the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Τα ΧαΛαραααά καφέ !!

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-11-12, 13:39   #15441
Christie

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χρυσα81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω δεν είναι πρόβλημα τα ρούχα και ο εξοπλισμός ,όσο είναι μωρα.
Προβλημα είναι το μετα.Εξωσχολικές δραστηριότητες ,αγγλικά...Γιατί στο παιδί σου θελεις να προσφερεις το καλύτερο και όχι μόνο σε υλικά αγαθα.
Αλλα και πάλι αν είναι μεγαλύτερη η θέληση για παιδί ,τα παραβλέπεις και προσπαθεις με όσα εχεις.
Να χαιρεσαι τα παιδακια σου και ναι,αν εχουμε υγεία όλα τα αλλα τα παλευουμε.
To ξερω Χρυσα μου και το καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες... Ευτυχως εμεις ειμαστε ακομα σε μια νορμαλ κατασταση, δουλευουμε και οι δυο, κι εγω μαλιστα χωρις μειωσεις, οποτε δοξαζω το Θεο... Αν σφιξουν τα πραγματα, θα τους κανω εγω φροντιστηρια - εχω τελειωσει φιλολογος και εχω και proficiency στα αγγλικα

Τα ντουλαπια απο πανω εχω να τα κανω πολυ καιρο
Παλιά 14-11-12, 14:36   #15442
χαρα25

Το avatar του χρήστη χαρα25

Προεπιλογή

χαιρετω τις ομορφες νοικοκυρες

τι κανετε??
και εμεις εχτες ξενυχτι μα καλα τι επαθαν ολα μαζι λετε να τα επηρεαζει η πανσεληνος?? χιχιχι
εγω εχω 3 πλυντηρια και με περιμενουν να τα σιδερωσω για να δω ποτε
απο φαγητο σημερα ντελιβερι

Ο χρήστης χαρα25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-12, 15:04   #15443
ΤΙΓΡΑΚΙ

Προεπιλογή

γειας σας ομορφες ολα καλα;

εγω σημερα εκανα το συνηθισμένο μαζεμα εγω ετοιμο και ενα πλυντηριο να μπει το μεσημερι με το μειωμενο.
φαγακι ειχαμε μια ευγενικη προσφορα της μαμας μου μουσακα οποτε ολα καλα
κοριτσια πηγα σημερα στη λαικη της τεταρτης πιο πανω απο το σπιτι και ενθουσιαστηκα με τις κουρτινες αφου με 30-50 ευρω το πολυ μπορω να αλλαξω τις κουρτινες στο σαλονι και κουζινα.αχ βρε κοριτσια η κριση μα εκανε να ψαχνουμε και λιγο τουλαχιστον εμενα που ημουν πολυ ανετη

για το δωματιο του μικρου μετα το βαψιμο που καναμε και τα νεα επιπιπλα εκεινος θελει batman εχω ψαξει παντου και τελικα βρηκα της κεντια σε πολυ καλες τιμες απλα επειδη εχει εξαντληθει ο συγκεκριμενος κωδικος εψαξα και βρηκα τη κουρτινα στη κεντια στη γλυφαδα με 22ευρω και τη παπλωματοθηκη στο μοσχατο με 40 ευρω. καλα περιμενω να γυρισει ο συζυξ απο τη δουλεια να του πω τα νεα και να του δειξω το δρομολογιο που εχει να κανει.λετε να ενθουσιαστει εγω παντως χαρηκα

Ο χρήστης ΤΙΓΡΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-12, 15:08   #15444
Ειρήνη

Προεπιλογή

Κορούλες επέστρεψα...

Πολύ κουρασμένη νιώθω... αύριο δεν δουλεύω καθόλου (πρώτη μέρα μετά από καιρό...! ) και επειδή συνέπεσε μαζί με τα χαλιά που θα μας τα φερουν επίσης αύριο θα στρώσω..... σιγά-σιγά γιατί νιώθω πολύ κουρασμένη... Μου ήρθε ταυτόχρονα πολύ δουλειά με τη γενική του σπιτιού για το πάρτυ, μετά το πάρτυ, μετά πάλι καθάρισμα και μετά πάλι πολυ δουλειά... γι αυτό νιώθω έτσι... .

Εφτιαξα σνίτσελ και φάγαμε και σε λίγο θα ξεκινήσουμε διάβασμα. Θέλω να κάνω και σίδερο θα δω όμως..

Μαριάννα διαφωνώ, σχεδόν ριζικά με όσα γράφεις για το θέμα παιδιού και ενώ ναι μεν αυτά δεν είναι τα "σημαντικά" {οι εξωσχολικές δραστηριότητες} είναι ένα από τα κομμάτια που ο γονιός οφείλει {για μένα τουλάχιστον} να προσφέρει στο παιδί του. Γιατί από τα αγγλικά, το καράτε, το μπαλέτο, το πιάνο ή δεν ξέρω και γω τι άλλο μπορεί να κάνει ένα παιδάκι εκτός που είναι όχι απλά χρήσιμα αλλά απαραίτητα για την ενήλικη ζωή του (ειδικά οι μαθησιακές δραστηριότητες), είναι και ερεθίσματα που χρειάζεται για να εξελιχθεί, τουλάχιστον στη ζωή που εμείς ζούμε.

Δεν κάνεις ένα παιδί και επειδή επέλεξες να κάνεις 2ο ή 3ο χωρίς να σκεφτείς μελλοντικά το οικονομικό (χωρίς φυσικά να ξεχνώ πως κάτι μπορεί να πάει πολύ στραβά στη ζωή μας στο μέλλον αλλά αυτό κανείς δεν μπορεί να το ξέρει), του στερείς και αυτό το κομμάτι. Γιατί το να μεγαλώνεις ένα παιδί αποτελείται από "κομμάτια" για να ολοκληρωθεί το "παζλ" και δεν σταματά στο να μεγαλώσεις ένα καλό παιδί {πράγμα φυσικά ΠΟΛΥ σημαντικό}. Για μένα αυτός είναι ο ρόλος του γονιού και δεν μπορεί να παραβλέπει το οικονομικό. Είναι απερισκεψία για μένα και είναι κάτι που θα επηρεάσει και τα παιδιά του για πάντα.
Αυτή είναι η άποψη μου για το θέμα.

Σας φιλώ όλες και επανέρχομαι...
Παλιά 14-11-12, 15:08   #15445
ΤΙΓΡΑΚΙ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο areti32 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τιγρακι η μικρη στην β επιπεδου μας εκανε την τιμη....γερο να ειναι και με το καλο σου ευχομαι..και εγω στολιζω 1/12 στην γιορτη μου μ'αρεσει να ειναι στολισμενο και το χαιρεται και η κορη μου..
.
ευχαριστω αρετη μου και εσυ να χαιρεσαι τις κορουλες σου

Ο χρήστης ΤΙΓΡΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 14-11-12, 15:17   #15446
GeorginaT

Το avatar του χρήστη GeorginaT

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ηλιαχτίδα29 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με τον υπνόσακο...
Τον σκέφτομαι κι εγώ, γιατί ο μικρός ξεσκεπάζεται συνέχεια (δε νομίζω ότι ζεσταίνεται, απλώς στριφογυρίζει σαν τη σβούρα στον ύπνο του). Αυτοί που έχω δει είναι με τα χέρια έξω... δε θα κρυώνουν τα χεράκια του?
Γειά σας κοριτσάκια γλυκά...

Τα παιδιά όπως και οι μεγάλοι χάνουν θερμότητα από το κεφάλι και τα πόδια...
ακόμα και αν τα χεράκια του είναι έξω... δεν θα κρυώσει από αυτό...

Πήζω ανελέητα λέμε....
Παλιά 14-11-12, 15:20   #15447
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΤΙΓΡΑΚΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
γειας σας ομορφες ολα καλα;

εγω σημερα εκανα το συνηθισμένο μαζεμα εγω ετοιμο και ενα πλυντηριο να μπει το μεσημερι με το μειωμενο.
φαγακι ειχαμε μια ευγενικη προσφορα της μαμας μου μουσακα οποτε ολα καλα
κοριτσια πηγα σημερα στη λαικη της τεταρτης πιο πανω απο το σπιτι και ενθουσιαστηκα με τις κουρτινες αφου με 30-50 ευρω το πολυ μπορω να αλλαξω τις κουρτινες στο σαλονι και κουζινα.αχ βρε κοριτσια η κριση μα εκανε να ψαχνουμε και λιγο τουλαχιστον εμενα που ημουν πολυ ανετη
Τιγράκι μου καλό, που είναι η λαϊκή που λες? Σε ρωτώ επειδή είσαι στα μέρη μου.

Επίσης, ήθελα μέρες να σε ρωτήσω: πέρασες καθόλου από το μαγαζί απέναντι από το Σκλαβενίτη, που ήθελες να πάρεις τα πιάτα? Αν ναι, είδες τι απίστευτα διακοσμητικά έχει βάλει στην αριστερή βιτρίνα? Κάτι γκρι-μωβ υπεροχα???
Παλιά 14-11-12, 15:27   #15448
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο areti32 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημερα!τι κανετε?μπορω να πω και εγω τον πονο μου?ειμαι ξενυχτισμενη καθοτι η μπεμπα παρολο που κοιμαται νωρις τα τελευταια βραδια ξυπναει πολλες φορες με κλαμα ηρεμει με αγκαλια την ξαναβαζουμε στην κουνια και μετα απο λιγο παλι τα ιδια..και παλιοτερα το εκανε αλλα επειδη εκανε κολικους θεωρουσαμε οτι ποναει,τωτα τι?τελοσπαντων παρενθεση ηταν στοπ η γκρινια..
Να τα πεις να ξαλαφρώσεις Αρετή μου...
Δοντάκια???
Παλιά 14-11-12, 15:29   #15449
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamavasia Εμφάνιση μηνυμάτων
Φέτος να οργανωθείς σωστά, όχι μόνο να αφήνεις το φιογκάκι αλλά να της λές να σου δίνει και τάπερ με φαγητά, δεν είναι κακό....και εμένα όποτε πάω μου δίνει διάφορα που έχει φτιάξει.....αν μπορεί να σε καλύπτει για 2-3 μέρες την εβδομάδα με τάπερ και με το φιογκίδιο θα πετάς μέσα στην εβδομάδα απο δουλειά!!!

Μεγιά το μπουφάν !!!!
Βασιούλα μου... πόσο με σκέφτεσαι... ευχαριστώ!
Ετσι ακριβώς θα το κάνω. Θα ζητήσω βοήθεια φέτος και η πεθερούλα μου είναι σαϊνη.. θα με βγάλει ασπροπρόσωπη! Δεν γίνεται κι αλλιώς βρε κόρες.... πέρσι τα είδα όλα, όπως και το Πάσχα. Τώρα θα οργανωθώ.. Easy πανικός!
Παλιά 14-11-12, 15:32   #15450
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Christie Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια καλημερα

Βλεπω εχετε ανοιξει το θεμα του δευτερου παιδιου, εγω μετα την κορη μου προσπαθουσα να κανω δευτερο και ολες οι ατυχιες του κοσμου επεφταν επανω μου (ειχα 2 παλλινδρομες και μια διακοπη στην 23η εβδομαδα λογω καρδιολογικων προβληματων )... Ταλαιπωρηθηκα πολυ χωρις να υπαρχει ουσιστικα καμια αιτια για ολα αυτα αλλα τελικα πανω που ελεγα να τα παρατησω ηρθε το αγορακι μου...

....σου στέλνω μία μεγάλη αγκαλιά και 2 γλυκά φιλιά....
Τα κατάφερες κορίτσι μου, τα κατάφερες!
Παλιά 14-11-12, 15:36   #15451
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YOTOU Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιο το μπουφανακι! θα το καταευχαριστηθει το φιογκακι!
πολυ ωραιο πραγμα να βοηθαει ο ενας τον αλλο!
Πολύ ωραίο και πολύ σημαντικό! Για εμάς κάτι που είναι άχρηστο για τον άλλον μπορεί να είναι τόσο σημαντικό...

Ευχαριστώ αγαπημένη μου!
Παλιά 14-11-12, 15:40   #15452
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με τον υπνόσακο...
Τον σκέφτομαι κι εγώ, γιατί ο μικρός ξεσκεπάζεται συνέχεια (δε νομίζω ότι ζεσταίνεται, απλώς στριφογυρίζει σαν τη σβούρα στον ύπνο του). Αυτοί που έχω δει είναι με τα χέρια έξω... δε θα κρυώνουν τα χεράκια του?
Μαρί μου,
Εγώ γενικά νομίζω πως το παιδί κρυώνει από κεφάλι και πόδια. Αλλά να ξέρεις πως υπάρχουν {εγώ τέτοιους αγόραζα πάντα} με χέρια και πόδια. Στα πόδια μάλιστα υπάρχουν με ενωμένα ποδαράκια {για τις πιο μικρές ηλικίες} και με "ξεχωριστά" τα ποδαράκια.

Κρίμα... πολύ κρίμα... και πριν 1 μήνα έδωσα στην ξαδέρφη του άντρα μου, έναν υπέροχο υπνόσακο, σε γαλάζιο χρώμα, με ξεχωριστά ποδαράκια, ολοκαίνουργιο.........! Αν το ήξερα...
Παλιά 14-11-12, 15:47   #15453
Christie

Προεπιλογή

Πηρα κι εγω εναν υπνοσακο για τον μικρο αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομα να δω αν θα τον βολευτει.. Ειναι με ποδαρακια.. Ολο το βραδυ ξεσκεπαστος ειναι... Η κορη μου ηταν πιο ησυχη, δεν χρησιμοποιησα ποτε...
Παλιά 14-11-12, 15:48   #15454
GeorginaT

Το avatar του χρήστη GeorginaT

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καθαρισα τα φωτιστικά του σαλονιού και της κουζίνας,εκανα τα ντουλάπια της κουζίνας από πάνω και τα ταβάνια οσο εφτανα(τα πολλά πολλά).Εβαλα το σπανακόρυζο και πάω να πάρω από το σχολειο το αγορακι μου.Εχω και σιδερο αλλα δεν το βλέπω να γίνεται,εχουμε και καράτε το απόγευμα...
Xρύσα... πιπέρι στο στόμα... τι λέξεις είναι αυτές;
Φωτιστικά σαλονιού / κουζίνας... ντουλάπια από πάνω.. α πα πα...
τα έχω στη λίστα εδώ και 1 μήνα... και κάθε φορά παίρνει παράταση...
αλλά μετά τις αναφορές σου... θα πάρουν χαρτάκι προτεραιότητας...
Παλιά 14-11-12, 15:49   #15455
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αχ! Πόσο σε καταλαβαίνω...
Αν και το σκεφτόμαστε σοβαρά για δεύτερο και λέμε ότι όλα θα γίνουν (ούτε εμείς έχουμε, φυσικά, τα χρήματα της γέννας), το καθυστερούμε, ώστε τουλάχιστον να μη χρειάζεται να αγοράσουμε βασικά πράγματα, όπως κούνια, καρότσι κλπ...

Εννοείται ότι τα ρούχα του παιδιού τα φυλάω όλα. Αν έρθει δεύτερο, ας έχει τα βασικά...
Εντάξει.. τα βασικά τα έχουμε. Ρούχα και ένα πιάτο φαγητό. Αλλά δεν είναι μόνο αυτά.. ούτε προγεννητικό δεν θα είχα να κάνω και μιλάω για την οικογένεια μου μόνο.
Μάλιστα είχα ακούσει και μαι περίπτωση που με είχε τρομάξει πολύ με τον προγεννητικό έλεγχο. Μία κοπελίτσα τον είχε κάνει στο ΙΚΑ και οι μπούφοι άργησαν πολύ να της δώσουν τα αποτελέσματα. Και πήγε στον γυναικολόγο τον προγεννητικό σχεδόν 4 μηνών και θετική σε τοξόπλασμα...
Παλιά 14-11-12, 15:59   #15456
Χριστιάνα

Το avatar του χρήστη Χριστιάνα

Προεπιλογή

Γεια σας κορες!
Πως παν τα κεφια?
Απο δουλειες εγω σημερα σας δηλωνω πως δεν εκανα τιποτα.
Μαγειρεψα το φαγητο που εδειξε σημερα ο Ακης στο πρωινο μου. Κατι διαφορετικα γιουβαρλακια!! [ειδες Μαριαννακη τα καταφερα κ τα εφτιαξα!]

*Γιωτα υπεροχο το συρταρι σου!!!Εγω ετσι διπλωμενες εχω τις πετσετες σωματος.
*Ειρηνη καλοφορετο το μπουφαν,πολυ στυλατο!

Να σας πω και εγω την αποψη μου για το δευτερο παιδι?
Λιγο μακαβρια σκεφτομαι,αλλα αυτη ειναι η αληθεια.
Σκεφτομαι λοιπον, πως εμεις-σαν γονεις -καποια στιγμη θα πεθανουμε αργα ή γρηγορα. Δεν ειναι κριμα λοιπον αυτο το παιδι να μεινει μονο του στη ζωη?Οι φιλοι πανε κ ερχοντε, ακομα κ το συζυγο μπορει να χασει..Τα αδερφια ομως ειναι ενα παντοτινο στηριγμα.Και γι`αυτο δεν θα ηθελα να το στερησω αυτο απο την κορουλα μου.

Ο χρήστης Χριστιάνα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-12, 16:00   #15457
Swanocean

Περιοχή: Περισσός
Προεπιλογή

Δε σας έχω ξεχάσει ήμουν λίγο αρρωστούλα κ είχα κ κάτι τρεξίματα έκτακτα.Είχα κ κάτι δουλίτσες στο σπίτι που να προλάβω η μάνα?!?!
Επιτέλους βρήκα χρόνο κ καθάρισα κ αποθήκευσα το νυφικό μου μαζί με όλα τα αναμνηστικά εκείνης της ημέρας κ κατευθείαν στην αποθήκη.
Έστρωσα κ στο υπόλοιπο σπίτι γιατί πλέον κάνει παγωνιά (είμαι κ τελευταίο όροφο)
Καθάρισα τοίχους γιατί το ζουζουνάκι μου τους είχε ζωγραφίσει όλους.
Αυτά...τα υπόλοιπα όταν συνέλθω...

Ο χρήστης Swanocean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-12, 16:02   #15458
vaskokkal

Προεπιλογή

βρε κορίτσια αυτό με τα βρέφη στο παπαγεωργίου το ακούσατε; γιατί ρε γμτ να κάνει 9 μήνες να γεννηθεί το μωράκι κ μόλις γεννιέται να κολλάει ενδονοσοκομειακή λοίμωξη κ να πεθαίνει; βούρκωσα μόλις το άκουσα. απλά το θυμήθηκα επειδή διάβασα που έλεγε για τοξόπλασμα η ειρήνη.
κορίτσια αυτό με το μαλακτικό το χω ζήσει κ εγώ με τα ρούχα όταν πάω στο σπίτι της μαμάς μου μοσχοβολάνε σεντόνια κουβέρτες όλα κ η πλάκα είναι ότι πλένω κ εγώ μετα ίδια αλλά τι να πω ναναι το πλυντήριο ναναι το νερό δεν ξέρω.
θα θέλατε να πούμε με τι πλένει η καθεμία κ αν είναι ευχαριστήμένη; αρχίζω εγώ
χρησιμοποιώ ariel υγρό κ σκόνη - με τη σκόνη είμαι ευχαριστημένη πολύ με το υγρό όμως όχι, έχω παρατηρήσει ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες δηλαδή 30, 40 αφήνει μία πολύ βαριά μυρωδια που δεν καλύπτει ούτε το μαλακτικό.
μαλακτικό χρησιμοποιώ soupline το μπλέ ή το άσπρο κάποιες φορές το συμπηκνωμένο με λεβάντα. αυτό που μου άρεσε πολύ πολύ παλιά είναι αυτό που ήταν baby powder κ η βανίλια δεν ξέρω όμως αν κυκλοφορούν πλέον.
τώρα τελευταία πήρα το detol που είναι για πλύσιμο σε χαμηλούς βαθμούς κ το χρησιμοποιώ όταν θέλω να πλύνω ρούχα των παιδιών σκούρα. α για παιδικό χρησιμοποιώ το ariel baby, planet baby ανάλογα πιο θα βρω σε προσφορά κ πρόσφατα πήρα το persil baby αλλά κάτι λεκέδες δεν μου τους έβγαλε.
παλιότερα χρησιμοποιούσα αρκάδι σε σκόνη για το πλυντήριο αλλά φοβήθηκα μη βουλώσει τίποτα γιατί λένε αφήνει κατακάθι το σαπούνι. τώρα είδα ότι βγάλανε σε υγρό κ θέλω κάποια φορά να το δοκιμάσω.
επίσης μου αρέσει το υγρό μασσαλίας από το λιντλ.
θα θελα να ακούσω κ τα δικά σας σχόλια.
Ο χρήστης vaskokkal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-12, 16:02   #15459
Χριστιάνα

Προεπιλογή

Σας διαβαζω ολες που στρωνεται κ ζηλευω..
Εμεις δεν αγορασαμε χαλια για το καινουριο σπιτι, και δεν ξερω ή μαλλον δεν νομιζω να τα καταφερουμε να αγορασουμε τουλαχιστο για φετος..

Παλιά 14-11-12, 16:05   #15460
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χριστιάνα Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι λοιπον, πως εμεις-σαν γονεις -καποια στιγμη θα πεθανουμε αργα ή γρηγορα. Δεν ειναι κριμα λοιπον αυτο το παιδι να μεινει μονο του στη ζωη?Οι φιλοι πανε κ ερχοντε, ακομα κ το συζυγο μπορει να χασει..Τα αδερφια ομως ειναι ενα παντοτινο στηριγμα.Και γι`αυτο δεν θα ηθελα να το στερησω αυτο απο την κορουλα μου.
Καμία αντίρρηση σ αυτά που γράφεις, Χριστιάνα μου!
Παλιά 14-11-12, 16:11   #15461
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vaskokkal Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε κορίτσια αυτό με τα βρέφη στο παπαγεωργίου το ακούσατε; γιατί ρε γμτ να κάνει 9 μήνες να γεννηθεί το μωράκι κ μόλις γεννιέται να κολλάει ενδονοσοκομειακή λοίμωξη κ να πεθαίνει; βούρκωσα μόλις το άκουσα. απλά το θυμήθηκα επειδή διάβασα που έλεγε για τοξόπλασμα η ειρήνη.
Αχ... το άκουσα... ... μερικά πράγματα δεν μπορώ να τα χωρέσω στο μυαλό μου, ειδικά ότι έχει να κάνει με παιδιά...

Παράθεση:
χρησιμοποιώ ariel υγρό κ σκόνη - με τη σκόνη είμαι ευχαριστημένη πολύ με το υγρό όμως όχι, έχω παρατηρήσει ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες δηλαδή 30, 40 αφήνει μία πολύ βαριά μυρωδια που δεν καλύπτει ούτε το μαλακτικό.
μαλακτικό χρησιμοποιώ soupline το μπλέ ή το άσπρο κάποιες φορές το συμπηκνωμένο με λεβάντα. αυτό που μου άρεσε πολύ πολύ παλιά είναι αυτό που ήταν baby powder κ η βανίλια δεν ξέρω όμως αν κυκλοφορούν πλέον.
Εγώ το μαλακτικό που λατρεύω, δεν το αλλάζω και μου κρατάει πολύ είναι το Quanto Ελληνικά Νησιά. Απλώς το λατρεύω..!
Παλιά 14-11-12, 16:14   #15462
Χριστιάνα

Προεπιλογή

Ναι!Γραψτε για τα υγρα κ μαλακτικα!
Εγω χρησιμοποιω για υγρο τον αφρο μασσαλιας,βαζω χρωμοπαγιδες παντα, κ για μαλακτικο ενα που δεν τον εχει Ελλαδα για να το ξερετε!

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 14-11-12, 16:16   #15463
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Σας διαβαζω ολες που στρωνεται κ ζηλευω..
Εμεις δεν αγορασαμε χαλια για το καινουριο σπιτι, και δεν ξερω ή μαλλον δεν νομιζω να τα καταφερουμε να αγορασουμε τουλαχιστο για φετος..
Καθολου να μην ζηλευεις και καθολου να μη στεναχωρηθεις γι αυτο. Εμεις ειμαστε τοσα χρονια στο σπιτι μας και εχουμε λίγα πράγματα...

Οποτε μπορεσετε Χριστιάνα μου...
Παλιά 14-11-12, 16:20   #15464
Χριστιάνα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ειρήνη Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθολου να μην ζηλευεις και καθολου να μη στεναχωρηθεις γι αυτο. Εμεις ειμαστε τοσα χρονια στο σπιτι μας και εχουμε λίγα πράγματα...

Οποτε μπορεσετε Χριστιάνα μου...
Την μικρη σκεφτομαι που ολη μερα κυλιεται στα πατωματα..Και δεν μπορω να την περιορισω βαζοντας της ας πουμε ενα μικρο χαλακι, γιατι απλα δεν θα καθεται εκει!Πεισματαραααα!!!!Να κανει παντα αυτο που θελει!!
Ευτυχως στα υπνοδωματια εχω παρκε.

Την υγεια μας να εχουμε Ειρηνη μου, και ολα τα αλλα καποια στιγμη θα γινουν..!

Παλιά 14-11-12, 16:27   #15465
Ειρήνη

Προεπιλογή

... σιδερώνω πάλι αλλά για λίγο σήμερα...
Παλιά 14-11-12, 16:30   #15466
χρυσα81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GeorginaT Εμφάνιση μηνυμάτων
Xρύσα... πιπέρι στο στόμα... τι λέξεις είναι αυτές;
Φωτιστικά σαλονιού / κουζίνας... ντουλάπια από πάνω.. α πα πα...
τα έχω στη λίστα εδώ και 1 μήνα... και κάθε φορά παίρνει παράταση...
αλλά μετά τις αναφορές σου... θα πάρουν χαρτάκι προτεραιότητας...
Αφου είναι ενα μήνα ,είναι νωρίς ακόμη!
Μια φίλη πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας εχει κολλήσει εφημερίδες ,ετσι στο καθάρισμα,απλά τις ξεκκολάει και τις αλλαζει.
Δεν το εχω δοκιμάσει αλλα μου φαίνεται καλή ιδεα.Συνηθως κανω τα ντουλάπια από πάνω καθε φορα που καθαρίζω τα ντουλάπια εξωτερικά,είναι πιο ευκολο ετσι γιατί εχουν λιγότερη σκόνη,αυτη τη φορά ομως τα είχα αφησει από το καλοκαίρι και μου εβγαλαν το λάδι.
Παλιά 14-11-12, 16:35   #15467
Χριστιάνα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αφοέου είναι ενα μήνα ,είναι νωρίς ακόμη!
Μια φίλη πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας εχει κολλήσει εφημερίδες ,ετσι στο καθάρισμα,απλά τις ξεκκολάει και τις αλλαζει.
Δεν το εχω δοκιμάσει αλλα μου φαίνεται καλή ιδεα.Συνηθως κανω τα ντουλάπια από πάνω καθε φορα που καθαρίζω τα ντουλάπια εξωτερικά,είναι πιο ευκολο ετσι γιατί εχουν λιγότερη σκόνη,αυτη τη φορά ομως τα είχα αφησει από το καλοκαίρι και μου εβγαλαν το λάδι.
γι`αυτο το λογο εκανα τα ντουλαπια μεχρι πανω στο ταβανι,για να μην εχω το καθαρισμα τους!!

Παλιά 14-11-12, 16:39   #15468
Renata-ch

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αφοέου είναι ενα μήνα ,είναι νωρίς ακόμη!
Χα! Χα!
Αυτό το έκανα κι εγώ στο προηγούμενο σπίτι, το κάνω και στο πατρικό μου όταν το καθαρίζω
Δε βάζω όμως εφημερίδες -τις σιχαίνομαι λίγο- βάζω αλουμινόχαρτο.
Στην κουζίνα που έχω τώρα δεν το κάνω, είναι δύσκολο γιατί τα ντουλάπια ακουμπάνε σχεδόν το ταβάνι.
Ο χρήστης Renata-ch δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-12, 16:41   #15469
χρυσα81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σας κορες!

Εχοντας μια αδερφη ,εχω να πω πως δεν ξερω πως θα τα κατάφερνα χωρίς αυτην και στα ευκολα και χαρούμενα αλλα και στα δυσκολα που εχω περασει.
Γι'αυτο νομίζω πως αυτη η σχέση δεν αναπληρώνεται.
Ομως και τα υπόλοιπα δεν μπορείς να τα παραβλέψεις,εχεις την υποχρεωση να παρεχεις καποια πραγματα που δυστυχως χρειαζονται χρηματα,τα οποια για τους περισσότερους είναι λιγοστα.Και εκει προβληματίζεσαι...
Παλιά 14-11-12, 16:41   #15470
χρυσα81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εντάξει.. τα βασικά τα έχουμε. Ρούχα και ένα πιάτο φαγητό. Αλλά δεν είναι μόνο αυτά.. ούτε προγεννητικό δεν θα είχα να κάνω και μιλάω για την οικογένεια μου μόνο.
Μάλιστα είχα ακούσει και μαι περίπτωση που με είχε τρομάξει πολύ με τον προγεννητικό έλεγχο. Μία κοπελίτσα τον είχε κάνει στο ΙΚΑ και οι μπούφοι άργησαν πολύ να της δώσουν τα αποτελέσματα. Και πήγε στον γυναικολόγο τον προγεννητικό σχεδόν 4 μηνών και θετική σε τοξόπλασμα...
Παλιά 14-11-12, 16:47   #15471
χρυσα81

Προεπιλογή

Πήρα τον μικρό από το σχολείο με συνάχι και πονόλαιμο και τον βλέπω να κανει και πυρετο.Κανονικά είχε καράτε το απόγευμα αλλα δεν θα τον πάω και ευτυχώς τις επόμενες ημέρες δεν εχει σχολείο ,οπότε δεν χανει και πολλά.Νομιζω ηρθε η πρωτη δυνατη ιωση του χειμώνα μαζι με τα κρυα...
Εχω αρκετό σιδερο αλλα δεν νομιζω να κάνω τίποτε ,εχω καποιες προγραμματισμένες δουλειές εξω και θα φυγω σε λιγακι.Αυριο λέω να κανω ενα σκούπισμα σφουγγαρισμα και να στρωσω τουλάχιστον τα υπνοδωμάτια και το σαλόνι την Παρασκευη.
Παλιά 14-11-12, 16:50   #15472
χρυσα81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Την μικρη σκεφτομαι που ολη μερα κυλιεται στα πατωματα..Και δεν μπορω να την περιορισω βαζοντας της ας πουμε ενα μικρο χαλακι, γιατι απλα δεν θα καθεται εκει!Πεισματαραααα!!!!Να κανει παντα αυτο που θελει!!
Ευτυχως στα υπνοδωματια εχω παρκε.

Την υγεια μας να εχουμε Ειρηνη μου, και ολα τα αλλα καποια στιγμη θα γινουν..!
Δεν εχεις τιποτε από το παλιό σας σπίτι,να τα βάλεις προσωρινά?
Παλιά 14-11-12, 16:56   #15473
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
γι`αυτο το λογο εκανα τα ντουλαπια μεχρι πανω στο ταβανι,για να μην εχω το καθαρισμα τους!!
Τέλεια ιδέα! Τελεια!!!!!!
Παλιά 14-11-12, 17:00   #15474
mamavasia

Το avatar του χρήστη mamavasia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αχ... το άκουσα... ... μερικά πράγματα δεν μπορώ να τα χωρέσω στο μυαλό μου, ειδικά ότι έχει να κάνει με παιδιά...

Εγώ το μαλακτικό που λατρεύω, δεν το αλλάζω και μου κρατάει πολύ είναι το Quanto Ελληνικά Νησιά. Απλώς το λατρεύω..!
Ωραίο το quanto ελληνικά νησιά αλλά το ψιλοβαρέθηκα.....

Λοιπόν εγώ το έχω γυρίσει στα οικονομικά απορρυπαντικά και μαλακτικά και μέχρι στιγμής βγήκαν μια χαρά...Χρησιμοποιιώ το Ariel υγρό απορρυπαντικό, κάθε φορά και άλλη μυρωδιά ή το essex υγρό...

Απο μαλακτικό παίρνω το planet ή το neomat .....έχω μια τάση προς το πράσινο planet και το μπλέ neomat.....

Τελικά το φούτερ μύριζε τόσο πολύ γιατί βάζει αρωματικά στα συρτάρια.....και εγώ βάζω αλλά η φίλη μου βάζει πολλάαααα, όχι μόνο 1.....οπότε την βρήκα την λύση!! (το θυμήθηκε μετέπειτα)
Ο χρήστης mamavasia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-12, 17:03   #15475
Renata-ch

Προεπιλογή

Εγώ χρησιμοποιώ skip υγρό και από μαλακτικά, ναι κι εγώ ψηφίζω φανατικά ελληνικά νησιά αλλά και lenor pure care
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 14-11-12, 17:10   #15476
χρυσα81

Προεπιλογή

Ενω παλαιότερα χρησιμοποιούσα υγρό απορυππαντικό ,μετα από πολές πιεσεις,της μαμάς μου,επειδή λέει δεν καθαρίζει καλά παιρνω τωρα πια σκονη,αριελ η ντιξαν ,η οποιο βρω σε προσφορα.Και τα δυο είναι μια χαρα.Μαλακτικό εβαζα το σουπλιν το πορτοκαλι,συμπηκνωμένο,τελευταια όμως ,δεν το εχω βρει και παίρνω το μωβ,λεβαντα είναι νομιζω.
Παλιά 14-11-12, 17:11   #15477
my billy

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

το χρυσο lenor ειναι τελειο! στην δουλεια καθε μερα με ρωτανε τι αρωμα φοραω κ τους λεω μαλακτικο lenor!!!!!!!

κ τα ελληνικα νησια επισης
Ο χρήστης my billy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-12, 17:18   #15478
Renata-ch

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σας κορες!
Πως παν τα κεφια?
Απο δουλειες εγω σημερα σας δηλωνω πως δεν εκανα τιποτα.
Μαγειρεψα το φαγητο που εδειξε σημερα ο Ακης στο πρωινο μου. Κατι διαφορετικα γιουβαρλακια!! [ειδες Μαριαννακη τα καταφερα κ τα εφτιαξα!]

*Γιωτα υπεροχο το συρταρι σου!!!Εγω ετσι διπλωμενες εχω τις πετσετες σωματος.
*Ειρηνη καλοφορετο το μπουφαν,πολυ στυλατο!

Xριστιάνα μου θα συμφωνήσω ως προς τη σημαντικότητα του αδελφικού δεσμού, όταν υπάρχει γιατί δυστυχώς που 'ρχονται και δυο τρεις περιπτώσεις που είναι ανύπαρκτος, θα διαφωνήσω όμως ως προς τη φιλία.
Οι φίλοι πιστεύω δεν έρχονται και παρέρχονται, οι γνωστοί ναι οι φίλοι όχι.
Εγώ έχω δύο αδερφές που τις λατρεύω, είναι φίλες μου, όμως και τις δύο κολλητές μου τις θεωρώ οικογένεια μου.
Παλιά 14-11-12, 17:23   #15479
Renata-ch

Προεπιλογή

Ειρηνάκι, με γειά το μπουφάν
Τα λατρεύω τα μοντγκόμερυ....
Παλιά 14-11-12, 17:27   #15480
YOTOU

Το avatar του χρήστη YOTOU

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια!
γυρισα απο την δουλεια, ταισα την μικρη, την αλλαξα, εβαλα την μακαροναδα κ κοκκινη σαλτσα (με δυοσμο κ πιπεριες, τελεια), καθαρισα 1 μαρουλι κ το αφησα να στραγγισει, για να το βαλω στο ταπερ, εκοψα αγαπημενη μαρουλοσαλατα με μπαλσαμικο μυτζηθρα κ νιφαδες αμυγδαλου, στρωσα κρεβατια, χλωρινιασα μπανιο,εβαλα κατι πιατακια στο πλυντηριο κ ενα ελαχιστο συμμαζεμα που ηθελε το σαλονι. ηρθε ο αντρας μου φαγαμε, μαζεψα, εβαλα τα πιατα στο πλυντηριο, ταισα αλλαξα κ κοιμησα την μικρη (θα κοιμηθω!!!!} εκανα μια μινι εκαθαριση κ τακτοποιηση του ψυγειου, ευτυχως το συντηρω καλα εδω κ 1-2 μηνες. κ τωρα μπορω να παω να λιποθυμισω στο κρεββατι μου!
θα σχολιασω οτι θυμαμαι!
χρησιμοποιω σκιπ με ενσωματομενο μαλακτικο κ χρωμοπαγιδες
τις εφημεριδες στο πανω μερος των ντουλαπιων το κανει χρονια η μαμα μου, αλλα εμενα εχουν καλωδια απο τα σποτακια κ φοβαμαι μην αρπαξουν καμια φωτια! αλλιως θα το ειχα κανει!
δεν θελω να ακουω ΤΙΠΟΤΑ που εχει να κανει με παιδια!
χριστιανα βαλε κατι προχειρο απο το παλιο σπιτι, δεν χαθηκε ο κοσμος!
τιγρακι απο λαικη εχω παρει απειρα πραγματα, κ οχι τωρα με την κριση, κ παλιοτερα
για το 2ο παιδι, ειναι ευκολο για τις κοπελες που εχουν στανταρ δουλεια, ειναι δηλ μισθωτοι, γιατι κ θα κατσουν ενα χρονο μετα κ θα πληρωνονται κ επιπλεον απο την στιγμη της εγκυμοσυνης κ 2 χρονια μετα δεν μπορει κανενας να σε διωξει! απο την αλλη οι ελευθεροι επαγγελματιες ειναι σε χειροτερη μοιρα, εγω δεν δικαιουμουν τιποτα κ ουτε μια μερα αδεια. ασε που ειχε πεσει κ πολυ η δουλεια κ εκατσα μονο 3 μηνες. πηρα μονο 700 ευρω απο τον εοπυ. κ εγω παλι καλα, ηταν στο μαγαζι ο πατερας μου, ο αδελφος μου κ ο συνεταιρος μου. αν μια κοπελα ειναι μονη της στην δουλεια, τι θα κανει?θα μειωθει το οικογενιακο τους εισοδημα. κ αν υπαρχει κ κανα δανειο κλαφτα. εκει ειναι που καποιοι ανθρωποι ενω το θελουν πολυ δεν το αποφασιζουν. η αδελφη μου εκανε το 2 μετα απο 6 χρονια. το ηθελε πολυ, αλλα τα νουμερα δεν τους βγαιναν!
παντως για την ιστορια, εγω θα το κανω το 2ο, αν θελει κ ο Θεος, κ βλεποντας κ κανοντας! οχι ακομα ομως, θελω να ισιωσει λιγο το μαγαζι.
σας επρηξα ε? κ εμενα με απασχολει πολυ!

ειρηνη το easy πανικος πολυ μου αρεσε! χαχαχα!

παω να ξαπλωσω κοριτσακια
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές