Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, nat11 είπε:

      Kαλημερα κοριτσια! Ευχομαι ολοψυχα σε ολες να ειναι το καλυτερο καλοκαιρι της ζωης μας και το ονειρο μας να πραγματοποιηθει! Καλη επιτυχια σε ολες,σε οποια φαση βρισκομαστε! Οσες εχετε μωρακια ηδη να εχετε πολλές ομορφες στιγμές!! Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες σκεφτομαι ποσα εχουμε περασει ολες πραγματικα και συγκινουμαι..

      Παρακαλουθω το γκρουπ και το φορουμ εδω και 2 χρονια αλλα λιγες φορες εχω γραψει. Ειμαι και εγω με δωρεα πλεον, σε φαση που περιμενω περιοδο για να κανουμε προετοιμασια για εμβρυομεταφορα. Εχουμε παρει απο δοτρια τραπεζας εξωτερικου κυριως για να εχουμε εικονα και για την εμφανιση,λιγοτερη αναμονη (που ειναι σχετικο φανταζομαι),και να ξερουμε τον αριθμο που θα παρουμε (δεν δοκιμασαμε με δοτρια Ελλαδας και αυτο με το μοιρασμα κτλ δεν ξερω πως λειτουργει εδω) Και για την κοπελα που ρωτησε. βοηθανε γενικα οι μαιες ή καποια υπευθυνη του εκαστοτε γιατρου στην ολη επικοινωνια με την τραπεζα του εξωτερικου. Επισης στον προηγουμενο γιατρο η εμβρυολογος μου χε πει οτι στην Ισπανια κανουν ακομα περισσοτερες εξετασεις στις δοτριες(δεν το χω επιβεβαιωσει απο καπου,απλα το αναφερω,ηταν μεγαλο κεντρο και η συγκεκριμενη κοπελα κορη του γιατρου). Εμεις ξεκινησαμε αρχες Μαρτη να ψαχνουμε και 15/5 ειχαν ερθει τα ωαρια.Τωρα το διλημα μου ειναι αν θα βαλω μονο 1 ή 2 καθως δεν πολυθελουμε διδυμα (καθαρα για πρακτικους λογους) αλλα εγω κυριως απο φοβο προωροτητας . Μετα απο 5 ωοληψιες, 3 εμβρυομεταφορες και μια παλινδρομη στη 12 εβδομαδα λογω χρωμοχωμικου νομιζω θα μου πεσει βαρυ ψυχολογικα να εχω το φοβο μην τους συμβει κατι μεχρι να φτασω στο στελος της εγκυμοσυνης. Γενικα και στην προηγουμενη ημουν μεσα στο αγχος, δεν το εκδηλωνα αλλα ειχα αυπνιες ολο τον καιρο που μουν εγκυος. Απο την αλλη φοβαμαι μηπως το 1 μειωνει τις πιθανοτητες επιτυχιας. Η δοτρια ειναι 29,εγω 41 (57 κιλα δεν ξερω αν παιζει ρολο) και με καλο ενδομητριο. Ο γιατρος προτιμά 1 ,θεωρει βεβαια οτι οι πιθανοτητες επιτυχιας αυξανονται με τα 2, και μας ειπε θα προτεινε να αποφασισω εγω (με την εννοια οτι ειναι σωμα μου και εγω εχω περασει την μεγαλυτερη ταλαιπωρια)  Ξερω οτι καποιες κοπελες εχετε διδυμα. Εχω και την αδερφη του ανδρα μου που εχει διδυμα απο εξωσωματικη 15 ετων τα παιδια, και για τα πρωτα 2 χρονια ειχε γυναικα μονιμα σπιτι. Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο, θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας!

      Καλησπέρα! Σου εύχομαι να σου πάνε όλα πολύ καλά και σύντομα να έχεις αγκαλιά το μωράκι σου.

      Εγώ έχω δίδυμα με δωρεά, έβαλα κι εγώ δύο για να αυξήσω τις πιθανότητες και έπιασαν και τα δύο.. βέβαια εγώ δεν ήμουν εντελώς αρνητική στα δίδυμα, αλλά θεωρούσα κι εγώ ότι είναι χαμηλά τα ποσοστά και δεν ήθελα να ρισκάρω! Φυσικά αυτή τη στιγμή δεν τα αλλάζω με τίποτα τα διδυμακια μου και δεν μπορώ να φανταστώ καν ποιο δε θα είχα αν είχαμε βάλει ένα. Είναι και η ηλικία μου τέτοια, γέννησα στα 43, που ξέρω ότι δε θα έμπαινα δε διαδικασία δεύτερης εγκυμοσύνης για να κάνω κι άλλο παιδί, οπότε είμαι πολύ χαρούμενη που εξελίχθηκε έτσι η κατάσταση. Δε θα σου πω ψέματα, είναι πολύ δύσκολα τα δίδυμα κι εγώ δεν έχω καμία βοήθεια. Είμαστε μόνο εγώ και ο άντρας μου δλδ. Βέβαια βγαίνει και όσο περνά ο καιρός γίνεται όλο και πιο βατό, αλλά έχει πολλές δυσκολίες. Και πολλές χαρές όμως. 

      Είναι τελείως προσωπικη σου όμως η απόφαση.. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2014!


tinaki

Recommended Posts

koutsoulini μου θύμισες την κουμπάρα μου! εχουν φουρνο και κάθε φορά που πήγαινε του έπαιρνε ψωμιά! Τώρα φορτώνει εμένα με τα χωριάτικα να του τα πηγαίνω!!! Εμείς αν του πάρουμε κάτι θα είναι ένα lazer πολυμηχανημα, γιατί ο έρμος εχει εναν του '90, κάθε φορά που πηγαίνουμε παει να μας εκτυπωσει φωτο απο τον υπερηχο και λεει "φτου γαμωτο πάλι τελειωσε το μελάνι"Μα κάθε φορά όμως!!! Κατι αλλοι γνωστοι μας πήραν στυλό... 180Ε ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

koutsoulini μου θύμισες την κουμπάρα μου! εχουν φουρνο και κάθε φορά που πήγαινε του έπαιρνε ψωμιά! Τώρα φορτώνει εμένα με τα χωριάτικα να του τα πηγαίνω!!! Εμείς αν του πάρουμε κάτι θα είναι ένα lazer πολυμηχανημα, γιατί ο έρμος εχει εναν του '90, κάθε φορά που πηγαίνουμε παει να μας εκτυπωσει φωτο απο τον υπερηχο και λεει "φτου γαμωτο πάλι τελειωσε το μελάνι"Μα κάθε φορά όμως!!! Κατι αλλοι γνωστοι μας πήραν στυλό... 180Ε ...

Χαχαχα αυτα εχουν περασει τωρα...τα υλικα πρωτης αναγκης!!!!

Ωραιο δωρο εχεις διαλεξει,το χρειαζεται κιολας θα του λυσεις τα χερια..!!!

180Ε ενας στυλος κριμα τα λεφτα για μενα ειναι χαζο...


36Gnp2.png

Xxozp2.png

i4g2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...

Λοιπόν..έχω νέα..Γέννησε η φίλη μου που ήτα έγκυος στο 2ο παιδάκι της και η μικρή γεννήθηκε 2600..Είχε μόλις 7 μέρες στο μήνα της και δεν το περίμενε γιατί το πρώτο το γέννησε 40+ εβδομάδες..Και το αποκορύφωμα..δεν είχε έτοιμη βαλίτσα, δεν είχε πλύνει, σιδερώσει γιατί θα τα έκανε το Σαβ/κο και η κούνια θα ερχόταν την Παρασκευή και πρέπει να έχει πανικοβληθεί γιατί είναι τελειομανής κι εκείνη.. Εγώ σήμερα έκανα ένα μάθημα ανώδυνου με τη μαία μου..Ουσιαστικά μου έδειξε ασκήσεις προετοιμασίας και τη διαδικασία πως έχει..αναπνοές και κάποια άλλα χρήσιμα πράγματα..Μου είπε θα τα πούμε κι εκείνη την ώρα και μου έδειξε και την εξώθηση.. Με τις αναπνοές μπορώ να πω πως η μπέμπα κουνιόταν παραπάνω και μου είπε πως έτσι ξεαγχώνεται, γιατί ενώ είναι στριμωγμένη, παίρνει περισσότερο οξυγόνο και ηρεμεί..χαχα..

Πάντως θορυβήθηκα που γέννησε η φίλη μου και το Σάβ/κο θα βάλλω ένα πληντύριο..άλλο να είναι άπλυτα κι άλλο ασιδέρωτα αν συμβεί κάτι..Έτσι μετά, σιγά σιγά θα σιδερώνω λίγα λίγα και θα ετοιμάσω σε ένα μέρος τα πράγματα του μαιευτηρίου, αν γίνει κάτι να τα ρίξουμε στη βαλιτσούλα και να είναι έτοιμα..χαχαχα..

Ελπίζω ωστόσο να φτάσω 40 εβδομάδες και να βαρεθώ να βλέπω τη βαλιτσούλα μου..χαχαχα


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!! Μπραβο πεννυ στη φιλη σου να της ζησει!!!

Εχω τοσα νευρα σημερα. Εχω κοιμηθει πολυ λιγο. Κατι επαθε το πλυντηριο κ μεχρι τις 3 εβγαζα νερα.

Τελος 8ου κ εγω σκυμενη στο πλυντηριο....

Πονανε τα δοντια μου... ποναει το κεφαλι μου.... νευριασα κ με το πλυντηριο

Και τις ωρες που κοιταγα το πλυντηριο πατησα και το στηθος μου... κ εβγαλε γαλα!!!!! Πλακα εχει!!!!!

Εγω παντως δωρο δεν παιρνω στον γιατρο. Τα 1500 μια χαρα του ειναι.... καλα θα ηταν να του διναμε και εμεις λαδι!!!!!!!!!!


fe75p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!! Μπραβο πεννυ στη φιλη σου να της ζησει!!!

Εχω τοσα νευρα σημερα. Εχω κοιμηθει πολυ λιγο. Κατι επαθε το πλυντηριο κ μεχρι τις 3 εβγαζα νερα.

Τελος 8ου κ εγω σκυμενη στο πλυντηριο....

Πονανε τα δοντια μου... ποναει το κεφαλι μου.... νευριασα κ με το πλυντηριο

Και τις ωρες που κοιταγα το πλυντηριο πατησα και το στηθος μου... κ εβγαλε γαλα!!!!! Πλακα εχει!!!!!

Εγω παντως δωρο δεν παιρνω στον γιατρο. Τα 1500 μια χαρα του ειναι.... καλα θα ηταν να του διναμε και εμεις λαδι!!!!!!!!!!

Ωχ Kel μου..Δίκιο έχεις να έχεις νεύρα..αλλά δεν έπρεπε να κάθεσαι να παλεύεις όλη νύχτα..Ξέρω πως κι εγώ το ίδιο θα έκανα και έξω από το χορό τα λέω αυτά..

Και η αυπνία το επιβαρύνει..Κι εμένα σήμερα η μαία μου έδειξε πως να πιέζω τις θηλές μου και βγήκε λίγο γάλα..Τα δόντια γιατί πονάνε ?


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Εμεις δωρο στο γιατρό θα παρουμε καποιο λουλουδικο σε ωραια γλαστρουλα να το βαλει στο γραφειο του ή στο σαλονακι!!

Πηγα προχθες εγω στο γιατρο 2,200 ο μπεμπακος, πηρε και δειγμα για καλλιεργεια και τεστ παπ, περιμενω τα αποτελασματα απο βδομάδα τωρα. Μετρησε και τραχηλο και απο 3,2 ειναι 3,05 τιποτα δηλαδή δεν εχει μειωθεί καθολου.Οι συσπάσεις εχουν σταματήσει 2 μηνες τωρα! Επομενο ραντεβού 23 του μηνα που μπαινω στον μηνα μου!!! :)


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!!

Πω πω έχετε γράψει τόσα πολλά που δεν θυμάμαι να σχολιάσω συγκεκριμένα!

Πάντως χαίρομαι πολύ που όλα τα μπεμπακια και οι μαμάδες είναι καλά και εύχομαι να πάμε έτσι μέχρι το τέλος!

Γαλα τρέχει και σε μένα σε αυτη την εγκυμοσύνη, στον μεγάλο μου δεν έτρεχε.

Ω τι σύμπτωση κι εμείς θέμα στο παιδικό ττην ζούγκλα έχουμε!!

Δώρο στον γιατρο δεν είχα σκεφτεί να πάρω, γιατι όπως λέει και η Kel μια χαρά του είναι τα 1500€!

Όνομα για το μωρο δεν έχουμε βρει μιας και τον πεθερό μου τον εβγαλα, με τον μπαμπά μου δεν έχουμε σχέσεις οπότε δεν τον βγάζω και τα ονόματα μαμάς και πεθεράς δεν έχουν αρσενικό. Η πεθερά μου που την λενε Ελένη μας είπε να τον βγάλουμε Κωνσταντίνο να γιορταζουν μαζί και η μαμά μου να τον βγάλουμε Ανδρέα μιας και έχει γενέθλια εκείνη την μέρα.

Όμως εμείς δεν τρελαινόμαστε και θα αποφασίσουμε αργότερα πως θα τον βγάλουμε...

Κατά τα αλλα παρέλαβα την Δευτέρα τα ρουχαλάκια που είχα παραγγείλει για τα παιδάκια μου και χάρηκα πολυυυυυ!!

Χθες μπήκα στο μήνα μου!!!!! Και πλέον μετράω αντίστροφα!!!!!!

Ραντεβού στον γιατρο ξανά την αλλη Παρασκευή και για την γνωστη άχαρη κολπική εξέταση..

Κανόνισα και με τον αντρα μου να ανέβω Αθήνα το αλλο Σάββατο στην μαμα μου, για να είμαι και κοντά να μην φοβάμαι και να τους δω και λίγο πριν γεννήσω...

Αυταααα...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τους ειναι τα 1500Ε, και εγω αμα εδινα τοσααα δεν θα του πηγαινα τιποτα..!!!

Ρε κοριτσια εγω 20 οκτωμβρη μπαινω στον μηνα μου, θα παω να με κοιταξει απο κατω ο γιατρος εχω τρομερο αγχος και ντρεπομαι κιολας αλλαξα γυναικολογο οταν εμεινα εγκυος..η ερωτηση μου ειναι πηραζει να βαλω καποιο κολαν γιατι φουστανι χωρις καλτσον δεν θα γινετε...

Και μια δευτερη ερωτησουλα λιγο αδιακριτη συγνωμη χωρις παρεξηγηση...οταν πηγαινετε στον γιατρο απο κατω ειστε ξηρησμενες??:oops::oops::oops::oops:

Συγνωμη και παλι απο το αγχος μου και απο την ντροπη μου δεν ξερω τι να κανω...


36Gnp2.png

Xxozp2.png

i4g2p2.png

Link to comment
Share on other sites

κουτσουνι καλε βαλε οτι σε βολευει! Εμενα ο γιατρός μου στο μπανιο εχει ρομπακια που τα φορας πριν την εξεταση. Πλέον εγω γδυνομαι στην καρεκλα που μου κανει εξεταση(τι να ντραπώ ολοκληρο παιδι μου εβγαλε!)

Και για το ξυρισμα πλέον οτι βλέπω κανω αλλα δεν νιωθω ανετα να παω εντελώς χύμα!


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...Παρασκευή...!!!

Kel, ημέρα λύτρωσης..Τελευταία μέρα στη δουλειά..Φαντάζομαι πανησυρίζεις ???

Άντε και στα δικά μας.. Λοιπόν, χθες πήγα στη φιλη μου που γέννησε και τελικά μου είπε πως ενώ ο γιατρός την είχε δει 5-6 μέρες πριν κ της είχε πει πως αργεί ακόμα λόγω τραχήλου, υγρών, πλακούντα, θέσης της μικρής..Σπάσανε τα νερά και τσουπ βγήκε η μικρή...8 το βράδυ πήγε στο μαιευτήριο και 10.30 είχε γεννήσει..ούτε η επισκληρίδιος δεν πρόλαβε να την πιάσει..Αυτό που με άγχωσε λίγο είναι ότι είπε πως δεν ήταν αρκετά τα υγρά που έφυγαν όπως στο πρώτο παιδί..άλλαξε εσώρουχο και μετά από λίγο πάλι νερά..και έγινε αυτό 2-3 φορές..Επειδή όπως είπατε κι εσείς πολλές φορές βρίσκουμε υγρό το εσώρουχο..υπάρχει περίπτωση να μας σπάσουν τα νερά και να μην το καταλάβουμε ρε κορίτσια ? Για πείτε εσείς που το έχετε ξαναζήσει..

Κατά τα άλλα καλά..Στο γραφείο..Περιμένω να σχολάσω για να έρθει το Σαβ/κο..Το Σάββατο έχει γενέθλια ο άντρας μου, θα βάλλω να πλύνω και της μικρής και να ετοιμάσω λίγο πράγματα που θα είναι για τη βαλίτσα κάπου χώρια..για παν ενδεχόμενο..


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα ! pennymom αυτό φοβάμαι και εγώ! Να μην έχουν σπάσει τα νερά και καταλάβω οτι είναι απλός υγρά! Αυτο το άγχος έχω και εγώ!!! Koutsouni22 ντρέπομαι και εγώ να με εξετάσει απο κάτω! Εγω ξυρίζομαι όπως μπορώ! Δεν το αφήνω να γίνει δάσος....δεν μπορώ καθόλου! Προσπαθώ πολύ στο ξύρισμα! Εχω ραντεβού την Τρίτη στο νοσοκομείο για εξέταση και φοβάμαι μήπως μου βάλει "χέρι" ο γιατρός!


hi0kp2.png

U47cp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια..για το ξύρισμα δε σας είπα..στη γύρω περιοχή έχω κάνει laser και δεν έχω πολλές πια..εύκολα τις ξυρίζω..το κάτω μέρος όμως επειδή είμαι και λίγο άγαρμπη και δε βλέπω και φοβάμαι μήπως κοπώ και δεν ξέρω τι αίμα βλέπω μετά...χαχα...το κάνω με το κοντό της ξυριστικής μηχανής και είναι πολύ διακριτικό..Βέβαια βοηθάει που γύρω γύρω δεν έχω όπως σας είπα και είναι λίγες..

Ρε κορίτσια..για πείτε μας για τα νερά όταν σπάνε..χαχα


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια..για το ξύρισμα δε σας είπα..στη γύρω περιοχή έχω κάνει laser και δεν έχω πολλές πια..εύκολα τις ξυρίζω..το κάτω μέρος όμως επειδή είμαι και λίγο άγαρμπη και δε βλέπω και φοβάμαι μήπως κοπώ και δεν ξέρω τι αίμα βλέπω μετά...χαχα...το κάνω με το κοντό της ξυριστικής μηχανής και είναι πολύ διακριτικό..Βέβαια βοηθάει που γύρω γύρω δεν έχω όπως σας είπα και είναι λίγες..

Ρε κορίτσια..για πείτε μας για τα νερά όταν σπάνε..χαχα

χαχαχαχα τι μου θύμησες τώρα! Μια φορά που ξυριζόμουν εκει κάτω , κόπηκα χωρίς να το καταλάβω και είχα τρομάξει οτι είχα αιμορραγία...ασε ο συζ απο το μπάνιο να φωνάζει μην έχω παθει κάτι....οταν κατάλαβα οτι είχα κοπεί γελούσα ...μετα έπαιρνα καθρεφτάκι για να βλέπω καλύτερα..


hi0kp2.png

U47cp3.png

Link to comment
Share on other sites

για τα νερά ρώτησα τον γιατρό μου...μου είπε οτι μπορεί να έχει λίγο ροζ αίμα οταν σπάσουν... Αν δεν έχει απλός θα είναι σαν να 'έχω κατουρήσει πάνω μου όμως δεν θα σταματάει τα τρέχει...


hi0kp2.png

U47cp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ απο μένα!Παει κι αύτη η βδομάδα,για μένα πλεον έχουν μείνει περιπου τεσσερις αν ολά πάνε καλα μέχρι τοτε...ελπίζω η μπεμπα να μη μας κανει καμια έκπληξη νωρίτερα κ μας αγχωσει,αν και χθες το απόγευμα είχα αρκετές συσπάσεις...θα δειξει...

Koutsouni εγώ στη γιατρό φοραω πια συνήθως παντελόνι γιατί που να βάλω καλσον και ή μου δίνει ρομπακι ή απλα κατεβαζω το παντελόνι... Εμένα είναι κ γυναικα κ δε κολλάω καθόλου...όσο για το ξύρισμα πονεμένη ιστορία :-) με καθρεφτάκι κ παλι οτι μπορω,αλλά έτσι δε μπορω να πάω,αν το αφήσω η κατασταση θα είναι τραγική... :wink:

pennymom όσο για τα νερά στην πρωτη γέννα δεν έσπασαν μονα τους,μου τα έσπασαν στη κλινική άλλα ηταν τόσο πολλα κ ζεστά που το θεωρώ απιθανο να μη το καταλάβει κάποιος...να χαίρεσαι κ τον αντρουλη σου,χιλιοχρονος!

Καλη συνεχεια σε όλες!


7QYNp3.png

q3pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...