνο μου βλέπω καπου κάπου ένα αγοράκι, και παρόλο που λατρεύω τα κοριτσίστικα πράγματα με πιάνω να κοιτάζω ρούχα και παιχνίδια για αγοράκια(ένστικτο;)

fysalida την αυχενική την έκανα στη 13η εβδομάδα, αν ο γιατρός σου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να τον εμπιστευτείς ότι και να ακούς ή να διαβάζεις γιατί έχω την πεποίθηση πώς κάποιες κοπέλες με μία γέννα γίνανε ειδικές και διαβάζω πολλές μπούρδες σε forums (sorry :mad:).

Γνωρίζετε, αν στο μονόκλινο μπορείς να έχεις μόνιμα άτομο μεσα;

Απο ό,τι ξέρω είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο στο μονόκλινο μπορεί να έχεις άτομο μαζί σου!


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!! Ευχαριστώ για τις ευχές! Εύχομαι τα καλύτερα για ολες μας και τα μωράκια μας!

Ναι σε μονόκλινο μπορείς να έχεις συνοδό και επίσης έχεις επισκέπτες οπότε θες.


pzDLp3.png

eyCYp3.png

E1srp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Σήμερα έκλεισα την 16 εβδομάδα!!!Πως περνάει ο καιρός βρε κορίτσια???

Εχθές μου είπε μία φίλη μου πως είναι έγκυος δηλαδή είμαι το πρώτο άτομο που το έμαθα και χάρηκα τόοοοσο πολύ!Τ μωράκια μας πρώτα ο θεός θα έχουν 3 μήνες το πολύ διαφορά!!!Το νηπιάκι μου ενθουσιασμένο με το καινούργιο σχολείο!!!Ηρθε την Παρασκευή τόσο χαρούμενος!!!

Αλήθεια οι δευτερομανούλες έχετε αγχωθεί καθόλου με το σχολείο και την γέννα???Εγώ σκέφτομαι μήπως μόλις γεννήσω το σταματήσω για 2 εβδομάδες...δεν είναι λύση αυτό βέβαια...το θέμα μου δεν είναι πως θα τον πήγαίνω γιατί τον πέρνει και φέρνει σχολικό αλλά τι γίνεται με κρυώματα και ιώσεις???

έχουμε ένα μήνα διαφορά από ότι βλέπω. εγώ πάλι νιώθω ότι δε περνάει ο ρημάδης ο καιρός ίσως μετά την αυχενική (αν όλα είναι οκ) να περνάνε πιο γρήγορα οι μέρες. συγχαρητήρια για τη φίλη σου καλή εγκυμοσύνη να έχει η κοπέλα. Και εμένα η κόρη μου λατρεύει το σχολείο (πήγαινε παιδικό πέρυσι) αφού τα Σαββατοκύριακα με έπρηζε πότε θα πάμε και πότε θα πάμε. Μόλις αρχίσουν τα μαθήματα να δω. Όσο για το νεογέννητο και το σχολείο του μεγάλου δυστυχώς είναι ένα μεγάλο δίλημμα με τα ρίσκα του και στις δύο περιπτώσεις. από τη μία οι ιώσεις τις οποίες με το θηλασμό μπορεί και να γλιτώσεις το νινί από το να κολλήσει (αν κολλήσει βέβαια την έκατσες) και από την άλλη οι παιδοψυχολόγοι σου λένε ότι για το μεγάλο είναι πολύ σημαντικό να συνεχίσει τη ζωή του όπως πριν έρθει το μωρό. εγώ δεν ξέρω τι θα κάνω αποφεύγω τις μακροπρόθεσμες σκέψεις για ψυχοπροφυλακτικούς λόγους.
Πόσο δίκιο έχεις!!!Ο γιός μου γεννήθηκε Αύγουστο και τον θήλασα μέχρι τα μέσα Μαίου.Όλο τον χειμώνα δεν είδαμε ούτε καν μυξούλες...τον επόμενο χειμώνα όμως κολλησε γαστρεντερίτιδα και φτάσαμε μέχρι το νοσοκομείο...Υπέρ του θηλασμού και εγώ αλλά χωρίς να φτάνει μιά μανούλα στα οριά της και αυτό γίνεται μόνο με πολύ σωστή ενημέρωση και με τουε σωστούς ανθρώπους που μπορούν να λύσουν τις απορίες μας...ξέρω πως ο θηλασμός είναι το πιό φυσικό πράγμα στον κόσμο αλλά δεν τον βρήσκω παράλογο όπου χρειάζεται να ρωτάμε!!!Δεν κάνω την ειδική για κανένα λόγο γιατί δεν είμαι το αντίθετο μάλιστα αλλά πιστεύω οτι το περιβάλλον όσο και αν μας αγαπάει δεν είναι καλώς συμβουλάτορας στο θέμα του θηλασμού και πολλές φορές μας αποτρέπει...
δυστυχώς JimDin το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι το περιβάλλον αλλά οι επαγγελματίες υγείας οι οποίοι οι περισσότεροι είναι από ανίδεοι - έως ελλιπώς ενημερωμένοι (για να μη βάλω μέσα αυτούς που έχουν ξεπουληθεί σε γαλακτοβιωμηχανίες και εσκεμμένα σαμποτάρουν το θηλασμό). το δύσκολο κομμάτι του θηλασμού είναι να βρεις αυτούς που ξέρουν και να ενημερωθείς από εκεί και πέρα όλα είναι εύκολα αρκεί να τους ακούς.

as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδελφακια, στην εγκυμοσυνη ιδιων πανω κατω ημερων εννοω ντε....χαχαχαχα...ολα καλα;;εγω στην αναμονη για την αυχενικη την τεταρτη...δεν μπορω να περιμενω....μακαρι να ηταν σημερα....

γιαυτο που λετε για τις ιωσεις και τα μικρα που εχουμε ηδη...κοιταξτε αυτο ειναι ενα κομματι που οσες εχουμε ηδη και αλλα παιδια, θα το περασουμε...αν το παιδακι σας το αλλο παει σχολειο, εννοω νηπιο και δημοτικο που ειναι υποχρεωτικη εκπαιδευση...δεν μπορειτε να το σταματησετε κατα τη γνωμη μου,μιας και η εκπαιδευση ειναι υποχρεωτικη σε αυτες τις ηλικιες...εξαλλου ενα παιδι 5-6-7 χρονων πιο δυσκολα αρρωσταινει, εχει χτισει το ανοσοποιητικο του...θελει ομως μεγαλη προσοχη...αν εχετε μικροτερα παιδακια που πανε σε παιδικο σταθμο...ναι, θα ελεγα να τα σταματησετε για ενα διαστημα,εφοσον μπορειτε, για να προφυλαξετε το νεογεννητο σας...που για 3 μηνες κανονικα δεν πρεπει να αρρωστησει....

ολα αυτα βεβεαια εξαρτωνται και απο τους ανθρωπους που εχουμε για βοηθεια γυρω μας αλλα και απο τις αντοχες τις δικες.μας...μην αγχωνεστε, οταν ερθει η ωρα, θα τα δειτε ολα με σκεψη και ηρεμια...


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομορφη παρεα κ απο μενα!! Σας διαβασα κοριτσια κ ευχομαι ολες να εχουμε μια τελειομυνη εγκυμοσυνη κ να θηλασουμε κ τα παιδακια μας οσο πιο πολυ μπορουμε. Καλη σχολικη χρονια στα παιδακια των δευτερομανων!!! Εγω εδω στη ξαπλα!! :) .. λιγο κουραστικο ολο αυτο αλλα θα το αντεξω για τα παιδακια μου. Μην αγχωνεστε για τα κιλα, θα καταφερετε να τα διωξετε μετα τη γεννα. Τωρα απλα απολαυστε την εγκυμοσυνη σας!! Φιλακια σε ολα τα κοριτσια κανουργια κ παλια :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε? Εγώ νιώθω καλά. Έχουν υποχωρήσει λίγο και η ανακατοσούρες... Μόνο που τις τελευταίες μέρες με ταλαιπωρεί η δυκοιλιότητα... Αλήθεια βρε κορίτσια με τα κιλά πως τα πάτε? Έχετε πάρει και εσείς ή μόνο εγώ παίρνω? Σήμερα ζυγίστηκα και είμαι +3,5!!!


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...