the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Τα ΧαΛαραααά καφέ !!

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Trilogy: Σύστημα μεταφοράς για μωρά απο 0-36 μηνών με πόρτ μπεμπέ, καρότσι, καθισματάκι αυτοκινήτου.
@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-01-13, 09:06   #19241
Ειρήνη

Προεπιλογή

Καλημέρα κορούλες μου.

Κρύο τρομερό και αυτή τη στιγμή χιονίζει εδώ σε μας. Και στις 07.30 χιόνιζε αλλά για μετά κατά διαστήματα.

Το παιδί το έντυσα κυριολεκτικά σαν κρεμμύδι σήμερα... ελπίζω να είναι όλα τα μικρά μας καλά μετά από το σημερινό και το αυριανό κρύο και να μην έχουμε αρρώστιες... .

Ήδη πήγα σούπερ και φούρνο γιατί δεν σκοπεύω να ξαναβγώ μέχρι την ώρα που θα πάω να πάρω το παιδί. Εχω και δουλίτσες και σιδέρωμα.. θα δω τι θα κάνω.

Ηδη έστρωσα κρεβάτια και μάζεψα διάφορα άσχετα που κυκλοφορούσαν. Ξεκινάω αμέσως και πάω να κάνω την κουζίνα που γίνεται χαμός. Και οι κεραμικές είναι μέσα στα λάδια από τα χθεσινά τηγανίσματα {αλλά δούλευα χθες οπότε δεν ασχολήθηκα} και τα πιάτα... γεμάτος ο νεροχύτης.

Σας φιλώ και επανέρχομαι!

Υ.Γ. Ντυθειτε καλά!!
Παλιά 08-01-13, 09:12   #19242
noni^

Προεπιλογή

Καλημέρα νοικοκυρούλες!!! Να ευχηθώ και εγώ χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε, ο καθένας να λάβει πραγματικά αυτό που επιθυμεί!!
Περάσαμε πολύ όμορφα, λίγο σπίτι μας και λίγο στις μαμάδες μας... μέχρι την Κυριακή δεν ήμασταν ούτε μια μέρα μόνοι μας τις γιορτές... όταν ήμασταν σπίτι μας φιλοξενούσαμε ξαδέρφια και στις μαμάδες μαζεύονταν όλα τα σόγια αχ περάσαμε ωραία!
Φάγαμε πάρα πάρα πολύ, ξεκουραστήκαμε και όλα καλά! κάναμε 2 γιορτούλες στο σπίτι μας, τη γιορτή του άντρα μου και την πρωτοχρονιά, μαγείρεψα πάρα πάρα πολύ και όλοι τρώγαμε όλη την ώρα!! Ακόμη και τα μικρά τρώγανε συνέχεια
Το σπιτάκι μου το έχω σε πολύ καλή κατάσταση, περνάω τη φάση της νοικοκυροσύνης μου.. αν εξαιρέσουμε τα ασιδέρωτα στα άλλα είμαστε οκ!!
Αυτά τα νέα μας εν ολίγοις, πάω να σας διαβάσω να μάθω τα νεάκια σας!
Ο χρήστης noni^ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 08-01-13, 09:13   #19243
mamavasia

Το avatar του χρήστη mamavasia

Προεπιλογή

Καλημέρααααα απο το χιονισμένο και ειδυλλιακό Μενίδι χαχαχχαχαχχα

Εδώ είδαμε άσπρη μέρα, δεν είπα στα κορίτσια τίποτα και μόλις βγήκαμε στον δρόμο έπαθαν σοκ άρχισαμε να παίζουμε χιονοπόλεμο μόνες στον δρόμο!!! πολύ γέλιο ρίξαμε!!!

Σήμερα έχει ξεστόλισμα , καθάρισμα , μαγείρεμα τραχανά και αν μπορέσω θα πάω σούπερ!!!
Ο χρήστης mamavasia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-13, 09:22   #19244
my billy

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

καλημερα!
εδω το εχει στρωσει το χιονακι!!!!!
εστειλα τον μικρο σταθμο αλλα πολυ πιθανον να μας καλεσουν να τα παρουμε. τα σχολεια ειναι κλειστα παντως!
θα τον κρατουσα σπιτι αλλα ειμαι σε αναμονη να μας παρει ο γιατρος εφ'οσον αδειασει κρεβατι,να παω την μαμα στο νοσοκομειο μαλλλον σημερα.
χθες μαζεψα κ τα στολιδια κ δεντρο κ μια σκουπα, περιμενουν οι κουτες τον αντρα μου να τις κατεβασει υπογειο. κριμα που ειχα βγει κ εκανα κ σκουπα τα μπαλκονια χθες ουτως η αλλως με το χιονι σημερα ασπρα ασπρα φαινονται!!!
σημερα εβαλα μια μακαροναδα στα γρηγορα σιδερωνω ακομα ενα πλυντηριο που στεγνωσε απο χθες κ ενα στεγνωτηριο που εβαλα το πρωι κ μισο ντυνομαι να ειμαι ετοιμη σε περιπτωση τηλεφωνηματος....
καλο χιονοπολεμο σε οσους εχουν χιονακι στρωμενο!
Ο χρήστης my billy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-13, 09:23   #19245
YOTOU

Το avatar του χρήστη YOTOU

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

καλημερα κ απο μενα, η μερα αν κ ασπρη δεν ξεκινησε καλα... ειμαι παρα πολυ τσαντισμενη κλασσικα με τον αντρα μου, μα δεν μπρορει μια φορα να συγκρατισει το στομα του? ειπε μια χοντραδα κ τα εχω παρει κρανιο, αλλα αυτη την φορα θα το κρατησω, ε ειπαμε σαν πολυ δεν εχω κανει τον μ....ακα?
τεσπα σημερα εχει ξεστολισμα μαγειρεμα κ θα δω τι αλλο.

θα ειμαι εδω τριγυρω
Παλιά 08-01-13, 09:24   #19246
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο my billy Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι αντιδρω κ εγω στην πιεση γκρρρρ.....
εκεινος το κανει για να με παροτρυνει φυσικα (τελειομανης παρθενος) αλλα το αποτελεσμα ειναι τα νευρα μου τσαταλια κ να μην προσπαθω τελικα. οοοοοταν το αποφασισω να ασχοληθω με την παρτη μου θα ειναι για μενα κ σε οποιον αρεσει!
Λογικό είναι και βάλε πως σου χαλάει και τη διάθεση... πολύ άσχημο αυτό...

Αχ.. ξέρω και σε νιώθω... τελειομανής Παρθένος και του λόγου μου είμαι!
Παλιά 08-01-13, 09:26   #19247
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χρυσα81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά like και στις δυο σας!!!!!
Δυστυχώς τα χρηματά μας δεν φτάνουν μεχρι τα αξεσουάρ ετσι οπως καταντήσαμε, αλλα η αλήθεια είναι πως με αυτά εχουμε το κάτι παραπάνω!
Χρύσα μου, τα ίδια και γω.. μη νομίζεις!
Δεν έχω ψωνίσει απολύτως τίποτα {ούτε καλσόν δηλαδη} για μένα ούτε και θα ψωνίσω. Ασε που ο άντρας μου χρειάζεται αθλητικά και τζιν οπότε... ούτε γι αστείο κάτι για μενα.
Απ αυτά που είχα, θα δω τι συνδιασμούς μπορώ να κάνω και έτσι θα πορευτώ.

Σήμερα, μέσα στο πρωινό έχω σκοπό να τακτοποιήσω τις μπλούζες μου, της ντουλάπας μου. Αν μου "βγει" το πρόγραμμα θα σας βάλω και φωτογραφία μήπως σας παροτρύνω και σας για νέες τακτοποιήσεις!!!
Παλιά 08-01-13, 09:26   #19248
my billy

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο noni^ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα νοικοκυρούλες!!! Να ευχηθώ και εγώ χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε, ο καθένας να λάβει πραγματικά αυτό που επιθυμεί!!
Περάσαμε πολύ όμορφα, λίγο σπίτι μας και λίγο στις μαμάδες μας... μέχρι την Κυριακή δεν ήμασταν ούτε μια μέρα μόνοι μας τις γιορτές... όταν ήμασταν σπίτι μας φιλοξενούσαμε ξαδέρφια και στις μαμάδες μαζεύονταν όλα τα σόγια αχ περάσαμε ωραία!
Φάγαμε πάρα πάρα πολύ, ξεκουραστήκαμε και όλα καλά! κάναμε 2 γιορτούλες στο σπίτι μας, τη γιορτή του άντρα μου και την πρωτοχρονιά, μαγείρεψα πάρα πάρα πολύ και όλοι τρώγαμε όλη την ώρα!! Ακόμη και τα μικρά τρώγανε συνέχεια
Το σπιτάκι μου το έχω σε πολύ καλή κατάσταση, περνάω τη φάση της νοικοκυροσύνης μου.. αν εξαιρέσουμε τα ασιδέρωτα στα άλλα είμαστε οκ!!
καλη σας χωνεψη
α μην σκας! τα ασιδερωτα ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια
εχθες την καθαρισα την λεκανη κ σημερα ξεφυτρωσαν αλλα 2 πλυντηρια
νομιζω πως περισοτερα απλυτα ρουχα βγαζουμε σαν οικογενεια παρα πιατικα
Παλιά 08-01-13, 09:28   #19249
my billy

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ειρήνη Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικό είναι και βάλε πως σου χαλάει και τη διάθεση... πολύ άσχημο αυτό...

Αχ.. ξέρω και σε νιώθω... τελειομανής Παρθένος και του λόγου μου είμαι!
ΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!! ετσι εξηγειται
ε! δεν σου ξαναμιλαω μεχρι να αλλαξεις ζωδιο
Παλιά 08-01-13, 09:31   #19250
noni^

Προεπιλογή

my billy διαβάζω για τη μανούλα.. περαστικά σας και εύχομαι να είναι μαζί σας για πολλά πολλά χρόνια! Πάντως από αυτά που διαβάζω φαίνεται δυνατή γυναίκα, το παλεύει.. μπράβο της!! Παίζει ρόλο βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις και η υποστήριξη από τους γύρω και μπράβο που τη στηρίζεις τόσο πολύ..
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 08-01-13, 09:32   #19251
noni^

Προεπιλογή

Γιώτα να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! περαστικά σας!
Παλιά 08-01-13, 09:46   #19252
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stavroulitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι ακόμη στο μαγαζί αλλά σε 5 λεπτάκια θα κλείσω. Έστειλα τον άντρα με τα πιτσιρίκια για καφέ στην πλατεία (μου είπαν να πάω και εγώ αλλά δεν....) και θα πάω να φτιάξω το φοβερό και τρομερό φαγητό ΠΑΤΑΤΕΣ ΜΕ ΤΗΓΑΝΙΤΑ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ και αν προλάβω μέχρι να έρθουν και καγιανά. Πέραν της πλάκας νομίζω ότι αυτό είναι το πιο-πιο αγαπημένο μου φαγητό και μιας και εχθές γυρίσαμε αργά και ήμουν ρετάλι και δεν μαγείρεψα αυτό έχει για σήμερα και σε όποιον αρέσει.
Μαζί με τα μακαρόνια, το πιο αγαπημένο μου φαγητό!!!!

Παράθεση:
Ειρηνάκι το χέρι μου το έχω στην καρδιά μου αρκετούς μήνες τώρα όταν σας λέω ότι κάτι έχει αλλάξει μέσα μου τώρα που το σπίτι μου, τις περισσότερες φορές τουλάχιστον, είναι τακτοποιημένο. Νιώθω, πιο ήρεμη, το απολαμβάνω περισσότερο, άσε που πια, αφού γενικά είναι τακτοποιημένο, κάνω λιγότερη ώρα να το συμμαζέψω όταν ξεγεύγει λιγουλάκι!!! . Και όταν λέω ότι κάνω το σταυρό μου και λέω "Αγία Ειρήνη", εσύ νομίζεις ότι υπερβάλλω και αστειεύομαι, αλλά εγώ το λέω πολύ σοβαρά. Είναι αυτό που λένε ότι ήσουν ο κατάλληλος άνθρωπος, την κατάλληλη στιγμή και με τον κατάλληλο τρόπο (πάλι σε ευχαριστώ γι' αυτό).
Σε υπέρ ευχαριστώ. Κυρίως που νιώθεις έτσι αλλά και επειδή πήρες τον χρόνο να τα γράψεις όλα αυτά που με κάνουν και νιώθω τόσο καλά.
Το χω πει πολλές φορές αλλά το νιώθω να το ξαναπω. Υπάρχουν στιγμές που νιώθω πως "κουράζομαι" και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να σταματήσω να δίνω τόσο από τον χρόνο μου... ξέρεις, κάποιες δύσκολες μέρες που νιώθω κουρασμενη.
Και μετά έρχεται μία κοπέλα σαν και σένα, μου γράφει αυτά που νιώθει και αισθάνομαι τόσο χαζή που σκέφτομαι πως κουράστηκα και τόσο χαρούμενη που βοηθήθηκε έστω και ένας άνθρωπος. Ελπίζω να μην σας κουράζω που σας τα ξαναγράφω αλλά τα νιώθω βρε κορίτσια...

Παράθεση:
Όσο για την περιποίηση, πρέπει να σας ξαναεξομολογηθώ, ότι περάσαμε ένα θεματάκι με τον άντρα μου (λόγω οικονομικών δυσκολιών του έφταιγαν όλα, ξέρετε τώρα πως είναι αυτά και το θέμα τράβηξε λιγάκι παραπάνω και ειπώθηκαν κουβέντες που δεν έπρεπε και, και, και, και διάβαζα τα της Γιώτας και έλεγα... "μα συνεννοημένοι είναι όλοι τους τέτοιες μέρες;;;") και από τότε είπα ότι μάλλον πρέπει και εγώ να συμμαζευτώ λιγάκι και να μην θεωρώ ούτε εγώ τίποτα δεδομένο αλλά ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ!!!
Μια χαρά είμαστε, ευτυχισμένοι και αγαπημένοι αλλά.... όπως είπα και πιο πριν όλα θέλουν την προσπάθειά τους. Τίποτα στην τύχη. Δεν θα το καταφέρνουμε πάντα, αλλά όταν το έχουμε στο μυαλό μας συνέχεια, κάποιες φορές θα βρίσκουμε το χρόνο να κάνουμε κάτι. Έτσι η ζωή μας θα γίνεται πιο easy living.

Υ.Γ. Ειρηνάκι, μήπως βγαίνω εκτός τόπικ που γράφω τέτοια εδώ; Μήπως αλλάζω το θέμα του "θέματός σου"; αν νομίζεις ότι πρέπει να ανοιχτεί άλλο θέμα πες το μου.
Οχι! Καθόλου εκτός τόπικ! Οπως σου είπε και η Χρύσα μας, οτιδήποτε μας κάνει να "ξαλαφρώνουμε" είναι easy living!

Είπες τις μαγικές λέξεις!
ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ!
Μπράβο που το βλέπεις έτσι! Τιποτα κορίτσια μου δεν είναι δεδομένο. Κανείς και τίποτα. Το μόνο {για μένα} που είναι αδιαπραγμάτευτο είναι η αγάπη μου για το παιδί μου. Ολα τα άλλα, όλες οι άλλες σχέσεις, φιλικές, ερωτικές, οικογενειακές είναι πάντα στο "τραπέζι" και πρέπει να κυνηγάμε τις εξελίξεις, όπως συνηθίζω να λέω.

Μην αφήνετε κανέναν να σας κάνει να αισθάνεστε "λιγότερα" απ αυτά που χρειάζεστε, αξίζετε!

Σας φιλώ όλες!
Παλιά 08-01-13, 09:55   #19253
χρυσα81

Προεπιλογή

Τελικά αποφασισα να μην πάω πουθενα!Αναψα καλή φωτιά στο τζακι και θα μεινω μεσα.Εξω χιονίζει αρκετα και δεν είναι για πολλά πολλά..
Εβαλα γιγαντες να φουσκωσουν και θα τους βαλω στο φούρνο με λουκανικο και του μικρού μου θα του ψησω ψαρι επειδη δεν τους τρωει.
Παλιά 08-01-13, 09:57   #19254
MUMSOFIA

Το avatar του χρήστη MUMSOFIA

Προεπιλογή

καλημέρα κοριτσάκια απο το παγωμένο μου γραφειο!!!
Σήμερα λιγο μάλωσαμε πρωι πρωι με τον μικρο δεν ήθελε να βάλει μπουφάν ..και στεναχωρήθηκα...και ξέχασα τον σκουφο μου και τα γαντια μου!!!
Ουφ!!! Θα περιμένω να ερθει το απογευμα να του δώσω ένα φιλάκι!!!
Ο χρήστης MUMSOFIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-13, 10:04   #19255
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YOTOU Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον το θεμα περιποιησης.... μεγαλο θεμα!
παντα ημουν στην τριχα με κομμωτηρια μανικουρ κ τα σχετικα, ξερετε τωρα.
λιγο η οικονομικη κριση, λιγο το μωρο, λιγο η δουλεια κ λιγο η κλεισουρα, οχι οτι εγινα "μπαζο" αλλα δεν εχω αυτο το κατι που ειχα.
τα νυχια μου ας πουμε δεν βλεπονται....
ετσι λοιπον το δουλευα στο μυαλο μου κ με την ευκαιρια της σταυρουλιτσας κ της ειρηνης αποφασισα τα εξης:
δεν ξαναμενω χωρις να φτιαχνω τα μαλλια μου καθε μερα!
δεν ξαναβγαινω αβαφτη απο το σπιτι
δεν ξαναβαζω οτι βρω μπροστα μου απο βιασυνη
θα χρησιμοποιω τα αξεσουαρ μου
θα βαζω ξανα καθε μερα αρωμα
δεν θα ξανα αφησω ριζα να φαινεται
δεν θα ξανααφησω τα νυχια μου χαλια
κ θα προσεχω ΠΑΝΤΑ να φοραω ωραια εσωρουχα (εννοω να τα σεταρω κ να μην φοραω αλλα αντι αλλων)
ετσι για να γουσταρω!!!!!!
πρωτα απο ολα για μενα κ μετα για τον αντρα μου!
Ευγε! Μακάρι να τις κρατήσεις τις αποφάσεις σου και να νιώθεις μία κουκλάρα!
Ειδικά το θέμα της ρίζας, είναι πολύ σημαντικό για μένα! Πολύ όμως.. λες και μου "γερνάει" ένα πρόσωπο όταν φαίνεται έντονα!

Μπράβο σε όλα, μακάρι να τα κρατήσεις!!!
Παλιά 08-01-13, 10:05   #19256
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
ευχαριστω κοριτσακι μου!

κ ευχαριστω κ για αλλα πραγματα που αθελα σου με βοηθας, εσυ κ τα υπολοιπα κοριτσια, χωρις να το ξερετε!
Και εγώ ευχαριστώ που μας ανεβάζεις με τα κέφια σου!
Παλιά 08-01-13, 10:06   #19257
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο z-maria Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ κορίτσια πού τον βρίσκετε τόσο χρόνο και προλαβαίνετε και να διαβάζετε και να γράφετε;! Εγώ μπαίνω στο parents cafe στη χάση και στην φέξη και το μόνο που έχω χρόνο να διαβάσω είναι η τελευταία, άντε και η προτελευταία σελίδα , σπανίως περισσότερο! Θα μπορούσα, αλλά μετά αφήνω άλλα πράγματα πίσω, που τα βρίσκω μπροστά μου μετά . Μάλλον είμαι πολύ αργή με τις δουλείές μου...
Μαράκι μου,
Η απάντηση νομίζω είναι "σωστή διαχείριση του χρόνου". Πολύ σημαντικό στις μέρες μας!
Παλιά 08-01-13, 10:08   #19258
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο my billy Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!! ετσι εξηγειται
ε! δεν σου ξαναμιλαω μεχρι να αλλαξεις ζωδιο
Είμαι ΤΡΕΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ καλη μου γυναίκα!!! Τι σας λέω τόσο καιρό???!!!!
Παλιά 08-01-13, 10:09   #19259
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο noni^ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γλυκό μου πλάσμα!!!!
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχετε!!!!!!!!!!!!
Παλιά 08-01-13, 10:15   #19260
areti32

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Καλημερα!!!!τι καιρος και αυτος,το πρωι χιονιζε και τωρα εβγαλε ηλιο...παντως απο κρυο αλλο τιποτα....
Ηλιαχτιδα να χαιρεσαι το παιδακι σου και μακαρι να το φτιαξεις συντομα το λαπτοπ..
Ειρηνη και εγω θελω να φτιαξω εδω και μερες το συρταρι με τα πουλοβερ μου και ολο το ξεχναω,ευκαιρια τωρα πο το ανεφερες να βρω χρονο να το κανω και εγω σημερα..εστρωσα κρεβατια ,επλυνα το μπανιο και αλλαξα -ταισα την μικρη..τωρα που κοιμηθηκε μπορω να συνεχισω τις δουλειες μου και να φτιαξω τον κιμα για γιουβαρλακια..

Ο χρήστης areti32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 08-01-13, 10:20   #19261
marianna88

Το avatar του χρήστη marianna88

Προεπιλογή

kalhmera! etoimazomoun na sas pw oti xionizei, alla stamatise..

noni ama sou pw oti se skeftika xtes tha to pistepseis? esena kai tin xristianna, oti sas psiloxasame. kali xronia efxomai, kai me to kalo to mwraki sas!

egw vre koritsia eixa valei 3 plintiria xtes kai ta ksexasa eksw kala na pathw.

simera eftixws den exw polla, skoupa evala xtes to vradaki, 2 tapsakia einai mono na plinw sto neroxiti, ta aplita rouxa mas tha meinoun opws einai distixws, kai etsi lew na asxolithw me kamia alli doulitsa, opws na katharisw to mpanio, opwsdipote to fourno mikrokimatwn, kai oti allo paromoio.

ta ksanaleme! filia!

Ο χρήστης marianna88 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-13, 10:25   #19262
Ειρήνη

Προεπιλογή

Λοιπόν κορούλες,
Τελείωσα τα πιάτα και τα πιατικά και μου μένουν μόνο οι κεραμικές εστίες. Μέχρι να στεγνώσουν όμως τα πιατικά για να τα βάλω στη θέση τους, βρήκα ευκαιρία και έκανα το κάτω μέρος της ντουλάπας μου.

Σας έχω πει, πως κατά διαστήματα {συχνά} τακτοποιώ τις μπλούζες μου.

Αυτό θα πει, πως τις βγάζω όλες και τις τοποθετώ πάνω στο κρεβάτι μου, τις ξαναδιπλώνω, τις βάζω την μία πάνω στην άλλη και μετά πάλι στη θέση τους. Ετσι τις έχω πάντα σωστά τοποθετημένες ώστε να αποφεύγεται το τσαλάκωμα αλλά και η εμφάνιση της ντουλάπας μου, μου δημιουργεί ηρεμία αφού είναι σε τάξη.

Λοιπόν, το κάτω μέρος της ντουλάπας μου άδειο, χωρίς τις μπλουζες

Δεξιά, είναι τα μακριά φορέματά μου. Ετσι ΠΑΝΤΑ αφήνω ένα κενό ώστε να μην τσαλακώνεται το κάτω μέρος τους. Αμέσως μετά υπάρχει το τσαντάκι μου με τα καλσόν, καλσονάκια μου {θα σας γράψω ξεχωριστό ποστ γι αυτό}.

Εβγαλα λοιπόν τις μπλουζες μου, ξεσκόνισα το κάτω μέρος και μετά τις ξανατοποθέτησα:

Τις μπλούζες μου, τις έχω χωρίσει σε 3 κατηγορίες
{από δεξιά}
Στις "χοντρές"
Στις "μεσαίες"
Στις "λεπτές"

Έτσι με βολεύουν γιατί ξέρω ανά πάσα στιγμή που είναι ποια και δεν χάνω καθόλου χρόνο στην επιλογή.
Με την ευκαιρία έβγαλα και 2 ακόμη μπλουζίτσες για την φίλη μου!

Σας φιλώ και ελπίζω να παρακινηθείτε!

Υ.Γ. Σε λίγο θα τακτοποιήσω και το πάνω μέρος της ντουλάπας μου.
Παλιά 08-01-13, 10:29   #19263
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημερα κ απο μενα, η μερα αν κ ασπρη δεν ξεκινησε καλα... ειμαι παρα πολυ τσαντισμενη κλασσικα με τον αντρα μου, μα δεν μπρορει μια φορα να συγκρατισει το στομα του? ειπε μια χοντραδα κ τα εχω παρει κρανιο, αλλα αυτη την φορα θα το κρατησω, ε ειπαμε σαν πολυ δεν εχω κανει τον μ....ακα?
τεσπα σημερα εχει ξεστολισμα μαγειρεμα κ θα δω τι αλλο.

θα ειμαι εδω τριγυρω
έλα ρε γμτ...? Παλι στην έσπασε????
Παλιά 08-01-13, 10:36   #19264
χρυσα81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπόν κορούλες,
Τελείωσα τα πιάτα και τα πιατικά και μου μένουν μόνο οι κεραμικές εστίες. Μέχρι να στεγνώσουν όμως τα πιατικά για να τα βάλω στη θέση τους, βρήκα ευκαιρία και έκανα το κάτω μέρος της ντουλάπας μου.

Σας έχω πει, πως κατά διαστήματα {συχνά} τακτοποιώ τις μπλούζες μου.

Αυτό θα πει, πως τις βγάζω όλες και τις τοποθετώ πάνω στο κρεβάτι μου, τις ξαναδιπλώνω, τις βάζω την μία πάνω στην άλλη και μετά πάλι στη θέση τους. Ετσι τις έχω πάντα σωστά τοποθετημένες ώστε να αποφεύγεται το τσαλάκωμα αλλά και η εμφάνιση της ντουλάπας μου, μου δημιουργεί ηρεμία αφού είναι σε τάξη.

Λοιπόν, το κάτω μέρος της ντουλάπας μου άδειο, χωρίς τις μπλουζες

Δεξιά, είναι τα μακριά φορέματά μου. Ετσι ΠΑΝΤΑ αφήνω ένα κενό ώστε να μην τσαλακώνεται το κάτω μέρος τους. Αμέσως μετά υπάρχει το τσαντάκι μου με τα καλσόν, καλσονάκια μου {θα σας γράψω ξεχωριστό ποστ γι αυτό}.

Εβγαλα λοιπόν τις μπλουζες μου, ξεσκόνισα το κάτω μέρος και μετά τις ξανατοποθέτησα:

{από δεξιά}
Στις "χοντρές"
Στις "μεσαίες"
Στις "λεπτές"

Έτσι με βολεύουν γιατί ξέρω ανά πάσα στιγμή που είναι ποια και δεν χάνω καθόλου χρόνο στην επιλογή.

Tελεια είναι Ειρηνη μου!
Εγω εκει ακριβώς βαζω τα παντελόνια μου και τωρα που είδα τη δική σου ντουλάπα μαλλον χρειαζεται η δική μου τακτοποίηση...
Παλιά 08-01-13, 11:17   #19265
stavroulitsa

Το avatar του χρήστη stavroulitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
λοιπον το θεμα περιποιησης.... μεγαλο θεμα!
παντα ημουν στην τριχα με κομμωτηρια μανικουρ κ τα σχετικα, ξερετε τωρα.
λιγο η οικονομικη κριση, λιγο το μωρο, λιγο η δουλεια κ λιγο η κλεισουρα, οχι οτι εγινα "μπαζο" αλλα δεν εχω αυτο το κατι που ειχα.
τα νυχια μου ας πουμε δεν βλεπονται....
ετσι λοιπον το δουλευα στο μυαλο μου κ με την ευκαιρια της σταυρουλιτσας κ της ειρηνης αποφασισα τα εξης:
δεν ξαναμενω χωρις να φτιαχνω τα μαλλια μου καθε μερα!
δεν ξαναβγαινω αβαφτη απο το σπιτι
δεν ξαναβαζω οτι βρω μπροστα μου απο βιασυνη
θα χρησιμοποιω τα αξεσουαρ μου
θα βαζω ξανα καθε μερα αρωμα
δεν θα ξανα αφησω ριζα να φαινεται
δεν θα ξανααφησω τα νυχια μου χαλια
κ θα προσεχω ΠΑΝΤΑ να φοραω ωραια εσωρουχα (εννοω να τα σεταρω κ να μην φοραω αλλα αντι αλλων)
ετσι για να γουσταρω!!!!!!
πρωτα απο ολα για μενα κ μετα για τον αντρα μου!
Μπράβο Γιωτούλα, μπράβο. Είμαι σίγουρη ότι θα τα τηρήσεις όσο μπορείς περισσότερο και καλύτερα.
Υ.Γ. Αυτό με το σετάρισμα στα εσώρουχα είναι το καλυτερότερο από όλα!!!!
Ο χρήστης stavroulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-13, 11:27   #19266
areti32

Περιοχή: Αττική
Προεπιλογή

Ειδες Ειρηνη μας παρακινεις και μας θυμιζεις πραγματα και ειδικα με τις φωτογραφιες ακομα καλυτερα...Ευχαριστουμε...
Χρυσα εχεις ολα τα παντελονια εκει,δηλαδη και τα τζιν και τα υφασματινα?δεν τσαλακωνονται?το σκεφτηκα και εγω να τα βαλω εκει αλλα φοβηθηκα μηπως καθε φορα θα πρεπει πριν τα φορεσω να τα σιδερωσω και ετσι τα εχω κρεμασμενα..

Ο χρήστης areti32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-13, 11:28   #19267
YOTOU

Προεπιλογή

Παράθεση:
έλα ρε γμτ...? Παλι στην έσπασε????
τι διαολο κλιμακτηριο περναει????
Παλιά 08-01-13, 11:30   #19268
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χρυσα81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tελεια είναι Ειρηνη μου!
Εγω εκει ακριβώς βαζω τα παντελόνια μου και τωρα που είδα τη δική σου ντουλάπα μαλλον χρειαζεται η δική μου τακτοποίηση...
Ευχαριστώ Χρύσα μου, πολύ χαίρομαι που σου αρέσουν!

Και μένα χρειάζεται και πάλι, μη νομίσεις. Αμα την αφησεις σε αφήνει κι αυτή...
Παλιά 08-01-13, 11:31   #19269
stavroulitsa

Το avatar του χρήστη stavroulitsa

Προεπιλογή

Ειρηνούλα πολύ ωραία και τακτοποιημένη η ντουλάπα σου. Έτσι, να βάζεις φωτογραφίες και εσύ αλλά και τα άλλα κορίτσια με ότι τέτοιου είδους τακτοποίηση κάνετε να παίρνουμε ιδέες αλλά περισσότερο να παροτρυνόμαστε και εμείς οι υπόλοιπες!!!
Εγώ στο κάτω μέρος της ντουλάπας μου έχω ότι μπορείς να φανταστείς (έλλειψη χώρου ). Πρέπει να βρω χρόνο να κάνω μία τακτοποίηση και εγώ (αν και έκανα λίγο καιρό πριν) μήπως κατεβάσω τις τσάντες μου στην αποθήκη και ξεμπουκώσει λίγο το πράγμα. Δεν έχω χρόνο βρε κορίτσια. Δεν μου βγαίνει. Όλο λέω τις Τετάρτες και τις Δευτέρες τα απογεύματα ότι κάτι θα κάνω αλλά νιώθω τόσο κουρασμένη που είμαι συνέχεια στο κρεβάτι ή στον καναπέ. Και τα ΣΚ, καλά το Σάββατο είναι χαμένη μέρα, μέχρι να γυρίσω από το μαγαζί, να πάμε σούπερ, να φάμε, να ξαπλώσουμε λίγο, πάει πέρασε. Ότι κάνω την Κυριακή. Να δω πότε θα ξεστολίσω.
Ο χρήστης stavroulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-13, 11:32   #19270
YOTOU

Προεπιλογή

αδειασα το πλυντηριο πιατων κ τακτοποιησα τα πραγματα
εβαλα τα χτεσινα κ επλυνα κατσαρολες κ ταψια
εβαλα φασολαδα κ της μικρης το φαγητο
περασα μια το μπανιο
εστρωσα κρεβατια
εχω ξεστολισει τα παντα εκτος απο το δεντρο, τωρα θελω να τα πακεταρω
σιδερωσα ενα τραπεζομαντιλο για το τραπεζι κ εβαλα τα διακοσμητικα που ειχα πριν τα χριστουγεννα
μαζεψα τα παιχνιδια της μικρης
παω να πεταξω τα σκουπιδια (γινεται πανικος) κ να πακεταρω τα χριστουγεννιατικα.

υγ. διαθεση μηδεν
Παλιά 08-01-13, 11:34   #19271
YOTOU

Προεπιλογή

Παράθεση:

{από δεξιά}
Στις "χοντρές"
Στις "μεσαίες"
Στις "λεπτές"

περιπου ετσι τις εχω ξεχωρισει κ εγω
Παλιά 08-01-13, 11:37   #19272
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο areti32 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδες Ειρηνη μας παρακινεις και μας θυμιζεις πραγματα και ειδικα με τις φωτογραφιες ακομα καλυτερα...Ευχαριστουμε...
Χρυσα εχεις ολα τα παντελονια εκει,δηλαδη και τα τζιν και τα υφασματινα?δεν τσαλακωνονται?το σκεφτηκα και εγω να τα βαλω εκει αλλα φοβηθηκα μηπως καθε φορα θα πρεπει πριν τα φορεσω να τα σιδερωσω και ετσι τα εχω κρεμασμενα..
Γι αυτό σας βάζω φωτογραφίες Αρετή μου. Επειδη μου έχετε πει πως σας παρακινούν!

Σας ετοιμάζω και τις ζώνες μας, που έκανα και εκεί εκκαθάριση και έβγαλα και 1 για δόσιμο!

Ελπίζω να τα βρείτε χρήσιμα!
Παλιά 08-01-13, 11:37   #19273
mamavasia

Το avatar του χρήστη mamavasia

Προεπιλογή

Ξεστόλισα, σκούπισα, ξεσκόνισα, μάζεψα ότι σχετικό με τα Χριστούγεννα και έφτιαξα και μια κοτόσουπα ......έλεγα να κάνω τραχανά αλλά η μικρή δεν τον τρωεί και το πρωί έκανε γκριμάτσα.....με ρώτησε τι φαί έχουμε για να ξέρει να φάει δύο πιάτα στο σχολείο......πολύ τσαούσα και σκερτσόζα που έχει βγεί το μικρουλίνι!!!

Τώρα θα πάω ένα γρήγορο σούπερ, το χιόνι άριχσε να λιώνει οπότε μπορώ να φύγω!!
Ο χρήστης mamavasia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-13, 11:38   #19274
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
τι διαολο κλιμακτηριο περναει????
Μήπως χρειάζεται μία συζήτηση για να... σφίξουν οι γλουτοί {που λέω και γω...?}
Παλιά 08-01-13, 11:39   #19275
χρυσα81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο areti32 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιδανικά θα τα ήθελα και εγω κρεμασμένα αλλα επειδη εχω μια διφυλλη ντουλάπα ,οπως αυτη της Ειρηνης και εκει πρεπει να χωρεσουν και τα μπουφάν μου ,δεν υπάρχει χωρος.Εκει λοιπόν τα εχω όλα.Αν δεν προσεξω καποιες φορες τσαλακώνονται αλλα δεν εχω αλλη επιλογη.
Παλιά 08-01-13, 11:45   #19276
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stavroulitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειρηνούλα πολύ ωραία και τακτοποιημένη η ντουλάπα σου. Έτσι, να βάζεις φωτογραφίες και εσύ αλλά και τα άλλα κορίτσια με ότι τέτοιου είδους τακτοποίηση κάνετε να παίρνουμε ιδέες αλλά περισσότερο να παροτρυνόμαστε και εμείς οι υπόλοιπες!!!
Ευχαριστώ κορούλα. Την προσέχω, σχετικά συχνά, γιατί όταν γίνεται χαμός με πιάνουν τα νεύρα μου ρε κόρες και δεν την παλευω...

Παράθεση:
Εγώ στο κάτω μέρος της ντουλάπας μου έχω ότι μπορείς να φανταστείς (έλλειψη χώρου ). Πρέπει να βρω χρόνο να κάνω μία τακτοποίηση και εγώ (αν και έκανα λίγο καιρό πριν) μήπως κατεβάσω τις τσάντες μου στην αποθήκη και ξεμπουκώσει λίγο το πράγμα. Δεν έχω χρόνο βρε κορίτσια. Δεν μου βγαίνει. Όλο λέω τις Τετάρτες και τις Δευτέρες τα απογεύματα ότι κάτι θα κάνω αλλά νιώθω τόσο κουρασμένη που είμαι συνέχεια στο κρεβάτι ή στον καναπέ. Και τα ΣΚ, καλά το Σάββατο είναι χαμένη μέρα, μέχρι να γυρίσω από το μαγαζί, να πάμε σούπερ, να φάμε, να ξαπλώσουμε λίγο, πάει πέρασε. Ότι κάνω την Κυριακή. Να δω πότε θα ξεστολίσω.
Αχ......... πόσες τσάντες έχεις λέμε...;;;;;;;;;;;;;;;!!!!
Παλιά 08-01-13, 11:46   #19277
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
υγ. διαθεση μηδεν
Θέλεις να έρθω να του πω... 2 λογάκια...???
Παλιά 08-01-13, 11:50   #19278
YOTOU

Προεπιλογή

Παράθεση:
Θέλεις να έρθω να του πω... 2 λογάκια...???
ερθεις δεν ερθεις ειρηνη μου αμα ο αλλος ειναι ξεροκεφαλος δεν περνει απο λογια....
κατεβηκα στο γραφειο του κ το μονο που καταφερα ειναι να ανεβω επανω κλαιγοντας.....
Παλιά 08-01-13, 11:51   #19279
YOTOU

Προεπιλογή

Παράθεση:
ερθεις δεν ερθεις ειρηνη μου αμα ο αλλος ειναι ξεροκεφαλος δεν περνει απο λογια....
κατεβηκα στο γραφειο του κ το μονο που καταφερα ειναι να ανεβω επανω κλαιγοντας.....
κ ακομα κλαιω δηλαδη....
Παλιά 08-01-13, 11:55   #19280
Ειρήνη

Προεπιλογή

Οι ζώνες μας, αυτές που κρεμιούνται από το θηλάκι τους και παραμένουν τακτοποιημένες:

Οι ζώνες μας, αυτές που δεν κρεμιούνται και χρησιμοποιώ κρεμάστρα για γραβάτες και μ' έχει βολέψει πολύ. Ούτε πέφτουν αλλά είναι εύκολα προσβάσιμες και εύκολες για να επιλέξω:

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές