the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Τα ΧαΛαραααά καφέ !!

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 18-07-13, 17:45   #35721
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YOTOU Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο ελενα, παρα πολυ ωραια!
(μια χαρα τον χωνεις τον συζηγο!!! μπραβο σου!!!)
Και που σαι να δεις σκηνικό.....εγώ πίνω το καφεδάκι μου....κ εκείνος σκουπίζει χαχαχαχα

βέβαια μετά εγώ θα καθαρίζω κ εκεινος θα κάθεται στο σαλόνι
Παλιά 18-07-13, 17:48   #35722
YOTOU

Το avatar του χρήστη YOTOU

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

να σας περιγραψω κ εγω την τρεχατη μερα μου
  1. σηκωθηκα 8 παρα (η κορη μου ξυπνια απο τις 7 ειχε παει ο αντρας μου μεσ μπας κ κοιμομουν λιγο παραπανω με την χτεσινη ταλαιπωρια που κοιμηθηκε στις 1!) καναμε λιγες αγκαλιτσες, την αλλαξα, την εντυσα κ την χτενισα
  2. εφτιαξα καφεδακια
  3. ποτισα τα λουλουδια
  4. σκουπισα κ επλυνα το μπαλκονι
  5. καθαρισα πατατουλες, αλατισα το φαγητο κ το εβαλα στον φουρνο (γεμιστα, τα ειχα ετοιμασει απο εχτες το βραδυ)
  6. εβαλα να βραζει το κρεας της μικρης
  7. ταισα την μικρη
  8. μαζεψα νεροχυτη
  9. εβαλα το φαγητο της μικρης να γινεται
  10. επλυνα ενα ταψι
  11. εστρωσα κρεβατια
  12. σκουπισα σαλονοκουζινα
  13. συμμαζεψα
  14. περασα μια το μπανιο
  15. εβαλα ενα πλυντηριο χρωματιστα
  16. εκανα μπανιο κ ξυριστηκα
  17. ντυθηκα-εφτιαξα μαλλι κ ετοιμαστηκα για δουλεια
  18. αλλαξα την μικρη κ την εβαλα για υπνο
  19. δουλεψα 10,30-15,00
  20. ανεβηκα, εστρωσα τραπεζι κ φαγαμε
  21. μαζεψα τραπεζι
  22. κοιμηθηκα 30'-45'
  23. 4 κ κατι ξυπνησε η μικρη , την αλλαξα κ την ταισα κ εφτιαξα καφε
  24. εβαλα τα πιατα στο πλυντηριο
  25. απλωσα τα ρουχα
κ μου βγηκε κ εξωτερικη δουλιτσα για το απογευμα, θελω να παω κρεωπολειο κ στα κεπ να ρωτησω κατι που θελω. θα πω στον συζηγο να κατσει με την μικρη αν δεν εχει δουλεια για να την παρω μαζι μου.

αυτααααααααααα!!!!!!!
πωπω κουραστηκα μονο που τα εγραψα.....

σας φιλω!
Παλιά 18-07-13, 17:50   #35723
YOTOU

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kalamaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
Και που σαι να δεις σκηνικό.....εγώ πίνω το καφεδάκι μου....κ εκείνος σκουπίζει χαχαχαχα

βέβαια μετά εγώ θα καθαρίζω κ εκεινος θα κάθεται στο σαλόνι
στον υπνο μου, ΙΣΩΣ, να το εβλεπα!!!!!
το 2ο γινεται πιο συχνα!!!
Παλιά 18-07-13, 17:59   #35724
kiki v

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Ξανά εδώ κι εγώ .
Ήπιαμε τον καφέ μας, είπαμε τα νέα μας και βγάλαμε και φρύδια . Εφηβεία εντελώς ήταν η κατάσταση αλλά το ευχαριστήθηκα!
Χαζεύω φωτό από παιδικά δωμάτια για ιδέες και σε λίγο θα τους ξυπνήσω να πάμε να πάρουμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων της μικρής και μετά από τον παιδίατρο, αν έχει καθόλου χρόνο, να τις δει. Το βράδυ το πρόγραμμα έχει οικογενειακή έξοδο για σουβλάκι.

Βούλα, πολύχρονοι και πάντα ευτυχισμένοι! Με γεια τα ρουχαλάκια!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christine_2 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν προλάβεις, να κάνεις γιορτή με θέμα μπομπ ο μάστορας, όλοι θα βρουν το ντεκόρ καταπληκτικό
Πολύ καλό!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Tintail Εμφάνιση μηνυμάτων
Christine, Κουκλες φτιαχνω
Τίνα, βουρ για την κόρη !
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kalamaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ εδώ τριγύρω, φάγαμε μάζεψα κ έφτιαξα τις ετικέτες για τα παιχνιδόκουτα της μικρής που έλεγα, ωραίες βγήκαν κ αδικούνται στη φώτο μωρέ

Έλενα, δεν σε πειράζει αυτή η ιδέα να γίνει copy paste, ε;
Παλιά 18-07-13, 18:03   #35725
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
στον υπνο μου, ΙΣΩΣ, να το εβλεπα!!!!!
το 2ο γινεται πιο συχνα!!!
χαχαχαχαχαχα έλα μωρέ εσένα κάνει άλλα που εμένα δεν κάνει

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kiki v Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξανά εδώ κι εγώ .
Ήπιαμε τον καφέ μας, είπαμε τα νέα μας και βγάλαμε και φρύδια . Εφηβεία εντελώς ήταν η κατάσταση αλλά το ευχαριστήθηκα!
Χαζεύω φωτό από παιδικά δωμάτια για ιδέες και σε λίγο θα τους ξυπνήσω να πάμε να πάρουμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων της μικρής και μετά από τον παιδίατρο, αν έχει καθόλου χρόνο, να τις δει. Το βράδυ το πρόγραμμα έχει οικογενειακή έξοδο για σουβλάκι.

Έλενα, δεν σε πειράζει αυτή η ιδέα να γίνει copy paste, ε;
Ζηλεύω σουβλάκι χε χε χε

Πολύ ευχαρίστως κ αν θες σου στέλνω ετοιμο το αρχειάκι του γουώρντ με τις εικόνες
Παλιά 18-07-13, 18:56   #35726
irene1984

Προεπιλογή

Πάλι δεν προλαβαίνω να σας διαβάσω ενδελεχώς...
Το μεσημέρι φάγαμε εγώ η μαμά μου και η κόρη μου έξω στο μπαλκόνι και ήταν υπέροχα!!!Το ζήτησε το μικρούλι και δεν ήθελα να της χαλάσω το χατήρι.Είχε και αεράκι είχαμε και τη θέα μας,μάλλον θα το κάνουμε πιο συχνά
Γύρισες Σταυρουλίτσα, πολύ χαίρομαι και υπέροχα αυτά που έφτιαξες για το γιο σου.
Γιωτάκι υπομονή και μένα μερικές μέρες δεν κοιμάται με τίποτα σχετικά νωρίς κι εγώ κουτουλάω,άστα.Βλέπω άλλα κοιμούνται από τις 9 μέχρι τις 8 το πρωί.Εμένα αν κοιμηθεί από τις 9 θα σηκωθεί στις 5...
Παλιά 18-07-13, 18:59   #35727
irene1984

Προεπιλογή

Τίνα φτιάχνεις κούκλες,τι υπέροχη δουλειά!!!Αν θες βάλε καμιά φωτό να δούμε!
Βούλα θα τα καταφέρεις με το σπίτι δεν σε φοβάμαι.Βέβαια υπάρχει και η φοβερή ιδέα της Χριστίνας για τον Μπομπ τον μάστορα,πολύ γέλιο έριξα όταν το διάβασα!!!

Τελείωσα το μάθημα και πάω να φτιάξω τα σαντουιτσάκια παγωτού της Βάσιας.Το βράδυ θα βγούμε με τους κουμπάρους και χτες πάλι βόλτα είχαμε πάει,να δω πως θα μαζευτούμε το Χειμώνα!!!
Παλιά 18-07-13, 20:57   #35728
Ηλιαχτίδα29

Το avatar του χρήστη Ηλιαχτίδα29

Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε?
Εγώ εξαφανίστηκα πάλι... Είπαμε, είναι καλοκαιράκι και αφιερώνω τη μέρα μου στο μικρό μου και στις βόλτες.
Σήμερα ξύπνησε στις 7:30.
1. Τον έπλυνα, τον άλλαξα και του έφτιαξα γάλα.
2. Κάναμε τα πρωινα μας (δόντια, χτενισμα)
3. Έβγαλα τα φρύδια μου
4. Έστρωσα τα κρεβάτια.
5. Ψέκασα με χλωρίνη το μπάνιο.
6. Έβγαλα από την κατάψυξη ψαράκια για να τηγανίσω το μεσημέρι.
7. Πήγαμε λαϊκή και ένα γρήγορο σμ
8. Γυρίσαμε και τακτοποίησα τα πράγματα (με τη βοήθεια του μικρού μου)
9. Τον έκανα ντουζάκι και τον κοίμισα
10. Έκανα ένα γρήγορο σκουπίδια - ξεσκόνισμα - σφουγγάρισμα
11. Έκατσα λίγο να χαλαρώσω και τσουπ... Ξύπνησε!
12. Έβαλα να τηγανισω (είχε έρθει και ο άντρας μου εν τω μεταξύ)
13. Φάγαμε
14. Μάζεψα το τραπέζι
Την ώρα που πηγα να βγάλω τα σκουπίδια και μόλις ανοιξα την πόρτα.... Με άκουσε όλη η γειτονια!!!
Ένα ποντίκι στη σκάλα...
Αυτα τα υπέροχα από εμάς σήμερα!!!
Θα σας γράψω τη συνέχεια άλλη ώρα....
Παλιά 18-07-13, 21:48   #35729
mamavasia

Το avatar του χρήστη mamavasia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο irene1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τίνα
Τελείωσα το μάθημα και πάω να φτιάξω τα σαντουιτσάκια παγωτού της Βάσιας.
Να τα αφήσεις καλά να παγώσουν ...μέχρι αύριο το πρωί! περιμένω εντυπώσεις!
Ο χρήστης mamavasia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-07-13, 22:44   #35730
YOTOU

Προεπιλογή

καλησπερα! Τι κανετε? Εμεις τελικα πηγαμε ολοι μαζι για τις δουλιτσες κ το συνδιασαμε με βολτα κ σοπινγκ. Πηρα ενα λινο παντελονι στο φυσικο του χρωμα, πολυ ωραιο αλλα μου φανηκε ακριβο 60 με 50% κ το πηρα 30. Παντως ολο παντελονες κυκλοφορουν, σαλβαρια κ κατι αλλα ξεντεριασμενα, ειδα κ επαθα να βρω παντελονι! Γυρισαμε κ κοιμιζω την μικρη.
Ηλιαχτιδα ΠΟΝΤΙΚΙ???!!! Μπλιαχ!!!
Βουλα τι ψωνισες? Σε θυμηθηκα κ εγω το απογευμα!
Ιρενε, εμενα κανονικα κοιμαται 10 το χειμωνα, 10.30 το καλοκαιρι κ ξυπναει στις 8-8.30, τι επαθε εχτες δεν ξερω, να δω σημερα τι θα κανουμε!
Ειρηνακι ψοφισες σημερα ε? Καλη ξεκουραση να εχεις!
Καλο βραδυ κοριτσακια, τα λεμε αυριο!
Παλιά 18-07-13, 23:04   #35731
yorimichi79

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ παω συχνα στην Σαλονίκη μου
Προεπιλογή

Γεια σας καλες μου φιλες!!
Μου λειψατε πολυ !!
Σας διαβασα κ απο την Σαλονικα μου ημουν Δευτερα κ Τριτη!
Γυρισα χθες απογευματακι,πριν σχολασει ο συζυγος!!Αφησα τα παιδια εκει! 1ηφορα στα 5χρονια!!Εννοω κ τα 2 μαζι! Αυριο θα ξαναπαμε Δηλ μονο για σημερα.Ετρεχα το πρωι να βγαλω τα χαρτια για το εσπα!
Χθες βγηκαμε με συζυγο για ποτο το βραδυ στις Σερρες σαν ζευγαρακι!!!
Σημερα μειναμε μεσα κ η αληθεια ειναι πως μας κακοφαινεται χωρις τα παιδια....Πινουμε μπυριτσα στο μπαλκονι!
Αυριο το πρωι θα κανω δουλειες στο σπιτι γιατι θα παμεπαλι Σαλονικα απογευματακι!!
ΠΣΚ ειμασταν Χαλκιδικη κ περασαμε παρα πολυ ωραια!σε μπαγκαλοους σε καμπινγκ στην Μεταμορφωση! χορτασαμε θαλασσα! αχχχχ
Σαββατο θα παμε αυθημερον μαλλον για κανα μπανιο Χαλκιδικη απο Σαλονικα γιατι Κυριακη θαχουμε τον γυρισμο σε Σερρες!

Το καλυτερο ειναι οτι Δευτερα,Τριτη κ Τεταρτη πρωι ειχα ξαμολυθει στα μαγαζια λογω των εκπτωσεων!!!
Πηγα ενερτζαιζερς κ ψωνισα τα παιδια απο 3 συνολακια τον καθενα !ειχαν 50% εκπτωση!της μικρης ειναι με κολαν&μπλουζοφορεμα! Τα πηρα πιο πολυ για του χρονου!Γυρω στα 13ε το καθε συνολακι πανω-κατω!
Ενα μπεμπε που πηγα στην κουμπαρα μου επισκεψη το βραδυ το πηρα 7ε!!!!!! ναι ναι!!
Πηρα 3βερμουδες στον μικρο απο Η&Μ τις ειχε 3κ5ε!!
πηρα τραγιασκα καπελο κ φουλαρι τον μικρο,γκρι ριγε,απο ζαρα 4ε το καθενα! Τα ειχα βαλει ματι απο καιρο κ τα ειχε10κ7ε
Πηρα σαλβαρι τζην την κοπελα μου αποΣΑΜ ,2βερμουδες τον μικρο--η μια τζην με βαμενα φτερα στον κωλο κ η αλλη καπρι σαν λοκατζιδικη--πολυ μπιριμπογκολες !!!!! κ ενα μακρυ ριγε χοντρουτσικο σαν τζην-φοριεται ολο το χρονο 6ε!!!!

Στην nike πηγα αλλά ολο βαλκανιοι τουριστες κ τα ειχαν παρει ολα...δεν ειχε τιποτα ουτε για δειγμα..κ ειχε ρε γμτ το outlet 30% εκπτωση...
δηλ παιδικα γιρω στα 20με 25ε....Λες κ επεσαν ακριδες ομως!!!!!!

αυτα τα νεα μου!
σας διαβαζω συνεχεια---οχι απο τηλ,δεν μπαινω απο εκει!!!

καληνυχτα!!!!!!!!!!!
φιλουδια!!!!
Παλιά 18-07-13, 23:18   #35732
yorimichi79

Προεπιλογή

ειρηνη μου καλο κουραγιο...για τον μπαμπα σου κατι διαβασα....δεν καταλαβα κ πολλα παντως θαμεινει μαζι σας ε??

τινταιλ διαβασα για τον γιο σου με το συνδρομο Ασπεργκερ! Ειχα ψαχτει πριν κατι μηνες κ εκανα κ τεστ απο νετ κ σε ολα εβγαινε οτι εχω κι εγω Ασπεργκερ,,,,Ταχα παιξει κ το εψαχνα πολυ! Μου εκανε πολυ εντυπωση αυτο που ειπες για τα μαθηματικα κ το ματι που καιει,γιατι ειμαι ακριβως ετσι κι εγω !! ειμαι γενικα λιγο απροσεχτη κ ζημιαρα ,εσωστρεφης αγχωδης κ οπως ελεγαν οι καθηγητες μυαλο στα Μαθηματικα!! η μαμα μου με λεει "κολλημενη" απο τοτε που θυμαμαι

etoiled.....το διαβασα αυτο για την συναντηση!!χμμμμ απο Σεπτεμβρη που θα μαζευτουμε απο τις διακοπες!!!!!!στανταρ!!!

μαμαβασια γυρισατε κοπελιες?? δεν ξερω που ειναι κ πως ειναι το Βραχατι αλλά με εκανες να το λατρεψω πραγματικα!!!!

μαμακωνσταντινου καλε να ζησετε!παντα αγαπημενοι!! αντε κ του χρονου τετραπλοι!!!!!!!!
Παλιά 18-07-13, 23:55   #35733
Tintail

Το avatar του χρήστη Tintail

Περιοχή: Αθηνα
Προεπιλογή

Ελενα πολυ ωραιο το εκανες!! Μπραβο!!

[quote]Τίνα φτιάχνεις κούκλες,τι υπέροχη δουλειά!!!Αν θες βάλε καμιά φωτό να δούμε![\quote]

Φυσικα
Ειναι απο πηλο. Καποιες ειναι μινιατουρες οπως θα δειτε απο τα χερια που τις κρατανε, και αλλες φυσικο μεγεθος. Καποιες ρεαλιστικες (σαν κερινο ομοιωμα) και καποιες πιο "κουκλες".

Παω για νανακια κοριτσακια. Αυριο θα εχω πολλη δουλεια. Ξεπατωθηκα να ανοιξω τις τελευταιες κουτες για να φυγουν αυριο οσα δεν θελω με το φορτοταξι. Ενα θα σας πω. Εχω ΤΟΣΑ ρουχα ολοκαινουρια για νεογεννητα... *που το καλο που μου θελω να κανω και 3ο παιδι ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ!* μα τοσο ροζ πια! (αγοραζω ρουχα για τις κουκλες που φτιαχνω και δεν μπορω να αντισταθω στις εκπτωσεις του Prenatal!)

Καληνυυυυυχτα

Το τελειως αναπαντεχο θαυματακι μας!!

Ο χρήστης Tintail δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-13, 00:19   #35734
mamavasia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yorimichi79 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαμαβασια γυρισατε κοπελιες?? δεν ξερω που ειναι κ πως ειναι το Βραχατι αλλά με εκανες να το λατρεψω πραγματικα!!!!

Δεν γυρίσαμε Δήμητρα....κατά τον Σεπτέμβριο θα επιστρέψω, πριν ανοίξουν τα σχολεία! Το καλό είναι ότι έχουν έρθει και τα πεθερικά οπότε το πρωί βρίσκω φαγάκι έτοιμο, πιάτα πλυμμένα.... γιατί ξυπνάνε απο τις 6.... είναι και οι γονείς μου στο απο κάτω σπίτι, οπότε νιώθω πιο ξεκούραστη....!

Το χωριό μου είναι κοντά στην Κόρινθο....αλλά θεωρείται απο τα πιο κοσμοπολίτικα καθώς διαθέτει beach bar, club (κάποτε ήμουν θαμώνας σε αυτά ), έχει λούνα πάρκ, παιδότοπους καλοκαιρινούς, παιδικές χαρές και μεζεδοπωλεία, πιτσαρίες, σουβλακερί για όλα τα γούστα.....είναι ιδανικά για παιδιά κατ'εμέ!
Παλιά 19-07-13, 00:22   #35735
mamavasia

Προεπιλογή

Τίνα.....αυτές είναι οι κούκλες που φτιάχνεις???????????????? καλέ νόμιζα ότι είναι αληθινά μωρά!!! Εσύ τα φτιάχνεις αυτά???? θα με τρελάνεις!!! και συνεργάζεσαι με καταστήματα ή στα παραγγέλνουν???! το έχεις σπουδάσει το θέμα ή απο χόμπι ξεκίνησες???????? πολλές ερωτήσεις ε?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 19-07-13, 00:29   #35736
Tintail

Προεπιλογή

Βασια, ναι αυτες.
Δεν πουλαω σε μαγαζια μονο σε συλλεκτες και εταιριες παιχνιδιων (οχι στην Ελλαδα). Ναι καποιοι μου τις παραγγελνουν. Μου στελνουν φωτο του μωρου τους και τους κανω ενα ιδιο σε κουκλα, μεταξυ αλλων. Επισης εχω συνεργαστει με νοσοκομεια (προωρα) για εκπαιδευτικους σκοπους.

Οχι δεν σπουδασα. Δασκαλα ειμαι. Απλα επιασα πηλο στα χερια μου πρωτη φορα στα 3... ειμαι απο καλλιτεχνικη οικογενεια οποτε παντα υπηρχαν υλικα στο σπιτι και με ενθαρρυναν. Γλυπτρια ειμαι μονο εγω. Εχουμε μουσικους, ζωγραφους, ηθοποιους και εναν διευθυντη ορχηστρας. Απο μερακι το κανω. Οταν εμεινα εγκυος, επρεπε να μεινω στο κρεβατι, μετα γεννησα Νοεμβρη αρα δεν ξεκινησα την νεα χρονια, μετα τα παιδια διεγνωστηκαν με ειδικες αναγκες, δεν ξαναγυρισα στην διδασκαλια και εκανα το χομπυ μου, επαγγελμα.
Δοξα τω Θεω δηλαδη γιατι δουλευω απο το σπιτι με δικο μου ωραριο αλλιως με θεραπειες κτλ, οποια δουλεια και να ειχα, θα με ειχαν απολυσει.

Παλιά 19-07-13, 00:37   #35737
mamavasia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Βασια, ναι αυτες.
Δεν πουλαω σε μαγαζια μονο σε συλλεκτες και εταιριες παιχνιδιων (οχι στην Ελλαδα). Ναι καποιοι μου τις παραγγελνουν. Μου στελνουν φωτο του μωρου τους και τους κανω ενα ιδιο σε κουκλα, μεταξυ αλλων. Επισης εχω συνεργαστει με νοσοκομεια (προωρα) για εκπαιδευτικους σκοπους.

Οχι δεν σπουδασα. Δασκαλα ειμαι. Απλα επιασα πηλο στα χερια μου πρωτη φορα στα 3... ειμαι απο καλλιτεχνικη οικογενεια οποτε παντα υπηρχαν υλικα στο σπιτι και με ενθαρρυναν. Γλυπτρια ειμαι μονο εγω. Εχουμε μουσικους, ζωγραφους, ηθοποιους και εναν διευθυντη ορχηστρας. Απο μερακι το κανω. Οταν εμεινα εγκυος, επρεπε να μεινω στο κρεβατι, μετα γεννησα Νοεμβρη αρα δεν ξεκινησα την νεα χρονια, μετα τα παιδια διεγνωστηκαν με ειδικες αναγκες, δεν ξαναγυρισα στην διδασκαλια και εκανα το χομπυ μου, επαγγελμα.
Δοξα τω Θεω δηλαδη γιατι δουλευω απο το σπιτι με δικο μου ωραριο αλλιως με θεραπειες κτλ, οποια δουλεια και να ειχα, θα με ειχαν απολυσει.
Μπράβο σου.....και έχει χρήμα η συγκεκριμένη δουλειά??? απο περιέργεια πόσο κοστίζει μια κούκλα κανονικού μεγέθους???
Παλιά 19-07-13, 01:03   #35738
marianna88

Το avatar του χρήστη marianna88

Προεπιλογή

vaskokkal ναι, εχουμε φτασει αισιως 14 μηνες θηλασμου, και συνεχιζουμε ακαθεκτες για οσο παει..!!! Να πω και περαστικα σας, και οσον αφορα το θεμα του δωματιου, ναι, να την κανεις την αλλαγη, μια χαρα ηλικια ειναι!!
vassiliki67 φωτιστικα????????? Τι ακριβως ειναι αυτο??????
mama konstantinou να χαιρεσαι τον μικρο σου και να τον καμαρωνεις παντα!! Επισης χρονια πολλα και για την επετειο σας με τον συζυγο! Παντα ευτυχισμενοι! Για την ανακαινιση, κουραγιο!! Και μεις πολλες εργασιες καναμε (και μαλιστα ολομοναχοι) για να μπορεσουμε να μπουμε σε αυτο το σπιτι, σε καταλαβαινω..
Ειρήνη ευχομαι ολα να φτιαξουν με το θεμα του μπαμπα σου, οτι κι αν ειναι αυτο! Καλο κουραγιο με τη δουλεια και το σπιτι! Τα νυχια σου, υπεροχα!
YΟΤΟU παλι πολλες δουλιτσες εκανες..
Tintail γεια στα χερια σου! Οι κουκλιτσες ειναι απλα..κουκλιστικες!!! Μοιαζουν οντως σαν αληθινα μωρα!!

Εγω καλες μου εν ολιγοις:

χτες πηγαμε εκκλησιτσα το πρωι (χρονια πολλα στις Μαρινες), επειτα πεταξα σκουπιδια, η κουνιαδα μου μου σκουπισε την αυλη, πηγαμε για ενα καφεδακι, φαγακι ειχαμε περισσευματα, φαγαμε, επλυνα πιατα και καρεκλακι και το απογευμα πηγαμε για μπανακι και κατσαμε κανα 2ωρο. Γυρισαμε πτωματα, ηθελε ο αντρας μου να δουμε το iron man και τα ματια μου εκλειναν, αναθεμα τι ειδα, τιποτα δεν θυμαμαι!!

Σημερα ειχα να ζυμωσω ψωμι, για φαγητο εφτιαξα μια μακαροναδα με κοκκινη σαλτσα, επλυνα πιατα και καρεκλακι, εριξα ενα σκουπισμα σε ολο το σπιτι, το απογευμα πηγαμε τα μικρα παιδικη χαρα και μετα αργα στους παππουδες τους. Γυρισαμε 10 παρα και ο γιος μου ηθελε να κοψουμε καρπουζακι χιχι! Επειτα τα εβαλα για υπνο και εκατσα στην tv να φαω, και εδω να σας διαβασω τρωγωντας σπιτικο παγωτο με γλυκο βυσινο απο πανω!

Πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ποτισω εξω

Οπως καταλαβατε, αρκουμαι στα βασικα.. Σας καληνυχτω κοριτσια μου, τα λεμε αυριο! Καλη ξεκουραση σε ολες!!
Παλιά 19-07-13, 02:12   #35739
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
καλησπερα! Τι κανετε? Εμεις τελικα πηγαμε ολοι μαζι για τις δουλιτσες κ το συνδιασαμε με βολτα κ σοπινγκ. Πηρα ενα λινο παντελονι στο φυσικο του χρωμα, πολυ ωραιο αλλα μου φανηκε ακριβο 60 με 50% κ το πηρα 30. Παντως ολο παντελονες κυκλοφορουν, σαλβαρια κ κατι αλλα ξεντεριασμενα, ειδα κ επαθα να βρω παντελονι!
Mε γεια το παντελόνι! Καλοφόρετο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamavasia Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τα αφήσεις καλά να παγώσουν ...μέχρι αύριο το πρωί! περιμένω εντυπώσεις!
Θέλω κ εγώ συνταγή για παγωτό σάντουιτςςςςςςςςςςςς

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ηλιαχτίδα29 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε?
Εγώ εξαφανίστηκα πάλι... Είπαμε, είναι καλοκαιράκι και αφιερώνω τη μέρα μου στο μικρό μου και στις βόλτες.
Σήμερα ξύπνησε στις 7:30.
1. Τον έπλυνα, τον άλλαξα και του έφτιαξα γάλα.
2. Κάναμε τα πρωινα μας (δόντια, χτενισμα)
3. Έβγαλα τα φρύδια μου
4. Έστρωσα τα κρεβάτια.
5. Ψέκασα με χλωρίνη το μπάνιο.
6. Έβγαλα από την κατάψυξη ψαράκια για να τηγανίσω το μεσημέρι.
7. Πήγαμε λαϊκή και ένα γρήγορο σμ
8. Γυρίσαμε και τακτοποίησα τα πράγματα (με τη βοήθεια του μικρού μου)
9. Τον έκανα ντουζάκι και τον κοίμισα
10. Έκανα ένα γρήγορο σκουπίδια - ξεσκόνισμα - σφουγγάρισμα
11. Έκατσα λίγο να χαλαρώσω και τσουπ... Ξύπνησε!
12. Έβαλα να τηγανισω (είχε έρθει και ο άντρας μου εν τω μεταξύ)
13. Φάγαμε
14. Μάζεψα το τραπέζι
Την ώρα που πηγα να βγάλω τα σκουπίδια και μόλις ανοιξα την πόρτα.... Με άκουσε όλη η γειτονια!!!
Ένα ποντίκι στη σκάλα...
Αυτα τα υπέροχα από εμάς σήμερα!!!
Θα σας γράψω τη συνέχεια άλλη ώρα....
Α πα πα πα μπρρρρρρρρρρρρρρ για τον επισκέπτη σου!

Παράθεση:
Γεια σας καλες μου φιλες!!
Μου λειψατε πολυ !!
Το καλυτερο ειναι οτι Δευτερα,Τριτη κ Τεταρτη πρωι ειχα ξαμολυθει στα μαγαζια λογω των εκπτωσεων!!!
Πηγα ενερτζαιζερς κ ψωνισα τα παιδια απο 3 συνολακια τον καθενα !ειχαν 50% εκπτωση!της μικρης ειναι με κολαν&μπλουζοφορεμα! Τα πηρα πιο πολυ για του χρονου!Γυρω στα 13ε το καθε συνολακι πανω-κατω!
Ενα μπεμπε που πηγα στην κουμπαρα μου επισκεψη το βραδυ το πηρα 7ε!!!!!! ναι ναι!!
Πηρα 3βερμουδες στον μικρο απο Η&Μ τις ειχε 3κ5ε!!
πηρα τραγιασκα καπελο κ φουλαρι τον μικρο,γκρι ριγε,απο ζαρα 4ε το καθενα! Τα ειχα βαλει ματι απο καιρο κ τα ειχε10κ7ε
Πηρα σαλβαρι τζην την κοπελα μου αποΣΑΜ ,2βερμουδες τον μικρο--η μια τζην με βαμενα φτερα στον κωλο κ η αλλη καπρι σαν λοκατζιδικη--πολυ μπιριμπογκολες !!!!! κ ενα μακρυ ριγε χοντρουτσικο σαν τζην-φοριεται ολο το χρονο 6ε!!!!
Σόπινγκ ανιμαλ!! Του δωσες κ κατάλαβε, μπράβο!! Με γεια σας κ καλοφόρετα

Παράθεση:
Ελενα πολυ ωραιο το εκανες!! Μπραβο!!

Φυσικα
Ειναι απο πηλο. Καποιες ειναι μινιατουρες οπως θα δειτε απο τα χερια που τις κρατανε, και αλλες φυσικο μεγεθος. Καποιες ρεαλιστικες (σαν κερινο ομοιωμα) και καποιες πιο "κουκλες".

Είναι πάρααααααααααααααα πολύ όμορφα, μπράβο σου!!

Οοφφφφφ τελείωσα κ εγώ τις δουλειές μας στις 11.....
Ξεκινήσαμε στις 5 +

ο χαζμπαντ έκανε

το σκούπισμα όλου του σπιτιού
μάζεμα σκουπιδιών από κουζίνα μπάνιο
έπλυνε κ τους κάδους
τίναγμα πατακίων
μπαλκόνια σκούπισμα.

Εγώ
ξεσκόνισα όοοοολο το σπίτι
Σφουγγάρισα καλά όλο το σπίτι
Καθάρισα τις λευκές συσκευές από έξω με πανάκι
Καθάρισα τον μικροκυμάτων με νερό κ λεμόνι
Εβαλα δυο πλυντήρια ένα με άσπρα κ ένα με χρωματιστά κ ένα στεγνωτήριο τώρα πριν από λίγο
Άλλαξα σεντόνια σε μας κ στη μικρή
Άλλαξα πετσέτες κουζίνα κ μπάνιο
Καθάρισα με πανάκι το ψυγείο μέσα
Πέρασα ένα πανάκι τα ντουλάπια της κουζίνας
Καθάρισα το μπάνιο με τον αφρό του σιλιντ μπανγκ {το νέο μου αγαπημένο χε χε γυαλίζουν όοοοοολα μετά }
Έβαλα πλυντήριο πιάτων
τακτοποίησα κάτι πιατάκια πλυμένα από το μεσημέρι.
Πέρασα όλα τα κάδρα καδράκια με ένα πανάκι νωπό
Μετά το μπάνιο έκανα κ εγώ μπάνιο έγινα άνθρωπος, πολύ ωραία αίσθηση χαλάρωσης μετά

Και ναι σιδέρωσα κ ενάμιση πλυντήριο τραπεζομάντιλα σεντόνια κ κάτι ψιλορούχα βλέποντας ταινιούλα κ τελείωσα πριν καμιά ώρα κ έχω υπερένταση τώρα κ δεν κλείνουν τα ματάκια μου

Ήθελα να τις κάνω σήμερα {βέβαια τα καθαρά καθάρισα αφού λείπει το μικρό μόνο σκόνες είχαμε ουσιαστικά}

γιατί αύριο θα τραπεζώσω μεσημέρι τον αδερφό μου με τη νύφη μου που ήρθαν θεσσ για ένα γάμο {λέω να δοκιμάσω κ τα νέα μου πιατάκια χε χε αφορμή έψαχνα} κ έχω από τα Χριστούγεννα να τους δω κ το Σάββατο περιμένω τη μικρή να είμαι ελεύθερη από δουλειές να κάνουμε ζουζουνιές κ μετά να έχω να πλύνω/σιδερώσω τα άπλυτα της που θα φέρει

Και το πρωί θα κατέβω κέντρο για κάτι ψιλοδουλειές κ έχω πρωινό εγερτήριο στις 8

Σας καλημερίζω τις πρωινές
Παλιά 19-07-13, 08:39   #35740
Tintail

Προεπιλογή

Κα-λη-με-ρα!!!

Εχω σηκωθει απο τα αγρια χαραματα! Με πηρε το φορτοταξι στις 7.30 να ερθουν τοτε και τους λεω αφου ειπαμε 9!
Γκρρρρ, οπου να'ναι θα ερθουν.
Υποτιθεται οτι θα ερχονταν για βοηθεια ο αδελφος μου και η νταντα, κανεις δεν εχει φανει ακομα και ο Τ. την εκανε, οποτε υποθετω οτι πηγε για τσιγαρο! (αλλο γκρρρρ απο'κει, τωρα αρχισαμε να καπνιζουμε με το που ξυπναμε?). Σορρυ αλλα δεν καπνιζω, και δεν το καταλαβαινω συν οτι εχασα τον μπαμπα μου απο καρκινο πριν λιγο καιρο και δεν θελω να καπνιζει, τελεία!

Σημερα το προγραμμα εχει: Πανε τα πραγματα με το φορτοταξι στην αποθηκη. Γυριζω σπιτι, ξεκιναω να μαζευω αυτα που κρατησα/φτιαχνω δωματιο-εργαστηριο.
Μαγειρευω.
Παω τα παιδια βολτα.
Δουλευω.

Ελενα εισαι τυχερη που η μικρη για λιγες ημερες ελειψε Κανεις και δυο δουλειες βρε παιδι μου σαν ανθρωπος. Βεβαια μετα σου λειπει, χε χε

Βασια, πλουσια δεν θα γινω ποτε, αλλα πληρωνω τους λογαριασμους. Σε φυσικο μεγεθος απο 800 εως 1200 Ευρω. Ειναι εντελως εντελως χειροποιητες αλλα εχουν και μεγαλο κοστος. Φαντασου οτι μου στοιχιζει σε υλικα, χωρις τον χρονο μου μεσα, καπου 300 Ε να φτιαξω μια. Αν εχει και ανοικτα ματια, αλλα 120 Ε (γιατι ειναι ειδικη παραγγελια, μουσειακης ποιοτητας απο κρυσταλλο και χειροποιητα στην Γερμανια).Δεν παραπονιεμαι καθολου γιατι οπως ειπα ειναι ιδανικη περιπτωση για εμας με την κατασταση και τα παιδια οπως ειναι

Παω να τελιωσω το καφεδινι μου και να τα ψαλλω στον Τ.
Τα λεμε σε λιγο, ελπιζω να σας βαλω φωτος απο το (τακτοποιημενο στην εντελεια) εργαστηριο μου αργοτερα

Παλιά 19-07-13, 09:03   #35741
christine_2

Το avatar του χρήστη christine_2

Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια.

Tintail έπαθα πλάκα με τις κούκλες, είναι πραγματικά καταπληκτικές.

Δήμητρα έκανες πολύ καλές αγορές, για εσένα δεν πήρες τίποτα?

Καλαμαράκι καλώς να υποδεχτείς την μικρή σου. Τελικά οι φωτος βοηθούν πολύ, πιο πολύ από τις απλές περιγραφές. Έχω και εγώ τα παιχνίδια έτσι σε κουτιά ανά κατηγορίες, θα σου κλέψω την ιδέα.

Χρύσα, mamavasia και 4U κάντε μία βουτίτσα και για εμένα σήμερα θα είναι πολύ ζεστή μέρα.

Ειρήνη αντέχεις?
Παλιά 19-07-13, 09:40   #35742
elin

Το avatar του χρήστη elin

Προεπιλογή

Τιντέηλ, οι κούκλες που φτιάχνεις είναι αποκλειστικά μωρά;

Το ρωτάω γιατί δεν ήξερα ότι υπάρχουν συλλέκτες αποκλειστικά κουκλών-μωρών. Αν ναι, συλλέγουν κούκλες-μωρά τα οποία είναι τίνος - δεδομένου ότι είπες πως σου τα στέλνουν σε φωτογραφία;
Ο χρήστης elin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-13, 10:03   #35743
MUMSOFIA

Το avatar του χρήστη MUMSOFIA

Προεπιλογή

Καλημέρα!!!
Κοριτσάκια σας φιλώ γλυκά!!!
Ο χρήστης MUMSOFIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-13, 10:06   #35744
yorimichi79

Προεπιλογή

καλημερα σας καλες μου φιλες!!!!!!

ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ με τις κουκλες της ΤΙΝΤΑΙΛ........ΣΟΚ!!!!!
δεν ειναι τεχνη κοπελια μου κ δεν θατολεγα κ καθαρα επαγγελμα....Αυτο ειναι χαρισμα κ ταλεντο που εχεις !!!!
Πρεπει να κανεις μια εκεθεση οπωσδηποτε!!!!! ψαχνε χωρο !!!!
θαχεις τρομερη απηχηση κ θα διαφημιστει η δουλεια σου!!!!!
ειναι τελεια αψεγαδιαστα!!!! τρομερα αληθινα.....

χριστινακι δεν πηρα τιποτα για μενα...βασικα δεν χρειαζομαι κατι,εχω πολυ απο ρουχο! αλλά θα ξαναγυρισω αγορα μεχρι να τελειωσουν οι εκπτωσεις!!! εχω κ καποια δωρα που ειναι κοντινα κ θα τα αγορασω τωρα...Εγω κυκλοφορω συνεχεια με αθλητικα κ εχω κολλημα με τα παπουτσια αλλά με απογοητευσε αυτη την φορα η νικε....

σας χαιρεταω!! παω να πληρωσω δεη κ μετα δουλειες σπιτιου κ σιδερο κ απογευμα παω Σαλονικα! καλα να περνατε!!!!!!
φιλουδια!!!
Παλιά 19-07-13, 10:10   #35745
ΤΙΓΡΑΚΙ

Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια

ευχομαι να ειστε ολες καλα και να περνατε ακομα καλυτερα δυσκολη εποχη για εμενα και ακομα πιο δυσκολη μερα

ειρηνη το ξερεις οτι εχεις τη σκεψη μου και την ενεργεια μου για καλα ξεμπερδεματα οσο πιο ανωδυνα ψυχολογικα γινεται

γιωτα η μικρη σουρλουλου τι κανει σε περνάει γυμνασια

Tintail μπραβο για το ταλεντο σου να χαιρεσαι τα παιδακια σου, να σου πω την αληθεια τολμω να πω οτι οι φωτο με εξεπληξαν αλλα παραλληλα με σοκαραν για καποιο λογο που δε ξερω μη παρεξηγηθω σε παρακαλω απλα ηθελα να πω σαν απλη μανουλα και γυναικα πως ενοιωσα οταν ειδα τις φωτο.

βασια καλα μπανια και εκμεταλευσου παππουδες γιαγιαδες οσο μπορεις υπαρχει περιπτωση τον αυγουστο να περασουμε απο βραχατι λιγες μερες στους κουμπαρους μας θα σε ειδοποιησω

πολλα φιλια σε ολες (δε θυμαμαι αλλα-ειπαμε δυσκολη μερα για εμενα)

Ο χρήστης ΤΙΓΡΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-13, 10:14   #35746
pitsipitsi

Προεπιλογή

Καλημέρα!!!
Είμαστε και επισήμως σε διακοπές απο την Τετάρτη
Προσπαθούμε να χαλαρώσουμε και να βρούμε τις ισορροπίες μας...
Τι κάνετε κοριτσάκια μου;Θέλω τόσα να σχολιάσω αλλα δεν ξέρω αν θα τα θυμηθώ όλα...
Ειρηνάκι μου ότι και αν συμβαίνει εύχομαι να πάρει γρήγορα το δρόμο του.Καλή δουλίτσα να έχεις!
Κική όοοοοοταν επιστρέψουμε με το καλό να κανονίσουμε να τα πούμε απο κοντά
Τίνα καταπληκτική η δουλειά σου,πολύ ιδιαίτερη!Μπράβο σου για όλα κορίτσι μου!
Βάσια....Βάσια ξαναβάλε όπως είπε και το καλαμάρι τη συνταγή για το παγωτάκι
Δήμητρα με γεια και καλοφόρετα τα ρούχα των παιδιών!
Σοφάκι τέλειες οι δημιουργίες σου
Ο χρήστης pitsipitsi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-13, 10:15   #35747
kiki v

Προεπιλογή

Καλημέρα κι από μένα!
Ξυπνήσαμε αργά για τα δικά μας δεδομένα. 9:30 η μικρή ξενύχτισσα, αφού χθες γυρίσαμε απ' τη βόλτα μας 1+! Σηκώθηκα πριν απ' τη μικρή τακτοποίησα το ήδη συμμαζεμένο μου σπιτάκι κι έφτιαξα καφέ. Τώρα θα φτιάξω λίστα για σούπερ μάρκετ και θα πάμε για ψώνια. Θέλω να αλλάξω κι ένα σετ σεντόνια, που μας έφεραν δώρο για τη μικρή και να της πάρω παπλωματοθήκη. Επίσης, θα οργανώσω τις αγορές μας του ικεα, για να πάμε αύριο πρωί .

Ειρήνη μας, καλά τρεξίματα! Να ξεκουραστείς πολύ πολύ το σ/κ!
Τίνα, έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Φαίνονται τόοοσο αληθινές!
Γιωτούλι, με γεια το παντελόνι! Καλοφόρετο!
Δήμητρα, με γεια και για τα δικά σας ψώνια! καλέ, καλά λέει η Χριστίνα, για σένα δεν πήρες τίποτα; Μπράβο εγκράτεια ! edit: τώρα είδα ότι απάντησες
Καλαμάρι, πώς και είναι σε αρχείο word οι εικόνες; Τι διαδικασία ακολούθησες; Θέλω να πω τις βρήκες στο νετ, τις κατέβασες και τις εκτύπωσες απευθείας σε ετικέτες. Υπάρχουν ετικέτες τόσο μεγάλου μεγέθους;
Παλιά 19-07-13, 10:19   #35748
elin

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΤΙΓΡΑΚΙ Εμφάνιση μηνυμάτων

Tintail μπραβο για το ταλεντο σου να χαιρεσαι τα παιδακια σου, να σου πω την αληθεια τολμω να πω οτι οι φωτο με εξεπληξαν αλλα παραλληλα με σοκαραν για καποιο λογο που δε ξερω μη παρεξηγηθω σε παρακαλω απλα ηθελα να πω σαν απλη μανουλα και γυναικα πως ενοιωσα οταν ειδα τις φωτο.

πολλα φιλια σε ολες (δε θυμαμαι αλλα-ειπαμε δυσκολη μερα για εμενα)
Ναι, κ εγώ μια ανατριχίλα την ένιωσα.

Αλήθεια, ας μας πει η Τιντέηλ, φτιάχνει μόνο κούκλες-μωρά, καθότι γλύπτρια?

Φιλικά πάντα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elin : 19-07-13 στις 10:37 Αιτία: παράλειψη
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 19-07-13, 10:22   #35749
elin

Προεπιλογή

Παράθεση:

ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ με τις κουκλες της ΤΙΝΤΑΙΛ........ΣΟΚ!!!!!
δεν ειναι τεχνη κοπελια μου κ δεν θατολεγα κ καθαρα επαγγελμα....Αυτο ειναι χαρισμα κ ταλεντο που εχεις !!!!
Πρεπει να κανεις μια εκεθεση οπωσδηποτε!!!!! ψαχνε χωρο !!!!
θαχεις τρομερη απηχηση κ θα διαφημιστει η δουλεια σου!!!!!
ειναι τελεια αψεγαδιαστα!!!! τρομερα αληθινα.....
(ΘΑ...?!?! ΗΔΗ!!!!!!)
Παλιά 19-07-13, 10:33   #35750
kiki v

Προεπιλογή

Φωτεινή, ελπίζω να περάσουν γρήγορα τα δύσκολα! Ευχές για μια καλύτερη μέρα απ' ό,τι περιμένεις.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pitsipitsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Κική όοοοοοταν επιστρέψουμε με το καλό να κανονίσουμε να τα πούμε απο κοντά
Ναιιιιιιι !
Να περνάτε τέλεια, κοριτσάκι!
Παλιά 19-07-13, 11:14   #35751
stavroulitsa

Το avatar του χρήστη stavroulitsa

Προεπιλογή

[QUOTE=Tintail;2119392]Ελενα πολυ ωραιο το εκανες!! Μπραβο!!

Παράθεση:
Τίνα φτιάχνεις κούκλες,τι υπέροχη δουλειά!!!Αν θες βάλε καμιά φωτό να δούμε![\quote]

Φυσικα

Τί λες κορίτσι μου!!!!!!!!!
Εγώ που το ξέρω ότι είναι κούκλες και ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ. Νόμιζα ότι ήταν οι φωτογραφίες από τα μωρά για τα οποία έφτιαχνες τις κούκλες. Αυτό είναι χάρισμα. Πάρα πολύ ωραία δουλειά!!!
Θέλω όμως να σε ρωτήσω κάτι. Με ποιά λογική σου παραγγέλνουν; Να έχουν ένα ενθύμιο από το παιδί τους όπως ήταν π.χ. νεογέννητο για όταν μεγαλώσει; Απλά για διακοσμητικούς λόγους;
Ο χρήστης stavroulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-07-13, 11:30   #35752
christine_2

Το avatar του χρήστη christine_2

Προεπιλογή

Επέστεψα.
Καλαμαράκι σου το είπα ότι θα σε αντιγράψω, έχω ήδη τυπώσει τις φωτογραφίες(στον εκτυπωτή της δουλειάς χιχι). Με τι τις κόλησες πάνω στα κουτιά? έχω και εγώ τα πλαστικά κουτιά του ικέα, έβαλες και πλαστικό αυτοκόλλητο από πάνω?
Παλιά 19-07-13, 11:33   #35753
YOTOU

Προεπιλογή

καλημερα κ απο μενα!
τι κανετε? εμεις ειχαμε ενα μινι ξενυχτι παλι αλλα αυτη την φορα πηγε ο μπαμπας της κ εγω κοιμηθηκα (σχεδον) ανενοχλητη!
ναι φωτεινη μου η μικρη μου μαλλον δοκιμαζει τις αντοχες μου!!! γιατι κοριτσακι ειναι δυσκολη μερα? (αν θες απαντας) οτι κ να ειναι να περασει γρηγορα!!!
τινα εμεινα με το στομα ανοιχτο!!!υπεροχες......
ελιν δεν ειπε η τινα οτι φτιαχνει μωρα-κουκλες ανθρωπων που στελνουν φωτο κ τις πουλαει, ειπε οτι φτιαχνει μωρα-κουκλες για εταιριες παιχνιδιων κ συλλεκτες κ νοσοκομεια. αυτοι που στελνουν φωτο παραγγελνουν το μωρο τους σε κουκλα. (τινα αν κανω λαθος διορθωσε με)
κικη κ ελενα ευχαριστω!
ελενα η τονοσαλατα εχτες εγινε σαλατα του σεφ, μα ποσα χρονια ειχα να φαω!!!! την τσακισα!!!
κικη το ξενυχτισατε εχτες ε???? μπραβο!!!

να σας πω κ τα δικα μου τωρα:
σηκωθηκα το πρωι χαλαρα γιατι δεν ειχα δουλειες κ απο την πολυ χαλαροτητα μετα ετρεχα να προλαβω!
  1. εφτιαξα καφεδες
  2. ποτισα
  3. ταισα κ αλλαξα την μικρη
  4. κοψαμε νυχια-πλυναμε δοντια (εχουμε μια εβδ που ξεκινησαμε!!!)-χτενιστηκαμε
  5. σκουπισα κ επλυνα μπαλκονι
  6. εφτιαξα τα χτεσινα κρεατα μεριδες
  7. σαπουνισα παγκους κ εστιες
  8. συμμαζεψα κατι λιγα
  9. περασα μια το μπανιο
  10. εστρωσα κρεβατια
  11. μαζεψα απλωμενα
  12. τα διπλωσα κ τα εβαλα στην θεση τους
  13. ντυθηκα κ εφτιαξα μαλλια
  14. εβαλα την κορη μου για υπνο
  15. κανω λιγη δουλιτσα απο το σπιτι
κ ολα αυτα εντελως χαλαρα!!!!

ειρηνη μου πως εισαι????
βασια μια χαρα σε βρισκω, πανω-κατω γονεις πεθερικα, ευτυχως που ξεκουραζεσαι κ σε βοηθανε μπραβο τους (οταν ειμασταν μικρες σαν τις κορες σου κ πηγαιναμε στο εξοχικο ολο το καλοκαιρι, κ ειχε η μανα μου την μαμα της κ την πεθερα της στο σπιτι το μονο που καταφερνε ηταν να ψοφαει απο την κουραση κ να τις χωριζει οταν τσακωνοτουσαν!!!)
πιτσακι μπραβο καλες διακοπες! καλα να περασετε!!!
δημητρα με γεια τα ρουχαλακια των μικρων, περασατε καλα ε? μπραβο!!!
μαριαννα μου δεν εχει σημασια το ποσο κουραστηκατε για να αποκτησετε το σπιτακι σας, σημασια εχει που το αποκτησατε!!!! (φανταζομαι ειναι καποιου παππου-γιαγιας που σας το εδωσε???)

α δεν θυμαμαι αλλα ρε κοριτσακια!!!!
σας φιλω!
Παλιά 19-07-13, 11:37   #35754
YOTOU

Προεπιλογή

ξεχασα να σας πω οτι φαγητο εχω απο εχτες γεμιστα κ δεν εχω μαγειρεμα!

α κ να σας πω οτι τελικα πηρα τον αντιρυτιδικο ορο της clinique κ ειμαι σουπερ ευχαριστημενη!!!
Παλιά 19-07-13, 12:00   #35755
elin

Προεπιλογή

YOTOU, σου παραθέτω τα γραφόμενα της Τίνας

Παράθεση:
Βασια, ναι αυτες.

Παλιά 19-07-13, 12:50   #35756
Tintail

Προεπιλογή

Ευχαριστω κοριτσια!

Στην Αμερικη και στην Ευρωπη ειναι πολυ της μοδας οι κουκλες που μοιαζουν αληθινα μωρα.
Καποιοι γονεις (ξενοι) μου στελνουν φωτο των μωρων τους και εχουν ενθυμιο τρισδιαστατο πως ηταν το μωρο τους. Αναλογα ποσα διαθετουν, μπορει να ειναι μινιατουρα ή φυσικο μεγεθος.

Οι εταιριες παιχνιδιων τωρα. Καθε κουκλα που βλεπετε στα μαγαζια, καποιος εκανε το πρωτοτυπο σε πηλο, μετα οι εταιρια την εκανε καλουπι και την εβγαλε σε πλαστικο.
Εγω κανω αυτα τα πρωτοτυπα λοιπον.

Τωρα για την ανατριχιλα, ναι, δεν ειναι για ολους, το καταλαβαινω και δεν με πειραζει.
Δεν παρεξηγω κανεναν.

Οχι δεν φτιαχνω μονο αυτα. Ξεκινησα απο μαριονετες και κουκλες κουκλοθεατρου. Απλα εγινα γνωστη για τα ρεαλιστικα μωρα μου.

Παλιά 19-07-13, 12:53   #35757
mamavasia

Προεπιλογή

Γιώτα ευτυχώς εμένα δεν τσακώνονται τα πεθερικά....οι παππούδες παίζουν τράπουλα και οι γιαγιάδες το έχουν ρίξει στο μαγείρεμα....εγώ με τα παιδιά!

Τιγράκι όταν έρθεις ενημέρωσε

Μόλις γυρίσαμε απο θάλασσα....είχε πολύ κύμα και αέρα....η μεγάλη μπήκε μόνο να παίξει με αυτά....όλοι οι άλλοι έξω! Σήμερα έχουμε φασολάκια και το βράδυ βόλτα σε φουσκωτά με παρέα!
Παλιά 19-07-13, 12:56   #35758
Tintail

Προεπιλογή

Υπαρχουν συλλεκτες κουκλων που εχουν κουκλες απο ολες τις δεκαετιες. Οι πολυ ρεαλιστικες ειναι σχετικα καινουρια μοδα. Εγω το κανω 15 χρονια τωρα. Οσο πιο ρεαλιστικη, τοσο πιο πολυ τους αρεσει. Δεν νομιζω οτι τους φερονται κιολας σαν να ειναι μωρα, σε βιτρινα τις βαζουν απο ο,τι μου εχουν πει οι ιδιοι. (σιγουρα και καποιοι ισως να το κανουν αλλα δεν πειραζουν κανεναν, οποτε δεν τους κρινω.)

Και εμενα προσωπικα μου αρεσαν οι πιο ρεαλιστικες. Σαν παιδακι ηθελα οι κουκλες μου να μοιαζουν με μωρα οσο πιο πολυ γινεται. Αργοτερα, εφτιαξα την πρωτη γιατι ειχα περιεργεια να δω αν μπορω να πλησιασω την ανατομια. Οι ενηλικοι δεν με τραβηξαν ποτε αλλα ισως επειδη εφτιαχνα ηδη ενηλικους (σε μαριονετες) χρονια, ηθελα κατι αλλο, κατι πιο προκληση?

Εφτιαξα λοιπον ενα μωρο, καποιος Αμερικανος το ειδε, το αγορασε, το ειπε σε μια φιλη της, μου παρηγγειλε και εκεινη και καπως ετσι αρχισα. Εχω κανει και τα αγορια μου σε διαφορες εκδοχες.

Παλιά 19-07-13, 13:06   #35759
Tintail

Προεπιλογή

Να ενα "κουκλέ" μωρακι απο το σχεδιο εως το τελος:

Ο γιος μου εχει πωρωση με τα ρομποτ, οριστε το ρομποτακι που του εφτιαξα (αβαφτο και χωρις ματια εδω)

Παλιά 19-07-13, 13:23   #35760
elin

Προεπιλογή

Τίνα, σε ευχαριστώ για την διευκρινιστική απάντηση.

Ανεξάρτητα από το συναίσθημα που μου προκαλεί ένα "αληθινό" μωρό- κούκλα, μπορώ να πω ότι έχεις κάτι πολύ παραπάνω από ταλέντο.

Θα ήταν ενδιαφέρον κάποια στιγμή να μας δείξεις κ κάποιο άλλο κομμάτι της δουλειάς σου που δεν αφορά μωρά-αν θα το ήθελες.

Αλήθεια, ζωγραφίζεις;
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές