Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

      Τέλεια! Θα αγωνιούμε παρέα!!!χαχα!! Καλή μας επιτυχία κορίτσι μου!όλα καλά να μας πάνε! 🧡

      Ναι δίκιο έχεις όταν μου είπαν οκ έχουμε γονιμοποιημένα μέχρι να περάσουν 5 μέρες ήμουν να σκάσω σε καταλαβαίνω! Κοίτα να χαρείς την Κυριακή σου και η τρίτη κοντεύει μη σκέφτεσαι τίποτα!

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

Φαιούλα γιατί παίρνεις μαγνήσιο αφού δεν έχεις συσπάσεις?

Για το καυσαέριο που λές συμφωνώ μαζι σου αλλά αυτό δυστυχώς δεν μπορούμε να το αποφύγουμε... Όσο για την αιθαλομίχλη ούτε και αυτήν νομίζω θα αποφύγουμε φέτος...

Ρούνα μου, ακριβώς γι αυτό δεν έχω έντονες συσπάσεις λόγω μαγνησίου.Αν υπάρχουν τα κατάλληλα αποθέματα στον οργανισμό οι συσπάσεις είναι πιο δύσκολο να προσκαλέσουν πρόβλημα.Αλλά το μαγνήσιο είναι πολύ σημαντικό γιατί βοηθάει και στην αποφυγή της προεκλαμψίας!!!Επίσης είναι από αυτές τις βιταμίνες, όπως το σίδηρο και το φυλλικό οξύ, που στην εγκυμοσύνη τα θέλουμε σε μεγαλύτερη ποσότητα από αυτή που παίρνουμε από τη διατροφή γι αυτό πλέον το δίνουν από πολύ νωρίτερα.(με πεθερά γιατρό έχω γίνει πρώτη ξερόλας :tongue:)


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

εμενα την δευτερα που πηγα για επισκεψη στο γιατρο ,την ωρα που μου εκανε τον υπερηχο και ημουν ανασκελα εννοειται...(και γω τοτε το παθαινω συνηθως)πετρωσε η κοιλια μου...και του το ειπα...βασικα το ειδε κιολας...μου ειπε οτι αυτο ειναι φυσιολογικο αρκει να μην εχω πολλα τετοια μεσα στην ημερα...που πονανε...κατα τ αλλα ειναι απολυτως φυσιολογικο μου ειπε να συσπαται η μητρα...

και εγω η χαζη δεν τον ρωτησα ποσες ειναι οι πολλες συσπασεις μεσα στην ημερα...ποσες θεωρουνται πολλες δηλαδη...παντως εγω 2 με 3 εχω...

στρουμφακι μου μπραβο!!!!μεγαλωσε το νινι!!!!μια χαρα ολα!!!εσυ παλι παιρνεις 6 μαγνησια;πολλα δεν ειναι ρε συ;εκανες τοσες πολλες συσπασεις;


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

φαιη...εσενα δηλαδη στο εδωσε το μαγνησιο προληπτικα; σαν βιταμινη για ενισχυση του οργανισμου και κατα της προεκλαμψιας;και οχι γιατι ειχες συσπασεις;

Συσπάσεις αποκλείεται να μην κάνω, όλοι κάνουμε αφού η μήτρα συνεχως μεγαλώνει, αλλά εξαρτάται ο βαθμός και η συχνότητα.Τώρα το δίνουν πολύ νωρίς το μαγνήσιο πλέον γιατί η χρησιμότητα του ποικίλει κι επίσης σαν βιταμίνη μόνο καλό κάνει.Όπως και σίδηρο μου ξεκίνησε με αιματοκρίτη 41 προφανώς για να ενισχύσει τις αποθήκες και νομίζω ότι το πετύχαμε γτ ακόμη είναι 40!!!Διαβάζω εδώ κοπέλες που ο αιματοκρίτης έχει πέσει κι ακόμη δεν τις δίνουν.Για να πέσει ο αιματοκρίτης πολύ σημαίνει ότι πρώτα η φεριτίνη έχει γκρεμιστεί κ δεν υπάρχουν αποθέματα.Τι θα γίνει στο 8ο-9ο μήνα που θα τον χρειάζονται; Άδικα θα τον πάρουν μαζεμένο...


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...εμενα το σιδηρο μου το εβαλε οταν εκλεινα το 1 τριμηνο...που ο αιματοκριτης μου ηταν 38...παρολα αυτα και μετα απο καθημερινη ληψη 2 ποσιμων μπουκαλιων σε 1μιση μηνα ο αιματοκριτης επεσε στο 36.

αρα μπορει να ειναι και θεμα οργανισμου...

για το μαγνησιο δεν μου ειπε τιποτα.....ουτε ο παλιος...ουτε ο νεος γιατρος που με παρακολουθει.


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα...σιδηρο παιρνω απο τη 12 εβδομαδα...πριν καν κλεισω το 1 τριμηνο...

σίγουρα είναι και θεμα οργανισμού αλλά και αν λαμβάνεται σωστά. Tέλος πάντων δε θέλω να μιλάω γτ δεν ξέρω κι εγώ τι με περιμένει. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Της κολλητής μου έπεσε 4 μονάδες σε 1.5 μήνα αλλά όταν ξεκίνησε να τον παίρνει με βιταμίνη c και μακριά από γαλακτοκομικά κατάφερε και τον ανέβασε το θηρίο!πότε πέφτει πολύ θυμάσαι από τις άλλες σου εγκυμοσύνες;


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρούνα μου, ακριβώς γι αυτό δεν έχω έντονες συσπάσεις λόγω μαγνησίου.Αν υπάρχουν τα κατάλληλα αποθέματα στον οργανισμό οι συσπάσεις είναι πιο δύσκολο να προσκαλέσουν πρόβλημα.Αλλά το μαγνήσιο είναι πολύ σημαντικό γιατί βοηθάει και στην αποφυγή της προεκλαμψίας!!!Επίσης είναι από αυτές τις βιταμίνες, όπως το σίδηρο και το φυλλικό οξύ, που στην εγκυμοσύνη τα θέλουμε σε μεγαλύτερη ποσότητα από αυτή που παίρνουμε από τη διατροφή γι αυτό πλέον το δίνουν από πολύ νωρίτερα.(με πεθερά γιατρό έχω γίνει πρώτη ξερόλας :tongue:)

Εγώ ζήτησα να πάρω μαγνήσιο αλλά η γιατρός ήταν κάθετη πως δεν το χρειάζομαι. Απο τη στιγμή που δεν έχω θέμα μου είπε να μην πάρω. Λίγες συσπάσεις την ημέρα είναι φυσιολογικό να έχουμε μιας και η μήτρα προετοιμάζεται για τη μεγάλη μέρα...

Για το σίδηρο που λέτε εγώ το ξεκίνησα με 37 αιματοκρίτη και 90 σίδηρο από τον Αύγουστο. Τώρα είμαι στο 37,5 αιματοκρίτη και στο 119 σίδηρο. Και μασάω ένα χαπάκι κάθε βράδυ.


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα την δευτερα που πηγα για επισκεψη στο γιατρο ,την ωρα που μου εκανε τον υπερηχο και ημουν ανασκελα εννοειται...(και γω τοτε το παθαινω συνηθως)πετρωσε η κοιλια μου...και του το ειπα...βασικα το ειδε κιολας...μου ειπε οτι αυτο ειναι φυσιολογικο αρκει να μην εχω πολλα τετοια μεσα στην ημερα...που πονανε...κατα τ αλλα ειναι απολυτως φυσιολογικο μου ειπε να συσπαται η μητρα...

και εγω η χαζη δεν τον ρωτησα ποσες ειναι οι πολλες συσπασεις μεσα στην ημερα...ποσες θεωρουνται πολλες δηλαδη...παντως εγω 2 με 3 εχω...

στρουμφακι μου μπραβο!!!!μεγαλωσε το νινι!!!!μια χαρα ολα!!!εσυ παλι παιρνεις 6 μαγνησια;πολλα δεν ειναι ρε συ;εκανες τοσες πολλες συσπασεις;

Επαιρνα 3 αλλα μ ειπε οτι παλι εχω θεμα. Βασικά μειπε οτι λογο ανατονιας σωματος η μητρα δε δεχεται καλα τ μωρο κ αντιδραει γιαυτο πρεπει να τ ναρκωνουμε. Τωρα τ να σ πω δε ξερω απλα κανω οτι μ λεει βασικα. Εγω εξαρχης δε εχω δει καμιά διαφορα συο σωμα μ πάντως


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συσπάσεις αποκλείεται να μην κάνω, όλοι κάνουμε αφού η μήτρα συνεχως μεγαλώνει, αλλά εξαρτάται ο βαθμός και η συχνότητα.Τώρα το δίνουν πολύ νωρίς το μαγνήσιο πλέον γιατί η χρησιμότητα του ποικίλει κι επίσης σαν βιταμίνη μόνο καλό κάνει.Όπως και σίδηρο μου ξεκίνησε με αιματοκρίτη 41 προφανώς για να ενισχύσει τις αποθήκες και νομίζω ότι το πετύχαμε γτ ακόμη είναι 40!!!Διαβάζω εδώ κοπέλες που ο αιματοκρίτης έχει πέσει κι ακόμη δεν τις δίνουν.Για να πέσει ο αιματοκρίτης πολύ σημαίνει ότι πρώτα η φεριτίνη έχει γκρεμιστεί κ δεν υπάρχουν αποθέματα.Τι θα γίνει στο 8ο-9ο μήνα που θα τον χρειάζονται; Άδικα θα τον πάρουν μαζεμένο...

Εγω εχω αιματοκριτη χαηλο βασικα πεφτει μια μοναδα καθε μηνα. Αλλα δε με δωσε ακομα. Ελπιζω τ αλλο μηνα να παρω. Βεβαια δε ειχα ποτε πρόβλημα κ φεριτινη δε θυμάμαι ποτε έκανα


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ ζήτησα να πάρω μαγνήσιο αλλά η γιατρός ήταν κάθετη πως δεν το χρειάζομαι. Απο τη στιγμή που δεν έχω θέμα μου είπε να μην πάρω. Λίγες συσπάσεις την ημέρα είναι φυσιολογικό να έχουμε μιας και η μήτρα προετοιμάζεται για τη μεγάλη μέρα...

Για το σίδηρο που λέτε εγώ το ξεκίνησα με 37 αιματοκρίτη και 90 σίδηρο από τον Αύγουστο. Τώρα είμαι στο 37,5 αιματοκρίτη και στο 119 σίδηρο. Και μασάω ένα χαπάκι κάθε βράδυ.

Νομίζω κάθε γιατρός έχει τη δική του γραμμή και αν τον εμπιστευόμαστε πρέπει να ακούμε αυτό που μας λέει....Δε νομίζω πάντως ότι μία από τις μία μέθοδοι είναι λάθος απλά είναι θέμα πολιτικής του γιατρού.

Εγώ παίρνω πόσιμο σίδηρο και μου 'πε όταν πέσει κάτω από 37 θα παίρνω 2!!! (με το ζόρι παίρνω αυτόν :().Eγω πάντως με αυτές τις βιταμίνες έχω δει και διαφορά σε μαλλιά και νύχια...Τα νύχια μου δεν σπάνε και τα μαλλιά κρατάνε πιο πολύ...:D:D:D


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επαιρνα 3 αλλα μ ειπε οτι παλι εχω θεμα. Βασικά μειπε οτι λογο ανατονιας σωματος η μητρα δε δεχεται καλα τ μωρο κ αντιδραει γιαυτο πρεπει να τ ναρκωνουμε. Τωρα τ να σ πω δε ξερω απλα κανω οτι μ λεει βασικα. Εγω εξαρχης δε εχω δει καμιά διαφορα συο σωμα μ πάντως

το μαγνήσιο έχει μυοχαλαρωτική δράση γι αυτό!Λένε ότι βοηθαέι και στον ύπνο αλλά και στις κράμπες...είδες καμιά διαφορά;


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάθε γιατρός έχει τη δική του γραμμή και αν τον εμπιστευόμαστε πρέπει να ακούμε αυτό που μας λέει....Δε νομίζω πάντως ότι μία από τις μία μέθοδοι είναι λάθος απλά είναι θέμα πολιτικής του γιατρού.

Εγώ παίρνω πόσιμο σίδηρο και μου 'πε όταν πέσει κάτω από 37 θα παίρνω 2!!! (με το ζόρι παίρνω αυτόν :().Eγω πάντως με αυτές τις βιταμίνες έχω δει και διαφορά σε μαλλιά και νύχια...Τα νύχια μου δεν σπάνε και τα μαλλιά κρατάνε πιο πολύ...:D:D:D

Συμφωνώ μαζί σου στα περί πολιτικής γιατρού. Διαφορά σε μαλλια και νύχια έχω δει και εγώ. Βασικά μακραίνουν και τα δυο με γοργούς ρυθμούς!!! Ο δικός μου σίδηρος είναι μασώμενο δισκίο με γεύση σοκολάτας και υποτίθεται αρέσει σε αυτούς που τον παίρνουν. Για εμένα είναι από τα πιο αηδιαστικά πράγματα που έχω βάλει ποτέ στο στόμα μου!


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου στα περί πολιτικής γιατρού. Διαφορά σε μαλλια και νύχια έχω δει και εγώ. Βασικά μακραίνουν και τα δυο με γοργούς ρυθμούς!!! Ο δικός μου σίδηρος είναι μασώμενο δισκίο με γεύση σοκολάτας και υποτίθεται αρέσει σε αυτούς που τον παίρνουν. Για εμένα είναι από τα πιο αηδιαστικά πράγματα που έχω βάλει ποτέ στο στόμα μου!

ναι, ε;;; θα την ρωτήσω μήπως τον αλλάξουμε!!! πώς το λένε το σκεύασμα;αν και παίρνω πόσιμο λόγω δυσκοιλιότητας...


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι, ε;;; θα την ρωτήσω μήπως τον αλλάξουμε!!! πώς το λένε το σκεύασμα;αν και παίρνω πόσιμο λόγω δυσκοιλιότητας...

Dextrifer το λένε. Εμένα δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Και να φανταστείς πως πριν την εγκυμοσύνη ήμουν πολύ δυσκοίλια...


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...